[ mkdsl @ 15.03.2005. 13:36 ] @
Na ovu temu me podstaklo razmishljanje jednog od uchesnika advocacy-ja. Zanima me vashe mishljenje, poshto ochigledno imamo frakcije korisnika koje su za i protiv GUI-a.

EDIT: Izvinjavam se, mislio sam na GUI (sati nespavanja chine chuda...)

[Ovu poruku je menjao mkdsl dana 15.03.2005. u 15:22 GMT+1]
[ impaque @ 15.03.2005. 14:06 ] @
Kakve to veze ima sa GNU-om?

CLI je UNIXy-thing (valjda je tad uzelo maha). U principu, stvar je navike. UNIXaši su dobri u scriptingu, vole pipe-ove, redirekcije ovde-onde, sed, awk, grep i ostale alatke koje su napravljene tako da obavljaju jednu stvar i da je obavljaju dobro. Bash tab-completion je super stvar, a što je još bolje, proširiv je.

Windows nije tako koncipiran, što ima svojih prednosti i mana i ima svoju publiku. Po mom viđenju, specifičnost Windows GUIja je u tome što je registry mesto gde se nalazi najveći broj podešavanja i pošto je u binarnom obliku, CLI podešavanje nikad neće doći u obzir, što važi i za dosta drugih stvari: nema alternativa, GUI i kraj.

Ja lično čitam mail i surfujem iz GUIja, "multimediju" takođe konzumiram uglavnom iz GUIja, dok ostale stvari radim brže i bolje iz CLIja.
[ Sundance @ 15.03.2005. 18:25 ] @
Citat:
impaque:CLI je UNIXy-thing (valjda je tad uzelo maha). U principu, stvar je navike. UNIXaši su dobri u scriptingu, vole pipe-ove, redirekcije ovde-onde, sed, awk, grep i ostale alatke koje su napravljene tako da obavljaju jednu stvar i da je obavljaju dobro.


Na svu sreću, MS će uskoro pokazati kako se pravi shell sa objektnim pipeline-om, tako da će ti opskurni utilityi za procesiranje tekstualnog pipeline-a ostati samo i isključivo *NIX thingy. IntelliSense u CLI!

Nikad nisam shvaćao zašto od svih jezika *NIX-aši vole one sa najviše dijaktritičkih znakova. Mora da ima neke veze sa onom l331 nomenklatorum & stuph.
[ Ivan Dimkovic @ 15.03.2005. 18:29 ] @
I meni se nekako cini da ce se lakse od uspesne desktop/workstation platforme sa dobrim kernelom napraviti i odlican CLI shell, nego obrnuto :-)

Od krave moz' napraviti hamburger... al od hamburgera kravu tesko :)
[ Sundance @ 15.03.2005. 18:40 ] @
Citat:
impaque: specifičnost Windows GUIja je u tome što je registry mesto gde se nalazi najveći broj podešavanja i pošto je u binarnom obliku, CLI podešavanje nikad neće doći u obzir, što važi i za dosta drugih stvari: nema alternativa, GUI i kraj.




Fino, ha? :)
[ axez @ 15.03.2005. 18:51 ] @
Citat:
Sundance:

Fino, ha? :)



Hehehe, posle koliko godina Sundy..posle 30 godina razvoja softvera najzad su ustanovili da su do sada pisali samo trecerazredni shit i najzad skarabudzili neki CLI koji ce ipak ispasti obican workaround koje ce se samo tako skucati kad najmanje treba da se skuca...;)

...kao sto microsoft ume da upropasti...;)

E da, ko vam je dozvolio da koristite ls naredbu...to je Unix thingie...vi imate onaj vas "dir"...;):):):)
Kradete tudju intelektualnu svojinu...hehe
[ neo01 @ 15.03.2005. 20:19 ] @
GUI je zakon, i tu nema dalje sta da se prica... Jednostavno je laksi za koriscenje, ne moras mnogo toga da pamtis, imas bolji pregled svih opcija na ekranu, u svakom momentu, itd.

Ali opet, kad se setim starih ljubavi... Amiga Workbencha, pa posle i MS DOS-a...

[Ovu poruku je menjao neo01 dana 15.03.2005. u 21:24 GMT+1]
[ Mitrović Srđan @ 15.03.2005. 20:23 ] @
@mkadsl :P

Definitivno mislim da je ovo stvar ukusa.
ja sam eto definitivno protiv GUI-a i to je moje licno misljenje i moji licni razlozi :)
oa moram tako inace ako Suni oplete ima da se selim na win :)
elem
impaque je po meni delimicno "ubo stvar",bar sto se tice mene,moc skriptinga,pajpovanja,redirektovanja i drugih jelte UNIX mocnih alata je definitivno svrsishodnija od usminkanih GUI-a.

naravno da je koriscenje GUI ono lakse ,kliknes ovamo kliknes onamo ....
[ impaque @ 15.03.2005. 22:22 ] @
Citat:
neo01: GUI je zakon, i tu nema dalje sta da se prica... Jednostavno je laksi za koriscenje, ne moras mnogo toga da pamtis, imas bolji pregled svih opcija na ekranu, u svakom momentu, itd.

Mislim da je to samo stvar navike... Ja ne doživljavam to kao "moram da pamtim", nego da svaka nova stvar koju naučim mi daje neke nove mogućnosti koje mi olakšavaju život i rad. Neke stvari prosto ne mogu da se urade van CLIja, bolje rečeno bez tastature. GUI je okej donekle, a odatle CLI preuzima.

