[ Marko Bijelic @ 31.05.2002. 10:28 ] @
Sistemksko i kvaliteno ukljucivanje u Internet poslovanje treba
da obuhvati nekoliko oblasti:

- akvizacija kupaca
- narucivanje
- isporuka
- naplata

Naravno, svi ovi elementi treba da privuku kupca da postane radovan
online potrosac vasih proizvoda. Kako ?

-------------------------------------
Pametno planiranje Internet politike
-------------------------------------

Za pocetak, potrebno je izvrsiti kvalitetno istrazivanje i utvrditi
da li je vasa firma spremna za e-poslovanje, da li vasi kupci koriste
Internet i naravno da li imate potrebna financijska sredstva.

- Koja populacija koristi vas proizvod.Domaci Internet auditorijum
je 2000. godine brojao nekih 600.000 korisnika. Za dvije godine
se ta cifra mogla povecati i na nekih milion korisnika. Takodje,
ako se izuzmu tinejdzeri i studenti, vecina ostalih korisnika su
veoma zaposleni ljudi, kojima u jednom trenutku vrijeme postaje
novac.
- Faktori i stepen rizika investiranja, moguca dobit

- Neophodne investiciju u harver i softver

- Kreiranje, razvoj i odrzavanje kvalitetnog Web prostara

- Nacin nastupa na Netu, mogucnosti na domacem trzistu

- Stanje konkurencije, da li je tu, a ako nije kada ce biti

- Spremnost postojeceg sistema da se prihvati ovako definisanog
modela poslovanja (obuka kadra, modifakacije postojeceg sistema)

-----------
Statistika
-----------

Udio troskova e-poslovanja iz 2000. * srednja i velika preduzeca *

- 79% Radna snaga
- 11% Harver
- 10% Softver

---------------------------
Vrijeme otvaranja lokacije
---------------------------

(vrijeme u sekundama) (stepen odustajanja korisnika)

<< 7s -- 7%
8s -- 30%
>> 12s -- 70%

Medju korisnicima koji su imali neuspjele online naruzbe:
- 28% je prestalo s online trgovinom
- 23% je stopiralo naruzbinu na lokaciji
- 6% je postalo da bude musterija i u fizickim radnjama prodavca


-------------
Literatura
-------------

1. WWWeb
2. Djurdjica Cakic: Internet Ogledalo: April 2000
[ ventura @ 31.05.2002. 14:07 ] @
Mungos, ovakvi tekstovi ne pomazu mnogo buducim e-trgovcima... mogu da se postuju cisto kao zanimljivosti, ali potrudi se da napises neki tekst sa savetima i iskustvima (ukoliko postoje).

Ja smisljam upravo sta i kako da stavim u novi tekst o e-trgovini... Verovatno ce tu biti vise detalja oko naplate sa kartica, mogucnost naplate money ordera, cekova.. kako automatizovati sve to.. .kako organizovati ljude u USA, tehnicki deo prodavnice, kako automatizovano izvrsiti naplatu, kako resiti 1-800 toll free brojeve u YU, kako poslati robu, kako primiti vracenu robu, refundiranja, customer relations, affiliates programi... itd itd... kad smislim sta cu sve da stavim, i da zaokruzim to na jednu celinu, onda cu da napisem to...


Bio sam sada na ovom simpozijumu o elektronskoj trgovini... sedeo 3 sata, smorio se i otisao kuci...
O svemu su pricali samo ne o e-commercu... Prvo ona otvaranja, koja da kazes, moraju biti smor.. Pa posle neki lik dosao da prica o nekoj njegovoj banci, i uzeo sat vremena da smara kako njegova banka ima 45 poslovnica sirom republike srpske, itd itd... Tek je na kraju spomenuo, kao uvesce 'revolucionarni' e-banking, preko koga neces moci nista osim da proveris stanje na racunu... i to nece moci svako nego samo biznis korisnici... stvarno genijalno i korisno nema sta....

Pa je posle dosao neki lik da prica o EuroPay... Kako ja da slusam nekoga ko i ne zna sta prica... Prvo kaze u ponudi postoje 3 vrste kartica... kreditne, debitne, i paynow... Kreditne, kupujes na kredit, pa posle odplacujes. Ok. Debitne, 'isto kupujes na kredit, samo fixiras rok kad hoces to da platis', i paynow, platis pa ti se snimi na karticu koliko kesa imas pa to trosis... I kako sad da ta firma ima neki kredibilitet kad covek koji je predstavlja nezna razliku izmedju kreditne i debitne kartice.. znaci najosnovniju stvar u tom poslu...

I tu sam se smorio, izasao napolje, popio kafu i zapalio kuci... Znaci vise me nece videti takvi skupovi...

[ ventura @ 31.05.2002. 23:26 ] @
Ostavljao sam link na nekoj diskusiji ovde, ali evo ga ponovo:

http://www.lux-ottica.com/e-commerce.doc

Tekst je prilicno kratak, i u 10 koraka (ko da sam brojao :) ) u opstim crtama objkasnjava kako napraviti online shop.. stavio sam u njega par telefona, linkova, recimo cisto da ne gubite nedelju dana pokusavajuci da nadjete broj IRS-a, a kad ga ja vec imam...

[ emperor @ 15.07.2002. 15:34 ] @
Da tekst je koristan samo koliko nas je u mogucnosti da nadje ortaka (poslovnog partnera ) u usa . Da li neko moze da kaze nesto vise o ovome ali vezano za firme koje postoje u YU , da li je uopste neophodno posedovati firmu da li mogu ja kao fizicko lice da drzim takav sajt na netu i da sve lepo funcionise ..... bilo bi lepo kada bi neko napisao nesto iz , i da preporuci neke servise za proveru kartica

hvala unapred
[ Vukan Karadžić @ 15.07.2002. 20:10 ] @
Zaista, postoji li neki drugi nacin za otvaranje web prodavnice za nas koji ne mozemo naci nekog u Americi i koji nemamo firmu.
Dobro, recimo i da registrujemo firmu ovde, moze li se bez ovog sa Amerikom ili bilo kojom drugom zemljom.
Ventura, ovo me izuzetno zanima, a vidim da si dobro usao u problematiku e-commerce, a i lux-ottica ti je fantasticna !
[ ventura @ 15.07.2002. 20:50 ] @
Moguce je kao inostrana firma (van USA) dobiti merchant account i credit card processing... ALI ... Discount rate za to je 10-15% od ukupnog PROMETA, za razliku od discout rate-a od recimo 3.2% koga ja imam sa registrovanom firmom u US...

Moguce je i bez 'ortaka' u US registrovati firmu i zapoceti biznis, ali je mnogo lakse kad imas nekoga 'na licu mesta' koga mozes da nazoves i da ti odradi neke sitnice.

Ako hocete da otvorite firmu (LLC - Limited Liability Corporation) zovite telefone:

Daniel Jones & Associates (Certified public accountants) 636.464.1330
Ray Law Offices (Advokati) 636.464.6353
Nazoves i kazes 'ocu firmu', i to te sve kosta oko $1,800

[ Vukan Karadžić @ 15.07.2002. 21:25 ] @
Dakle, ako sam dobro razumeo, mogao bih imati web prodavnicu sa firmom koja je registrovana u Srbiji, pod pretpostavkom da mi odgovara discount rate od 10-15%
[ Marko Bijelic @ 16.07.2002. 12:07 ] @
Ili tako, ili da izbacis rad sa CC, znaci pouzece ili neki drugi vid placanja.

Mada, sta planiras da radis. Da prodajes ovdje ili vani ?

A sto se rice discount ratea od 10-15% imati toliko je stvarno ludost, pored tolkog izdavajanja dje je tu tvoja zarada i kako imati cijene nize od konkurencije, a 1.800 $ i nije neka lova a imas svoju firmu u USI

Ventura, jel malo mozes pojasniti kakve jos imas mogucnosti sa registrovanom
LLC firmom.

Dalje, kakvi su kod vas u Srbiji uslovi za registrovanje "normalnih firmi" ?

Kod nas ima vise nivoa:

1. Kucna radinost - za poljoprivrednike, etc. - oko 20 EUR
2. Samostalna radnja - oko 100 EUR
3. Pravo preduzece, import-export, - to tacno ne znam ali minimalno 4.000 EUR

Koliko sam cuo, kod vas su dosta uslovi povoljniji. Mada kod nas u RS, npr. opstina u kojoj sam ja (Laktasi) u odnosu na susjednu Banjaluku (20 km) ima 3,4 puta jeftinije cijene registracije.
[ ventura @ 16.07.2002. 12:20 ] @
Registracija DOO preduzeca u srbiji (preko kojeg mozes da obavljas export-import) kosta oko 1000dem, stim sto mora da se polozi depozit od $5000 na ziro racun, i to predstavlja osnivacki ulog.

