[ niks @ 18.04.2005. 10:32 ] @
Kada vec nece niko da mrdne dup.... u nasem gradu resio sam ja da napravim pomak i ogranizujem se sa par sposobnih ljudi sa Bagljasa da postavimo AP za pocetak na Bagljasu!
Dakle, kompletna mudrost postavljanja AP-a svodi se na 1 papir sa nacrtom i projekat kosta oko 300e
Ako si zainteresovan da mi pomognes i ulozis koji evro u pametnu stvar javi se na dole navedene kontakte.
Ima jako puno zainteresovanih ljudi za Wireless ali niko ne zeli da se zalaze da se napokon postavi mreza. Mozda se plase visine - postavljamo AP na 13. spratu
Znaci volja+nekoliko ljudi+300evra=wireless

Niks
0638020701
[email protected]
[email protected]
[ PPZ @ 19.04.2005. 22:59 ] @
300 evra po AP-u, ili po projektu? Jer, 1 AP ne cini mrezu.... Da li je potrebna doplata za postavljanje drugih AP-ova u istoj mrezi ili ne? Kakvu antenu postavljate i sta ide od uredjaja.Kakvu mrezu planirate, neprofitabilnu ili....I najvaznije, hocete li postaviti AP na samom krovu ili sa strane? Ako su zgrade u Junaka M.Tepica kazi mi jeli vidis sa prozora stari Bagljas?.Park kod spomenika da budem precizniji... Ja sam naravno ZA, ali ne pre Avgusta.A koliko su Zrenjaninci azurni, ne verujem da ce inace pre nesto da se desi.Javi detalje na PP ili na mail [email protected] .
[ PPZ @ 21.04.2005. 20:18 ] @
Je*biga, to sam mogao i da pretpostavim.PA KOLIKO STE VI TO ZAINTERESOVANI ZA WIRELESS MREZU KAD SE NIKO NE JAVLJA.AJDE SAD HRABRISE, JA SAM ZA.PRVO SE BUNITE STO NEMATE MREZU, A SAD NI ODGOVORA 4 DANA!!! Ma nije me briga, ja cu napraviti SVOJU mrezu na Bagljasu, a vi kako hocete.Sad mi je jasno zasto sam otisao iz Zrenjanina.Niko nije sposoban da sam nesto uradi, svi cekaju da neko prvi krene, pa ako on ne strada, onda ce jos neko da se pridruzi.....
Nema veze, ja sam se organizovao.Polako pripremam opremu.5 AP-ova do sad, dva MikroTik rutera, Stella Doradus antene, Pacific Wireless antene.Zasada.Bice jos.Tek da se zna.Postavljanje i pustanje u rad Avgusta 2005-te.A vi kako hocete....
[ Grim Casual @ 09.07.2005. 15:33 ] @
Citat:
Niko nije sposoban da sam nesto uradi, svi cekaju da neko prvi krene, pa ako on ne strada, onda ce jos neko da se pridruzi.....



Upravo zbog ove recenice,javljam se evo posle 3 meseca,i zvanicno vam saopstavam da od Wirelessa na Bagljasu,odnosno u Zrenjaninu,nema nista! Covek koji je napisao prethodnu,gore navedenu recenicu,bio je 101% u pravu.Par ljudi se javilo koji su rekli da hoce da pomognu,al samo fizicki,o finansijama niko nije hteo ni da razmislja.Sve se svelo na staru dobru konstataciju..."ajd' vi prvo probajte u kraju,sa vasom opremom,testirajte,pa ako je to stvarno dobro kao sto kazete,onda cemo se prikljuciti!"
Pa nismo ni mi ovamo sa kraja Bagljasa "rasli na bananu",a nisu nam ni finansije jaca strana.Eto,hteli smo sve drugarski,da se skupi kinta,da se uradi projekat zajednickim snagama,da za pocetak pokrijemo ovamo ceo kraj "preko mosta",ali se sa mrtve tacke uzaludnih dogovora nismo ni pomerili.

Jos jednom se potrdilo staro pravilo,Zrenjaninci se opet nisu mogli dogovoriti...nesto je trulo u drzavi Zrenjanin!
[ cebe @ 19.07.2005. 22:43 ] @
Wireless mreza postoji u ZR... SSID ZRWLAN , ch 12 . Ko kod moze da uhvati nas signal dobrodosao je da se poveze. Oprema je D Link-ova... Bilo bi zaista sjajno kad bi se i vi dogovorili da postavite AP negde na Bagljasu... To bi tada sigurno zainteresovalo mnogo ljudi.... Ovih dana smo "uhvatili" neciji signal... SSID nbomni , brzina 54 Mbps.... Zna li neko ciji je taj AP??

