[ urnebes @ 31.03.2005. 20:53 ] @
jel se uspije šta prodati?
kako pristupiti, tj. jel trebam otvoriti kakav račun gdje će se taložit pare i jel ima nešto posebno što bi trebao znat o tome (neka caka)?
[ urnebes @ 31.03.2005. 21:21 ] @
u biti zanima me on taksa i ako sam dobro skužio neki obrazac se treba ispuniti. jel to sve besplatno i tako jednostavno?
[ tforgo @ 31.03.2005. 22:13 ] @
Nema nikakva caka. Uclaniti se mozes odmah i mozes poceti prodavati modele. Pare ces poceti dobijati tek kada popunis i posaljes formular (mislim W8-BEN)

Posldnje 4 godine prodajem modele preko Turbo Squid-a. Cak sam dobio i bedz "seasoned vendor" :)

Koliko sam do sada shvatio, da bi se neki model uspesno prodavao mora biti kvalitetno prikazan kupcu. Znaci maksimalno se potruditi oko slika koje predstavljaju model jer od toga dosta zavisi koliko cete prodati komada.

Modeli slabijeg kvaliteta imaju manju cenu, manje su trazeni, i automatski se manje i prodaju.

Od ovih desetak modela sto prodajem preko TS-a recimo "sony ericsson t68i" sam prodao 15 puta, a isti taj model bez tekstura nije niko kupio.

Sva uputstva za uclanjivane i ostvarivanje prava za ostvarenu dobit potrazi ovde http://www.turbosquid.com/Support/Index.cfm

Kada nagomilas dovoljno love na racunu zatrazis da ti posalju cek, a oni ti posalju ovako nesto ...



Ovo je tzv. kompanijski cek. Unovcava se bez vecih problema u dosta banaka u SCG uz odgovarajucu proviziju.

Da li ima jos neko sa pozitivnim izkustvim u vezi TS-a ?

Pozdrav
[ urnebes @ 31.03.2005. 22:32 ] @
jel mogu ja početi prodavati bez tog formulara i onda kad se nataloži otprilike 50 dolara pošaljem formular i oni meni pare
[ urnebes @ 31.03.2005. 22:36 ] @
e, da! piše tamo da ja dobivam 50% od ukupne cjene i odbijaju 30% na porez i onda ja prodajem neki model za recimo 10$ a na kraju dobijem 2$. jel to tako ili sam krivo ukapiro
[ tforgo @ 31.03.2005. 22:59 ] @
Da, mozes prodavati bez formulara, a pare dobijas tek kada posaljes formular.

Mozes ocekivati da ces na kraju dobiti oko 32% od ukupne vrednosti prodaje.

Poz
[ x3mer @ 05.10.2005. 08:05 ] @
a jel moze neko da objasni kako se popunjava W8-BEN? procitao sam i ono zvanicno uputstvo, ali to je toliko uopsteno da mi tek tad nije bilo jasno sta jedan obican smrtnik iz srbije treba da upise:\
[ maxmagnus2 @ 05.10.2005. 09:47 ] @
Lepo lepse jupiiii
Ej ajde postuje koju sliku onoga sto si prodao kako bi smo videli
sta i kako raditi
(naravno da necu da pravim isti model koji si ti upravo prodao
mada...
:))

MM
[ x3mer @ 05.10.2005. 11:26 ] @
evo ovaj model mi se prodao 7 puta: (koje, by the way, ne znam kako da podignem dok mi neko ne kaze kako se popunjava prokleti W8-BEN formular)

http://www.turbosquid.com/FullPreview/Index.cfm/ID/267424

comment?

..koliko sam primetio, najunosniji su automobili, ali i konkurencija je jaka.


mod:izbaceni url tagovi oko linka

[Ovu poruku je menjao reject dana 06.10.2005. u 09:03 GMT+1]
[ maxmagnus2 @ 05.10.2005. 16:05 ] @
mmmm, lepo
pretpostavljam da je natpis sony ericson tekstura,
skidao si od nekud referencu ili si modelirao svoj telefon?

7 puta prodao??!
na 7 sajtova za prodaju ili 7x preko ovog sajta?

dugmad se pritiskaju, kako to?

MM
[ tforgo @ 05.10.2005. 22:28 ] @
Sta ti nije jasno u vezi W8-BEN formulara?

PS Nema potrebe da zuris sa formularom jer je trenutno New Orleans pod vodom, pa je slanje cekova obustavljeno do daljnjeg.
[ outer @ 04.11.2005. 14:54 ] @
TFORGO, ajde molim te postuj sta si napisao u formularu v-8ben, i postuj adresu na koju si poslao. Zbunjujuca je stavka 8, jel` se tu upisuje ista...
P.S. Jel moze elektronski da se salje ili faksom ili sl.
[ x3mer @ 04.11.2005. 15:52 ] @
e ja sam se u medjuvremenu snashao.. dakle W8-BEN popunjavas ovako:

PART I:
1.[tvoje ime i prezime]
2.N/A
3.Individual
4.[tvoja puna adresa]
6.SSN

PART II:
9. a) [tvoja zemlja]

Potpis & datum i to je to.

ono sto sam preskocio NE treba da popunjavas.. i meni je bilo jako cudno da je to sve, ali obavestili su me da je 100%ok i prihvacen. Inace, mozes da posaljes kako god hoces.. ako ti je fax komplikovan, onda mozes da posaljes ili obicnom postom ili da skeniras pa da im to posaljes na mail (ja sam tako uradio.. na supportu sam pitao na koji mail da saljem i sve je bilo ok.. ljudi su krajnje kooperativni)

..pre dve nedelje su mi poslali prvi check,a on jos nije stigao pa evo da priupitam ove malo iskusnije: koliko treba da taj papir doputuje do srbije?!?!? ..i u kojim bankama moze sigurno da se unovci?(osim u delti)
[ outer @ 05.11.2005. 16:08 ] @
ssn je cini mi se broj socijalnog osiguranja, sta tu da pisem...
[ tforgo @ 05.11.2005. 17:16 ] @
Mislim da sam i ja ovako nekako popunio formular kao x3mer.

SSL nista.

