[ Dejan Lozanovic @ 16.04.2005. 22:08 ] @
http://www.tomshardware.com/column/20050414/index.html

E pa sada pogledajte ljudi koliko je internet busan :)
[ axez @ 16.04.2005. 22:41 ] @
Mislis 75% windows administratora....:)
tj...administratora jedino ako restartovanje sistema nazivas administracijom...;)
[ Palma @ 17.04.2005. 18:07 ] @
Fixed in Firefox 1.0.3

MFSA 2005-33 Javascript "lambda" replace exposes memory contents
MFSA 2005-34 javascript: PLUGINSPAGE code execution
MFSA 2005-35 Showing blocked javascript: popup uses wrong privilege context
MFSA 2005-36 Cross-site scripting through global scope pollution
MFSA 2005-37 Code execution through javascript: favicons
MFSA 2005-38 Search plugin cross-site scripting
MFSA 2005-39 Arbitrary code execution from Firefox sidebar panel II
MFSA 2005-40 Missing Install object instance checks
MFSA 2005-41 Privilege escalation via DOM property overrides
[ mkdsl @ 17.04.2005. 18:25 ] @
Fixed in IE6 for XP SP2:

# Content Advisor Memory Corruption Vulnerability
# URL Parsing Memory Corruption Vulnerability
# DHTML Object Memory Corruption Vulnerability
# URL Decoding Zone Spoofing Vulnerability
# DHTML Method Heap Memory Corruption Vulnerability
# URL Decoding Zone Spoofing Vulnerability
# Channel Definition Format (CDF) Cross Domain Vulnerability
# IFRAME security

@Palma:

and your point is? S obzirom na najpopularniji pretrazhivach koji je ikad izmishljen, izlishno je govoriti o rupama. Ali eto, chisto da se ne zaboravi.
[ Palma @ 17.04.2005. 18:31 ] @
Pa sad, znaš kako, IE koristi 90% svih korisnika računara. Toliko o popularnosti.
[ axez @ 17.04.2005. 18:42 ] @
Citat:
Palma: Pa sad, znaš kako, IE koristi 90% svih korisnika računara. Toliko o popularnosti.


Da, ali skoro niko ko iole zna malo o racunarima ga svesno ne koristi...;)
[ mkdsl @ 17.04.2005. 18:54 ] @
Citat:
Palma: Pa sad, znaš kako, IE koristi 90% svih korisnika računara. Toliko o popularnosti.


Principom dedukcije sam oceni: koliko su smeshne onda zakrpe za FF naspram zakrpa za IE ?

Citat:
axez: Da, ali skoro niko ko iole zna malo o racunarima ga svesno ne koristi...


Pu pu, daleko bilo. Da ga ne koristi veliki broj ljudi(cca 50% od njih tvrdi za sebe da su "struchnjaci"), mnogi od nas bi ostali bez ovih poslova na crno .

Necemo valjda josh jedan flame war IE vs FF? Dajte nadjite neke nove teme da diskutujemo, advocacy se polako pretvara u shpansku seriju...
[ Dejan Lozanovic @ 17.04.2005. 18:57 ] @
Citat:
Palma: Fixed in Firefox 1.0.3

MFSA 2005-33 Javascript "lambda" replace exposes memory contents
MFSA 2005-34 javascript: PLUGINSPAGE code execution
MFSA 2005-35 Showing blocked javascript: popup uses wrong privilege context
MFSA 2005-36 Cross-site scripting through global scope pollution
MFSA 2005-37 Code execution through javascript: favicons
MFSA 2005-38 Search plugin cross-site scripting
MFSA 2005-39 Arbitrary code execution from Firefox sidebar panel II
MFSA 2005-40 Missing Install object instance checks
MFSA 2005-41 Privilege escalation via DOM property overrides


A sto odma sada ides offtopic :), ako imas nesto da kazes o bezbednosti firefoxa otvori novi thread :) i tamo pisi o tome, rupe u firefoxu nemaju nikakve veze sa cinjenicom da 75% windows administratora nije instaliralo service pack 2. I ako imas nesto da kazes na tu temu onda kazi a nemoj bacati flame odma.

Nadam se da ce moderator da intervenise :)
[ degojs @ 17.04.2005. 21:32 ] @
Citat:
nikakve veze sa cinjenicom da 75% windows administratora nije instaliralo service pack 2


Pa kako to da nisu instalirali Deki? Šta ti misliš kako uspevaju da rade te firme bez SP2, kad već kažeš "pa vi vidite kako je bušan internet"? Ispade, Windows lepo radi i bez SP2, zar ne? :)

Počni da praviš razliku između kućnih kompjutera i onih u firmama, pa će ti biti ponešto jasno..

A gde je sad ona tvoja priča kako MS prisiljava korisnike na apgrejd?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 17.04.2005. u 22:47 GMT+1]
[ Mitrović Srđan @ 17.04.2005. 21:41 ] @
sve se gledam i nemogu da zakljucim ko jos moze da koristi IE :> ne zbog rupa vez zbog njegove funkcionalnosti.ja npr ne koristim ni FF jel mi totalno neodgovara zato sam powered by Opera :>
[ degojs @ 17.04.2005. 21:51 ] @
Pa bre u većim firmama bez problema.
Traži se kompatibilnost sa postojećim web aplikacijama koje su najčešće urađene za IE. I zbog toga a i zbog ostalog (ima firewall na mreži, av skener na mail serveru, itd.) rekoh da je u firmama bitno drugačije nego po kućama.

A npr. kod mog brata na poslu radne stanice su skoro sve na Windowsu 2000 Pro, Service Pack 2 ili 3. Čak ni SP 4 nisu stavljali, a izašao je ima iha-ha. No big deal.
[ BluesRocker @ 18.04.2005. 02:01 ] @
Citat:
Da, ali skoro niko ko iole zna malo o racunarima ga svesno ne koristi...;)

Ja ne znam ni iole malo :)

Inace koristim SP1, pravim zurku za trojance i dialere. Imam direktan link sa Novom Gvinejom preko telekoma, ima se moze se :)
[ Palma @ 18.04.2005. 11:13 ] @
Citat:
degojs: Pa bre u većim firmama bez problema.
Traži se kompatibilnost sa postojećim web aplikacijama koje su najčešće urađene za IE. I zbog toga a i zbog ostalog (ima firewall na mreži, av skener na mail serveru, itd.) rekoh da je u firmama bitno drugačije nego po kućama.

A npr. kod mog brata na poslu radne stanice su skoro sve na Windowsu 2000 Pro, Service Pack 2 ili 3. Čak ni SP 4 nisu stavljali, a izašao je ima iha-ha. No big deal.


Evo, kod mene. Windows Server 2003 platforma, ISA Server 2004, bez SP1. Klijenti su Win 200 Pro i Win XP. Radi sve k'o sat, ma nema ništa da zafali. Mislim da je još uvek rano za SP1, treba detaljno proučiti, pa tek onda instalirati.
[ Palma @ 18.04.2005. 11:15 ] @
A evo ga i spisak ispravki.

http://support.microsoft.com/kb/824721
[ Dejan Lozanovic @ 18.04.2005. 14:47 ] @
Citat:
degojs:
A gde je sad ona tvoja priča kako MS prisiljava korisnike na apgrejd?


A ja bih te molio da procitas ceo clanak ima i o tome tamo :), samo nisam hteo da se ponavljam :)
[ Sundance @ 18.04.2005. 15:30 ] @
Citat:
mkdsl: Principom dedukcije sam oceni: koliko su smeshne onda zakrpe za FF naspram zakrpa za IE ?


Da, smiješno je što je FF od verzije 1.0 do verzije 1.0.3 ima > 20 super-kritičnih bugova svih kategorija.

Jesu li ti phishing i remote code execution smiješni?

Get fucking real.

Citat:
Da, ali skoro niko ko iole zna malo o racunarima ga svesno ne koristi...;)


O tvojoj smo se tehničkoj kompetenciji axez imali priliku uvjeriti u zadnjih godinu dana u raspravama ovdje na Advocacy.

Zajednički je zaključak svih da nemaš pojma ni o čemu, već samo ko papiga ponavljaš varijacije parole "MS sux".