Citat:
axez: E da, ko vam je dozvolio da koristite ls naredbu...to je Unix thingie...vi imate onaj vas "dir"...;):):):)
Kradete tudju intelektualnu svojinu...hehe

Hahahahah, da da da: dir i to sa BACKSLASHOM! ;PPP Užas...

Citat:
Ivan Dimkovic: I meni se nekako cini da ce se lakse od uspesne desktop/workstation platforme sa dobrim kernelom napraviti i odlican CLI shell

...sledeće godine? ;D
[ degojs @ 15.03.2005. 22:29 ] @
Citat:
E da, ko vam je dozvolio da koristite ls naredbu...to je Unix thingie...


A otkad je to GNU/Linux - Unix? Šta znači ono GNU? :)))

Inače, moramo da po 10x ponavljamo da je recimo MS imao Unix (Xenix) pre dobrih 25 godina.

Citat:
Kradete tudju intelektualnu svojinu...hehe


Pa sad da li je ukradeno ili uredno plaćeno? Pre bre bi se reklo da sve živo kradu oni što se najviše deru: drž'te lopova (= Linuxovci :)). Pa to čak i sam Linus priznaje, o čemu smo imali prilike da nedavno čitamo.
[ caboom @ 15.03.2005. 22:36 ] @
btw. GNU(.*) je velikim delom osakatio portabilnost shell scripting-a svojim "fantasticnim" ekstenzijama.
[ neo01 @ 15.03.2005. 23:19 ] @
Citat:
Neke stvari prosto ne mogu da se urade van CLIja, bolje receno bez tastature.


Sta npr.?

Windows pokazuje upravo suprotno, a to je da sve moze da se uradi preko GUI-a...

Citat:
GUI je okej donekle, a odatle CLI preuzima.


Vazilo obrnuto... barem kod MS-a...

DOS-a vise nema, iako se meni recimo jako svidjao, ali GUI sve to isto radi i jos je laksi. Nadji nekog korisnika i probaj da ga naucis npr. da pakuje i otpkauje zip arhive iz DOS-a, pa onda i iz Explorera, pa da cujemo rezultate... Koji mu je nacin laksi? U kom se bolje snalazi? Koji mu je brzi?

A mozes i da poredis linux CLI vs. GUI (zapakivanje i otpakivanje), ili linux CLI vs. Windows XP...

Cisto sumnjam da ce ti neki korisnik - pocetnik (pa cak i napredniji user) reci da mu je laksi rad iz linije, bilo da je to kompresovanje, kopiranje / brisanje fajlova, ili bilo sta sl.

Doduse postoji nesto misticno u tom radu iz konzole... Stare, a jos i prve ljubavi(Amiga, a posle i MS-DOS) zaborava nemaju...
[ Mitrović Srđan @ 15.03.2005. 23:46 ] @
pa zar ovakvo nesto nije lepo :)

Code:
% find . -atime +5 \( -name "*.c" -o -name "*.tmp" \) -print


npr sort,find,grep mi je prava stvar koristiti iz shella ...mislim ono :)

[ Sundance @ 15.03.2005. 23:50 ] @
Citat:
impaque: Hahahahah, da da da: dir i to sa BACKSLASHOM! ;PPP Užas...


Možeš i u win exploreru koristiti c:/dir1/dir2 notaciju, postaviti aliase ls na dir i sl.
[ degojs @ 15.03.2005. 23:58 ] @
Citat:
npr sort,find,grep mi je prava stvar koristiti iz shella ...mislim ono :)


Šta od ovog nema na Windowsu? Čak od MS-a. Možda sa drugačijim nazivom ili sintaksom.. big deal. I to smo već raspravljali :)
[ Časlav Ilić @ 16.03.2005. 13:53 ] @
Mislim da pitanje i nije (ili ne bi trebalo da bude) da li GUI ili konzola, već kako, za postavljeni kvalitet, obaviti posao uz što manje potrošenog vremena. Prema tome treba optimizovati odnos upotrebe GUIja i konzole. Taj odnos svakako zavisi od čoveka do čoveka, ali je sigurno da ima stvari koje bi svako brže obavio iz GUIja (sa ovim će se verovatno svi složiti, neki banalan primer bio bi bilo kakav oblik crtanja), ali i stvari koje bi svako brže obavio iz konzole (ovde će već neki da se bune? :) Naravno, pod „svako“ podrazumevam „svako ko zna“.

Meni lično, za gotovo sve namene postoje neke operacije kod kojih mi GUI troši manje vremena, kao i one gde mi je konzola efikasnija.

Pošto se ovih dana baš priča o rezanju CDova :), ja uvek koristim K3b kad treba da nabacam nešto na CD, ali posebnu skriptu koja mi pravi rezervu domaćeg direktorijuma, tačno na onaj način koji želim. Ne mogu ni da zamislim kako bih brže napravio i narezao kompilaciju koječega nego prevlačenjem iz nekoliko Konkererovih jezičaka u K3b, kao ni kako bih naterao bilo kakav GUI da automatski, ili bar uz vrlo malo truda, radi ono što radi ona jednostavna skripta koju koristim.

