[ zveckoo @ 21.04.2005. 17:56 ] @
Svaka cast Predragu Supurovicu na detaljnom uputstvu za 3d korner antenu.

Napravio sam je po njegovim uptstvima na


http://www.yu1aw.ba-karlsruhe....rner%20Reflector%20Antenna.pdf

Antena mi radi odlicno.

Od materijala sam koristio aluminijumski lim debljine 0,5 m , za one cevcice od 4mm sam upotrebio jednu staru antenu sa najobicnijeg radio aparata, montirajuci zenski N konektor sam kupio u Novom Sadu u Tehnotroniku za 75 din, a ostale delove za montiranje antene na cev sam skino sa par starih TV antena.

U racunaru imam d-link 510 karticu, od kablova imam 9m Belden H500 kabla (malo je bolji od LMR400) na koji sam direktno montirao RP-SMA, a sa druge strane muski N konektor koji ide na antenu.
Rastojanje od pristupne tacke je ~600m.

Pre 3d korner antene sam imao rucno pravljeni bikvad i signal mi je dosta varirao od 30% do 90% (kada je lepo veme).

Sa 3d korner antenom signal mi je 98 do 100% po programu koji ide uz d-link kartice.

Uglavnom, veoma sam zadovoljan. Cak mi se cini da sam lakse napravio 3d korner nego bikvad (gnjavaza dok nisam pronasao sve bakarne delove i sve to zalemio).

Cak sam i signal nasao iz prve, a sa bikvadom sam se pre zezao pola sata na krovu dok nisam nasao najbolji signal.
[ spajder @ 22.04.2005. 08:52 ] @
uputstvo je Draganovo, a broker je samo preneo ovde

anyway, hvala obojici..
[ jablan @ 22.04.2005. 09:01 ] @
Kako si spajao lim i koliko te je koštao?
[ zveckoo @ 22.04.2005. 13:49 ] @
Spajao sam lim sa blok zakovicama. Lim ne znam koliko bi kostao posto sam kupio par tabli aluminijumskog lima pre ko zna koliko godina. Trebalo mi je jedno dva poslepodneva da sve isecem, izbusim i sastavim. Mozda sam mogao da uradim i brze ali ipak cilj mi je bio da sve bude stabilno i profesinalno uradjeno.

Od alata sam koristio gomilu stvari ..... makaze za lim, kljesta za blok zakovice, busilicu, lemilicu za oluke, silikon,..... itd.... Ipak treba imati radionicu ako hocete da napravite kvalitetno.

Uglavnom jedino sto sam morao da kupim je onaj montirajuci N konektor.

Posto za par dana pravim jos jednu antenu za komsiju gledacu da nekako nabavim foto aparat pa da okacim slike. Jar ona moja je vec na krovu montirana, a mrzi me da se ponovo pentram na krov.

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 05.06.2005. u 20:27 GMT+1]
[ broker @ 22.04.2005. 13:55 ] @
Jes vala, ti si drugi koji misli da je uputstvo moje. Ja sam samo dao link na uputstvo koje je napravio YU1AW, Dragan.

Nego bilo bi dobro da napravis koju fotku da vidimo kako je ispala konstrukcija.

Na http://www.elitesecurity.org/tema/111295 sam stavio objasnjenje kao se vrsi usmeravanje antene.
[ zveckoo @ 22.04.2005. 17:12 ] @
Izvinjavam se YU1AW, u brzini nisam ni primetio da je uputstvo njegovo.

A kao sto rekoh probacu da nabavim fotoaparat pa da slikam ovu drugu antenu koju budem napravio, posto mi je prva vec ne krovu.....
[ miniC @ 05.06.2005. 16:24 ] @
Zveckoo, sta bi sa tom drugom antenom?? Radi li dobro kao i prva??

Pitam jer sam odlucio da i sam pravim istu, jer mi je kantena ocajna!
S toga po koja slika antene koja se pravi ne bi mi bila na odmet

Je li neko probao da je napravi od bakarnog lima???

pozdrav
miniC
[ zveckoo @ 05.06.2005. 19:26 ] @
Radi i te kako. Razlika u jacini signala u odnosu na kantenu je ogromna.

Evo dosad sam napravio tri komada i super su se pokazale.
Cak i po najvecem nevremenu i kisi signal mi je 90% po d-linkovom programu (ili po windowsu excellant).
Pre dok sam imao bikvad, za vreme jace kise signal bi mi se totalno gubio.

Neces zazaliti ako izaberes ovaj tip antene.

Ali kao sto rekoh fotoaparat mi je problem.... Nikako da pozajmim od nekoga fotoaparat. Kad god ja mogu da nabavim aparat antena je vec montirana na krovu.
[ positive @ 05.06.2005. 22:55 ] @
Ajde daj malo podataka kako radi, a ne samo o signalu koji je za svaku karticu razlicit. Tipa, koliki je ping, udaljenost, koliki su protoci, koliki je ping pri max protoku, koji uredjaji, koja antena sa druge strane, itd.
Informacija o jacini signala ne znaci bas mnogo.

poz,
positive
[ korisnicko_ime @ 06.06.2005. 10:26 ] @
A kakvu si aluminijumsku foliju stavljao sa unutrsanje strane?
Meni je problem pravilo to sto je kuhinjska folija manja od strane "kocke" pa mora da se nastavlja a ne znam kako to utice na signal?
Koju alu foliju si ti koristio i cime si je fiksirao?
[ miniC @ 06.06.2005. 12:14 ] @
Citat:
zveckoo: Spajao sam lim sa blok zakovicama. Lim ne znam koliko bi kostao posto sam kupio par tabli aluminijumskog lima pre ko zna koliko godina.