Meni nije jasna jedna stvar. Koliko vam se smanjuje iznos na ceku na osnovu poreza?

Postoji neki spisak drzava po kome se odredjuje velicina poreza. Drzave koje nisu na tom spisku placaju 30% porez. Srbija i Crna gora nije na tom spisku, a to znaci 30% poreza, ali nema ni Hrvatske na spiskum, a imam druga u Zagrebu kome skidaju 15%. Mozda je neka greska?
[ x3mer @ 06.11.2005. 01:24 ] @
uh... pa nemam pojma.. koliko ja znam, svima u srbiji se oduzima 30%,a za zagreb nisam znao..mozda 15% zato sto su na pola puta do EU:) :P ...ali ako hoces da isteras pravdu obrati im se na supportu (ponavljam, vrrrlo su ljubazni i kooperativni) pa nas obavesti o ishodu
[ tforgo @ 06.11.2005. 02:08 ] @
Nemam nameru da bilo sta isterujem. Sto se tice supporta putem maila, kontaktirao sam ih u nekoliko navrata i uvek sam dobio odgovor za manje od 24h.

Citat:
x3mer: ..pre dve nedelje su mi poslali prvi check,a on jos nije stigao pa evo da priupitam ove malo iskusnije: koliko treba da taj papir doputuje do srbije?!?!? ..i u kojim bankama moze sigurno da se unovci?(osim u delti)


Cekovi stizu za odprilike dve nedelje, unovcavanje je moguce i u Komercijalnoj banci, Continental banci.

Kod Delta banke za unovcavanje ceka se ceka oko 2 - 4 nedelje, provizija je 1,5% odnosno minimum 300 din.
[ x3mer @ 06.11.2005. 03:00 ] @
ok.. hvala puno na detaljima

..a sto se tice vrste modela.. sta si zakljucio do sad da najbolje ide?
vec sam pomenuo da se meni za sad najbolje prodaje mobilni tel..ali ukupno imam samo desetinu razlicitih modela pa to bas i nije relevantan podatak :\
[ outer @ 06.11.2005. 11:39 ] @
Hvala na informacijama, ali zaista sam sve sto me interesovalo dobio od njihovog supporta. Drugar u Hrvatskoj takodje trpi 30%, moguce je da taj sto ste ga pomenuli ima(o) nekakav transfer pre toga ili sl.
[ x3mer @ 06.11.2005. 11:56 ] @
..a jel zna neko za jos neki sajt osim turbosquida? www.the3dstudio.com na primer daje mnogo povoljnije uslove (ako se dobro secam dobijas 70% umesto 50% cene) ali tu mi se nije prodao ni jedan jedini model (a postavio sam iste kao i na turbosquid)
[ outer @ 09.11.2005. 02:53 ] @
Postoji jos jedan formular W-7 koji saljes IRS-u kako bi dobio ITIN broj (na osnovu kog ti naplacuju porez) potom taj broj uneses u liniju 6 (cekiras ITIN) W-8ben obrasca i saljes turbosquidu w-8ben.

Citat:
..a jel zna neko za jos neki sajt osim turbosquida? www.the3dstudio.com na primer daje mnogo povoljnije uslove (ako se dobro secam dobijas 70% umesto 50% cene) ali tu mi se nije prodao ni jedan jedini model (a postavio sam iste kao i na turbosquid)

Jel moze tamo da se ide sa neregistrovanim softverom?

Citat:
..a sto se tice vrste modela.. sta si zakljucio do sad da najbolje ide?

Drugar koji zivi u SAD mi je rekao da u principu sta god da napravis da je kvalitetno modelovano i renderovano moze da se proda. Preporucio mi je da modelujem mobilne telefone i ostale uredjaje novije generacije ali i autenticne likove. On je dobro zaradjivao na automobilima pre ali sad ih je sve vise besplatnih a i konkurencija je velika, tako da bi trebalo raditi nove modele (za koje je tesko naci blueprint). Probao je i sa low-poly komponentama za igrice (u paketu) ali su mu rekli da se pri strukturi poligona kod takvih modela mora konsultovati sa programerima pre izrade (nije u pitanju turbosquid). Veliku ulogu pri kupovini igra naravno marketing (sto vise i sto lepsih rendera) i obavezno autorski sajt (link se moze ubaciti na turbosquidu) gde treba okaciti i wire i razlicite teksture za isti model, neki animirani rig ili sl. zapravo celu support sekciju za kupce modela.
[ x3mer @ 09.11.2005. 09:00 ] @
pa ok, mada zasto komplikovati ako su mi rekli da je moj W8-BEN uredu..

sto se the3dstudio.com tice, to je u sustini kopija turbosquida.. dakle naravno da ti ne treba registrovani softver.

a sto se najprodavanijih modela tice, primetio sam da se modeli gradova i ulica jako dobro prodaju uprkos basnoslovnim cenama (od 300-400$ pa na vise) ...ipak, pravljenje CELOG GRADA (kao npr onog iz GTA SanAndreas) mi je malo umobolno, ali negde sreo naslov "City Builder", "Town Builder" ili tako nesto.. pa ajde ako neko ima iskustvo sa ovim stvarcicama nek se javi [mozda bi ovo trebalo i da se otvori kao nova tema..]
[ x3mer @ 11.11.2005. 09:02 ] @
jel primio neko oktobarsku isplatu sa turbosquida???


btw. evo uradio sam najbolji telefoncic do sada pa cemo da vidimo dal' stvarno idu ili ne:) http://www.turbosquid.com/FullPreview/Index.cfm/ID/285297

..e da, moram da se pohvalim da sam uz ime dobio onu vatricu.. mada bas i ne znam sta znaci, ali sigurno nije nista lose:)
[ maxmagnus2 @ 17.11.2005. 10:50 ] @
Poz x3mer

vidim da si dao cenu 50e za odlican model, a da se slicni modeli prodaju po 100e,
u cemu je trik?
MM
[ x3mer @ 17.11.2005. 12:09 ] @
prvo, hvala za komentar.