[email protected]
[ PPZ @ 20.07.2005. 00:23 ] @
Citat:
Wireless mreza postoji u ZR... SSID ZRWLAN , ch 12



Izvini druze, ali to nije mreza, to je AP.Ono sto nama treba je PRAVA mreza, a to podrazumeva kompletnu infrastrukturu.Ja nazalost necu moci da dodjem u Zrenjanin kao sto sam planirao za Avgust, iz razloga sto se preseljavam u novi stan i ne verujem da cu vremenski ni finansijski da budem u mogucnosti.Ali, zato postoji gomila spremne opreme koja samo ceka da bude postavljena.Problem je sto se Zrenjaninci SIGURNO nikada nece dogovoriti, jer kao sto sam i rekao, svi cekaju da to neko drugi uradi, pa ako ide onda ce i ostali da se poduhvate.Ja sam pricao sa razlicitim ljudima iz Zrenjanina, ali kad god sam pitao za opremu, nesto su izbegavali da mi odgovore.Da se razumemo, Wireless je skup sport.Ja cak ni ne zivim vise u Zrenjaninu, ali imam volju da pomognem, prvenstveno zbog prijatelja koji jos uvek zive tamo i mreza bi im dobrodosla.Dakle, kada se dogovorite, ja ulecem sa (trenutnih) 4 kompletna PC-Mikrotik Wireless rutera (BB na 5GHz i AP na 2.4), sa nekoliko komada Linksys, D-link, Netgear rutera, jednim brdom Antena, i gomilom volje da se to uradi kako treba.Znaci, nije dovoljno imati jedan AP i prozvati to mrezom.Prava neprofitabilna mreza mora da ima rutere sa statickim IP, BGP, DNS servere i odredjene servise (kao sto su game serveri i recimo DC++ hubovi).Bez toga mreza nikome nece biti interesantna.Internet je naravno u svemu tome opcija.Ali ja cisto sumnjam da je moguce postici neki dogovor u ZR.Ja cu svejedno da postavim svoju opremu, koja ce (najverovatnije) pokriti skoro ceo stari Bagljas.Za dalje cemo videti.Jedino je problem sto ce biti izvesnih zakasnjenja u odnosu na prvobitni plan iz gorepomenutog razloga......

Ajde pa ako imate volje i opreme da ucestvujete, da se organizujete, ja cu isto da pomognem pa da Zrenjanin konacno dobije Wireless mrezu....

P.S. Dobro bi bilo, napisite u nastavku posta sta imate od opreme, da bi znali sa cime raspolazemo....
[ cebe @ 20.07.2005. 10:58 ] @
Ni NS ,a ni BG Wireless nije poceo sa 10 AP-ova.... To je ogroman kes! Poceli su od jednog, kao i mi.... Pa dodavali, kako se skupilo kesa.... Problem je sto smo se mi dogovorli o postavljanju naseg AP-a za 1 (JEDAN) dan , a ostatak ZR-a ne moze za godinu dana da se dogovori o postavljanju drugog. Za godinu dana se niko cak nije ni povezao na nas !! Svi pitaju koliko se to placa mesecno?! Sta jos nemate internet??! Ma neceemo to.... itd,itd....
Sto se tice postavljanja AP-ova mi cemo rado pomoci (bar oni koji stoje malo bolje s vremenom) , jer je to i bio nas cilj od pocetka. ZR Wireless ! Postavljali smo postove na zrenjaninskom forumu, ali to izgleda niko ne cita ! Ili ih jednostavno ne interesuje !
Nas AP je Air Plus Xtreme G DWL-2100AP . D Link-ov. Kartice su uglavnom sve DWL 510, sem moje koja je DWL G520 + grid 24dB. :-) Imali smo u planu da postavimo i server ,ali smo bili malo tesni s kesom, pa jos nismo.... :-(

