[ dejan_su @ 25.03.2005. 21:14 ] @
Na koliko bih mogao da dignem Celeron D 2.4 GHz na Asus P4V8X-X ploci sa 256 DDR-a? Graficka je stara GeForce 2 MX 32 MB.
[ Crash009 @ 26.03.2005. 21:45 ] @
imao sam na korištenju taj proc ja sam ga držao na 2.85 stabilno ali išao je i preko 3 samo mi napajanje undervolta procesor pa se ruši pod opterečenjem...

samo ga dobro ohladi napravi dobru ventilaciju u kučištu i udri po OC-u
ja sam ga hladio sa Volcano 7+ na low okretajima
[ shoyo @ 27.03.2005. 16:50 ] @
Meni je stabilno radio na ploči P4P8X SE sa 2*256 RAM dual (400) na 3600MHz. Jedino se pri dužem opterećenju grejao do 74 stepena. Nikakva dodatna podešenja (napon i sl.), tako da pretpostavljam da bi sa boljim kulerom bio savršen procesor!
[ Crash009 @ 29.03.2005. 20:35 ] @
sumnjam baš da ti je bio stabilan na 3600Mhz jer ni najbolji 2.4 Canterwood nejdu preko 3.4 sa zrakom...
[ VRKY @ 29.03.2005. 20:51 ] @
@dejan_su
Pa provaj, idi malo po malo dok nedođeš do "granice"...
[ Miroslav Strugarevic @ 29.03.2005. 21:20 ] @
Moze on dosta da dogura sa dobrim hladjenjem. Na sajtu xbitlabs.com ima jedan clanak o Celeron D procesorima, i na testu Celeron D 2.8 je OC na 3.8 bez problema, sa cini mi se Zalmanovim kulerom.
[ IHThUS @ 03.04.2005. 22:08 ] @
Ne znam kakav je ostatak mašine ali mi nije jasno zašto ljudi koji imaju (bez uvrede) krš konfiguraciju žele da napucavaju svoju makinu? Lako se može desiti da na kraju zbog ''kvalitetnih'' komponenti pokušaji ''povećanja performansi'' neiskusnih klokera mogu završiti havarijom i trajnim gubitkom komponenti. Klokovanje nije nikakva mudrost ali iziskuje kvalitetne komponente i određeno znanje, iskustvo se lako stiče ali često nije jeftino.

Ja ovo u najboljoj nameri.
[ bakiman @ 03.04.2005. 22:24 ] @
Odgovor je prost:

mnooogo je slađe i teže OCovati staru mašinu nego novu.
[ IHThUS @ 03.04.2005. 22:39 ] @
Nisi shvatio poentu.

Starost mašine nije bitna već kvalitet komponenti i njihova usklađenost.
[ mijatovic_86 @ 03.04.2005. 23:11 ] @
TO jeste sve tacno, ali novu i dobru masinu i nema potrebe OC-vati, za ne ??:-)
[ IHThUS @ 03.04.2005. 23:26 ] @
Hm, može i da i ne pošto je to već subjektivno. Ono što je Peri sasvim OK na difoltu isto to Miki je zdravo sporo za ono što on radi...
[ dejan_su @ 04.04.2005. 11:10 ] @
Znam ja da je ostatak komponenti dosta los i star, ali opet me zanima granica procesora. Probao sam juce u biosu da ga overcockujem za 20% i digao sam ga na 2.86 a temperatura nije presla 45 stepeni. Na 10% je bila oko 40. A na 30% nisam mogao, tj. kad resetujem kaze Overclock error ili tako nesto i udje u bios. Ne radim ja ne znam ni ja sad kakve poslove pa da mi treba overclock ali lepo je videti da masina brze radi.
[ noiseyu @ 06.04.2005. 20:15 ] @
evo vec mesec dana radi na 3.0 bez ikakvih problema:

c2400D @ 3000
MB GA-8IPE1000G (i865)
512 PQI/400
GA ATI9550/128
....
[ dejan_su @ 06.04.2005. 21:04 ] @
Koliko si zadovoljan memorijom?
[ cambiel_bgd @ 11.04.2005. 02:35 ] @
Koliko bi mogao Celeron 2.4 sa northwood jezgrom na P4P800 SE ploci sa kingstone 400mhz memorijom...po vasem misljenju...meni everest kaze da mi je Celeron 2.4 ima oznaku A. Sta to znaci???

Probao sam sa default dizanjima i nisam dobio nista preko 2.9...to mi je nekih 20%...
Da li bih dobio nesto hladjenjem...ne greje, tako da verovatno ne bih, zar ne???

A za Celeron D sve naj naj...tako se pise po stranim forumima...za njega nema granice sa dobrim hladjenje i dobrom plocom+memorijom...i naravno hladjenjem :)

[ IHThUS @ 11.04.2005. 19:03 ] @
Citat:
cambiel_bgd: Koliko bi mogao Celeron 2.4 sa northwood jezgrom na P4P800 SE ploci sa kingstone 400mhz memorijom...po vasem misljenju...meni everest kaze da mi je Celeron 2.4 ima oznaku A. Sta to znaci???

