[ elmatnet @ 18.03.2005. 18:48 ] @
Da li postoji neki dobar endžajn pogodan za kreiranje igara koje su pretežno u 2D okruženju, recimo fudbal menadžera. Našao sam par njih ali su neozbiljni i više za neke arkanoidne igre.
[ Dark Icarus @ 18.03.2005. 20:04 ] @
Pa isprogramiraj sopstveni endžajn, ako ti treba samo 2D, nije nikakav problem, dobar DX 2D engine bukvalno može da stane u 1000 linija koda (provereno ).
[ elmatnet @ 18.03.2005. 20:12 ] @
a da li je uopšte to potrebno. jer sam baš skoro upoređivao igre koje su rađene bez ikakvog DX endžajna i one koje su rađene u njemu. U Football Manageru razlika se ne primećuje toliko da bi bilo potrebno programirati tako. Ipak mnogo manje vremena traži običan Win interfejs, koji sa super (ali samo extra dizajnom) izgleda poprilično ok. Brzina je normalno manja. Ali u ovakvoj vrsti igrice to nije na prvom mestu.
[ yooyo @ 18.03.2005. 20:30 ] @
Ako pravis menadzersku igricu onda ti ni 2d engine ne treba. Izaberi programski jezik po zelji (C++, C# ili VB) i koristi GDI+. GDI+ je baziran na DX7 i mislim da ce zadovoljiti tvoje potrebe.

yooyo
[ Sasha++ @ 18.03.2005. 21:39 ] @
Ne znam koja je fora s endzinima, shvatam da olaksava zivot ali mislim da svaki ozbiljan programer igara mora kad-tad da (nauci da) napise engine. Nije valjda toliki problem napisati 2d engine za neki menadzer majka mu stara, kako bi radio nesto 3d sa shaderima i ostalim naprednijim stvarima. Bolje malo da zagrejes stolicu i da naucis osnove nego sto ces uzeti engine i "kreirati" neku igru za 2 dana.

Sasa
[ miskec @ 19.03.2005. 09:47 ] @
Slazem se sa Sasom. Uzmes tudji engine i napravis igry za 2 dana. Ali sta ta igra je 60% tudja jel je engine tudj. Zato zasuci rukave kad budes znao da napravis 2D engine znaces savrseno da programiras igre.
[ tosa @ 19.03.2005. 11:02 ] @
Neka uradi i tih 40%, bice dovoljno da nas uveri da je u stanju da napravi igru...
[ misa J. @ 19.03.2005. 12:09 ] @
Da, ali sta se izgubi osim saznanja da je igra 60% tudja? Da li ce potencijalni kupac ista primetiti?

P. S. Toso, ne provociraj
[ miskec @ 19.03.2005. 12:22 ] @
Pa to saznanje je meni dovoljno da nekoristim tudji engine to je s***** bolje je kad imas svoj engine.
[ elmatnet @ 19.03.2005. 15:50 ] @
Ma ljudi ok za endžin ali recimo u VBu postoje Forme koje mogu da mi koriste kao posebni ekrani. Recimo "glavna forma" "statistika" "taktika" itd. ima ih mnogo. To je mnogo lakše tako uraditi (sa nekim dobrim photoshop dizajnom) samo nalepiti slike (običan Windows interfejs). Ima i nekih ActiveX kontrola koje ulepšavaju i to.

Sa DXom u football manageru malo je teže snaći se. Razumem za 3D igru jer se nivo kreira u recimo 3D studiju ali ovde je malko neprikladno.

Normalno je da sa DXom izgleda malo lepše, brže, "glatkije" ali je posao po meni mnogo veći, ne zbog kreiranje endžina nego kasnijeg dizajniranja igre. A u suštini ne dobija se neki mnogo veći efekat.
Šta mislite o tome?

[ yooyo @ 19.03.2005. 16:57 ] @
Citat:
elmatnet: Sa DXom u football manageru malo je teže snaći se. Razumem za 3D igru jer se nivo kreira u recimo 3D studiju ali ovde je malko neprikladno.


Ipak je malo teze, ali uopste nije nemoguce. Samo treba da "zagrejes" stolicu i naucis.
Ili da nadjes nekoga ko to vec zna pa se dogovorite...

Citat:
elmatnet:
Normalno je da sa DXom izgleda malo lepše, brže, "glatkije" ali je posao po meni mnogo veći, ne zbog kreiranje endžina nego kasnijeg dizajniranja igre. A u suštini ne dobija se neki mnogo veći efekat.
Šta mislite o tome?