Znas kako, cenu sam usaglasio sa ulozenim trudom:) za ovaj model mi je bilo potrebno mozda nekih dan i po.. od cene koju sam stavio (50$) meni na ruke stize oko 15$ od jednog modelaza jednu prodaju...misilm, treba biti realan..po meni je bolje da se jedan model proda gomilu puta po manjoj ceni, nego par puta po vecoj (jer ti ovako stalno stizu pare, a kad bih udario cenu preko 100$ dobro bi se nacekao da ga primeti neki ozbiljan kupac ako uopste i docekam)
[ maxmagnus2 @ 18.11.2005. 13:59 ] @
Poz,

mislim da je neko pomenuo da je
prodao model 7 puta, pa sam skontao na (osnovu toga) da ko sta radi
zaludni bogatasi otvaraju firme preko kojih bi kupovali modele modele :)

Nego sad ozbiljno, po koliko puta ste prodali model?

MM
[ x3mer @ 18.11.2005. 15:05 ] @
pa JA sam taj koji je rekao da je prodao model 7 puta.. da, SonyEricsson K700 sam prodao 7puta.. njega sam cenio valjda oko 40$.. a secam se da je jedan lik rekao da je prodao (ranije) T68i 18 puta tako da sam ja mala beba.

inace, jedino sto je cudno oko turbosquida je sto nikad ne znas kad ce sta da ti se proda.. nekad ti niko mesecima ni ne gleda modele, a onda za jedan mesec prodas 5 komada i sve tako..

..ali zanimljivo da niko nece da odgovori na pitanje sta se bas NJEMU najvise prodaje.. pa dajte pomozite malo svojim kolegama, ugnjetenim pametnim balkancima, da zarade koji dolar.. nije valjda da se toliko plasite konkurencije :)
[ utnapistin @ 18.11.2005. 21:45 ] @
Meni se najvise prodaju Automobili , mobilni telefon MPX200 i kolekcija ulicnih svetiljki! Otprilike najbolje idu kolekcije modela slicne tematike... Jer se ljudi valjda lakse odluciju da daju novac za vise modela jer kolekcije obicno ne kostaju mnogo vise od dvostruke ili trostruke cene jednog modela. A u kolekcijama ima obicno 10 do 20 modela... Tako da se za dzabaka dobije 7-8 do 15 modela... Ako pravite vise modela iste vrste (npr mobilni telefoni) uvek ubacite i zip fajl sa svim modelima i ponudite kao kolekciju po malo vecoj ceni od prosecne cene 2 ili 3 modela!
I da , sto se tice prodaje modela... Meni se prodaju samo u oktobru i novembru! Ne znam zasto , jel neko bacio neku vradzbinu na mene. Cele godine nista , i samo odjednom bum 5 - 6 komada prodam za ova dva meseca! Sad treba da mi stigne cek na 130$
[ x3mer @ 19.11.2005. 11:58 ] @
e da, kad smo vec kod placanja, jedno veliko upozorenje: check koji su mi poslali 18.10.2005 [bar tako kazu] mi jos nije stigao (da, juce je bilo tacno mesec dana od tad) tako da znate da nije sve u modeliranju ima nesto i u pttu.
[ x3mer @ 20.11.2005. 01:25 ] @
jel zna neko da li www.3d02.com moze da isplacuje modelere u srbiji? (taj neki telegraphic payment ili sta vec..)
[ x3mer @ 29.11.2005. 08:57 ] @
POVLACIM SVE LEPO STO SAM REKAO ZA TURBOSQUID.

Cek koji mi je navodno poslat 18.10.2005. nije stigao do mene.. otisao sam u postu, medjutim oni su mi rekli opste poznatu stvar, da bilo kakav podatak o stanju posiljke moze da dobije samo sender, a ne reciever.. MEDJUTIM, gospoda iz turbosquida, za koje sam ranije pomenuo da su vrlo kooperativni, su izgleda kooperativni samo kad je njihova kinta u pitanju.. u vise navrata sam im se obratio za pomoc ili bilo kakav komentar, medjutim odgovor ne dobijam vec citavih nedelju dana (iako je prioritet problema na "highest") [a secate se kako odgovaraju za 24h kad njima zagusti] ..pa makar i ono "ucinili smo sve sto je u nasoj moci" bi mi bilo dovoljno, ali izgleda da je njima dovoljno sto su mi uzeli par stotina dolara i sad ko me yebe.
Svaka cast nasim ljudima koji su uz dosta lude srece uspeli da dobijaju ove cekove, ali eto mislio sam da bi novi potencijalni clanovi trebalo da znaju i za ovu drugu stranu.
[ maxmagnus2 @ 29.11.2005. 09:37 ] @
Hmmm....
ovo je zanimlivo!?
nisam jos postovao nista, posto pravim paket, nego
imaju li oni opciju uplacivanja na ziro-racun?
ili su kovertice jedini nacin?

Ovo me poceti na divne usluge nasih voljenih granicara i kako su
slupali hardver mom poznaniku iz ciste obesti... ali dosta
lose vibre ...
ma stici ce novci...

