[ torbica @ 15.06.2002. 02:52 ] @
Poslednja osoba od koje bih ocekivao spam je Dejan Sapic...nazalost dobio sam sledeci mail... Ispade da strucnjak za Marketing na internetu reklamira klnjigu spamom....


----- Original Message -----
From: "Dejan Sapic" <[email protected]>
To: <Undisclosed-Recipient:;>
Sent: Saturday, June 15, 2002 1:09 AM
Subject: Marketing na Internetu


Home pagePostovani korisnice,

izvinjavamo se na poruci koju niste ocekivali. Ipak, ovo je PRVO pojavljivanje mogucnosti da u nasoj zemlji U POTPUNOSTI ISKORISTITE INTERNET. Uostalom pogledajte.












www.dejansapic.co.yu


KAKO ISKORISTITI

INTERNET

Pred Vama je prvo jugoslovensko kolorno izdanje o poslovanju preko Interneta. Objavio ga je Dejan Sapic, autor koji iza sebe ima dve luksuzne, ilustrovane knjige o medijima i promociji - jedine te vrste kod nas - "Sve najbolje propagandne kampanje" (1996.) i "Sve je proizvod - Kako se prave medijske kampanje u Srbiji" (1998). Naslovne strane knjiga nalaze se u donjem levom uglu strane.

Marketingom se intezivno bavi poslednjih sedam godina. Za to vreme radio je za mnoge firme, agencije i medije. Pomenimo neke: Delta Holding-Delta banka; MPC-Johnny Walker, Smirnoff, Reebok; Mobtel; Narodni muzej. Ono sto je posebno interesantno- kreirao je Strategiju, koncepciju i promociju prvog strucnog skupa "Marketing na Internetu" (1996.), prvog te vrste odrzanog kod nas, u Hotelu Hyatt za "Jugoslovensko udruzenje za kompjuterske komunikacije (YUCCA)" sa Stivenom Karlsonom, provajderom Interneta za istocnu Evropu.

Na sajtu cete se detaljno upoznati sa izdavackim radovima autora, sa referentnim projektima koje je realizovao za razlicite narucioce. Mozete poruciti knjigu, ili se obratiti licno autoru putem linka kontakt.




VISE O KNJIZI &raquo;&raquo;&raquo;


Marketing za treci milenijum
Marketing na Internetu

Autor i izdavac: Dejan Sapic
www.dejansapic.co.yu
e-mail: [email protected]

dimenzije 165x210 mm, 300 strana, kolor,
luksuzno opremljena,
130 ilustracija, prikaza sajtova, oglasa, banera

Recenzenti:
Doc dr Dragan Vukmirovic
Prof. dr Bozidar Radenkovic

Art Direktor, Dizajn & Prepress:
Dragan Todorović

Stampa i povez:
Daniel Print, Novi Sad




[ anon325 @ 15.06.2002. 11:22 ] @
Citat:
torbica:
Poslednja osoba od koje bih ocekivao spam je Dejan Sapic...nazalost dobio sam sledeci mail... Ispade da strucnjak za Marketing na internetu reklamira klnjigu spamom....


Pa, i to je deo marketinga
A jos si mu ti pomogao time sto si postavio oglas ovde
[ torbica @ 16.06.2002. 03:36 ] @
kakav bezobrazluk, jos jedan mail.....
primer marketinga na internetu ;)


----- Original Message -----
From: "Dejan Sapic" <[email protected]>
To: <Undisclosed-Recipient:;>
Sent: Sunday, June 16, 2002 1:01 AM
Subject: Marketing na Internetu


Home pagePostovani korisnice,

izvinjavamo se na poruci koju niste ocekivali. Ipak, ovo je PRVO pojavljivanje mogucnosti da u nasoj zemlji U POTPUNOSTI ISKORISTITE INTERNET. Uostalom pogledajte.












www.dejansapic.co.yu


KAKO ISKORISTITI

INTERNET

Pred Vama je prvo jugoslovensko kolorno izdanje o poslovanju preko Interneta. Objavio ga je Dejan Sapic, autor koji iza sebe ima dve luksuzne, ilustrovane knjige o medijima i promociji - jedine te vrste kod nas - "Sve najbolje propagandne kampanje" (1996.) i "Sve je proizvod - Kako se prave medijske kampanje u Srbiji" (1998). Naslovne strane knjiga nalaze se u donjem levom uglu strane.

Marketingom se intezivno bavi poslednjih sedam godina. Za to vreme radio je za mnoge firme, agencije i medije. Pomenimo neke: Delta Holding-Delta banka; MPC-Johnny Walker, Smirnoff, Reebok; Mobtel; Narodni muzej. Ono sto je posebno interesantno- kreirao je Strategiju, koncepciju i promociju prvog strucnog skupa "Marketing na Internetu" (1996.), prvog te vrste odrzanog kod nas, u Hotelu Hyatt za "Jugoslovensko udruzenje za kompjuterske komunikacije (YUCCA)" sa Stivenom Karlsonom, provajderom Interneta za istocnu Evropu.

Na sajtu cete se detaljno upoznati sa izdavackim radovima autora, sa referentnim projektima koje je realizovao za razlicite narucioce. Mozete poruciti knjigu, ili se obratiti licno autoru putem linka kontakt.




VISE O KNJIZI &raquo;&raquo;&raquo;


Marketing za treci milenijum
Marketing na Internetu

Autor i izdavac: Dejan Sapic
www.dejansapic.co.yu
e-mail: [email protected]

dimenzije 165x210 mm, 300 strana, kolor,
luksuzno opremljena,
130 ilustracija, prikaza sajtova, oglasa, banera

Recenzenti:
Doc dr Dragan Vukmirovic
Prof. dr Bozidar Radenkovic

Art Direktor, Dizajn & Prepress:
Dragan Todorović

Stampa i povez:
Daniel Print, Novi Sad






[ torbica @ 16.06.2002. 03:40 ] @
Citat:
canny:
Citat:
torbica:
Poslednja osoba od koje bih ocekivao spam je Dejan Sapic...nazalost dobio sam sledeci mail... Ispade da strucnjak za Marketing na internetu reklamira klnjigu spamom....


Pa, i to je deo marketinga:)
A jos si mu ti pomogao time sto si postavio oglas ovde:)

mislis?
cisto sumnjam :)))
[ alex @ 16.06.2002. 04:58 ] @
Citat:
torbica:
kakav bezobrazluk, jos jedan mail.....
primer marketinga na internetu ;)


Torbice, stvarno ne razumem zasto si poslao te spam mailove? Svi mi mrzimo spam i spamere i neki od nas se i veoma ostro bore protiv istih (razor/SpamAssasin). Ukoliko je vec bezobrazluk to sto si primio taj mail, zar ne mislis da je bezobrazluk prema nama da taj isti mail posaljes ovde? Nema nikakvog smisla.

[ Miloje Sekulic @ 16.06.2002. 11:29 ] @
Citat:
alex:
Torbice, stvarno ne razumem zasto si poslao te spam mailove? ..., zar ne mislis da je bezobrazluk prema nama da taj isti mail posaljes ovde? Nema nikakvog smisla.


Ja mislim da je znacajno sredstvo u borbi protiv posasti spam-a upravo objavljivanje da se isti desio.
Najgore je u stvari zataskavanje, jer to na zalost dovodi do izjave citiram: "Pa i to je deo marketinga". Znam da je canny bio cinican i hteo da ukaze na cinjenicu da je medju "marketinskim strucnjacima" spam opsteprihvaceno sredstvo promocije ali bas zbog toga mora da se na svaki slucaj reaguje i udari na sva zvona.

Znam da je i negativan publicitet publicitet, dok ne dovede do ignorisanja spamera. A za to je protrebna edukacija korisnika Interneta i ukazivanje na zloupotrebe.

Neka vrsta stuba srama. Uz ostala sredstva koja su na raspolaganju. I naravno pre svega rad na edukaciji.

Obavezno ko jos nije bio:
http://www.uzice.net/yasi/
[ Ivan Golubović @ 16.06.2002. 16:03 ] @
Ja sam pročitao njegovu knjigu (koja uzgred rečeno i nije nešto posebno, sve je dosta škrto napisano) i tamo je lepo i jasno naglasio SPAM je loš vid marketinga, sem toga često izaziva i bes kod korisnika...

PS: Koristite filtere (jako su korisni)
[ torbica @ 16.06.2002. 20:43 ] @
uostalom ako mislis da je reklama, crni biseri su ekstremno poseceni i citani, mislis da je iko otisao kod Zarka i upisao kurs :)))))))
[ broker @ 17.06.2002. 23:18 ] @

Nisam dobio Sapicev spam ali me Torbicina poruka nije iznenadila. Naime knjigu sam kupio jer sam ocekivao da ce moci da se upotrebi za laku obuku mojih saradnika. Medjutim knjiga je ispala veliko razocarenje, puna je samoreklamerstva i reklamerstva sponzora, a posebno mi je palo u poci sto se u knjizi prakticno promovise spam kao odlican nacin za direktni marketing. Naravno Sapic vrlo stidljivo napominje da mnogi to smatraju nekorektnim ali neko neuk ko procita njegovu knjigu odusevice se spamom kao metodom marketinga.

Nazalost, kod nas se recenzije cesto ne pisu na osnovu realnih fakata nego prijateljski i Sapiceva knjiga je do sada uglavnom pozitivno ocenjena. Ja ne znam po kom osnovu posto cak ni tematiku koja joj je u naslovu ne obradjuje u dovoljnoj meri da to bude ikome upotrebljivo. Meni se vise cini da je to napisano u vec poznatom stili "velikih" domacih casopisa, gde autor napise clanak koji ne sluzi nicemu drugom do da citalac sazna da je autor strucnjak za datu tematiku pa ako mu nesto reba moze a ga kontaktira da mu to sto trebauradi, naravno za pare...

Inace smatram da se o spamu treba diskutovati svugde gde je to prigodno. Ne mislim da bas moraju da se postuju kompletne spam poruke, cesto su i isecci sasvim dovoljni da se razume poenta...
[ broker @ 17.06.2002. 23:23 ] @
Samo da se dopunim.. upravo sam pregledao mail i nasao Sapicev spam.
Dakle radi se o klasicnoj namernoj zloupotrebi u najgorem maniru, sa sve HTML-om i grafikom...

[ Ivan Golubović @ 18.06.2002. 01:01 ] @
Citat:
broker:
Samo da se dopunim.. upravo sam pregledao mail i nasao Sapicev spam.
Dakle radi se o klasicnoj namernoj zloupotrebi u najgorem maniru, sa sve HTML-om i grafikom...


Ja sam dobio u Plain Text-u (bez HTML-a, grafike...)
[ torbica @ 18.06.2002. 02:27 ] @
Za razliku od brokera, hm, ne mogu toliko da se angazujem. Mene je iznerviralo to sto je to degradacija marketinga na internetu i uopste. Naime od 1992 imam firmu koja radi marketing i nikad nisam upraznjavao nezeljenu postu, odnosno spam. Pa gledajte koliko truda je ulozeno u promociju ES-a. Pa ko ce lakse da ispamuje nego haxori. prema tome sramota, ocekujem izvinjenje Dejana Sapica za taj amaterski i bezobrazan cin.
[ broker @ 18.06.2002. 13:46 ] @
Torbice na koji moj angazman mislis? :)))

[ Miloje Sekulic @ 18.06.2002. 14:47 ] @
I mene je pogodio
A stvarno je majstor : )

Citat:
Postovani korisnice,

ovo nije jedna od mnogih SPAM (nezeljenih) poruka koje verovatno cesto dobijate. Vasu adresu smo dobili sa liste registrovanih YU sajtova kao potencijalno zainteresovane osobe za ISKORISCENJA INTERNETA U POSLOVNE SVRHE. Pored svega izvinjavamo Vam se na poruci koju niste ocekivali i koja je teza (100K) nego sto je to uobicajeno.


Pa i nisam mnogo cesto, do sad.
Da li je neko cuo za pomenutu listu. Ukoliko sam se u nekom ludilu i prijavio na tako nesto (al' ne bih rekao) otkud ta lista kod Sapica?
A i da sam se prijavio onda poruka ne bi bila neocekivana nego bi posiljalac poruke znao da je kupio listu sa adresama onih koji ocekuju upravo ovakve poruke.
Jer ih zanimaju. I ne bi se izvinjavao zbog neocekivane poruke.

Citat:
Nadamo se da cemo uspeti da Vam pokazemo nesto sa cime se do sada niste mogli susresti kod nas. Uostalom pogledajte, uz jos jedno izvinjenje zbog prevelike poruke koju niste ocekivali. Kada se udubite u detalje bice Vam jasnije...


Stvarno je ovo nesto nevidjeno kod nas. Jos nisam dobio ovako pazljivo dizajniran spam.
Obicno su u pitanje skenirani cenovnici.

Nego hajmo mi ovako.
Nek postuje na listu svako ko dobije i na koju adresu je stiglo.
Da udjemo u trag misterioznoj listi.

Ako je neko detaljno proucio knjigu i zaista dobro poznaje materiju o kojoj govori da da misljenje, jer mi tu nesto smrdi.
Ako je g. Sapic stvarno ekspetrt ne bi smeo ovako da se ponasa.
(A ja ga jos intervjuisao za COM - dobro sa jos 5 ljudi u paketu).

Pozdrav Miloje

[ Gojko Vujovic @ 18.06.2002. 17:57 ] @
Zna� kako Miloje.. prili�no su JADNA ova "izvinjenja" sadr�ana u tim spam mailovima. Razmi�ljaj o spamu koji si dobio kao o �eki�u, po�to sa svojih 100K html-a samo tako i mo�e da se gleda. Spameri jednostavno ne shvataju da nije dozvoljeno i�i naokolo i lupati nekoga �eki�em u glavu, i o�ekivati da se ovaj ne buni ako mu pritom ka�ete IZVINI prilikom svakog udarca, dakle bez pitanja "�elite li udarac �eki�em u glavu ili ne"...

Po�to nemamo mogu�nosti da ga spalimo na loma�i, a ni�ta manje od toga nije ni zaslu�io zbog ovako bahatog pona�anja, preporu�ujem javno diskreditovanje doti�nog spamera na sve mogu�e na�ine. �ovek nije nikakav ekspert i njegove spam metode mogu mo�da prolaziti jo� samo kod internet polupismenih osoba.

A lista je valjda lista svih yu domena sa nekog pretra�iva�a, po�to je to naj�e��i vid slanja ovih mailova u poslednje vreme.

Dakle par stvari treba uraditi, i mislim da je to posao za YASI. ;) Prvo, prijaviti doti�nog na sve poznate spam liste i servere, i to sa njegovom privatnom mail adresom umesto ove yahoo adrese koja je ina�e ve� blokirana brzom reakcijom yahoo abuse ekipe (svaka �ast momci:). Drugo �to mo�emo, je da se na sve mogu�e na�ine, u svim sajtovima/novinama kojima imamo pristup objavi makar mala vest o jo� jednom razotkrivenom prevarantu i licemernom spameru D.S.

Eto to su moji predlozi.. Komentare o�ekujem naravno :)
[ ventura @ 18.06.2002. 18:10 ] @
Citat:
Miloje Sekulic:

Da li je neko cuo za pomenutu listu. Ukoliko sam se u nekom ludilu i prijavio na tako nesto (al' ne bih rekao) otkud ta lista kod Sapica?


Jedan od recezenata knjige je Dragan Vukmirovic...