Ili, koliko bih brzo u konzoli kopirao, premeštao i uređivao datoteke na nekoliko različitih računara, preko SSH tunela, u poređenju sa KDEovim U/I zahvatom fish:// ? Opet, koliko brzo bih pomoću Cervisije (GUI za CVS), ili tako nečeg, mogao da ažuriram, pravim statistiku i dobijam obaveštenja iz nekoliko grana u skladištu?

U stvari, kao što se vidi iz pomenutih primera, mislim da to sa konzolom treba posmatrati u širem kontekstu, tj. kao kulturu automatizacije upotrebom skriptujućih jezika. Konzola je u tom smislu prvi, skriptni interfejs opšte namene. Dalje slede skriptujući jezici koji su dobro integrisani u konzolni sistem, pa razni programski paketi sa mogućnostima skriptovanja.

Posebno u mojoj branši, gotovo sav „teškaški“ softver na koji sam naišao imao je i intenzivne mogućnosti skriptovanja. U takvom okruženju, prosto mi je neverovatno koliko daleko su ljudi spremni da idu u konstantnom ponavljanju istih procedura, umesto da utroše nešto vremena i nauče kako da ih automatizuju. (Pozitivan izuzetak je moj trenutni šef, čovek kada je video šta može da se uradi sa Perlom kao skriptnim jezikom ugrađenim u jedan od tih paketa, odmah je tražio da mu dam kratak, al' baš kratak uvod, i evo ga sad, cepa Perl sve u četiri :)

Takođe, interesantan je i taj „postavljeni kvalitet“; kada se posao može brže obaviti, onda je lakše i odlučiti se za viši kvalitet u početku. Tako umešnost u upotrebi skripti može dati ne samo kvantitativan (manje vremena) već i kvalitativan pomak (više ostvarenih detalja).
[ Dundjerski Nemanja @ 17.03.2005. 00:20 ] @
Citat:
Sundance: Možeš i u win exploreru koristiti c:/dir1/dir2 notaciju, postaviti aliase ls na dir i sl.


Mozes napraviti alias, ali *prva* komanda sa kojom se srecu Linux korisnici, a to je osnovna ls komanda, pokazuje sta sve mozes da uradis sa tom naredbom! A alias-om ls na dir u MS Windows neces dobiti moc ls-a :).
Citat:
neo01: Cisto sumnjam da ce ti neki korisnik - pocetnik (pa cak i napredniji user) reci da mu je laksi rad iz linije, bilo da je to kompresovanje, kopiranje / brisanje fajlova, ili bilo sta sl.

Meni su pomenute stvari lakse i brze (zavisi u kom kontekstu), kada koristim CLI. Za neke komplesknije stvari mozes da razmislis i napises liniju u shell-u koja ce da ti odradi posao. A u GUI, moras da klikces ovamo onamo, sto je sporije verovatno.

Recimo sto se tice mene, HTML dokumente citam u lynx. Zasto? Jednostavno, lakse ucim i vise sam skoncetrisan na to sto citam. Ne volim pdf dokumente, nisam skoncentrisan dok ih citam, ali iza pdf tehnologije je super ideja koja mi se svidja.

U GUI-u ima stvari koje se mogu uraditi "bolje", ali trenutno ne mogu da se setim ni jedne. :)

Mislim da je dovljno receno na ovu temu: CLI i skripting su moc, a takodje neke stvari ne mogu da se urade efikasno kao u GUI-u. Licno ne bih voleo da CLI nestane.
[ neo01 @ 17.03.2005. 02:11 ] @
Citat:
Dundjerski Nemanja: Mislim da je dovljno receno na ovu temu: CLI i skripting su moc, a takodje neke stvari ne mogu da se urade efikasno kao u GUI-u. Licno ne bih voleo da CLI nestane.


A zar ne mogu da se naprave o GUI alati, koji bi takodje imali moc skripti? Mislim, da tako nesto vec postoji... ili moze da se napravi...
[ Sundance @ 17.03.2005. 08:13 ] @
Citat:
Dundjerski Nemanja: Mozes napraviti alias, ali *prva* komanda sa kojom se srecu Linux korisnici, a to je osnovna ls komanda, pokazuje sta sve mozes da uradis sa tom naredbom! A alias-om ls na dir u MS Windows neces dobiti moc ls-a :).


Da čujem, šta to može ls komanda na linuxu, a da nema odgovarajući CLI ekvivalent na win, ili još bolje, grafički ekvivalent koji za red veličine ima bolju preglednost i usability.

Citat:
Za neke komplesknije stvari mozes da razmislis i napises liniju u shell-u koja ce da ti odradi posao. A u GUI, moras da klikces ovamo onamo, sto je sporije verovatno.


Za prosječnog korisnika računala, koje bi to stvari bile da zahtijevaju poznavanje ijedne naredbe u shellu?

Nemoj mi davat primjere za administratore i power usere.

Citat:
Recimo sto se tice mene, HTML dokumente citam u lynx. Zasto? Jednostavno, lakse ucim i vise sam skoncetrisan na to sto citam. Ne volim pdf dokumente, nisam skoncentrisan dok ih citam, ali iza pdf tehnologije je super ideja koja mi se svidja.


Ne voliš pdf pa zato koristiš lynx? Ja ne volim automobile i prijevozna sredstva koja zagađuju okoliš, pa se isto njima vozim umjesto da idem pješice. Znaš zašto? To get the job done.

