[ Genex 99 @ 03.03.2005. 11:31 ] @
Da li netko zna da li se radi na racunarima sa verbalnim interfejsima(suceljima)?
Recimo da li se kod njih primpremljene pater rijeci nalaze u bazi i koje nacine prepoznavanja glasova (mislil koje od frekvencija) mogu oni da prepoznaju?

Moje licno misljenje je da za takve stvari je potrebna nevjerojatna procesorska snaga koju za dugo jos necemo imati. A zamislite samo koja snaga je potrebna za pokretanje OS-a sa ovom funkcijom kome je samo jedna od karakteristika verbalni interfejs.

O razvoju OS-a za ovakve racunare je pocelo par ljudi ali kada su vidjeli u sta se upustaju shvatili su da je to jos uvijek daleka buducnost.

Kernel ovakvog jezgra bi morao da bude visoko optimiziran i da ima stalan high prioriten na procesorima jer ne bi smjelo da dodje do zastajanja sistema......

da ja vise ne dosadjujem, ako neko ima komentar neka ga post-uje


[ Goran Aničić @ 03.03.2005. 21:27 ] @
Projekat Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada:
AlfaNum
[ filmil @ 03.03.2005. 22:58 ] @
Citat:

Moje licno misljenje je da za takve stvari je potrebna nevjerojatna procesorska snaga koju za dugo jos necemo imati.
Ne nužno. Zavisi šta hoćeš, naravno. Ako su uslovi kontrolisani, dosta dobre stvari mogu da se urade. Keyword spotting metod radi prilično dobro ako nema šumova i ako se priča direktno u mikrofon. (računar se trenira da prepoznaje samo nekoliko reči, a kasnije se programski utvrdi koji redosled reči šta znači). Ovde već radi i „988“ servis, gde se s druge strane javi automat, upita za ime i adresu i kao rezultat vrati broj.

Ako hoćeš da generalizuješ, stvari se komplikuju. Nije problem toliko u procesorskoj snazi koliko u nedostatku pouzdanih metoda za prepoznavanje govora.

f
[ Genex 99 @ 04.03.2005. 10:36 ] @
Mislim na napredniji servis od 988 (odnosno 1189 u RS) . At least slicno nesto u trekijima Voyager. Ne trazim klasicno prepoznavanje govora i sl. vec sam mislio na naprednije stvari kao poseban OSL koji bi bio samo poseban dio vezan za verbalni interfejs.

Ako neko ima neku ideju kako da to realizuje u nekom teoriskom principu neka slobodno napise ideju.