[ broker @ 18.06.2002. 19:36 ] @


Od Sapica sam dobio dva spama, oba poslata na istu email adresu. Inace, kako vidim koristio je vise domaih provajdera. Gojko kaze da je njemu poslao sa EUnet-a a ja sam opet spam dobio sa Verata. Vec sam uyputio zalbu administratorima na Veratu. Moja je preporuka da se u ovakvim slucajevima obavezno posalje zalba provajderu preko koga je spamer pristupio netu da bi poslao spam. Uz zalbu obavezno poslati poruku koja je spam i to zajedno sa sakrivenih zaglavljem kako bi adminsitratori imali potpun uvid u izvor spama. Kada je spam ovako dug kao Sapicev, ne morate kopiati ceo takst poruke, vec smao onoliko koliko je dovoljno da se vidi o cemu se radi.

Za one koji imaju manje iskustva evo hodera iz spama koji sam ja dobio od Sapica:

==============================================
Received: from smtp014.mail.yahoo.com (smtp014.mail.yahoo.com
[216.136.173.58])
by beotel.yu (8.11.2/8.11.2) with SMTP id g5FND0q01631
for <[email protected]>; Sun, 16 Jun 2002 01:13:01 +0200
Received: from ppp65-119.verat.net (HELO shappa) ([email protected] with
login)
by smtp.mail.vip.sc5.yahoo.com with SMTP; 15 Jun 2002 23:05:52 -0000
Message-ID: <02a101c214c1$9293d240$77411ad9@shappa>
Reply-To: "Dejan Sapic" <[email protected]>
From: "Dejan Sapic" <[email protected]>
To: <Undisclosed-Recipient:;>
Subject: Marketing na Internetu
Date: Sun, 16 Jun 2002 01:08:02 +0200
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/related;
type="multipart/alternative";
boundary="----=_NextPart_000_029D_01C214D2.439DD4E0"

This is a multi-part message in MIME format.

------=_NextPart_000_029D_01C214D2.439DD4E0
Content-Type: multipart/alternative;
boundary="----=_NextPart_001_029E_01C214D2.439DD4E0"


------=_NextPart_001_029E_01C214D2.439DD4E0
Content-Type: text/plain;
charset="windows-1250"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Home page
Postovani korisnice,=20
=20
izvinjavamo se na poruci koju niste ocekivali. Ipak, ovo je PRVO =
pojavljivanje mogucnosti da u nasoj zemlji U POTPUNOSTI ISKORISTITE =
INTERNET. Uostalom pogledajte.=20
==============================================

Iz ovoga je ocigledno da je sapic koristio nalog shappa na veratu (po svemu sudeci email adresa mu je [email protected]).


Takodje sam poslao email dr Vukmirovicu, koji je jedan od recezenata
knjige, posto njega poznajem i znam da covek gaji velike antipatije prema
spamu ne propusta da u svojim predavanjima naglasi da u Internet
marketingu spamu nema mesta. Videcemo sta ce on na sve ovo
odgovoriti.

Podrzavam Gojkovu ideju da se ovo ne sme tek tako propustiti. Mada
ja mislim da je doavno trebalo dici hajku na sve spamere a ne samo u
ovom konkretnom slucaju. Po tom pitanju vec neko vreme radim sa jos
nekim ljudima koji su vam odavde poznati, ali ne bih o tome dok ne
postane aktuelno.

Sto se tice Spaicevog izvora email adresa, vec odavno je poznato da je kod nas na raspolaganju program sa gotovom bazom odo preko 1000 domacih email adresa kojim se vrlo lako spamuje. Takodje u vise navrata je spam slat na adrese svih postojecih yu domena (koji nikako ne mogu biti pokupljeni na pretrazivacima, vec su iskljucivo direktno pokupljeni iz DNS-a YUNIC-a (u jednom spamu je i sam Aleksandar Krajnalic bio potpisan kao posiljalac). Takodje od jednog ovdasnjeg spamera sam dobio informaciju da neki administratori domacih provajdera prodaju baze sa email adresama koej pokupe na serverima koje odrzavaju. Koliko je ovo tacno ne znam ali mi je izvor delovao vrlo ubedljivo.

u svakom slucaju, domaci spam je u poslednje vreme prerastao u pravu posast koju treba sto pre suzbiti.


Pedja
[ B o j a n @ 18.06.2002. 23:12 ] @
Citat:
broker:
Iz ovoga je ocigledno da je sapic koristio nalog shappa na veratu (po svemu sudeci email adresa mu je [email protected]).

Ukoliko misliš da je [email protected] pravi email a to svoje mišljenje baziraš na ovome:
Code:

Received: from ppp65-119.verat.net (HELO shappa) ([email protected] with login)
onda se grdno varas.
shappa je ime kompjutera, a [email protected] je ident na tom istom kompjuteru odakle je spam poslat. Ident može da potiče i od najobičnijeg mirc-a, ukoliko je bio startovan dok je pisan spam/email.
[ broker @ 19.06.2002. 11:00 ] @
Hm da, u pravu si, medjutim moje iskustvo sa spamerima je da oni ne znaju nista o tome... :)

[ pera detlich @ 19.06.2002. 16:38 ] @
Ja se u ovu problematiku mnogo ne razumem, ali cu pokusati rastumaciti envelope spama! I pokusati da dam zakljucak, koji je razlicit od vaseg, gospodo!

Koliko se ja razumem, pre SMTP-a je Mr. Sapic morao da se uloguje na yahoo account, dakle morao je da koristi neku aplikaciju koja je rlogin ili nesto slicno. Odatle i ovaj record:Received: from ppp65-119.verat.net (HELO shappa)([email protected] with login).

217.65.*.* je B-type subnet koji pripada veratu. Verovatno (nemam pojma, predpostavljam) deo rlogin protokola je i HELO comanda (mora da pronadjem RFC koji objasnjava rlogin, mrzi me da to radim), gde je shappa ime hosta, koliko ja mogu da shvatim. Koliko dalje mogu shvatam, korisnicko ime (ident) Mr. Sapica na veratu je dsapic... (i, shodno tome, email adresa: [email protected]).

Jednom, kada se Mr. Sapic ulogovao na yahoo front-end (ili mail) server (nisam siguran kako to radi), onda je ucukao email i pozvao oba RFC 821 & RFC 822 (jedan je za envelopiranje i protokola uspostavku TCP konekcije izmedju destinacije @dv.co.yu i source-a @xxx.mail.yahoo.com, a drugi definise mail protokol).

O mircu ne znam mnogo, ali svako je mogao da kreira usera na yahoo-u: [email protected]! Nemojte to da zaboravite, ali sumnjam da je BILO KO mogao na veratu (koji je ISP, i koji otvara naloge po zahtevu korisnika, ne znam da li trebaju neka dokumenta na uvid) mogao da otvori nalog dsapic!

Pre nego sto pozurite sa optuzbama, savetovao bi vam da proverite predposlednji pasus mog posta, da posle ne bi bilo VECEG belaja! Znate onu staru narodnu poslovicu: STRPLJEN - SPASEN!
[ leka @ 19.06.2002. 17:35 ] @
Licno znam Dejana i mogu da Vam kazem da je to jedan od nevidjenih smaraca...

To je covek koji je na ne znam koji nacin uspeo da ubedi ljude da je neko i nesto. Nazalost takvih je puna Srbija i nije ni cudo sto nam je zemlja u takvom stanju u kakvom jeste kada takvi ljudi imaju status "intelektualca"...

Pozdrav
[ Mihailo @ 19.06.2002. 18:50 ] @
Ne mogu da se setim da li sam dobio spam od dotičnog, ali slično đubre dobijam svakodnevno, i to od navodno ozbiljnih "pravnih i fizičkih" lica, a kad napišu da sam se dobrovoljno prijavio da primam spam, digne mi se kosa na glavi. Možda ne bi bilo loše da se otvori forum koji će se baviti samo (anti-)spamom, da se "promptno" reaguje, znači okačimo svi svoj primerak spama i tražimo od provajdera da regauju. U tom smislu napraviti i crnu listu provajdera koji neće (ili ih mrzi) da reaguju.
[ B o j a n @ 19.06.2002. 19:38 ] @
Citat:
pera detlich:
rlogin ili nesto slicno.
blah blah rlogin

!@!!!!
kmpphhhhhh

Izvini, ali ti imaš poveću rupu ....
Pod hitno man rlogin !!!!!
[ pera detlich @ 19.06.2002. 21:05 ] @
Citat:
B o j a n:
!@!!!!
kmpphhhhhh

Izvini, ali ti imaš poveću rupu ....
Pod hitno man rlogin !!!!!


Kao sto rekoh, nije mi ovo primarna delatnost. Verovatno email, kao aplikacija koja se ranuje pod nekim operativnim sistemom (NT, UNIX, Linux, BSD... bla bla bla) ne treba rlogin. Medjutim, sigurno je da izmedju jednog od @*.verat.net hosta i jednog od *.mail.yahoo.com servera mora da se uspostavi TCP konekcija. Koji je to TCP port, i kako login u email radi, ne znam... Slazem se da nije rlogin, ali nesto slicno sigurno jeste. E pa to nesto slicno ima komandu HELO (HELLO) koja ustanovljava entitet source-a (ono sto smo procitali kao SHAPPA - ime Veratovog hosta, i dsapic kao user ID (ident)).

Uostalom, Bojane, ako si strucnjak, trebalo bi da nam objasnis ti u detalje koja je to aplikacija, i kako to radi!

Da znas da cekam odgovor!
[ broker @ 20.06.2002. 13:03 ] @
Citat:
Mihailo:
Možda ne bi bilo loše da se otvori forum koji će se baviti samo (anti-)spamom, da se "promptno" reaguje, znači okačimo svi svoj primerak spama i tražimo od provajdera da regauju. U tom smislu napraviti i crnu listu provajdera koji neće (ili ih mrzi) da reaguju.


Mihajlo, otidji na anti spam sajt www.uzice.net/yasi/. U okviru njega postoji i forum, a i mail lista.

[ Bosi @ 21.06.2002. 10:16 ] @
ja sam takodje kupio i procitao knjigu Dejana Sapica i dobio doticni mejl. Mislim da ste ovde zamenili problem. Preterao je sa slanjem mejla od 100k sto moze biti za osudu, ali koliko vidim mejl je krajnje dobronamerno slat ljudima koji se bave tim poslom kao neka vrsta prezentacije necega sto kod nas do sada nije radjeno, od HTML dizajnirane strane pravo na ekranu, do nacina predstavljanja na sajtu. Predpostavljam da nije slao domacicama i srednjoskolcima koji igraju igrice na kompjuteru. Verujem da nije ni ocekivao komercijalni interes, ako se kupovina knjige moze nazvati komercijalnom, jer ste svi vi iz te branse i valda to znate.

Ja sam mu se zahvalio na poruci, a on mi je vrlo profesionalno odgovorio da ima i nekih kojima se to nije svidelo i koji su burno reagovali. Sad mi je jasno ovde na sajtu sta se zapravo desava.

Ne mogu se sloziti da je knjiga losa. Daleko od toga, ona je presek aktivnosti koje su na webu sa mnogobrojnim primerima iz prakse, uglavnom inostrane i nesto malo domace. Istovremeno je jedina kod nas koja obradjuje tu temu, pa sto neko pametan nije seo i napisao za sve ove godine nego smo cekali da Sapic to uradi. Iz sadrzaja se vidi da nije namenjena internet profesionalcima, vec ljudima iz sluzbi marketinga koji zaista vrlo malo znaju o tome, medju kojima sam i ja. Ona vrlo sistematizovano uvodi citaoca u problematiku i za nase propagandiste je vise nego korisna.

Koliko vidim njegov raniji rad za Johnny Walker, Smirnoff, Reebok, Delta Holding i njegove dve prethodne knjige koje sam naravno procitao on valjda edukuje ovdasnju marketing javnost, sto bi vi kao internet profesionalci trebali da radite. A kad covek kao Sapic to uradi jer vi niste, onda umesto da mu se zahvalite vi osujete paljbu na njega sto vam je poslao na uvid svoj rad koji se tice direktno vaseg posla. Malo mi je sve to jadno, ali uostalom to je vase pravo.

Tako citam Sekulic pravi intervju sa njim a onda ga pljuje posto je sad to tema, a sto se nije pripremio za intervju pa video da taj Sapic koji je jedini kod nas objavio tri jedinstvene knjige po koncepciji i graficki najbolje opremljene, kojima bi i mnoge razvijene zemlje pozavidele, iz kojih je moja devojka ucila jer su joj na Ekonomskom fakultetu to preporucili, isto kao i ja sto kod profesora Vukmirovica na specijalistickim studijama Elektronskog poslovanja na FON-u imam knjigu Marketing na Internetu na spisku literature.

Dakle, profesionalci uradite nesto sire na afirmaciji profesije, ali van svog sajta. Svi znamo da je lako kritikovati, ali uraditi... Gojko, broker, Miloje, torbica, ocekujem od vas kompletno Internet Marketing izdanje, ali koje ce razumeti onih 90% ljudi koji ne koriste internet i koje treba da ubedite da ga koriste.


Pozdrav
Stjepan Nikolic
[ broker @ 21.06.2002. 10:51 ] @
Stjepane, problem i jeste u tome sto ce ljudi kao ti koji nisu upuceni u stvari da sve u Sapicevoj knjizi prime zdravo za gotovo.

Ja smatram da imam pravo da pljujem po toj knjiz zato sto sam je kupio i video da sam prevaren. Ne samo sto je knjiga "tanka" po sadrzaju, nego se u njoj zagovaraju neki principi koji su protivni obicajima i pravilima koriscenja Interneta. Slazem se, jedino sto valja na knjizi to je oprema - ali ja knjige ne kupujem zato sto dobro izgledaju i kvalitetno su odstampane nego zbog sadrzaja. Nazalost, Sapicevu knjigu nisam mogao da nadjem da prvo pogledam pre kupovine nego sam je narucio naslepo, izmedju ostalog uzdajuci se u zvucna imena recezenata.

Krajnji utisak je da knjiga ne nudi nista korisno, u temu ne zalazi u dovoljnoj meri da zaista bude upotrebljiva, zastupa cak i neke ilegalne metode marketinga a na kraju krajeva dobar deo nje su samo prevedeni clanci iz strane literature koji su medjusobno nepovezani te ne daju nikakav rezultat.

Napisati knjigu o marektingu na Internetu nije lako, a to upravo Sapiceva knjiga i pokazuje.

Mislis da se ja nisam obradovao kada sam cuo za knjigu? Meni tako nesto treba da bih mogao svojim saradnicima da omogucim da lakse nauce ono sto im je potrebno iu nasem poslu. Nazalost, ja nemam vremena da pisem tako nesto jer imam previse obaveza. Odmah sam narucio knjigu i naravno popio patos. Kao poslednji moron sam naseo na marketinsku propagandu. Svakako da ima pravo da se ljutim, a narocito da se ljutim na spam koji sam dobio od Sapica iako sam ja vec kupio njegovu knjigu.

Zalosno je da si dopustio da ti njegova knjiga vec popije zdrav razum. Osnovno pravilo marketinga na Intenetu je da nikome ne smes da radis ono sto on ne zeli da mu radis. Sapic je uradio upravo to - poslao je spam. Potpuno je nebitno da li je on mislio da radi dobru stvar jer salje potencijalno zainteresovanima reklamu za svoju knjigu. Racuna se samo to sta ti primaoci misle o njegovom postupku, a evidentno je da ga osudjuju. Ja prvi nikada necu prihvatiti da placam to sto se on meni reklamira. Kad bude on placao neka se reklamira koliko hoce.