MM
[ x3mer @ 29.11.2005. 12:22 ] @
nope, iskljucivo cekovi i paypay (koji ne prihvata yugu) i to je to.
ma ok, ne kazem da nikome nikad vise nece stici nijedan cek, ali vam kazem da budete spremni.. da se ne nervirate ko ja za uzalud potroseno vreme
..i nisu mene iznenadili nasi carinici i postari.. to sam donekle mogao i da ocekujem, ali su me iznenadili turbosquideri.. kad vec zaradjuju tako basnoslovne cifre na nama, mogu valjda da se pobrinu da i mi dobijemo taj tesko zaradjeni maaali deo kolaca (podsecam, bednih 28% od ukupne cene modela:) ili da nam bar lakse padne ne dobijanje istog
[ utnapistin @ 29.11.2005. 17:48 ] @
A sta oni mogu da urade da dovedu nasu postu u red? Oni odande mogu samo da provere da li je njihova posta predala paket nasoj. Sta se dalje desava u nasoj posti to je vec izvan njihovog uticaja... Jednom mom prijatelju je trebalo da stigne nekih 100$ od jedne druge firme, nije stiglo mesecima posto su oni poslali , drug proveri posalje im mail , oni odgovore da su poslali , cak i provere kod njihove poste da li je uruceno nasoj posti. I ceku se gubi svaki trag u nasoj posti... Ne mogu da razumem da neko bude toliko glup da ukrade cek koji moze da unovci samo onaj na cije je ime cek... A i ne mogu da razumem ni eventualnu nemarnost , da se tek tako vrednosna posiljka zagubi! To jednostavno mora da stigne primaocu , inace mozes da zahtevas novcanu nadoknadu na sudu. Mada samo u normalnim zemljama! Kod nas da zahtevas nadoknadu za bilo sta , HAHAHAHA!
Meni je svaki cek stizao do sada , nikada nisam imao problema sa tim... Videcu za ovaj cek sto treba da mi stigne u decembru...
[ x3mer @ 30.11.2005. 06:23 ] @
pa o tome upravo i pricam.. duznost te firme (moralna i formalna) je da ucini sve da do mene stigne taj novac. mogu bar da posalju potraznicu i nasa posta je onda duzna da mi ili dostavi posiljku ili da je vrati njima ili da kaze da je izgubljena.. znam ja za debilizam u nasem ptt-u, ali to ne bi trebalo da se tice turbosquida (posiljke se gube i u mnogo razvijenijim zemljama) najgore od svega je da se prave ludi vec evo skoro 10 dana.. a s obzirom da su za sebe vec uzeli 50% od svakog mog modela onda mi bar duguju ako ne zahvalnost onda bar uctivost.
[ reject @ 30.11.2005. 08:22 ] @
Oni su plasirali i prodali tvoj model i pri tom su ti dali fifti-fifti dil i to
je to. Bas bih voleo da vidim koliko bi prodao/zaradio da nema
Turbosquida ili slicnih sajtova i da li bi to bilo vise od onoga sto
su ti poslali. Stvarno nije ok da kukas kako su uzeli 50% od tvojih
modela - cak ni da su uzeli vise.
Ako su poslali cek, onda je veoma moguce da ti ga je maznuo
neko iz poste, da su ga negde "zaturili" ili nesto slicno. Turbosquid
100% nema nista sa nestankom/neprispecem tvog ceka tako da
njih ne treba mesati u citavu pricu, osim ako ne mislis da neko od njih
trosi tvoje pare. :)
A to sto se prave ludi... imaju sva prava na to, zasto bi se drndali
sa ptt-om kad su oni svoj deo posla uradili.
[ x3mer @ 30.11.2005. 11:41 ] @
to je ono sto sto se zove support, za sta firme u srbiji nisu ni cule, a u inostranstvu se jedino po tome i vrednuju.

[ reject @ 30.11.2005. 11:51 ] @
Ne znam bas dal' to spada u support, osim ako ne govoris
o ptt-u.
Inace, ako niko nije unovcio cek, mogu da ti posalju opet.

[Ovu poruku je menjao reject dana 30.11.2005. u 13:00 GMT+1]
[ tforgo @ 30.11.2005. 12:28 ] @
Meni se nekoliko puta desavalo da sam dobio otvoren cek, koji je naknadno neko zalepio selotejpom i udario pecat "PRISTIGLO OTVORENO".

x3mer probaj da ih kontaktiras telefonom ako ne odgovaraju na email.

Pozdrav
[ x3mer @ 02.12.2005. 09:39 ] @
ok, sad povlacim sve lose sto sam rekao za turbosquid. poslao sam onaj moj problem na sve mailove koje sam nasao na sajtu i konacno su mi odgovorili na support ticket. kazu da su im bili praznici pa da zato nisu mogli brzo da odgovore (e hvala bogu da nekom praznici duze traju nego u srbiji:) sad cemo vec nekako da vidimo.. ne znam da li ce te pare na kraju da stignu do mene ili ne, ali u tome ionako nije bila poenta nego u njhovom ignorisanju.. dakle ipak radi support, samo i oni ljudi vole da slave:)

by the way, TFORGO, naleteo sam na tvoj model u TS pa sam pogledao i ostale.. svaka ti bre cast covece..narocito za bmw1 i t68 (nije ni cudo sto se prodao toliko puta) jos jedan dokaz da se prodaju KVALITETNI, a ne skupi ili jeftini modeli.
[ x3mer @ 22.12.2005. 19:25 ] @
yee.. konacno sam dobio svoje pare, ALI nemoj da je se neko slucajno zajebao kao ja da ide na "wire trasfer" isplatu!!! Ovi iz turbosquida pricaju pricice da je FEE za takav transfer 20$, medjutim svaka strana uzima po 20$, tako da ja ostadoh sa 40$ manje. eto tako.

evo uz ovaj caption zelim vam jos ugodnije modeliranje :)
[ forgotten @ 22.12.2005. 21:05 ] @
A jel video mozda neko na TS-u neki ZBrush model na prodaju?
[ biotech @ 22.12.2005. 22:27 ] @
do jaja care...nista nije nemoguce samo ako imas pozitivan stav! samo napred!
i ja primam zelenis prodajuci poligone ;-) i potpuno te razumem
[ maxmagnus2 @ 23.12.2005. 10:07 ] @
Ma znao sam da ces ih dobiti
(posle samo 3-8 meseci ali... :P
bravo...za yu ptt i squid (sarkazam)
[ utnapistin @ 25.12.2005. 15:49 ] @
Kakav wire transfer? Sta je Wire transfer?
Prvi put u zivotu cujem za to...
[ Mr.xXx @ 25.12.2005. 15:57 ] @
meni nije jasno ko kupuje te modele?
[ x3mer @ 26.12.2005. 07:12 ] @
wire transfer ti ponude tek ako ti ne odgovara ni cek ni PayPal. Salju ti na tvoj devizni bankovni racun uz naplatu troskova od 20$ zvanicno, a u praksi je to 40$ jer 20$ uzima i neka ino banka preko koje sve to ide.