Covek je lepo napisao da je koristio Alu lim , a ne plastiku ili sta vec, pa foliju preko!!!

pozdrav,
miniC
[ zveckoo @ 12.06.2005. 17:30 ] @
Upravo tako u pitanju je aluminijumski lim.

Inace sto se tice podataka:

Rastojanje od provajdera je 600 m.U okolini nema nikakvih smetnji- nikakvih drugih mreza. D-link dwl 510 kartica (b), 9 metara belden h500 kabela. Moguci otpor su jedan N konektor i RPSMA konektor direktno sa h500 na RPSMA. E sad koji je tip antene i opreme kod provajdera to stvarno ne znam.Ali antene im sigurno nisu sektor, vec imaju samo jednu (verovatno omni) koja ima zracenje kao svetionik.

Znaci nije u pitanju Wireless communiti vec komercijalni internet provajder. Nazalost kod nas u Backoj Topoli to je tek u razvoju. Trenutno postoji mala Wireless mreza u centru B. Topole, ali problem je sto ja nemam opticku vidljivost do njih.Tako da o nekom max protoku ne mogu nista konkretno reci posto ja imam paket od 128 kbps.

Inace ping po lepom vremenu je savrsen, po kisi je max 14ms bez gubitka paketa.

Po Network Stumbleru kada je lepo vreme signal/noise 52 dbm, a po kisi 55-58 dbm.
[ DarkMan @ 15.06.2005. 19:43 ] @
Citat:
zveckoo: ...za one cevcice od 4mm sam upotrebio jednu staru antenu sa najobicnijeg radio aparata, montirajuci zenski N konektor....

Kako si kacio ove cevčice na osnovu?
Da li si narezivao navoje pa pričvrstio maticama?
Pošto imam tanji HDF 200 kabel koji bi mi konektor preporučili a da se lako montira na osnovu i da se na njega može staviti ta cevčica?

Sad se setih još nešto da pitam.
U slučaju kiše kako je bolje zaštititi: napraviti mali krov ili napraviti malu rupu u ćošku gde će voda da otiče?
[ DrARKO @ 15.06.2005. 23:08 ] @
Ja sam pre mesec dana napravio ovu antenu i ona zaista radi fenomenalno.
Sada slucajno otkrih ovu temu.

Imam i slike koje sam vec poslao Draganu (YU1AW) i uskoro bice na njegovom sajtu.
U medjuvremenu, on je napravio dodatno poboljsanje koje povecava pojacanje za 0.5dB
i smanjio je dimenzije antene.
Uskoro i to na njegovom sajtu.

Ovako, ja imam prijatelja limara i oni prave najbolji lim. Seku u milimetar (a svaki mm je bitan) i svaki ugao je 90 stepeni.
Na F konektor sam zalemio 4 mm debelu bakarnu zicu ( ima je u distribuciji, za dalekovode je koriste)
a za to mogu da posluze i cevice sa kocnica za automobile.
Na obican sraf sam zalemio tu istu zice i to postavio ispred dipola.
Imam oko 8m najobicnijeg kabla. SMA konektor sam skinuo sa antene koja je dosla sa PheeNet-ovom karticom
(chip Realtek RTL8180, driver 5.173) i taj SMA sam zalemio.
Ranije sam koristio Katenu i signal je padao, dolazio a ja se nervirao.A sada blazenstvo.

Udaljenost predajnika oko 3km, nemam opticku vidljivost (smeta mi jedan krov i krosnja drveta) a signal oko 60 %,
ping je od 2-4 ms, gubitaka paketa nema.
Veza se prekida samo kada je ja prekinem, antena je pobedila i kisu i vetar i drvo ...
Dakle, 3D Korner Reflektor je antena prvog izbora.

[ zveckoo @ 16.06.2005. 11:42 ] @
Cevcice sam spajao po principu cvrstog naleganja i lemljenja.

Cevcice su kod mene ustvari jedna stara teleskopska antena sa radio aparata sa buvljaka.
Znaci rastavio sam je i izabrao taman delove precnika 4 do 3,5 mm.

Na N konektor sam izabrao cevicu taman takvu da sam je jednostavno nabio na N konektor.Prednodno sam u cevcicu nagurao komadic kalaja. Potom sam je jos i sa spoljanje strane zagrijao lemilicom. Na taj nacin se jos i kalaj u sredistu razlio u jos ucvrstio spoj. Mada za ovo sa kalajom mozda ni nije bilo potrebe. Jer je i samim cvrstim naleganjem bilo OK.Za svaki slucaj mesto spoja sam stavio dosta silikona.

Drugu manju cevcicu sam spojio tako sto sam koristio vijak i maticu oko 3mm precnika. To sam pricvrstio na mesto, a potom na deo vijka koji viri takodje sam nabio cevcicu u koju sam isto nagurao kalaj. I ponovio sam proceduri... zagrejao ... i posle stavio silikon ....

Na otvore cevcica posle sam takodje stavio silikon da nebi ulazila voda.

A sto se tice kise ..... Pa nisam koristio nista....
Antena mi je na krovu... Kisa i vetar sibaju po njoj i nista joj nefali... i savrseno radi...