Koliko može da ''razvije'' moraš sam da utvrdiš, to zavisi od primerka do primerka.

Citat:
Probao sam sa default dizanjima i nisam dobio nista preko 2.9...to mi je nekih 20%...
Da li bih dobio nesto hladjenjem...ne greje, tako da verovatno ne bih, zar ne???

Nisam skapirao šta si hteo da kažeš sa ovim: ''default dizanjem''? Kao što reče, ako se procesor ne greje pri kloku onda pojačanim hlađenjem ništa ne dobijaš.

Citat:
A za Celeron D sve naj naj...tako se pise po stranim forumima...za njega nema granice sa dobrim hladjenje i dobrom plocom+memorijom...i naravno hladjenjem

U odnosu na Northwood Celerone je OK ali nije baš tako sjajan pošto se zagreva zdravo jako i brzo.
[ nibleri @ 11.04.2005. 21:36 ] @
Pozdrav,
Citat:
noiseyu: evo vec mesec dana radi na 3.0 bez ikakvih problema:

c2400D @ 3000
MB GA-8IPE1000G (i865)
512 PQI/400
GA ATI9550/128
....


zanima me da li si primjetio ubrzanje pri radu i na osnovu čega?
[ cambiel_bgd @ 11.04.2005. 23:16 ] @
Citat:
IHThUS: Nisam skapirao šta si hteo da kažeš sa ovim: ''default dizanjem''? Kao što reče, ako se procesor ne greje pri kloku onda pojačanim hlađenjem ništa ne dobijaš.



Pod default dizanjima sam mislio da postoje dizanja za po 5,10,20,30,.. procenata iz biosa i za mene su default posto ja ne menjam nista rucno (multiplier, cpu fsb, mem bus), vec su napravljeni presetovi u BIOS-u.

Uglavnom hvala, ali moje pitanje se odnosi na to koliko da stavim mnozilac, a koliki CPU FSB, koliki CPU core...jer problem mi se ogleda i u tome da cim promenim napon..zzzz.."uspavam" masinu...if u know what I mean...ili dignem na 24x120...isto mi se desava...

Hteo bih da znam da li postoji pravilo pomocu koga se menja CPU core i sta se dobija njegovim dizanjem...posto je meni bitniji mnozilac x CPU FSB...zar ne???
[ IHThUS @ 12.04.2005. 16:55 ] @
Pazi kad si stručnjak da baciš čoveka u rebus. Sorry, ali ja ne kapiram kako ti zamišljaš da menjaš množilac na tom procesoru a ono za core neću ni da pominjem.

Pre nego što se pristupi klokovanju JAKO JE KORISNO da se malo prouči hardwer sa kojim se raspolaže!
[ Miroslav Strugarevic @ 12.04.2005. 18:38 ] @
Ja sam jedno vreme drzao na 3 GHz i nisam video nikakvo ubrzanje, tako da sam vratio na 2.66.
[ cambiel_bgd @ 13.04.2005. 00:10 ] @
OK...zaboravi...a veruj mi znam da clockujem...

Citat:
Sorry, ali ja ne kapiram kako ti zamišljaš da menjaš množilac


Pomocu programa koji se zove AI Booster i pod kojim postoji opcija CPU MULTIPLIER...
Pa mi ti reci kako je prevodis....postoje opcije kao sto su CPU EXTERNAL FREQUENCY,
PA ONDA VOLTAGE CPU, VOLTAGE AGP, VOLTAGE MEMORY...

Ja ne znam kako ti ovo tumacis...ali ja tumacim kao opcije za overclock...

Sto se tice proucavanja hardvera, ja sam lepo pitao ljude sta misle o precesoru i sta znaci oznaka D i jos je nisam dobio...pitao sam i dokle su ga terali i na to dobijam odgovor ali ono sto mene interesuje je njihova kombinacija (CPU MULTIPLIER+CPU EXTERNAL FREQUENCY+VOLTAGE CPU). Nisam znao da moram da crtam...

A to da sam majstor da zbunim ljude, priznajem...


Miroslavu: Ja sam primetio samo razliku u 3dMarku i PCMarku...

P.S. Nece da mi odradi ceo PCMark, trazi neki coder/dekoder wmv a ja ga imam...jel neko zna sta je u pitanju???

Tacnije kaze WINDOWS MEDIA ENCODER 9...Gdi da ga nadjem...
[ zokish @ 13.04.2005. 13:51 ] @
Citat:
OK...zaboravi...a veruj mi znam da clockujem...


Evo i ja ti verujem, samo mi kaži kako da promenim množilac na intelovom procesoru
(ne, nemoj da mi kažeš kako ima opcija (na tarabi...))

Očigledno nisi shvatio svoju konfiguraciju, morao bi još dosta da se informišeš.

A, ti je oznaka za N'wood jezgra (FSB100)
D, ti je oznaka za Prescott jezgra, (plus da se pretražiš za ostalo po forumu...)