Citat:
Pu pu, daleko bilo. Da ga ne koristi veliki broj ljudi(cca 50% od njih tvrdi za sebe da su "struchnjaci"), mnogi od nas bi ostali bez ovih poslova na crno


I još da 50% korisnika linuxa za sebe ne misli da su neki "administratori" i da je za 90% takvih administratora maksimalan programerski doseg neka shell skripta od 30 linija koda te imaju nula znanja o sw inženjeringu i sigurnosti inf. sustava..možda i ta tvoja tvrdnja ne bi bila samoironična after all.
[ mkdsl @ 18.04.2005. 15:54 ] @
Citat:
Sundance: Da, smiješno je što je FF od verzije 1.0 do verzije 1.0.3 ima > 20 super-kritičnih bugova svih kategorija.

Jesu li ti phishing i remote code execution smiješni?

Get fucking real.


A shta je sve to patchovano u IE6 od SP1 pa SP2 pa patchova na patchove (od skoro) ? Mozhe li ta lista uopshte stati na advocacy? Bar u FF redovno patchuju, shto je, jelte, veoma neobichno za jednu firmu koja svoj proizvod daje FOR FREE.

A phishing je vezan samo za FF? LoL. Pogledaj malo bolje!

Citat:
The weaknesses were published by British web developer and security researcher Sam Greenhalgh, who established his credentials last year by discovering the %01 bug in Microsoft Explorer. Amongst the vulnerable sites are MasterCard and Barclays, which ironically each recently announced initiatives to combat phishing, apparently without ensuring that their own houses were in order.


Citat:
I još da 50% korisnika linuxa za sebe ne misli da su neki "administratori" i da je za 90% takvih administratora maksimalan programerski doseg neka shell skripta od 30 linija koda te imaju nula znanja o sw inženjeringu i sigurnosti inf. sustava..možda i ta tvoja tvrdnja ne bi bila samoironična after all.


Ne, administratori koriste iskljuchivo Windows, svi koji koriste linux su zealoti, zagrizheni pljuvachi windowsa blablabla... Administrator ne mora da bude programer, mada je pozheljno. Programer je posebno definisana profesija, as far as i know. A o sigurnosti informacionih sistema ne treba ni da komentarishem. Silni service packovi govore sami za sebe. I da, izuzetno sam samoironichan i samokritichan kad su u pitanju propusti.
[ Sundance @ 18.04.2005. 16:39 ] @
Citat:
mkdsl: A shta je sve to patchovano u IE6 od SP1 pa SP2 pa patchova na patchove (od skoro) ?


Pravdanje je najbolja potrda da sve što ja govorim jest istina.

Citat:
Bar u FF redovno patchuju, shto je, jelte, veoma neobichno za jednu firmu koja svoj proizvod daje FOR FREE.


IE je isto FREE, a redovnost patchovanja nema nikakve veze sa sigurnosti proizvoda; bug je ispravljen tek kad svi korisnici patchaju sve svoje proizvode, a intertnost u tome jest i uzrok 99% svih sigurnosnih problema danas.

Džaba sve što ti govoriš, svi koji su skinuli FF ranije od desetak dana i nisu nadogradili ga (što je > 95% ljudi) su ranjivi.

Citat:
A phishing je vezan samo za FF? LoL


Nevjerojatno kako si ti uspio shvatiti da sam rekao da je phishing vezan samo za FF. Nekoliko bugova u FF koji ga omogućavaju sam spomenuo kao repliku na tvoju nebulozu da je ozbiljnost FF bugova "smiješna" u odnosu na IE.

Droppanje i pokretanje skripte ti još uvijek ne izgleda "dovoljno ozbiljno".

Još jednom, pozivanje i pravdanje na IE je samo dokaz da ono što ja govorim jest istina :)

Citat:
Ne, administratori koriste iskljuchivo Windows, svi koji koriste linux su zealoti, zagrizheni pljuvachi windowsa blablabla...


Ne budi smiješan. 95% linux zealota i jesu retardi ~ onoliko kako sam ih opisao.

Citat:
Administrator ne mora da bude programer, mada je pozheljno. Programer je posebno definisana profesija, as far as i know.


Zato i imamo gomilu loših admina.

Citat:
A o sigurnosti informacionih sistema ne treba ni da komentarishem. Silni service packovi govore sami za sebe.


SP-ovi na win nisu samo ispravke sigurnosnih problema, već i medij implementacije novih core OS (i sigurnosnih i inih) featurea. Da si jednom u životu aplicirao isti, to bi valjda znao.

Citat:
I da, izuzetno sam samoironichan i samokritichan kad su u pitanju propusti.


So am I.
[ Palma @ 18.04.2005. 19:07 ] @
Citat:
Sundance:
Zato i imamo gomilu loših admina.



Ček, ček Sandens... Ti to ovde kažeš da admin mora da bude i programer, ili sam te ja pogrešno shvatio? Otkud tebi uopšte ta ideja? Da je tako postojali bi samo administratori ili samo programeri, nikako i jedni i drugi. Ti si to nešto pobrkao lončiće.
[ mkdsl @ 18.04.2005. 19:52 ] @
Citat:
Sundance: Pravdanje je najbolja potrda da sve što ja govorim jest istina.


Mozhda tebi. Meni je smeshno.

Citat:
Džaba sve što ti govoriš, svi koji su skinuli FF ranije od desetak dana i nisu nadogradili ga (što je > 95% ljudi) su ranjivi.


O da, ni dan danas pola ljudi nema SP2, who cares. Ja redovno skidam nove verzije, chak ima i mala ikonica u FF-u koja ti kazhe da ima slobodan update (jasno vidljiva u samom browseru).

Citat:
Nevjerojatno kako si ti uspio shvatiti da sam rekao da je phishing vezan samo za FF. Nekoliko bugova u FF koji ga omogućavaju sam spomenuo kao repliku na tvoju nebulozu da je ozbiljnost FF bugova "smiješna" u odnosu na IE.


Tvoja replika je bila na moju repliku, jer potencirate non stop kako je FF malo zastupljen, i izuzetno nebitan u celoj prichi. A kad se pojavi bug, onda je smak sveta, i onda krece pljuvachina po "nebitnom" browseru. I ovo mi je izuzetno smeshno.

Citat:
Ne budi smiješan. 95% linux zealota i jesu retardi ~ onoliko kako sam ih opisao.


A ti si izuzetno struchan, i u medicinskom i u administratorskom poslu, pa da ocenish ko je retard? Josh jednom se nasmejah

Citat:
Zato i imamo gomilu loših admina.


Gomilu loshih admina imamo jer su neobrazovani, i jer ih mrzi da uche. A ne zato shto vole linux/windows, i ne zato da li su ujedno i programeri i administratori. Ja sam administrator, nisam programer. Cenish da sam losh administrator?

Citat:
SP-ovi na win nisu samo ispravke sigurnosnih problema, već i medij implementacije novih core OS (i sigurnosnih i inih) featurea. Da si jednom u životu aplicirao isti, to bi valjda znao.


Yeah, a onda je mrmot zamotao chokoladu u foliju... Te priche mozhesh da sipash nekome drugom. I zamisli, koristio sam i windows (administracija), i imao sam priliku da se naapliciram service packova... I josh jednom cu se nasmejem. Ja lepo rekoh da smo svi mi retardi sem Sundance-a i degojsa . Shta chini jednoumlje .

Citat:
So am I.


Ti se nakritikova svega, sem onoga na shta se zhali par stotina miliona korisnika. Sad sam vec pukao od smeha

Citat:
Palma: Ček, ček Sandens... Ti to ovde kažeš da admin mora da bude i programer, ili sam te ja pogrešno shvatio? Otkud tebi uopšte ta ideja? Da je tako postojali bi samo administratori ili samo programeri, nikako i jedni i drugi. Ti si to nešto pobrkao lončiće.


Lonchici su chudo...
[ degojs @ 18.04.2005. 22:23 ] @
Citat:
A ja bih te molio da procitas ceo clanak ima i o tome tamo :), samo nisam hteo da se ponavljam :)


Ima i o tome.. samo šta?

U biti, neki ljudi hoće besplatno softver od MS-a, a to ne ide. To nek' traže od Linusa, zajedno sa kvalitetom koji ide po toj ceni. Eto nema besplatno od MS-a, al ne vidim da prelaze na kupusaru.
[ degojs @ 18.04.2005. 22:27 ] @
Citat:
jer potencirate non stop kako je FF malo zastupljen, i izuzetno nebitan u celoj prichi.


To su činjenice. FF i jeste malo zastupljen u odnosu na IE i onda i jeste nebitan. Ništa u tome nema ni netačno ni loše.