U svakom slucaju neces me uveriti da je on to uradio iz dobre neamere, svako ne dobre namere prema nama. Niko sa dobrom namerom ne salje 100kb reklame na mail. Tako nesto salju samo nevaspitane i bezobrazne spodobe kojih je internet prepun. Sapic se svrstao medju najgore, jer on vrlo dobro zna sta je spam i ovo sto je uradio uradio je namerno, znajuci sta radi.

[ Gojko Vujovic @ 21.06.2002. 11:37 ] @
Zdravo Bosi,

Kao prvo da kažem da ja ne mogu pričati o gospodinovoj literaturi jer je nisam ni pročitao niti ću to u životu uraditi. Jedan SPAM-er vas ne može naučiti dobrom i pre svega LEGALNOM Internet Marketingu i u suprotno me niko ne može ubediti. Ako hoćete da naučite da SPAMujete, čitajte njegove knjige ali se posle njemu žalite za posledice. I nadam se da će novi zakon o telekomunikacijama konačno omogućiti da po nekoj zakonskoj osnovi gonimo gospodu koja na ovako perfidan način zloupotrebljavaju Internet Email servis. Ukoliko neko kaže da to možda nije zloupotreba, taj jednostavno nije dovoljno upućen i verovatno nije čitao net bonton i Terms of Service mnogobrojnih velikih internet provajdera.

Dakle, neću iznositi kritike na nešto što nisam pročitao, ali predubeđenje mi je da je čitanje te knjige gubljenje vremena, iz prostog razloga što ne mogu ozbiljno shvatiti nekoga ko se ovako drsko ponaša i SPAMUJE. Sad opet možda mnogi ne razumeju ozbiljnost problema SPAM-a tj. neželjene pošte.. preporučio bih da se setite primera čekića od 100KG iz moje prethodne poruke na ovoj temi i poređenje sa 100KB SPAM mailovima kojima vas dotični gospodin UDARA.

Spominjete dalje reference koje on iznosi i njegov raniji rad za domaće firme. E da kažem šta to govori: ne da je on sposoban, ne da je stručan... Ovo je samo još jedan žalostan primer kako šarlatani i ljudi koji imaju samo dobru PRIČU mogu dobro da prođu u Srbiji. I to je naravno jedan od jako bitnih razloga zašto nam je zemlja trenutno tu gde jeste. U novije vreme imamo primer Žarka Radosavljevića koji je napravio tastaturu za slepo kucanje i ne želi da je proda Microsoftu jer su mu ponudili premalo novca !!!??? Više o toj prevari ovde: http://www.elitesecurity.org/tema.php?TopicID=3877

Dakle ovu gospodu mogu slobodno da stavim u isti koš, sa još hiljadama sličnih ljudi koji su posebno GLASNI u Srbiji poslednjih godina. I nažalost, zahvaljujući dobroj priči, uspevaju da OBRLATE mušterije.. Postavlja se samo pitanje dokle će obrazovana javnost u Srbiji dozvoljavati ovakve stvari i dopuštati da AMATERI i PREVARANTI uzimaju novac i poslove umesto ljudi koji poseduju znanje i prave kvalifikacije i koji bi odradili posao na pravi način. Pa gledamo to već godinama i malo šta se promenilo po tom pitanju promenom vlasti pre dve godine.

I onda se pojavi neko kao Vi, Stjepane Nikoliću i kaže nam da je JADNO kako pričamo o Dejanu Šapiću i da bi trebalo da mu se ZAHVALIMO??? Za šta to, molim? Ne želim nikoga da uvredim i ne mislim ni na koga pojedinačno, ali OVCE će se zahvaljivati na udarcima čekićem od 100KG u glavu (sa izvinjenjem, ironičnim, bezobraznim, TIPIČNO SPAMERSKIM!), dok će normalan čovek ustati i zapitati se odakle SPAMERU pravo da ga "obaveštava" o svojim spamerskim poduhvatima!?

Toliko za sada, očekujem komentare svih..



oslednji moron sam naseo na mar
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2002. 12:26 ] @
Potpuno se slazem sa Gojkom -

Svuda u svetu oportunisti i amateri pokusavaju da zgrnu "easy money" - ali ono sto karakterise Srbiju danas je da takvi uspevaju mnogo bolje od ljudi sa znanjem, kvalifikacijama i zeljom za uspehom.

Sto se doticnog Dejana tice - slanjem 100 KB poruke na e-mail adrese korisnika koji taj mail nisu trazili je po svim definicijama SPAM, i takav covek ne zavredjuje ni najmanju paznju. Pre nego sto neko pocne da ga brani molio bih da pogleda ugovor sa svojim ISP-om - obratiti paznju na stavke o SPAM-u, i bice jasno da je gospodin Sapic prekrsio bar ugovor sa svojim ISP-om. Zbog toga mu je i blokiran Yahoo account.

Time se gospodin Sapic izjednacava sa gospodom koja salju "University Diplomas", "Enlarge your penis" i "Asian Sex", itd.. Svakako je daleko od referentne osobe za Internet marketing - prosecan nivo dosadnog YU amatera.
[ broker @ 21.06.2002. 17:51 ] @
Dobio sam odgovor od Dr. vukmirovica (jednog od recezenata Sapiceve knjge). Ne mogu preneti nejgov sdrzaj ovde ali da znate da mi nije bilo nimalo drago da cuje sta je Sapic napravio. citiracu jedan termin koji je upotrebio kji sve govori: "hajducija" :)

Dr. Vukmirovic je rekao da ce pokusati da utice na Sapica da prekine sa spamerkom praksom.
[ pera detlich @ 21.06.2002. 18:04 ] @
G-dine Vujovicu,

Posto ocekujete komentar, da odgovorim (da NE budem okfalifikovan kao spamer na diskusijama ).

Mislim da je dobro sto ste digli prasinu, i poucno za Dejana Sapica (jer koliko citam, covek JESTE spamirao, cak to i priznaje, tako da pitanje provere identiteta postaje bespredmetno).

Ovo mogu da kazem:

1. Dobro je, da ponovim, sto ste postavlja ovo pitanje spama.

2. Lose je sto ste vecina vas Dejana BUKVALNO razapeli na krst (kao da je ubio nekoga namerno)! Jeste, covek je pogresio, treba mu skrenuti paznju, ali ovo kako ste krenuli da ga cerecite NIJE U REDU! Bilo bi u redu da Dejan ulazi u rutinu spama.

3. Na ovaj nacin reklamirate Dejana jos vise. Negativna reklama JE reklama. Prisetimo se antipusacke kampanje u USA, koju su finansirali NIKO DRUGI do Phillip Moris i BAT!

4. Nemam pojma kakva mu je knjiga, ali ako je u pitanju losa knjiga (kao sto G-din Broker insinuira), onda treba otvoriti posebnu diskusiju o kvalitetu Sapicevih knjiga. Ovako ispada da je ovo OSVETA (na neki nacin) Dejanu sto se drznuo kao covek BEZ kvaliteta, ili sa malo kvaliteta, da vama svima dirne u profesionalni ego! Jos jednom da ponovim, pojam nemam kakve su mu knjige, ali njegove knjige NEMAJU veze (NEPOSREDNO) sa Dejanovim SPAM postupkom. Slazem se 100% sa G-dinom Bosi-jem da je Sapic hrabar, i da na limitirano znanje pokusava da zaradi pare. Ako ste sposobniji od Dejana Sapica, izvolite, molim: napisite vi knjige, ili prezentacije, pa se dokazite! Opravdanja da NEMATE vremena (opaska G-dina Brokera) savrseno ne drzi vodu!

5. Pisete:
Citat:
Gojko Vujovic:
Postavlja se samo pitanje dokle će obrazovana javnost u Srbiji dozvoljavati ovakve stvari i dopuštati da AMATERI i PREVARANTI uzimaju novac i poslove umesto ljudi koji poseduju znanje i prave kvalifikacije i koji bi odradili posao na pravi način. Pa gledamo to već godinama i malo šta se promenilo po tom pitanju promenom vlasti pre dve godine.


U pravu ste, barem sa moje tacke gledista. Medjutim, ni u USA nije mnogo bolje... Samo sto u USA PROFESIONALCI PREVARANTI uzimaju pare (ako pratite afere na US berzi shvaticete o cemu pricam). Prema tome, ljudi su svuda prakticno isti. Sa klasicnim ljudskim slabostima.

6. Ne vidim da ni u USA da je pitanje SPAMa reseno na zadovoljavajuci nacin. Ako zelite da se ubedite u to, samo otvorite email account na www.hotmail.com, pa cete da vidite sta je to PRAVI SPAM!

Toliko od mene. Jos jednom da PODVUCEM: uopste mi nije namera da branim Dejana Sapica!
[ broker @ 21.06.2002. 18:30 ] @
Pero, ako pogledas diskusiju od pocetka mislim da ce ti biti jasno da je ona iskljucivo i zaceta na problemu spama koji je Sapic napravio. Kvalitet knjige je pomenut tek kada je kao argument potegnuta mogucnost da je Sapic u stvari nama hteo da ucini uslugu i obavesti nas o literaturi u kojoj nesto mozemo da nadjemo nesto korisno za nas posao.
[ pera detlich @ 21.06.2002. 19:22 ] @
Citat:
broker:
Pero, ako pogledas diskusiju od pocetka mislim da ce ti biti jasno da je ona iskljucivo i zaceta na problemu spama koji je Sapic napravio. Kvalitet knjige je pomenut tek kada je kao argument potegnuta mogucnost da je Sapic u stvari nama hteo da ucini uslugu i obavesti nas o literaturi u kojoj nesto mozemo da nadjemo nesto korisno za nas posao.


Da, tvoja primedba, Brok, stoji. Ovo moze da se kaze i za svaki spam email! Svako od "njih" (spamera) pokusava da nam ucini uslugu za nasu dobrobit.

Ustvari, ovo isto pitanje moze da se postavi i za "junk" mail (pisma preko poste), samo sto je u Srbiji para poslati 10000 pisama na 10000 adresa (inace bi vi u Srbiji, posebno u Beogradu, bili zasuti "junk" mailom kao sto sam ja (svaki dan minimum 1 do 2), a nikakav napor poslati email 10 puta na 1000 adresa! A i nista ne kosta (osim malo utrosenog vremena za spam design)!
[ Miloje Sekulic @ 21.06.2002. 19:59 ] @
Citat:
Bosi:
... isto kao i ja sto kod profesora Vukmirovica na specijalistickim studijama Elektronskog poslovanja na FON-u ...


Pa tesko da ces da polozis kod Vukmirovica ako razmisljas na ovaj nacin.
Secam se jednog od njegovih predavanja na koje je zavrsio tim sto nam je uputio tri poruke:
No Spam! No Spam! No Spam!

Nema dobronamernih poruka ove vrste.
Znam da je krajnje tesko da ovo shvatis. I meni je bilo kad sam na Internodium poslao poruku o humanitarnoj akciji. Da si video tek to razapinjanje.
Konsenzus je da se na netu ne reklamira na ovaj nacin. Bez obzira kakvo ti imao misljenje o tome.

To je danas uradio Sapic. Ako bi svi razmisljali kao ti sutra ce jos neko.
A prekosutra ce to da bude lavina. I zamisli da ti se svakodnevno skrlja n*100 kila u inbox.

Tebi je ova poruka bila interesantna i na odredjeni nacin si zahvalan Sapicu sto ti je ovo pismo poslao. I to je O.K.
Zamisli da stalno dobijas gomilu poruka koje te potpuno ne zanimaju a da svi uzmu naslovnu stranu svog sajta i da ti posalju. Da ti ne pisem kakve sve vrste postoje. Vecina bi ti se ne bi dopala, ili bi jednostavno bio indiferentan.

Tvoja prozivka profesionalaca ili kako si se vec izrazio u Internet marketingu da nesto ucine a ne samo diskutuju je krajnje nekorektna.
Prvo vecina ljudi koji ovde diskutuju se uopste ne bavi marketingom na Internetu. Ali im smeta spam.
Drugo profesionalci te vrste ne postoje. U ovoj zemlji to nije zvanicno priznato zanimanje niti mozes da registrujes agenciju za tu delatnost. Nema je u opisu zanimanja.
Zato i postoje pokusaji da se ljudi organizuju u strukovna udruzenja. I da se ova struka ozvanici. Kao PR profesionalci recimo.
Onda bi postojao kodeks ponasanja i kada bi neko postupio suprotno kedeksu bio bi javno opoment ili sankcionisan. A ne na tamo nekom sajtu.

Proyvao si nas da nesto uradimo van ovog sajta.
Svrati za koji dan na http://leto.elitesecurity.org

I na kraju nesto potpuno licno.
Intervjuisao sam Sapica kao sto bi intervjuisao i tebe kad bi izdao knjigu, kad bi ti Privredna komora organizovala promociju i kad bi ti nekoliko kolega ucestvovalo u promociji.
Kritikujem to sto je uradio sada jer je to sada uradio.
Da je spamovao pre promocije ne bi ga intervjuisao, ovako se sam diskreditovao.
U cemu je problem?
[ Gojko Vujovic @ 21.06.2002. 20:11 ] @
Citat:
pera detlich:
2. Lose je sto ste vecina vas Dejana BUKVALNO razapeli na krst (kao da je ubio nekoga namerno)! Jeste, covek je pogresio, treba mu skrenuti paznju, ali ovo kako ste krenuli da ga cerecite NIJE U REDU! :( Bilo bi u redu da Dejan ulazi u rutinu spama.


Ne, sa ovim nikako ne mogu da se složim. Evo ukratko i zašto.

Pošto je primio gomilu žalbi, a nije mu ni palo na pamet da se javno izvini zbog počinjenog (zlo)dela, Dejan JESTE zaslužio čerečenje na krst kako ste vi to okarakterisali. I mnogo gore stvari ako se ja pitam, ali za sada nažalost nemamo mogućnosti za takvo delovanje pa je ovo jedino što preostaje uz žalbe provajderima.

Onog trenutka kada se gospodin Dejan pokaje za učinjeno, i javno negde (na svom sajtu na primer!) izvini zbog SPAM-ovanja i da obećanje da se to neće ponoviti, prestaćemo sa tim.

Spominjete neku rutinu - pa Dejan već ima tu rutinu, a i u svojim knjigama piše o spamu i preporučuje ga kao metodu reklamiranja na internetu.

Pa zar takav čovek nije zaslužio i mnogo gore od objavljivanja detalja o njegovim prljavim delima na jednom običnom web forumu? Ko pomisli da nije, neka razmisli o godišnjoj količini štete koju svetski spam napravi, na primer vreme koje ljudi potreše čitajući/brišući ga, BANDWIDTH koji se utroši u prenosu tih poruka, i u najgorem slučaju, mnogo više izgubljenog vremena ako kojim slučajem nasednete na prevaru koja se reklamira, bilo to u pitanju knjiga ili nešto treće, svejedno..
Da9Espamovao pre promocije n
[ torbica @ 21.06.2002. 21:54 ] @
Citat:
Bosi:

Dakle, profesionalci uradite nesto sire na afirmaciji profesije, ali van svog sajta. Svi znamo da je lako kritikovati, ali uraditi... Gojko, broker, Miloje, torbica, ocekujem od vas kompletno Internet Marketing izdanje, ali koje ce razumeti onih 90% ljudi koji ne koriste internet i koje treba da ubedite da ga koriste.


Pozdrav
Stjepan Nikolic

Ciao Bosi, tesko je lepo odgovoriti.
ajmo ovako:
Ja nisam kritikovao knjigu jer me i ne zanima.
Ja nisam profesionalac, vec sam amater.
Ja nisam talentovan da pisem knjigu.
Ja sam samo osetljiv na spam a posebno kad neko reklamira Marketing na internetu
spamom
[ Gojko Vujovic @ 21.06.2002. 22:36 ] @
Citat:
pera detlich:
..Ovako ispada da je ovo OSVETA (na neki nacin) Dejanu sto se drznuo kao covek BEZ kvaliteta, ili sa malo kvaliteta, da vama svima dirne u profesionalni ego! :(..


