[ braja @ 29.05.2002. 17:45 ] @
Kako se pise program za EPROM? Da li se koristi neki programski jezik pomocu koga cu na odredjenoj adresi imati odredjeni podatak? Opisite postupak pisanja programa.
[ Ivand @ 31.05.2002. 01:49 ] @
recimo bascom
[ Ivan Tanasic @ 31.05.2002. 16:23 ] @
Hteo bih samo da kazem da nisi ni o od odgovorio na pitanje!!!!!

P.S. Bascom je BASIC kompajler, znaci nije jezik!!!
[ misley @ 31.05.2002. 23:51 ] @
PA, na kraju krajeva, sve zavisi od toga za sta je sadrzaj namenjen. Ako je sadrzaj namenjen za sekvenciranje nekih prostih automata, npr. trceceg svetla onda se do sadrzaja doslo potpuno primitivno, i to ti je jasno. Ako je namena takodje sekvencijalne prirode, za pokretanje kompleksnijih sekvencijalnih kola, onda se do jednacine, odnosno, sadrzine, dolazi logickim jednacinama i minimizacijom istih. Ukoliko je sadrzaj namenjen za koriscenje mikrokontroleru/procesoru, onda se koriscenjem asemblera za konkretan procesor i prevodjenjem u *.bin odnosno *.hex fajl dobija sadrzaj EPROM-a koji se upucava u chip.

Asembler ce ti (njegova sintaksa) omoguciti da na bilo koju proizvoljnu memorijsku lokaciju, smestis bilo koji podatak, kao i da, zavisno od potreba, pocetak programa smestis ne na 0000h lokaciju nego na bilo koju proizvoljnu. Program mozes poceti smestati i od 003Fh lokacije i cesto se nekoliko pocetnih lokacija i premestaju jer se prve lokacije zauzimaju sa interapt vektorima cijim rutinama se mora osloboditi mesto.
Npr. ako na pocetku programa pisanog u asembleru za 80C51 Atmelov MCU napises
ORG 000Ah
softver ce kao svoju prvu lokaciju imati 000Ah dok ces na 0007h imati interapt vektor.
Interapt vektor je lokacija na koju programski brojac salje cim se generise odgovarajuci interapt-prekid normalnog toka programa (pojava nekog signala na nekom od pinova, overflow nekog od brojaca itd.)

Nadam se da ces iz ovog nesto pribliziti sebi a ako ne pisi da dalje pomognemo...

[ braja @ 01.06.2002. 00:25 ] @
Ako sam dobro razumeo, ako hocu da povezem mikrokontroler (npr. PIC) i EPROM (npr. 27C64), pisem program u asembleru za doticni mikrokontroler, prevodim ga u *.hex fajl a zatim taj fajl unosim u EPROM.
[ Lavlja gandza @ 01.06.2002. 19:21 ] @
sto bi to radio kada pic ima interni flash eprom velicine 1024x14bita koga programiras serijski, softver i sheme za jedan takav programator imas na http://www.jdm.homepage.dk/newpic.htm

Nego ljudi, kako rucno isprogramirati eprom ? znaci kratkospojnicima turis neku adresu (npr. 0000000000001011), pa nekim impulsom "spalis" logicke nule u adresiranom bajtu ?
[ braja @ 01.06.2002. 20:13 ] @
Sta ako interni EPROM nema dovoljan kapacitet? PIC sam uzeo kao primer. Na poslu sam se sretao sa kombinacijama (80C31 u kombinaciji sa EPROM-om, Z80A CPU sa EPROM-om pa cak i sa kombinacijama gde proizvodjac masine stavi sopstveni procesor u kombinaciji sa EPROM-om).
[ Lavlja gandza @ 02.06.2002. 12:23 ] @
Citat:
braja:
Sta ako interni EPROM nema dovoljan kapacitet?


Uzmes drugi pic :) Tesko ces prikaciti obican eprom na pic iz dva razloga:
1) data magistrala je sirine 14 bita umesto standarnih 8 jer se radi o risc arhitekturi
2) da bi dosao do te magistrale trebao bi ti mikroskop jer pinovi koji izlaze iz pic-a su pinovi I/O porta :)

Citat:
braja:
Na poslu sam se sretao sa kombinacijama (80C31 u kombinaciji sa EPROM-om, Z80A CPU sa EPROM-om pa cak i sa kombinacijama gde proizvodjac masine stavi sopstveni procesor u kombinaciji sa EPROM-om).


Tu imas i adr. i data magistralu na raspolaganju pa mozes da kacis sta oces
[ dragandragan @ 10.08.2003. 13:11 ] @
Pa, sam si dao i odgovor. Upravo tako.