Citat:
U GUI-u ima stvari koje se mogu uraditi "bolje", ali trenutno ne mogu da se setim ni jedne. :)


Hm..ti si jedan od onih koji preferiraju vi umjesto Delphia, aaxine umjesto BSPlayera, more + neki opskurni pdf2txt filter umjesto Acrobat Viewera i sl?

Citat:
Mislim da je dovljno receno na ovu temu: CLI i skripting su moc, a takodje neke stvari ne mogu da se urade efikasno kao u GUI-u. Licno ne bih voleo da CLI nestane.


Moć kome treba i tko je zna iskoristiti. Sve ima svoju svrhu za koju je namijenjeno. Zašto se ubijat u CLI kad GUI pruža daleko bolje mogućnosti iskorištavanja vizualnih potencijala koje čovjek ima u komunikaciji s okolinom. Čovjek vizualno em 10 puta brže pamti (znanstveno dokazano!), em ima dimenziju više u kojoj može iskoristiti svoju kreativnost. Onaj tko će uvijek birati --do-this-function-please-and-dont-apply-this-one umjesto jedne stavke u meniju nema sve čisto u glavi. Onaj tko nije probao vizualni debugger ne može znati koliko je s***** onaj gdb.
[ Dundjerski Nemanja @ 17.03.2005. 15:47 ] @
Citat:
Sundance:Ne voliš pdf pa zato koristiš lynx?

Pa da :). Mada ta recenica malo glupavo zvuci. Ali napisao sam ono sto sam mislio. Kazem da se bolje skoncentrisem na stvari, kada sam u CLI sa lynx. Zasto? Ne znam, verovatno zbog fixed fonta :). Znam neke ljude koji otvore web stranicu u GUI, i ne znaju gde se nalaze od silne sarolikosti. A to za pdf sto kazem je moj slucaj - tu nema reklama, i prepuno slika, ali opet, drzim ruku na misu, i svasta moze da mi skrene paznju.
Citat:
Sundance:Nemoj mi davat primjere za administratore i power usere.

Da. Vecina sa ovog foruma teze da budu inzenjeri? Svako zna da otvori fajl, da nesto napise u Word-u, neko zna da spoji kompjutere u mrezu, a da li svako zna zasto fajl mora da se cita sekvencijalno, i kakve sve to tehnike i modulacije, kodiranja postoje da bismo mogli da prenosimo signal tom mrezom? Malo manje ljudi. Oni koji zele da uce vise, bolje ce i proci. A sa Linux-om (uf evo me idem u OffTopic), i ja mislim CLI-om se postize neki deo tog znanja. U mom slucaju to radi i secan sam zbog toga. Ti kao neko ko zna, ces naravno olaksati posao onim korisnicima u firmi koji ne trebaju da znaju kako radi back-end.
Citat:
Sundance:Onaj tko nije probao vizualni debugger ne može znati koliko je s***** onaj gdb.

Hmmm... E sada, a onaj ko nije probao vi, i *pokusao da odvoji neko vreme sa njim*...

brw: Iz onih programa koje si naveo, i mislis da ih volim, izbaci aaxine. Nisam budala, ali aaxine i aalib su zanimljivi. I nisam razumeo prvu recenicu ?!
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2005. 16:03 ] @
Citat:

Da. Vecina sa ovog foruma teze da budu inzenjeri? Svako zna da otvori fajl, da nesto napise u Word-u, neko zna da spoji kompjutere u mrezu, a da li svako zna zasto fajl mora da se cita sekvencijalno, i kakve sve to tehnike i modulacije, kodiranja postoje da bismo mogli da prenosimo signal tom mrezom? Malo manje ljudi. Oni koji zele da uce vise, bolje ce i proci. A sa Linux-om (uf evo me idem u OffTopic), i ja mislim CLI-om se postize neki deo tog znanja. U mom slucaju to radi i secan sam zbog toga. Ti kao neko ko zna, ces naravno olaksati posao onim korisnicima u firmi koji ne trebaju da znaju kako radi back-end.


Ovaj, a objasni mi ti kako ce to Lynx i Linux da mi pomognu da vise saznam o... sekvencijalnom citanju, kakve su to tehnike modulacije i kodiranja koje prenose ove pakete mrezom? Sta me sprecava da isto saznam i u, recimo, Win XP-u?

A, kako ces da predstavis neki grafikon u tom Lynxu, recimo a-Law/mu-Law modulaciju, o necemu komplikovanijem tipa prikaz suma linije ako nesto ucis o, recimo, ADSL-u. i da ne pricamo.. ASCII art-om, jel, kao u Phrack-u? :-)

I reci mi, odakle ti samo ideja da WinNT/XP GUI okruzenje smatras "manje inzenjerskim... " od Linuxa?! Dakle Matlab, graficki on-device debuggeri, vizuelni profajleri tipa Intel VTune, gomile alata za spektralnu analizu sekvenci i sl... to je lame, al je zato vi + gcc mama.

Mislim da su onda busene kartice zakon...

O groupware + project management softveru i da ne pricam.
[ caboom @ 17.03.2005. 16:13 ] @
caslave, ovakva prica govori da te ceka jos relativno dugacak put da postanes software engineer. graficki alati mogu da ti olaksaju development, zamisli, cak i na unix-u, npr. purify, quantify i sve te "non-free" lame stvari. ah da... pravim inzenjerima ne trebaju performance i memory XYZ alati, oni ne prave greske, oni znaju.
[ Dundjerski Nemanja @ 17.03.2005. 17:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovaj, a objasni mi ti kako ce to Lynx i Linux da mi pomognu da vise saznam o... sekvencijalnom citanju, kakve su to tehnike modulacije i kodiranja koje prenose ove pakete mrezom? Sta me sprecava da isto saznam i u, recimo, Win XP-u?