20% za tvoju memoriju ddr400 je mnoooooogo. Nije ni čudo da neće.
A ako si još silovao procesor naponom misleći da je do njega greška onda opet nije ni čudo da neće.
Pa još ako si dirao latencije memorije, a nisi kontrolisao njihovu voltažu i pri tom ti je napajanje 200W kineskih....

ali

OK...zaboravi...a veruj mi znam da znaš da clockuješ...
[ cambiel_bgd @ 14.04.2005. 16:15 ] @
Pa to sam pitao, care...

Hvala ti...

Znaci ne moze...

OK...

Poenta je ta da sam ga ja digao na 2,9 bez problema i da nece dalje. A sta je CPU multiplayer ako nije mnozilac??? Ja sam spreman da priznam da ne znam mnogo o tome ali da li je tesko iz jednog Asus Booster-a oc-ovati??? Ajde mi reci jos neki program za OC...ili da probam iz bios-a...

Moja konfiguracija: Chieftech 300w, Celeron 2.4, ASUS P4P800 SE, Kingstone 2x512MB DDR400 (PC3200), Sapphire ATI RADEON 9600XT Fireblade...

Priznajem da ne znam dosta stvari koje bih zeleo da saznam inace ne bih bio ovde :)))

Jos jedno pitanje...ortak je na istoj ploci (samo sto nisam siguran da li je SE) pokusao da klokuje 2.4 original P4 i ima slabije rezultate nego ja...jel to zato sto je zakljucan...pretpostavljam da jeste...

Moja najveca greska je sto nisam uzeo AMD-a...i vecno cu se kajati...imao sam Durona pre ovoga sr*nj*...
[ bakiman @ 14.04.2005. 16:53 ] @
Najveća glupost je to što ne ideš manuelno, ni meni neće sa P4 2.4 preko 20% na automatik, što -pojma nemam, najviše na automatik je bilo 20% i to je [email protected]
e sad kada sam manuelno podešavao, ladno sam išao na [email protected] i memorija 2.5 3 3 5
Nema ništa bolje od manuelnog...

Još neki program za OC iz Wina jeeee CPU FSB; CPU Cool...

A taj WME9 možeš naći i skinuti na majkrosoftovom sajtu, a tačna adresa bi trebalo da ti piše u ReadME PCmarka...

PozdraV

PS Meni ne radi AI Booster -ne znam zašto... a i -kojćemi-
[ cambiel_bgd @ 14.04.2005. 18:09 ] @
Kapiram da nikad nisu najsrecnija resenja ona koja idu uz plocu...
To si super uradio, ali me interesuje jer sve to sa BOX hladjenjem ili si uzimao neko...

Vidis i ja sam to provalio, ja i ne ocekujem da mi radi na preko 3.0 ali mi nije jasno isto sto i tebi, sto su stavili te glupe presetove...

Radio sam i ja manuelno, ali iz AI Booster-a...sad cu da probam iz BIOS-a...iako me zbunjuje malo sve to...

Hvala za PCMark, stvarno sam idiot...
[ cambiel_bgd @ 14.04.2005. 19:15 ] @
CPU Clock: 2927 (original: 2400 MHz, overclock 22%)
CPU Multiplier: 24X
CPU FSB: 121.99 (original: 100 MHz, overclock 22%)
Memory Bus: 162.66 MHz
CPU Core: 1.57V
.......................................

Evo, to je najbolje sto sam uspeo...

Kako moze da se menja memory timing (2.5 3 3 5)...

Ovako izgleda kod mene:
Memory Timings 3-4-4-8 (CL-RCD-RP-RAS)


Ocitavanja sam izveo iz Everest-a.

P.S. Kako si izveo 1.375V, kod mene je najnizi napon 1.545..ili tako nesto...pretpostavlajm da zavisi od primerka ploce ili procesora...
[ cambiel_bgd @ 14.04.2005. 20:25 ] @
Citat:
Kako moze da se menja memory timing (2.5 3 3 5)...


Nasao...
[ IHThUS @ 14.04.2005. 20:40 ] @
Citat:
cambiel_bgd: Vidis i ja sam to provalio, ja i ne ocekujem da mi radi na preko 3.0 ali mi nije jasno isto sto i tebi, sto su stavili te glupe presetove...

Kod mene radi to ''default dizanje'' ili preset od 30% bez problema samo što je kod mene u pitanju Pentium4 2.4C.

Uzmi priručnik koji ide uz ploču i dobro prouči deo koji opisuje BIOS, tamo imaš sve što ti je potrebno.

Napon za procesor nemoj da dižeš (to nije za igranje)!
[ cambiel_bgd @ 14.04.2005. 21:33 ] @
E...
Ja bih da se izvinim...
Nisam razumeo sam sebe sta sam rekao...
u pravu ste..MNOZILAC NE MOZE DA SE MENJA!!!!
Mnozilac mi je uvek isti (24X), a menjam samo FSB...na koji sam mislio..sorry...

Evo ako treba ima da javno vicem magarac... :))))

Sta cu kad lose objasnjavam...jos jednom se izvinjavam...