Endzine pravis tak kada budes 100% siguran sta zelis. Endzine nije samo grafika... tu spada i zvuk, editori, save/load u toku igre, podrska za mrezno igranje. Uostalom verovatno i sam znas kako to ide (vec imas nekoliko igrica iza sebe).

btw.. da li si razmisljao o flash-u? Igrica "Milioner" je napravljena u flashu a za tvoj fudbal menadzer ti i ne treba nesto bolje... jos ce moci da se vrti na svim masinama. Razmisli!!!

yooyo

[ elmatnet @ 19.03.2005. 17:15 ] @
i dont get it tj. you. save load sam radio preko baza podataka. zvuk i video preko nekih dobrih activex kontrola (tada su bile ocx, koristio sam vb 5.0), mrežno igranje takođe + winApi, itd. itd. to valjda ne spada u "endžajn". ispravime ako grešim. nisam vešt u ovim terminima a i nisam se "majao" mnogo po forumuma niti razmenjivao mišljenja.
[ yooyo @ 20.03.2005. 03:38 ] @
Mislim da te ne razumem.. Lozis nas, a?

yooyo
[ elmatnet @ 20.03.2005. 09:28 ] @
otvori vb.idi na NEW EXE PROJECT i ubaci neku sliku na formu, neki text, sa klikom na sliku idi na drugi ekran, tamo te čeka neka druga slika. napravi opciju da snima, da pusti neki zvuk MP3BLABLABLA.ocx, da pusti neki video ili flash FLASH.ocx , da menja rezoluciju , da ima podršku za mrežu MSC.ocx.

I KAKO BI TO NAZVAO? KOJI JE TO "ENDŽAJN" tj. "ENDŽIN" ;)
[ yooyo @ 20.03.2005. 10:56 ] @
Citat:
elmatnet: I KAKO BI TO NAZVAO? KOJI JE TO "ENDŽAJN" tj. "ENDŽIN" ;)


Da.. i to je engine... mozes ga nazvati "JADAN i BEDAN ENGINE".

yooyo
[ Burgos @ 20.03.2005. 11:48 ] @
Citat:
yooyo:
Igrica "Milioner" je napravljena u flashu
yooyo


Milioner je pisan u Delphiju
[ yooyo @ 20.03.2005. 12:04 ] @
Citat:
Burgos: Milioner je pisan u Delphiju


Zavisi na koju verziju "Milionera" mislis... Postoje "Milioneri" koji su pisani u VB-u, Flashu, u Javi za mobilne telefone, Delphiju...
Poenta price je da coveku skrenem paznju da je i flash interesantna platforma za jednostavne igrice.

yooyo
[ elmatnet @ 21.03.2005. 08:03 ] @
To sam i hteo da pitam. Znaci i to je endzajn. COOL. Onda ih imam na hiljade. Sta ce mi kupljeni.
Ali sta ako taj endzajn odradjuje svoj posao. Da li je bitno u cemu je radjen i kako je radjen.
Kada sam prvi put postavio moj demo svako ko ga je probao, rekao je pa "OK, nice", a kasnije kada je pregledao fajlove uz projekat rekao je "a pa ti si to tako i tako radio BLJAK".

[ cubicle @ 21.03.2005. 10:07 ] @
Citat:
elmatnet: To sam i hteo da pitam. Znaci i to je endzajn. COOL. Onda ih imam na hiljade. Sta ce mi kupljeni.
Ali sta ako taj endzajn odradjuje svoj posao. Da li je bitno u cemu je radjen i kako je radjen.
Kada sam prvi put postavio moj demo svako ko ga je probao, rekao je pa "OK, nice", a kasnije kada je pregledao fajlove uz projekat rekao je "a pa ti si to tako i tako radio BLJAK".


Samo ti nesto sto radi i lepo izgleda, da je igrivo i da ljudi to hoce da igraju. Prosecan igrac nikada ne pogleda u cemu si i kako nesto napravio. Bitno je da je zabavno i da zeli to da plati. Znaci, samo cepaj... Ako je dobro i prodaje se, briga te da li si to napisao u VB-u ili C++-u.
Naravno, gledaj da tvoj software ne pravi problema korisnicima, tipa da menja bitne sistemske fajlove i podesavanja i tome slicne stvari, da se ne bi kompromitovaio.
[ eva01 @ 21.03.2005. 10:11 ] @
Pogledajte: http://www.totallyscrewed.net/

Nisam radio u vb-u ali mi se cini da on to koristi za pravljenje igara. Izgleda da ih uspesno prodaje. Inace iako screenshot-ovi tupavo izgledaju igre uopste nisu naivne.
[ sslavko @ 21.03.2005. 22:18 ] @
Citat:
elmatnet: otvori vb.idi na NEW EXE PROJECT i ubaci neku sliku na formu, neki text, sa klikom na sliku idi na drugi ekran, tamo te čeka neka druga slika. napravi opciju da snima, da pusti neki zvuk MP3BLABLABLA.ocx, da pusti neki video ili flash FLASH.ocx , da menja rezoluciju , da ima podršku za mrežu MSC.ocx.