Naravno, ali nemoj da izvrces moje recenice. Te stvari sam dao kao primer. Respect za Matlab, ali opet kada pogledam -- zasto ne bih sam seo i resavao matematiku? Ili sto ne bih napisao program koji ce da mi resava neki matematicki zadatak. Tako ja razmisljam. Ako mi treba nesto odmah, uzimam Matlab -- ukoliko imam novca da ga platim ;). Ja sam samo izneo stav i razlog zasto volim da citam dokumentaciju u lynx. Ne zato sto sam haker, vec zato sto stvarno volim.

Ako mi treba slika, naravno da cu biti primoran da taj posao obavim iz GUI browsera-a. Zasto moram da pisem ovakve gluposti?
Citat:
Ivan Dimkovic:I reci mi, odakle ti samo ideja da WinNT/XP GUI okruzenje smatras "manje inzenjerskim... " od Linuxa?! Dakle Matlab, graficki on-device debuggeri, vizuelni profajleri tipa Intel VTune, gomile alata za spektralnu analizu sekvenci i sl... to je lame, al je zato vi + gcc mama.
Kao sto si odlicno rekao u nekom prethodnom thread-u, "right tool for the right job".
[ zi:: @ 17.03.2005. 17:33 ] @
I GUI i ClI imaju svoje prednosti. Besno favorizovanje jednog pristupa smatram besmislenim.

Evo, ja imam uvek otvoreno desetak aktivnih terminala (ssh onamo, vi ovamo, MySQl već gde, ...), ali mi nikada nije palo na pamet da surfujem u lynxu da mi neka grafika ne bi odvlačila pažnju. Monospaced font je mnogo teže čitljiviji od uredno složenog teksta. Web stranice sada podnose dugotrajno čitanje, a o PDFu da i ne pričam. PDF2txt? Pustite to ...

Moramo priznati da sam se preporodio kada sam sa mutt-a (tekstualnog mail klijenta koji i dan danas rado koristim remote) prešao na Thunderbird. lakša organizacija, drag and drop koji radi, spam kontrola ... Dosta toga može i mutt, ali kao neko ko dobija više od 100 pisama na dan trebala je bolja organizacija.

Recimo, kod ICQa mi je bilo svejedno, svejedno mi je da li koristim ClI ili GUI verziu, ne osećam prednost ni jedne, makar napišem sam-bog-zna-koliko poruka.

Što se tiče svakodnevnog rada sa fileovima, mislim da je verzirani korisnik terma ipak u prednosti, što se tiče brzine. Naravno, sve zavisi šta se radi. Doduše, treba mnogo više da se pamti nego u grafičkom okruženju (slažem se da čovek bolje komunicira vizuelno), ali ne smatram to čudnim. Evo, zapitajte se koliko napamet znate IP adresa? A koliko telefonskih brojeva? Koliko netrivijalnih Web adresa? Zašto onda ne biste pamtili par direktorijuma u kojima svakodnevno radite, a da dobijete na brzini.

Slažem se da je naročita prednost ClIa u malim programčićima, ili pipeovanim komandama, kada treba neki zadatak da se automatizuje. Tu je GUI mrtav. Makar je i kao takav lep i našminkan :)
[ Sundance @ 17.03.2005. 23:18 ] @
Citat:
zi:::Slažem se da je naročita prednost ClIa u malim programčićima, ili pipeovanim komandama, kada treba neki zadatak da se automatizuje. Tu je GUI mrtav. Makar je i kao takav lep i našminkan :)


Ajd bogati daj jedan konkretan primjer za prosječnog korisnika kad ne može pobjeći od shella.

Dakle nešto što nema odgovarajući grafički ekvivalent koji je 10 puta intuitivniji, pregledniji i lakši za korištenje.
[ flylord @ 17.03.2005. 23:33 ] @
kod automatizacije posla, i kad treba da medjusobno povezes vise programa. Verovao ili ne, ali to moze i pod winom, i cak se i koristi, kad su u pitanju velike farme servera. Drugacije ne moze. Sem ako ne napravis alat koji ima graficki interface a koji moze da se iskonfigurise veliki broj masina odjednom
[ Sundance @ 17.03.2005. 23:35 ] @
Citat:
flylord: ...kad su u pitanju velike farme servera.


Šteta što kod kuće nemam jednu farmu da se sa njom igram ;)

[ flylord @ 17.03.2005. 23:36 ] @
uhh, sorry, nisam obratio paznju da si rekao za obicne korisnika
[ zi:: @ 18.03.2005. 01:41 ] @
Ja nisam ni pricao o prosjecnim korisnicima :) Ja sam rekao svoje iskustvo kao neko ko (na zalost) provodi vecinu svog aktivnog vremena ispred monitora.

A i sve zavisi sta smatras pod prosecnim korisnikom. :)
[ zi:: @ 18.03.2005. 05:38 ] @
... ali evo kada već pitaš, da probam navesti par primera:

Neki (pre)pametni mail clienti kod slanja velikih fileova raseku attachment na više delova. Ok, dobiješ 3 maila sa attachmentima a, b, c, kako ih spojiti natrag u jedan file?