A sto se tice tvog hdf 200 kabla...
Normalno moras kupiti prvo montirajuci zenski N konektor koji ces ugraditi u antenu.
Kupi jednostavno za njega muski N konektor , a sa druge strane kupi RPSMA konektor koji ce ici na tvoju karticu.
[ pbenka @ 16.06.2005. 14:44 ] @
Zveckoo, jedan dobronameran savet. Nemoj stavljati silikonski kit na spojeve na anteni. Kiselina koju kit sadrži u sebi polako nagriza metal a i osobine kita se menjaju. Ja sam tako isto mislio da je to idealna zaštita za balun na mojoj radioamaterskoj anteni. Tokom vremena se polako kvario SWR dok nije otišao u crveno. Kad sam skinuo silikonski kit sa baluna, antena je proradila kao i kad sam je postavio. Možeš misliti kako silikon deluje na 2.4 GHz kada je stvarao probleme na 21 MHz.
Dragan YU1AW, koji je i optimizovao kornericu je u jednom od svojih tekstova preporučio za zaštitu plastiku koji topiš onim pištoljem sa grejačem. I sloj plastike treba da bude što tanji.
Ja sam se isto nameračio da probam 3D kornericu, pošto mi biquad malo stvara probleme, jer mi je na pravcu neko drveće a kad padne kiša, padne i signal. A tako je lepo radilo zimi kad nije bilo lišća.
Darkman, ne treba nikakva rupa, jer je ona donja površina pod uglom od 45 stepeni u odnosu na horizontalu, tako da voda lako otiče. Eee, kad padne sneg, to će biti druga priča.
[ zveckoo @ 16.06.2005. 15:55 ] @
Ovo prvi put cujem..... Pa ovaj silikon koriste limari itd...

Pa ja sam sa istim takvim silikonom zaptivao rupe na mojoj supi. Krov je od aluminijumskog lima..i vec deset godina mu nista nefali...
Dobro sad ... antena i krov supe nisu slicni... ali krov mi jos nije poceo da prokisnjava.
A dok nisam stavio silikon bilo je veselo u supi kad padne kisa.

A bas i mene interesuje sta ce biti kad padne sneg i kad se zaledi.

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 17.06.2005. u 01:08 GMT+1]
[ KoVacH_ @ 16.06.2005. 22:01 ] @
I ja sam danas konacno sklopio 3d i mogu vam reci da zaista dobro radi. Ono sto mi je najinteresantnije je da je kod nje variranje signala veoma malo, 2-3%. Imam prepreku ka AP-u u vidu drveca i zgrada, a udaljenost je 500-600m, sa predhodnom antenom mi se stalno gubio signal, (u pravcu u kojem vetar duva ), a sa 3d signal je odlican i konstantan -68%. Svaka cast D. Dobričiću.
[ pbenka @ 17.06.2005. 16:11 ] @
Naravno da krov i antena nisu isto. Neće kiselina iz kita da pregrize lim. Kit će u početku biti dobar izolator ali će vremenom da promeni svoje osobine i degradirati osobine antene. A voda neće prodirati i dalje, samo antena neće raditi.
[ dcd @ 17.06.2005. 20:49 ] @
Treba koristiti polietilenske šipke i pištolj kojim se one tope i politetilen se nanosi u tečnom stanju u tankom sloju. Mislim da ne postoji bolja zaštita u elektromagnetnom smislu. Silikon je hemijski agrasivan, ima velike RF gubitke i nikako se ne preporučuje!
[ miniC @ 17.06.2005. 21:04 ] @
Prvo ne mogu da verujem ko je postovao pre mene

Drugo, DrARKO, video sam tvoje slike na sajtu gospodina Dragoslava Dobričića (kome se ovom prilikom zahvaljujem za sve radove koje napisao, a narocito one za wireless antene ), samo jos nema novog teskta o 3D korner anteni!

dcd, mozete li nam reci kada ce se pojaviti novi clanak na Vasem sajtu??

Hvala
miniC

PS> Za nedelju dana bih trebao da zavrsim za pravljenjem 3D korener-a pa cu javiti kako stoje stvari!!!

P.P.S. Mozda cu i uslikati deo procesa izrade antene!!! (ako nabavim aparat)
[ dcd @ 17.06.2005. 21:23 ] @
Druga modifikacija 3D korner antene sa onom koja je već uradjena je dala izuzetno jednostavnu i kompaktnu antenu sa oko 18dBi dobiti. Osim toga analize su pokazale da povećanje pojačanja sa veličinom reflektora izgleda nastaje mnogo ranije nego što se do sada verovalo. Takodje neke simulacije sa različitim uglovima pokazale su da se 3D korner uopšte ne ponaša kao klasična korner antena koja postiže najbolje rezultate sa uglom od oko 70 stepeni. Kod 3D korner antene svi uglovi različiti od 90 stepeni jednostavno daju inferiorne rezultate. Zamolili su me da o tome napišem članak za američki časopis "AnetenneX" pa sam upravo u fazi pisanja. Ćim bude gotov članak objavići ga na sajtu.
[ miniC @ 18.06.2005. 11:16 ] @
Gospodine Dobričiću, imam jedno pitanje za Vas:

Prema formulama koje ste dali u Vasem clanku o moifikovanoj 3D korner anteni sam izracunao sledece:

Kako je AP preko koga se kacim na 2. kanalu tj. na 2.417MHz =>

Lambda pri 2.417 MHZ je 124.038
L=2.5 X 2.5 X 2.5 lamda => 310 x 310 x 310 mm

Sto znaci da stranica polukocke treba da bude 310mm, a cela tabla lima 620mm

Posto ste napisali u prethodnoj poruci da su
Citat:
analize pokazale da povećanje pojačanja sa veličinom reflektora izgleda nastaje mnogo ranije nego što se do sada verovalo
interesuje me da li da antenu pravim po dobijenim vrednostima ili da sacekam Vas novi clanak i antenu napravim po novom uputstvu??