PS: Uzeli smo i pojacavac za AP, tako da se sigurno vidimo u celom gradu ! ;-)
[ ZRWLAN @ 20.07.2005. 14:31 ] @
Zašto jedan AP ne moze da čini mrežu?? Koliko ja znam da čitam DWL-2100 AP podržava 400 korisnika. Pa ja mislim da se od toga može se zamisliti neka mrežica.
Da, lakše se povežu ljudi ako ima više AP po gradu ali se ipak može napraviti mreža sa jednim AP-om. Nas ima već par i naravno funcioniše.
[ PPZ @ 29.07.2005. 01:03 ] @
Pa ne moze da primi 400 korisnika , narocito ne DWL-2100 Problem je sto taj AP nije bas najsrecniji, od D-linkovih produkata....Ja verujem da vama super radi, ali kada se bude opteretio vise pocece da trokira......Verujte mi da znam sta pricam, imam dva komada u fioci Sto se tice PRVOG AP-a u Zrenjaninu, to jeste za svaku pohvalu.Iako nije velika mreza, bar se pomaklo sa mrtve tacke.Pojacivac vam nije potreban, ako imate dobru vezu izmedju vas.O klijentima razmisljajte kada bude interesa, a dotle sa pojacivacem samo stvarate (nepotreban) sum u etru koji je ionako zagadjen....
Ja kao sto sam rekao nazalost necu doci zbog vise sile u Zrenjanin, ali cu se pobrinuti da posaljem opremu, pa cemo se dogovarati.Ono sto nam je potrebno jesu ljudi koji se razumeju u Ruting, BGP, planiranje mreze.Mesta za linkove se moraju pazljivo izabrati, da bi se smanjio sum.Moj plan su naravno 5GHz za BB linkove, i 2.4 za klijente, uglavnom koriscenjem MT rutera, dok spoljne interfejse moramo koristiti iskljucivo tamo gde je nemoguce instalirati PC-ruter.....iz razloga preformansi.....
Sad ako ste orni za posao i imate znanje onda cemo se lako dogovoriti.Ako ne, onda nista od ZR wirelessa zasada....nazalost.....

A to sto ljudi pitaju, pa normalno je da pitaju.Svima prvo Wireless asocira na internet.Ljudima treba od prve objasniti da je mreza slobodna, da AKO bude interneta onda ce se raspravljati o ceni, i da (zasada) mogu da se igraju preko mreze, instaliraju FTP servere, itd..... (moja preporuka za pocetak je .battlenet server i CS server , a posle recimo DC++ serveri itd....)

[Ovu poruku je menjao PPZ dana 29.07.2005. u 02:07 GMT+1]
[ fibula @ 11.08.2005. 15:21 ] @
Zrenjaninci ostavite se smrdljivog bezicnog sra*** uvedite kablovsku.
Moze da se skida redovno bar 3-4 filma dnevno! To je ustvari najveca prednost SBB-a u odnosu na bilo kog provajdera u Srbiji! Plus sto to do Nove godine treba da se poveca na 1Mbps! na SBB hub-u mozes naci skoro sve sto ti treba, filmovi, muzika, softver, sve!!! S druge strane imas 128Kbps za surf sto je vise nego OK! I sve to za pisljivih 1500 dindzi!

Uradi SBB sve samo kad im se stane na rep, primer dole:
http://forum.sbb.co.yu/viewtopic.php?t=563

PPZ OK ono za novu !!!

[Ovu poruku je menjao fibula dana 13.08.2005. u 13:51 GMT+1]
[ PPZ @ 12.08.2005. 00:32 ] @
E je**ga Fibula, nismo na istoj frekvenciji.Ja sve vreme pricam o SLOBODNOJ BEZICNOJ MREZI.Najverovatnije ostali momci ocekuju da bude Wireless = Internet.Ja govorim o tome da ce ova mreza (bar moj deo te mreze, ako se ikada dogovorimo u tom smrdljivom gradu da radimo svi zajedno) biti nesto IZNAD interneta.To znaci, Game serveri, Chat, DC++, Torent i ostalo, FTP i WEB servisi, pa i CS (znas o cemu pricam).Uglavnom jedan nas mali privatni internet.A ako bude konekcije sa spoljnim svetom,tj. internetom , to ce sigurno biti dostupno svima.Moja zamisao je da povezem bezicnim putem kompjutere radi lakse razmene podataka (i brze).A kome se to ne svidja, uvek ima internet provajdera koji imaju dobre ponude.Ti si vec dao informaciju o tome.Problem u Zrenjaninu je kao sto sam vec nekoliko puta rekao je da svi sede i cekaju da se desi samo.I svi cekaju da se pojavi neko ko ce da postavi AP-ove, a oni ce da kupe jednu jeftinu WLAN karticu i da imaju dzabe internet.To nazalost ne ide tako.Wireless je skup hobi, i zahteva dosta novca i vremena.Ja sam licno ulozio samo u moj BB link ovde u Atini preko 400 evra (MT server, 1 D-Link 900AP+, 2 Linksys WRT54GS, sat.Tanjiri sa feederima, Grid antene, UTP kabl i ostalo....) i jos nije ono najbolje.Krajem ovog meseca skidam sve klijente i prelazim na cist 802.11a (trostruko veci protok od 802.11b, nije za bacanje).Posle cemo da vidimo.....
U svakom slucaju ima se vremena, jer ionako nece nista bitno da se desi u Zrenjaninu, znam ja to....

p.s. ajde da se cujemo preko ICQ krajem meseca da utanacimo ono za NOVU, sto smo pricali, naravno ako jos vazi.....

