[ rapidlord @ 06.04.2005. 09:06 ] @
Imam ideju kako bih mogao da unapredim vec postojeci DES3 algoritam bez trosenja dodatnog vremena na enkripciju, mozda je ideja dobra mozda i nije, nisam ga jos stavio u kod i isprobao, interesujeme kako i gde bih mogao da ga pantentiram, i dali postoje neki sajtovi gde bi mogao da se isproba inregritet te enkripcije i da se u isto vreme zainteresuju neki bitni ljudi u tom svetu, pristup moze da se promeni ne samo na DES3 vec i na druge slicne algoritme, pa bih patentirao samo taj pristup, dok bi ostatak bio neki vec postojeci GPL algoritam. Ima li neko neku ideju, predlog?
[ cune @ 06.04.2005. 13:11 ] @
Ideju ces tesko patentirati, stoga ti predlazem da je prvo implementiras, pa ako radi onda razmisljaj o patentu. Za bitne ljude nemoj da brines (oni ce tebe pronaci :), jer ako ti cela akcija uspe, ne gine ti kuca, jahta, limuzina........(sta god pozelis)

LM, National Institute of Standards and Technology (NIST) je 2000. godine kao zamenu za DES izabrao AES algoritam kao opste prihvaceni standard. U trci je bio i DES3 ali nije prosao. Ispostavilo se da je DES "razbijen" tj. da mu je pronadjena slaba tacka i da ga je moguce desifrovati. Za to treba jako puno para, naravno, ali moguce je.

Posto DES 3 nije prosao na konkursu, ne znam koliko ti se isplati da u njega implementiras svoju ideju (ipak, pohvala za ulozeni trud), ali ako kazes da je moguce da se to primeni i na druge algoritme - samo napred.
[ Riste Pejov @ 15.04.2005. 08:47 ] @
Znas, tesko da ce se neki avtoriteti u oblasti enkripcije uopste zainteresirati za algoritam nekog anonimusa, narocito ako se to radi od unapredjenju 3DES-a. Novih kripto algoritama, narocito simetricnih, ima na tone.

Prvo se trebas koliko toliko dokazati kao lik koji se bavi kriptografijom i slicne stvari pa da neko trzne na tvoj novi algoritam i da ga analizuje ili da pokusa da ga razbije ili dokaze njegovu nepogodnost za neke stvari.
[ cune @ 20.04.2005. 10:03 ] @
@Riste Pejov
Kako to mislis ima ih na tone? Koliko ja znam, jedan je 3 DES algoritam i kao takav je i patentiran, ali njegovih softverskih varijacija moze imati jako puno, sto naravno zavisi od znanja programera i kako ce to odraditi.

Ako sam dobro shvatio rapidlord-a, on ima ideju kako da poboljsa sam algoritam a ne kako da napravi bolji ili kraci source code.

Jedna stvar je promeniti funkcionisanje algoritma a druga kako i u kom jeziku ce se napisati. Dosadsnja praksa je pokazala da algoritam obicno smisle matematicari, pa tek onda programeri napisu kod. Od matematicara se ocekuje da smisli razumljiv i jednostavan algoritam a od programera sto brzi kod tj. da sifrovanje i desifrovanje njihovim kodom ne traje vecno.

pozdrav