I KAKO BI TO NAZVAO? KOJI JE TO "ENDŽAJN" tj. "ENDŽIN" ;)


Aaaaaa, eto tacke nesporazuma. Posredi je ogromna razlika u tumacenju toga sta je endzin. Sada su stvari jasnije, onda ti zaista ne treba ni onaj od $100. U stvari svi mi imamo jedan osnovni, glavni "endzin", a to je operativni sistem. Sve ostalo mozemo da posmatramo kao plugin-ove za njega. Evo ti i primer. Otvori Notepad, i unutra rucno ukucaj HTML koji prikazuje neku animaciju, text, pusta neki zvuk, prikazuje slike, klikom na sliku te prebacuje na neki drugi ekran i sl. Onda taj fajl startuj i... voila!!! Bez VB, C++, DX, OpenGL... Bez icega osim osnovnog Windows-ovog Notepad-a. Cudo jedno, ali da li je to endzin?
[ elmatnet @ 22.03.2005. 09:00 ] @
upravo sam to i ja hteo da pitam. ŠTA JE U STVARI ENDžIN???
[ cubicle @ 22.03.2005. 09:58 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Game_engine

Citat:
In computing, a game engine is the core software component of a video game. It typically handles rendering and other necessary technology, but might also handle additional tasks such as game AI, collision detection between game objects, etc. The most common element that a game engine provides is graphics rendering facilities (2D or 3D).


Nadam se da ce vam ovaj link pomoci.
[ tosa @ 22.03.2005. 10:08 ] @
Citat:

en-gine (en'juhn) n.
1. a machine for converting thermal energy
into mechanical energy or power to
produce force and motion.
2. a railroad locomotive.
3. FIRE ENGINE.
4. any mechanical contrivance.
5. a machine or instrument used in warfare,
as a battering ram, catapult, or piece
of artillery.
6. Obs. an instrument of torture.

[1250-1300; ME engin < AF, OF < L ingenium nature,
innate quality, esp. mental power, hence a clever
invention = in- IN -2 + -genium = gen-, var. s. of
gignere to beget (see PROGENITOR) + -ium - IUM1]
Derived words
--en'gined, adj.
--en'gine-less, adj.
[ cubicle @ 22.03.2005. 10:18 ] @
Dobro je toso... :)
Ja mislio da ljudi pitaju sta je game engine... ;)
[ tosa @ 22.03.2005. 11:10 ] @
Znam :)
Mislim da je ovde dovoljno puta pokretana diskusija na tu temu...
A i link koji si ti dao je vise nego dovoljan!
[ miskec @ 23.03.2005. 16:12 ] @
Ukratko game engine je skup funkcija vezanih za grafiku, zvuk, kontrole, fiziku, AI itd.. koji ti u mnogome olaksava rad na igri. Ako igru radis bez enginea znaci direktono koristec dx funkcije tokom coda ponavaljece ti se redovi dx funkcija na mnogo mesta i moraces da upisujes neke parametre koji ti se uvek svuda ponavljaju i isti su. Naprimer, kad oces da ucitas texturu iz jpg fajla moras da koristis dx funkciju koja ima oko 10 argumenata nepotrebnih. E svaki engine ima funkciju tima CreateTexture koja ima samo jedan argument a to je da uneses ime putanje fajla. I mozda jos neki optional. E u tu svrhu sluzi engine da umnogome olaksa posao kod izrade igara (ne samo igara bilo cega).
[ Reljam @ 23.03.2005. 17:55 ] @
Hm, dobro, ne bih se bas slozio da su parametri na D3DXCreateTexture funkciji nepotrebni (kako bi ti promenio prototip te funkcije? Ako imas dobar predlog, mozemo da ga usvojimo u sledecoj verziji), ali mislim da znas sta si hteo da kazes.
[ miskec @ 23.03.2005. 22:54 ] @
Ma ok je to naravno da su svi parametri potrebni jer sto ih je vise to ima vise mogucnosti za rad. Ali se nekoriste svi uvek, recimo za to createtexture funkciju se skoro nnikad nekoriste parametri za duzinu i visinu texture nego se uvek stave na default.