[Ovu poruku je menjao PPZ dana 12.08.2005. u 01:32 GMT+1]
[ nitroy2kwor @ 13.09.2005. 17:06 ] @
Heheh pa to je zato sto ste ovde okacili post :) Pa niko ne zna :))

Dodjite na krstiarici u kanal Sobica_Zr tamo nas ima jedno 50tak a 20tak oce wifi :) cisto da znate tj ima wi fi oce mrezu ... a upravo smo pokrenuli da dobijemo ap na bolnici ako budemo imali srece: ) ajd
[ adddy @ 01.10.2005. 11:43 ] @
e ljudi ovo i dalje radi samo sad nie na bagljasu nego se premesta na drugo mesto znam samo da ima net koji se placa 500 din 500 mb a ima i local share ako neko hoce
[ ZRWLAN @ 22.11.2005. 18:02 ] @
Možda ce ovo i zaživeti ali možda. Možda ce da vam padne koji AP u grad. Važno da nama to već radi godinu dana. A kad budemo imali platu iz Grčke onda možemo i da napravimo čitavu infrastrukturu. Sve u svemu ipak pokušavamo da uradimo nešto u gradu, biće pristupačno tako da nemoramo da rintamu negde u inostranstu da bi imali wireless mrežu. Može to sve da se uradi.

Ko hoce nek izvoli!
[ liberator @ 21.07.2006. 11:48 ] @
problem sa 3 ap-a , brzina 100kbps, razdaljina po 2 Km izmedju svakog.
na srednjem nema nista sluzi kao most jer nemamo opticku vidljivost.
na 1 i na 3 ap-u su 16-portni switchevi sa nekoliko kompijutera na obe strane.
kada kopiram sa srednjeg ap-a na jednu ili drugu stranu brzina je 1mbps.
a sa 1 na 3 preko srednjeg brzina ne prelazi 120kbps .
u cemu je problem
1=geneko wx-6800 grid antena 24 db,
2=geneko wx-6800 omni antena ,
3=geneko wx-6800 grid antena 24 db
811g su svi
unapred hvala
[ liberator @ 21.07.2006. 11:48 ] @
problem sa 3 ap-a , brzina 100kbps, razdaljina po 2 Km izmedju svakog.
na srednjem nema nista sluzi kao most jer nemamo opticku vidljivost.
na 1 i na 3 ap-u su 16-portni switchevi sa nekoliko kompijutera na obe strane.
kada kopiram sa srednjeg ap-a na jednu ili drugu stranu brzina je 1mbps.
a sa 1 na 3 preko srednjeg brzina ne prelazi 120kbps .
u cemu je problem
1=geneko wx-6800 grid antena 24 db,
2=geneko wx-6800 omni antena ,
3=geneko wx-6800 grid antena 24 db
811g su svi
unapred hvala
[ liberator @ 21.07.2006. 11:51 ] @
koje antene su dobre za 2 km
[ roli @ 09.08.2006. 01:52 ] @
Zrenjaninci...stigli smo i do vas...na Bagljasu ,na krovu sa onim najvecim stubom gdje je studio KTV televizije smo postavili link kojim smo povezali NS i ZR...emitujemo vertikalno kao SlobodaBagljas i sve je POTPUNO BESPLATNO,ne placa se pristup na mrezu,net je vec skoro dvije godine besplatan kod nas kao i ostali mnogobrojni servisi u mrezi...
Ajd da ne kucam vise...imate malo opsirnije na http://www.freedom.org.yu/modu...p;file=viewtopic&p=575#575

Za par dana ce mo formirati i ekipu koja vam moze pomoci oko umrezavanja tamo..i opreme naravno...

Nakacite se na SlobodaBagljas ...podesite mreznu na automatiku da vam nas DHCP dodijeli IP ,bilo sta da ukucate u explorer dobicete samo www.freedom.org.yu tu imate uputstva kako i sta dalje,skinete ichat,raspakujete ga i automatski ste sa nama na mrezi i tu vas odmah preuzima neko od administratora da vas umrezi i dodijeli sve ostale parametre
Ako vam je signal OK ,odmah postajete clan jedne od najvecih i najmodernijih wireless zajednica na ovim prostorima

Pozdrav!!
/mrdja


PS

@PPZ iliti,Pero..sta sam ti obecao
[ PPZ @ 09.08.2006. 20:27 ] @
Svaka cast momci.Ja se spremam punom parom da pomognem.....
[ roli @ 17.08.2006. 00:00 ] @
Naravno...pomoc nikad nije na odmet...a posebno mi je interesantan onaj tvoj fider na 5.x opsegu koji na zalost jos nisam stigao da istestiram jer smo danas podigli nas prvi Freedom hot spot koji je takodjer potpuno besplatan u jednom renomiranom novosadskom restoranu na obali Dunava..
Steta sto nisi bio sa nama al...evo :

http://www.freedom.org.yu/modu...p;file=viewtopic&p=595#595

Nadam se da ce mo stici dok si na odmoru, da zajedno podignemo bar jednu ili dve bazne stanice u Tvom gradu pa da onda mogu na miru da radim jos duzi 70 km-ski link ka Beogradu odatle



Pozdrav!!