Necu dirati CPU napon, iako sam ga vec promenio... :)))

promenio sam memory timing i sad je: Memory Timings 3-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS)

Pise da je memory bus 160MHz...sto mi nije jasno, jer bi saovim podesavanjima trebao da bude 200MHz...opet sam se zbunio...

P.S. Ortak ima 2.4 P4...i ne radi mu preset ali ne znam koje je jezgro, a mislim da je stariji...

Ali ako mi je prva vrednost 3.0 druga 3 treca 3 cetvrta 8, sta onda treba da mi bude poslednja vrednost (ostavio sam osam), posto...ne znam napamet koja je vrednost za sta...valjda ide CL, RCD, RP, RAS i ne znam sta je ovo poslednje...

[Ovu poruku je menjao cambiel_bgd dana 15.04.2005. u 03:12 GMT+1]
[ bakiman @ 14.04.2005. 22:00 ] @
1vo: Dizanjem FSBa ubrzava se procesor, a max temperatura se malo povećava.
2go: Dizanjem Vcore (napona procesora) dolazi se do stabilnosti sistema usled dosta (+33mhz npr.) većeg FSBa od fabričkog. Max temperatura se podosta povećava.

Dakle poželjno je imati što manji napon na procesoru, a da sistem bude stabilan.
Zahvaljujući odličnom primerku procesora i poloče (ASUS P4P800SE i P4 2.4 133FSB 1MB) uspeo sam da stavim Vcore na minimum, i pored toga povećam FSB na 166.6 (167 za laike) i time dobio 3007mhz uz ekstra stabilnost Prime95 N E M A primedbi ;)

Dakle trebalo je imati i sreće da mi zapadnu ovakvi primerci...

E sad za memoriju:

Frekvenciju memorije podešavaš u BIOSu kod FSBa procesora, e sad timingsi su oštra podešavanja memorije, bar ja imam takvo iskustvo...
što manje brojke to bolje, ima li poboljšanja možeš videti u EVERESTU, memory read, write i latency.

U BIOSu bi bilo uputno da aktiviraš PAT ili memory acceleration mode, time dobijaš znatno manje latencije memorije, što ubrzava komp.

PozdraV
[ bakiman @ 14.04.2005. 22:10 ] @
Memory update:

To što si rekao da bi na tim-i-tim podešavanjima timinga treba da radi na 200(400) a radi na 133(166), e to zavisi od procesorovog FSBa.

Možeš u BIOSu postaviti ispod FSBa memorija da ti radi na 266 ili 333 mhz kada je FSB od 100-199mhz, a već sa 200FSBa možeš postaviti memoriju na 400mhz.

Kada sam ovaj proc gurnuo na 3.6hgz, memoriju stavio na 400mhz performanse su se značajno povećale, kako kaže EVEREST test-brzine (ono zadnje o čemu sam pričao), za detaljniji test o performansama nisam smeo da radim jer je temp prevazilazila 65C, to sam uradio čisto experimentalno... još imam obični, ali dobri BOX cooler.

PozdraV
[ Miroslav Strugarevic @ 14.04.2005. 22:46 ] @
Jel koristio neki S&M. Ja sam ga probao i posle 30-tak minuta pod 75% load-a rekao je da je sve ok. Sad pitanje je da li je moguce da za tako kratko vreme program da tacne razultate i da li je "bolji" od Prime95.

[Ovu poruku je menjao Miroslav Strugarevic dana 15.04.2005. u 00:02 GMT+1]
[ cambiel_bgd @ 14.04.2005. 22:52 ] @
@baki: Hvala Baki, znaci kad aktiviram PAT ili memory acceleration mode nece biti hang time-a zbog toga???
Vidis sada, to 1vo sam znao, ali mi nije bilo jasno bas ovo 2vo :))

E sad dalje, posto je meni kao sto sam rekao (postovao sam EVEREST u overclock sekciju) 24X120 FSB, memory bus je 160, a meni se ne da dizem ni za jedan ako hocu da mi radi stabilno...to znaci da treba da podignem napon na sledeci stepen...pa da probam onda, zar ne??? Pri tom, temperatura je 37C, za plocu, a 31 za proc...Sto se tice memorije, imam opcije 266 i auto...

Citat:
Možeš u BIOSu postaviti ispod FSBa memorija da ti radi na 266 ili 333 mhz kada je FSB od 100-199mhz, a već sa 200FSBa možeš postaviti memoriju na 400mhz


tako da sam ovo i pretpostavljao... sto znaci da mogu samo da sanjam 400MHz, sto mi je takodje bilo jasno da bez P4 necu moci ovo da ostvarim...