Ovo mi je promaklo malopre.

Meni gospodin Šapić NIJE "dirnuo u profesionalni ego" izdavanjem svoje knjige, jer niti se ja bavim internet marketingom (mada, sudeći po ponašanju gospodina Šapića, neke osnove više poznajem i upoznatiji sam sa mentalitetom naše internet zajednice), niti ja izdajem knjige ili tekstove na temu internet marketinga pa da bi mi Dejanova knjiga mogla "zasmetati".

Dakle, nevezano od toga koliko D.Š. ima kvaliteta u tom polju ili ne, ne mogu da dozvolim da se kaže da mi je ovo "diralo ego" i smatram da tu niste u pravu.

Mi smo ovde počeli da se bunimo protiv SPAM-a kao metode koju je D.Š. primenio za reklamu sopstvene knjige.

On je "dirnuo" u naše MAILBOXOVE i za to treba da se javno IZVINI ili da PLATI!

Ići ćemo do kraja, sa SPAMerima više nema popuštanja.
[ pera detlich @ 21.06.2002. 22:50 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Pošto je primio gomilu žalbi, a nije mu ni palo na pamet da se javno izvini zbog počinjenog (zlo)dela, Dejan JESTE zaslužio čerečenje na krst kako ste vi to okarakterisali. I mnogo gore stvari ako se ja pitam, ali za sada nažalost nemamo mogućnosti za takvo delovanje pa je ovo jedino što preostaje uz žalbe provajderima.


Znate kako, spama ce uvek biti, i protiv toga se svakako boriti moramo. Medjutim, ovakvim (pomalo brutalnim) delovanjem na pojedinca ne vidim da cete postici cilj, nego cete ga povrediti tako da ce isti taj Dejan, a mozda neko ko NIJE Dejan umesto da shvati kritiku da se uzjoguni, pa da pocne da radi druge, mnogo gore stvari na netu. Necu navoditi, jer mnoge oci citaju ovu temu, velika vecina dobronamernih, ali sigurno ima zlonamernih, pa da im ne dajem ideje i ne navodim na metode!

Ja svakako JESAM za Dejanovu kritiku, ali na mnogo suptilnijem nivou... Svako ima pravo na gresku, i svako ima pravo na ispravku.

Citat:
Gojko Vujovic:
Onog trenutka kada se gospodin Dejan pokaje za učinjeno, i javno negde (na svom sajtu na primer!) izvini zbog SPAM-ovanja i da obećanje da se to neće ponoviti, prestaćemo sa tim.


Opet, moje misljenje, Dejan bi trebalo da shvati neke stvari, i da vise NE ponovi svoju gresku. Da se (opet moje misljenje) forsiranje Dejanovog izvinjenja ne shvati u nekom drugom kontekstu.

Bilo bi lepo i korisno kada bi se Dejan sam ukljucio u ovu diskusiju. Mislim da se ljudi ovde ponasaju na jako visokom nivou, posebno sto je ogromna vecina ne krije svoj identitet. Mislim da bi bilo dobro cuti od samog Dejana zasto je to uradio, i prodiskutovati ceo slucaj kroz DIJALOG.

Citat:
Gojko Vujovic:
Spominjete neku rutinu - pa Dejan već ima tu rutinu, a i u svojim knjigama piše o spamu i preporučuje ga kao metodu reklamiranja na internetu.


Ja knjigu nisam citao, ako je tako kao sto kazete trebalo bi citirati tacno stranicu u knjizi i poslati Dejanovim recenzentima pitanje kako je moguce da oni odobravaju spam? Ako su recenzenti, to bi znacilo da su se oni slozili sa svim sto je u knjizi i objavljeno, inace bi (valjda ?) povukli svoje ime sa knjige i NE bi dozvolili da se njihov identitet dovodi u vezi sa sumnjivim kvalitetom knjige?

Citat:
Gojko Vujovic:
Pa zar takav čovek nije zaslužio i mnogo gore od objavljivanja detalja o njegovim prljavim delima na jednom običnom web forumu? Ko pomisli da nije, neka razmisli o godišnjoj količini štete koju svetski spam napravi, na primer vreme koje ljudi potreše čitajući/brišući ga, BANDWIDTH koji se utroši u prenosu tih poruka, i u najgorem slučaju, mnogo više izgubljenog vremena ako kojim slučajem nasednete na prevaru koja se reklamira, bilo to u pitanju knjiga ili nešto treće, svejedno...


Nisam rekao da NE treba objaviti. Samo treba biti suptillniji, ukoliko je to prvi put. Navescu vam primer (mada nije poredivo). Pre neku godinu sam gledao kako je sudija dosudio crncu kaznu dozivotne robije zato sto je crnac na javnom mestu izvadio pistolj i pretio nekim ljudima jer su ga iznervirali. Pretio 2 minuta, i vratio pistolj u pantalone. Digla se strahovita prasina u javnosti. Rasna segregacija, bla bla bla... Crnce sistem mrzi, brutalna kazna, bla bla bla... I ja sam pomislio u jednom trenutku: ovaj sudija je neki ludak od kamena, KKKovac, i to proveren, ili mora da ima nesto LICNO protiv ovog jadnika. Kako je moguce da za (ipak tezak) ovakav delikt crnac nije, recimo, dobio 3 do 5 godina zatvora? Zakon i kaze: od 3 do dozivotne robije?

Da bi se smirili duhovi, napravljena je reportaza o crncu. I onda su svi shvatili zasto. Zato sto je crncu to bio 3ci tezak prekrsaj: prvi put je pucao i ranio coveka, drugi put je nekoga premlatio... I zato je sudija dosudio najbrutalniju kaznu obrazlazuci: vi NE mozete da se popravite, na vas NE deluju vaspitno-popravne mere, stoga vas, kao vrlo opasnog, moramo ukloniti iz drustva!

Ja "samo" toliko (mislim da je moja poruka jasna)... Opet da PODVUCEM, ne stitim Dejana Sapica! d�&o?[/url]), potegnuto je p
[ Gojko Vujovic @ 21.06.2002. 22:56 ] @
Ok, oko nekih stvari smo se složili čini mi se ali ovde se razilazimo:

Citat:
pera detlich:
Nisam rekao da NE treba objaviti. Samo treba biti suptillniji, ukoliko je to prvi put.


Ja sam naveo svoje argumente kao i vi, a kod izbora "kazne" nam se razlikuju stavovi pa je bespredmetno da dalje pričamo samo nas dvojica na ovu temu. Poželjno bi bilo da se čuju ostali koji su već imali iskustva sa spamom i borbom protiv spam-a, šta oni misle da treba uraditi u ovakvim slučajevima?
[ caboom @ 21.06.2002. 23:20 ] @
postoji jos jedna bitna odlika spam-a, a to je da je on nelegalan (ok, ovo je srbija, mozda jednog dana...), da se prilkom spam-ovanja preduzimaju odredjene mere, a pogotovo u ovako otvorenom obliku.
po pitanju problema spam-ovanja ne treba biti suptilan, da li bi neko od vas bio suptilan da vam neko 20 puta ponovi istu, veoma dugacku, recenicu, a da tu osobu ne poznajete i ni ne zelite da je poznajete, a pri tome vas ne ostavlja na miru? ja ne bih... ovo je vec pitanje prava svakog coveka da ne mora da bude izlozen maltretiranju (spam jeste maltretiranje, naravno da ja mogu da obrisem poruke, ali mene smara da ih brisem, smara me da ih dovlacim i smara me pomisao da neko zaradjuje na tome).
ovde mozda nije samo dotaknuto pitanje spam-a, ovde je mozda jos dotaknuto i pitanje prevare, kao i pitanje iskoristavanja i to nije usamljeni slucaj. juce smo gojko i ja bas konstatovali da ovde uspevaju ljudi (ako je novac/ulozeni_trud merilo uspeha) koji najvise laju i reklamiraju sebe kao IT eksperte (da li bi neko bio ljubazan da mi objasni sta znaci termin IT ekspert... sta je to), sto i nije tesko, posto je nasa nacija tehnicki dovoljno nepismena da bi se medju obicnim svetom svako ko' kuca u word-u smatrao programerom, a oni koji znaju vise od toga 'genijalcima'. zapravo se bojim da je mozda vec poodavno isuvise kasno i da je ova zemlja uletela u neki vid zatvorenog kruga gde neobrazovana i zatupljena svetina odrzava sloj neobrazovanih i zatupljenih 'IT eksperata', posto ovde ionako vecina poslova fukncionise po liniji kumstva i porodicnih odnosa.
[ broker @ 21.06.2002. 23:43 ] @

Pero, sta je 1 do dva spama dnevno? Ja ih dobijem najmanje dvadeset za dan!

Inace mislim da ti uopste ne kapiras Sapica. On je u momentu slanaj spama znao da je to spam, znao je sta je spam i znao je kakava ce biti reakcija. Tu se uopste ne radi o mogucnosti da on uvidi gresku i popravi se. On zna sta radi i misli da je to u redu.

Gledaj na to kad ti neko posalje spam kao da ti je prisao na ulici pljunuo u facu. Tako ja recimo dozivljavam spam. Gojko to dozivljava kao cekic u glavu. Neko to dozivljava na neki drugi nacin ali svima nam je zajednicno - ujedamo kad nam se to desi.
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2002. 23:59 ] @
Obozavam termin 'IT Expert' - to kao da neko dodje i kaze 'Elektrotehnicko-Mehanicki ekspert'

Znaci, malo blefa + dosta ega = srpski strucnjak

[ Dragi Tata @ 22.06.2002. 00:27 ] @
Citat:
caboom:
postoji jos jedna bitna odlika spam-a, a to je da je on nelegalan (ok, ovo je srbija, mozda jednog dana...), da se prilkom spam-ovanja preduzimaju odredjene mere, a pogotovo u ovako otvorenom obliku.


Verovao ili ne, spam nije nelegalan ni u Americi. Postoji jedna grupa lobista koja pokušava da donese zakon protiv spam-a, ali im to za sada ne uspeva. Da je nelegalan, lako bi ga suzbili, ako ne i iskorenili...
[ Ivan Dimkovic @ 22.06.2002. 00:45 ] @
Spam je krsenje ugovora sa internet provajderom - tako da je ipak nelegalan i ako se prijavi provajderu onda je provajder duzan da ucini neophodne mere da se spam spreci.

Svaki ISP koji drzi do sebe ce blokirati account spamera.

[ Reljam @ 22.06.2002. 01:18 ] @
Ivane, ti sto spamuju nemaju 'provajdera', barem ne u tom smislu na koji ti mislis. Postoje firme koje se bave spamom, koje imaju svoje mail servere, i koji nikakav ugovor ne krse sa svojim nadprovajderom (posto mogu da generisu kakav god saobracaj zele, naravno). Niko ne spamuje sa @aol.com adresa (tj. to nisu prave adrese).
[ pera detlich @ 22.06.2002. 02:29 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Ja sam naveo svoje argumente kao i vi, a kod izbora "kazne" nam se razlikuju stavovi pa je bespredmetno da dalje pričamo samo nas dvojica na ovu temu. Poželjno bi bilo da se čuju ostali koji su već imali iskustva sa spamom i borbom protiv spam-a, šta oni misle da treba uraditi u ovakvim slučajevima?


OK, potpuno ste u pravu. Izdiskutovasmo ga, vala bas. Detlich OUT!

Citat:
broker:
Pero, sta je 1 do dva spama dnevno? Ja ih dobijem najmanje dvadeset za dan!


Nisi shvatio, broki. NIJE u pitanju spam, u pitanju su obicna pisma, tzv. junk mail. Reklame na papiru, u pisanom obliku. Svaki put kad odem u Srbiju na mesec dana, u USA mi dodje za 4 nedelje 100 pisama, od toga je "junk" mail oko 75! Treba SVAKO otvoriti (barem), a 30 procitati, jer je moje ime i adresa na papirima. Nakon toga to treba unistiti. Jer ja svoje podatke i adrese NE stavljam u djubre (moj drugar, amer je imao drugara koji je ugasio racun u banci i bacio cekove u djubre. IAKO je racun bio zatvoren, neko je pokupio te cekove i izdao ih... Banka ih je odbila, ali je charge-ovala za svaki po $20 US (handling fee), tip je odbio da plati oko $300 US, i na kraju se cela stvar zavrsila na sudu!).

Zamisli koji je to gubitak vremena. Nesamerljiv sa email spamom. Meni je kada mi junk dodje kao da me neko zveknuo cekicem, ili pljunuo u lice.

Citat:
broker:
Inace mislim da ti uopste ne kapiras Sapica. On je u momentu slanaj spama znao da je to spam, znao je sta je spam i znao je kakava ce biti reakcija. Tu se uopste ne radi o mogucnosti da on uvidi gresku i popravi se. On zna sta radi i misli da je to u redu.


Zato mu treba skrenuti paznju da to NIJE u redu. Ali ga NE treba zbog toga javno streljati. Ako bude bezobrazan pa ponavlja, onda ga streljajte sa sve recenzentima (ako ovo procita Boza Radenkovic, koji me dobro poznaje, ima da mi... )

Citat:
broker:
Gledaj na to kad ti neko posalje spam kao da ti je prisao na ulici pljunuo u facu. Tako ja recimo dozivljavam spam. Gojko to dozivljava kao cekic u glavu. Neko to dozivljava na neki drugi nacin ali svima nam je zajednicno - ujedamo kad nam se to desi.


I ja dobijam na Yahoo-u spam-ove. Ali se uopste ne nerviram. 90% niti ne otvaram, nego samo nemilosrdno pobrisem. Gde bi mi bio kraj kada bi tako mogao sa "junk" papirnim mail-om!
[ Gojko Vujovic @ 22.06.2002. 13:55 ] @
Citat:
Reljam:
Ivane, ti sto spamuju nemaju 'provajdera', barem ne u tom smislu na koji ti mislis. Postoje firme koje se bave spamom, koje imaju svoje mail servere, i koji nikakav ugovor ne krse sa svojim nadprovajderom (posto mogu da generisu kakav god saobracaj zele, naravno).


Grešiš ovde a evo i zašto. Ne mogu da prave saobraćaj kakav žele i MORAJU da reaguju u slučaju zloupotrebe. Dovoljno je prijaviti slučaj na tri adrese: abuse@tajprovajder, abuse@natprovajder, abuse@RIPE ili ako nije RIPE, koja je već firma zadužena za te adrese.

RIPE se pokazao vrlo efikasnim, i već kada ih stavite u CC:, provajderi će uglavnom odmah reagovati i bez potrebe za njihovom intervencijom. Boje se jednostavno da ne krene RIPE da ih juri i da ostanu bez IP adresa.. Uglavnom, sa RIPEom nema rasprave, i kad oni pošalju zahtev provajderu da ugasi određeni server tj korisnika zbog hacka/spama, provajder to radi bez pogovora i korisnik biva kažnjen oduzimanjem internet konekcije.

