[ ventura @ 18.06.2002. 18:19 ] @
Dali je moguce namestiti u WIN98, da se konektuje na internet u odredjeno vreme i da se diskonektuje recimo nakon sat vremena...
[ jc denton @ 18.06.2002. 19:38 ] @
Neznam kako bi direktno bilo izvodljivo, ali u VB-u bi se to zavrsilo bez ikakvih problema na veoma prost nacin.
[ Dragi Tata @ 18.06.2002. 19:46 ] @
Instaliraj WSH - Windows scripting host (ako već nije instaliran - ne znam kako to beše ide na Win 98) i onda napravi jedan mali prost VBScript koji će to da odradi.
[ ventura @ 19.06.2002. 10:29 ] @
Tata :)

Jel moze mali hint...

Gde se nalazi WSH (Nikad ga pre nisam video), itd...

[ random @ 19.06.2002. 14:58 ] @
Add/Remove Programs -> System tools valjda, proveri -> Windows Scripting Host.

Dobićeš u Windows direktorijumu program WSH.exe. U NT-u je valjda CScript.exe.

Nemanja, vidiš ono što smo pričali -- skripting u Windowsu je malo zavučen, i nema gotovih skriptova koji sistem koristi (kao rc.d ili autoexec.bat) koji bi "namamili" korisnika da se zanima skriptingom.
[ random @ 19.06.2002. 15:01 ] @
Korisna adresa:

http://msdn.microsoft.com/scripting/
[ Dragi Tata @ 19.06.2002. 18:16 ] @
Citat:
random:
Nemanja, vidiš ono što smo pričali -- skripting u Windowsu je malo zavučen, i nema gotovih skriptova koji sistem koristi (kao rc.d ili autoexec.bat) koji bi "namamili" korisnika da se zanima skriptingom.


Hm, da. Udario sam jedan search za *.vbs fajlove na C: drajvu mašine sa Win2K Server-om i našao sledeće stvari:

-U folderu C:WINNTsystem32 samo 1 (????) i to pubprn.vbs
-U folderu C:InetpubAdminScripts 14 komada
-U folderu C:Inetpubiissamplessdkadmin 4 komada
-7 komada instaliranih sa .NET SDK

Dakle, izgleda da jedino ekipa koja je radila IIS ozbiljno shvata WSH. Čudno...
[ Dragi Tata @ 19.06.2002. 20:59 ] @
A opet, na google-u je moguće naći dosta informacija o WSH-u.

http://directory.google.com/To...ogramming/Windows_Script_Host/

Možda Windows administratori ne vole programiranje. Onda mi je jasno zašto su njihove Unix kolege bolje plaćene :)
[ MAD-MAX @ 19.06.2002. 23:39 ] @
Citat:
ventura:
Dali je moguce namestiti u WIN98, da se konektuje na internet u odredjeno vreme i da se diskonektuje recimo nakon sat vremena...


Ja sam jos pre nekoliko godina (dok sam radio u VB) napravio program koji radi upravo to. Pa ako ti nesto tako treba - here you are! uups nisam video da tebi treba i connecting, ovo radi samo disconnect u odredjeno vreme.

Samo nemoj(te) da gledate ono "o autoru" odnosno ne pozivajte se na ono sto tamo pise !

Program je znaci pisan u VB-u pa vam treba i VBrun (koji nadam se imate) a .exe je zipovan i prikacen uz poruku!

P.S. Nisam mogao da menjam taj program jer imam samo VS.NET na XP-u a nisam mogao da otvorim source tog programa (mala napomena).
[ jc denton @ 20.06.2002. 01:08 ] @
Malo sam eksperimentisao, i evo do cega sam ja dosao.

Ventura, najpre odi u Dial-Up Networking i selektuj zeljenu konekciju, pa u meniju Connections izaberi Settings. U dijalogu koji se otvorio iskljuci opciju 'Promt for information before dialing', sto znaci da kada pokrenes zeljenu konekciju nece biti prompta za user i pwd. User i pwd podesi pre nego sto ovo uradis i ukljuci 'Save password'.
Sledece sto trebas da odradis je da odes u Scheduled Tasks i kreiras jedan task koji ce u odredjeno vreme da se izvrsi. U polju 'Run' (za taj task) ukucaj :
rundll rnaui.dll,RnaDial posta
gde je posta ime konekcije koju koristis; ja sam je nazvao posta.
Eto to je to.

Pitao si kako da konekcija traje jedan sat.
Za sada nemam resenje za ovo, ali posto se verovatno odigrava neki protok podataka dok je konekcija aktivna, mislim da je dovoljno da se specificira duzina trajanja neaktivne konekcije. Ovo verovatno znas kako se podesava, ali ako neznas, odi u Dial-Up Networking pa desni klik na zeljenu konekciju, pa Properties :), Configure, Connection, pa ukljuci 'Disconnect a call if idle more than' i tu podesi zeljeno vreme.

