[ Gojko Vujovic @ 07.06.2002. 22:03 ] @
ES od danas radi i preko WAP-a, mobtel korisnici treba da podese svoje
telefone prema ovom uputstvu: http://www.mobtel.co.yu/dodatneusluge/wap.html

Adresa je ista, dakle posetite http://www.elitesecurity.org/ preko svog
wap-enabled mobilnog telefona i recite utiske.

Za sada samo read only, uskoro mogucnost logovanja, cookies, i jos mnogo toga..
[ FireBallKiller @ 07.06.2002. 22:12 ] @
Al cu da uposlim telefon...
[ Gojko Vujovic @ 08.06.2002. 02:46 ] @
I u emulatoru unosiš istu tu adresu. Kada se browser prestavi kao wap compliant, prosleđuje mu se automatski wml sadržaj.
[ Ivan Golubović @ 08.06.2002. 14:45 ] @
Nije, baš sve kako treba, naime ne mogu da vidim šta je ko napisao, kada udjem u neku temu vidim samo autore. Piše npr.

Autor: God_Of_HellFire
Poslato: 27.05.2002 u 12:00 AM
Poruka:

Autor: ventura
Poslato: 28.05.2002 u 12:00 AM
Poruka:

itd. ali nigde nema poruke. Jel ima neko slična iskustva?
[ Gojko Vujovic @ 08.06.2002. 16:17 ] @
Pregled poruka je koliko juce funkcionisao, a od jutros opet ne mogu da ih citam. Liste foruma rade, ali ovo ne, jos uvek ne znam zasto. Koristilo bi sako bi ste poslali sve greske koje dobijete prilikom citanja tema..
[ Gojko Vujovic @ 08.06.2002. 16:23 ] @
Ovako, juce je problem bio u nasim slovima, izgleda da ih telefoni ili mobtelov
gateway ne podrzavaju. Onda sam uspeo da prikazem neke poruke.

Sada vidim da i bez nasih slova opet nece da prikazuje. Potrebno je da ovo
isproba neko ciji ce telefon tacno reci u cemu je greska, jer ja dobijem samo
'no gateway reply' i sa time mogu da se slikam. To daje uvek kada ne moze
da renderuje stranicu, ili kada je gateway ne prosledi sto ce pre ovde biti slucaj.

Dakle, pitanje je sta sve to ne podrzava mobtelov gateway ili wap browseri?

Emulatori renderuju ovo pravilno, pogledajte ovim na www.gelon.net
[ Mihailo @ 08.06.2002. 19:19 ] @
Wap browser daje grešku kada se pozove neka tema sa mnogo postova (preko neta čitam)

Could not open the WAP site
http://www.elitesecurity.org/tema.wml?TopicID=9956
Resaon: There was too much data recieved

Možda je do browsera ?
[ Gojko Vujovic @ 09.06.2002. 10:53 ] @
Ok hvala. Moracu da podelim teme u vise delova. Ali nisam nasao nigde specifikacije koliki je limit po jednoj wml stranici..

Mozes li samo reci koju gresku daje kad odes na neku temu sa 2-3 posta?
[ Mihailo @ 09.06.2002. 19:35 ] @
Nema greške, otvara sve lepo - osim kada ima mnogo postova.
[ Nemanja Dubravac @ 25.01.2003. 02:19 ] @
meni, na ericsson T39 - 063 wap, javlja 'expected processor instruction target (before or at line 10)' kad pokusam da otvorim listu foruma
[ krca437 @ 25.01.2003. 22:38 ] @
<>Gojko Vujovic:
Ali nisam nasao nigde specifikacije koliki je limit po jednoj wml stranici..
</>

Nema ogranicenja u wml -u. Ogranicenja su do mobilnih telefona. I razliciti modeli istog proizvodjaca nemaju isti kapacitet. Kada je strana pevelika, odbijaju da prime cak i header.

Danas se uglavnom rade sajtovi sa > 1400 byts po strani. Preporucujem 1397 b. Toliko, naime, Nokia limitira deck za model 7110. Naravno, ima modela koji podrzavaju manje oko 800 , ali i znatno vise - 64000 Nokia 9210/i .

PC emulatori rade veoma dobro , bez obzira kolike su strane, al' cemu.
Nokia ima dosta dobrih alata a i emulatora koji se mogu konfigurisati prema limitima razlicitih tipova mob.telefona.
[ Gojko Vujovic @ 25.01.2003. 23:51 ] @
Hvala na informacijama!