/mrdja
[ adddy @ 29.08.2006. 20:00 ] @
e ljudi ajdete sad kad ste toliko trazili imate freedom ja licno sam nakacen i prezadovoljan sam na dc++ serveru imam oko 2.5 TB SVEGA MUZIKE FILMOVA IGRICA.... net super radi ako se razmisljate i nista se ne placa ajdete sad
[ Dj_Losmi @ 08.09.2006. 17:25 ] @
Ja se nalazim veoma blizu tog mesta gde je postavljen ap na bagljasu i imam odlicnu opticku vidljivost.Ovo sa freedomom mi veoma lepo zvuci,ali imam par pitanja u vezi opreme.Dakle sta mi sve od opreme treba da bih se povezao sa Freedomom i koliko to sve kosta otprilike?
[ roli @ 09.09.2006. 02:42 ] @
Pa ovako...ako imas sve idealno kao sto kazes,onda to ne bi trebalo puno da te kosta...necu da napamet pricam dok ne vidim tacno tvoju mikro poziciju u odnosu na nasu baznu stanicu ..
Sve zavisi od nekoliko bitnih faktora koje ocijenim u momentu dok vidim gdje si...i nema sanse da omanem tu..
Sve se svodi na to da po nasim internim mreznim pravilima moras da zadovoljis kvalitetom signala i stabilnom konekcijom,to su parametri kojima se ravnamo...i uvijek idemo na to da covjek prodje sto jeftinije..
Naravno mozes sam da kupis opremu i da se nakacis na Freedom,ili ja svakako dolazim jako cesto u Zrenjanin pa mogu doci do tebe i reci ti sta ti tacno treba od opreme za tvoju poziciju..a ako si voljan mozemo te mi odmah i umreziti ili pak ekipa koju formiramo u Zrenjaninu..
Covjek koji je zaduzen za Zrenjanin se zove Igor ,Shilja mu je nick.. radi kao tehnicar na KTV televiziji i kod njega ima isto nasa oprema...
Mada svakako mislim da sam ili danas ili sutra u ZR..pa posalji na PP telefon da se cujemo!
Dotle...evo pa pogledaj malo slike naseg zadnjeg druzenja na mom splavu u NS..i nadam se da ce i tvoja slika da bude sa nekog buduceg druzenja
http://www.freedom.org.yu/slik....php?spgmGal=Okupljanja/tjevap


Pozdrav !!

/mrdja

[Ovu poruku je menjao roli dana 03.10.2006. u 05:51 GMT+1]
[ roli @ 03.10.2006. 05:01 ] @
Evo vec je proslo nekoliko dana od kad smo postavili novu baznu stanicu na Zrenjaninskim zgradama zvanim Lepa Brena.
Emitujemo takodjer vertikalno na 6 kanalu i sigurno je da postoji dobar dio ljudi kojima ova lokacija vise odgovara.
I dalje je sve BESPLATNO ,pristup i koriscenje svih resursa mreze....
Tu smo postavili i novi link ka Bg i pokusacemo da spojimo ova dva grada 70 km-arskim linkom ,korisnim naravno..
Vise o ovoj baznoj stanici ima na nasem sajtu koji polako opet dovodimo u red http://www.freedom.org.yu/forum/viewtopic.php?t=5

Pozdrav!!
/mrdja
[ [J0cY:] @ 18.10.2006. 20:49 ] @
Interesuje me da li planirate postavljanje jos baznih stanica u zrenjaninu? ..preporucio bih vam zitoprodukt... dosta je visok silos, vidi se iz svih delova grada, mislim da samo neobee ima baznu stanicu tamo.... iskreno se nadam da cete postaviti jos koji ap...bilo bi super....

