[ 007Bond @ 13.04.2005. 19:26 ] @
Moze li neko da mi objasni sta je konkretno posao account menadzera u jednoj marketinskoj ageniji? Unapred zahvalan.
[ Dejan Bizinger @ 14.04.2005. 20:02 ] @
Account manager je kontakt osoba izmedju agencije i klijenta. Jedna agencija ima vise klijenata i za svakog klijenta ima odredjen account manager. Najcesce on ne radi sam nego vodi tim od nekoliko osoba koji rade marketinske i promotivne aktivnosti za klijenta. Account manager vodi racuna da se ocekivanja klijenta realizuju u praksi, da obezbedi visok nivo usluge. da se poslovi zavrse u zadanom roku i u predvidjenom budzetu, u stalnom je kontaktu sa klijentom. Zaduzen je za pracenje efektivnosti promotivnih kampanja, media planning...
[ Dragan Varagic @ 15.04.2005. 07:49 ] @
Moram da spomenem primer domaćeg account managementa koji sam čuo od jednog klijenta:

Čovek počinje pregovore sa jednom marketinškom agencijom oko toga da li će se posao uopšte radili ili ne. Vlasnik dodeljuje čoveku account managera koji kreće u naplatu nečega što je još predmet pregovora/dogovora. Kasnije čujem da ne samo u toj agenciji jedan od glavnih poslova account managera u ovoj državi je naplata potraživanja, ne samo legalnih, nego po principu: prvo plati, jer nećemo da dajemo ponudu koju ćeš odneti u drugu agenciju.

Eto načina kako napraviti dobar skor u naplati potraživanja :)
[ Java Beograd @ 15.04.2005. 07:59 ] @
Možda je malo off topic, ali ponuda nije tako mala stvar. Naravno, ne mislim da kontriram piscu prethodnog posta, i u principu se slažem sa njim.
Ali, ja sam radio u firmi gde su se ponude za izradu projekta radile po nedelju dve. Ozbiljne ponude, razrađene do detalja, obrazložene sve stavke, opravdana cena po segmentima ponude. Ne malo uloženog rada. I - razmaženko kaže: neću. E do mo..ga. Tako, naplaćivanje izrade ponude je i nama u firmi bio logičan korak.
[ Dejan Bizinger @ 15.04.2005. 14:23 ] @
Mislim da za, sto se tice naplacivanje ponude, moze da bude i za i protiv argumenata. To da neko dodje u marketinsku agenciju i account manager mu prvo zatrazi novac da bi mu ovaj izlozio ponudu to zaista nema smisla, pogotovo nema smisla ako mu pritom ovaj trazi ceo iznos za projekat.

Ali ako neko izradi detaljan plan ponude za izradu projekta kao sto je napisao Java Beograd onda ima smisla naplatiti odredjenu sumu koja bi trebala da bude dosta manja od celokupne sume za realizaciju projekta. To sto je neko do detalja izlozio ponudu za izradu projekta moze da se smatra autorskim delom i kako taj neko moze da bude siguran da njegov klijent nece iskoristi njegove ideje da to sam ili sa svojim timom to realizuje!? Da je samo koristio know-how account managera da bi dobio ideje.

Zbog toga smatram da account manager ne bi smeo da naplati inicijalnu ponudu. Znaci, izlozi bez nekih detalja njegovu ponudu za projekat i tada klijent moze da odluci da li mu se to svidja ili ne. Ako mu se to svidja, onda account manager treba da napravi detaljnu ponudu za projekat i onda vec moze da naplati odredjenu sumu.