U narednih par nedelja se vrše poslednje izmene na zakonu o telekomunikacijama, ne bi bilo loše definisati spamere kao i predvideti neke kazne, makar to bilo obavezno oduzimanje prava pristupa internetu za početak. Videću šta mogu da uradim po tom pitanju, da se ovo stavi makar na razmatranje na sledećem sastanku.
[ Gojko Vujovic @ 22.06.2002. 14:29 ] @
US Code, Title 47, Chapter 5, Subchapter II, p.227

Ovde se spominje "nonsolicited commercial e-mail".. Gde bi smo mogli da nađemo kompletan tekst ovoga, šta li je već, zakon ili nešto slično?
[ nmilan @ 23.06.2002. 10:56 ] @
Dozvolite mi da se predstavim. Zovem se Milan Novakovic i bavim se trzisnim komunikacijama - promocijom u sirem smislu za jednu stranu firmu cije proizvode siroke potrosnje vecina vas verovatno konzumira. Ne navodim ime firme da me ne bi proglasili SPAMEROM.


U mojoj profesiji nistinita informacija u prevodu LAZ se skupo placa i cesto ima neuporedivo pogubnije efekte po firmu nego spamming na Internetu. Citajuci pazljivo ovu prepisku plasim se da smo poceli da se koristimo POLOVNIM, NETACNIM informacijama, a to po definiciji predstavlja OBMANU JAVNOSTI.

Krenimo redom

Citat:

broker
Medjutim knjiga je ispala veliko razocarenje, puna je samoreklamerstva ....


Navedite jednu recenicu gde se Sapic samoreklamira. Za razliku od inostranih autora koji pisu u prvom licu sa dijalozima sa poslodavcima za koje su radili, Sapic je potpuno neutralan u tom smislu. Cak mu je i biografija vise nego skromna sastavljena od pet recenica.

Citat:

broker
u njoj se zagovaraju neki principi koji su protivni obicajima i pravilima koriscenja Interneta


Navedite tri principa pa da svi mi ukljucujuci i Dr Vukmirovica i Radenkovica nesto naucimo

Citat:

broker
a posebno mi je palo u oci sto se u knjizi prakticno promovise spam kao odlican nacin za direktni marketing. Naravno Sapic vrlo stidljivo napominje da mnogi to smatraju nekorektnim


Sapic SAMO na dva mesta pominje spamming,

strana 9 "spamming predstavlja nesto sto ne treba praktikovati jer prouzrokuje neprijatne situacije. Treba da izazove veliku paznju, ali cesto kod korisnika stvara negativne reakcije i tako postaje kontraproduktivan"

strana 191 "Slanje e-mail-a korisnicima koji ga nisu trazili (spam) a u cilju reklamiranja nekih proizvoda i/ili usluga, treba izbegavati, jer izazivanje gneva tih korisnika sigurno nece doprineti boljoj prodaji, ni ugledu firme. Medjutim ako se e-mail koristi na pravi nacin, moguce je zaraditi mnogo novca i biti bezbedan u celokupnom procesu"



Citat:

broker:
Nazalost, kod nas se recenzije cesto ne pisu na osnovu realnih fakata nego prijateljski


Sada nam porucujete kako je Dr Vukmirovic Prijatelj Dejana Sapica, kao sto kazate da je i Vas, pa shvatam da od tog coveka necu imati sta da naucim u knjizi koju mi je preporucio za svoj ispit, verovatno ni na njegovim predavanjima. Navedite nam bar tri stvari koje nisu tacne u recenziji koju su potpisali On i Boza Radenkovic

Iz sledeceg citata vidim da puno pricate, kritikujete, ali o nekim stvarima ne znate bas mnogo. Ali to je, kako kazete, tipicno za Srbiju, pa ste se verovatno i Vi uklopili u nju.


Citat:

broker:
Iz ovoga je ocigledno da je sapic koristio nalog shappa na veratu (po svemu sudeci email adresa mu je [email protected]).
jer kako je kolega dobro primetio


bojan
Ukoliko misliš da je [email protected] pravi email a to svoje mišljenje baziraš na ovome:
Code: Received: from ppp65-119.verat.net (HELO shappa) ([email protected] with login) onda se grdno varas.
shappa je ime kompjutera, a [email protected] je ident na tom istom kompjuteru odakle je spam poslat


Kada sam poceo da se bavim Internetom, jedna od prvih stvari koje su me zanimale je kako da saznam odakle mi je zapravo stigao mejl. To je valjda osnova Interneta upravo ovo sto Vam Bojan objasnjava. Gospodine broker cime se Vi zapravo bavite. Iz ovih prepiski vidim da pokusavate da obmanjujete javnost sa netacnim informacijama o knjizi Dejana Sapica, koja kako sami kazete je jako dobro ocenjena. Sve zato sto se Vama nije svidela i zato sto Vam je Sapic poslao nezeljeni mejl. Nadam se da cete me udostojiti odgovora na postavljena pitanja.


Citat:

Miloje Sekulic


Ja mislim da je znacajno sredstvo u borbi...
Pa i nisam mnogo cesto, do sad


Miloje jedna sugestija, s obzirom da pises za novine, nikako ne smes da pravis ovakve pravopisne greske, kao ovde na sajtu, jer to je sramota ne samo za tebe i za tvoju redakciju koju reklamiras na sajtu, vec i za jednog nesvrenog srednjoskolca.


Citat:

Miloje Sekulic
Prvo vecina ljudi koji ovde diskutuju se uopste ne bavi marketingom na Internetu. Ali im smeta spam. Drugo profesionalci te vrste ne postoje. U ovoj zemlji to nije zvanicno priznato zanimanje niti mozes da registrujes agenciju za tu delatnost.


Miloje, kolega iz casopisa Internet Ogledalo koji kaze da te zna i da ima tvoju vizit kartu kaze da na njoj pise sledece:

INTERNET MARKETING AGENCIJA TIM
Miloje Sekulic dipl.ing.
Internet Marketing Manager/Webmaster

Pa, Miloje da li je ovo POVECA stamparska greska na tvojoj vizit karti, ili ih je neko odstampao i podelio bez tvog znanja. Molim te objasni nam to, da li si ti novinar, ili ovo sto pise na vizit karti, ili ona tvoja citirana tvrdnja nije bas tacna.

Citat:

Miloje Sekulic
Intervjuisao sam Sapica kao sto bi intervjuisao i tebe kad bi izdao knjigu, kad bi ti Privredna komora organizovala promociju i kad bi ti nekoliko kolega ucestvovalo u promociji.


Upravo ovde dolazimo da kljucnog problema u Srbiji. Da li je dovoljno sto je Sapic napisao knjigu i napravio promociju u Privrednoj komori Jugoslavije koja mu je i pokrovitelj knjige kao sto mu je pokrovitelj jedino kod nas Udruzenje ekonomskih propagandista Srbije UEPS. Da li je dovoljno da ja izdam knjigu, da je ti ne pogledas i napravis intervju na celoj strani koji jos ima visoko pozicioniranu najavu na naslovnoj strani. Pri tome intervju ima izrazito pozitivnu konotaciju. Gde je tu istrazivacko novinarstvo Miloje i na kraju kakav je tvoj stav o knjizi Marketing na Internetu, koju si verovatno procitao s obzirom da si pisao izrazito afirmativno o njenom autoru Sapicu.

Srdacno vas,
Milan S. Novakovic
Marketing Manager
[ Miloje Sekulic @ 23.06.2002. 12:29 ] @
Citat:
Miloje jedna sugestija, s obzirom da pises za novine, nikako ne smes da pravis ovakve pravopisne greske, kao ovde na sajtu, jer to je sramota ne samo za tebe i za tvoju redakciju koju reklamiras na sajtu, vec i za jednog nesvrenog srednjoskolca.


Hvala na sugestiji.
Srecom novine imaju lektore pa tako izbegavaju sramotu.

Citat:

Miloje Sekulic
Prvo vecina ljudi koji ovde diskutuju se uopste ne bavi marketingom na Internetu. Ali im smeta spam. Drugo profesionalci te vrste ne postoje. U ovoj zemlji to nije zvanicno priznato zanimanje niti mozes da registrujes agenciju za tu delatnost.

Miloje, kolega iz casopisa Internet Ogledalo koji kaze da te zna i da ima tvoju vizit kartu kaze da na njoj pise sledece:

INTERNET MARKETING AGENCIJA TIM
Miloje Sekulic dipl.ing.
Internet Marketing Manager/Webmaster

Pa, Miloje da li je ovo POVECA stamparska greska na tvojoj vizit karti, ili ih je neko odstampao i podelio bez tvog znanja. Molim te objasni nam to, da li si ti novinar, ili ovo sto pise na vizit karti, ili ona tvoja citirana tvrdnja nije bas tacna.


To zavisi od toga kako definises necije zanimanje.

Da li smatras da imam pravo da se predstavim kao novinar ukoliko mi se tekstovi stampaju u nekoliko magazina?
Da li smatras da imam pravo da se predstavljam kao Internet marketing menadzer ukoliko posedujem neke papire na kojima tacno to pise i ako radim taj posao pored ostalog i za jednu stranu kompaniju cije ime ... itd

Da li imam pravo da se predstavljam kao webmaster ukoliko taj posao u odredjenom obimu znam da radim i radim.

Sto se agencije tice ne znam koliko iskustva sa registrovanjem sopstvene delatnosti u zemlji Srbiji imas.
To je proces koji traje prilicno dugo sa neizvesnim ishodom. Vizit karta koju pominjes stampana je u trenutku pokretanja postupka registracije, dok nisam znao da u nomenklaturi zanimanja u nas ovo jednostavno ne postoji.

Zasto sam pokusao da registrujem takvu delatnost i stampam vizit karte? Iz prostog razloga sto sam imao posao na vidiku a nisam zeleo da ga obavljam "na crno". A lepo su me sluzbenice u opstini savetovale. Da radim godinu - dve na crno, dok se posao ne razradi pa onda da skupim papire i dodjem.
Kada su papiri stigli ispostavilo se da je najblize sto su opstinski sluzbenici nasli bila "kompjuterska obrada podataka". A moje vizit karte pune "laznih podataka" kojima obmanjujem javnost i dalje ocigledno kruze.
Ovim putem molim sve koji ih imaju da ih uniste ili da bar precrtaju lazne podatke.

Pozdrav kolegi iz Ogledala. Rado cu mu dostaviti novu vizit kartu. Cisto da ne zivi u zabludi o mom identitetu.

Citat:
Da li je dovoljno da ja izdam knjigu, da je ti ne pogledas i napravis intervju na celoj strani koji jos ima visoko pozicioniranu najavu na naslovnoj strani.


Naravno da je dovoljno samo da ulozis trud, izdas knjigu, nadjes veliki broj sponzora, organizijues gala promociju u PKJ koja je u stvari bila mini seminar.
Zar mislis da tako nesto ne zasluzuje mesto u novinama?

Interesantno da ti je kao pazljivom citaocu novina koje reklamiram na ovoj listi promaklo da je intervju bio kolazni. Da je naslov promocije, "Kako da iskoristite Internet", posluzio kao slagvort za razgovor kako sa autorom tako i sa njegovim gostima.

Citat:
Gde je tu istrazivacko novinarstvo Miloje

Mora li svako novinarstvo da bude istrazivacko?
Da li ti priznajes jedino komentare i recenzije kao formu novinarskog izrazavanja. Molim te da ponovo pogledas clanak na koji se pozivas. Knjiga, odnosno njena promocija samo je inicirala razgovor. I to ne samo sa autorom.
I pogledao sam je pre intervjua. Dobio sam je dobrih 45 min. pre intervjua pa sam je bas dobro pogledao. Lepa je.

Citat:
...i na kraju kakav je tvoj stav o knjizi Marketing na Internetu,

Moj stav o knjizi koju pominjes je potpuno irelevantan.
Kao i ostali stavovi o njoj koji su ovde postovani.
Iz jednostavnog razloga sto knjiga apsolutno nije tema ove rasprave
Podseticu da je tema nacin na koji je knjiga reklamirana a koji je neprimeren.

Ukoliko si zainteresovan za misljenja o knjizi zasto ne otvoris posebnu raspravu koja bi bila tome posvecena?
Sigurno bi se naslo i mnogo kompetentnijih od mene, koji priznaje da je na pocetku bavljenja tom profesijom, a mnogi od njih prate ovu raspravu da o knjizi prozbore.

U silnoj raspravi gurnuli smo nekako u stranu razlog zbog koga je cela ova tema zapravo zapoceta.
Onaj lepo dizajnirani mejl, kako neko na listi rece, od 100k koji nas je lupio u glavu.

Da li cu konacno cuti tvoje misljenje o slanju takve poruke na nasumce odabrane adrese. Ipak je to tema ove rasprave.
Dakle?

Citat:

Upravo ovde dolazimo da kljucnog problema u Srbiji.

Definitivno. Samo je pitanje sta je za tebe a sta za ostale kljucni problem.

Moje "lazno predstavljanje" na vizit karti koju pominjes je moja sramota. Ono ce ocigledno pokopati sve pozitivno sto sam ucinio na polju Interneta kod nas.

Kljucni problemi ove zemlje u oblasti Interneta su mnoge druge stvari.
Recimo konacno resavanje statusa ljudi koji se Internetom bave.

Miloje Sekulic
[ Marko Bijelic @ 23.06.2002. 15:59 ] @
SPAM je, koliko je barem meni poznato, u doba dok net jos uvjek i nije
stigao na nase prostore ('93-95) bio legalna i opste koristena stvar.
Obavjestavanje ljudi mailom o raznim ponudama bilo je dosta popularno.

Naravno, kada su se umjesali Adult servisi i kada je dobar dio naroda
skontao da je rijec o jednom od najeftnijih i najprakticnijih nacina
oglasavanja nastala je stvar koju mi danas zovemo SPAM.
Smatram da je potpuna glupost izvinjavati se Sapicu na takvom SPAMu.
1. Ako je doticni gospodin ekspert za Internet marketing onda sigurno
dobro zna sta je SPAM i koje su njegove posledice.

2. Ako koristi Internet 6 mjeseci i duze odlicno zna sta je SPAM, a
pogotovo 'HTML Spam' prepun raznih slicica i bljestavih reklama.

Kada smo vec kod njegove knjige, ja sam recimo reklamu vidio u
banjaluckom magazinu Reporter prije par mjeseci. Ako je doticni
gospodin htio da knjigu predstavi siroj masi citalaca koji bi mogli
biti zainteresovani mogao je npr.uraditi sledece:

1. Platiti baner na ESu (ipak 4K+ korisnika) ili na bilo kom drugom
domacem dosta posjecenom servisu (recimo Krstarica)
2. Platiti malu textualnu reklamu recimo u MikroVestima, ili nekom
drugom izvoru informacija koji se salje e-mailom
3. Ukljuciti se u mreze za razmjenu linkova
4. itd. mnogo je vidova net oglasavanja

Smjesno je da covjek koji sebe naziva ekspertom za Net marketing upravo
koristi najomprazeniji, najstariji i najbeskorisniji nacin oglasavanja.

Covjek stvarno pocinje razmisljati o karijeri IT experta...



[ broker @ 23.06.2002. 21:18 ] @
Citat:
pera detlich:
Ustvari, ovo isto pitanje moze da se postavi i za "junk" mail (pisma preko poste), samo sto je u Srbiji para poslati 10000 pisama na 10000 adresa (inace bi vi u Srbiji, posebno u Beogradu, bili zasuti "junk" mailom kao sto sam ja (svaki dan minimum 1 do 2), a nikakav napor poslati email 10 puta na 1000 adresa! A i nista ne kosta (osim malo utrosenog vremena za spam design)! :(


Razlika izmedju junkia putem poste i spama emailom je ut tome sto sa junk postarinu placa posailjalac a za spam placa primalac. Mislim da je to drasticna razlika :)

[ broker @ 23.06.2002. 21:23 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Verovao ili ne, spam nije nelegalan ni u Americi. Postoji jedna grupa lobista koja pokušava da donese zakon protiv spam-a, ali im to za sada ne uspeva. Da je nelegalan, lako bi ga suzbili, ako ne i iskorenili...