Pozdrav!
[ roli @ 19.10.2006. 10:51 ] @
U principu ako se ukaze potreba za jos baznih stanica u Zrenjaninu ,nema nikakvih problema,opreme imam dovoljno za sad,a mrezu smo koncipirali tako da je mozemo beskonacno sirit'...
Iskren da budem ,sam grad i ne poznajem dovoljno ,mada sad vec kroz montaze i posjete clanovima Freedom-a ulazim u stos i oko toga..
Taj silos moze da bude jako interesantan posto sad zelim da napravim koristan i kvalitetan link izmedju ZR i BG ..ne zanima me da ostvarim vezu izmedju ta dva grada vec da imam link kao i ostali u Freedom-u.
U Bg imam savrsenu lokaciju dosta visoku ali sam skeptik za Zr..jer cu pokusati iz Zr sa dve lokacije..sa KTV stuba na Bagljasu i sa brena..antene su usmjerene i u petak postavljam lokatore tamo ,a u subotu sam u Bg i pokusacu sa prijateljima da to odradim.
Ako slucajno ne ostvarim protok koji sam zamislio onda vec mogu da razmisljam ozbiljnije o nekoj visljoj tacki u Zrenjaninu kao sto je taj silos,za koji kontam da je vislji...ili da trazim neko alternativno rjesenje ..
Svakako u subotu ce vec u Bg da se cuje FreedomPalilula a kako cu je povezati sa ostatkom mreze..vidjet cu vec..sve cu vec skontat' u subotu popodne
Svakako mi je namjera gdje god bude potrebe da podignem baznu stanicu...za grad velicine Novog Sada sad imamo oko 35 baznih stanica..mozda koju vise...mrzi me da brojim...i tu smo bukvalno prisutni u svacijem dvoristu,mreza je i dalje potpuno besplatna,radimo na maksimalnom kvalitetu usluga..a dokle cu finansijski ovako izdrzat..ne znam...za sad ide kako sam i zamislio sve
Cak i bolje..jer sam prosle godine ulazak u Bg planirao tek u decembru ove..a sad je oktobar
Inace ako nemas pametnijeg posla..raspitaj se za silos..tel i sl.


Pozdrav!!

/mrdja
[ adddy @ 19.10.2006. 13:46 ] @
a sto se tice tog silosa(zitoprodukt)on je vidljiv iz celog ama bas celog zr i sa savcijeg krova posto je dosta visok tamo ne bi bilo lose ako bi postavili bilo bi super a i ja bi konacno mogu lepo da se nakacim sa vas sa lepim signalom,posto trenutno mi jako lose radi nemam opticku vidljivost pa se malo mucim al ide nekako. A za bg to mi se svidja pokusacu tamo da pricam na faxu da rasirim pricu pa mozda i tamo nadjem nekog :D :D :D
[ PPZ @ 20.10.2006. 01:55 ] @
Roli nije dobra pozicija taj silos.Visina je ok ali tu imas antene mobilne telefonije kao i par AP-ova nekih privatnih mreza tako da ce ti smetati JAAAAAKO.Ja licno mislim da taj link sa BG nece lako da ide, ali znajuci vas....
Ako slucajno (kazem, slucajno ) ne uspe, razmisli da odradis link preko Titela.Znaci ZR-Titel-BG.Dobices u protoku a mislim da ga 'ladno odradjujes sa tih zgrada gde je KTV.
[ roli @ 20.10.2006. 10:10 ] @
Hm...
Pero...opseg za ovaj link je sasvim drugaciji ,ali u pravu si sto se tice nekih drugih stvari...
Imam situaciju u NS da sam na jednoj kuli postavio opremu, a na susjedne dvije je mobilna telefonija i AP-ovi drugih i mreza i ISP..
Tu tacku sam donedavno koristio iskljucivo za linkove jer nije bilo svrhe postavljati klijentsku opremu...tu "poliva" ko stigne i kako stigne..mislim da jos jedino nije ukljucena mikrotalasna pec u predaji ,mada...ko zna ...
Zna to da pravi probleme...i cak sa odlicnim signalom,klijent ima jako los protok...ali tako je kako je...svima bas..
Iz tog razloga sam iskljucivo isao sa sto vise baznih stanica i sa ovom kolicinom opreme potrosenom u NS sam mogao umreziti 3 ovakva grada..al sad sam miran jer znam da ne postoji mjesto u gradu i okolini, a da se ne mozes nakacit' na Freedom..
Naravno da se slazem sa tobom oko ideje ako ovo sto sam zamislio ne prodje...pa cak i da prodje ,a da ne ostvarim zadovoljavajuci protok..ostavicu taj link i napraviti novi sa medjutackom do Beograda,a ovaj ce biti rezervni za ne daj boze.....dal ce to biti Titel..ili neko mjesto u tom smjeru kao Kovacica ili Debeljaca...ko zna...bitno da ima visoku tacku..
Za ovo sto zelim da uradim sam milion % ubjedjen da moze proci samo ako zakrivljenje zemlje nije bas toliko na ovih 70 km...jednostavno sam tako uradio i od NS do ZR..cak sam stavio i manje parabole od 120cm...jer sam bio ubjedjen da mora proci..i proslo je..
Ostaje da vidimo sutra,naravno ako nesto ne iskrsne u medjuvremenu..danas popodne sam u Zr i treba da postavim lokatore na jos visljem opsegu i da vidim da li sa te dvije tacke mogu da napravim koristan link..
Imam par drugara verziranih u tom i idemo sa dva seta opreme...pa sta bog da..
Ali svakako sutra treba da pocne test emitovanje nase prve Beogradske bazne stanice FreedomPalilula...jedino ako me drotovi ne pokupe usput zbog prebrze voznje i neplacenih kazni za isto

Ziv bio druze..