Čik napravi komercijalan sajt koji se ne prikazuje ispravno u IE. Kad FF bude imao takav status pričaćemo.

Šta uopšte laprdate non-stop o Linuxu i Firefoxu kad se zna da ih koristi malo ljudi, i to tamo neki teški geekovi (ne u negativnom smislu) ili mesari željni da dokažu kako su pametniji od ostalih i slično. A apdejti na kupusari su posebna priča. Pa tu i nema prestanka, to je sve u procesu neprekidnog krpljenja. Danas celi dan, pa sutra još.
[ zi:: @ 19.04.2005. 06:39 ] @
Nisi nam još otkrio podešavanja svog Debiana. Da li si stavio na stable ili na unstable, testing. Jer stable proizvodi mnogo manje updatea nego unstable/testing (normalno, pošto je potonja za developere/entuzijaste). Debian je prilično konzervativna distribucija, ne pravi update za stable ukoliko to ne mora. Takođe, broj paketa (a i koji su paketi u pitanju) zna da utiče na količinu updatea.

A nepravilno karakterisanje neprekidnog krpljenja kod development/testing distribucija linuxa bih radije nazvao dinamičnim svakodnevnim razvojem.
[ mkdsl @ 19.04.2005. 11:06 ] @
Citat:
degojs: Šta uopšte laprdate non-stop o Linuxu i Firefoxu kad se zna da ih koristi malo ljudi, i to tamo neki teški geekovi (ne u negativnom smislu) ili mesari željni da dokažu kako su pametniji od ostalih i slično. A apdejti na kupusari su posebna priča. Pa tu i nema prestanka, to je sve u procesu neprekidnog krpljenja. Danas celi dan, pa sutra još.


Izvini shto postojimo! . Vidim da je doba vladavine velikog nam Slobe ostavilo zhestok uticaj na tvoj razvoj. Pa shta ako ga koristi malo ljudi? Ja ga koristim, moje drushtvo ga koristi, i niko od nas nije "geek". Ja zaradjujem (!) zahvaljujuci linuxu. A opet, da li smo pametniji ili nismo, o tome samo ti i Sundance mozhete da diskutujete. Poshto ste i programeri, i administratori, i medicinski radnici, pa dajete sebi za pravo da donosite takve zakljuchke.

I dalje chekamo neki log/dokaz shta si ti to krpio na tvojoj "kupusari". Verujem da stvarno imash "kupusaru" od linuxa na rachunaru, ali to nije greshka sistema, vec korisnika...
[ Palma @ 19.04.2005. 12:32 ] @
Iz teksta što je Deki ostavio:

Citat:

The study was published only a few days before Microsoft removed the "blocker" mechanism that had temporarily disabled the delivery of SP2
[ degojs @ 19.04.2005. 21:39 ] @
mk,
stavi Debian pa ces sam da vidis, meni vise pun k**** da ja radim posao za druge - kao onomad Nedeljku da tažim studiju.. Stavi lepo sam, pa ćeš da vidiš.

I da, nemoj da se kačiš za Debian, ista stvar je bila i sa Mandrake onomad. 6 meseci nakon izlaska verzije 10.0 bilo je oko pola giga zakrpa samo za sigurnost.

Debian je unstable, jer kada sam stavio stable bio je KDE 2.x, pa su mi linuxovci ovde lepo rekli da stavim unstable, a ne da koristim KDE od pre sto godina.

Tebi ostaje da pričaš bajke, a meni bi i bez toga bilo dovoljno da pogledam u kom ritmu izlaze nove verzije Firefoxa, Apache i slično.
[ degojs @ 19.04.2005. 21:53 ] @
Citat:
Vidim da je doba vladavine velikog nam Slobe ostavilo zhestok uticaj na tvoj razvoj.


Jest vala, al' sam zato ipak zbrisao na vreme te sam dobio terapiju kakva mi je trebala - normalan život. Tebi ostaje da luduješ tamo, sve sa kupusarom. Nema Slobe, te verujem da sad uživaš. To što moraš da koristiš tu kupusaru, meni već dovoljno govori koje su kod tebe posledice zbog Slobe. I ko sa njima mora da živi i dalje..

Citat:
Pa shta ako ga koristi malo ljudi? Ja ga koristim, moje drushtvo ga koristi, i niko od nas nije "geek".

Jok. Moja baba je geek. Niko na ES nije geek :)

Citat:
Ja zaradjujem (!) zahvaljujuci linuxu.

M'da.. vidim ja šta ti pričaš, pa mi je odmah jasno da zarađuješ..
[ SmilieBG @ 19.04.2005. 23:26 ] @
Lele, bash ste dosadni.

Evo vam jedno poredjenje, ako dozvolite.

VW je dizajniran, krojen, pravljen, osmisljen i napravljen za *siroke* mase (MS);

Ferrari Enzo je auto za ljude koji takvu zver znaju i kontrolisati, inace ce ih sahraniti (*nix).

I kao sto ce vas vas Ferrari izneveriti sto ne mozete da u njega stavite namirnice za nedelju dana za 4-ro clanu porodicu, isto ce tako vlasnik VW kuditi svoj auto sto nece brze od x km/h.

I nemojte ni od jednog ni od drugog ocekivati ono za sta *nisu* predvidjeni! Koristite ih za ono, za sta su ih daleko pametniji od nas ovde osmislili i napravili i uzivajte u zivotu oko vas!

Rupa na saksiji je, usput budi receno, daaaavno otkrivena.

Poz,
Sale

ps. Da MS sudskom odlukom od sutra mora *samo* FF da isporucuje a da se IE totalno izbaci iz paketa, za 3 meseca bi imali vise FF korisnika nego IE. Prema tome, ko se bude sledeci put okrenuo toj prici da je IE "popularniji" neka se vrati ovde, neka smireno par puta procita ovaj ps., neka dobro razmisli i onda zavrsi svoju poruku!

ps.2: sretnih 599 vlasnika Ferrari Enza su primorani (crno-na-belo) da poloze trodnevni kurs upravljanja takvim vozilom. Kurs je sponzorisan i pripremljen od Ferrari-ja na jednoj od njihovih test staza.
[ zi:: @ 20.04.2005. 03:39 ] @
Citat:
degojs:
Debian je unstable, jer kada sam stavio stable bio je KDE 2.x, pa su mi linuxovci ovde lepo rekli da stavim unstable, a ne da koristim KDE od pre sto godina.


Debian je unstable?? I još sa instaliranim KDEom? Stvarno ne razumem kako si onda mogao očekivati da će verzija za developere da se osvežava jednom mesečno sa kojim megabajtom? Pogledaj ove linkove:
http://www.debian.org/releases/ i http://www.debian.org/releases/unstable/ gde lepo kaže:
Citat:
The “unstable” distribution is where active development of Debian occurs. Generally, this distribution is run by developers and those who like to live on the edge.

(...)

"sid" is subject to massive changes and in-place library updates. This can result in a very "unstable" system which contains packages that cannot be installed due to missing libraries, dependencies that cannot be fulfilled etc. Use it at your own risk!

Da li to znači da padaju u vodu sve ono što si napisao o masivnom updateu, da će ti pojesti bandwidth, da je to neprekidno krpljenje itd?

Samo mi nemoj reći da instaliramo Mandrake nakon ovoga, i da ti znaš i bez ovoga koliki je česti update. Sve svoje tvrdnje si bazirao i dokazivao na updateu Debiana koji imaš.

Hvala, sada su stvari svakako jasnije.

A za onu večitu temu should I stay or should I leave ... Mislim da bi to bio najljući advocacy kada bi se to postavilo kao posebna tema sa pljuvačinom najgorih razmera. Verujem da je svaki izbor pravi, ako je to pomoglo čoveku da nađe mir i sreću u životu. Ne mislim da je bilo kakav izbor (bio) lak. Naprotiv.
[ degojs @ 20.04.2005. 03:49 ] @
Ma šta je tebi?

Pa kad sam stavio Debian stable, imao sam KDE od pre sto godina, sami linuxovci mi ovde rekli da je to matoro. Drugi linuxovac me uputio na unstable.

Dalje, nisam ja kriv što Debian ekipa ima KDE 2.x kao stable. Znači verziju KDE 3.3.x kao stable možemo da očekujemo negde za 100 godina? E pa, doviđenja kad je tako.