15% discount rate je strahota... Zamislite da vi prodajete neku stvar za $100, i dodje kupac i plati vam. I vama na racun legne $85. E to je discount rate.

Mislim realno gledajuci... Investicija u osnivanju firme u US se vrlo brzo isplati samo kroz discount rate, a da ne kazem koliko se isplati na druge nacine, i koje su sve druge pogodnosti,...

Recimo ja imam otvoren business account u US Bank, i imam viza karticu, kojom ovde podizem kes u realtime-u sa smesnim provizijama...

[ Vukan Karadžić @ 16.07.2002. 23:14 ] @
Pa, hteo sam da krenem sa online shopom. U pitanju su neki novi proizvodi gde ne postoji konkurencija, te mi je, stoga, taj DR od 10-15% manje vazan nego nekim drugim trgovcima.
Zato sam i hteo da registrujem firmu u YU i da krenem tako.
Jednostavno, pokusao bih da izbegnem rizik ulaganja 1800$, ako je otvaranje firme u YU i taj nacin funkcionisanja online shopa adekvatna alternativa LLC u US, sto se tice samog funkcionisanja.
Inace, ventura, citao sam negde na nekom forumu da planiras neke nove online shopove (nesto "sanirana roba", sr.nac. proizvodi,...). Sta je sa tim?
Kako ide lux-ottica?
[ ventura @ 17.07.2002. 02:15 ] @
Pa Da bi ovde osnovao export-import preduzece kostace te vise od $5500, i imaces neko polovicno resenje. U US celokupno resenje, sa svim sto ti treba ne bi trebalo da te kosta vise od $2000 (mene je kostalo 1800 ali ti mozda nadjes i za manje...)

Biznis racun u banci otvaras sa $300 depozita (US Bank), i to ti stoji na raspolaganju uvek, mozes gomilu garticza da otvoris na isti racun i da im delis privilegije.. isto i za cekove...

Za druge online shopove jos razmisljam, za sad sam se posvetio Lux Ottica-i i mnogo dobro napreduje posao... bas onako kako sam ocekivao...
Imam trenutno neke manje probleme sa fabrikom oko copyright-a, ali se nadam da cu to resiti do kraja sledece nedelje, pa da u avgustovskom broju US Cosmopolitana izadje moj oglas... Inace Cosmo cita 2.1 Miliona ljudi, od cega je 1.6 Mil zena... Savrsena reklama...


Samo jednu stvar da ti napomenem... Za robu gde nemas konkurenciju veoma je verovatno da nemas ni potraznju... Ako si mislio na domace proizvode tipa sljivovica, prsuta, kajmak i ostalo... Na to odma zaboravi.. prvo sto nista od toga nemozes da uvezes u US bez kontigenta, a druga stvar sto bi eventualna prodaja toga isla na sitno..

Ali kazem, ako imas neku lepu ideju, probaj, sto da ne... Ako ne uspe, za sledecu ces vec imati sve spremno...
[ torbica @ 17.07.2002. 04:04 ] @
kako se salje roba iz Jugoslavije odnsosno naocare preko?
pozdrav Zoran
[ ventura @ 17.07.2002. 12:26 ] @
Pa kako ti plate musterije... Postom, UPS ili DHL...

Kad saljes u posti, zapretis carinicima da ces im ruke odseci ako pipnu naocare, i uglavnom stignu..

[ Jbyn4e @ 17.07.2002. 15:39 ] @
A ako ne stignu, jesi vec nekom odsekao ruke?
[ ventura @ 17.07.2002. 18:44 ] @
Pa nisam jos, i nadam se da necu morati :)


Zimus mi je nestalo oko 50-tak paketa... I digli smo frku, i samo su odpustili - prevremeno penzionisali nacelika tamo.. i nista drugo..

Ali koliko vidim sad su se malo unormalili... Nisam jos dobio primedbe da mi je nestao paket, ali odprilike ovih dana bi trebale da stignu prituzbe ako ih bude bilo jer sam tada slao najvece serije..
[ caiser @ 17.07.2002. 23:18 ] @
Svaka cast ventura !
Nisam verovao da postoji neko nas ko se ugurao medju sve te americke internet zverke .
Iskreno, svaka cast !
Sta mislis gde bi mi mogli biti konkurentni ? U kojim robama ?
[ ventura @ 18.07.2002. 00:01 ] @
U cemu bi mogli biti konkurenti...

Pa to je sad tesko pitanje... Zavisi na sta se cilja.. u Principu nikad nemozemo biti konkurentni u prodavanju computer hardvarea i slicnih elektronskih spravica...

Moda je jedna od stvari gde mozemo da dobro konkurisemo amerikancima... Pogotovo sto u YU ima veoma mnogo sanirane robe... Ja sam razmisljao o takvom nekom poduhvatu, ali sam odustao jer ti tu treba dosta para da napravis magacin, jer bez magacina nemozes da prodajes, a meni trenutno pare trebaju da ih ulazem u Lux Ottica... Ali tu ima zavrzlama, jer ti recimo imas neki odredjen model Chanel haljine... I kupac hoce da kupi bas taj model, i ti ga imas u 5 velicina, a nemas ga u bas onoj u kojoj kupac trazi... To je jedino zeznuto sa prodajom odece... A i mislim da su tu returnovi veliki, jer ce ti neko uzeti recimo XL majicu, i kad mu stigne probace, videti da je velika i vratice ti nazad za manju...


Ceo fazon je u tome da se vidi sta se po americi trazi i po kojim cenama... A to nemozes dok ne odes u USA, i ne zivis tamo barem par meseci...
[ caiser @ 18.07.2002. 00:12 ] @
Kako bi funkcionalo sve ako bih uzimao robu od nasih uvoznika. Da li bih morao da imam u svom magacinu svu tu robu ili bih mogao, kad dobijem narudzbinu sa neta da pokupim robu od uvoznika i posaljem naruciocu. Pitam te to zbog toga sto bi firma bila registrovana u USA. Verovatno moze.
A to sa saniranom robom da li bi to moglo da se izvede, sto se tice legalnosti. kako i gde i da li se prijavljuje izvor robe ako je firma registrovana u YU ?
[ ventura @ 18.07.2002. 00:31 ] @
Pa moze tebi roba da stoji kod uvoznika... Samo trebas videti sa njim dali bi on to privatio, i koliki magacin on ima.. da se ne desi da ti kaze da ima nesto, ti to nesto prodas, i dodjes sutra da kupis od njega, i on kaze da je prodo, i da mora da poruci, i da ce da stigne tek za mesec dana...

A sto bi inace prijavljiao izvor robe? :)
[ caiser @ 18.07.2002. 01:23 ] @
Pa, ne znam. Mislio sam da mora da se prijavi izvor. Pa, zar se (barem kod nas) ne mora registrovati poreklo robe.
Da li si ti negde upisao poreklo robe ?
[ Ivan Dimitrijević @ 18.07.2002. 05:56 ] @
Ventura,kako bi išlo sa lekovima koji su prirodnog(biljnog porekla)???
[ ventura @ 18.07.2002. 09:51 ] @
Pa ne znam kako bi islo sa biljkama... Ako mislis da vredi probati, probaj... Mada licno mislim da na zapadu ima i previse tih alternativnih lekova, i da to nikada neces moci dobro izreklamirati...

Caiser, Sto bi prijavljivao izvor i kome?
Ako imas firmu u americi, ti si u najobicnije fizicko lice koje salje robu u US. Porez je placen kupovinom te robe, i ti nemas vise nista sa tim...
[ Ivan Dimitrijević @ 18.07.2002. 12:26 ] @
Videcemo sta se moze...
Te lekove(koje su tacnije pcelinjeg porekla-znaci med i polen...) je moj otac izumeo jos pre 25 godina,i za to vreme ih je prodavao na glas(znaci,kaze neko:"E znam jednog coveka u Kragujevcu koji pravi lek za tu i tu vrstu bolesti itd.").To sve ide OK,ali ipak
mislim sto ne bi unovcio to svoje znanje koje ima,kada mogu razni Bozen Cosmetics-i i Mr. Dzirlo-i...Pre jedno godinu dana sam slucajno postavio oglas na nekom news serveru (mislim da je bio alt.medicine.prostatitis) i za divno cudo za jedan dan se javilo preko 15 ljudi iz inostranstva,sto nije lose za pocetak.Nudili su mi i kreditne kartice i cekove i kes,ali ja nisam znao kako sve ti ide,pa sam zato mislio da napravimo kao neki sajtic preko koga bi sve to islo.