Spam jeste nelegalan u USA. Vec u vise navata su spameri kaznjavani u milionskim iznosima a palo je i par robija.

U EU je od pocetka ove godine usvojen propis kojim je spam direktno imence stavljen na listu protivzakonitih delatnosti.
[ broker @ 23.06.2002. 21:27 ] @
Citat:
pera detlich:
I ja dobijam na Yahoo-u spam-ove. Ali se uopste ne nerviram. 90% niti ne otvaram, nego samo nemilosrdno pobrisem. Gde bi mi bio kraj kada bi tako mogao sa "junk" papirnim mail-om! :)


Onda nisi dobro proucio zakone u USA :) Junk mail je u USA zakonom
regulisan i vrlo lako mozes da se obezbedis da ti to vise ne stize. Popricaj
sa svojim postarom.
[ broker @ 23.06.2002. 21:47 ] @
Citat:
nmilan:
siroke potrosnje vecina vas verovatno konzumira. Ne navodim ime firme da me ne bi proglasili SPAMEROM.


Milane, reklo bi se da ne znas sta je spam :)

Citat:
nmilan:
U mojoj profesiji nistinita informacija u prevodu LAZ se skupo placa i cesto ima neuporedivo pogubnije efekte po firmu nego spamming na Internetu. Citajuci pazljivo ovu prepisku plasim se da smo poceli da se koristimo POLOVNIM, NETACNIM informacijama, a to po definiciji predstavlja OBMANU JAVNOSTI.


Pitaj kolegu Sapica kako mu je sad kada mu je zatvoren nalog na yahoo koji
je (o kakvog li profesionalca) koristio za kontakt? Valjda ce ti tada biti jasno
koliko je njemu ovaj spam doneo stete.

Citat:
nmilan:
Krenimo redom


Na ostalo se necu navuci kao Miloje da odgovaram pre svega zato sto pokusavas da skrenes temu na nesto sto uopst eniej poenta cele ove price. Ono sto sam rekao o Sapicevoj knjizi sam rekao kao neko ko je upucen u temu i je knjigu kupio i procitao. Ti mozda imas drugacije misljenje ali to su ipak samo dva misljenja na koja oba imam pravo.

S druge strane i nema potrebu da se tebi dokazujem. Ko sam i sta sam ja ovde ne moram da objasnjavam, dovoljno je samo da se potpisem. Ti si sebe sam degradirao pisuci ono sto sam prvo citirao abogami ti ni ostali deo poruke nece mnogo podici rejting. Interesantno mi je i da klegu Sapica branis napadom na tvrdnje koje u velikoj meri predstavljaju licne opservacije (mada sam se lepo nasmejao na pateticne pokusaje degradacije potenciranjem pravopisnih gresaka)

Zasto nisi reagovao na tvrdnje da je Sapic u stvari jedan deo knjige u stvari ukrao od drugih autora i samo preveo sa engleskog? Kako ces da reagujes ako uskoro Sapicu stignu nekakva pisma iz inostanstva od pokradenih originalnih autora? Je l' ces i njima da trazis pravopisne greske? :)

Citat:


Citat:

broker:
Nazalost, kod nas se recenzije cesto ne pisu na osnovu realnih fakata nego prijateljski


Sada nam porucujete kako je Dr Vukmirovic Prijatelj Dejana Sapica, kao sto kazate da je i Vas, pa shvatam da od tog coveka necu imati sta da naucim u knjizi koju mi je preporucio za svoj ispit, verovatno ni na njegovim predavanjima. Navedite nam bar tri stvari koje nisu tacne u recenziji koju su potpisali On i Boza Radenkovic


Ovde si me pogresno protumacio, Ja nisam govorio i recenziji u knjizi nego o recenzijama u medijima. Recezente knjige dovoljno poznajem i uvazavam da
bih sebi dozvolio tako olako pljuvanje po njima.

[ Toni @ 23.06.2002. 23:39 ] @
dobio sam i ja taj mail i ono ne znam choveka ali koliko sam procitao ovde bolje da se pokrije usima nego da reklamira knjigu ;)

na taj nachin
[ Alter Ego @ 23.06.2002. 23:44 ] @
Evo jednog prigodnog citata iz knjige "Marketing i tržište", autora Prof. dr. Vinke Filipović:

UPOZORENJE:

Osnovno pravilo za oglašavanje na Internetu je da se nikad, ni pod kojim uslovima, ne šalje e-mail korisnicima mreže sa ciljem da se reklamira neki proizvod ili usluga.


Toliko o tome!
[ pera detlich @ 24.06.2002. 00:34 ] @
Citat:
broker:
Spam jeste nelegalan u USA. Vec u vise navata su spameri kaznjavani u milionskim iznosima a palo je i par robija.

U EU je od pocetka ove godine usvojen propis kojim je spam direktno imence stavljen na listu protivzakonitih delatnosti.


Hmmmm.... Nisma bas siguran da si u pravi, broki. I da dokazem na konkretnom primeru. Upravo sam se (nakon 3 nedelje) ulogovao na moj hotmail account (koga sam kreirao pre 6 meseci za neke svoje interne potrebe, pa niko ne zna za njega). Samo da napomenem da sam kao ukljucio neke filtre da mi spam filtrira i prosledjuje u Junk Mail folder.

Sacekalo me je ovo:

You are using 61% of your storage. Get Extra Storage

Message Summary
Inbox 167 (164 new) (da napomenem da sam imao SAMO 3 poruke, vidi se jasno iz prilozenog)
Junk Mail 121 (121 new)!

Da vidimo i naslove email-ova (obratite paznju da sam ukljucio naslove SAMO 23, 22 i 21 juna 2002)! O B R A T I T E P A Z N J U na velicinu spam mail-ova! Standardnih 2K do 5K!
Inbox 167 (164 new)

work at home Home Computer Operator Jun 23 1k
HealthyNews@stop-cig... detlich Stop Smoking Guaranteed! Jun 23 3k
Credit_Repair@stmxwa... `detlich` Bad Credit? Get Perfect Credit Now! Jun 23 2k
merchant_accounts12@... Attention Business Owners! `detlich` Jun 23 2k
amazing@onlinepowerm... Try A Free Sample Jun 23 6k
[email protected]... Get a University Diploma Today! (3245022) Jun 23 1k
Summer Diet NOW! Lose 10-12 Pounds in 2 DAYS! GUARANTEED! Jun 22 2k
info@fast-quotes-dir... detlich - Save Up To 70% On Life Insurance Jun 22 2k
Dating Jungle Your Love is here! Jun 22 3k
info@home-loan-quote... detlich - Attention Home Owner Jun 22 2k
Free Movies Free Adult Movies Online Jun 22 2k
Credit Pre-Approved detlich Let Us Help You Get Out Of Debt! Jun 22 3k
Loan_office@stmxway.... `detlich`... Do You Need A Home Loan? Jun 22 3k
Brenda Bush Hairy Bushed Babes Jun 22 2k
[email protected]... Debt Consolidation... Smart & EZ way out! `zo... Jun 22 2k
info@consolidation-d... detlich - Debt Consolidation Jun 22 2k
[email protected] Need More Money Each Month? FREE Help! Jun 22 2k
breakthroughs@age_st... Start Growing Younger Today - Powerful Anti-A... Jun 22 3k
olene NEW! Lose 10-12 Pounds in 2 DAYS! GUARANTEED! Jun 22 2k
Free Tickets (private please) FreeMovieTheaterTickets.com Jun 21 5k
Intelligent Mailbox re:Your numbers Jun 21 14k
Norton SystemWorks 2... Get the Pro Edition Now and Save $70 Jun 21 6k
Hotmail Member Servi... Get $50 cash back from MSN Jun 21 1k

Obratite paznju (poslednja boldovana poruka) da je MSN Hotmail Server ISTO generisao spam poruku!

Statistika pokazuje 8 do 10 spam poruka dnevno!

Kaznjivo, kazes?
[ pera detlich @ 24.06.2002. 00:46 ] @
Citat:
broker:
Onda nisi dobro proucio zakone u USA Junk mail je u USA zakonom
regulisan i vrlo lako mozes da se obezbedis da ti to vise ne stize. Popricaj
sa svojim postarom.


Mnogi (amerikanci) kazu da ja poznajem US zakone bolje od ogromne vecine amerikanaca! Duga prica zasto... Jedno je BAREM sigurno: postar (kod mene barem) NIKADA ne zvoni dvaput!

Ne vredi, broki, moram da ti objasnim malo vise (ostali, izvinite sto gusim i davim). Vidis, ja mogu lako da blokiram naslove kao: current resident. Ali, u principu tesko mogu da blokiram nesto sto je naslovljeno na: (ime) Pera (prezime) Detlich! Vidis, kada sam se poslednji put vratio u USA, odokativan junk sam odvojio odmah na stranu! I sta? Bilo je jedno pismo u tom stosu, VRLO BITNO, najbitnije. A zaista je licilo na junk!

Mnoge kompanije (Yellow Pages, razlicite consumers' databases) prodaju komercijalno na CD-evima spamerima papirnog mail-a baze sa imenima i adresama. 2c po adresi, 100000 adresa, $2000 US! Nije bas za bacanje, zar ne? To JESTE kaznjivo, ali je to jako tesko pohvatati, jer mnogi zaposleni koji imaju pristupa bazama, nameste maske za imena i adrese i samo narezu (ilegalno) CD ocas posla!
[ broker @ 24.06.2002. 01:48 ] @
Citat:
Alter Ego:
Osnovno pravilo za oglašavanje na Internetu je da se nikad, ni pod kojim uslovima, ne šalje e-mail korisnicima mreže sa ciljem da se reklamira neki proizvod ili usluga.


Hm, ovo je malo preterana definicija. Naime treba dodati: ukoliko korisnik nije unapred odobrio da mu se email sa takvim sadrzajem salje.

Zbog toga se moze primetiti da veci deo spamera u svojim porukama tvrdi kako poruku salje zato sto je korisnik to trazio, clan je ne znam cega i sl, a cesto i prevarom prikupljaju email adrese od samih korisnika tak d aispada da se korisnik jeste sam prijavio iako nije znao za to.

Naime treba se drzati osnovne definicije spama: spam je svaki email koji primalac nije zeleo da dobije.

[ broker @ 24.06.2002. 01:49 ] @
Citat:
pera detlich:
Kaznjivo, kazes? :)


Cuj, svasta je na ovom svetu kaznjivo pa ljudi to rade :)
Zasto ne bi bilo isto i sa spamom? :)

[ Dragi Tata @ 24.06.2002. 01:53 ] @
Citat:
broker:
Spam jeste nelegalan u USA. Vec u vise navata su spameri kaznjavani u milionskim iznosima a palo je i par robija.

U EU je od pocetka ove godine usvojen propis kojim je spam direktno imence stavljen na listu protivzakonitih delatnosti.


Koliko ja znam, ne postoji federalni zakon o ograničavanju spam-a. Tačno je da su neke države donele zakone s tim u vezi, ali dokle god makar jedna od njih dopušta spam-ovanje, spam je u Americi legalan.

Evo citata sa sajta http://law.spamcon.org/us-laws/index.shtml


There are currently no U.S. national laws regulating unsolicited email. Read about current and past attempts to pass a national U.S. antispam law.

[ torbica @ 24.06.2002. 02:36 ] @
Citat:
mungos:
SPAM je, koliko je barem meni poznato, u doba dok net jos uvjek i nije
stigao na nase prostore ('93-95) bio legalna i opste koristena stvar.
Obavjestavanje ljudi mailom o raznim ponudama bilo je dosta popularno.

Naravno, kada su se umjesali Adult servisi i kada je dobar dio naroda
skontao da je rijec o jednom od najeftnijih i najprakticnijih nacina
oglasavanja nastala je stvar koju mi danas zovemo SPAM.
Smatram da je potpuna glupost izvinjavati se Sapicu na takvom SPAMu.
1. Ako je doticni gospodin ekspert za Internet marketing onda sigurno
dobro zna sta je SPAM i koje su njegove posledice.

2. Ako koristi Internet 6 mjeseci i duze odlicno zna sta je SPAM, a
pogotovo 'HTML Spam' prepun raznih slicica i bljestavih reklama.

Kada smo vec kod njegove knjige, ja sam recimo reklamu vidio u
banjaluckom magazinu Reporter prije par mjeseci. Ako je doticni
gospodin htio da knjigu predstavi siroj masi citalaca koji bi mogli
biti zainteresovani mogao je npr.uraditi sledece:

1. Platiti baner na ESu (ipak 4K+ korisnika) ili na bilo kom drugom
domacem dosta posjecenom servisu (recimo Krstarica)
2. Platiti malu textualnu reklamu recimo u MikroVestima, ili nekom
drugom izvoru informacija koji se salje e-mailom
3. Ukljuciti se u mreze za razmjenu linkova
4. itd. mnogo je vidova net oglasavanja :D

Smjesno je da covjek koji sebe naziva ekspertom za Net marketing upravo
koristi najomprazeniji, najstariji i najbeskorisniji nacin oglasavanja.

Covjek stvarno pocinje razmisljati o karijeri IT experta...




potpuno se slazem, mogao je da nas kontaktira, da udje u program ES leta, da je predstavi, za dzabe...
o kvlaitetu knjige necu da raspravljam jer je nisam ni procitao i nije tema ovog topica...
[ pera detlich @ 24.06.2002. 05:06 ] @
Citat:
broker:
Hm, ovo je malo preterana definicija. Naime treba dodati: ukoliko korisnik nije unapred odobrio da mu se email sa takvim sadrzajem salje.


Verovatno si dobar web master (predpostavljam), ali se u pravo ne razumes bas mnogo, broki. Ti ne znas sta si odobrio, a sta nisi. Posebno kada se registrujes na raznoraznim sajtovima, imas gomilu user IDa i password-a, a MORAO si da procitas (kao sto NISI) SVAKI agreement koji si odobrio. Izmedju ostalog, dozvolio si (verovatno) da ti se informacije (ime, adresa, email) handuju trecim stranama, i dozvolio si (verovatno) da primas spam.

Citat:
broker:
Zbog toga se moze primetiti da veci deo spamera u svojim porukama tvrdi kako poruku salje zato sto je korisnik to trazio, clan je ne znam cega i sl, a cesto i prevarom prikupljaju email adrese od samih korisnika tak d aispada da se korisnik jeste sam prijavio iako nije znao za to.


Upravo sam ti objasnio catch 22. Ti si UPRAVO registracijom to trazio, SAM si se prijavio, iako NISI znao za to (jer NISI procitao ugovor).

Dakle, nikakva PREVARA nije u pitanju, cak obrnuto, ti si njih prevario, jer tvrdis potpuno SUPROTNO od onoga sto si odobrio!

Citat:
broker:
Naime treba se drzati osnovne definicije spama: spam je svaki email koji primalac nije zeleo da dobije.


Upravo tako. Koji PRAVNO nije zeleo da dobije, a ne ono sto je mislio da NE zeli da dobije (a PRAVNO odobrio)!

Broki, americko pravo je poprilicno zeznuta stvar (posebno kada NE razumes o cemu pricas)!
[ Gojko Vujovic @ 24.06.2002. 10:35 ] @
Citat:
broker:
Naime treba se drzati osnovne definicije spama: spam je svaki email koji primalac nije zeleo da dobije.


NE, nikako! Fali ti ključna stvar..