Što se Mandrake tiče, 6 meseci nakon izlaska verzije 10.0 je imao pola giga siguronosnih zakrpa. Imao sam ga instaliranog, a ti pričaj šta hoćeš. Šta ti meni sad prebacuješ po tom pitanju, nije mi jasno? El' ni tu ne treba da instaliram KDE? Ili treba da koristim KDE 2.x?
[ zi:: @ 20.04.2005. 03:59 ] @
KDE se jako razvija, i svaka promena se unosi u unstable, otud toliko promena. Nije bilo pitanje zašto koristiš KDE (i ja ga srećno koristim), nego je činjenica da imaš instaliran KDE znak da ćeš imati masivan update svako malo.

Ne razgovaramo sada ovde o konzervativnosti Debian distribucije (a stvarno jeste konzervativna, zato bih je više preporučio za servere), nego o tome na čemu si ti bazirao svoje tvrdnje o masivnom updateu: na unstable distribuciji za developere.
[ degojs @ 20.04.2005. 05:15 ] @
Hahaha, pa šta je sa Mandrake onda?

Verzija 10.0, koju sam onomad probao, nešto se ne sećam da je bila označena kao unstable? Kad sam javio ovde da ima pola giga apdejta samo za sigurnost, odmah su me dočekali sa "uuu, Mandrake je užas, pa što si tu distribuciju probao.." Uvek kod vas --- e probaj onu DRUGU distribuciju.

Izgleda da su to vama rešenja za sve: "Biće iduće godine" i "Koristi drugu distribuciju".

Oćeš da ti ja kažem tajnu: koristi Windows i imaj toliko u glavi da jednom mesečno odeš na Windows update (mada ako je to problem ima Auto Update :)). Ako si još samo malo pametniji, nećeš raditi kao administrator niti ćeš instalirati svaki dan 10 programa sa Kaze za koje pojma nemaš ni šta će ti posle 2 dana, iskreno. I rešeni problemi. A o drajverima, softveru, igricama da ni ne pričamo. Policija nikad nikom nije ulazila u stan zbog piratskog Windowsa ni ovde, pa neće ni kod nas tamo, ako ti je to problem. A MS neće propasti zbog tebe :) I fino uživaš, a od kupusare ako jednog dana nešto bude, prebaciš se onda, a ne danas kad je - kupusara.

Samo za tvoju informaciju, kad smo onomad imali onu super-temu o lakoći korišćenja, probali smo Red Hat 9, nešto mi se čini da je bila situacija slična kao sa Mandrake. Možda ne baš toliko apdejta, ali nije bilo ni daleko.

A to što nove verzije distribucija izlaze svakih 6 meseci, to je posebna priča. A da, nisu to uglavnom ispravke, nego NOVE verzije. Npr. umesto Firefox 1.0.2 sad dobiješ Firefox 1.0.3 :)) O da, i umesto Apache 2.0.51 dobiješ 2.0.52 ;) Jebe kevu nova verzija omiljene kupusare, je l' da?

Prijatelju, ja više neću da ti se pravdam. Lepo ti probaj Mandrake i Debian pa vidi da li ja izmišljam ili ne.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 20.04.2005. u 06:49 GMT+1]
[ zi:: @ 20.04.2005. 05:48 ] @
degojs, majstore, nemoj širiti temu bez potrebe. Ja koristim Debian već više od 3 godine na svim svojim serverima i na svim klijentima u firmi i prezadovoljan sa njim. Meni i na unstable radi stabilno, i srećan sam sa dinamičkim razvojem. Ja nisam pomenuo mandrake, red hat 9, niti ću ih pomenuti u dogledno vreme. Ti si ih pomenuo.

Stvarno ne razumem. Ranije si rekao:
Citat:
A kako bi ti to? Da se testira 7 dana pa vozi Miško?
Nije vam mnogo 18 meseci beta testiranja za SP, longorn čekate već ... koliko godina, a na lInuxu hoćete sve, sada odmah. Pa može sve, sada odmah, ali zato platite malu cenu: update zbog svakodnevnog razvoja (a ne krpljenja).

Nisam siguran da li ću te poslušati za Windows, makar su ti saveti pametni za update i sumnjive programe. Ima toliko lepih alternativa, kako besplatnih, tako i komercijanih; evo, izlazi Mac OS X Tiger za koji dan, za njega postoje svi open source programi, a i update im je kulturne veličine
uuu, dobar smiley, aj' još jednom:
[ degojs @ 20.04.2005. 05:58 ] @
Hahaha, pa šta čekaš, što ne koristiš Mac OS X Tiger? Sve u firmi i kod kuće :))

Ko čeka šta?

Na Windowsu već 100 godina nema problema ako imaš samo malo u glavi. A kod vas ni danas većina problema nije rešena za normalnu desktop upotrebu.

Citat:
Nije vam mnogo 18 meseci beta testiranja za SP


MS ne gura krajnjim korisnicima beta verzije kao gotov proizvod, za razliku od poljoprivredinka koji kupus guraju samo tako.

Citat:
longorn čekate već ... koliko godina


Longhorn, nisam siguran ko ga to toliko čeka.. Ja sam se jedva naterao i XP da instaliram na kućni kompjuter i to sa par godina zakašnjenja.

Citat:
, a na lInuxu hoćete sve, sada odmah. Pa može sve, sada odmah, ali zato platite malu cenu: update zbog svakodnevnog razvoja (a ne krpljenja).


Pa nemate bato ni aplikacije koje svi drugi koriste, čak i na tom OS X koji pominješ.

Je li, jesmo li dočekali da aplikacije na kupusari daju isti izbor fontova ili se i dan danas ne zna ko pije a ko plaća? Svaka druga aplikacija svoj spisak.. Ma daj koga ti zajebavaš.. Osnovne stvari prijatelju, pa ćemo dalje :)

O tome ko šta čeka godinama, bolje da ne pričamo.
[ degojs @ 20.04.2005. 06:01 ] @
Citat:
evo, izlazi Mac OS X Tiger za koji dan, za njega postoje svi open source programi, a i update im je kulturne veličine


E vidiš ovo je smešno. Pričamo kupusara vs. Windows, a ti sad o Mac OS X. Jesam ja nešto pobrkao ili tvoj Debian od danas ide kao Mac OS X Tiger? :)

To samo pokazuje koliki ste vi paćenici - nije bitno ko i šta nego samo da je protiv MS. To vam je sve što i znate: "Ua Microsoft!"

Mac OS X je klasa za sebe i sigurno OK koliko sam uspeo da vidim ili pročitam, ali ne vidim kakve veze ima sa tvojom kupusarom ili Windowsom kod mene.
[ zi:: @ 20.04.2005. 06:15 ] @
Bezveze pomenuo OS X, da ne budem jedini koji širi priču, prijatelju

Ja koristim i Mac OS X; znaš, imam više kompjutera, pa možeš instalirati više operativnih sistema. A gre'ota instalirati nešto drugo na Powerbook, kada ima sve što sam pomenuo.

Nije da ja ne bih koristio Windows kada bi mi bio potreban; ali linux i Mac OS X mi daju sve što mi treba, a i šire. Tako da nisam paćenik, ne vičem eksplicitno 'ua microsoft', nego samo nekada upoređujem ms i nešto drugo.
[ degojs @ 20.04.2005. 06:16 ] @
Citat:
update zbog svakodnevnog razvoja (a ne krpljenja).


Hehe, nije patch nego nova verzija, nije krpljenje nego razvoj.

Priznajem, zvuči lepše: "Svakodnevni razvoj, a ne krpljenje." :))

Pitaj ljude koji rade u IT šta misle o tom svakodnevnom razvoju. Zbog toga su od MS i tražili da patcheve izdaju jednom mesečno a ne češće. Ne vole ljudi da se razvijaju, biće da je to :)
[ degojs @ 20.04.2005. 06:18 ] @
Citat:
nego samo nekada upoređujem ms i nešto drugo


Pa upoređuj slobodno ali na nekoj drugoj temi. Može slobodno Mac OS X vs Windows, ali druga tema, mislim da bi bio red. Ovako ispada očajnički pokušaj.. poslednje velike reči u stilu: moja je crkla, al i vaša će :))
[ zi:: @ 20.04.2005. 06:41 ] @
Dogovoreno za mac os x. Dosta digresija od mene.
Citat:
Pitaj ljude koji rade u IT šta misle o tom svakodnevnom razvoju.

Još jednom ću podsetiti, kada već moram da crtam, na razliku između stable verzije (retki update uz munjevite reakcije u slučaju eventualnih (retkih ;) ) security problema), i unstable verzije koja je za developere i entuzijaste.