Uh,udavih vas...
Ako ti mislis da ovo sa e-commerce sajtom ne bi bas islo,koji bi onda drugi nacin postojao za to.Nesto sam mislio da stavim na sajt neki CGI skript koji bi mi slao ime,prezime,adresu porucioca na e-maili i sve bi to bilo OK,ali sada dolazi zackoljica.Kako bih to islo,ako bi ja poslao lek na tu adresu porucioca ali on kaze kako on to nije narucio ili tako nesto,kako bih mi on ili ona platili lek(kojim putem) ...???To me najvise zanima...
[ caiser @ 18.07.2002. 14:50 ] @
Nije mi jasno.
Je l` placam ja uopste nesto IRS-u ?
[ ventura @ 18.07.2002. 15:18 ] @
Sto se tice placanja.

To ti je inace i najkomplikovanij deo e-commerce-a, i zbog toga ti ustvari osnivas firmu u USA. TI sa otvorenom firmom apliciras za IMA (Internet Merchant Account), to je specijalan racun na koji mogu da lezu uplate sa kreditnih kartica, electronic cekova i sl. Potom kad otvoris IMA, nadjes processing service koji ti najvise odgovara, i onda vezes svoj shopping cart softwer na payment gateway firme kod koje radis processing. Sve pare ti lezu na IMA, i odatle ti se po zelji automatski transferuju na neki drugi racun u US, i odatle ti ga saljes za YU, ili sta vec.

IRS (Internal Revenue Service), njima naravno placas porez. Ali ako ti firma ne pravi profit, porez naravno ne placas.
[ Miroslav Mitrovic @ 18.07.2002. 16:12 ] @
caiser tebe verovatno brine ono sto se kod nas zove ulaz-izlaz.Odnosno koliko si robe uneo u firmu toliko moras da imas kada saberes zalihe i broj prodate robe (tako nekako).To se kod nas radi zbog placanja poreza.Mislim da je ventura vec napisao kako oni to odrade.A i jedna stvar u US nije zajebancija porez kao kod nas!!!
[ ventura @ 18.07.2002. 16:38 ] @
Pa sto se tice poreza u USA, tu moras da se konsultujes sa ljudima koji se bave fillovanjem poreskih izvestaja... Oni ce ti najbolje reci koliko porez treba da platis, koliko ces da dobije nazad, popuniti forumare.. itd... Sve to kosta naravno, ali bolje je i to nego da camis 20 godina na robiji zbog utaje poreza..
[ Ivan Dimitrijević @ 18.07.2002. 16:57 ] @
Dobro...A kakvi su uslovi za registrovanje firme u Kanadi ili u Švajcarskoj ? Koliki su tamo discount rate-ovi?

[ caiser @ 18.07.2002. 18:22 ] @
Da li postoje jos neke dazbine osim poreza ?
[ ventura @ 18.07.2002. 19:23 ] @
Collide, kad vec otvaras firmu zarad manjeg discount rate-a onda je otvori u US jer niko jos nije na njihovom nivou, ni po razvijenosti, ni po cenama, pa ni po discount rateovima... Svajcarska spada zajedn osa svim ostalima.. Nema nikakvih izuzetaka jer je to 'svajcarska', Za kanadu mozes da dobijes neku malu povlasticu, ali je to opet najmanje duplo nego za US firmu...

A u principu svugde te osnivanje firme i papirologija kosta isto, ako ne i vise...

[ caiser @ 18.07.2002. 23:33 ] @
Jos jedna stvar me interesuje. Kako uraditi sajt ?
[ ventura @ 19.07.2002. 01:28 ] @
Caiser: Sajt radis prema svojim potrebama i mogucnostima. Jedina stvar koju moras da imas na umu je da ti musterija za sto krace vreme, dodje, kupi i ode... Da se ne zadrzava i ne trazi nesto sto hoce isuvise dugo...
[ Marko Bijelic @ 19.07.2002. 10:42 ] @
Citat:
caiser:
Jos jedna stvar me interesuje. Kako uraditi sajt ?


Heh... tu ja stupam na scenu :)

Mogu ti ponuditi fino eCommerce rjesenje u ASPu, nije bas ko lux-oticca, otprilike posjeduje 80% mogucnosti ovog servisa, al nije ni 3.000 marki...

Ako si zainteresovan javi se...
[ ventura @ 19.07.2002. 11:30 ] @
Mungos, baci neki preview na net da pogledamo...
[ Ivan Dimitrijević @ 19.07.2002. 11:31 ] @
Ventura: Koliko ti je bluesman uzeo za Lux-Otticu,ako nije tajna???
[ ventura @ 19.07.2002. 16:10 ] @
1.5k EUR
[ caiser @ 19.07.2002. 21:07 ] @
Interesuje me u kom jeziku mora biti radjen sajt.
mungos pominje ASP, da li mora biti u ASP ili moze i u HTML i kako ide sa onom automatizacijom: ubacivanje podataka od strane narucioca, primanje tih podataka,...automatizacija na sajtu u vezi registrovanja narudzbine i placanja...?
[ Ivan Dimitrijević @ 20.07.2002. 10:43 ] @
Citat:
ventura:
1.5k EUR


Pa lepa para...Koliko ti Lux-Ottica ima stranica(otprilike ako ne znaš tačan broj)???
[ Marko Bijelic @ 20.07.2002. 11:44 ] @
Citat:
caiser:
Interesuje me u kom jeziku mora biti radjen sajt.
mungos pominje ASP, da li mora biti u ASP ili moze i u HTML i kako ide sa onom automatizacijom: ubacivanje podataka od strane narucioca, primanje tih podataka,...automatizacija na sajtu u vezi registrovanja narudzbine i placanja...?


Prvo, o izboru tehnologije za e-shop ja sam vec pisao na forumu, cini mi se tema je "Izbor platforme". Dalje ASP (Active Server Pages) je serverski-orjetnisani programski jezik, cio je tvorac Microsoft. Na polju upotrebe ASPa glavna konkurencija mu je PHP.

Posto su vec neki bili zainteresovani e-mailom o mom rjesenju za Online Commerce evo par stvari ukratko:

1. Zbog raznih tehnickih problema (trenutno odradjujem jedan sajt, a sledeceg mjeseca imam jos jedan) stvarno nemam vremena da softver zavrsim do kraja, otprilike je do sada odradjeno 70%

2. Za nekih 2 mjeseca nadam se da ce softver u potpunosti biti spreman, mada po potrebi za odredjenog klijenata odmah se moze poceti sa radom :)

3. Evo nekih osnovnih karakteristika:

Upravljanje proizvodima
- Dodavanje novih proizvoda
- Podesavanja proizvoda
- Izmjena/brisanje proizvoda
- Dodavanje/izmjena/brisanje novih kategorija/podkategorija proizvoda
- Upravljanje zalihama
- Visejezicka podrska

Popusti i promocija
- Specijalni artikli
- Popust odredjenih proizvoda
- Popust na vecu kolicinu
- Popust prema odredjenim kupcima (special prices)

Informacije o isporuci
- Dodavanje novih/izmjena/brisanje isporucilaca

Opcije za placanje

- Real-time CC Processing
- Dodavanje novih/izmjena/brisanje provajdera za placanje
- U planu je podrska za nekoliko najacih svjetskih provajdera

Porezi

- Dodavanje novih/izmjena/brisanje poreza za odredjenu regiju
- Dodavanje poreznih rata za odredjene proizvode

Upravljanje kupcima

- Pracenje informacija o kupcu
- Dodavanje novih

Ostalo

- Izvjestaji
- Takodje u prvoj verziji bi trebao da se nadje i Affiliate sistem


*****************

Da samo jos da se nadovezem na prethodno pitanje o HTMLu i web shopovima.

Ovako, taj nacin je dosta zastario posto je HTML klijentski-orjentisana tehnologija da bi mogla da radi bilo kakve "automatizovane" procese moraju da se koriste razne Java/VBS skripte sto je vrlo neprakticno, komplikovano i sporo.

Ko god da da pokusa da odradi ovako Shop, moze da prodje jeftinije ali ce mu se to znatno odraziti kasnije u poslovanju.
[ ventura @ 20.07.2002. 13:11 ] @
Citat:
Ivan Dimitrijević:
Citat:
ventura:
1.5k EUR


Pa lepa para...Koliko ti Lux-Ottica ima stranica(otprilike ako ne znaš tačan broj)???


Pa ne znam tacno... Ima oko 650 proizvoda ako se ne varam, znaci toliko stranica ima minimum.. ali to se ne racuna jer su to sve automatski generisane stranice...

[ Marko Bijelic @ 20.07.2002. 13:56 ] @
Citat:
Ivan Dimitrijević:
Pa lepa para...Koliko ti Lux-Ottica ima stranica(otprilike ako ne znaš tačan broj)???