/mrdja

@adddy..vec sam angazovao drugare iz Zr da me spoje sa adekvatnim ljudima u tom silosu..tako da..vidjecemo...


EDIT:

Ipak pomjeram za narednu subotu pokusaj spajanja Bg i Zr zbog vise sile....naime nisam danas stigao da postavim lokatore u Zrenjaninu zbog hitnih radova na mrezi u Novom Sadu...ipak mi je prevashodna stabilnost mreze ,a link moze sacekat' jos neki dan...




[Ovu poruku je menjao roli dana 20.10.2006. u 22:32 GMT+1]
[ adddy @ 22.10.2006. 11:04 ] @
e to roli pa i ja da se nakacim normalno lepo na vas pa da pocne da vam jedem protk kao i ostali :)
[ roli @ 29.10.2006. 00:53 ] @
Evo najzad smo postavili i u Beogradu nasu prvu najavljivanu baznu stanicu i vec emitujemo test signal.
Na zalost sa te lokacije nismo imali dovoljnu visinu da se povezemo sa ostatkom mreze u Zrenjaninu ,ali smo na svu srecu uspjeli da pronadjemo lokaciju u Beogradu,dovoljno visoku, gdje smo prihvatili nas signal emitovan sa Bagljasa u Zrenjaninu .
Signal je bio vise no dobar i tu ce vjerovatno nici nasa nova bazna stanica .


Pozdrav!!
/mrdja

[Ovu poruku je menjao roli dana 30.10.2006. u 02:22 GMT+1]
[ PPZ @ 29.10.2006. 02:08 ] @
Jeli na Beogradjanki

Ehhhhhh, lepo sam ja rekao da nece ici sa Lepe Brene.... samo NA Lepu Brenu
[ roli @ 29.10.2006. 07:48 ] @
Vrijedilo je probati jer je i ova lokacija na kojoj smo bili odlicna i na njoj ce biti jedno od cvorista za linkove a i tu su metri bili u pitanju znamo... Iz Zrenjanina smo isli i sa Brena i sa Bagljasa jer sam i tamo postavio dodatnu antenu ka Beogradu i lokatori su bili na obe tacke..
Koristimo analognu opremu za usmjeravanje linkova i poslije samo postavimo fidere za nas opseg..varijanta vec isprobana..
Lokacija sa koje smo uspjeli napraviti jako dobru vezu izmedju Beograda i Zrenjanina nije Beogradjanka vec dio Beograda meni jako dobro poznat ali tek kad uradimo link znace se..
Najvaznije je da sad znamo da to moze da prodje,kao sto smo i ocekivali..
Cak razmisljam da sa Bagljasa idem direktno na BG ,a sa Brena da pravim hop na Kovacici ili Debeljaci izmedju ako ima silos neki tamo i da napravim dva linka i da oba budu u funkciji za nedaj boze...jer ipak Freedom strahovito brzo raste i ljudi se kace masovno na mrezu...svaki dan nam dodje jedan ili vise clanova...i tu ce bogami trebati imati jako sigurne i stabilne veze na tim duzim trasama..
Zanat smo ispekli na ovom linku od Zr do NS i sad je sve rutina vec postala..i po mojim mjerenjima u Beogradu ce biti mnogo lakse umrezavat' no po Novom Sadu..jer vjerovao ili ne NS je mnogo gusce nacickan AP-ovima od Beograda i to me je jako iznenadilo jer sam kont'o da ce tu biti haos...ali nisam bio u pravu srecom...najgoru skolu smo upravo zavrsili kod nas..i sad bilo gdje da smo,mnogo je lakse radit'...
Steta Pero sto nisi bio sa nama...jeste da smo izmoreni od hronicnog nespavanja..ali je zadovoljstvo raditi ovo...i da vidis koji i kakav signal smo napravili izmedju NS i ZR sve bi ti bilo jasno u momentu zasto ce mo praviti jos mnogo duze linkove



Pozdrav!!
/mrdja

[Ovu poruku je menjao roli dana 29.10.2006. u 09:17 GMT+1]
[ time @ 29.10.2006. 10:10 ] @
sta li vam je TerraNet-MH-2 i TerraNet-Sirmium ?jel to funkcionise ili sta se vec dogadja?
[ radetatic @ 29.10.2006. 15:57 ] @
Terra net je beogradski provajder koji je i u zrenjaninu ima ih svuda zitni trg zeleno polje bagljas lepa brena
[ time @ 29.10.2006. 17:28 ] @
cek malo.ja se zakacaim na ap i kuliram.jel to treba negde da se uplati ili odobri pristup?mislim ako ima net normalno je da se placa.pomislio sam da su lokalna mreza pa rekoh da se zakacim:) ako ima nekih usluga free jel moze neki info!!
pozdrav!
[ PPZ @ 29.10.2006. 21:02 ] @
Pogledaj na www.freedom.org.yu

Sva uputstva imas na sajtu Freedoma.