Da li su ovi rezultati dobri (Memory Timings 3-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS)):
Rezultati Benchmark-a u EVEREST-u:
Memory Read 2838;
Memory Write 1219;
Memory Latency 125,5ns

Jel bi te mrzelo da mi postujes tvoje rezultate sa tvojom "formacijom" za memorijom???
P.S.: Koju memoriju imas???

evo update-a: promenio sam memoriju na 266 i ukljucio memory acc. mode i promenio memory timing na 2.5-3-3-6 (pitanje na koliko da stavim burst lenght, trenutno je na 8):
Rezultati Benchmark-a u EVEREST-u:
Memory Read 3304;
Memory Write 1274;
Memory Latency 99.3ns

Jos ce da bude nesto od mene :))))))
[ bakiman @ 14.04.2005. 23:33 ] @
4712
1710
87.5

burst lenght stavi na 4

memorija je kingston 2x256 u dual channelu

ukapirao si fsb:vcore

O kakvom hang time govoriš?

PozdraV
[ cambiel_bgd @ 15.04.2005. 00:03 ] @
u bre...i meni je u dual chanel-u kingstone (inace u A1 slotu i B1, jer sam dobro zab'o, da nisam i ovo za**b*o), sta je to NASA-ina test memorija :))))

Sad cu da postujem nove rezultate...cim istestiram...
inace vrh je CPU Clock 2927.84 MHz (original: 2400 MHz, overclock: 22%)
CPU Multiplier 24.0x CPU FSB 121.99 MHz (original: 100 MHz, overclock: 22%), ne mere bolje...

Inace pri najmanjem naponu...


Sto se tice test S&M, sad sam ga poterao, digao mi je temperaturu procesora za 20 stepeni i sprzio i njega i plocu i vecinu PCI karti... :)))) Salim se, samo se zaboo... :))

Elem, meni je OK program, ne znam sta drugi kazu...

Hang time = spucan racunar :)))

Nisi mi otkrio formaciju...ja sam svoju prepisao iz EVEREST-a (ista ploca + PAT)...

E, da...imam i box cooler...nazalost, ali imam jednu nazad chieftech-ovu 8-icu, koja ladi ko nezdrava :))) U planu su jos dve napred, jedna nazad, i na grafickoj GlacialTech-ov Northpole 1000, i na proc da ide Limba...jel ce moci ovo sve da izdrzi Chieftech od 300w...ne verujem...
[ cambiel_bgd @ 15.04.2005. 01:10 ] @
Evo momci, zavrsio sam za sada, ovo je max a pri tom da ne obara...postovao sam u "overclocking rezulatate" cele rezultatte, ako nekog interesuje...inace, razlika je vrrrrllloooo primetna...
imam hiljadu i jednu aplikaciju instaliranu (ma 100 programa za skolu i 100 igara) i jako malo mesta na hardu, i vrlo opterecen sistem, tako da sam prezadovoljan rezultatima...

EVEREST:

MemRead: 3476;
MemWrite: 1307;
MemLatency: 95.4;

imao sam i bolje, ali nije vazno, ovi su validni, jer sam uporedo sa njima radio i ostale testove(3dmark,pcmark,aquamark...), a onaj S&M ne radim dok ne kupim limbo :))))

Inace ode celeronce u kantu :)))

E sada, hvala svima sto su me naucili pameti, i sto su mi pokazali kako treba da se radi...
Voleo bih da i ja imam P4, pa da mogu da nabodem 400 magistralu, jer sam probai stvarno, kad dignem FSB, pojavljuju se nove opcije u BIOS-u i omogucavaju dizanje na vise...samo jos jedno pitanje: jel' da stavim memoriju na 266 ili auto???

Inace temperatura mi je bez opterecenja na 30-31, a sa opterecenjem ide i do 45...
Jel da uzimam coler, ili ne??? Hocu li moci jos da ga nabijem, ili mu je to granica, kaze u everestu da moze do 3.6...mada ga ja ne bih bas toliko mucio...ali do 3.5 :)))

Hvala jos jednom svima, special thx goes to baki for help & IHThUS za to sto me je trpeo :)))
[ IHThUS @ 15.04.2005. 10:23 ] @
Citat:
cambiel_bgd: ...samo jos jedno pitanje: jel' da stavim memoriju na 266 ili auto???

Možeš na Auto pošto takt memorije prati magistralu odnosno FSB.
Citat:
Inace temperatura mi je bez opterecenja na 30-31, a sa opterecenjem ide i do 45...
Jel da uzimam coler, ili ne???

Nema potrebe da uzimaš neki drugi kuler pošto i sa ovim box kulerom imaš sasvim OK temperature.
Citat:
Hocu li moci jos da ga nabijem, ili mu je to granica, kaze u everestu da moze do 3.6...mada ga ja ne bih bas toliko mucio...ali do 3.5 :)))

Kao što rekoh, koliko može da razvije moraš sam da utvrdiš. Samo prati temperaturu i stabilnost kada podesiš viši takt i to je to. Može da ti koristi: CPU-Z i SpeedFan
Citat:
Hvala jos jednom svima, special thx goes to baki for help & IHThUS za to sto me je trpeo :)))

Molim.
[ cambiel_bgd @ 15.04.2005. 18:14 ] @
Citat:
Kao što rekoh, koliko može da razvije moraš sam da utvrdiš. Samo prati temperaturu i stabilnost kada podesiš viši takt i to je to. Može da ti koristi: CPU-Z i SpeedFan


Mislis li da EVEREST nije pouzdan, ili zbog regulacije broja obrtaja??? Imam oba, a speedfan sam vec bio instalirao, ali nisam bas sve pohvatao...pa sam ga unninstalirao :)

Citat:
Možeš na Auto pošto takt memorije prati magistralu odnosno FSB


Pretpostavljam da ovo nece izazvati nestabilnost pri onakvom memory timing-u, mada moram reci da komp vec radi...negde oko 24sata, bez problema...tako da je uzasno stabilan...a da ne pominjem da radi k'o zmaj :))) Ovo bi trebalo da znaci da je stabilan...zar ne...