Pazi: sigurno postoji neki super-truper shareware koji sa drag'n'drop uz animaciju spaja fileove do veličine 1Mb, a ako platiš samo 3.99$ možeš veselo da spajaš gigabajte, i još mnogo štošta. Pitanje je dakle kako spojiti fileove natrag u jedan file sa vanilla installed Windowsom (ok, imaš još office, delphi, autocad, nero, corel pride, da se nađe).
Verovatno postoji način, ali ja znam samo za otvoriti konzolu i
copy a b c nesto /b
(ako ova naredba još uvek radi nakon y2k :)

Drugi primer: kod prijatelja smo pravili omote za CD za njegove kompilacije, GUI program je bio stvarno ljubazan, snimao je podatke u XMl, i nakon 15-og omota shvatili smo da postoji sistemska greška u nazivima koju treba ispraviti. Da li otvarati svih 15 omota ponovo, ili pokrenuti jednu naredbu u konzoli?

Siguran sam da će neko pametniji od mene sada da kaže da se to radi na drugi način, ali nije u tome poenta: jeste GUI lep, ali nekada se u konzoli mogu obaviti stvari lakše i brže, naročito sa default instaliranim stvarima.

Još jednom napominjem da je favorizovanje jednog pristupa besmisleno.

[ Ivan Dimkovic @ 18.03.2005. 07:46 ] @
Citat:

Pazi: sigurno postoji neki super-truper shareware koji sa drag'n'drop uz animaciju spaja fileove do veličine 1Mb, a ako platiš samo 3.99$ možeš veselo da spajaš gigabajte, i još mnogo štošta. Pitanje je dakle kako spojiti fileove natrag u jedan file sa vanilla installed Windowsom (ok, imaš još office, delphi, autocad, nero, corel pride, da se nađe).
Verovatno postoji način, ali ja znam samo za otvoriti konzolu i
copy a b c nesto /b
(ako ova naredba još uvek radi nakon y2k :)


Outlook Express - selektujes 3 maila, a onda tools - combine & decode.

Ukupan effort: shift + 2 puta strelica na dole + 2 klika misem (ili alt + m a onda b)

[ dr ZiDoo @ 18.03.2005. 08:11 ] @
Vidi Sundance, ne možeš da uzmeš nekog običnog home usera. Njemu je naravno lakše sve da radi click click tehnlogojim. Zbog njega je ta tahnologija i razvijena.

Međutim neke stvari je lakše uraditi preko linije, npr. promjena par parametara web servera i njegov restart. Evo sledi npr. IIS i Apache.

Apache:
Code:

ssh -luser server.com
vi /etc/apache/httpd.conf
   /index.html
   a, index.php
   wq!
/etc/rc.d/rc.apache restart


Kao što vidiš to je jednostavni primjer gdje u defaultni direjtoriji dodajš index.php da se učitava u startu ako nema index.html. U primjeru (3 linija) je ubačeno i da začas pretražiš fajl za index.html a možeš da stavih i neki drugi string, karakterističan za dio koji menjaš.

IIS
Code:

Contorl Panel -> Administrator Tools -> IIS
Klik Klik izabereš "Site"        // klik klik po stablu levo
Klik na određen tab            // da klikneš na onaj tab na kojem se nalazi dugmić
Klik na dugmić                   // klik na dugmić koji otvara prozor u koji opet treba dva put click
Klik na Add                        // klik na add
Upišeš index.php
Klik OK                             // klik ok 1
Klik OK                             // klik ok 2
Desnim na "site" pa restart


Meni je žao što ne znam tačna imena fajlova i buttona ali eto to otprilike izgleda tako, a ako neka zna kraći put neka kaće.
[ dinke @ 18.03.2005. 09:47 ] @
@dr Zidoo
Ne mora restart dovoljan je graceful

/etc/rc.d/rc.apache graceful
[ degojs @ 18.03.2005. 13:21 ] @
Zidoo,

čisto da bude malo poštenije, da prebrojimo prvo koliko puta si kliknuo prstima po tastaturi? :)

Dalje, jedna od dobrih strana GUI-ja je svakako i kreiranje prečica, koliko znam to imaju svi sistemi, pa onda možemo da odbacimo ono Control Panel->Admin Tools->IIS->Biranje sajta. Sve se to odradi jednom i onda imamo lepo prečice na desktopu, do raznih servera i do tačno određenih sajtova.

E kad se to uradi, a ako često pristupamo nekim sajtovima verovatno hoćemo, ne vidim da je neki pristup nešto superiorniji. Stvar ličnog izbora, mada, GUI je ipak pregledniji.

Inače, primer je loš, jer onim upornim ponavljanjem "klik, klik" ispade to neki velik posao. Kao da je npr. prebacivanje brzina u automobilu jaka stvar, tako nekako mi izgleda. Kliktanje na OK je otprilike kao pritisnuti ENTER, zar ne? :)


Nadam se da je ovaj primer nevezan za OS, a čisto da neko ne pomisli šta krivo, na Windowsu sve ovo može i iz komandne linije, naravno lokalni ili udaljeni računar. Što se same izmene konfiguracije IIS servera tiče, jedna jedina linija je potrebna za za izmenu difolt dokumenata (i njihovog redosleda).