Hvala
miniC
[ dcd @ 18.06.2005. 12:21 ] @
Preračunavanje dimenzija antene je dato da bi se omogućio rad na nekim drugim frekvencijama koje su daleko od 2.4 GHz WiFi opsega.
3D korner reflektor antena je vrlo široka i pokriva sve kanale od 1-14 i nema nikakve potrebe za bilo kakvim preračunavanjima za konkretan kanal!
Moja napomena "...da se pokazalo da povećanje pojačanja antene sa povećanjem reflektorske ravni ..." odnosi se na sve 3D korner reflektor antene bez obzira na modifikacije koje su na njima uradjene. Naime, u stručnim krugovima se operisalo sa pretpostavkom da se postizanje maksimalne dobiti antene dogadja sa reflektorima oko 4-5 talasnih dužina, medjutim moje analize su pokazale da se to dešava već pri oko 3 talasne dužine. Problem je do sada bila simulacija tako velikih površina zbog velikog broja segmenata. Recimo antena od 4.2 talasne dužine ima blizu 11000 segmenata i potrebna RAM memorija za njenu analizu je oko 2GB. Vreme trajanja analize je oko 6 časova za Athlon 64 an 2.2 GHz.
Nova 3D korner antena ima, osim modifikacije ulazne impedanse i promenjen oblik i dimenzije reflektorskih površina. Rezultat je manja i kompaktnija antena sa oko 0.5 dB većim pojačanjem od stare.
Očekujem da ću da završim članak, ili bar preliminarnu verziju, za par dana.

[ zveckoo @ 18.06.2005. 19:22 ] @
Hvala za upozorenja o korozionom dejstvu silikona.

Zasada mi se nisu degradirale osobine antene. Ako primetim da mi slabi signal sad bar znam u cemu je problem i negine mi ponovo penjanje na krov.
A po marfijevom zakonu to ce sigurno biti kad bude zima i minus 20 napolju.

A bas i mene zanima nova modifikacija antene.

[ stolex @ 19.06.2005. 08:22 ] @
I ja cekam nove nacrte pa da se bacim na rad.

A hteo bih da pohvalim AMOS antenu koju sam stavio na AP, i radi fantasticno. S obzirom da je tesko napraviti omni antenu ovo joj je odlicna zamena.
[ dcd @ 19.06.2005. 11:21 ] @
Evo okačio sam tekst "Skraćena 3D korner reflektor antena" na adresi:

http://www.yu1aw.ba-karlsruhe....orner%20Reflektor%20Antena.pdf

Kompletan tekst obuhvata i prethodnu modifikaciju ulazne impedanse koja je već opisana u prethodnoj verziji antene.
U ovom tekstu dodata je i druga modifikacija kao i ostale analize koje su u medjuvremenu uradjene pri optimizaciji ove antene.
Antena je vrlo tolerantna na eventualne male nepreciznosti u izradi ali je vrlo važno pridržavati se datih preporuka i ništa ne menjati na svoju ruku!
Imajući u vidu dobijene rezultate u pogledu pojačanja, dijagrama zračenja i SWR-a, Skraćena 3D korner reflektor antena predstavlja idealnu antenu za klijente.
Takodje se može koristiti i u point-to-point vezama i linkovima na trasama kada pojačanje antene od oko 18 dBi zadovoljava zahteve.
Želim vam puno uspeha u gradnji i molio bih vas da mi pošaljete fotografije sagradjene antene radi publikovanja na sajtu kao uputstvo i ilustracija budućim graditeljima.

Pozdrav, Dragan YU1AW
[ miniC @ 19.06.2005. 14:17 ] @
HVALA!!!

miniC
[ zveckoo @ 19.06.2005. 18:47 ] @
Svaka cast!!!!

Sledecu antenu ako budem pravio, radicu po ovoj novoj modifikaciji.

A najzanimljivija stvar je to da nigde na stranim sajtovima nisam nasao nista o ovakom tipu antene. Svi forsiraju bikvade, duple bikvade, jagi , kantene .. itd...A njihova izrade em je komplikovane, em covek moze lako da pogresi, a pojacanja u odnosu na 3d korner su mizerna.

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 20.06.2005. u 13:08 GMT+1]
[ miniC @ 20.06.2005. 11:35 ] @
Imam jedno pitajne:
Kako se pokazala ova antena u "zasumljenim" sredinama?? Ovde u NS-u ima dosta provajdera i lokalnih wireless mreza! Ja sam pokusao prvo sa kantenom, ali je kvalitet signala bio -70db! Onda sam uzeo od drugara sabacki grid (kome je nesto stradao dipol pa ga on budzio) i nista bolje nisam dobio -68db! Sto je stvarno strasno!!! Kazu da je moj signal na AP-u jos gori!!!

Tebi je lako u Topoli, kad ti je vazduh "cist"!!!

Zato sam i resio da pravim ovu 3D antenu, pa da vidim kako ce se ponasati i ona!!

Zadnje resenje ce mi biti da kupim AP , ako ni ona ne da rezultate!!!