Podseti me, šta developeri/entuzijasti više vole? Da čekaju update jednom mesečno, ili da učestvuju svakodnevno u razvoju/testiranju?
[ degojs @ 20.04.2005. 15:27 ] @
Ma znaš šta, ne želim da ti odgovorim jer se vrtimo se u krug, pa možda najbolje da se zaustavimo, a nek' svako misli šta hoće.
[ Sundance @ 20.04.2005. 20:06 ] @
Citat:
zi::: Još jednom ću podsetiti, kada već moram da crtam, na razliku između stable verzije (retki update uz munjevite reakcije u slučaju eventualnih (retkih ;) ) security problema), i unstable verzije koja je za developere i entuzijaste.


Mora da su onda svi koji koriste linux entuzijasti jer je zadnja stable verzija debiana izašla prije 3 god :)

Sid fura većina kućnih korisnika....

Hoće taj Sarge skupa sa LH-om, ha?
[ Sundance @ 20.04.2005. 20:14 ] @
Citat:
SmilieBG: Da MS sudskom odlukom od sutra mora *samo* FF da isporucuje a da se IE totalno izbaci iz paketa, za 3 meseca bi imali vise FF korisnika nego IE. Prema tome, ko se bude sledeci put okrenuo toj prici da je IE "popularniji" neka se vrati ovde, neka smireno par puta procita ovaj ps., neka dobro razmisli i onda zavrsi svoju poruku!


To se ne može dogoditi ponajviše u corporate okolišu zbog gomile custom IE activex kontrola, pluginova..koji se koriste in-house.

Činjenica jest da IE svoju popularnost ponajviše temelji na defaultnom odabiru korisnika, ali to ne mijenja činjenicu da FF nema ništa revolocionarnije za ponuditi, jer kako to da ako je on tako napredniji i sigurniji i bolji i sve od IE, kako to da nakon 6 mjeseci ne samo nije postao dominantan browser, već nije ni dobio dvoznamenkast procentualni udio na tržištu?

Ma mora da su svi koji koriste IE derivate MS-ovi plaćenici...
[ SmilieBG @ 20.04.2005. 22:43 ] @
Citat:
Sundance: ... kako to da nakon 6 mjeseci ne samo nije postao dominantan browser, već nije ni dobio dvoznamenkast procentualni udio na tržištu?

Ma mora da su svi koji koriste IE derivate MS-ovi plaćenici...


Zato jer je procenat zastupljenosti M$-a u domacinstvu nesto malo veci od zastupljenosti IE naspram ostalih browsera. Jednostavno. FF nije dovoljno jak na trzistu da moze neuke i nezainteresovane da privuce, kada imaju vec nesto po defaultu instalirano. Pa zaboga, moja baba (ovo bez zezanja) je mislila da je ona E ikonica od IE, da je to sam internet... :) i siguran sam da nije jedina koja je tako mislila :)

A za IE i placenike - to nisam nikada rekao. Mada, M$ ima dovoljno para da ih sve plati, ali nije o tome rec. Stvar je u tome, da je FF daleko flexibilniji u svakom pogledu od IE-a. Da je jednostavno, sa pogleda korisnika, jedan po funkcionalnosti napredniji GUI od IE-a. Kako stoje u pozadini (tj, kakav engine imaju) zaista ne znam i tu ne mogu nista da kazem.

Ali ono sto moje oko registruje, jednostavno mi kaze da FF mozes daleko vise da ukrojis svojim potrebama. I sto je najlepse - sto (jos) ne postoji mozes u jednom 'relativno' jednostavnom jeziku (xul) da napises i da podelis sa ostalima.

Neke, male prednosti i pogodnosti po kojima FF dobija prednost u mojim ocima:

- extenzije tipa downemall;
- extenzija za WinAmp (ali pazi kad je obozavam!);
- jos par sitnijih extenzija;
- tabbed browsing;
- about:config.

I ok, ne osporavam, sve bi ovo (ali priznaj!) sa daleko vise muke mogao i u IE da nateras. E, pa prednost FF-a jeste sto je okrenut korisnicima maximalno. Da instaliras extenziju trebas samo da kliknes na link na sajtu i da potvrdis. That's all. Ako ti se ne dopada, source je dostupan - prepravis :)

A sto se tice explotia, bugova, virusa, trojanaca i sl - uvek ih je bilo, uvek ce ih i biti. I nikada nijedan browser (sem mozda google-a, ali i njih obozavam, sta cu, kada izbace browser) nece biti 100% siguran. I sve one exploite i bugove koji postoje, ali nisu otkriveni... rupa bez dna - jednostavno. Uvek je bilo - uvek ce i biti: sve je isto onoliko sigurno koliko korisnik to zna da osigura! garantovano ti mozes bolje da ucinis IE sigurnijim od mene i opet neko zna FF da napravi sigurnijim od tebe... A ko se toliko plasi svih tih 'zlih' codova: kabl iz zida, knjigu u ruke i miran si :)

Dakle - FF je po meni, bolji jer je flexibilniji i moze se mnogo bolje 'stopiti' sa korisnikom od IE-a.

Poz,
Sale
[ dr ZiDoo @ 20.04.2005. 23:33 ] @
E ajde sada fino defregmentujte moždane ćelije i vratite se na temu ili ja ovo katančim.
[ SmilieBG @ 20.04.2005. 23:40 ] @
Kako da ih ne volEs :)

http://www.google.com/help/features.html#prefetch

Poz,
Sale
[ Sundance @ 22.04.2005. 17:00 ] @
Citat:
Stvar je u tome, da je FF daleko flexibilniji u svakom pogledu od IE-a. Da je jednostavno, sa pogleda korisnika, jedan po funkcionalnosti napredniji GUI od IE-a.


I još uvijek, nakon 6 mjeseci od službenog izlaska (i 2godine otkad se razvija), tako divan, tako seksi, tako kul, nema ni dvoznamenkast procentualni udio...

A kad IE7 dođe, koje će onda ostati prednosti FF? Evo koje

• lakše je developerima raditi stranice za xyz standarde (99.9% korisnika boli qrac za to)

• brži engine (čitavih 0.1 sec, ja ih nisam vidio)

• manja realna opasnost od browser-specific malware u slučaju da si naupdateovan (i ovo će se s vremenom smanjivati, kao što smo već danas svjedoci..)

Citat:
Dakle - FF je po meni, bolji jer je flexibilniji i moze se mnogo bolje 'stopiti' sa korisnikom od IE-a.


"stopiti s korisnikom" ???

Kult, kažem vam ja. Sveto Božanstvo gospon FF.
[ Sundance @ 22.04.2005. 20:14 ] @
Citat:
dwarf: 1. Sundance, mene itekako boli k**** za to što mogu normalno da pravim sajtove u FF-u a ne mogu u IE-u.


Mene baš briga jer nisam web developer. Kao i 99% drugih ljudi. Tvoje osobne frustracije ne bi smio projicirati ne neku opću diskusiju.

Uostalom, sve što ASP.NET engine pljune radi fino u IE. :>

Citat:
Srećom, MS negde kapira to (za razliku od tebe) pa najavljuje i update engine-a u verziji 7. Koliko će to biti ostaje da se vidi.


Uuu, napokon će linuxaši moći svoje frustracije prebaciti na nešto što nije "standardi, standardi, standardi", a Internet će napokon moći disati. Ah.

Citat:
2. "Stopiti sa korisnikom" znači prosto da se lakše menja po željama korisnika dok IE to ne može. Da, možeš da instaliraš neki shell za gomilom stvari, i to je cool, ali IE PER SE nema tu sposobnost.


Ti shellovi jesu extenzije IE-a kao engine-a. IE je i zamišljen da pruži osnovnu funkcionalnost, a da shellovi budu ti koji će dodavat fancy GUI i ostale stvari...

Citat:
Ti toliko hvališ Maxthon da bih ja mogao da kažem da je i on tebi božanstvo, a o ostatku MS tech-a da ne pričam.