Restart nije potreban, koliko je meni poznato, mada i to je trivijalnost bilo da se radi o GUI ili CLI pristupu na Windowsu.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 18.03.2005. u 15:05 GMT+1]
[ degojs @ 18.03.2005. 13:59 ] @
A kako bi bilo da izvršimo poređenje tamo gde GUI ima izuzetnu prednost? Aplikacija ima toliko, da čovek ne zna koji primer da navede. Skoro bilo koja tipa WYSIWYG.
[ random @ 18.03.2005. 15:43 ] @
Ova rasprava može da ima neki smisao samo ako govorimo o problemima do kojih se dolazi u svakodnevnom radu, koji se ne ponavljaju, ali čije je rešavanje podložno nekoj automatizaciji. Često je u CLI-ju jednom linijom moguće uraditi stvari za koje je potrebno dosadno iterativno kliktanje po GUI-ju, ili primena nekog programa posebno pisanog baš u te svrhe. Ja lično radim u GUI-ju, ali mi je barem jedan terminal uvek otvoren ;o).
[ caboom @ 18.03.2005. 16:07 ] @
nije transparentan, ne racuna se ;)
[ Dundjerski Nemanja @ 18.03.2005. 16:37 ] @
Citat:
random:Često je u CLI-ju jednom linijom moguće uraditi stvari

To sam i ja rekao. Naime ako si neiskusniji korisnik, onda malo razmislis i povezes nekoliko komandi, a ako si iskusniji to radis veoma brzo.
[ Časlav Ilić @ 18.03.2005. 17:19 ] @
Citat:
degojs:
A kako bi bilo da izvršimo poređenje tamo gde GUI ima izuzetnu prednost? Aplikacija ima toliko, da čovek ne zna koji primer da navede.

Što se mene tiče, kao što sam rekao i prethodnoj poruci, prednosti GUIja uopšte nisu sporne. Ili, da kažem ovako, nema jedne jedine stvari u kojoj mi izvestan nivo GUIzacije nije dobrodošao. Čak i sama konzola je udobnija kad kao terminal koristim KDEovu Konzolu, sa više sesija na jezičcima, obaveštenjima o aktivnosti/neaktivnosti pojedinih sesija, markerima, pamćenjem celog tog rasporeda između odjavljivanja i sledećeg prijavljivanja, itd.

Sporno je samo uljuljkivanje da je GUI dovoljan i svemoćan. Počev od opšte upotrebe (konzolno skriptovanje), pa do posebnih skriptujućih interfejsa za specijalizovane programe, puno posla se može automatizovati. Opet, na svakom je da odredi granicu šta će raditi ručno, a šta automatizovati; moja tolerancija je tu vrlo niska, često ću potrošiti vremena da nešto automatizujem iako bi mi manje vremena trebalo da to ručno uradim, ali bar neće biti tako dosadno (a u svakom slučaju će biti pouzdanije, bez tipičnih sitnih greška od ponavljanja do ponavljanja).

Dobar primer kako ja vidim spregu između GUIja, konzole i skriptovanja, bila bi moja upotreba Autokeda pri kraju studiranja (sad sam zarđao :)

U osnovnom prozoru Autokeda, sve alatne trake bile su isključene, osim one na kojoj je bila kutija za manipulaciju slojevima crteža; crtao sam sa jednom rukom uvek na mišu, a drugom rukom sam pozivao naredbe kucajući njihove skraćenice u Autokedovoj konzoli.

I miš je bio specijalan, povećane preciznosti, tako da mi je maksimalan pomak miša po podlozi bio oko santimetar (iako je taj miš, ruku na srce, kupio moj brat radi igara, meni je brzo legao kao rukavica :) Time sam predupredio iznerviranost kada u sred komplikovanije naredbe sa koordiniranim ubacivanjem parametara i biranjem tačaka, miš dođe do kraja podloge.

Zatim, kada je crtež trebalo da sadrži mnogo donekle različitih, a ipak ponovljenih elemenata, odmah bih se hvatao Autolispa. Tako je za jedan projekat trebalo iscrtati na kraju proračunski dobijen krak elise, sa nekoliko aeroprofila u preseku. Pošto je ceo posao bio potpuno matematički definisan prethodnim proračunom, nije mi ni na pamet palo da krenem to da crtam, već sam napisao skriptu koja je to odradila. Možda mi je čak trebalo i nešto više vremena da napišem skriptu nego da to ručno odradim, ali samo možda (greške, vraćanja na doradu?) Dan danas (to je bilo krajem 2001.) ta se skripta u zdravlju i veselju koristi među studentima...

Ukratko, bio sam brz i retko smoren :)

Da ne bude moje zamerke važe samo za GUI, mislim da se slično dešava i u obrnutom smeru. Često primetim da neki koji se brže od mene snalaze u konzoli, rade u toj konzoli nešto što ću ja brže od njih uraditi u GUIju (npr. ono sa fish:// u KDEu). Odnosno, drže se konzole ko pijani plota :)

Citat:
degojs:
Skoro bilo koja tipa WYSIWYG.


Uh, ima jedan nezgodan problem sa ovim: često je potrebna veća količina discipline da se izbegne fušeraj, kako estetski, tako i funkcionalni, gde su otežani automatski i budući radovi na dokumentu.