Koliko web shop ima stranica je potpuno pogresno pitanje. Shop sa 20 stranica moze da radi bolje od onog sa 100 recimo ASP stranica. Fazon je u tome kakve mogucnosti ima web shop, odnosno kakav kod se nalazi na tim stranicama.

Posto je sve automatizovano prednost ovakvih koncepta je upravo ta, napravis jednu stranicu, povezes je sa bazom podata i napravis jednu stranicu za popunjavanje baze podataka. Ove dvije stranice+baza mogu da generisu hiljade i hiljade stranica za sta bi vam u obicnom HTMLu trabala vjecnost + nema automatizacije, nema sigurnosti - odnosno nicega.
[ caiser @ 20.07.2002. 14:53 ] @
ventura, odakle ti ideja bas za naocare ?
Je l` ih odavde saljes direktno svakom naruciocu ili mozda nekom frendu u USA vecu kolicinu pa on posle salje pojedinacno.
Ej, al` odgovori na prvo pitanje bas me zanima.
[ ventura @ 20.07.2002. 15:35 ] @
Pa za naocare je duga prica... Uglanvom pre neke 3 godine ja odradim nekom liku sajt u zamenu za 8 oakley naocara... I lik me ispali i ne posalje... I posto je sajt bio za neku firmu sto proizvodi touch screen ekrane, kad sam otisao u US, pustio sam mu mail, ili mi posalji naocare da ih dobijem za 7 dana, ili cu pobrisati ceo sajt.. I lik mi posalje naocare... I ja sta cu sa njima, prodam ih, i vidim koliko se traze naocare po netu... Kad sam dosao u YU, pogledam cene, uporedim sa cenama u US, i krenem da radim...

A inace sve naocare saljem pojedinacno iz YU.
[ bluesman @ 22.07.2002. 13:42 ] @
Citat:
Ivan Dimitrijević:
Citat:
ventura:
1.5k EUR


Pa lepa para...Koliko ti Lux-Ottica ima stranica(otprilike ako ne znaš tačan broj)???


Ivane, najgora stvar koju mozes da uradis je da naplatis po strani. Recimo, nalazio sam ljude koji su nplacivali cak i po linku (na primer, svaki link na strani 0,5DEM) pa onda po formularu, pa na kraju cak i po broju karaktera... (!?!?!?!)
Kako naplatiti sajt po strani kada ceo www.lux-ottica.com sajt ima ukupno 14 strana, iz kojih se genereise sve sto ti moze pasti na pamet. ali u back-endu se pojavljuje jos desetine hiljada linija koda, nevidljivog za krajnjeg korisnika.

Sa Dankom sam imao odlicnu saradnju, poret toga sto je sasvim ok lik, najvise zbog toga sto covek razume sta mu pricam i zna sta mu treba. Sajt www.lux-ottica ima izuzetno puno sadrzaja, iako se to mozda tebi ne cini na prvi pogled, a da ne spomiljem nekoliko hiljada slika.

Svako ko je radio web programiranje (uostalom, bilo kakvo programiranje namenjeno korisnicima o kojima ne znas nista, a slazemo se da cvikere moze da kupi svako) zna da je najlakse napraviti program (u ovom slucaju web aplikaciju) da funkcionise. Medjutim, ono sto dolazi posle toga je veliko zezanje i oduzima najvise vremena. Programer, iako je njemu sve sto je napravio savrseno logicno, mora da se stavi u poziciju nekog najtupavijeg korisnika (ovde mislim na sledece: "zamisli sve moguce korisnike, pa onda izaberi onog sa najmanjim IQ") i da napravi tako da ni "taj" nema nikakvih dilema. Osim toga, u aplikaciji koja vrvi od formulara i unosa podataka, ne moze ti pasti na pamet sta sve korisnik moze da unese. To je i najdosadniji deo posla, ali tu je razlika izmedju dobrih i losih aplikacija.

Da znas, takav jedan sistem u USA kosta citavu gomilu para. Da ti ilistrujem, kada smo konkurisali za (nas dvojica + 1 za slike) www.themorsoncollection.com nasa ponuda je bila daleko najniza a prva sledeca je bila $45000. Bile su i dve ponude koje su po meni sumanute: jedan od $500.000 a druga cak $800.000. Inace, taj sajt, osime jedne sekcije "to the trade" ima manje elemenata programiranja od www.lux-ottica.com ali je svakom coveku koji zdravo rezonuje jasno da moras da naplatis u skladu sa mogucnostima klijenta a ne svojim snovima.
[ bluesman @ 22.07.2002. 13:49 ] @
... Zaboravih,...

Tu su jos i posebni zahtevi klijenta. Na primer, taj isti morson je trazio flash koji ce da mu samo slide-uje nee glavne proizvode, da bude na home page i pri tom je dao spisak svih proizvoda koji treba da se pojave. Pored nebrojeno pokusaja optimizacije, nekoliko nedelja ubedjivanja da odustane od toga, na kraju je na home strani taj flash od 600K sto moze da se svrsta kao jedna od katastrofalnih gresaka web developmenta. Ali tako je hteo. Onda druge neke stvari i sitnice koje, da radis za sebe, nikada ne bi uradio, moras da ispostujes...

Da ne gusim vise, vec sam nam oduzeo previse vremena (vama sto citate, sebi sto pisem) :-)
[ Mimaa @ 27.07.2002. 16:23 ] @
Zdravo,

Zahvaljujuci Web content manageru sa http://www.economy.co.yu web sajta , Srdjanu, cula sam za ovaj forum. Kako vidim ovde mogu naci smekere e-commerce-a sa ovih prostora. Dosta korisnih podataka vec sam nasla ovde.

Ja imam konkretan problem koji je ovde vec dobrim delom pokriven. Potrebno je da na web sajtu omogucimo, na elegantan nacin, real-time procesiranje glavnih svetskih kartica (Visa, AmEx, Master Card). Nasa firma je registrovana u YU (d.o.o.). U pitanju su proizvodi i usluge koje mi vec prodajemo (uglavnom ljudima iz inostranstva), ali je procena da propustamo poprilican deo "kolaca" jer taj proces oko naplate prilicno dugo traje, a i komplikovan je. Ono sto zelimo jeste da kompletan proces poslovanja bude u skladu sa vazecim propisima, znaci sve legalno i oporezovano. Nikako nam ne odgovaraju 10 ili 15% discount rates jer bi smo se tako zakucali. Znaci voleli bi smo da mozemo da imamo varijantu da nam se na devizni racun u YU banci deponuju sredstva ostvarenoa prodajom preko net-a, ali uz 2-3% discount rate + 0.2-0.4 USD po transakciji. Ako sam dobro shvatila to je za sada nemoguce. OK, ali koliko vidim ovde vi spominjete mogucnost da se registruje firma u USA za oko 1800 USD. Zatim, na osnovu firme dobija se merchant account, ali sa njega se ne mogu slati pare na YU racun, vec se mora prebaciti na neki drugi USA racun, pa tek sa njega na devizni racun nase firme u YU. E sada, interesuje me da li se sve te transakcije (sa merchant accounta na obican USA racun pa sa njega na YU devizni racun firme) mogu papiroloski pokriti i da li je to sve OK sa stanovista domacih propisa poslovanja? Takodje, interesuje me kolike su provizije i gubici u tim prebacivanja novca.

Poseban pozdrav/pohvala za Venturu, kao za sada najuspesnijem (ako sam dobro shvatila) ovde, a ostalim momcima zelim puno uspeha u ostvarivanju svojih e-commerce planova. Vi, kao pioniri e-commerce-a u YU imate, kako najvece sanse za prosperitet, tako i najvece sanse za neuspeh na ovom polju. Zato, glavu gore ali i pamet u glavu.

Veliki pozdrav,
Mima
[ ventura @ 27.07.2002. 18:22 ] @
Mima,

Znaci potrebno je da registrujete firmu u US, kako bi ste mogli dobiti najpovoljni discount rate.

Kopanija koja mi je izdala merchant account i kod koje radim processing se zove cardservice (www.cardservice.com), kod njih imam 3.5% discount rate +$0.30 po transakciji. Pare sa merchant accounta mi se svakodnevno depozituju na racun u US banci, kod koje imama debitnu Viza karticu. I sa tom karticom ovde u Beogradu ja novac podizem sa ATM bankomata, ili u banci direkt. Limit po jednoj transakciji je 60,000din iliti $1000, ali te niko ne sprecava da ti ponovis tu transakciju i 10 puta ako hoces, stim sto naravno moras imati dovoljno novca na racunu. Na $1000, trosak transporta je fixan - $2.50, a kad podizem sa ATM-a, nezavisno od sume (limit 10,000din po transakciji) fee je $1.50.