Promenom memory timing-a se ostro menjaju performanse racunara...toplo preporucujem :)))

Jos sad kad mi stigne hladnjak za graficku...ako nabijem 5000 u 3dMark-u ima da vas ljubim gde sunce ne sija...

A sta kazes na moj S&M test...crush&burn...plasim se da ga opet poteram :(

[ bakiman @ 15.04.2005. 18:39 ] @
Ako misliš da ćeš boljim hladjenjem da dostigneš veći rezultat u 3Dmarku to se grdno varaš... možda koji mhz više u OCu, ali ništa što je vredno ulaganja...
[ nibleri @ 15.04.2005. 21:02 ] @
Citat:
cambiel_bgd: Pretpostavljam da ovo nece izazvati nestabilnost pri onakvom memory timing-u, mada moram reci da komp vec radi...negde oko 24sata, bez problema...tako da je uzasno stabilan...a da ne pominjem da radi k'o zmaj :))) Ovo bi trebalo da znaci da je stabilan...zar ne...

Promenom memory timing-a se ostro menjaju performanse racunara...toplo preporucujem :)))

Jos sad kad mi stigne hladnjak za graficku...ako nabijem 5000 u 3dMark-u ima da vas ljubim gde sunce ne sija...

A sta kazes na moj S&M test...crush&burn...plasim se da ga opet poteram :(


OC procesora ti neće dati neka očigledna poboljšanja 3DMarka bez OC-a grafičke.


Pozdrav!
[ cambiel_bgd @ 15.04.2005. 22:29 ] @
Citat:
bakiman: Ako misliš da ćeš boljim hladjenjem da dostigneš veći rezultat u 3Dmarku to se grdno varaš... možda koji mhz više u OCu, ali ništa što je vredno ulaganja...


Pa i govorim o nekom MHz-u vise...jer sam sa default-om iz karte izvlacio 3800 (sa originalnim drajverima), koji je bio 500/325, inace Sapphire Radeon 9600XT Fireblade...
Ali ovako kartica se mnogo vise greje i nema bas veliki OC zbog anomalija, vec drzim na prvoj stabilnoj vrednosti 540/340 sto u kombinaciji sa 5.3 drajverima (jos nisam probao 5.4, jer sam ovima xxxtremno zadovoljan, rec je kombinaciji union/omega drivera), sa kojom sam dobio 4500 i nesto sto sam vec naveo u overclock sekciji...Nije lose, ali to je bez ikakvih hladnjaka, a sad kad stavim hladnjake na memotijske cipove i kooler na GPU, ima da pucam bar do 570/380...i nadam se skoru od oko 5000 u 3dMark-u...a kuler kasnije mogu prebac na svakog ATI-a i na dosta tipova n-vidijininih karti...sto je ulaganje u buducnost :)


Citat:
nibleri: OC procesora ti neće dati neka očigledna poboljšanja 3DMarka bez OC-a grafičke.


Pozdrav!


Slazem se...nadam se da ni nisam rekao da hoce, ali da je prisutan to je tacno, ali ne u toj meri kao kad dignes par MHz na GPU...

Covek koji je prvi oborio granicu od 30000 u 3d marku2003 je koristio custom made power supply od impozantnih 1320W...LN2 cooled XFX GeForce 6800 Ultra cards (GPU: 641 / Mem: 1370), i procesor Vapochill LS cooled A64 FX-55 @ 3173 MHz (14 x 226)...

Ja ovo samo da pokazem koliko ima ludih ljudi da ja nisam nista ludji sto hocu da stavim bolje hladjenje pa da probam sa njim da dobijem koji MHz vise!!!


A sto se tice upgrade-a sta biste mi preporucili da menjam???