"Spam je svaki REKLAMNI email koji primalac nije želeo da dobije".
[ torbica @ 24.06.2002. 11:44 ] @
Postovani g-dine Novakovicu, posto ste se trudili da mi diskreditujete kolegu
Miloja niskim i licemernim komentarima moram da Vam kazem sledece:
Vi ste veliki ekspert za trzisne komunikacije ali ste za internet pocetnik, nalazite se na forumu koji clanovi i posetioci zele da citaju, te samim tim ni spominjanje imena firme za koju radite nije SPAM. Spam je nezeljena posta. Spam je 100K mail-a koji sam dobio dva puta. Spam ne bi bio da je Dejan Sapic postavio ovde odlomke iz svoje knjige i linkove ka svom sajtu. Naprotiv, ako je knjiga kvalitetna, ja bi prvi bio zahvalan za doprinos nasem forumu.

Vas, gospodine Novakovicu pozivam da Vasu diskusiju sami dovedete na nivo komunikacije koji negujemo na ovom forumu.

Naravno bice mi izuzetno drago da nastavite sa aktivnim ucescem na elitesecurity forumima, Vase znanje ce biti prosireno i marketingom na internetu.

S postovanjem

torbica
[quote]nmilan:
Dozvolite mi da se predstavim. Zovem se Milan Novakovic i bavim se trzisnim komunikacijama - promocijom u sirem smislu za jednu stranu firmu cije proizvode siroke potrosnje vecina vas verovatno konzumira. Ne navodim ime firme da me ne bi proglasili SPAMEROM.
[quote]
[ ShojkE @ 24.06.2002. 14:36 ] @
Gospodinu Milanu...
Vidim da ste se kao izvesni "strucnjak" podobno raspitali o zanimanjima Miloja i da ste ga bestidno napali... Uskoro se nadam da cu doci do podataka o vasem radu i da cu isto tako bestidno pustiti kao komentar na njega na ovom forumu, pa da vidimo ko se bavi dezinformisanjem i sta zapravo prestavlja problem u nasem drustvu...
Takodje kao novinar i kao covek koji aktivno ucestvuje u razvoju Interneta od njegove pojave smatram da je Sapiceva knjiga i vise nego dezinformativna... Prevashodno sto on govori o uslovima koji vladaju u crnom svetu, a kod nas se bazirao na slanje SPAM-ova...
Nije meni problem da brisem spamove... Problem mi je da se tim stvarima bavi covek koji je proglasen za jednu od eminentnijih licnosti u nasem IT drustvu... Ja kao vlasnik i webmaster skoro 20 domena nikada u svom zivotu nisam poslao ni jedan SPAM... OK to je mozda moja orjentacija, ali bih zeleo da Vas upitam da li bi bilo lepo od mene da vas zatrpavam mailovima od 100Kb, a kako svi znamo vecina e-mailova je ogranicena... Time mogu da vam oduzmem odredjeni mail koji vam je poslat, a opet je od kljucnog znacaja za Vas posao...
Drugo sasvim stojim iza Torbicine izjave da o Internetu i racunarima znate samo povrsno, i isto toliko smatram da nije potrebno izdvajati Vase gluposti iz teksta koji ste napisali... Ljidi na ovom forumu sasvim dobro vide o cemu se radi...
Trece... Napali ste Miloja za podatke sa njegove vizitke... Svi smo svesni u kakvim situacijama obitavamo i kolika je finansijska nemoc... Jednostavno svako od nas trazi nacin da opstane u poslu koji je krajnje neisplativ, a svi ga volimo raditi... To sto vi radite za bezimenu firmu govori da sedite u zlatnoj fotelji inace da je suprotno odgovorili bi na pitanja koja su Vam postavljena...

Jedino mi je zao sto sam kroz celu ovu poruku pisao veliko slovo ispred "Vas, Vama itd...), zaista sam pogresio i nadam se da ce te mi oprostiti...
Isto toliko zeljno iscekujem dan kada ce mo se sresti sa Sapicem i sa vAMA pa popricati o marketingu u Srbiji...

Pozdrav...
[ nmilan @ 24.06.2002. 15:31 ] @
Citat:

broker


nmilan: siroke potrosnje vecina vas verovatno konzumira. Ne navodim ime firme da me ne bi proglasili SPAMEROM.

Milane, reklo bi se da ne znas sta je spam :)


Nadao sam se da pricamo na nesto visem nivou. S obzirom da sam naveo citat iz Sapiceve knjige sta je SPAM, trebala je da bude jasna metafora da ako sebe reklamiram na forumu da cete me proglasiti spamerom. Moracu da koristim ":)" da bih pokazao podsmeh i ironiju kao ti , iako nije bas mnogo elitisticki.


Zamolio sam te da odgovoris forumu na svoje prethodne navode za koje kazes da su tvoje shvatanje teksta Sapiceve knjige. Ako nisu tema foruma zasto ih navodis i to lazno ih interpretirajuci. Posle tri najbrutalnije lazi

Citat:

Citat:
broker Medjutim knjiga je ispala veliko razocarenje, puna je samoreklamerstva ....

Citat:
broker u njoj se zagovaraju neki principi koji su protivni obicajima i pravilima koriscenja Interneta

Citat:
broker a posebno mi je palo u oci sto se u knjizi prakticno promovise spam kao odlican nacin za direktni marketing. Naravno Sapic vrlo stidljivo napominje da mnogi to smatraju nekorektnim


brokeru ti nastavljas dalje

Citat:

broker
Zasto nisi reagovao na tvrdnje da je Sapic u stvari jedan deo knjige u stvari ukrao od drugih autora i samo preveo sa engleskog


Jos jedan u nizu od tvojih licemernih, prljavih napada na kolegu Sapica. Na kraju knjige postoje izvori odakle su preuzimani tekstovi. To ces naci u udzbenicima za sve fakultete.


Citat:

broker
Ono sto sam rekao o Sapicevoj knjizi sam rekao kao neko ko je upucen u temu i je knjigu kupio i procitao


Ako si je vec procitao i upucen si u temu zasto navodis da u njoj pise nesto sto ne pise, i sa namerom lazes forum.


Citat:

broker
Je l' ces i njima da trazis pravopisne greske? :)


Pa brokeru, besmisleno je da se kao Miloje Sekulic potpisujes u forumu kao novinar sa linkovima na referentne clanke, a da pokazujes da si nepismen, i za opravdanje da kazes da novine imaju lektora. Isto tako se i ti predstavljas na forumu sa svojim sajtom na kom stoji da pruzas usluge Inernet marketinga i konsaltinga, a na istom forumu pokazujes da ne znas da odredis izvor odakle dolazi mejl i to pravdas sa

Citat:

broker
Hm da, u pravu si, medjutim moje iskustvo sa spamerima je da oni ne znaju nista o tome... :)


Nisi hteo da se predstavis

Citat:

broker
S druge strane i nema potrebu da se tebi dokazujem. Ko sam i sta sam ja ovde ne moram da objasnjavam, dovoljno je samo da se potpisem.


Posetio sam tvoj sajt i shvatio da se i ti bavis kao i Miloje Sekulic Internet marketingom. Samo ti si se specijalizovao za Uzice i njegovu okolinu. To je pohvalno.


Citat:

broker
Ti si sebe sam degradirao pisuci ono sto sam prvo citirao a bogami ti ni ostali deo poruke nece mnogo podici rejting.


Nemam potrebu sebi da dizem rejting jer radim za stranu kompaniju koja me jako dobro placa za svoj posao i bavim se kao i gospodin Sapic mnogo kompleksnijim Integralnim marketing komunikacijama, ciji je Internet marketing samo deo.

Kod mene samo postoji gnev sto ste iskoristili povod Sapicevog Spama da kompletan njegov rad pljujete pred ljudima koji nista ne znaju o njemu, pri tome koristeci jevtine podmetacine i ciste lazi.

Tako niko sebi nece podici rejting.

Pogledaj, brokeru samo sajtove koje si radio za firme koje navodis u svojim referencama i uporedi ih sa kvalitetom i strucnoscu radova koje Sapic navodi na svom sajtu.

Ne poznajem te brokeru, do sada nisam cuo o tvom radu, ali bez uvrede, sa onakvim sajtovima mozes da prodjes samo u Uzicu i okolini. Mozes da pljujes Sapica i ostale kolege propagandiste, ali ti to veruj mi nece pomoci u podizanju tvog rejtinga. O njemu govore tvojih na desetine navedenih radova.

U ostalom nisu bez razloga iza Sapiceve knjige i njegovog rada stali Privredna komora Jugoslavije, Udruzenje ekonomskih propagandista, Dr Dragan Vukmirovic, Dr Boza Radenkovic, firme kao sto su: Eunet, Informatika, Delta Holding, ITM, Mobtel.

Znaci brokeru, Miloje Sekulicu, osudite Sapica za Spam koji je poslao, potpuno se slazem I TREBA GA OSUDITI, ukinite mu naloge, cerecite ga na svom sajtu i forumima, ali nemojte da napadate Sapica sa lazima samo zato sto je objavio knjigu o Internet marketingu, a vas dvojica se sasvim "slucajno" vise ili manje bavite Internet marketingom, kojeg u ovoj zemlji jos uvek, nazalost, nema. I sve pod geslom ISKORENIMO SPAM. Isuvise je ocigledno cak i za one koji se bave jevtinom propagandom.

I za kraj, u reklami kao i u zivotu vazi isto pravilo "pre nego sto izadjete na ulicu pogledajte sebe u ogledalu".

Srdacno Vas
Milan S. Novakovic
Marketing Manager
[ Gojko Vujovic @ 24.06.2002. 17:43 ] @
Ja se potpuno slažem sa poslednjom konstatacijom u poruci gospodina Milana Novakovića i mislim da sam to već navodio ranije, ali da ponovim: ja sam za to da se Dejan Šapić javno u svim dostupnim medijima osudi zbog upotrebe SPAM-a i da se sa time ne prestaje dokle god on ne prestane sa korišćenjem te metode u marketinške svrhe i javnog propagiranja iste kao dozvoljene uz korišćenje lažnih "izvinjenja" o kojima sam već pričao zašto ne piju vodu.

Nisam za to da se zbog ovakve greške ceo njegov pređašnji rad blati, jer čovek zaista ima CV kojim se može pohvaliti i iskustvo koje bi mnogi poželeli. Više o tome na ličnom website-u, hostovan kod eunet-a inače..

[ Ivan Dimkovic @ 24.06.2002. 18:06 ] @
Ljudi, opasno skrecemo sa teme - ovde se radi o SPAM porukama doticnog gospodina Sapica, a ne o njegovom liku i delu...
[ pera detlich @ 24.06.2002. 20:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ljudi, opasno skrecemo sa teme - ovde se radi o SPAM porukama doticnog gospodina Sapica, a ne o njegovom liku i delu...


...Leleeeee... Covek je potpuno u pravu! Ja bi cak rekao da se ovde radi o MNOGO generalnijem problemu - ovde se radi o SPAM porukama
UOPSTE
i o kontekstu u kome SPAM poruke egzistiraju ((a)moralni, (i)legalni, itd)!
[ Miloje Sekulic @ 24.06.2002. 23:10 ] @
Citat:
nmilan:
Znaci brokeru, Miloje Sekulicu, osudite Sapica za Spam koji je poslao, ... , ali nemojte da napadate Sapica sa lazima samo zato sto je objavio knjigu o Internet marketingu...

Znam da ti je tesko da citas moje "nepismene'" postove ali bi te zamolio da pogleda sve sto sam napisao na ovu temu do sada i da citiras lazi koje sam o Sapicu izrekao samo zato sto je izdao knjigu o Internet marketingu kojim se i sam bavim.

Hajde izadji pred forum i iznesi sta sam to na ovom forumu napisao o doticnom gospodinu i njegovom predjasnjem radu a sto nije vezano sa temom.
Mozda to sto sam se zapitao kakav je strucnjak za Internet marketing ako koristi spam u reklamne svrhe? Ne postavljas li i ti sebi isto pitanje?

Ukoliko ne odgovoris na ovo argumentovano, citirajuci delove mojih predjasnjih poruka, i ne dokazes da sam se ponasao neprimereno pravilima koja na forumu vaze smatracu da je ovde posredi nesto licne prirode.
Pogotovo jer si u prvoj poruci brokeru persirao a meni ne.
A poznato je da se ne persira onome koga poznajes.

Citat:
I za kraj, u reklami kao i u zivotu vazi isto pravilo "pre nego sto izadjete na ulicu pogledajte sebe u ogledalu".

Broker , ja i jos dosta ljudi ovde pogledali smo se u ogledalo i ocenili da sa tim sto smo videli mozemo da izadjemo u javnost.
Ti se krijes.
Nemoj molim te da pominjes predstavljanje na pocetku prve poruke. Internet kao i papir trpi sve.

Registrovao si se na forumu pre par dana, dosao si pravo ovde i tvoja prva poruka je bila blago receno vrlo kriticna. Za tako nesto imaju smelosti veliki maheri ili veliki luzeri. Zato Dejane, pardon Milane, izadji iz senke i daj nam link.

Ja necu suditi o tome na sta nas uputis. Nacin na koji komuniciras, epiteti koje koristis ocenjujuci tudji rad i arogantan stav sa kojim nastupas govore dovoljno o tebi. Daj clanovima foruma mogucnost da ocene tvoj rad. Daj link.
Broker, torbica, ja i mnogi drugi smo dali.

Dakle imas li sta da pokazes?

I kakve veze sve ovo ima sa spamom?

Miloje Sekulic

[ broker @ 25.06.2002. 10:57 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Citat:
broker:
Naime treba se drzati osnovne definicije spama: spam je svaki email koji primalac nije zeleo da dobije.


NE, nikako! Fali ti ključna stvar..

"Spam je svaki REKLAMNI email koji primalac nije želeo da dobije".


Nema reklama nista s tim. Spam je nezeljena posta. Sadrzaj spama je nebitan. Moze to da bude reklama, obavestenje o novim virusima, inforamcija o ES letu, poziv na humanitarnu pomoc, poziv za ucesce u lancima srece i sl.. sve je to spam...

[ broker @ 25.06.2002. 11:46 ] @
Citat:
nmilan:
Nadao sam se da pricamo na nesto visem nivou.


Pogledaj ponovo svoju poruku i mislim da ce ti biti jasno da si ti postavio nivo diskusije.

Citat:

Zamolio sam te da odgovoris forumu na svoje prethodne navode za koje kazes da su tvoje shvatanje teksta Sapiceve knjige. Ako nisu tema foruma zasto ih navodis i to lazno ih interpretirajuci.


Ja stojim iza onoga sto sam rekao i ne lazem. Mozda ti tamo ne vidis samoreklamerstvo i promociju spama, ja vidim. Ukusi i misljenja su razliciti.

Sto se tice "preuzimanja" tekstova, jedno je citirati mali deo tudjeg rada u svom radu a drugo prepisivati kompletna poglavlja.

Na kraju krajeva, ja sam misljenje o toj knjizi izneo tek kada je neko napomenuo da je Sapic hteo da nam ucini uslugu i uputi nas na korisnu literaturu. Poenta je bila prvo u tome da sam ja knjigu vec kupio tako da Sapic nije imao za sta da me upucuje a posle i to da je knjiga daleko od toga da je korisna. To su samo argumenti da je on poslao spam. Da sam hteo dublje da disukutujem o toj
knjiizi pokrenuo bih novu temu.