Ja mogu i sa racuna u US Bank da uradim direktan wire transfer na racun u Beogradu, ali mi se to ne isplati do neke cifre od $30,000 jer je jeftinije podici preko saltera nego placati wire transfer fee. Jos jedna stvar sto treba da se uzme u uobzir je da neke banke imaju povoljnij kurs a neke manje povoljan, tako da na vece kolicine novca i tu se generise trosak.

Ali odprilike 5% ce da vas kosta da novac skinete sa necije kartice, dok ga ne dobijete u vidu kesa u YU. (naravno, ovo vazi za dinare, jer je za Euro jos uvek 2% naplata, mada su tu malo banke djubrad, jer ti recimo ne uplacujes u USA u dinarima, vec u dolarima, a oni ti ovde naplate 2% ako hoces da uradis konverziju u Eure... to je jedina stvar koja mi se ne svidja...)
[ Mimaa @ 27.07.2002. 20:01 ] @
Ventura,

Od procesora koje sam ja nasla najjeftiniji su http://www.charge.com/
Njihov discunt rate je 2.35% + 0.3 USD per transaction.
Za njih sam cula od od tipa koji se zove Markus Allen koji ima kojekavke internet biznise, puno ljudi na svojim newsletterima itd, tako da verujem da je http://www.charge.com/ ok kompanija. Pogledaj ih malo, ipak je tvojih 3.5% surovo u odnosu na 2.35%...... ali pre nego sto odlucis bilo sta, probaj da se dodatno informises o kompaniji, da ne bude nekih problema.

Pisacu ti jos, imam pitanja vezano za tvoj prethodni odgovor.
Ciao,
Mima
[ ventura @ 27.07.2002. 21:43 ] @
Mima,

Postoji tu jos jedna caka.

Sve kompanije na Merchant Accountima imaju mesecne processing limite. Ja sam naprimer u prvih mesec dana imao $10,000 limit, sledeci mesec su mi povecali na $20,000 i sada mi je skinut kompletno. Vecina kompanija ti nikada nece skinuti limit.

Ja sam naprimer nalazio kompanije koje naplacuju smesan discount rate, ali imaju mesecni limit od $1000, tako da to obavezno treba proveriti.

Sledeca stvar je sam softver kompanije. Dali kompanija ima razvijen softver, i kakav je. Ja recimo na svom sajtu sakupljam sve podatke o kupcu, potom ih prosledim CardService-u, i od njih dobijem Approved ili Denied, i ako je Denied dobijem zasto nije uspela treansakcija. A dok sam recimo kod par drugih kompanija imao opciju da ja na svom sajtu sakupim shipping information, i onda kad kupac klikne na 'proceed to submit payment' on bude forwardovan na sajt kompanije gde unese svoje podatke, sto je naravno manje profesionalan nacin poslovanja.


Meni trenutno ovaj discount rate odgovara, pre svega zbog uslova i povoljnosti koej mi Cardservice daje, a i zbog toga sto za njega vec imam razvijen API koji isto tako kosta da se napravi, i koji bi se morao ponovo raditi iz pocetka, ako se odlucim da predjem na drugu kompaniju, tako da mi 1% razlike na odprilike $50,000 procesirano trenutno ne predstavlja problem, ali verujem da u buducim mesecima, ako zatrazim da ce mi discount rate biti smanjen.. Znaci sve zavisi od kompanije, ali i od tvog credit history-ja. Ja radim ovaj posao od Novembra, i jos nijednom nisam imao nijedan chargeback, sto je veoma pozitivno i ohrabrujuce za processing kompanije, cak i kad je bilo slucajeva da klijenti zatraze povracaj novca, ja sam to radio rucno davajuci 'Credit' kupcima, ali mi se jos nikada nije desilo da mi banka uradi chhargeback na transakciju.


Tako da sto se mene tice, ja ostajem pri CardService-u, a vi mozete da probate tu kompaniju, pa da vidite kako vam odgovara.

P.S. Ja sam inace promenio 4 processing kompanije dok nisam stigao do CardService-a.


[ torbica @ 28.07.2002. 03:25 ] @
To je bilo diskusije na zadnjem danu ES leta, Nebojsa Djuric je pricao...
Problem je sto direktori Banaka u YU nemaju ideju da je biznis da uzmu "fransizu" (da plate) za on-line procesiranje kartica. Mislim da je cak 5-10 puta skuplje u odnosu na cistu plastiku. Takodje primeticete da POS procesiranje niko jos od njih ne podrzava. Jos pre godinu dana sam kontakirao sa jednom firmom koja je vezana za Komercijalnu banku koja im je radila implementaciju ali do dana danasnjeg nema vesti. Firma se zove Arius...
[ d.acha @ 28.07.2002. 22:01 ] @
helou,

ja sam dacha, od juce sam na ovom forumu, a sada po prvi put saljem nesto na ovu temu.

ventura, kao sto rekoh u prethodnoj mojoj poruci sa mojom koleginicom mimom si juce razmenio koju poruku ovde. ona je vec rekla da imamo potrebu za procesiranjem kartica, ali s' obzirom na to da u svega nekoliko procenata moramo da uglavimo sve troskove i profit moramo i da napravimo sto precizniju kalkulaciju kako bi procenili gde smo i sta mozemo da ocekujemo od takvog nacina poslovanja.

vidim ti si otvorio firmu u usa za oko 1800 usd. interesuje me kakvi su ostali troskovi tvoje usa firme, da li imas troskova za neke advokate, knjigovodstva, kako se oporezuje profit te firme, sta se uracunava u profit firme i na kraju na koji nacin ti racunovodstveno pravdas dizanje prakticno svih para sa racuna te firme, tj. kako se to vodi u "knjigama" tvoje usa firme.

sto se dizanja novca sa kartice usa firme ovde u YU banci tice izneo si dva podatka. citiram: "Na $1000, trosak transporta je fixan - $2.50, a kad podizem sa ATM-a, nezavisno od sume (limit 10,000din po ransakciji) fee je $1.50." - to znaci da u prvom slucaju imas proviziju od 0.25%, a ako ides na ATM provizija je 0.9% (pod uslovom da skidas maksimalne iznose). da li sam u pravu?

ono sto bi meni bilo potrebno jeste, ma koliko to nekome zvucalo smesno, da se sav novac sa usa racuna ubaci u YU legalne tokove, tj, krajnje odrediste tih para da bude racun moje YU firme. znaci, da li mogu sa racuna usa firme na ovakav neki nacin da odem u YU banku (gde moja YU firma ima racun) sa karticom usa firme i da dam nalog da se sa te kartice prebace pare na racun YU firme, ali naravno uz provizije koje ti imas kao fizicko lice ili nesto poput toga. Ono sto ti kazes da je oko 5% troskova potrebno da dobijes dinare na ruke, meni je recimo tih 5% neka maksimalna cifra koju bih mogao da prihvatim, sve preko toga bi mi bilo rizicno, ali za razliku od tebe potrebni su mi dinari na racunu firme, a ne kes u rukama. na kraju krajeva, ako ne mogu pod tim uslovima da prebacim pare na racun firme, verovatno bih mogao isto kao i ti da podignem kes, pa onda to uplatim u firmu kao neki prihod od izvoza ili tako nekako. valjda je to izvodljivo.

hvala ti za onu opasku da treba paziti koliki je mesecni limit kod procesora, nisam o tome ni razmisljao. znam da ima svakakvih dripaca, tako da cemo i mi razmisliti o card service-u, kad vec imamo pozitivnu kritiku od tebe. jel imaju oni onu neku, recimo "refferal" varijantu da kada se otvara novi account naznacimo da smo za njih culi od nekoga ko je vec njihov klijent pa onda taj klijent dobije neku povlasticu? ako imaju, daj mi tvoj neki broj accounta kod njih da ga zapisem, pa ako krenemo sa njima da i to spomenem.

pozdrav,
dacha
[ d.acha @ 30.07.2002. 01:29 ] @
Ventura,

natrcao sam na sajt tvog CardService-a, samo pod drugim domenom expandyourbusiness.com

Na strani http://www.expandyourbusiness.com/rates.htm su cene. Za "Internet business" varijantu cifre su 2.42% + 0.25...... doduse postoji i "Based outside of the U.S" varijanta (3.32% + 0.30) ali ti valjda spadas u US-business kategoriju.