CPU Type Intel Celeron 4A
CPU Alias Northwood-128
CPU Stepping D1
Engineering Sample No
CPUID CPU Name Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz
CPUID Revision 00000F29h

CPU Clock 2880.66 MHz (original: 2400 MHz, overclock: 20%)
CPU Multiplier 24.0x
CPU FSB 120.03 MHz (original: 100 MHz, overclock: 20%)
Memory Bus 160.04 MHz

CPU Cache
L1 Trace Cache 12K Instructions
L1 Data Cache 8 KB
L2 Cache 128 KB (On-Die, ECC, ATC, Full-Speed)

Motherboard Properties
Motherboard ID 63-0703-000000-00101111-100104-I865PE$A0049000_BIOS DATE: 10/01/04 17:30:19 VER: 08.
Motherboard Name Asus P4P800 SE (5 PCI, 1 AGP, 1 WiFi, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Chipset Properties
Motherboard Chipset Intel Springdale i865PE
Memory Timings 2.5-3-3-6 (CL-RCD-RP-RAS)
PAT Enabled

SPD Memory Modules
DIMM1: Kingston K 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-2-2-6 @ 133 MHz)
DIMM3: Kingston K 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-2-2-6 @ 133 MHz)

System BIOS Date 10/01/04
Video BIOS Date 03/12/24
DMI BIOS Version 080009

Video Adapter Sapphire Radeon 9600 XT
GPU Code Name RV360 (AGP 8x 1002 / 4152, Rev 00)
GPU Clock 540 MHz (original: 500 MHz, overclock: 8%)
Memory Clock 341 MHz (original: 325 MHz, overclock: 5%)


Sta je ovde usko grlo...procesor...ili...?
[ bakiman @ 15.04.2005. 22:41 ] @
Definitivno procesor menjaj!! Kupi neki HyperTradineg od 3ghz, 200FSB (800) i 1MB cache. Kada ga budeš OCovao na 4Ghz biće veoma dobro ulaganje u budućnost ;) s tim da će ti memorija raditi na svih +400mhz.

PS Za OCovan na 4ghz ti treba FSB od 266 (1064) čime dobijaš Pentium 4 Extreme Edition koji inače koštaju kao ceo komp bez procesora sa monitorom ;) No da te ne zbunjujem...

PozdraV
[ cambiel_bgd @ 15.04.2005. 23:06 ] @
Citat:
bakiman: Definitivno procesor menjaj!! Kupi neki HyperTradineg od 3ghz, 200FSB (800) i 1MB cache. Kada ga budeš OCovao na 4Ghz biće veoma dobro ulaganje u budućnost ;) s tim da će ti memorija raditi na svih +400mhz.

PS Za OCovan na 4ghz ti treba FSB od 266 (1064) čime dobijaš Pentium 4 Extreme Edition koji inače koštaju kao ceo komp bez procesora sa monitorom ;) No da te ne zbunjujem...

PozdraV


baki, zar posle svega sto sam prosao...eee...nema zbunjivanja, care...savrseno sam te razumeo...ali osecam i da taj procesor kosta koliko i moja cela kanta :)

Sad cu da vidm bas koliko je, ali osecam da nije ispod 300-350 evrica...

Shvatio sam da je to xtra ulaganje, koje hladjenje bi prikacio na to, da li moja memorija moze to da prati "no problemo" ili da se menja (znam za FSB 200(400), ali 266!!!), i na kraju kolika je razlika u performansama...
npr koliki je njemu memory latency??? ako ga ima:))) u stvari na ovo poslednje ne moras da odgovaras...dovoljno mi govori to da ga Win vidi kao dva procesora...to je onaj sto nibleri ima, pretpostavljam..


[ IHThUS @ 15.04.2005. 23:18 ] @
Prodaj to sve i uzmi Abit NF8 + AMD Sempron 2600+ Socket 745 koji će verovatno uskoro da se pojavi u Srbiji. E, to nećeš ni morati da klokuješ jer kada bi prešao na tako nešto sa tog Celerona mislio bi da ti je neko uključio ultra turbo mod.
[ Janmix @ 16.04.2005. 01:34 ] @
A sto bi ista menjao kad imas do jaja masinu?
Giga Ram-a,cpu na 2.9 GHz(pa iako je najslabiji celeron),Grafiku extra........

Inace Procesor Intel P4 na 2.8C sa HT je oko 150 €
[ cambiel_bgd @ 16.04.2005. 01:56 ] @
CPU P4 530 - 3.0 GHz 1Mb, 800MHz, S.775
187.62 evara...

Ako je to taj...


[quote]Janmix: A sto bi ista menjao kad imas do jaja masinu?
Giga Ram-a,cpu na 2.9 GHz(pa iako je najslabiji celeron),Grafiku extra........

Hvala...nisam ni mislio u skorije vreme da menjam...sve dok ne pocne da stuca...
Sto bi rekao moj ortak Darinho..."Dok je hleba i vode i dok mi radi Winnning Eleven pustite me da propovedam..."


Citat:
IHThUS: Prodaj to sve i uzmi Abit NF8 + AMD Sempron 2600+ Socket 745 koji će verovatno uskoro da se pojavi u Srbiji. E, to nećeš ni morati da klokuješ jer kada bi prešao na tako nešto sa tog Celerona mislio bi da ti je neko uključio ultra turbo mod. :D


Mislis...pa koliko bih morao da doplatim??? Ne verujem nesto da je NF8 bolja ploca od moje, ili mozda gresim..ova ploca (p4p800SE kod mene je oko90evara...a o procesoru necu ni da pocinjem...)