Citat:

forumu sa svojim sajtom na kom stoji da pruzas usluge Inernet marketinga i konsaltinga, a na istom forumu pokazujes da ne znas da odredis izvor odakle dolazi mejl i to pravdas sa

Citat:

broker
Hm da, u pravu si, medjutim moje iskustvo sa spamerima je da oni ne znaju nista o tome... :)




Hm... pa sad trebao bih ja mnogo toga da ti objasnjavam. No uputicu te na dva lepa pravila u bori protiv spama: 1. nikada javno ne objasnjavaj do tancina kako si detektovao spamera i 2. spameri su po pravilu povrsni i neupuceni pa ih je lako dezinformati i to treba uvek raditi. He*iga, ovaj put su se nasli momci koji nisu izdrzali a da ne objasne detalje.

Citat:

Nisi hteo da se predstavis


Cek, upadnes u sred diskusije i ocekujes da ti se svi predstavljaju? Cudi me da si ovo uopste potegao kad si, kako vidim, vrlo brzo nasao da sam ja sasvim fino predstavljen na ovom forumu.

Citat:

Ne poznajem te brokeru, do sada nisam cuo o tvom radu, ali bez uvrede, sa onakvim sajtovima mozes da prodjes samo u Uzicu i okolini. Mozes da pljujes Sapica i ostale kolege propagandiste, ali ti to veruj mi nece pomoci u podizanju tvog rejtinga. O njemu govore tvojih na desetine navedenih radova.


A ti kao da ne zivis ovde pa ne znas kakva su ovde pravila marketinga? Opet pokreces teme koje nemaju veze sa diskusijom. Pokreni temu pa ces videti kako cu te ne samo ja neko i druge kolege ispreslisavati na tom polju. Marketing kakav ti zastupas ovde ima malu prodju zato sto je skup a ne daje odgovarajuce rezultate.

Citat:

forumima, ali nemojte da napadate Sapica sa lazima samo zato sto je objavio knjigu o Internet marketingu, a vas dvojica se sasvim "slucajno" vise ili manje bavite Internet marketingom, kojeg u ovoj zemlji jos uvek, nazalost, nema.


Tvoja skola marektinga se zasniva na izokretanju cinjenica? Nisi li procitao da sam ja u odusveljenju odmah narucio Sapicevu knjigu jer mi tako neto treba za saradnike a da sam, kada sam je dobio, imao vrlo gorak utisak da sam namagarcen? I gde su uopste nasao da sam se ja ikada potpisao kao marketing menadzer? Ne skaci ispred rude.

Ja te potpuno razumem da nastojis da branis svoju bransu i to je u redu. Ali nemoj to raditi tako sto ces napadati kolege. Brani je tako sto ces da pokazes da to sto radis vredi. Mozda ovo sto ja radim u tvojim ocima nije nesto ali ja se ne libim da pokazem ko sam i sta radim i u internet zajednici imam nekakav ugled. Imaj u vidu da je meni uvek mnogo vaznije sta cela zajednica misli o meni nego ti kao pojedinac.

Hajde da zavrsimo s ovim jer niku da ne vodi. Ako vec ne mozemo da nadjemo zajendicki jezik i razumevanje mozemo da imamo razumevanja za to sto smo razliciti? Ako nam je zajednicka zelja da uradimo nesto u sprecavanju spama hajde da se time i bavimoa oko internet marketinga se mozemo krviti ali na nekom drugom mestu.

[ torbica @ 25.06.2002. 18:52 ] @
Internetom kruze sledeci skenovi odnosno screenshotovi, to su orginal tekstovi
i Sapiceva knjiga.









posle pazljivog pregledanja, moje je misljenje da je u redu koristiti case study ukoliko je ispostovan copywrite.
Knjigu nisam procitao, ali je OK ako je Sapic "sazvakao" i odstampao.
Mada pitanje je koliko ce sve to biti od koristi nasim webmasterima zbog stepena razvoja naseg neta i nemogucnosti placanja.
U svakom slucaju, SPAM je SPAM i to nije u redu, a diskusija o kvalitetu je nesto drugo.
Posto je ovo otislo u prozivanje i vredjanje ja vou temu zatvaram.
[ Gojko Vujovic @ 26.06.2002. 16:33 ] @
Torbice izvini, ali pošto smatram da je tema od izuzetnog značaja za sprečavanje zloupotrebe interneta i da se o ovome treba još diskutovati, ostavljamo otvorenu temu do daljneg!
[ torbica @ 26.06.2002. 17:10 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Torbice izvini, ali pošto smatram da je tema od izuzetnog značaja za sprečavanje zloupotrebe interneta i da se o ovome treba još diskutovati, ostavljamo otvorenu temu do daljneg!

ma OK, mislio sam da je poruka shvacena...
Napravicemo ANTI SPAM TEAM
predelozite metode delovanja
[ Alter Ego @ 26.06.2002. 21:44 ] @
Spaljivanje na lomači!?
[ Gojko Vujovic @ 26.06.2002. 21:49 ] @
Nećemo baš to, nije nam nikoga ubio.

Za to vreme može da izgubi sve svoje naloge sa kojih je spamovao. Yahoo je otisao, evo jos jednog:

From: Abuse <[email protected]>
Received: 26.06.2002 19:07
Subject: Re: SPAM report
Attachments:
Hi,

Thank-you for taking the time to report spammers. The account market2002
has been disabled, however please not that the actual spam message was not
send via a MyRealBox server.

Postmaster, MyRealBox

[ nmilan @ 28.06.2002. 10:19 ] @
Citat:

Nećemo baš to, nije nam nikoga ubio.


E pa fino gospodo na ovakav način bez sudjenja spaljujete čoveka na lomači. Doduše, kako kažete, spalili bi ga da vam je nekoga ubio.

Sve u svemu, ovo pokazuje da je ipak vaš svet lažan, zasnovan na ličnim predrasudama i sujetama.

Sve najbolje
Milan
[ broker @ 28.06.2002. 10:40 ] @
Milane tebi su izvadili cip za humor?
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2002. 11:22 ] @
Milane, da li si se zapitao, u tvojoj proceni ko je u pravu a ko ne, zasto SVI provajderi ODMAH zakljucavaju Dejanove naloge cim neko prijavi spam?

Hoces da kazes da svi veci mail provajderi imaju neki lazan svet, zasnovan na licnim predrasudama - kad, eto tako - iz cista mira, gase Dejanove naloge?

Ako mene pitas, ovo je najblaza kazna koju covek moze da dobije. Doticni gospodin je upozoren vise puta da ne spamuje - na sta se on, ocigledno, ne osvrce.
[ Mihailo @ 06.07.2002. 15:47 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Koliko ja znam, ne postoji federalni zakon o ograničavanju spam-a. Tačno je da su neke države donele zakone s tim u vezi, ali dokle god makar jedna od njih dopušta spam-ovanje, spam je u Americi legalan.


Na žalost, ovo je uglavnom tačno. Koliko sam uspeo da pronađem informacija, jedini dokument koji ima snagu "uredbe" (Act) je Unsolicited Commercial Electronic Mail Act of 2000 koji je usvojen, ali nisam siguran da li se primenjuje i kako ta pravna sra*a funkcionišu.

Prema ovom dokumentu, PRVA poruka, ako sadrži validan e-mail sendera i opciju za uklanjanje sa liste (koja radi!), i naravno ako ne krši druge propise, je LEGALAN SPAM. Ako zahtevu primaoca da se ukloni sa liste nije udovoljeno, onda je to već kriminal. Isto tako, i PRVA poruka može biti kriminal, ukoliko sud kaže da je ugrožena privatnost primaoca (a fakat je da je uvek ugrožena kada primimo spam, samom krađom e-mail adrese). Zaključak je sledeći - spam je legalan ako želite da ga primate, u protivnom možete da gonite spamera na sudu. Mislim da je ovo namerno ovako kontradiktorno, jer ova uredba kaže:

Unsolicited commercial electronic mail can be an important mechanism through which businesses advertise and attract customers in the online environment.

Ispade sledeće - spam je u državnom interesu, a pojedinci mogu na sudu da dokazuju ugroženu privatnost ili odbijanje spamera da ih ukloni sa liste.

ISP-ovi imaju slobodu - mogu da podstiču spam ili da ga blokiraju, već kakav im je interes i ugovori sa klijentima. Nema nikakav zakon koji naređuje ISPovima da puštaju ili ne spam, niti da zabrane nalog spamera - odredba o zloupotrebi servisa može lako da se primeni protiv spamera, ali i ne - jer kakva je zloupotreba ako je spam legalan?



[Ovu poruku je menjao Mihailo dana 06.07.2002 u 05:53 PM GMT]
[ torbica @ 06.07.2002. 17:07 ] @
cak ga je i prof Vukomanovic izneo kao los primer a on je recezent njegove klnjige
[ Sale81 @ 11.07.2002. 05:11 ] @
X puta sam procitao da ne treba kliknuti ili upisati svoju adresu cak i ako postoji remove,... pokusajte da upisete [email protected] i takve forme ce opet da upisu da je ta adresa skinuta. Cak sta vise, oni te adrese upisu, tj. jos im se potvrde da postoje. Znaci pogledati source, skinuti program SmartWhois koji pretrazuje sve IP i poslati na kontakt adrese. Bar ja tako radim i eto bar neke sam zaustavio.
[ valex @ 18.09.2002. 15:07 ] @
Citat:
Miloje Sekulic:
Znam da je i negativan publicitet publicitet, dok ne dovede do ignorisanja spamera. A za to je protrebna edukacija korisnika Interneta i ukazivanje na zloupotrebe. :(

Neka vrsta stuba srama. Uz ostala sredstva koja su na raspolaganju. I naravno pre svega rad na edukaciji.


Naravno da treba takve pojave istaknuti na stub srama, pogotovu ako poticu od ljudi za koje sira javnost misli da su strucnjaci za Internet marketing. Umesto da suzbijaju takve pojave, oni fakticki daju zeleno svetlo za njihovo sirenje svojim "autoritetom".

Stoga sam sa zadovoljstvom pomenuo doticnog gospodina u svojoj kolumni u narednom broju "Internet ogledala". Nadam se da ce iduci put dobro razmisliti pre nego sto klikne na "SEND" u svom maileru.
[ Gojko Vujovic @ 18.09.2002. 16:17 ] @
Evo negde i sudjenje spamerima uspeva:

http://seattlepi.nwsource.com/local/87049_spam14.shtml


--
State wins case against deceptive spammer

Saturday, September 14, 2002

By CANDACE HECKMAN
SEATTLE POST-INTELLIGENCER REPORTER

Washington, the first state to take a legal stand against sending misleading, unwanted e-mail, won its first case yesterday, against a prolific spammer who flooded the state's computers with advertising several years ago.

A King County Superior Court judge declared a summary judgment against Jason Heckel, a Salem, Ore., businessman, finding that he violated the state's anti-spam law. The judge ruled that a civil trial, which was weeks away, wouldn't be needed because the state had proved its case.

The law, which does not ban all unsolicited commercial e-mail, makes it illegal to send an e-mail to people in Washington that contains deceptive subject lines, uses a bogus return address or uses a third party's domain name without permission.

"This is a great victory for Washington consumers," Attorney General Christine Gregoire said yesterday. "Deceptive e-mails are more than just a nuisance, they rob consumers and businesses of money and time."

The state sued Heckel four years ago, after he sent out millions of e-mails advertising a product he developed. Among other things, consumers were unable to reply to the e-mail.

Heckel's attorney, Dale Crandall, said that his client would appeal.

"It is not a settled issue yet whether states will be allowed to do this," Crandall said.

Others, however, disagree.

By winning yesterday's case, Washington has become the first state to test its anti-spam law through the courts and finally win a judgment, said John Mozena of the Coalition Against Unsolicited Commercial E-mail, an Internet-based advocacy group of anti-spam organizations around the world.

"Hopefully, it will dissuade spammers from sending their messages to Washington state residents," Mozena said, adding that other states, such as California, are now testing their anti-spam laws in the courts.

After the Washington Legislature approved the anti-spam law in March 1998, other states began to follow.

Today 26 states have some kind of law restricting unsolicited e-mail.

It may take years to determine how effective those laws are. The public has been slow to realize that spam can be illegal, said Ethan Ackerman, a research associate at the Center for Law, Commerce and Technology and the University of Washington Law School.

"Whoever invented the delete key did a lot more than anyone who ever drafted a law against unsolicited e-mail," Ackerman said. "But it has to start somewhere."

Yesterday's victory was long in coming for Gregoire's office. The attorney general first sued the Oregon spammer in 1998, shortly after lawmakers approved the state law.

Gregoire accused Heckel of sending millions of e-mails advertising a brochure he developed called "How to Profit From the Internet," for sale for $39.95.

Heckel's messages began with the subject lines, "Did I get the right e-mail address?" and "For your review--HANDS OFF!" And when consumers tried to reply to the e-mail, the message came back as undeliverable. But the state said he sold 30 to 50 brochures a month.

When the case was first heard in 2000, a Superior Court judge threw it out, saying that the state's anti-spam law was unconstitutional.

When that happened, Washington's case against Heckel attracted the attention of regulators and policymakers around the world.

Then last year, the Washington State Supreme Court upheld the law, finding that the only burden the rule "places on spammers is the requirement of truthfulness."

The U.S. Supreme Court later declined to hear Heckel's appeal.

A trial was scheduled for Sept. 30. But at a hearing yesterday morning, King County Superior Court Judge Douglas North said that the facts were not in dispute: Heckel violated all three provisions of Washington's anti-spam law.

North will hold a hearing later this year to set the amount of damages he will order Heckel to pay the state.

Until yesterday, the case had been through a series of hearings and appeals. Legal scholars have opined on both sides in the country's most respected journals.

Heckel finds a few allies in those, who believe that the Internet must be regulated uniformly and not by the different laws of several states.

"Right now it's a bunch of states making their own laws about how people in other states can do business," Crandall, his attorney, said. "It's a profoundly interesting case about whether the government can regulate business on the Internet, or at least regulate equally."

--
P-I reporter Candace Heckman can be reached at 206-448-8348
[ Marko Bijelic @ 18.09.2002. 19:30 ] @
Mikro PC World Jugoslavija - Septembar 2002

Vodic kroz web - str. 80. - Podrubrika:Zivot

Marketing na Internetu
www.dejansapic.co.yu

Na ovoj adresi predstavljena je knjiga "Marketing za treci milenijum - Marketing na Internetu" Dejana Sapica. Ovo korisno stivo uvodi citaoce u osnove poslovanja na Internetu, oblast nedovoljno poznatu kod nas.

Sadrzaj 5; Dizajn 4; Veze 5; Opsti utisak 5;
[-- takodje tu je i slicica knjige --]

_-_

Da li se Sapic to ponovno okrece i Marketingu putem novina (vec sam ga vidio u Reporteru), ili je mozda lokacija izbor nekog iz Mikra (urednik rubrike je Aleksandar Spasic) ?
[ Gojko Vujovic @ 19.09.2002. 15:37 ] @
Neverovatne stvari se desavaju hehe.

Upravo me je zvao neko, pretpostavljam g. Sapic sa 0115xxxxx i pitao da li sam ja porucio knjigu o intrenet marketingu. Neko je izgleda porucio knjigu na adresu Partizanska 24 ili tako nesto ahhahaha to uopste nije moja adresa kao prvo.. Cenim da je vodnik, on ce se naravno buniti sto je uvek na listi krivaca koje biram no ne znam ko bi jos to mogao da uradi a da ima moj broj telefona.

No objasnio sam coveku da je prevara u pitanju. Zanimljivo je da mu ime Gojko Vujovic nista nije znacilo, znaci zaboravio je nasu malu 'raspravu' i moje napade.

Inace prodaja knjige super ide.

Ocekujte najezdu malih i velikih spamera uskoro.

Nista bez zakona, kojim prvo treba zabraniti knjige koje promovisu spam pa tek onda sve ostalo.