[ Goran Rakić @ 11.06.2002. 22:16 ] @
Zanima me da li linux moze da lepo (brzo) radi na ovakvoj masini. Trebalo bi da moze da pokrene neki office paket (koofice, staroffice, openoffice...), da moze da stampa dokumente, i da ima neki GUI fajl manager.

Preptostavljam da bi se i GNOME i KDE vukli na ovome, pa me zanima koji fajl manager da uzmem, od cega da krenem u instalaciji (posto HDD nije mnogo veliki), koju distribuciju da uzmem... Mozda bih taj p133 i umrezio sa nekim drugim kompom preko ethrnet ISA kartice.

Voleo bih kada bi ga mogao nakaciti i na net za email i http/ftp. Ima li neki HOW-TO sta od paketa instalirati, kako pogasiti nepotrebne deamone...

Hvala na informacijama.
[ Dejan Lozanovic @ 11.06.2002. 23:09 ] @
Citat:
Go! X:
Zanima me da li linux moze da lepo (brzo) radi na ovakvoj masini. Trebalo bi da moze da pokrene neki office paket (koofice, staroffice, openoffice...), da moze da stampa dokumente, i da ima neki GUI fajl manager.

Preptostavljam da bi se i GNOME i KDE vukli na ovome, pa me zanima koji fajl manager da uzmem, od cega da krenem u instalaciji (posto HDD nije mnogo veliki), koju distribuciju da uzmem... Mozda bih taj p133 i umrezio sa nekim drugim kompom preko ethrnet ISA kartice.

Voleo bih kada bi ga mogao nakaciti i na net za email i http/ftp. Ima li neki HOW-TO sta od paketa instalirati, kako pogasiti nepotrebne deamone...

Hvala na informacijama.


Moze sasvim lepo da radi i KDE a ako verzija 2.x ili 3.x bude se vukla 1.x ce raditi jako dobro a opet, ne vrti se sve oko gnome-a i KDE-a :) postoji mali milion grafickih okruzenja koja mnogo brzo rade, ali opet koliko sam video filozofija razmisljanja kod takvih okruzenja nije bash da izgleda win 95 >= like. ali rade sasvim ok. Mislim probaj kod sebe na jacoj masini da dodas sva graficka okruzenja pa pogledaj koji ti najvishe lezi za to. A oko fajl menadzera, pogledaj ima jedan topic gde smo bash pricali samo na tu temu, mada ja licno najvishe preferiram najobicniji shell, a u najgorim mukama mc sasvim lepo zadovolji posao :)
[ BORG @ 11.06.2002. 23:11 ] @
StarOffice nema teroije,t.j moze on raditi,ali cekaces jedno 5+ minuta da udjes u njega.
icewm je dobar za te `uslove',hdd je dovoljno velik za te tvoje potrebe(osim ako uzimas rh).
Preporucujem debian ili slackware od distro-a.

Sto se tice dokumentacije www.tldp.org ( nisam siguran da BAS OVO ima tamo,ali vrijedi pogledati bar zbog drugih stvari)
A i imas i u lokalu dosta textova,manova i sl.

/etc/rc.d/rc.local
/etc/init.d/*
/etc/inetd.conf ili xinetd -- /etc/xinet.d/*

Pozdrav !
[ leka @ 12.06.2002. 01:46 ] @
Ja sam vidjao Linux-e koji odlicno rade cak i na starim i386 masinama sa 16 MB RAM-a! ODLICNO RADE!
[ t3chX @ 12.06.2002. 19:11 ] @
Eh ovako, sto se NOVIJIH verzija distribucija tice, nalazim da je Slackware dobar izbor za tu masinu jer ja sam na 486 DX4 100 MHz sa 12 MB ram-a fino poterao Slackware 8.0 (naravno bez x-a i wm-a), a posle njega i NetBSD 1.5 koji sasvim lepo radi (bez x- i wm-a opet).
Red Hat 7.2 install mi se nije hteo pokrenuti na 12 mb ram-a (bilo u tekst ili grafickom modu).
[ random @ 13.06.2002. 16:33 ] @
Neću sad da pišem ovde nadugačko, ali ću navesti samo šta bih ja instalirao na takvu konfiguraciju, a da zahteva potrebe koje si naveo.

OS: FreeBSD (ili OpenBSD, a možeš i da staviš Linux Slackware ili Debian ako želiš)

Desktop okruženje: GNOME 1.4, sa tim da WM bude Sawfish, a file manager ROX-Filer umesto Nautilusa. U ovoj varijanti GNOME radi jako brzo.

Što se tiče Office aplikacija, kao word processor bih uzeo AbiWord, a kao spreadsheet Gnumeric.

Web browser: Galeon.

Email klijent: Sylpheed.

Mislim da bi ta mašina mogla ovaj softver lepo da podnese.

Mrzelo me da stavljam hiperlinkove do web sajta svake aplikacije, više informacija o njima možeš lako naći na http://freshmeat.net/.
[ Goran Rakić @ 13.06.2002. 16:58 ] @
hvala na odgovorima, sada preko letnjeg raspusta cu probati nesto, kada zapnem saljem pitanje...
[ BORG @ 13.06.2002. 17:50 ] @
Citat:
random:
Neću sad da pišem ovde nadugačko, ali ću navesti samo šta bih ja instalirao na takvu konfiguraciju, a da zahteva potrebe koje si naveo.

OS: FreeBSD (ili OpenBSD, a možeš i da staviš Linux Slackware ili Debian ako želiš)

Desktop okruženje: GNOME 1.4, sa tim da WM bude Sawfish, a file manager ROX-Filer umesto Nautilusa. U ovoj varijanti GNOME radi jako brzo.

Što se tiče Office aplikacija, kao word processor bih uzeo AbiWord, a kao spreadsheet Gnumeric.

Web browser: Galeon.

Email klijent: Sylpheed.

Mislim da bi ta mašina mogla ovaj softver lepo da podnese.

Mrzelo me da stavljam hiperlinkove do web sajta svake aplikacije, više informacija o njima možeš lako naći na http://freshmeat.net/.



Odlican izbor !
[ dr ZiDoo @ 13.06.2002. 18:48 ] @
Citat:
leka:
Ja sam vidjao Linux-e koji odlicno rade cak i na starim i386 masinama sa 16 MB RAM-a! ODLICNO RADE!


lik oce X...???na 16mb... meni se na PI166 32mb vukloo
[ B o j a n @ 13.06.2002. 19:26 ] @
Ne zaboravi da se i X može cediti na foru ,,suve drenovine'' L;)
Ispravno kompajliran, i prefinjeno konfigurisan stvarno može da radi sasvim lepo na tom kršu.

Zaboravili ste najkompaktniji WM: BLACKBOX ( ceo source je 307K )
Everyboy like screenshoots
[ MoHicAn @ 14.06.2002. 04:03 ] @
Citat:
B o j a n:
Ne zaboravi da se i X može cediti na foru ,,suve drenovine'' L;)
Ispravno kompajliran, i prefinjeno konfigurisan stvarno može da radi sasvim lepo na tom kršu.

Zaboravili ste najkompaktniji WM: BLACKBOX ( ceo source je 307K )
Everyboy like screenshoots


A da ne pominjem sto je ceo radjen u c++ -u i mnogo ali mnogo je brz.
Jedina nazovi mana je to sto nimalo ne podseca na win/kde/gnome okruzenja izmedju kojih moze da se povuce neka paralela i da se zakljuci nesto u vezi jadnog na osnovu drugog al to i nije mana osim ako si zadrti windowsovac pa ti i linux izgleda isto ko win.