Ali jos bolji primer od ovoga je ucitavanje i prikazivanje mesha. Da bi ucitali mesh sa materijalima i texturama potrebno je oko 10-ak redova code-a. Za ispisivanje treba 6 redova code-a. U enginu postoje dve funkcije CreateMesh kojoj se kao argument doda samo neki Mesh i recimo DrawMesh u kojoj se kao argument ubaci vec kreirani mesh i to je sve sto treba da bi se nacrtao mesh u igri. Umesto 16 redova za svaki mesh koriste se dva e to je sustina enginea. (Ove primere sam naveo iz bog univerzalnog 3D engina koji sam kreirao "kreiram" za moj tim i moje igre).

Jednom recju engine olaksava pravljenje igara.
[ elmatnet @ 24.03.2005. 18:32 ] @
jasno mi je šta si želeo. ali po meni bi to moglo da se lakše kaže FUNCTION a ne ENGINE. Valjda je engine zahteva nešto malo kompleksniju definiciju.
[ ppavlovic @ 28.03.2005. 12:42 ] @
Ajd' da pomognem prijatelju "programeru" iz komsiluka...
Imas bepslatne endzajne na Internetu... o 3D ednzajnima nisam kompetentan da govorim.
A za 2D poseti http://developer.popcap.com/ i skini PopCap game engine. To su pisali ljudi koji su poceli da programiraju posle tebe (posto si ti vec '99. godine imao svoj komercijalni proizvod). A oni imaju godisnji obrt oko $10 miliona. Sigurno se pitas "Gde li sam pogresio" ?!
Elem, sto se programiranja tice... Ja programerom (bilo kakvim) ne smatram nikog ko nije nikad programirao u C-u. Neka nas Bog cuva VisualBasic-ovaca (zajedno sa Billom Gatesom).
Elem, kad proucis PopCap engine, onda se vrati i lepo napisi sta si naucio.

P.S. Paprikari spremaju drugu video igricu i sigurno cemo te kontaktirati da nam budes distributer. Nemoj da se ljutis ako ti ne damo ekskluzivna prava za distribuciju, jer ipak, moramo prvo da vidimo koliko dobro radis biznis (ona tvoja prethodna referenca od 10-20 komada ne govori pozitivno, ali cemo ipak da ti damo sansu).

P.P.S. Glavni problem u Srbiji (generalno) a prenosi se i na video igre je sto ljudi previse LELEMUDAJU.
[ elmatnet @ 28.03.2005. 22:08 ] @
bicemo u kontaktu. pošto ja radim ozbiljno jedan projekat trenutno. doduše još je na početku tek nekih 15%-20% završen. mogu ti poslati screen shotove na mail. moramo se nekako "organizirat". :)
a to što sam rekao da sam počeo 99 mnogi mi uzimaju zdravo za gotovo. Pa nisam se ja bavio samo tim poslom. Znaš kako je u Srbiji. Radiš onde, ovde. Prodaješ paprike na pijacu pa popodne programiraš a uveče ideš da urlaš na utakmicu.

p.s. gde se izgubio Vita? Da li je još u onoj stranci?
p.p.s. jel u paprikare onaj što radi pored foto batu?

poz
[ tosa @ 29.03.2005. 10:52 ] @
Hronoloski, ovo bi trebalo da izgleda ovako...

Citat:
p.s. gde se izgubio Vita? Da li je još u onoj stranci?

Citat:
P.P.S. Glavni problem u Srbiji (generalno) a prenosi se i na video igre je sto ljudi previse LELEMUDAJU.

[ elmatnet @ 29.03.2005. 12:24 ] @
idi tošo radi nešto drugo (fudbal, ženske).mnogo ti je 25h dnevno kompjutera i interneta. elektromagnetni talasi znaju da pomute mozak.

p.s. elitesecurity treba da ti daju orden koji glasi "ČOVEK KOJI SVIMA ODGOVARA NA POSTAVLJENU TEMU"
[ reject @ 29.03.2005. 13:58 ] @
Cemu takav stav?
Covek je dokazao da si u pravu, zar ne?
[ elmatnet @ 29.03.2005. 16:59 ] @
pa možda si u pravu. samo što ga nisam pozvao da komentariše.
[ sslavko @ 29.03.2005. 23:35 ] @
Citat:
elmatnet: mnogo ti je 25h dnevno kompjutera i interneta. elektromagnetni talasi znaju da pomute mozak.

Samo se ti cuvaj tih talasa, pazi da se ne navuces na njih. U stvari mozda je najbolje da i ne ukljucujes komputer, sigurnije je.
Citat:
elmatnet: pa možda si u pravu. samo što ga nisam pozvao da komentariše.

Niko nikoga ovde i ne poziva da nesto komentarise. Svako ima pravo da kaze sta misli. Odakle ti ideja da sme da se javi samo onaj koga ti pozoves?