a ko kupuje modele.. one kvalitetnije, sa vise poligona (kakve sam do sad iskljucivo pravio) kupuju ljudi koji prave reklame i razne slicne hqual animacije (ako samo pogledas tv videces da je 90% SVEGA modelirano) ..e i ljudi koji rade to prosto nemaju vremena da se zamlacuju sa modeliranjem, nego odu na sajt i za neke bedne pare (bedne u odnosu na cenu finalnog proizvoda:) kupi gotove, pre svega lepe modele. ...a one sa manje poligona kupuju oni koji prave igrice (firme i ambiciozni pojedinci)
[ Mr.xXx @ 26.12.2005. 08:27 ] @
A da li se tu prodaju fino izmodelovan namestaj zanimljivog novog dizajna posto imam neke lepe ideje
[ x3mer @ 26.12.2005. 21:05 ] @
pa prodaje se bas bas sve.. ali i sam mozes da malo potrazis po bazi, pogledas cega ima, a cega ne. Kad pronadjes nesto sto mislis da bi moglo da bude upotrebljivo a da ga nema mnogo u ponudi onda je to prava stvar. To moze da bude namestaj, ali s obzirom na konkurenciju, mora da bude originalan i naravno [kao i sve drugo] besprekorno izmodeliran.
[ DragonHeart @ 29.06.2006. 23:27 ] @
Poz. I ja sam poceo od nedavno da ucim 3ds max ali se jos mislim dali da se ozbiljnije prohvatim toga ili neceg drugog. Dok neki kazu da je veoma unosam posao drugi pa kazu kako se uopste ne isplati pa kome sada verovati. Mislim, kada bi mogo da radim 3d modele u svojoj kuci po 7sati dnevno 23dana u mesecu i zaradim do 200+ evra definitivno bi nastavio ovo da ucim nego da radim poso za 170 evra mesecno kod privatnika. Koliko otprilike treba da se stekne znanje dovoljno veliko da mogu napraviti neki model koji vredi okaciti na netu ako utrosim u proseku 4 sata dnevno na usavrsavanju (i nemojte mi reci kako to zavisi od osove, cisto me interesuje vase mislenje od - do). I kako pravite modele, ja sam jos uvek na pocetku tutorijala koji dolazi uz 3ds max 8.0, koje delove da procitam prvo tako da imam osnovno znanje o pravljenju modela za recimo mobilne telefone i druge koji mogu da se prodaju na turbo sajtu. Imao bi jos neka pocetnicka pitanja i koja su povezana sa ovom temom ali cu ostaviti za kasnije.

[Ovu poruku je menjao reject dana 30.06.2006. u 09:52 GMT+1]
[ x3mer @ 30.06.2006. 06:11 ] @
pa ovako:
-radeci toliko na TS-u mozes da zaradis sigurno preko 200eur! naravno, podrazumeva se da radis kvalitetno i PAMETNO.
-vreme ucenja potrebno za tvoj prvi komercijalni model moze da bude svega ta 4 sata.. jer u mnogo slucajeva nije bitna slozenost modela vec ideja (na to se odnosi ono "PAMETNO") vazno je da provalis sta moze ljudima da koristi a cega nema.. tako sam ja na primer napravio spil karata primetivsi da nema pristojnog hi-res jeftinog spila i razbio se od prodaje.. a za to ti ne treba nikakvo napredno znanje.. najgore sto sebi mozes da priustis je model koji vec postoji sa cenom kojoj ne mozes da konkurises... a ono napredno znanje ce doci radom&vremenom
-sto se tutoriala tice, nisam upucen u tutoriale koji idu uz max8, ali ja recimo pravim te telefona (kao i sve ostalo) pomocu PATCHova.. mozes na netu (recimo 3dcafe.com) da nadjes tutorial za pravljenje audiTT-a pomocu patchova, tako sam ja ukapirao kako se oni koriste.. ali nazalost, nenormalno prefinjen feeling koji ti je potreban da model ne bi imao nepozeljne neravnine ne moze da ti da nijedan tutorial.

[Ovu poruku je menjao reject dana 30.06.2006. u 09:54 GMT+1]
[ i-design @ 01.07.2006. 23:03 ] @
Ja povremeno ubodem neku crkavicu na TS, mada imam samo dva modela pa nije ni cudo... Ako se posvetis tome, moze se uzimati ok kinta mesecno, naravno ako kao reper uzmes prosecnu platu
[ DragonHeart @ 04.07.2006. 07:11 ] @
A dali ima neko ogranicenje koliko jedan korisnik moze da postavi modela na prodaju i ako ima koliko on iznosi?
[ x3mer @ 04.07.2006. 08:37 ] @
ogranicenja nema i cak je bolje da imas sto vise.. ali moj savet ti je da ne stavljas svakakve gluposti koje ce samo da ti kvare reputaciju, vec samo kvalitetne stvari koje ce stvarno moci da se prodaju i posluziti kao reklama samom sebi.
[ abishai @ 04.07.2006. 12:12 ] @
Ranije kada sam citao znam da ispada da od modela koji prodajes za 100$ (a to vec treba da bude neki fin model) ti na kraju zaradis 20-30$ ... ili gresim?
[ i-design @ 04.07.2006. 12:19 ] @
Upravo tako... zato je bolje imati gomilu modela, da bi se od pojedinacnih crkavica od po 20-30$ nakupilo nesto korisno
[ x3mer @ 04.07.2006. 12:32 ] @
da da.. dobijas TACNO 28%... to deluje prilicno deprimirajuce, ali seti se sledeceg:
-gde bi i kome inace prodao te modele?
-ako ih vec imas, bolje da se prodaju nego da ti skupljaju prasinu u hardu
-s obzirom da se modeli prodaju vise od jedanput, velika je mogucnost da ces posle nekoliko prodaja sakupiti i tih 100$

JEDINA zackoljica je sto se modeli ne prodaju tako cesto kao sto ja pominjem jer je konkurencija aaabnormalna, tako da se ne prodaju cak ni modeli srednje klase! ..dakle prvo se dooobro usavrsite pa se onda pustajte u biznis, ne gubite vreme glupim modelima.
[ M-84 AB1 @ 13.07.2006. 16:33 ] @
Jel se prodaju stadioni na turbosquidu, posto bi mogao to da radim?
[ x3mer @ 13.07.2006. 22:01 ] @
prodaju se .. ali za stadione mislim da imas dobru konkurenciju.. ma ljudi idite na turbosquid i pretrazujte.. gledajte cega ima, cega nema i sta koliko kosta .. ono sto vam se ucini da moze da se isplati - pravite!
[ M-84 AB1 @ 14.07.2006. 14:45 ] @
Nije valjda da ja odredjujem cenu modela koji napravim?!
Da li se prodaju i model i teksture u jednom zip fajlu, ili odvojeno svaki ima svoju cenu?


