[ NeznamTkoSam @ 18.03.2005. 20:11 ] @
Je li asm stvarno toliko tezak i sto sve moram prije znati?
[ Nothingman @ 19.03.2005. 00:17 ] @
Nije tezak, a ono sto je najbolje je da ne moras znati nista. Znanje nekog HL jezika ce ti verovatno pomoci dok ucis asm, ali samo zato sto je vecina knjiga o asm pisano sa pretpostavkom da znas neki HL jezik. Uglavnom, asm je verovatno najjednostavniji "jezik", a uz to i najmocniji...
[ deroko @ 20.03.2005. 02:09 ] @
Pa pozljno je neki HL znati, recimo C(zbog petlji), ali ako kanis odma krenuti na ASM onda malo teze, doduse izvodljivo, ali malo teze.
[ NeznamTkoSam @ 20.03.2005. 08:12 ] @
Znam C++, C#
[ Sundance @ 20.03.2005. 10:08 ] @
Prvo nauči što radi while(*a++ = *b++) pa ćeš tek onda biti spreman ;)

Šalu nastranu. asm je relativno lagan za naučit. Ali je također vrlo zabavna činjenica (koje nema baš u drugim jezicima), da razumiješ što program radi instrukciju po instrukciju, a u globalu nemaš pojma što radi ;)

Prođi ove Iczelionove tuteove koje imaš čak i prevedene na srpski (TOP teme), obilno koristi Intelove priručnike i ollydbg te pitaj šta ti nije jasno. Najbolje ćeš naučiti u biti trace-anjem i čitanjem tuđeg koda :>

Zadaj si neki konkretan projekt u win32asm te ga napravi, umjesto da samo učiš sve i svašta. Važno je ne izgubiti fokus na početku. Neki vx tut također ne bi bio loš ;) Nemoj čitati cracking tutoriale jer 95% crackera ne zna asm više od 10 instrucija.
[ deroko @ 20.03.2005. 16:52 ] @
Citat:
Sundance:Nemoj čitati cracking tutoriale jer 95% crackera ne zna asm više od 10 instrucija.


rofl :)
[ neo01 @ 21.03.2005. 22:22 ] @
Citat:
Zadaj si neki konkretan projekt u win32asm te ga napravi, umjesto da samo učiš sve i svašta. Važno je ne izgubiti fokus na početku. Neki vx tut također ne bi bio loš ;) Nemoj čitati cracking tutoriale jer 95% crackera ne zna asm više od 10 instrucija.


Upravo tako... Iako znam da premostim neke zaštite, to opet ne znači da znam i assembler, ali učim koliko stižem, a što će mi verovatno poslužiti i da se bolje snalazim kod težih zaštita...

Mada, assembler ide rame uz rame sa cracking-om... Vladanje jednim te vuče da se usavršavaš i oprobaš u drugom, i obrnuto... :) A koristi i prilikom debbugovanja programa pisanih u nekom od viših programskih jezika, kao npr. C++.


Za učenje je važna mnogo jaka koncentracija, i odlično pamćenje... A povrh svega, strpljenje... Treba imati živaca učiti toliko detalja da bi izveo nešto, što u nekom od viših programskih jezika uradiš u par linija (ili samo u jednoj), ali upravo u tom detaljnom pristupu (low-level) leže snaga i vrednost samog assemblera...