Jesam li ja ovde nesto prevideo ili oni stvarno imaju razlicite cene, u zavisnosti na koji sajt od ova dva natrcis (cardservice.com ili expandyourbusiness.com)?
[ torbica @ 30.07.2002. 02:55 ] @
bojim se da cemo morati sa Dinkicem da procaskamo...
[ __ZEVS__ @ 09.09.2003. 13:35 ] @
Mene interesuje ovakva firma:
(Molim ostavite linkove)

Besplatno uclanjenje
Bez mesecne clanarine
Prihvata YU (tj SCG)
ima proviziju < 5% (sve ukupno)

I da ne moram da registrujem firmu u USA

To mi treba radi prodaje nekog software-a

Da li postoji takva firma i ako postoji molim ostavite link(ove)
[ neo... @ 03.12.2003. 13:15 ] @
Evo cisto da vas obavestim, na visoj ekonomskoj skoli je otvoren smer elektronsko poslovanje u saradnji sa visom elektrotehnickom. Studenti elektronskog poslovanja su napravili sajt i forum koji ce se bazirati na tome, trenutno mu to nije jedina ciljna grupa ali cemo vremenom prelaziti na tu stranu, sajt je trenutno u redizajnu, ovo sto mozete da vidite je beta verzija sajta, jedino sto mogu da vas zamolim jeste da nas posetite i da piseta malo na www.ebusiness.edu.yu
[ Buum @ 03.12.2003. 14:39 ] @
Citat:
torbica:
Firma se zove Arius...


Godinu (i kusur) dana kasnije i šira javnost saznade za tu firmu preko istoimene političko/konfliktno-interesne afere :)
[ alienvs @ 11.12.2003. 13:26 ] @
Kako se to pravno zakonski regulise carine, recimo ja ima firmu ovde i registrujem neku u USA i sad meni neko kupi nešto ja to njemu pošaljem i to je to. Ali dodje cika inspektor i pita kome je prodato sta kako se to pravda jer ja mislim da to jos nije pokriveno nasim zakonom.




Hvala
______________________________
http://www.geocities.com/djuzepe3
[ nenadkg @ 18.01.2004. 11:14 ] @
Ventura da li bi mogao da malo blize pojasnis kako ide trgovanje sa blagajnickim zapisima narodne banke srbije,koje su im cene,na koliko se kupuju,gde....u svakom slucaju info o ovome-sve sto mozes-znacajno mi je!
[ nenadkg @ 24.01.2004. 17:39 ] @
Bilo ko da li ima odgovor na ovu temu ili zna nesto sire o tome....??????
[ oazza @ 24.02.2004. 09:43 ] @
Ventura super ti je ta http://www.lux-ottica.com/ steta samo sto ne radi vise ....
:)
[ velja83 @ 24.02.2004. 12:36 ] @
Ljudi ovde je pokrenuta tema e-poslovanje i tako je trebaloo da bude vi ovde pricate o e-commercu ili e-trgovini, i tehnikama sta treba a sta ne prodavati!!!

Ono o čemu ste pričali je super,posebno iskustva ljudi koji to u relnom svetu rade i zive od toga posebno venturin tekst, ali nije za ovu temu trebalo je da moderator to prebaci negde drugde!!!
[ ventura @ 24.02.2004. 14:02 ] @
Lux-Ottica.com domen je preuzet od strane Luxottica spa, a ja sam nastavio da radim na Lux-Store.com, ali sam zatvorio i taj sajt pre mesec dana, i sve komplet prebacio Luxottici...
[ bibiliemili @ 19.07.2004. 12:14 ] @
Pisao si o elektronskom poslovanju.

A imas li neka saznanja i izvore ( sajtove, predlog literature ) vezane za web servise, posebno u oblasti telekomunikacija?

pozdrav
B.
[ Dragan Varagic @ 16.01.2005. 08:45 ] @
Evo interesantnog foruma na temu elektronskog poslovanja iz Hrvatske:
http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=13
[ crews_adder @ 06.02.2006. 10:29 ] @
@trendseter:

Jedna informacija je sasvim dovoljna.
[ x3mer @ 15.02.2006. 18:29 ] @

Ok, moolim vas da mi pomognete oko najprostije moguce varijante:

Fizicko sam lice, a hocu da otvorim sajt na kome ce biti omoguceno placanje strancima (visa, master i sl) a u pitanju je prodaja najjednostavnijeg moguceg softvera. dakle ne zelim nikakva predstavnistva i partnere po usa.. cisto da mogu da mi plate i potom downloaduju to sto su platili. Nije mi bitno koliko ce se odbijati jer taj isti softver preko tudjeg sajta trenutno prodajem za bednih 28% od ukupne cene!!! prema tome vas molim da mi nekako [i sto pre] pomognete


[ SileRS @ 23.03.2006. 22:39 ] @
Zasto ne probas da koristis e-gold?
Vrlo je jednostavan,i sve rasprostranjeniji na internetu,a postoji vec 10 godina.
Posjeti njihovu stranicu www.e-gold.com ili ukoliko zelis detaljno objasnjenje na srpskom mozes pogledati ovdje
www.gold-valuta.com

Postoji nacin da otvoris Merchant account za prihvatanje kreditnih kartica,ali je proces skuplji i komplikovaniji.
Pozdrav!
[ markofpi @ 05.05.2006. 21:50 ] @
E, a sad da malo razbijemo monotoniju....salim se! Ima li neko od vas da mi na mailposlje neko stivo o e-poslovanju!? Da sebi razjasnim neke stvari, da saznam sta to nzaci, odakle je i zbog cega sve pocelo..... Hvala!
e-mail: [email protected]
[ jakov1 @ 09.12.2006. 18:47 ] @
Od 2002 godine se mnogo toga promenilo, 2002 je vecina postova pisano. Sta se sve promenilo? Koje su sada povoljnosti i prednosti? Gde je Ventura (sigurno se namlatio para i sada kulira u nekoj jahti)?
[ Ana Jov. @ 22.01.2007. 18:06 ] @
Verovatno je neko negde pomenuo i ovo, ali nisam uspela da nadjem...

Potrebna mi je pomoc. Pravno sam lice i zainteresovana sam za prodaju preko interneta proizvoda od nekoliko proizvodjaca.
Danas sam pricala sa knjigovodjom i ona je zaista zbunjena i ne zna na koji nacin ce se cela ta aktivnost voditi.

Zanima me da li je najbolji i najlegalniji nacin da sa proizvodjacima cije proizvode prodajem sklopim Ugovor o komisionoj prodaji (iako ne planiram prodajni objekat, vec iskljucvo preko net-a, proizvode bih uzimala od proizvodjaca po prodaji) ili neki drugi tip ugovora?

Da li se tada prodaja fizickim licima racuna kao maloprodaja (iako je samo preko interneta)?

Bivsi knjigovodja nam je rekao da kako god uradimo, dobro je, jer kod nas to jos nije definisano nijednim Zakonom niti uredbom.
Dakle, kako drzava dobija svoj deo? Nije mi u interesu da radim crno, pa da se strecam i posle prebacujem na legalno poslovanje.
Koja je najlegalnija varijanta, pokrivena nekim Zakonom.

Ukoliko sam ja sve ovo iskomplikovala, velika bi mi pomoc bila i da mi samo kazete koga da pitam?

Je li donet Zakon o internet poslovanju, najzad?

Hvala!
[ jakov1 @ 23.01.2007. 01:40 ] @
Citat:
Ana Jov.: Verovatno je neko negde pomenuo i ovo, ali nisam uspela da nadjem...

Potrebna mi je pomoc. Pravno sam lice i zainteresovana sam za prodaju preko interneta proizvoda od nekoliko proizvodjaca.
Danas sam pricala sa knjigovodjom i ona je zaista zbunjena i ne zna na koji nacin ce se cela ta aktivnost voditi.

Zanima me da li je najbolji i najlegalniji nacin da sa proizvodjacima cije proizvode prodajem sklopim Ugovor o komisionoj prodaji (iako ne planiram prodajni objekat, vec iskljucvo preko net-a, proizvode bih uzimala od proizvodjaca po prodaji) ili neki drugi tip ugovora?

Da li se tada prodaja fizickim licima racuna kao maloprodaja (iako je samo preko interneta)?

Bivsi knjigovodja nam je rekao da kako god uradimo, dobro je, jer kod nas to jos nije definisano nijednim Zakonom niti uredbom.
Dakle, kako drzava dobija svoj deo? Nije mi u interesu da radim crno, pa da se strecam i posle prebacujem na legalno poslovanje.
Koja je najlegalnija varijanta, pokrivena nekim Zakonom.

Ukoliko sam ja sve ovo iskomplikovala, velika bi mi pomoc bila i da mi samo kazete koga da pitam?

Je li donet Zakon o internet poslovanju, najzad?

Hvala!


Ja iskreno mislimm da ti je najlakse da otvoris malobrodaju, jes da ulaganje bi ti bilo oko 300eur, i sve radis lepo na belo. Kad ti neko naruci nesto ti lepo odkucas fiskalni i posaljes mu sa paketom tj. sa robom koju prodajes. I niko ti posle ne moze nista na sudu, jer je jedino bitno da drzavi platis porez i tu si zavrsila pricu sa nelegalnom prodajom.
Ako neko misli da nisam upravu, neka me ispravi.
[ Ana Jov. @ 23.01.2007. 11:12 ] @
Hvala!