[Ovu poruku je menjao M-84 AB1 dana 14.07.2006. u 16:14 GMT+1]
[ x3mer @ 14.07.2006. 15:49 ] @
NARAVNO da ti odredjujes cenu svojim modelima.. a modele prodajes u zipu onako kako ti hoces.. bez textura, sa texturama, samo texture,.. ma sta god hoces.. dali su veliku slobodu modelerima, ali u tome i jeste najveci problem, jer niko ne moze da te zakopa kao ti sam =)
[ M-84 AB1 @ 15.07.2006. 10:52 ] @
Sta odnosi prevagu, kvalitet uradjenog modela koji god bio ili i tzv. "ime modela"? Evo radim svoje zvucnike (nista specijalno, 2.1 sistem simpaticnog izgleda, mozda i postujem sliku kad zavrsim, pre nego ga bacim na TS). E sad iako to nisu neki opste-poznati zvucnici i sta-ti-ja-znam, da li cu moci da ih prodam, ako ih vrhunski uradim ?(mozda neki kupci jure samo kvalitet). Ili da napravim na primer Ipod NANO, koji je svetski hit, pa ce ga ljudi samo zato kupovati, jer je to Ipod brate.
[ x3mer @ 15.07.2006. 11:46 ] @
a zasto nesto ne probate i pogledate sami!?!? logicno je da model pre svega prodaje kvalitet, ali ako je model upotrebljiviji (poznatiji) a pritom i kvalitetniji onda nema dileme da ce ti takav doneti vise novca.. ja sam bas uradio jedan set zvucnih kutija koje sam pravio i u stvarnom zivotu pa mozes da bacis pogled na:
http://www.turbosquid.com/FullPreview/Index.cfm/ID/303095
[ M-84 AB1 @ 15.07.2006. 13:57 ] @
Ooo, pa lepo lepo.... Jesi li zaradio nesto, ako nije tajna. Nemoj da se ljutis sto te smaram, ali vrlo si pouzdam. Jos jedno pitanje, je sto se tice cene, to mi odredjujemo, ali ima modela koji su for FREE, zasto?
[ x3mer @ 15.07.2006. 14:59 ] @
zvucnike sam do sad prodao 5 puta...
a free modeli su uglavnom nedovrseni ili neuspeli modeli.. eeventualno ako neko hoce da postigne bolji rejting pa postavi nekoliko besplatnih da bi mu vadili prosek (jer model mozes da ocenis ili prokomentarises tek kad ga downloadujes.. upotrebi ovu informaciju u vodjenju statistike sta se dobro prodaje a sta ne =)

inace, ne smetaju mi pitanja, ali ja sam poceo od nule i niko me nije u nista upucivao (osim sto sam proveravao informaciju da cekovi zaista stizu) tako da ne bi bilo lose da ni sam nesto prokljuvis jer tako se najbolje uci
[ M-84 AB1 @ 16.07.2006. 20:13 ] @
@x3mer

Kako da izbrojim vertekse i poligone za ceo projekat? Da li je poligon = face, to uvek brkam.
[ x3mer @ 17.07.2006. 00:39 ] @
e ovde vec ne mogu da ti pomognem.. vertexe i fejsove mozes da vidis u File=>SummaryInfo ..ali poligoni NISU isto sto i fejsovi [moze da ih bude isto koliko i fejsova ili manje] i ne znam gde se i kako broje (pa ako neko zna neka nas prosvetli=)
[ 7p33d_K1ng @ 17.07.2006. 01:23 ] @
Pa broje se tako sto imate jednu stavku u prozoru za izbor vertex-a, face-ova, edge-va i znate na sta mislim. Seletujes sve u objektu i dole ti pise koliko je doticnih selektovano (zavisi sta si izabrao).


[Ovu poruku je menjao 7p33d_K1ng dana 17.07.2006. u 10:18 GMT+1]
[ M-84 AB1 @ 17.07.2006. 10:23 ] @
Citat:
7p33d_K1ng: Pa broje se tako sto imate jednu stavku u prozoru za izbor vertex-a, face-ova, edge-va i znate na sta mislim. Seletujes sve u objektu i dole ti pise koliko je doticnih selektovano (zavisi sta si izabrao).


[Ovu poruku je menjao 7p33d_K1ng dana 17.07.2006. u 10:18 GMT+1]


To je tacno ali samo za jedan selektovani objekat. Ali, kako da izbrojim poligone za ceo projekat?
[ x3mer @ 17.07.2006. 10:33 ] @
ne bih rekao.. sto se statusne linije maxa tice, ona ispisuje samo broj izabranih objekata (bar je kod mene tako), a sto se maxovog countera tice, on se ukljucuje sa tasterom "7", ali i on broji samo broj izabranih verticsa i faceova.
[ 7p33d_K1ng @ 17.07.2006. 10:40 ] @
Ne znam da li mislimo na isto... u principu, ja uradim sledece: selektujem mesh, pritisnem ctrl+A da se sve selektuje, i ono mi kaze koliko cega ima, meni barem tako zavrsava pos'o ;)
[ tforgo @ 17.07.2006. 13:35 ] @
Za prebrojavanje vertices i faces idi na File - Summary Info...

Za prebrojavanje ukupnog broja polygons ili faces (ili selekcije) idi na Utilities - More - Polygon Counter.
[ x3mer @ 17.07.2006. 14:26 ] @

e TO se trazi.. thx tforgo.
[ M-84 AB1 @ 18.07.2006. 09:24 ] @
e, hvala brate...
[ Stefan Ilic @ 16.08.2006. 17:41 ] @
Imam jedno pitanje.Dobio sam od druga nekoliko desetina textura na CD-u ja stvarno ne znam cije su to texture pa me interesuje smem li da ih koristim za svoje modele koje prodajem.
[ DragonHeart @ 10.09.2006. 18:54 ] @
Poz, dugo niko nije nista postovao na ovoj temi pa me interesuje ima li neke novosti. Dali se nekom nesto proda i koliko dobro zaradjujete, i interesuje me dali moze da se popuni onaj formular za isplatu putem ceka koji ima na sajtu ili mora da se uzme iz banke kao sto je opisano na pocetku teme.
[ x3mer @ 10.09.2006. 19:03 ] @
ma kakva banka.. skidas sa neta.. i to je cisto forme radi, mislim da nije to toliko bitno.