Mozda bi Dragi Tata ili random znali neki elegantniji nacin za resenje ovog problema.

Pozdrav svima
[ ventura @ 20.06.2002. 01:18 ] @
JC Denton, svaka cast na odgovoru... to je upravo sto mi je trebalo..

Nasao sam par programcica koji diskonektuju sa neta... uostalom to moze i najobicnijom komandom ATZ modemu da se odradi...

Hvala na pomoci.
[ jc denton @ 20.06.2002. 01:33 ] @
No problemo.
[ jc denton @ 20.06.2002. 01:43 ] @
Nego, kako mislis da posaljes taj ATZ do modema (mada ja mislim da treba ATH, ako se dobro secam) ?
[ MoHicAn @ 20.06.2002. 01:55 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Citat:
random:
Nemanja, vidiš ono što smo pričali -- skripting u Windowsu je malo zavučen, i nema gotovih skriptova koji sistem koristi (kao rc.d ili autoexec.bat) koji bi "namamili" korisnika da se zanima skriptingom.


Hm, da. Udario sam jedan search za *.vbs fajlove na C: drajvu mašine sa Win2K Server-om i našao sledeće stvari:

-U folderu C:WINNTsystem32 samo 1 (????) i to pubprn.vbs
-U folderu C:InetpubAdminScripts 14 komada
-U folderu C:Inetpubiissamplessdkadmin 4 komada
-7 komada instaliranih sa .NET SDK

Dakle, izgleda da jedino ekipa koja je radila IIS ozbiljno shvata WSH. Čudno...



Pa ove u C:inetpubAdminScripts su ti za startovanje i gasenje ftpd-a, httpd-a i valjda smtpd-a izmedju ostalog, ostale nisam proveravao cemu sluze.

Mislim to i nebi trebalo da je zesca nauka a ni pohvala za ove iz IIS dev team-a.
[ jc denton @ 20.06.2002. 02:24 ] @
Ne razumem kakve veze ima nuke(r) sa AT stringom za modem ?
[ ventura @ 20.06.2002. 11:13 ] @
Pa isto mi je dal hangupovao za ATH0 pa onda resetovao modem sa ATZ, kad ga ATZ odma i prekine i resetuje...

[ jc denton @ 20.06.2002. 12:34 ] @
Ok, slazem se, samo nisi mi odgovorio na pitanje, kako 'poslati' datu komandu na modem ?

pozdrav
[ ventura @ 20.06.2002. 13:40 ] @
Dali se secas programa TeleMate ... Neznam dali si ranije visio po BBS-ovima, ali to sam ja koristio ranije.. on ima opciju scriptinga... Znaci napravim batch, pokrene se telemate, ATZ, i ugasi se... Malo je glup metod ali radi..

A skinuo sam i neki program AutoHangUp koji te diskonektuje kad ga pokrenes, tako da cu verovatno to koristiti...
[ jc denton @ 20.06.2002. 14:34 ] @
Da, moze i tako, sa nekim gotovim programcetom. Mene zanima kako bi moglo direktno iz win-a?
Probao sam preko VBScript-a, mogu da pokrenem konekciju, ali ne i da je 'ubijem'.

Ovako to ide iz VBScript-a :
Set WSHShell = CreateObject("Wscript.Shell")
reply = WSHShell.Run("rundll rnaui.dll,RnaDial posta",,True)

Ali kako da se uradi Disconnect ?
Dobro bi bilo kad bi u VBScript-u mogao da koristim SendKeys kao u VB-u :)

DT, imas li neku ideju za ovo ?


[ ventura @ 20.06.2002. 18:13 ] @
Ja mislim da bi mozda moglo nesto tipa "copy com4: ATZ" ... to ne radi, ali verujem da ima neka fora...
[ Dragi Tata @ 20.06.2002. 19:00 ] @
Nego, može li VBScript da poziva WinAPI funkcije? Čini mi se da može, ali nisam siguran. Ako može, koristite funkcije

InternetDial i InternetHangup

koje su u Wininet.dll-u uz IE 4.0 ili noviji.
[ random @ 20.06.2002. 19:05 ] @
Citat:
ventura:
Ja mislim da bi mozda moglo nesto tipa "copy com4: ATZ" ... to ne radi, ali verujem da ima neka fora...


Verovatno si hteo da kažeš

echo ATZ > com4:

Ipak čvrsto verujem da će sve što će ova komanda učiniti dok si konektovan biti da ti ispiše poruku "Access is denied".