Ja sam planirala da i kada je komisiona prodaja (i to je maloprodaja kada prodajem fizickim licima), saljem fiskalni racun.
Ako nije komisiona prodaja, kakav ugovor da potpisem sa proizvodjacima cije proizvode prodajem?

Ugovor mi je bitan zbog definisanja prava i obaveza, sopstvene zastite i zastite proizvodjaca.
[ Ana Jov. @ 23.01.2007. 11:17 ] @
Hvala!

Ja sam planirala da i kada je komisiona prodaja (i to je maloprodaja kada prodajem fizickim licima), saljem fiskalni racun.
Ako nije komisiona prodaja, kakav ugovor da potpisem sa proizvodjacima cije proizvode prodajem?

Ugovor mi je bitan zbog definisanja prava i obaveza, sopstvene zastite i zastite proizvodjaca.
[ Bozha @ 25.02.2007. 14:51 ] @
Na ovo moje pitanje je neko na forumu verovatno već odgovorio ali ja takav odgovor nisam uspeo da nađem (gledam već 2 dana, da li je problem u meni ili nešto drugo ne znam). Čak sam i postavio temu sa tim pitanje ali niko se nije udostojio da odgovori, pa da probam i ovde da pitam. Pitanje glasi:

- Da li sam ja obavezan da registrujem kao firmu i da plaćam porez državi za privatni internet projekat (website)? U pitanju je prodavanje intelektualne robe svoje i tuđe (ovlašćene, ne kradene ili piraterijske).
- I ako treba, pod kojim uslovima i kako sve to ide?

Stvarno bi mi značilo da čujem odgovor i savete na ovo pitanje.

Hvala unapred!
[ jakov1 @ 27.02.2007. 19:35 ] @
Za internet sajt nisi obavezan da platis porez. Ali za prodavanje robe moras da platis porez na zaradu ako je PDV vec placen. Tj. lepo otvoris Samostalnu trgovinsku radnju to je lakse i jeftinije od Preduzeca, i prodaju vrsis preko STR-a. I nemas sta da brines!




[Ovu poruku je menjao McKracken dana 22.03.2007. u 22:54 GMT+1]
[ dragoljub_le @ 22.03.2007. 19:21 ] @
Postoji velika razlika da li prodajes svoju ili tuđu, robu ili usluge, domorodcima ili strancima.
Knjigovođe ništa ne pitaj jer nemaju pojma.
Zakon ne postoji.
[ banchi @ 23.03.2007. 07:37 ] @




„Postoji velika razlika da li prodajes svoju ili tuđu, robu ili usluge, domorodcima ili strancima.
Knjigovođe ništa ne pitaj jer nemaju pojma.
Zakon ne postoji. „

Pa koje su to razlike, ljubazno te molim da ih malo opises, tj. podelis sa nama?!
[ jakov1 @ 23.03.2007. 15:38 ] @
Dragoljube, kazi konkretno sta bih prodavao na netu?
A ako se otvori STR lako mogu da se vrse i usluge preko STR-a , samo treba dda se izvrsi doregistracija za tu vrstu delatnosti.
[ dragoljub_le @ 31.03.2007. 08:01 ] @
Prvo pravilo. Sve je dozvoljeno, ako izričito nije zabranjeno.

E sad. Da li prodaješ svoju ili tuđu robu i usluge.
Najgore je ako prodaješ tuđu robu. To je u praksi neizvodljivo a da se ne ogrešiš o neki zakon a opet da to iole liči na e-poslovanje.
Sve ostalo se kako tako može rešiti ali daleko od toga da će to biti prava šoping karta kakve vidimo na stranim sajtovima.
Što se prodaje tuđe robe tiče kupcima u SRB. Robu mora da prati dokumentacija (otpremnica, faktura a prema krajnjem kupcu i fiskalni račun)
Jedna varijanta je da se ti pojaviš kao posrednik i da robu fakturiše pravi vlasnik a da ti dobiješ periodično svoju proviziju. Ko je to radio znaće da posle prvog ozbiljnijeg posla vlasnik robe pokuša da te izbaci iz igre.
Druga je varijanta da ti trguješ u tranzitu. Roba ide od vlasnika ka kupcu a dokumentacija preko tebe. Kao da si ti kupio pa odmah prodao.
I sad o ovome možemo da raspravljamo 3 dana i mnogi mogu da me demantuju. Ovde nije samo problem kako organizovati "e" deo poslovanja već je uopšte problem kako to organizovati u realnom životu.
Recimo, prodaješ tuđu tehničku robu za koju moraš da ponudiš i usluge garantnog roka i servisa.

Jako bih voleo da mogu da pomognem al morate da kažete svoju ideju pa da pričamo konkretno.
[ Thetaworld @ 31.03.2007. 10:48 ] @
Citat:
Najgore je ako prodaješ tuđu robu. To je u praksi neizvodljivo a da se ne ogrešiš o neki zakon a opet da to iole liči na e-poslovanje.


U inostranstvu je u svakom slučaju izvodljivo jer ne postoje ograničenja stranim preduzećima kako da posluju. Npr. preduzeće u inostranstvu može da napravi fakturu, ali da se roba isporučuje sa nekog drugog kraja svijeta sa otpremnicom od trećeg preduzeća.

U Srbiji je vjerujem dosta ograničeno takvo poslovanje. Ali ako bi se sastavio neki ugovor izmedu stranaka, moglo bi sigurno da se sprovede. Recimo sastavi se ugovor sa proizvođačem robe da nudi garanciju, a da isporučuje u ime preduzeća koje prodaje. Tako bi preduzeće A dalo punomoć preduzeću B da u njihovo ime isporučuje robu. Proizvođač šalje robu sa fakturom preduzeća A i svi kasiraju svoje provizije. To je vrlo uobičajeni način rada kad neki proizvođač radi preko preprodavaca i nema razloga za konkurencijom jer takvi proizvođači obično nemaju vremena da prodaju, već imaju vrijeme samo za proizvodnju robe.

Takav način rada se na Internetu naziva dropshipping.
http://en.wikipedia.org/wiki/Drop_shipping

Ali je uobičajeno svuda u Evropi i SAD da se na taj način radi i bez Interneta. Na primjer neko prodaje solarne panele nekom kupcu ili fabrici što će da postavi panele na svoj krov da bi prodavali energiju lokalnom energetskom preduzeću. Preduzeće koje montažira panele, ne prodaje panele, već ih poručuje od treće firme po povećanoj cijeni. Cijene su dogovorene s fabrikom, tako fabrika neće da se žali što su paneli skuplji, jer je sve dogovoreno. Paneli dolaze sa otpremnicom treće firme i tamo čak nekad stoji faktura montažerskoj firmi o cijenama panela. To je nebitno za konačnu fabriku, jer oni imaju ugovor sa montažerom i sigurno niko nema vremena u nekoj fabrici sa velikom površinom krovova da se bavi sa nekim sitnicama od par hiljada eura, jer paneli koštaju ukupno 200,000 eura, pa je i direktoru fabrike sasvim jasno da montažer mora isto tako da zaradi na toj prodaji. Ali na cijenu se ne pristaje iz nekih razloga direktne prodaje ili nedirektne, već zato što se takva investicija vrlo brzo isplati prodajom energije energetskom preduzeću i subvencijama od Evropske unije, a prije svega takve investicije su podržane od strane banke kreditima, pa tako niko ništa ne gubi i svi dobivaju.

Ako se takav sistem rada, sa ugovorima i dogovorima koristi, onda ne vidim zašto bi bio neki problem prodaje robe od trećeg lica, jer se kupac složio sa cijenom, a kompletna realizacija takve prodaje može ugovorom da se reguliše. Takav ugovor može da stoji na web sajtu ili se direktno prodiskutuje sa kupcem i onda potpiše.

Citat:
Jedna varijanta je da se ti pojaviš kao posrednik i da robu fakturiše pravi vlasnik a da ti dobiješ periodično svoju proviziju. Ko je to radio znaće da posle prvog ozbiljnijeg posla vlasnik robe pokuša da te izbaci iz igre.


Pa sa takvima ne treba da se trguje. Kad se traži proizvođač robe, onda se tačno definiše sa proizvođačem da je njemu na primjer ukupno zabranjeno da direktno kontaktira klijente od prodavca. To je jedan primjer, ali postoji mnogo primjera zašto se to ne bi isplatilo proizvođaču robe, a glavno je da proizvođač ima povećanu prodaju ako prodaje preko preprodavaca, znači ima prodaju koju inače ne bi imao i zašto bi onda uništio biznis takvog preprodavca?! Znači ako je proizvođač stvarno tako nekulturan i zavidan, onda sa takvim ne treba da se posluje.

