[ Milan Milosevic @ 23.05.2001. 14:04 ] @

Dali je iko ikada pravi sajt za trgovinu putem interneta.Ako jeste i zna kako se to radi bilo bi vrlo lepo da mi to pokaze.
Salji na:

[email protected]
[ Rodd @ 24.05.2001. 02:21 ] @
Malo dobrog dizajna, malo server-side-a, malo vise security-a, malo digital signature-a, malo ugovor sa nekom stranom bankom, uz veliku srecu i nakon gubljenja kose oko raznih peripetija... sve ove sastojke promesati i , kada je sve skuvano, dodati pametno ulaganje u marketing.
I to ti je to - uspesna web prodavnica (naglasavam "uspesna" - "bezuspesne" se kuvaju i sa mnogo manje sastojaka). Napominjem da uspesne online prodavnice mora da kuva ceo jedan tim kuvara - project manager, web designer, web developer-i (server-side i data base), administratori, marketing manager-i, mnogo dobri ljudi za sigurnost, itd. Glavni sastojak, potreban za pravljenje online prodavnica, za razliku od buljika ostalih online lokacija, su - pare (investicija, ulaganje, pare unapred). To je ono sto nama, Srbima, ovde jako tesko pada - ulaganje u neki posao. Najbolje je kad moze bez ulaganja. Jebiga, sa online prodavnicama ne moze (tesko moze i sa bilo cim drugim, samo sto to jos nismo shvatili).

Posle se pitate zasto u Srbiji jos uvek niko nema OO da se u ovo upusti...
[ m r v a @ 24.05.2001. 20:25 ] @
Da li je dovoljno reci da Amazon dot com je tek od skora poceo da profitira ......
Sto znaci da su do sada samo ulagali u imidz, reklamu.... blah blah
[ tuzlaorg @ 26.05.2001. 04:24 ] @
Ja sam administrator (radim sve :) jedne online kupovine. Mozes skinuti .php .asp ili bog zna kojekakve cartove koji su besplatni sa www.freshmeat.net. Kompanija za koju administriram & radim uporedo sa vlasnicom kompanije oko stranica, je kupila licensu jednog programa koji je jedan programer izmijenio pa je dosla na izmjene kod mene. I fino mi ide. U .aspu je radjen.. :) It is easy :))
[ UroS @ 26.05.2001. 11:58 ] @
ne treba kupovati gotove shopping kartove
bolje ti je kad napravis sam... posto svaki chas novi bug u tom kupljenom kartu
[ mika @ 26.05.2001. 12:31 ] @
Naravno da je najbolje da sve sam uradiš "od nule".

Što se mene tiče, najbolji način za početnike je da poskidaju gomile besplatnog koda samo da im "pobudi apetit" pa kad vide šta sve može da se uradi u PHP-u tek onda da ozbiljno krenu da čitaju literaturu od početka.

P.S. A kad iskrsne neki problem-tu je elitesecurity! (lični primer )
P.S.2 PHP rulez! NOT ASP!!!
[ m r v a @ 26.05.2001. 13:15 ] @
Citat:
mika je napisao:
P.S.2 PHP rulez! NOT ASP!!!

rulz or not rulz ......
ASP se najvise trazi na zapadu ...
ako hoces dacu ti yednu oglasnu tablu gde imas dnevnu potraznju za IT strucnjacima iz raznih oblasti ... pa ti vidi ...
[ Gojko Vujovic @ 26.05.2001. 15:26 ] @
mrvo neko te gadno slagao za to.. Pitaj venturu da li su plaćeniji unix znalci ili windowsovci..
[ Rodd @ 27.05.2001. 00:47 ] @
ASP jeste trazeniji i to znam sigurno ali ne za online prodavnice vec vise za Intranet (dobar je sa Office-om i sl. "kancelarijskim" komponentama pa je pogodan za kompanijske mreze itd.). Sto se shopping-cartova i online prodavnica uopste tice, ako bi mene pitali, ja bih ipak izabrao PHP ili mozda ISAPI (cuo sam da je dosta brz i pouzdan, mada nisam preterano upucen u njega...svidja mi se kako je www.plato.co.yu odradjen sa ISAPI-jem...).
[ m r v a @ 27.05.2001. 15:24 ] @
Citat:
Gojko je napisao:
mrvo neko te gadno slagao za to.. Pitaj venturu da li su plaćeniji unix znalci ili windowsovci..