Teško će se sajt kao što je ES iseckati na deliće od 1400 bajtova uključujući i wml formatiranje. :(
[ Pootneek @ 14.08.2003. 16:37 ] @
Probao sam danas nakratko preko Monetovog GPRS-a i sve je radilo bez problema (Nokia 3510i).
[ dejan024 @ 26.10.2003. 09:40 ] @
Isprobano sa SE T300 radi bez ikakvih problema.
Bilo gde, u bilo koje vreme mozes da pogledas da li ti je neko odgovorio i sta ti je odgovorio.

Nadam se da ce u skorije vreme moci da se odgovori na temu ili je to bila samo ideja i na njoj se zarvrsilo (mada cisto sumnjam)?
[ darian @ 22.11.2003. 17:11 ] @
Vec nekoliko dana redovno citam forum sa 064 + Nokia 3510i. Sve je u redu osim sto je ogranicen broj tema u forumima. Evo bas sada sam na [es]wap. Zasto se teme pojavljuju i nestaju (cini mi se da su tu samo "TOP" teme). Mozda gresim no u svakom slucaju - FANTASTICNO.

P.S.: Neke poruke su skracene zbog duzine. Da li je moguce samo razbiti ih na delove?
[ Gojko Vujovic @ 22.11.2003. 17:37 ] @
Pojavljuju se samo poslednje teme na forumu u kojima je bilo izmena, zato i piše "aktuelne". Ne prikazuju se prvo TOP teme kao što je to slučaj ovde na www verziji.

Drago mi je da vam se dopada i da vam koristi. Što se poboljšanja tiče, ovaj wml je toliko ograničen da prosto nervira, pa sam ipak za varijantu da se funkcionalnija verzija (sa mogućnošću pisanja poruka i sličnim stvarima) odradi kada većina ljudi pređe na telefone sa wap 2.0 standardom, xhtml i css uz to, može mnogo lepši izgled da se odradi a wap 2.0 telefoni su već tu, za par meseci predstavljaće većinu verovatno.
[ ddz @ 22.11.2003. 19:30 ] @
Ok, ti onda kreni da razvijaš code, pa ćemo mi sa Wap 2.0 telefonima da testiramo dok ne postanemo većina :)
[ darian @ 25.11.2003. 21:16 ] @
Imam neke ideje kako da sve to bolje funkcioniše:
1. Iz WAP verzije treba izbaciti (ili skratiti) citate - poruke sa njima su nepregledne i nepotrebno dugačke pa se poruka skrati, a citat ostane;
2. Tekst na krau svakog posta: "Izaberite OPTIONS..." Treba staviti na početak kao uputstvo, a sa poruka ga izbaciti;
3. Sada poruke izgledaju ovako:

Tema: Re: Neka tema
sa dugim imenom
Autor: Imence Prezime
Poslato: 25.11.2003 u
12:35
Poruka:
Ovde je tekst poruke,
ovde je tekst poruke
Ovde je tekst poruke
Ovde je tekst poruke
Ovde je tekst poruke
Ovde je tekst poruke
-Kraj poruke-
Izaberite OPTIONS za
navigaciju kroz temu.

4. Predlažem ovakavu formu stranice:

Tema: Re: Neka tema
sa dugim imenom
--------------------
Autor: Imence Prezime
--------------------
25.11.2003. u 12:35
================
Ovde je tekst poruke,
ovde je tekst poruke
Ovde je tekst poruke
Ovde je tekst poruke
Ovde je tekst poruke
Ovde je tekst poruke
================

Mislim da je preglednije - pogotovo na malim ekranima
[ acebzan @ 26.11.2003. 09:56 ] @
kad je proradio gprs ES je radio ok,
moj telefon je Siemens m50
recimo, nekad dobijem podatak Network error: Data too large (ne koristim mobtelov IP) <--- ovo dobijem kada stavim da mi ide na url: www.elitesecurity.org

kada odem na google-ov wml sajt, i stavim da mi trazi elitesecurity.org, uzmem prvi rezultat, opa, stranica se odmah otvori.
sad, izabrao sam neki forum, prikazuje mi aktivne teme, pise imeteme (broj odgovora) / izaberem , dodjem do kraja teksta, pise izaberite OPTIONS za navigaciju, ali kod mene nema options, samo meni, odakle mogu da izaberem sve u vezi google-a.

samo da napomenem da je to u pocetku radilo, iz menija sam mogao da izaberem da li hocu sledecu poruku, prethodnu itd... toliko