Citat:
Druga je varijanta da ti trguješ u tranzitu. Roba ide od vlasnika ka kupcu a dokumentacija preko tebe. Kao da si ti kupio pa odmah prodao.

I sad o ovome možemo da raspravljamo 3 dana i mnogi mogu da me demantuju. Ovde nije samo problem kako organizovati "e" deo poslovanja već je uopšte problem kako to organizovati u realnom životu.
Recimo, prodaješ tuđu tehničku robu za koju moraš da ponudiš i usluge garantnog roka i servisa.


Ugovorima. Ako preprodavac ne pruža garanciju može da ugovorom sa kupcem dogovori ko pruža garanciju ili da dogovori gdje se tačno takva roba šalje na servis. Preprodavac može i da pruža garanciju direktno, pa kad dobije robu nazad, šalje proizvođaču na servis. Jer tako mnoge velike robne kuće rade, jer te robne kuće definitivno ne mogu da pružaju servis, ali primaju robu nazad pa šalju tom preduzeću koje će da pruža takav servis, a za kupca je to beznačajno ko to stvarno izvršava.

Ugovori se mogu vrlo brzo potpisati i putem Interneta prije poručivanja, znači elektronsko poručivanje može da znači da se pristaje na ugovor koji je definisan na web sajtu.


[ dragoljub_le @ 31.03.2007. 11:21 ] @
=Thetaworld=
Sve što si napisao je OK.

Pitanje je koliko je primenjivo u SRB. Nemojte da mislite da sam toliki skeptik. Jako bi mi drago bilo da neko od ispred zainteresovanih uspe u svojoj zamisli. Možda sam skeptik jer sam poslom počeo da se bavim krajem 92 kad su zakoni postojali samo da bi se kršili. To je trajalo dosta godina i ostavilo dubok trag u navikama naših poslovnih ljudi. Od više ličnih pokušaja nikad nisam uspeo da okončam neki posrednički posao do kraja. Problem bi se uvek pojavio kad bi se moja posrednička zarada učinila prevelikom za vlasnika robe. I verujte mi da niko od njih nikad nije pomislio da ja to dobro radim već da im uzimam hleb iz usta.

Nek neko napiše konkretno šta i kako planira pa da mu pomognemo ko koliko može.
[ Thetaworld @ 31.03.2007. 19:02 ] @
Citat:
Pitanje je koliko je primenjivo u SRB. Nemojte da mislite da sam toliki skeptik. Jako bi mi drago bilo da neko od ispred zainteresovanih uspe u svojoj zamisli. Možda sam skeptik jer sam poslom počeo da se bavim krajem 92 kad su zakoni postojali samo da bi se kršili. To je trajalo dosta godina i ostavilo dubok trag u navikama naših poslovnih ljudi. Od više ličnih pokušaja nikad nisam uspeo da okončam neki posrednički posao do kraja. Problem bi se uvek pojavio kad bi se moja posrednička zarada učinila prevelikom za vlasnika robe. I verujte mi da niko od njih nikad nije pomislio da ja to dobro radim već da im uzimam hleb iz usta.


Pa pokušaću blago da kažem: nema se potrebe porediti sa tobom što ti ni jednom nije uspjelo, jer nema koristi od poređenja sa neuspješnim, već se treba porediti sa uspješnima i njih pitati kako to da se sprovede. U Srbiji definitivno ima hiljade raznih posrednika koji rade zakonski i posreduju te robu, te usluge i ne prodaju direktno niti robu niti usluge, pa prema tome riješenje postoji.

I ne možeš da kažeš uopšteno da su "navike naših ljudi da se zakon krši", pa to je uopštena priča i smatra se u biti negativnom pričom. A to pričaš jer imaš lično iskustvo sa tim, ali ni blizu nisi upoznao niti analizirao "naše ljude", nisi prebrojao niti pitao niti istražio situaciju kako treba da uopšteno možeš da govoriš. Utučen si raznim neuspjesima i bolje ti je da to zaboraviš i počneš opet bez obraćanja pažnje na prošlost.

Srbija je u odnosu na Evropu sa nekim zakonima u zakašnjenju naravno i to će se sve uskladiti tokom kratkog vremena i svi će zakoni o naplati popustiti naravno, jer se Srbija sprema za Evropu, pa tako ne može da si dozvoli da ima fašističke zakone. Fašizam je stroga diktatorska kontrola građana i zemlje, recimo da je zabranjeno fizičkom licu da ima račun u inostranstvu, to je prava fašistička mjera preduzeta tokom nacističke Njemačke prije svjetskog rata u svrhu kontrole vlastitih građana i posebno Jevreja, a kazna je bila smrt. U Srbiji nije kazna smrt, ali jeste pozamašna suma eura što u biti može i da predstavlja okončanje nekog posla za nekoga u Srbiji. Znači takvi zakoni će se promjeniti, jer nema nikakvog smisla da stranci u Srbiji imaju više prava nego Srbi u Srbiji. Na žalost, autori takvih zakona nemaju adekvatno obrazovanje niti adekvatne kvalifikacije, već samo velika usta da ih narod izabere, a oni onda narodu ne pružaju nikakve slobode, već samo nove barijere i prepreke. Nije ništa drugačije u drugim zemljama. Srbija je pogodno mjesto za poslovanje jer ima vrlo niske porezne stope u odnosu na Evropsku Zajednicu i SAD.

Problem nisu ni zakoni niti poslovanje, već upravo to što si naveo, taj negativni utisak iz svih prošlih godina, tako da kad se izađe iz Srbije, lakše se diše, ali prava je istina da i u Srbiji postoje sve mogućnosti poslovanja isto kao bilo gdje u Evropi ili u SAD ili drugim ekonomski jačim zemljama. U Srbiju dolazi masa stranih ulaganja što pokazuje da je poslovanje u Srbiji definitivno moguće i ostvarenje profita je definitivno moguće. Pri tome se poslovna osoba treba osloboditi negativnih misli.

Na primjer, umjesto da si 1992 radio nezakonito pa onda 15 godina kasnije još uvijek imaš istu naviku, bolje bi ti bilo da si tada platio advokata 200 maraka da ti objasni kako možeš da radiš po zakonu to što si želio da radiš tako da ti biznis bude uspješan na što duže vremena. I danas isto tako, umjesto da neko ovde diskutuje kako može nešto da ostvari, bolje mu je i mnogo efektivnije, ako ode kod dobrog advokata, lijepo mu plati 200 eura ili više tako da mu advokat pravno objasni kako može da sprovodi svoj zamišljeni biznis. Takav pravni savjet je obavezajući obično, što znači, ako osoba radi po tom savjetu i nešto se desi, onda advokat mora da odgovara za tako nešto. I ako nije tako, isplati se dobiti stručan savjet kod stručne osobe, jer ko stvarno želi da posluje taj neće da postavlja neka dječija pitanja na forumu, već će se obratiti na primjer poreznoj ustanovi ili će se obratiti advokatu ili nekom drugom biznismenu i od njega će da dobije stručne informacije sa kojima može da radi. Tako za svaki problem postoji riješenje i za to riješenje sigurno nije potrebno više od 24 sata.

[ webbcash @ 29.03.2013. 09:57 ] @
Web alatke prodaja, mozete koristiti za unapredjnje svog posla a pored toga mozete i zaraditi prodajom istih...sigurna isplata nedeljno!
[ chubawamba101 @ 26.05.2014. 17:31 ] @
Narodna Banka Srbije trenutno radi na izmenama i dopunama Zakona o deviznom poslovanju, i dali su mejl na koji svi zainteresovani mogu da šalju svoje primedbe i predloge šta treba popraviti. Hajde da im svi pošaljemo mejl i zahtevamo da nam se konačno omogući da legalno otvorimo račun u banci u inostranstvu, ili kod inostranog brokera, da legalno trgujemo svim vrstama finansijskih derivata, bilo kog izdavaoca, i da legalno trgujemo na deviznom tržištu (forex-u).

Po postojećem zakonu sve ovo je ilegalno, iako nam Ustav garantuje pravo da slobodno raspolažemo svojom imovinom. Postojeći zakon je dakle protivustavan, i pozivam sve vas da zajedno zahtevamo da se ukinu te besmislene, i protivustavnee (ilegalne) zabrane, da bismo mogli da trgujemo kao sav normalan i slobodan svet u 21. veku.

Što više nas pošalje primedbe, i što ih više budemo smarali, veća je verovatnoća da će nas neko saslušati. Rok za dostavu primedbi je 3. jun 2014. a mejl na koji možete poslati primedbe je: [email protected]