Pozdrav
miniC
--------------------------------------------
I jos jedno pitanje:
Jel bolje da se stavljaju cevcice od 4mm ili puna zica?? Mislim da su cevcice srecnije resenje al nisam siuran!

miniC
[ zveckoo @ 20.06.2005. 12:08 ] @
Da, u NS je definitivno problem sto se tice zagadjenosti signala.
Lokalni provajderi su toliko pojacali signal da ga mozes uhvatiti i sa pendrekom u liftu.
A sto ti signal ne mozes da vratis nazad to ocigledno provajderima nije bitno....

I ja sam imao slicnu jacinu signala sa bikvadom i signal mi se cak gubio kada padne kisa. A sa 3D korner je razlika stvarno ogromna.

A jos jedna stvar koja mi je bitno poboljsala signal je to sto sam posle kupio i RPSMA konektor koji se direktno montira na kabel. Na taj nacin sam izbacio onu kaskadu sa pigtailom. Jeste da me je doticni konektor kostao 400 din, ali je definitivno vredelo.

A za cevcice nisam siguran, jer i meni je ipak to bilo jednostavnije. Jer , ipak gde da nadjem bakarnu zicu od 4mm.

[ sokko @ 20.06.2005. 23:13 ] @

Pitaj bilo kog elektro instalatera. Verujem da i u dzepovima ima parcica zice od kabla 5x4 mm.

I da pitam jos nesto posto ce mi za neki dan biti gotova antena (limarski deo). Hoce li joj smetati plastifikacija? U stvari hoce li smetati signalu? Naravno plastifikacija posle lemljenja konektora.
Sad vi mislite kako sam ja neki snob pa se izivljavam. Te limar mi radi antenu, pa plastifikacija. U stvari u poslu imam kontakte sa raznim profilima - uglavnom zanatlijama- pa mi sve rade dzabe.
[ miniC @ 20.06.2005. 23:19 ] @
Koliko sam ja razumeo, smes da plastificiras spoljnu stranu antene i kontak elementa sa konektorom (u sto tanjem sloju!!!), unutrasnjost antene NE!!!

Ne mislim da si snob jer su i meni odradili limarski deo i donose mi je u petak!

Pozdrav,
miniC

P.S. Kad je dzabe i Bogu je drago
[ stolex @ 23.06.2005. 19:11 ] @
Ljudi gde i posto nalazite limove (pozeljno u blizini Nisa). Ovde je pocinkovani lim skoro dzabe, ali pise da se ne koristi on. Mesingani nigde nisam nasao, a bakarni ima samo tabla od 80x200cm i kosta 5.500 din, a za te pare cu si kupim neku gridovku.
[ miniC @ 24.06.2005. 16:56 ] @
Imam jedan problem!!!

Naime, danas mi je stigla antena koju su mi pravili, ali su majstori (ako mogu uopste da ih nazovem majstorima) lose izbusili rupu za aktivni elemnt.

Oni su umesto slike A, izbusili rupu kao sa slike B!!!
Slika je u prilogu!!!


Zanima me da li ce biti problema (koliko to degradira antenu) ako ja izbusim rupu na provom mestu i tu stavim konektor, posto ce uz konektor ostati jedan "polumesec" od rupe. Da li da zatvorim taj visak alu limom odozgo ili odozdo i ako zatvaram, da li da taj lim prcvrscujem nitnama ili da ostavim tako kako jeste i probam da N konektor podesim tako da krajevi koji se srafre malko zatvore tu rupu??

POMAGAJTE!!!!

Puno pozdrava
miniC

[Ovu poruku je menjao miniC dana 26.06.2005. u 22:53 GMT+1]
[ dcd @ 24.06.2005. 19:29 ] @
Izbuši nove rupe tačno kako treba prema crtežu. Postavi konektor tako da
svojom masom maksimalno zatvara stare rupe. Ako ostvariš
dobar kontakt izmedju one pločice sa 4 rupe koja predstavlja masu konektora i
reflektora taj prorez neće mnogo uticati na rad antene. Eventualno
stavi kvadratno parče tankog lima od istog materijala kao što je
reflektor malo većih dimenzija (takodje sa 4 rupe) izmedju konektora i reflektora
sa
spoljašnje strane tako da pokrije rupu sa malim preklopom i to dobro
stegni zavrtnjima kojima pričvršćuješ konektor.
[ DarkMan @ 25.06.2005. 12:04 ] @
Moram da stavljam antenu na zid ispred kuce ali mi je antena izgleda jako ruzna (delom zbog samog lima delom zbog oblika). Da li bi nesto smetalo da se ofarba?

Posto sam je bas rucno pravio, sat vremena sekao lim bonsekom i pri tome morao savijati lim, konacna antena nije perfektno ravna povrsina (ispravio sam je koliko sam mogao). Koliko ravnoca materijala utice na kvalitet signala?
[ dcd @ 25.06.2005. 13:29 ] @
Pošto u poslednje vreme ima dosta ovakvih pitanja odgovoriću generalno za sva odstupanja, namerna ili nenamerna, sledeće:
Antena je optimizirana da radi najbolje što može i relativno je tolerantna na greške. Tehnička rešenja su prilagodjena da daju najbolje rezultate ali su još uvek ekonomična. Svako odstupanje od datih dimenzija, načina izrade, upotrebljenih materijala i tehničkih rešenja će da utiče na slabiji rad antene. Koliko će to biti ne može se uvek sa sigurnošću predvideti. Zavisi od toga šta je modifikovano i kako. Često to može biti katastrofalno, a nažalost vrlo retko je bez velikih posledica, jer se radi o vrlo visokim frekvencijama na kojima čak i naizgled bezazleno odstupanje ili modifikacija mogu biti pogubni ako se urade na pogrešnom mestu.
Zato bih još jedanput ponovio apel:

Ne menjajte ništa! Svako drugo rešenje je ili lošije ili skuplje!