...a prodaje se stalno po nesto.. mada nema pravila.. ja sam poceo da za radjujem 100, 200, na kraju 400$ mesecno i onda odjedjom NISTA.. sad se opet prodaje po malo, ali nije to to.
[ abishai @ 10.09.2006. 23:46 ] @
Meni onaj formular nije najjasniji... al jbiga :)
[ DragonHeart @ 11.09.2006. 10:55 ] @
A na koji E-mail da im posaljem popunjeni formular i na koji E-mail mogu da ih pitam ono sto mi nije jasno (onaj support koji ste pominjali na pocetku teme posto na sajtu E-mail adresu nisam mogo da nadjem)? I jos nesto, naso sam formular u pdf formatu na kome moze da se ukuca i stiklira sve ali ne moze da se ukucaju nasa slova, pa me interesuje dali bi napravilo neki problem aki bi umesto Kocić stavio Kocic ili ipak moram da ga stampam, popunim pa onda skeniram i tek tada posaljem?
[ joXit @ 11.05.2007. 14:10 ] @
I ljudi, proslo je gomilu vremena od poslednjeg posta.
Kakva su sada iskustva?
Postavio sam i ja neke stvari cisto iz za*****cije, ali nista.
Kontam ja to... Ljudi nemaju para. Kriza.... :)))
[ x3mer @ 11.05.2007. 15:54 ] @
ma prodaja super ide... ali ne prodaje se bilo sta ("iz zajebancije")
ako ti je model kvalitetan prodace se koliko god da ga cenis, a ako je los nece se prodati pa makar ti bio i 10dinara
[ joXit @ 11.05.2007. 16:59 ] @
@x3mer
Pazi...
Stavio sam iz ciste znatizelje dali ce neko da kupi, a ako kupuju ko ludi, sto da ne.
Nisam postavio glupost, samo mi se cini da potraznja toga nije velika.
Mozes proceniti sam.
http://www.turbosquid.com/Sear...Type=-1&istSearchKey=joXit

Ajd vec kad smo tu, i dalje stoje pitanja kako poslati formular putem email-a?
1.Na koju adresu?
2.ć ili c?
3. ...

Bilo bi dobro kad bi neko vec popunjen formular print screen-ovo, s tim da zadrzi privatne podatke.
Sa imenom Petar Petrovic {veoma popularan lik :) }, JMBG 2510865785568,.....
I postavio ga ovde

Cega si najvise prodao od onih 27 item-sa?

pozdrav
[ x3mer @ 11.05.2007. 17:47 ] @
ajd za formular se javi kad skupis neke pare koje hoces da narucis, sad me stvarno mrzi jer sam toliko puta to objasnjavao da mi se smucilo (a nije nista tesko niti toliko bitno, mislim da je to vise pro-forme radi) modeli su ti ok
najvise mi se prodao bar, ali ne zato sto se najcesce prodaje nego zato sto mi je najstariji model.. nema nikakvog pravila.. kola mi se nisu nikad prodavala i onda se u jednom mesecu proda oko 10 komada.. natrpaj sve i svasta (ali da sve bude "na nivou") i nema zime
...i naaaaravno, nemoj da pravis stvari koje na TSu vec postoje u milion varijanti -istrazuj malo pre nego sto pocnes bilo koje modeliranje.. a i istrazuj sta je aktuelno.. npr. ako se pojavi neka ultra popularna nova nokia, gledaj da je izmodeliras pre nego sto se toga neko drugi seti i velike su sanse da ce ti model biti uspesan.
[ joXit @ 11.05.2007. 18:01 ] @
Covo hvala na odgovoru i na korektnosti.
Zelim ti uspesan rad...
P.S. modeli su ti extra, samo mi se cini da trazis malo para.

Do sledeceg kucanja,
Pozdrav.
[ zl666iii @ 22.05.2007. 11:56 ] @
U jeeee**te ovde ima i zivih!!! Pregledao sam ovaj post jos prosle godine i mislio da vise niko ni neprimecuje ovaj post. Imam jedno pitanje...hteo bih da pokusam sa ts-om samo hocu da pitam da li moze da se rade projekti i na Maji ili samo na 3DMax-u.

Hvala unapred

P.S: Srecan rad svima i svaka cast na modelima.Extra su!
[ x3mer @ 22.05.2007. 12:05 ] @
moze u cemu hoces.. spisam podrzanih formata je ENORMAN
...ne moras cak ni samo 3d modele.. mozes da prodajes texture, zvuke,.. ma sve zivo
[ zl666iii @ 22.05.2007. 12:34 ] @
Hvala na odgovoru. Imam jos par pitanja pa ako ste raspolozeni odgovorite.

Dali moze nesto da se napravi u Maji pa posle otvori i u 3DMax-u? Ili jednostavnije moze li da se iz Maje sacuva kao 3DMax-ov fajl?

Ovo pitam zbog toga sto sam primetio da ima mnogo vise 3DMax fajlova kao i da je njihova potraznja mnogo veca.