Ne, samo kažem da je OK alternativa FF-u za većinu stvari.
[ caboom @ 22.04.2005. 22:18 ] @
sundance, standardi jesu veoma bitna stvar inace dobijas istu situaciju koju Linux community radi sa POSIX-om: "hmm... nemam pojma zasto je ovo zaista ovako, dodacu i ovo... uuuu bas je cool". ovo je veoma lose karikiranje onoga sto je GNU uradio sa POSIX standardima i svojim alatima i ponekada je j---no naporno portovati nesto sa Linux-a na neku drugu platformu sa kojom bi navodno trebao da bude kompatibilan. ista prica vazi i za celu idiotsku trku izmedju m$-a i netscape-a koja je pocela sredinom 90ih i napravila veliku kolicinu djubreta koja je dosla sa obe strane tako da web developeri obicno moraju da testiraju svoje aplikacije na N razlicitih browser-a. reci da odredjena aplikacija "works best with a ..." je krajnji amaterizam, sorry, stvari tako ne funkcionisu van advocacy foruma.
[ degojs @ 22.04.2005. 23:09 ] @
Well.. yes, but no.

Nije amaterizam jer si imao situaciju u kojoj je IE držao više od 90% tržišta (Win + Mac). Pre bih rekao da se radilo o ekonomičnosti.

Ne vidim ni da je industrija igara nešto amaterska jer ne podržava druge sisteme osim Windowsa (ne uključujući tržište konzola).
[ Sundance @ 22.04.2005. 23:13 ] @
Da, situacija na desktop tržištu je specifična jer gotovo pa da sam IE jest standard :>
[ BluesRocker @ 23.04.2005. 02:06 ] @
Citat:
ista prica vazi i za celu idiotsku trku izmedju m$-a i netscape-a koja je pocela sredinom 90ih i napravila veliku kolicinu djubreta koja je dosla sa obe strane tako da web developeri obicno moraju da testiraju svoje aplikacije na N razlicitih browser-a.

Sta je to Netscape?
[ degojs @ 23.04.2005. 02:27 ] @
Citat:
Sta je to Netscape?


Jedan od mnogih bogova dok smo jos svi bili pagani. Danas se o doticnom cita na web stranicama posvecenim istoriji, a najveci deo je odavno prihvatio istinu da je kompjuterski bog jedan i iz Redmonda. Za ono malo nevernika jedini spas je da prođu kroz čistilište Advocacy foruma.

=~~~~~
[ zi:: @ 23.04.2005. 03:41 ] @
Citat:
IE držao više od 90% tržišta (Win + Mac).

Samo radi preciznosti da ispravim da IE na Windowsu nije isto što i IE na Macu. Rade dva različita tima (naravno). IE na Macu (više se ne razvija nakon verzije 5.x) je najnekompatibilniji i najbagovitiji browser novije generacije koji sam video. Verovatno su to uradili sa namerom: ko vam je kriv, koristite Windows pa ćete videti stranice kako treba.

Par nas koji odbijaju da prođu kroz čistilište govore da je IE manje napredan i moderan od browsera kojem sada neću pomenuti ime ... ma IE Windows je mila majka, sunce, dar sa neba u odnosu na IE na Macu. Srećom, tamo sada postoje i drugi moderni browseri, pa će IE Mac polako otići u starački dom, da se druži sa Netscapeom :)

A pitate za Netscape? To je ljubav koja je trajala od 1994. pa dok sam izdržao :) Nije bilo lako, naročito na kraju, ali je zato bilo super na početku.
[ degojs @ 23.04.2005. 05:46 ] @
Tržište koje je Mac zauzimao pre (a i danas) je jednostavno marginalno, tako da možemo slobodno da ga i zanemarimo isto kao i kupusaru. IE jeste (bio) preko 90% tržišta, sa ili bez IE na Macu, kako god da okreneš.

Citat:
Srećom, tamo sada postoje i drugi moderni browseri, pa će IE Mac polako otići u starački dom, da se druži sa Netscapeom :)


Kao i sam Mac koji i nije nego dodatak za iPod :)


Dobro, dobro, evo malo ozbiljnije: neke dobre vesti, pa ćemo možda svi odahnuti (jedni kao web programeri, a drugi od njihove kuknjave):

Citat:
The first couple of things they’ve done are:

* Support the alpha channel in PNG images. We’ve actually had this on our radar for a long time, and have had it supported in the code for a while now. We have certainly heard the clear feedback from the web design community that per-pixel alpha is a really important feature.

* Address CSS consistency problems. Our first and most important goal with our Cascading Style Sheet support is to remove the major inconsistencies so that web developers have a consistent set of functionality on which they can rely. For example, we have already checked in the fixes to the peekaboo and guillotine bugs documented at positioniseverything.net so use of floated elements become more consistent.

We’re doing a lot more than this in IE7, of course, and we’re really excited that the beta release is almost here - we’re looking forward to the feedback when we release the first beta of IE7 this summer.
[ Sundance @ 23.04.2005. 06:27 ] @
Alpha PNG, cool, mora da će zbog te pizdarije kvaliteta surfanja znatno skočit :>

Glavno da su web developeri zadovoljni :)
[ caboom @ 23.04.2005. 06:38 ] @
sorry degojs, sundance, ali ignorisanje 10% trzista ako je u pitanju aplikacija za siroko trziste, a ne usko specijalizovana aplikacija u situaciji gde mozes da postavis zahteve >> JESTE << amaterizam.
pre svega ni microsoft, ni netscape, ni mozilla foundation ne mogu da namecu standarde - vec poodavno postoji telo koje je propisuje standarde, oni mogu samo da ih postuju ili ignorisu, sve van standarda mozes zvati "ekstenzijom", "feature-om", whatever, ali cinjenica je da time uglavnom povecavas entropiju i smanjujes portabilnost. kao sto sam vec pomenuo, ceo problem je nastao zbog trke netscape-a i microsoft-a, iz koje je netscape ispao zahvaljujuci svojoj gluposti, a ne zahvaljujuci kvalitetu IE-a (ili mozda treba da kazem ms mosaic-a?). naravno, bloating je dolazio sa obe strane.
generalno nemam preterano lepo misljenje o GNU frakciji i celoj slobodarskoj filosofiji, ali ipak smatram da bi zatvaranje i privatizovanje nekih standarda od opsteg znacaja bio potez koji bi unazadio celu industriju.
btw. degojs, nekada davno dok sam jos i radio neki web development secam se da je bilo koja "ozbiljna" specifikacija obicno imala zahteve za bar: IE5.x, IE6.x, IE5.x MacOS, netscape 4.x(, nesto kasnije netscape 6.x i ponekada i IE4.x). to je bilo u vreme kada je microsoft drzao gro trzista, netscape max 2-3% trzista, a mozilla je jos bila u milestone-ovima.
[ degojs @ 23.04.2005. 08:48 ] @
To je više rađeno po inerciji nego zbog potrebe. Kao što vidiš Opere nigde nema u tim specifikacijama, a nije baš da je nije bilo.

Druga stvar, koliko znam, dosta banaka uopšte ne podržava druge browsere osim IE, a nije baš da oni ne gledaju za svaki cent.

Treće, situacija se popravila u korist FF poslednjih meseci i sigurno da sada kada drži desetak %, treba podržati isti, pogotovo ako naručioc to dobije za istu cenu :) Više sam mislio na period pre, mislim da se tu nismo razumeli dobro, možda i mojom greškom.

Četvrto, standardi su u svoj toj priči totalno nebitna stvar. Ljudi uglavnom prelaze na FF jer im ovi koji kao bolje poznaju kompjutere savetuju da to urade - zbog sigurnosti (spyware, itd). Standardi? Ma jok, jedino ako ćemo da se lažemo. Ljude je za to briga isto onoliko koliko i razumeju šta im pričaš vezano za standarde. Ali kad im se pomenu spyware i virusi, e to razumeju i zato i pristanu da pređu na FF :))

I na kraju, ja lično ne mislim ništa loše o FF, čak bih ga i dalje koristio da me ne smara ono što stranice na MSDN ne budu OK. Maxthon, kome sam u poslednjih meseci našao takođe dosta zamerki (koje se čak ne ispoljavaju u IE) mi radi posao, a ne mislim da je bolji od FF, ali radi posao za sajtove koje ja posećujem uključujući i MSDN. Da me FF ne smara sa MSDN, Maxthon nikad ne bih ni pogledao.

Sad kad je IE7 već u izradi jednostavno ću sačekati isti.
[ dr ZiDoo @ 23.04.2005. 09:43 ] @
Citat:
degojs...a najveci deo je odavno prihvatio istinu da je kompjuterski bog jedan i iz Redmonda. Za ono malo nevernika jedini spas je da prođu kroz čistilište Advocacy foruma.



Hahahahahahahahahahahhahahhahahahahah
no comment
[ dr ZiDoo @ 23.04.2005. 09:58 ] @
A hoće IE7 da izađe pre Longorhna?
Ne vidim zašto je ova tema otišla na IE vs. FF ali neka.