P.S. copy je komanda za pravljenje kopija fajlova.
[ jc denton @ 20.06.2002. 19:16 ] @
random je u pravu, ovo sa 'echo ATZ > com4' ne vrsi posao. Ne javlja nikavu gresku, ali konekcija je i dalje tu.
[ Dragi Tata @ 21.06.2002. 05:56 ] @
@#@#!!! Ne mogu da se pozivaju API funkcije direktno iz WSH-a. Jedino možda pomoću rundll32. Ipak je WSH jako ograničen...
[ jc denton @ 21.06.2002. 06:58 ] @
Jeste DT, ajde daj neku ideju kako preko rundll32 da se odradi, bas me zainteresovala ova problematika.

pozdrav
[ Dragi Tata @ 21.06.2002. 17:45 ] @
Ne može ni preko rundll32. Ovaj program može da startuje samo funkcije oblika:

Code:

void CALLBACK  EntryPoint(HWND hwnd, HINSTANCE hinst, LPSTR lpszCmdLine, int nCmdShow);


Jedino da napravim jedno programče u C-u koje bi to radilo, ali tako nešto već postoji.

Nego, jc denton, možeš da koristiš SendKey i u WSH-u, samo kako misliš da ga iskoristiš?
[ jc denton @ 21.06.2002. 19:00 ] @
@&*%&*^#@# bash ! E, jesu ga ogranicili.
A za sendkeys ideja je sledeca. Sa onim sto sam rekao pokrenes konekciju, pa opet isto to da izadje pomocni dijalog na kome usput ima i Disconnect dugme.
E onda je prosto, ako imamo SendKeys kao u VB-u, jer dovoljno je 'poslati' ALT+C i gotovo, diskonektovani smo.
Neznam samo kako ide sintaksa za taj SendKeys iz WSH-a ?

pozdrav
[ Dragi Tata @ 21.06.2002. 19:06 ] @
Evo ti ga primer i detaljno objašnjenje:

http://www.winguides.com/scripting/reference.php?id=149

[ jc denton @ 21.06.2002. 19:10 ] @
Zoboravih, za C programce nije nophodno, kao sto si i rekao, ima vec dosta gotovih progrmcica. Ja mislim da bi tu zavrsio pos'o i jedan ActiveX DLL koji su bas namenjeni za extend VBScript-a (opet zakrpe @#@^%$%#@#@!)
Slazes se?


[ Dragi Tata @ 21.06.2002. 19:25 ] @
Naravno. Samo taj ActiveX bi mora da bude urađen ili u VB-u, i tada na mašini moraš da imaš VB runtime, ili u C++u (ATL), što nije baš sasvim prosto, a treba i da se registruje - ne sviđa mi se ideja. Lakše je startovati specijalizovano programče za diskonekciju veze.

Možda je bolje probati preko SendKey - mada je i to hack.

Nego, u Win NT/2000/XP postoji i drugi način da se to odradi - uz pomoć programa rasdial.exe ili rasphone.exe

http://www.visualautomation.com/comprod/secure6/dialup_t.htm

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;q125393

Ne znam zašto toga nema u Win 9x :(

[Ovu poruku je menjao Dragi Tata dana 21.06.2002 u 10:27 AM GMT]
[ jc denton @ 21.06.2002. 19:26 ] @
Citat:
Dragi Tata:
... Nego, jc denton, možeš da koristiš SendKey i u WSH-u, samo kako misliš da ga iskoristiš?


Hmm..., vidis ja sam ovo prvo i pogledao u MSDN-u od VS-a 6.0, ali tamo imam samo sledece metode za WshShell objekt :
citiram iz MSDN-a :
'The following table describes the methods associated with the WshShell object.

Method Description
CreateShortcut Creates a WshShortcut object and returns it.
ExpandEnvironmentStrings Expands a PROCESS environment variable and returns the result string.
Popup Displays a message box window containing a specified message.
RegDelete Deletes a specified key or value from the registry.
RegRead Returns a specified key or value from the registry.
RegWrite Sets a specified key or value in the registry.
Run Creates a new process that executes a specified command with a specified window style. '

E, izgleda da metod SendKeys nije naveden, pa zato nisam znao da postoji.

Ali ... EVO resenja, i radi super - isprobano :

Set WSHShell = CreateObject("Wscript.Shell")
reply = WSHShell.Run("rundll rnaui.dll,RnaDial posta",,True)
WshShell.SendKeys "%c"

Ovo sto sam napisao bi trebalo da bude script za Disconnect.

Nemanja, svaka cast !




[Ovu poruku je menjao jc denton dana 21.06.2002 u 07:33 PM GMT]
[ Dragi Tata @ 21.06.2002. 19:30 ] @
Bravo, majstore!

Ipak me čudi da je potrebno toliko zezanja za tako osnovnu stvar. Nije ni čudo što administratori više vole *nix-e...

[ jc denton @ 21.06.2002. 19:34 ] @
Pa, izgleda da je tako ...

pozdrav