[ Ivan Tanasic @ 01.06.2002. 21:25 ] @
Posto je ovo poprilocno dobar forum, ali malo zamro u poslednje vreme odlucio sam da ovo pitanje uputim vama a ne na comp.unix.solaris...

Naime imam par pitanja:

1) Da li sam se istripovo il postoji solaris 9 beta za intel
2) Da li ima jos neki link sa koga moze da se skine iso
3) (**BITNO**) Kako stvari stoje sa hardverom... naime cuo sam da su problem mrezne i graficke... mreznu nemam, problem manje :)) graficku imam tnt2 vanta... nisam bas siguran da je podrzana ali sam cuo da postoji x11 porters toolkit or something i pomocu koga se moze poterati x11 umesto openwindows... posto moja karta radi pod fbsd/linux x11 oce li raditi i pod solaris (neko mi rece da oce)

4) (**BITNO**) Da li postoji gcc za solaris i kako se aplikacije za isti kompajliraju, tj recimo skinem ickle... oce li biti pain in ass kompajlirati ili ce ici glatko(relativno)...?


Molim za sto manje 'vikanja' : nista nije podrzano etc, vec lepo da se izadje sa argumentima i da se kaze nesto pametno...

Pozdrav, Ivan
[ dominus @ 01.06.2002. 21:43 ] @
na neka od pitanja mogu da odogovrim .. ali priznajem da nisam imao licna iskustva :

2) ja znam jedan na kome ima prva 3 diska, ali poshto smo rekli da necemo gurati warez po forumima ... poslacu ti privatnu poruku

4) Naime citao sam na alt.solaris.x86 da su ljudi uspeshno build-ovali gcc-3.1 ali pise i da se build-uje mnogooooo dugo ... narvano mozes skinuti i binary sa sunfreeware.com ... koji ti je uostalom i neophodan da bih buildovao noviji (npr. 3.1)

ftp://ftp.sunfreeware.com/pub/...gcc-2.95.3-sol8-intel-local.gz
[ Jovan Marjanovic @ 03.06.2002. 10:53 ] @
Koliko sam ja cuo, Solaris 9 nece izaci za x86 arhitekturu, vec samo za SPARC.
Mada ne garantujem da je ta informacija tacna.
Sto se tice drugih pitanja, XFree86 sasvim lepo moze da se instalira umesto openwindows,
i u tom slucaju ce sve graficke koje su podrzane raditi. Isto tako postoji GCC za solaris, i sve
ostalo sto je GNU moze da se zbilda (ja licno koristim GCC 2.96 na Solaris 8.0 za SPARC, automake, autoconf ....)
Jos jednom da pomenem, slabo sam upoznat sa solarisom za x86, tako da mozda nisam u pravu sto se tice stvari koje sam napisao.

[ Ivan Tanasic @ 03.06.2002. 20:28 ] @
Citat:
blue:
Sto se tice drugih pitanja, XFree86 sasvim lepo moze da se instalira umesto openwindows,
i u tom slucaju ce sve graficke koje su podrzane raditi.


Hmm, e sad jedno pitanje... jel openwindows xserver ili window menadzer?

Naime, pre neki dan mi neko na irc.balcan.net, #os (agx cinimi se) rece da je server Xsun a da je openwindows window menadzer koji, kako on kaze, u poslednje vreme sun zapostavlja i forsira CDE... pa se sad postavlja pitanje sta je openwindows... X server ili wm? ( mada ovo i nije tolko bitno sobzirom da planiram da koristim Xfree zbog dobro poznatih problema sa podrzanim hardverom)
[ Dejan Lozanovic @ 04.06.2002. 11:35 ] @
Citat:
blue:
Koliko sam ja cuo, Solaris 9 nece izaci za x86 arhitekturu, vec samo za SPARC.
Mada ne garantujem da je ta informacija tacna.
Sto se tice drugih pitanja, XFree86 sasvim lepo moze da se instalira umesto openwindows,
i u tom slucaju ce sve graficke koje su podrzane raditi. Isto tako postoji GCC za solaris, i sve
ostalo sto je GNU moze da se zbilda (ja licno koristim GCC 2.96 na Solaris 8.0 za SPARC, automake, autoconf ....)
Jos jednom da pomenem, slabo sam upoznat sa solarisom za x86, tako da mozda nisam u pravu sto se tice stvari koje sam napisao.



I ja sam cuo slicno od lika koji je predstavljao Sun na ovogodisnjem linux festu, inace tip je rekao da sun, planira ove godine da ugasi solaris za x86 arhitekturu, i nastavlja da razvija samo za SPARC, i umesto Solarisa za x86 da zamene sa linuxom :)
[ Jovan Marjanovic @ 05.06.2002. 11:26 ] @
Ja obicno pod Openwindows podrazumevam Xsun server, i Openlook window manager. A sto se tice CDE-a, AGX je skroz u pravu. Openlook je zastareo. Inace, Openlook + Xsun = Openwindows (koliko se ja secam)

I da, pogledao sam SUN-ov sajt, i x86 Solaris se gasi, Gotovo, Mrtvo. SUN prelazi na Linux za x86 arhitekturu (i za Sparc, mada ce solaris za Sparc poziveti jos dosta godina)

[ Ivan Tanasic @ 05.06.2002. 21:32 ] @
Beh, da se solaris za intel gasi niko nije sporio.. znam to vecjedno mesec-dva.. al da ce se i solaris, e u to sumnjam (ne znam zasto).. jel si ti to procito il onako nagadjas?
[ Jovan Marjanovic @ 06.06.2002. 12:09 ] @
Nikad nisam rekao da se Solaris za SPARC gasi. Samo sam rekao da ce SUN podrzavati i Linux za SPARC. To jesam procitao, a moja pretpostavka je da ce forsirati linux na workstation market, i forsirati Solaris na server market. To je jedino logicno.
[ Ivan Tanasic @ 22.11.2003. 23:50 ] @
Citat:
Jovan Marjanovic:
To je jedino logicno.


Jedino :)

naravno, osim: http://www.theserverside.com/r...atesMcNealy2/GatesMcNealy2.gif

[ popeye @ 12.12.2003. 00:46 ] @
Solaris za x86 platformu je ponovo dostupan za (besplatno) preuzimanje.

http://wwws.sun.com/software/solaris/binaries/get.html#x86