IE koristi dosta ljudi i IE6 zakrpljen (SP2) je sasim ok. To što nema tabova jeste veliki nedostatak, ali jebiga.
IE6 dobro prati standarde. Ponekad se zaupi i doda &nbsp; ili vidi "ne postojeći" <br> ali generalno je ok. Veći problem je u tome što neki ljudi i dalje koriste 5.5 i 5.1 verzije koje su ekstremno loše.
Nekidan sam imao neugodnu situaciju sa jedanim Administratorom koji ima Win2K i neki stariji IE u kojem se stranica koja prodje w3c validaciju raspada. I on nazove da meni soli pamet a ja nemogu reći čovjeku 10g starijim od sebe: glup si!

Ja iskreno čekam da izađe IE7. Kako sam pročitao imaće taj vražiji tab i download manager. Situacija oko spajvera i etc. se smirila pa ćemo da vidimo.
[ BluesRocker @ 23.04.2005. 10:40 ] @
Citat:
A pitate za Netscape? To je ljubav koja je trajala od 1994. pa dok sam izdržao :) Nije bilo lako, naročito na kraju, ali je zato bilo super na početku.

Ma koristio sam ga i ja nekad dok nije izasla 4-orka (ili 5-ica, ne secam se vise) koja je uzasno gusila na pentiumu 1, dok je ie radio kao zmaj. Mislim da su njegovih 2-3% cenili zato sto je on uveo neke jako vazne standarde, dok je opera samo usla na otvorena vrata i to koristeci lazi i prevare. Kao najbrzi smo, ali nije zato sto je po defaultu podeseno da se ne proverava da li se stranica promenila u prethodnih 5 sati, i slicne prevare. Ima tabove, ali nek neko proba da ih iskljuci, pa da koristi open in new page, i isto to ali shift i klik na link pa ce videti kolko je dobro uradjena? Zato ie ima Go dugme pa ne moras da udaras svaki put enter. Mogao bi o operi do sutra. Security joj je super. Instalirao sam je jednom pocetniku jer sam cuo od jednog linuxovca da je sigurnija. Posle par meseci covek je imao 8 sati razgovora sa inostranstvom, 280 kriticnih objekata nadjenih pomocu adawarea, 30-tak pomocu spybota, i 4 virusa pomocu kasperskog.
[ srki @ 23.04.2005. 11:10 ] @
Citat:
BluesRocker:Ima tabove, ali nek neko proba da ih iskljuci, pa da koristi open in new page, i isto to ali shift i klik na link pa ce videti kolko je dobro uradjena?

Ne vidim u cemu je problem?

Citat:
Zato ie ima Go dugme pa ne moras da udaras svaki put enter.

Evo kod mene u operi (default instalacija) lepo ima Go dugme. Takodje kada pastujem link samo iz liste izaberem paste and go i automatski mi ide na taj link, ne moram ni da klikcem na to go dugme.

Citat:
Security joj je super. Instalirao sam je jednom pocetniku jer sam cuo od jednog linuxovca da je sigurnija. Posle par meseci covek je imao 8 sati razgovora sa inostranstvom, 280 kriticnih objekata nadjenih pomocu adawarea, 30-tak pomocu spybota, i 4 virusa pomocu kasperskog.

A ja vidis koristim operu godinama i nikada nisam imao problema. Kao sto si rekao on je bio pocetnik i ko zna na koje sajtove je isao i mozda kliktao yes kada ga pita da instalira ili startuje neke programe. Takodje mozda je koristio i IE.
[ BluesRocker @ 23.04.2005. 12:00 ] @
Citat:
Ne vidim u cemu je problem?

Problem je sto u jednom slucaju otvori u novom prozoru, a u drugom u novom tabu, a to me nervira.
Citat:
Evo kod mene u operi (default instalacija) lepo ima Go dugme.

Moja greska, ima i kod mene, mora da sam pobrkao sa nekim browserom sa linuxa.

Ma ne kazem da je losa, nego lazu, a to ne volim. Odusevljavala me je njena brzina, a onda kad sam probao da testiram neku web aplikaciju, promenim nesto u programu, a kod opere nista. Probam ie, sve u redu. Onda sam video kako dobijaju na brzini. IE je podesen po defaultu da radi nesto sporije, ali zato odradi posao. To sto ces ti posle da castomizujes, to je tvoja stvar, ali vecina korisnika ne zna ni sta je to.
[ littleboy @ 23.04.2005. 14:36 ] @
Citat:
a najveci deo je odavno prihvatio istinu da je kompjuterski bog jedan i iz Redmonda. Za ono malo nevernika jedini spas je da prođu kroz čistilište Advocacy foruma.


E kako je ovo super.. ovo treba svako da stavi u sig l;)
[ caboom @ 23.04.2005. 15:17 ] @
Citat:
degojs: To je više rađeno po inerciji nego zbog potrebe. Kao što vidiš Opere nigde nema u tim specifikacijama, a nije baš da je nije bilo.

Druga stvar, koliko znam, dosta banaka uopšte ne podržava druge browsere osim IE, a nije baš da oni ne gledaju za svaki cent.


opera je uvek bila smatrana alternativnim resenjem, mada se cesto i ona pojavljivala u specifikacijama. za banke si u pravu, ali u pitanju su veoma konzervativne institucije koje su u stanju da nametnu specifikacije i obicno suzavaju specifikacije na ono sto smatraju nuznim. sa druge strane, ja opet znam dobar broj banaka koje podrzavaju netscape 6.

Citat:

Sad kad je IE7 već u izradi jednostavno ću sačekati isti.


slazem se, bice interesatno videti IE sa keyword-ovima koje FF neprekidno upotrebljava. sto se security-a i browser-a tice i dalje je najbezbednije iscupati relevantni kabl iz masine.
[ degojs @ 23.04.2005. 18:30 ] @
I dodatno, što se standarda tiče, ja nemam ništa protiv toga da svi browseri super podržavaju standarde, ali ne vidim ni veliki problem ako nije tako, jer nije to moj problem, kao ni većine korisnika.

Ono što je meni komično jeste da se na IE žale uglavnom ljudi koji najčešće koriste LAMP rešenje, pri čemu M naravno stoji za MySQL. A ta baza baš i nije poznata po poštovanju SQL standarda, koliko sam ja upućen. Uporedite je sa drugim bazama, komercijalnim ili besplatnim (npr. FirebirdSQL). Još nisam čuo da se ti isti ljudi toliko deru i kukaju zbog toga i da na svakom koraku savetuju "Koristite FirebirdSQL jer odlično poštuje SQL standard, MySQL je s***** po tom pitanju." Upravo obrnuto, uvek ističu da je MySQL "prirodno" rešenje, ali o standardima ni reči. Takođe, ako uporedimo druge osobine baza (SP, triggers, pogledi..), povlačeći paralelu sa IE vs FF (tabovi, ovo, ono) -- MySQL je siromašna baza, ali --- nikom ništa. To je meni crnjak.
[ Palma @ 23.04.2005. 18:58 ] @
Upravo tako, na jednoj strani imamo "važno je poštovati standarde" (čitaj "koristite Firefox, Explorer je ***), a na drugoj strani "nema veze što MySQL ne poštuje standarde, važno je da vrši posao." E, pa, gospodo draga, isto tako i Explorer vrši posao, i to odlično i nema razloga da ga menjamo. Eventualno, kome trebaju tabovi i još 300 dodataka preko toga može da koristi Maxthon. Još kad izadje IE 7 biće veselja.
[ degojs @ 23.04.2005. 19:08 ] @
Citat:
Mogao bi o operi do sutra. Security joj je super. Instalirao sam je jednom pocetniku jer sam cuo od jednog linuxovca da je sigurnija. Posle par meseci covek je imao 8 sati razgovora sa inostranstvom, 280 kriticnih objekata nadjenih pomocu adawarea, 30-tak pomocu spybota, i 4 virusa pomocu kasperskog.


E baš lepo da si se javio. Sad ispade, nije baš IE toliki krivac za te probleme, a druga je stvar što najčešće ljudi koji su alergični na MS vole da poturaju tu priču. Ili jednostavno podlegnu pričama :)

Citat:
srki:
A ja vidis koristim operu godinama i nikada nisam imao problema. Kao sto si rekao on je bio pocetnik i ko zna na koje sajtove je isao i mozda kliktao yes kada ga pita da instalira ili startuje neke programe.