Ako baš moraš da ofarbaš antenu, uradi to u što tanjem sloju auto-lak sprejem.
Uticaj tankog sloja laka će verovatno biti zanemarljiv i manje će da škodi nego netačne dimenzije prilikom izrade. :)
[ Grozdanic_Predrag @ 09.07.2005. 10:48 ] @
Odlican podforum...


Skoro sam pazario Senao AP snage 200mW i odlucio sam se da pravim antenu. antena je 3d corner tipa, i odlucio sam se da je napravim od pocinkovanog lima. skoro idealno sam isekao lim u mm, i sve ivice su zalemljene. prikljucak se nalazi na tacnim dimenzijama. i bas kako je g-din autor rekao, antena je veoma tolerantna na greske. ali avaj, sa tom antenom sam imao max. 33% snage. komsija sa laptop-om i grid (made in Sabac) izvukao do 65%.

Posto sam iz vaseg teksta uvideo da netreba praviti antenu od pocinkovanog lima, dali bi se u odnosu na moju antenu osetilo neko znacajno pojacanje sa alu antenom?

Pozz.
[ dcd @ 10.07.2005. 16:46 ] @
Pocinkovani gvozdeni lim ima mnogo veće gubitke od aluminijuma, ali da li je to jedini razlog što ti antena loše radi ne znam. Obično ljudi nisu ni svesni kada naprave neke greške ili bitne "modifikacije"!

Pozdrav, Dragan.
[ Grozdanic_Predrag @ 11.07.2005. 06:46 ] @
G-din Dragane,


Hvala na odgovoru. Pokusacu da malo "modifikujem" antenu, time sto cu da je oblozim alu folijom, pa cu javiti na ovaj podforum kakva su iskustva...


Pozz.
[ pero peric @ 13.07.2005. 21:38 ] @
moze li se 3D corner antenu napravit od inox-a? kakvi su gubici u odnosu na aluminij?

POZDRAV!


[ dcd @ 14.07.2005. 09:33 ] @
Ako nije feromagnetan, tj. ne "lepi" se magnet na njega, onda može. Mada su mu gubici veći nego kod mesinga, bronze i raznih drugih legura. Ali pošto se radi o maloj gustini struja u reflektoru (male struje, a velika površina) onda su gubici prihvatljivi, kao i kod drugih antena reflektorskog tipa, kao što je recimo parabolični reflektor.
[ ortak @ 13.08.2005. 17:37 ] @
Da li se izgubi puno ako se izostavi N-konektor, a umesto njega zalemi kabal direktno na aktivni element?

I ne mogu da propustim priliku da pohvalim AMOS antenu, ja sam se sa njom (uz krajnje nepreciznu izradu), kao klijent, nakacio na AP udaljen malo vise od 1,5km! i signal mi je oko 20% u svim vremenskim uslovima (osim snega)!

Samo radi poredjenja sa rucnim biquadom precizno pravljenim imao sam signal ispod 10%, a veoma cesto ga nije ni bilo.

Sve pohvale za antenu!
[ dcd @ 13.08.2005. 19:37 ] @
Citat:

Da li se izgubi puno ako se izostavi N-konektor, a umesto njega zalemi kabal direktno na aktivni element?


U principu može ali se masa kabla se mora dobro zalemiti svuda u krug! Ako se ne uradi dobro gubici mogu biti prilično veliki.

dcd

[Ovu poruku je menjao dcd dana 13.08.2005. u 20:37 GMT+1]
[ miniC @ 15.08.2005. 22:25 ] @
Upravo sam zavrsio pravljenje Alu konstrukcije za skracenu 3D korner antenu!

Kada bude gotova u celosti (nosac, aktivni i pasivni element) javicu i rezultate, a slike izrade (od busenja za nitne tj. bez rezanja i savijanja lima) cu poslati gospodinu Dobricicu, kako bi ih stavio na svoj sajt (koliko sam primetio i dalje je upraznjeno mesto za njih ). Nazalost, to ce malo potrajati jer ispitni rokovi pocinju uskoro. Al, ko ceka doceka ili ako vise volite: strpljen , spasen!!!
Ako budem imao dovoljno vremena, mozda uradim i jedan avi tutorial, al da ne preudiciram!!

Puno pozdrava svima
miniC

P.S.> Modifikovana 3D korner antena mi je za sada davala najbolje rezultate u odnosu na prethodne antene koje sam imao, ali sumnjam da imam problema za 200-kom kabelom, jer su mi rezultati priblizni za sve antene do sada, iako se radi o skroz razlicitim antenama! Ako se i skracena 3D korner antena pokaze kao i sve prethodne, menjam kabel definitivno!!!!!
[ milosh @ 17.08.2005. 20:43 ] @
Izradio sam reflektor antene od aluminijuma, ali majstori su izbusili rupe sa greskom od oko 1-1.5mm.
Da li da probam da prosirim otvore i korigujem gresku?
Posto ne mogu da nadjem bakarnu zicu od 4mm, da li je bolje da stavim bakarnu od 3.5mm ili 4.5mm ili mesinganu od 4mm.
Da li moze da se koristi "plastik" sprej za zastitu bakarnih delova od oksidacije?
[ dcd @ 17.08.2005. 20:52 ] @
Citat:
milosh: Izradio sam reflektor antene od aluminijuma, ali majstori su izbusili rupe sa greskom od oko 1-1.5mm.
Da li da probam da prosirim otvore i korigujem gresku?