Hvala unapred
[ x3mer @ 22.05.2007. 12:53 ] @
pa ne znam sta maya moze da importuje i exportuje, ali max uspesno radi sa obj, 3ds i jos gomilom drugih... a ti u svaki projekat mozes da ukljucis raazne formate i tako povecas broj musterija
[ Sale-19 @ 29.08.2007. 00:06 ] @
Pa u principu svaki 3D software ima OBJ. Koji god prog da koristis, pored klasicnog formata objekta tog programa, trebalo bi da export-ujes i OBJ fajl, koji bi poslao u paketu sa originalnim objektom.
Imaj na umu da su najkvalitetniji OBJ fajlovi, objekti sa cetvorougaonim poligonima.
Imao sam iskustva bas sa Maya programom, da nije hteo da otvori tj. prikaze poligone sa samo 3 ugla, nego samo cetvorougaone poligone.
Srecno =]
[ 3DVisual @ 31.08.2007. 20:47 ] @
Ej Ljudi da li je moguće napraviti neke modele iz svoje glave i onda na njih
nalijepiti neku poznatu marku

npr::modelujem zvučnike koje sam sam dizajnirao i na njih postavim naljepnicu sony

::ok::
[ reject @ 31.08.2007. 21:12 ] @
Moguce je, ali onda ce te vlasnik "nalepnice" tuziti. Nemoj to da radis. :)
[ 3DVisual @ 01.09.2007. 12:46 ] @
Naravno mislio sam to iskoristit u dobre svrhe kao reklamu
ali dobro dobro autorska prava zaboravio sam

Hvala !
[ ifek @ 15.12.2007. 18:15 ] @
Opa, nisam proveravao statistiku neko vreme i sad vidim da sam prodao nekoliko automobila. Dobio sam cak i vatricu pored imena

Ovo i nije tako lose. Sa 40-50 aktivnih modela bi moglo da se zivi sasvim komotno
[ CTM @ 30.01.2008. 22:29 ] @
Ja sam vec nekoliko godina prijavljen na TS, u pocetku nisam nista prodavao (vise sam skidao besplatne modele i sl.), kad sam poceo da pravim kvalitetnije modele, poceo sam i da ih "kacim", do sada sam uzeo dosta parica...

http://www.turbosquid.com/Sear...gBoolean=l&blExternal=TRUE

Cesta je pojava da cak i po dva meseca uopste nema prodaje, pa za mesec dana se proda modela i do 280$.
Jedino sto me razocarava je kada neko kupi model posle 1. u mesecu, taj novac ukljucuju tek u sledeci cek, a ne u onaj koji vam salju 15.tog meseca.

Sto se formulara tice, ja sam poslao ispunjen onako kako sam mislio da treba, oni su kroz par dana mi poslali mail u kome su rekli sta treba da ispravim.
To sam i uradio i ponovo poslao, dobio sam potvrdnu poruku da je sve ok.

[ M-84 AB1 @ 04.03.2008. 12:03 ] @
Ljudi imam pitanje, nisam dugo bio na TS i sada mi se ovo pojavljuje u profilu.

Sta sad?
Kako i sta im saljem?
Pozdrav!
[ trajcem @ 05.09.2010. 15:12 ] @
Poštovanje.

Koliko znate da bi dobili pare sa Turbosquida treba da ištampate w8BEN formular, popunite ga , potpišete , skenirate i pošaljete Turbo Squid-u i sledeći mesec će te dobiti ček na vašu kućnu adresu sa iznosom zarade umanjenim za 30% poreza. E sad, tu nema ništa sporno, to je već lepo i detaljno objašnjeno na ovom forumu.
Međutim na ovom forumu se takođe može naći objašnjenje da mi koji živimo van USA i prodajemo na Turbosquidu ne moramo da plaćamo taj porez od 30 %, ali ako im pošaljemo samo w8BEN formular on će biti naplaćen.

Da bi nagovestili Turbosquidu da mi ne moramo plaćati porez, u taj w8BEN formular moramo da upišemo neki ITIN.
E sad da bi dobili taj ITIN treba popuniti W-7 formular i poslati ga na U.S. IRS pa nam oni kao daju taj ITIN koji upišemo u W8BEN, znači W-7 formular se ne šalje Turbosquid-u nego U.S. IRS-u , Turbosquidu se šalje samo W8BEN sa upisanim ITIN-om i onda dobijate ček na punu cenu , tj. cenu umanjenu za Turbosquid proviziju ali bez 30% poreza.

Eto tako sam ja sve ovo shvatio.
Pišem ovo da me neko ispravi ako sam nešto pogrešno shvatio, a i da neko ko je ovo uradio pojasni popunjavanje W-7 formulara i sam proces dobijanja ITIN-a.
Molim onog ko zna nešto o ovome da podeli to sa nama.

Drugo što bih da pitam je sledeće.
Ja sam već slao W8BEN formular na the3dstudios.com , oni isto imaju taj fazon sa povratom poreza, čak je i lepo sve objašnjeno dok na turbosquidu ne piše ništa o tome.
Na the3dstudio sam poslao w8BEN formular bez ITIN-a jer oni imaju još jedan fazon, naime oni taj porez od 30% odbijaju samo na modele prodate ljudima koji borave u USA, dakle ne na modele prodate klijentima koji borave u drugim državama. Pošto sam malo prodao amerikancima nije mi bilo toliko važno da mi naplate porez.

Zanima me da li je isti slučaj i sa turbosquidom, ako neko zna?

Hvala na odgovorima.
[ trajcem @ 16.09.2010. 19:29 ] @
Niko ništa ne odgovara.

Da se nadovežem na moje pitanje, tj. da napišem nova saznanja.
Za ITIN sam negde pročitao da se dugo čeka na dobijanje (to nije proverena informacija) , "predlažem da zaračunate gornjih 30% u cenu i izbegnete silne komplikacije" to je citat sa jednog sajta.

Što se tiče naplate poreza od 30% za modele koji nisu prodati američkim građanima, pitao sam turbosquid suport tim i odgovorili su mi da se taj porez ne naplaćuje, eto jedna dobra vest.

Pozdrav.
[ espmilosj @ 23.09.2010. 00:14 ] @
Pozdrav svima,

Vidim da je ovo jako stara tema pa se nadam da je mozda ipak neko jos uvek posmatra... Trenutno prodajem modele preko TQ-a medjutim bez ikakve dokumentacije (tacnije stiklirao No documentation). I, da, stigao mi je cek od 50$ pa me zanima da li je moguce unovciti ,i gde, ali bez otvaranja eviynog racuna... Predhodni cek sam unovcio u Intesi za 5min ali to je bilo pre godinu dana a sad se mora cekati na odobrenje 2 meseca...
[ Medislav @ 17.10.2013. 18:30 ] @
Čega novog ima što se Turbosquida tiče?

Uspeva li iko išta da proda i naplati?