Pa tačno tako, stvar je da ljudi instaliraju šta god stignu i neće njih ovaj ili onaj browser spasti od toga.

Citat:
Takodje mozda je koristio i IE.

Možda, ali reče čovek da je koristio Operu.

Uvek kriv IE, zar ne? :)



Evo jednog prilično OK teksta o istom:
http://www.eweek.com/article2/0,1759,1788825,00.asp

Users who want to can protect themselves in almost all cases automatically and unobtrusively.
..
The adware industry, which showed up at the workshop, makes all manner of lame excuses for itself, blaming, among others, users for not being more savvy about these things and not reading the lengthy license agreements in which the companies often state that they will install other software when and how they please.
...
As long as there are teenagers, it seems computers will get infected with adware.

[ dr ZiDoo @ 23.04.2005. 19:11 ] @
@Palma, sarkazam se pokazo lošim.

degojs je ovde u pravu. Ako se ufatiš standarda ko pjan plota u mySQL slučaju je to loše. I ako je mySQL baza podatka i nije do kranjeg korisnika. mySQL si, bar meni u iskustvu, poakazao kao baza za jeftine i male projekte. Međutim to je offtopic.

Ja ne znam čemu ponavljanje teme IE vs. FF vs. Opera. Ono stvari su jednostavne:

IE dugo nije imao konkurenicju. MS se malo opustio i dobio je to da se jednog dana probudio i reko: Imamo browser sa 20 rupa, star 2 godine i lošeg interfejsa. Za to vrijeme FF izlazi iz pelena i postaje samo takva konkurencija. MS sada pokušava popraviti stvar sa SP2(4) i pomalo uspjeva ali ih samo dobar IE7 može izvući.

Nadam se da se bar neko još samnom slaže.
[ degojs @ 23.04.2005. 19:11 ] @
Citat:
Palma:
Eventualno, kome trebaju tabovi i još 300 dodataka preko toga može da koristi Maxthon.


Može, ali može da koristi i FF. Ne vidim velike prednosti jednog u odnosu na drugi.
[ degojs @ 23.04.2005. 19:16 ] @
Citat:
Zidoo:
I ako je mySQL baza podatka i nije do kranjeg korisnika

Kao ni w3c standardi.
[ dr ZiDoo @ 23.04.2005. 19:21 ] @
Ciniti se.

Ako ja napravim stranicu sa CSSom koja prodje W3C a ne vidi se kako treba u IE to je loše, po korisnika.
Ti kada praviš mySQL aplikaciju ak malo zaobiđeš aplikacija će opet da radi.
[ Palma @ 23.04.2005. 19:22 ] @
Citat:
degojs: Može, ali može da koristi i FF. Ne vidim velike prednosti jednog u odnosu na drugi.


Eeee, ima jedna (mala?) prednost - Firefox sačuva stranu dok si trepno, a Maxthon (i Explorer) cede, tri dana im treba da sačuvaju stranu.
[ Palma @ 23.04.2005. 19:26 ] @
Ček Zidoo, kaži ti meni zašto firefox ne prepoznaje ALT tag u slici, a IE prepoznaje?
[ degojs @ 23.04.2005. 19:33 ] @
Citat:
Ako ja napravim stranicu sa CSSom koja prodje W3C a ne vidi se kako treba u IE to je loše, po korisnika.


Zato ti i nećeš da radiš tako stranicu, nego ćeš lepo osigurati da se dobro vidi i u IE, pre nego ode na server.

Šta ja kao korisnik imam sa tim? Ti vidi da li ćeš na serveru da ostaviš sajt koji je po w3c, ali se ne prikazuje dobro u IE. Malo sutra. Gde su ti sajtovi?
[ dr ZiDoo @ 23.04.2005. 19:36 ] @
use titile :)
[ Palma @ 23.04.2005. 19:52 ] @
Pa to i koristim, ali eto ti jedan primer da ni firefox ne poštuje standarde do kraja, takav kod prođe w3c validaciju, a u praksi radi samo sa IE. Što se onda ne žališ da FF ne poštuje standarde?
[ Palma @ 23.04.2005. 19:58 ] @
Valjda title, a ne titile

Lapsus lingue
[ Sundance @ 24.04.2005. 02:09 ] @
Citat:
degojs: Da me FF ne smara sa MSDN, Maxthon nikad ne bih ni pogledao.


Traitor :>

Citat:
srki:A ja vidis koristim operu godinama i nikada nisam imao problema. Kao sto si rekao on je bio pocetnik i ko zna na koje sajtove je isao i mozda kliktao yes kada ga pita da instalira ili startuje neke programe. Takodje mozda je koristio i IE


Pa naravno....tko je vidio da se malware instalira na bilo koji drugi način osim preko browsera...

Poanta je da FF/Opera zealoti konstantno uvjeravaju sebe i okolinu da su promjenom browsera riješili sve moguće probleme što se tiče malwarea, a to jednostavno nije točno.

Citat:
Palma: Eeee, ima jedna (mala?) prednost - Firefox sačuva stranu dok si trepno, a Maxthon (i Explorer) cede, tri dana im treba da sačuvaju stranu.


File -> Quick Save. Dok trepneš ;)

[ degojs @ 24.04.2005. 03:38 ] @
Citat:
Traitor :>


..reče mi onaj koji koristi Maxthon a ne IE, isto kao i ja :>
[ Palma @ 24.04.2005. 21:02 ] @
Jeste, dok trepneš, a posle kad otvorim taj "sačuvani" fajl sve neki hijeroglifi, neko klinasto pismo, Bog da te sačuva.

Doduše, to nije radilo u verziji Maxthona koju sam jesenas opisao ovde na Advocacy-ju, biće da je sad ispravljeno u novoj verziji.
[ degojs @ 24.04.2005. 21:37 ] @
Ispravljeno sve u 16, osim ako nešto ne propuštam. Kod mene sačuva praktično prazan fajl ili javi grešku :)
[ Sundance @ 24.04.2005. 21:56 ] @
Da istina, vidi stvarno ne radi :>
[ BluesRocker @ 25.04.2005. 01:30 ] @
Citat:
srki:
Evo kod mene u operi (default instalacija) lepo ima Go dugme.

Citat:
ja:
Moja greska, ima i kod mene, mora da sam pobrkao sa nekim browserom sa linuxa.

Ima u verziji 7.00, ali nema u 7.54. Odnosno ima, ali ako customizujes, sto vecina ne zna. Kad si poslao poruku, na brzinu sam instalirao stariju verziju pa sam pomislio da je moja greska.

Osim navedenog, internet explorer bolje prikazuje iframeove. Opera ima neki cudan bug. Ima i ie s njima manjih problema, ali opera je totalno zakazala.
[ davd @ 29.04.2005. 22:04 ] @
pa ljudi nemojte biti smijesni, u cemu je prednost IE u odnosu na sve ove "alternativne" browser-e. ja znam za jedan nedostatak IE, daleko je nesigurniji i ranjiviji, sto je i logicno jer vecina koristi upravo njega. pa nece ni muha traziti g**** od stuke, kada ima kravljih dovoljno... nego instalirajte ff ili mozilla (evo link na njemackom : http://mozilla.kairo.at/?d=x&i=release&m=d&f[ver]=1.7.7) pa da vidis svirke...
za ono koji neznaju ff je "siromasna" verzija od netscape ili mozille... manji ku*ac, isto pakovanje...

forget the IE !!!

pozdrav
[ byM4k5 @ 30.04.2005. 00:31 ] @
@davd

I za tebe vazi ono "Koristi pretragu!"...

http://www.elitesecurity.org/pretraga
[ Sundance @ 04.05.2005. 10:55 ] @
Citat:
davd:  ja znam za jedan nedostatak IE, daleko je nesigurniji i ranjiviji, sto je i logicno jer vecina koristi upravo njega. pa nece ni muha traziti g**** od stuke, kada ima kravljih dovoljno... nego


Nope, ranjiviji na real-life napade - da, ali nesigurniji - NE, i nadam se da smo to uspjeli demistificirati :>

Oba dva su govneta puna bugova, samo što je FF više ispuhan, a meni se sve više sviđa Opera i bio bih jako sretan kad bi se KHTML portao na win (ima li to već preko onih KDE onwindows portova?) i mislim da bih ovaj zadnji odmah sad počeo koristit, da ima neki shell sa gomilom opcija tipa Maxthon.