Da, svakako.


Citat:

Posto ne mogu da nadjem bakarnu zicu od 4mm, da li je bolje da stavim bakarnu od 3.5mm ili 4.5mm ili mesinganu od 4mm.


Mesinganu od 4mm. Mada su 2mm i 4mm bakarne žice standardne za elektroinstalacije i mogu se naći u svakoj radnji elektroinstalcione robe.

Citat:

Da li moze da se koristi "plastik" sprej za zastitu bakarnih delova od oksidacije?


Može.

Pozdrav Dragan
[ pbenka @ 18.08.2005. 16:09 ] @
Pre neki dan sam završio i postavio skraćenu 3D korner antenu i zadovoljan sam kako radi. Prema Netstumbleru je sada signal oko 10 dB bolji nego kada sam imao bikvad. Prilažem sliku gotove, sa još uvek nezaštićenim kontaktima pre same montaže.
[ pbenka @ 18.08.2005. 16:53 ] @
Detalj: aktivni element i direktor pre stavljanja zaštite
[ pbenka @ 18.08.2005. 17:24 ] @
I antena montirana na krovu. Nadam se da nisam ugušio sa slikama.
[ zveckoo @ 18.08.2005. 19:27 ] @
Svaka cast.

Bas si lepo napravio.
[ King_Jeremy @ 27.01.2006. 12:33 ] @
Nešto sam razmišljao o zaštiti aktivnog elementa i N konektora od vlage, i palo mi je na pamet da bi plastična čaša od jogurta mogla poslužiti za pokrivanje elementa. Interesuje me da li je to preporučljivo i da li bi možda pokvarilo performanse antene? Čaša bi se mogla zalepiti za donju površinu silikonom. Koliko sam skontao, silikon se ne sme koristiti tamo gde ima električnih spojeva, tako da se nadam da na ovom mestu ne bi pravio probleme. Ona opcija sa plastifikacijom pomoću pištolja ne dolazi u obzir jer ja to nikako ne bih mogao nabaviti.

Šta mislite o ovome?

[ bukovski @ 27.01.2006. 13:30 ] @
pistolj za plastiku kosta 100-150 din ( nabuvljaku kod kineza ima kolikohoces ) a sama plastika je oko 10 din ! pa vidi
A plastika ko plastika da bi se mogla koristiti u wireless-u mora da se "ne greje topi " u microtalasnoj. Ako se greje umicrotalasnoj nije pogodna za wireless.
poz
[ King_Jeremy @ 27.01.2006. 14:12 ] @
Citat:

pistolj za plastiku kosta 100-150 din ( nabuvljaku kod kineza ima kolikohoces ) a sama plastika je oko 10 din ! pa vidi


Nisam znao da se to tako lako moze nabaviti :)
[ zveckoo @ 27.01.2006. 17:25 ] @
Da.. 200 din u redovnoj prodavnici... Batali casu za jogurt...
[ cc13 @ 07.02.2006. 00:42 ] @
ovih dana cu da pocnem sa pravljenjem 3d kornera,pa me zanima da li ce puno uticati na performanse ako antena bude imala dva spoja umesto jednog? (posto nemam dovoljnu duzinu lima) znaci antena bi imala onaj spoj na sredini i jos jedan na stranici gde se nalaze aktivni i pasivni element,planiram da je napravim od bakarnog lima,da li je to ok? ili ipak mora aluminium?



[Ovu poruku je menjao cc13 dana 07.02.2006. u 01:47 GMT+1]
[ dcd @ 07.02.2006. 09:07 ] @
Citat:
cc13: ovih dana cu da pocnem sa pravljenjem 3d kornera,pa me zanima da li ce puno uticati na performanse ako antena bude imala dva spoja umesto jednog? (posto nemam dovoljnu duzinu lima) znaci antena bi imala onaj spoj na sredini i jos jedan na stranici gde se nalaze aktivni i pasivni element,planiram da je napravim od bakarnog lima,da li je to ok? ili ipak mora aluminium?


Hoće! Takav spoj preseca put strujama koje teku u reflektoru i veoma loše utiče na rad antene! Antena može biti od Cu, Al ili Mesing-a.
U tekstu za ovu antenu to, čini mi se, i jasno piše.

Pozdrav Dragan
[ veljadj @ 07.02.2006. 12:36 ] @
Apsolutni sam početnik pa će moje pitanje možda nekom biti glupo,ali me interesuje koji je krajnji domet ove antene?Znači do koje daljine može da dobaci?
[ broker @ 07.02.2006. 13:34 ] @
Aman vise sa tim dometom. Jesi li citao teme koje su recimo danas bila aktuelne na forumu. Jedno od pitanje je bilo bas to i dati sulinkovi koji detaljno razjasnjavaju stvar, a da ne pominjem da je stvar vec razjasnjena u top temama na forumu.

http://www.elitesecurity.org/tema/159734-Decibeli-samo-decibeli
[ veljadj @ 07.02.2006. 15:28 ] @
Da sam nasao odgovor sigurno ne bih postavio pitanje,a ako te je mrzelo da napises odgovor ni to nisi morao, ja svakako ne bih pitanje postavio ponovo!A i tvoj stav prema pocetnicima tera ljude da na ovom forumu i ne postavljaju pitanja!
[ King_Jeremy @ 07.02.2006. 17:14 ] @
Citat:

ovih dana cu da pocnem sa pravljenjem 3d kornera,pa me zanima da li ce puno uticati na performanse ako antena bude imala dva spoja umesto jednog? (posto nemam dovoljnu duzinu lima) znaci antena bi imala onaj spoj na sredini i jos jedan na stranici gde se nalaze aktivni i pasivni element,planiram da je napravim od bakarnog lima,da li je to ok? ili ipak mora aluminium?