Npr. pisanje u obrađivačima teksta. Ogromna većina korisnika, barem u sredinama u kojima se ja krećem, obilato koristi „objektnu traku“, tj. onu na koju su izbor tipa i veličine fonta, masnog, kurzivnog i podvučenog teksta, itd., kao i slobodno udarati tabulatore i entere širom dokumenta. Stilovi, šabloni, šta je to („a uz to i ne radi“)? :) Ja objektnu traku odmah isključujem, samo smeta, uključim je kad hoću da napravim prvu stranu, a nemam spreman šablon.

A ako se dokument priprema u TeHu, to je već druga priča. Fušeraj iz prethodnog pasusa će brzo biti eliminisan, jer korisniku neće ni izbliza biti tako lako da stalno bezveze menja pravila, već će za iole nekakvu efikasnost morati brzo da usvoji disciplinu stilova i šablona.

To ne znači da mislim da je pristup TeHa prava stvar, iako potpuno zanemarujem krivu učenja. Evo jednog konkretnog problema: ne postoji automatsko obeležavanje jezika teksta, koje GUI obavlja prateći izabrani tastaturni raspored. Tako će u GUIju tekst koji sadrži puno stranih reči imati pravilno proveren pravopis za reči oba jezika, hifenacija će biti pravilno izvršena, a uvek će pri ruci biti i odgovarajući rečnik i sinonimar. Uopšte, bilo koji alat za automatsku obradu teksta, a za koji je potrebno obeležje jezika, pravilno će raditi.
[ Sundance @ 18.03.2005. 17:30 ] @
Šta će ti toliko instanci tog ružnog xterm, multi-gnome-terminal rox (tabovi :)

Citat:
dr ZiDoo: Vidi Sundance, ne možeš da uzmeš nekog običnog home usera.


E to sam želio čuti. CLI je moćno oružje ali za svoju ciljanu populaciju. Ta populacija nisu GUI korisnici i zato su ovakve rasprave GUI vs. CLI totalno debilne.

Inače, ja bih se već svađao kad ste spomenuli CLI oko bash vs MSH. Koliko bash-ovaca može iz glave napisati ovakvu neku komandu:

get-process | where { $_.vs -gt 150000000} | pick-object name, path, id, vs | sort-object vs -d

Šta ono...trebaš malo ručno brojati malo stupce/retke, pisati neki nečitki filtar da bi dobio par formatiranih stupaca? Možete li to exportati jednim pipiranjem u Excel tablicu? :) A pozvati fju OS-a (.NET runtime u ovom slučaju), koristiti refleksiju i ine divote nad objektima? Ups, I forgot, bash je untyped jezik :))

Inače, moje je skromno mišljenje da će MSH (Monad) napraviti pravu pravcatu revoluciju na win. Čim izađe prva beta pišem svoju skriptu za twakanje OS-a :) Nešto što bi kombiniralo hrpu onih ručnih stvari koje radim kad instaliram win.
[ degojs @ 18.03.2005. 18:08 ] @
Časlave,

slažem se za automatizaciju. Zato i npr. VBA i jeste tako popularan na Windows/Office kombinaciji, kao i WSH na Windows mrežama. Ako treba da dodam 50 korisnika, sa privremenim imenima (user1, user2..), u Active Directory, naravno da ću izabrati skriptovanje kao rešenje. Ili čak ako imena korisnika i ostale podatke već imam na raspolaganju u bazi ili tekst fajlu, isto je lakše sa skriptom.

Ljudi su već napisali na ovoj temi - GUI i CLI se nadopunjuju.

Stvar je da to većini jednostavno ne treba, dokaz toga i jeste Windows u kom ljudi najčešće ne znaju ni za osnovne stvari van GUI. Kad i ako im zatreba, naučiće, možda :)
[ random @ 20.03.2005. 03:52 ] @
Citat:
Sundance: Šta će ti toliko instanci tog ružnog xterm, multi-gnome-terminal rox (tabovi :)


Zato što je Xterm jedini terminal koji je 100% kompatibilan sa "xterm" tipom terminala ;o). U njemu sve radi, uključujući i full ansi boje i unicode, a posebno je zgodno što se tastatura ponaša kako treba u svim mogućim situacijama (recimo čest slučaj je vim u screenu u ssh sesiji) bez da provedem sat vremena drndajući ~/.inputrc i stty.
[ dr ZiDoo @ 20.03.2005. 10:10 ] @
Citat:
degojs: Zidoo,

čisto da bude malo poštenije, da prebrojimo prvo koliko puta si kliknuo prstima po tastaturi? :)

Dalje, jedna od dobrih strana GUI-ja je svakako i kreiranje prečica, koliko znam to imaju svi sistemi, pa onda možemo da odbacimo ono Control Panel->Admin Tools->IIS->Biranje sajta. Sve se to odradi jednom i onda imamo lepo prečice na desktopu, do raznih servera i do tačno određenih sajtova....


Ok, trebao sam napisati 4klika = jedan red :).

Što se tiče šortkata, naravno da može i da je to fino ali šta kada imaš par desetina sajtova, stotina. Kupiš adminu 21 colni ;) ekran i rezoluciju 1600x1200 :). A gdje su ostali servisi? Svi na desktop?

Kada smo kod šortkata, možeš ti i u linuxu napisati skriptu koja će se konektovati na udaljeni server, otvoriti fajl i eventualno naći red za upis. Nije to teško, 3 min posla.

Upust, treba toliko klik klik. Nije to toliko loše nego htio sam kažem da nije bas uvjek brže.