I dalje mi se naj svidja bakijeva varijanta...

inace sam memory timing promenio u 2.5 3 3 5 i funkcionira...nema nekih rezultata...bar u everestu...
[ bakiman @ 16.04.2005. 08:48 ] @
E vidiš, taj procesor je za ploču od min 150e :p NIJE TO TAJ to je jedan od najnovijih, on je za Socket 775, a ti na svojoj i ja na mojoj ploči imamo Socket 478.

Dakle potraži procesore za 478...

Memorija bi mogla uredno da prati FSB200 ukoliko ima 400mhz, tj ona je pravljena za tu kombinaciju, e sad da bi uredno (sa najboljim performansama) pratila recimo FSB233, morao bih da je OCuješ na 466mhz na žalost... ali ne bih mnogo izgubio u performansama ako staviš FSB266, i mem na auto, tada ti se odnos automatski menja i pruža veće performanse od "običnih" 400mhza.

U prevodu FSB266 je ogroman i guta sve živo, memorija od 400mhz u auto modu i sa uključenim PATom ne bi mnogo gušila performanse, tako da... bar će biti BAR 2x bolje od tvoje mašine, pa pomisli samo ti imaš OC od 120FSB, a ovo od 266FSB!
Iako brzina nije mnogo veća 2.9-4ghz, FSB JE OGROMAN I GUTA SVE ŽIVO kao što sam rekao već...

PozdraV
[ cambiel_bgd @ 17.04.2005. 11:43 ] @
http://www.ocforums.com/showth...?t=350891&page=1&pp=30

Bar znam kako da hladim memoriju :)))

Shvatio sam to i na drugim mestima gde sam gledao da nije bitno koliko MHz ima tvoj proc, vec je bitan propusni opseg koji omogucava FSB...zato su blagosloveni vlasnici AMD-a...lepo obore clock, tj smanje mnozilac i povecaju FSB i voze..

CPU: Athlon 64 3000+ @2403.09Mhz (1.450v) (9.0 x 267Mhz CPU FSB) HTT Mutiplier 3x (801.33Mhz) ....npr...ovo je od lika koji pise Omega drivere...ne pitaj kakav mu je resto konfiguracije...
[ cambiel_bgd @ 28.04.2005. 18:58 ] @
Konacno cu da se uklopim u ovu temu...
KUPUJEM Cel 2.4 D!!!

He he...
[ cambiel_bgd @ 01.05.2005. 22:42 ] @
Ispravka, kupio sam Cel 2.66 D i radi suludo, bar se meni svidja...
...na 3.3 (20*166) i na full opterecenje 57 stepeni...pa sam smanjio na 3.2 (20*160) i sad je sve cool...

Moram da kupim jos cooler-a...nikad dosta para :)


Mislim, moze jos sigurno, ali nemam dovoljno dobro hladjenje...
[ ovde sam samo nako @ 25.05.2005. 23:38 ] @
Pozdrav OC-ima!
Radim sa HW-om ali me OC nije nikad zanimao, sad imam, po meni, Ok komponente (is7-e2, cel D 2,53, transcend 2*256 dual i HIS-ovog radeona 9550), posto volim programiranje primecujete da je ovo PUNOOOO vise nego sto meni treba ali bih hteo da naucim nesto i o OC-u!
Uspesno sam podigao CPU na 3.17 GHz i to lepo radi a hteo bih da mi neko predlozi program gde bih osetio tu razliku u brzini proc-a a i neke lepe savete za OC memorije i graficke!
Poz i hvala unapred!
[ IHThUS @ 27.05.2005. 18:29 ] @
Citat:
ovde sam samo nako:
Uspesno sam podigao CPU na 3.17 GHz i to lepo radi a hteo bih da mi neko predlozi program gde bih osetio tu razliku u brzini proc-a a i neke lepe savete za OC memorije i graficke!
Poz i hvala unapred!

Zadaj kompu da radi nešto zahtevno pa ćaš videti da li ima vajde od OC-a, recimo ako možeš prebaci jedan film iz DVD-a u DivX. Meri vreme koje je potrebno da se ovaj posao završi pri difolt i OC setovanjima.

Dobici kod memorije su uglavnom kod ''zatezanja'' tajminga, to je ono: 2-2-2-5, odnosno da frekvencija bude što veća (prati FSB tj. radi sinhrono ako ploča dozvoljava) a tajminzi što manji (2-2-2-5). U principu, što manji brojevi kod setovanja memorije i viša frekvencija tim bolje. Kod AMD mašina je bolje da memorija ima što oštrije setovanje dok je kod Intel platformi dobitak nije toliko u tajminzima memorije već u što većoj frekvenciji i radu u dual kanalu.
[ ovde sam samo nako @ 05.06.2005. 13:30 ] @
Hvala na savetu!
Ako ne nadjem kako bolje da primetim razliku probacu i to (ne radi mi se divx-ovanje zato sto sam
se patio sa podesavanjima i PC mi je zbog jednog filma radio ceo vikend da bi dobio divx prihvatljiv za gledanje).
Sto se memorije tice uspeo sam samo da spustim na koliko je i ona definisana: 2-5-3-3, kad sam pokusao po tvojoj
preporuci nije hteo da digne XP.