Net nemas za leeching, nego za normalno surfovanje/proveru emaila.Sto kazu moji Vojvodjani, kad deca nisu besna, ni kuca nije tesna .Ima Neta za sve...
[ [J0cY:] @ 29.10.2006. 22:06 ] @
poz,
nesto sam nacuo da ce biti postavljena bazna stanica na zitoproduktu ili na uljari... hoce li to skoro ?!

jedva cekam :)
[ pipsi1978 @ 13.12.2006. 23:55 ] @
Pozdrav za Rolija. Živim u Kovačici, i rado bih bio umrežen na freedom mrežu.Pošto vidim da se pominje mogućnost postavljanja bazne stanice u Kovačici, mogu da Vam dam sledeće informacije: U Kovačici postoji silos od nekih 55 metara visine,gde biste mogli postaviti bazu. napominjem da pri lepom vremenu, toplana u Zrenjaninu se perfektno vidi golim okom. Takođe,čak i pri lošijem vremenu,Beograd se vidi kao na dlanu, čak možete prepoznati i neke zgrade. Takođe odlično se vidi i radarski centar na Fruškoj gori i Titelski breg,čak ponekad i sam Titel je uočljiv.Puno pozdrava

[Ovu poruku je menjao pipsi1978 dana 14.12.2006. u 01:10 GMT+1]
[ roli @ 17.12.2006. 10:40 ] @
Kovacica...xm..jel da da je to ono mjesto gdje zene umjesto da strikaju dzempere ,one slikaju ..naivu
Pametno bolan..
Nego jako mi je drago da si se javio,vec sam se ja nesto tamo i raspitivao bio..
Ajd raspitaj se malo za taj silos ,a meni na pp posalji tvoj broj mobilnog pa da se cujemo.
Ja sam trenutno zaokupljen ovamo izgradnjom sigurnosnih nevidljivih linkova u mrezi koji bi se aktivirali u slucaju havarije neke na mrezi..a i Srbobran treba da za koji dan prikljucim Freedomu jer je sve odradjeno vec,samo da montiram tamo opremu a to cu zavrsiti do srijede jer u cetvrtak sam opet u Beogradu da pokusam da napravim dogovor o postavljanju opreme na Vidikovcu jer hocu da uradim taj link od 70 km. Zr-BG..dobio sam signal tamo i sad je samo problem da par dr*adzija ubijedim da me puste da postavim opremu tu.
Imam i kod Genexa neke kule pa i tu moram da mjerim signal..za taj link sa Bagljasa.

Kovacica mi jeste zanimljiva jer cu praviti svakako dva linka iz Zrenjanina za Beograd ,realne potrebe ce postojati jer ce to biti najoptereceniji linkovi u mrezi koji ce spajati sjevernu Srbiju sa Beogradom i dalje...
Sa Lepih Brena emituje taj link koji bi isao preko nekog hopa dal u Kovacici ili negdje drugdje i kojim bi smo povezali nasu baznu stanicu koju smo vec podigli na Paliluli sa ostatkom mreze...
Znaci da u Zrenjaninu vec postoje dva linka koja emituju ka Beogradu odavno...i samo treba vremena da se i sa druge strane odradi zavrsni dio posla...

Nego..daj ti meni mobilni na pp


Pozdrav!

/mrdja
[ OlfrudZR @ 11.11.2007. 11:02 ] @
Poz

Ima nov wifi provider u Zrenjaninu, donet se zove. Ako ima zainteresovanih, informacije mogu dobiti na skypu olfrud ili na 063/517744. Dobre cene (i kvalitet, naravno), moze da se istestira, pa kome se svidi to shto je video, upotrebljava...

Poz
[ suse103 @ 16.09.2008. 23:31 ] @
Donet najbolji su veruj mi na rec
[ Bojan Ferrari @ 17.09.2008. 18:11 ] @
Ha Donet!
Stave jednu omni antenu i zakace preko 20 korisnika!
Nocu u nekim mestima posle ponoci gase ap.
Lazovi itd,itd...
Mislim sta reci...