[ predragi @ 06.02.2004. 21:07 ] @
Da li je neko resio problem OPTIONS za navigaciju.Kod mene ga takodje nema.Telefon je Motorola C450,nema ga ni kad idem direktno na www.elitesecurity.org ni preko wap.google.com
Pozdrav
[ Sauron @ 17.02.2004. 10:43 ] @
Mali predlog.
Promeni adresu u wap.elitesecurity.org
neki browseri (opera) mogu da prikazuju wap sadržaj, ali ne mogu ako je adresa ista kao i kod normalnog sajta.
ili je možda wap na nekom drugom portu pa da nam kažeš ma kom je
[ Gojko Vujovic @ 24.04.2004. 08:46 ] @
Ok wap sadržaj je od pre par minuta dostupan preko http://wap.elitesecurity.org adrese, a wap zahtevi na www.elitesecurity.org se redirektuju na novu adresu.
[ Gojko Vujovic @ 24.04.2004. 08:47 ] @
Takođe, način navigacije je promenjen. Linkovi se ne ugrađuju više u options (ili neki sličan) meni telefona, već su sada obični tekstualni linkovi na dnu svake poruke. Probajte. :)
[ Sauron @ 24.04.2004. 13:07 ] @
Na operi radi odlično
[ Gojko Vujovic @ 10.06.2006. 08:40 ] @
WAP verzija es-a je malo sredjena... (naslovna i skraceni url-ovi)
[ Zekica @ 14.06.2006. 15:26 ] @
Gledao sam malo novi wap sajt (naslovnu stranicu), i koliko vidim, elementi UL i LI ne postoje ni u WML 1.2 ni u ranijim verzijama WML-a.

Zato bi bilo bolje koristiti kombinaciju P i BR elemenata, da bi se dobio koristan prikaz (ovako na mom telefonu: Nokia 6630, sve to izgleda zbijeno (ignorisu se tagovi ovih elemenata).

Evo u attachment-u neke moje varijante ove stranice, pa...
[ Gojko Vujovic @ 15.06.2006. 21:09 ] @
Hvala na komentaru. Izmenio sam sada, mozes li proveriti da li je bolje?
[ Zekica @ 16.06.2006. 00:44 ] @
Sad je mnogo bolje, ali opet ostaje problem veličine strane, jer mi treba dobrih minut-dva da dođem do kraja stranice (scroll). Nije tako hitno, ali bi bilo lepo i to rešiti.

Evo kako trenutno izgleda naslovna stranica wap.elitesecurity.org na mom telefonu

[att_img]
[ wapkralj @ 21.06.2006. 23:46 ] @
stvarno je preveliko za fon,zasto nestavis vise strana Gojko?
[ Br@nkoR @ 30.06.2006. 20:04 ] @
Ukoliko je poruka skraćena zbog dužine, izborom "pogledajte je celu ukoliko Vas telefon to podrzava" odlazi se na istu stranicu, odnosno na istu skraćenu poruku.
[ Gojko Vujovic @ 30.06.2006. 20:37 ] @
Sređeno.. promaklo mi je to kad sam menjao URLove.

Hvala Branko.
[ svetlanalane @ 16.08.2006. 14:14 ] @
Hvala Gojko na WAP-u ! Mislim da sam negde pročitala da postoji mogućnost logovanja, ali ja je nemam na mom telefonu NOKIA 3510i. Da li se radi o podešavanjima ili mogućnost ne postoji? Inače ovo mi je tenutno jedini prozor u svet (iako ograničen). Nadam se da će se opcije proširivati kao što se i ovaj forum razvija i širi.
Pozdrav
[ Gojko Vujovic @ 17.08.2006. 07:55 ] @
Drago mi je da ti koristi wap verzija sajta, ali logovanje trenutno nije moguće, sorry.
[ Miso Kovacevic @ 29.04.2007. 19:39 ] @
I sta bi od logovanja preko wap-a? Stvarno bi trebalo to omoguciti.
[ nmilosev @ 29.04.2007. 21:07 ] @
Koristi Operu Mini, radi na svim mobilnim telefonima a možeš da se uloguješ i koristiš sve pogodnosti "velikog" ES-a.

Pozdrav.
[ Miso Kovacevic @ 29.04.2007. 22:16 ] @
Hvala! Nisam odavno koristio gprs pa sam i zaboravio za operu.
[ Emil Ranc @ 29.04.2007. 23:05 ] @
To za Operu mini stoji, al ono jede kilobajte vala baš :)
[ Miso Kovacevic @ 30.04.2007. 12:19 ] @
Ne da jede vec prozdire :)
[ Miroslav Jeftić @ 30.04.2007. 18:04 ] @
Jeste li isključili slike u Operi Mini?
[ Emil Ranc @ 30.04.2007. 22:45 ] @
Naravno. Ali bez obzira, jedna stranica je teška po par desetina kb, i šetnja kroz nekoliko tema može bez problema da skine 100-200kb
[ Jezdimir Lončar @ 04.06.2007. 21:33 ] @
LoL...
Pa meni je 200 kb po sessiji... Hm..
Minimum?
Inace Opera Mini rules, wap ES-a i nije nesta...