[ Bounty @ 31.03.2005. 15:06 ] @
jel ima neko neki info o ovome, da li je mozda kupovao??

http://www.binmarket.co.sr/

jel ima jos neko ko prodaje polovan sw u srbiji, beogradu

[ pctel @ 01.04.2005. 00:32 ] @
Polovni OEM sofrware ne moze da se proda, zato sto se nalepnica nikako ne moze skinuti sa racunara. Sam CD bez nalepnice kosta 5 EUR-a nov.
[ cicika @ 01.04.2005. 00:39 ] @
To je malo ilegalno, čini mi se.

Software se prodaje ili sa licencom za jedan računar ili sa tzv. corporate licencom gde se jedan isti komad softvera instalira na više mašina, uobičajeno u mreži. Pritom takvu vrstu licence može da dobije isključivo pravno lice.
[ Bounty @ 01.04.2005. 10:59 ] @
pa kako onda prodaju isto to na ebayu i drugim sajtovima kad je ilegalno?
koji softver moze da se kupi legalno a da je polovan (jeftin)? i naravno gde, kod nas
[ crews_adder @ 01.04.2005. 11:56 ] @
Postojala je u Nemackoj firma (Waibel) koja se bavila proizvodnjom Hi-End PC-a, koja je pocela sa otkupljivanjem polovnog software-a koji je kasnije ugradjivan u PC po zelji kupaca. To je pokrenulo polemiku u javnosti (tamosnjoj, po magazinima, itd.) o legalnosti takvog postupka. Naravno, najglasniji u tvrdnji da se radi o nelegalnoj stvari bili su, logicno, proizvodjaci tog software-a (citaj: Microsoft).

Medjutim, ja mislim da je to potpuno LEGALNA stvar, naravno, ako se ne radi o OEM verziji. Jedini uslov je da prethodni korisnik, znaci prodavac, ne koristi vise tu licencu, taj broj. Evo primera: ja sam kupio originalni Windows2000 SB (GER), imam i kutiju, CD, broj licence... Hocu da predjem na Windows 2003, u Srbiji ne mogu da "nadgradim" postojecu verziju na 2003, zbog politike Microsoft (da to nije mozda (zlo)upotreba monopolskog polozaja?). Mogu u Nemackoj, ali to se nekako kosi sa politikom MSFT-a (tako su mi rekli). Znaci, preostaje mi mogucnost da kupim verziju Office 2003 ENG ili lokalizovanu (SER), a onda sta sa licencnim softverom? Da kupim jos jedan? Pa nisam valjda blesav.

Ili za slucaj da hocu da zaradim kintu, prodam Office 2000 i instaliram sebi OpenOffice.

Zato lepo prodam nekome kome to treba za manje pare (BTW, nisam ga nikada registrovao) i kupim sebi ono sto mi treba. Ista stvar se desava i sa prelaskom sa npr. WIN98SE na WinXP.

Sta je tu nelegalno?

Mozda to sto se ugrozava monopolski polozaj Microsofta?

U svim gore navedenim slucajevima se radi o jednoj licenci za jedan PC. U suprotnom, "legalnom" postupku, bila bi situacija sa dve licence za jedan PC, a to bi u izvesnom smislu znacilo i krsenje te iste Microsoftove licence, zar ne?

Prema tome...
[ pctel @ 01.04.2005. 12:55 ] @
Citat:
Bounty: pa kako onda prodaju isto to na ebayu i drugim sajtovima kad je ilegalno?

pa, na internetu nema sta se ne prodaje - od lekova do medicinskih usluga preko placeva na Mesecu, Jupiteru, Veneri pa do nacrta za izradu atomske bombe... mislim, problem je naci nesto sto je potpuno legalno

Ima na internetu i retail software-a, koji se stvarno moze prodavati, ali preko 90% je OEM...
[ Bounty @ 13.04.2005. 10:50 ] @
pusti sad mesec, pricamo o konkretnim stvarima..
znaci sad ako sam dobro razumeo, jedini softver s kojim mozes da trgujes je retail?