Doh ... ne pominji njega !!!

btw .....
C L I C K
[ BadBoy @ 27.05.2001. 15:43 ] @
A zasto svi odma pucate tako visoko, budimo realni u yugi ako moze nekoliko ljudi da obezbedi prave uslove da sam vrsi proces naplate preko kreditnih kartica. Za sada mislim da su realnost u yu svetu online prodavnica (koje ne predstavljaju samo sajtove na kojima moze samo da se poruci nesto) servisi tipa ccnow i sl. vise o ovom sajtu mozete naci na http://www.e-trgovina.co.yu CCnow servis je simpatican, mada ne pruza veliku slobodu administratoru.
[ Gojko Vujovic @ 28.05.2001. 00:11 ] @
Mrvo prenosim ti jednu poruku sa yu.os.unix:
--
Subject: Re: pitanje za etf-ovce [offtopic]
From: [email protected] (BSOD)
Newsgroups: yu.comp.software,yu.prog.c,yu.os.unix
Organization: Elektrotehnicki Fakultet u Beogradu
Date: May 18 2001 20:13:43

> Na to sam i ja mislio kada sam reka pisanje operativnih sistema.
> Win je najbolja zarada :P Hteli svi vi to ili ne :)

svakako, svakako, samo malo pogledaj cifre:::

The average Unix professional earned $64,111 per year in 2000.
source: www.JustUnixJobs.com

The Average Windows professional earned $49,427 per year in 2000.
source: www.JustWindowsJobs.com

> Sta mislite zasto je M$ toliko jak?

ja samo nagadjam....

> Ja nisam rekao da je Windows najbolji nego da su ostali cisto gubljenje
> vremena!

super, idi uci Visual basic :)))



--
Windows NT crashed.
I am the Blue Screen of Death.
No one hears your screams!

BSOD


[ Rodd @ 28.05.2001. 01:47 ] @
Citat:
Gojko je napisao:

The average Unix professional earned $64,111 per year in 2000.
source: www.JustUnixJobs.com

The Average Windows professional earned $49,427 per year in 2000.
source: www.JustWindowsJobs.com



Pa, cak i da je to tacno, pitanje je koliko ima otvorenih poslova za windowsase a koliko za unixase. Evo, pitacu te samo ovo, koliko firmi, pogotovu manjih i srednjih, znas da su umrezene na unixu ili linuxu? A sigurno da sa kompanijama ima vise posla nego sa pravljenjem Internet megasajtova, itd.
[ mika @ 28.05.2001. 07:40 ] @
A što se toliko prepirete bezveze....

Pa PHP sasvim korektno radi na windowsu... iako svoju pravu snagu pokazuje tek na *ix-ima... za koje je BTW i razvijan.

Jedino zašto bi Ameri toliko tražili ASP je baš zato što tamo ima puno mreža baziranih na M$ shitu a ASP je dobar (da ne kažem - namenski pravljen) za takva intranet rešenja i kombinovanje ActiveX komponenti po sajtovima.

Inače, za nekog ko je programirao u C-u ili Perlu, PHP dođe kao mačji kašalj, vrlo lako može da se "svari".

[ ouros @ 29.05.2001. 17:45 ] @
Citat:
Rodd je napisao:
Citat:
Gojko je napisao:

The average Unix professional earned $64,111 per year in 2000.
source: www.JustUnixJobs.com

The Average Windows professional earned $49,427 per year in 2000.
source: www.JustWindowsJobs.com



Pa, cak i da je to tacno, pitanje je koliko ima otvorenih poslova za windowsase a koliko za unixase. Evo, pitacu te samo ovo, koliko firmi, pogotovu manjih i srednjih, znas da su umrezene na unixu ili linuxu? A sigurno da sa kompanijama ima vise posla nego sa pravljenjem Internet megasajtova, itd.


prvo sve te cifre sto ste stavili gore mozda deluju velike za neke YU standarde ali opet nije to tako mnogo ovde u USA.
drugo,sto Rodd kaze, bez obzira sta je bolje ipak kao Win administrator mozes lakse da nadjes poso nego kako Unix/Linux. jeste da ako si Unix/Linux admin plata ce ti biti veca ali ces isto tako malo teze naci posao jer ipak velika vecina koristi Win NT ili Win 2000 za svoje servere. to znam iz licnog iskustva jer ovo mi je treca kompanija u kojoj radim a da drze svoje servere na Win 2000.

a sto se plate tice, pocetna plata ako imate zavrseni MSCE u Los Angelesu je $55.000 godisnje, posle 6 meseci iskustva plata znatno skace.
Mojih par prijatelja koji su Win administratori zaradjuju preko $80.000 a jedan koji je Linux admin zaradjuje oko $100.000
iz ovoga se lepo vidi da Unix/Linux admini zaradjuju vise ali je i potraznja trenutno manja.


____________________
Uros
[ m r v a @ 30.05.2001. 11:31 ] @
yeye,
zato treba biti potpun i znati i jedno i drugo ....