Ja sam pre par dana napravio 3D korner antenu od tri pobakrene vitroplast ploce (za stampane ploce) ivice 25cm (dve talasne duzine). To sam vec imao kuci, a bilo mi je skupo da dajem 2000 din za aluminijumsku tablu 2x1m. Jedini limar kojeg sam nasao u centru grada nije prihvatio da mi isece lim, a ostali su svi razbacani negde po periferiji, pa sam pribegao ovom prinudnom resenju. Ploce sam medjusobno zalemio po ivicama, a bakarne povrsine sam lakirao tankim slojem. Teoretski, antena ove velicine bi trebala da ima pojacanje oko 16,4 dB.

Epilog je da to radi. Mozda nije savrseno ili optimalno resenje, ali radi. AP mi je na oko 1,5km, jacina signala je oko -57dBm a SNR oko 40dB. Probacu da nekako nabavim alumijumski lim, pa da napravim full verziju, ali sam zasad zadovoljan.
[ drvac @ 07.02.2006. 17:51 ] @
Jel neko probao da napravi 3d korner antenu za rad na 5.8 GHz?
[ broker @ 07.02.2006. 17:52 ] @
Citat:
veljadj: Da sam nasao odgovor sigurno ne bih postavio pitanje,a ako te je mrzelo da napises odgovor ni to nisi morao, ja svakako ne bih pitanje postavio ponovo!A i tvoj stav prema pocetnicima tera ljude da na ovom forumu i ne postavljaju pitanja!


Da si potrazio nasao bi odgovor jer se radilo o temi koja je veoma aktuelna, poslednja poruka u njoj je bio napisan samo koju desetinu minuta do sat pre nego sto si ti poslao svoju.

Cilj i jeste da pocetnici prvo uzmu da citaju, a da pitaju kad imaju pravi problem a ne da im mi ponavljamo najosnovnije stvari. Postoje top teme, postoji pretraga, postoji Google. Prvo to probas pa ako ne nadjes odgovor - onda pitas.

A ko hoces znanje bez truda, zna se, pitas koliko kosta da neko cita uputstva umesto tebe.
[ zveckoo @ 07.02.2006. 18:00 ] @
Citat:
veljadj: Apsolutni sam početnik pa će moje pitanje možda nekom biti glupo,ali me interesuje koji je krajnji domet ove antene?Znači do koje daljine može da dobaci?


Paa.. evo da ti ja kazem konkretan odgovor... Do sada sam napravio gomilu 3D korner antena.. uglavnom one prve verzije sa stranicom kocke od 300mm. Uglavnom covek koji je odneo antenu je bez problema koristi na oko 2.5-3km ali ima AP i kabel mu nije duzi od 1m. E sad koliki kvalitet signala u db ima stvarano nemam pojima...Posto on nema blage veze sa tim, a antenu i AP su mu instalirali drugi... tako da nemam pojima ni koji je AP u pitanju.. ali nije neki skuplji posto kaze da ga je kostao oko 70e

Ali bitno je da mu savrseno radi i ima bez problema protok od 256kbps koji je zakupio od provajdera ...

E sad tih 2.5-3km ne mozes uzeti kao neko merilo..

Ali sigurna je stvar da ti treba sto jaca PCI kartica ili AP, i sto kraci kabel.

Citat:
drvac: Jel neko probao da napravi 3d korner antenu za rad na 5.8 GHz?


Za koji dan mi je u planu da bas pravim jednu 3D koner na 5.8 GHZ... Pa kada je uradim okacicu slike... Koristicu lim od 0.5mm , jedino sad jos trazim bakarnu zicu koja bi najbolje odgovarala debljini od 1.7mm

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 07.02.2006. u 19:05 GMT+1]
[ VMedic @ 08.02.2006. 09:46 ] @
@ Zveckoo
Reci mi molim te kako si spojio gornje ivice reflektora(nitnama ili chime) i na kom rastojanju ti je spoj od ugla...
Pozdrav..
[ DrARKO @ 08.02.2006. 13:19 ] @
Moja 3D antena je spojena pop nitnama. Vazno je da stranice zaklapaju ugao od 90 stepeni i da dobro nalezu jedna na drugu.
[ zveckoo @ 08.02.2006. 16:23 ] @
Da... pop nitne ili neko ih zove i blok zakovice... Moras imati specijalna kljesta za njih.
Cena jedne blok zakovice je oko 1.2 din na pijaci. Obicno ze prodaju na 100,200 i 500 komada.

Nerazumem na koje rastojanje mislis... Na semi se lepo vide sve dimemzije..
Jedino ako oces mozes dodati spoljne ivice od 4-5 mm koje ces saviti spolja.... A to je potrebno ako koristis tanji lim oko 0.5mm, jer satim dobijas cvrscu antenu.

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 08.02.2006. u 17:27 GMT+1]
[ VMedic @ 08.02.2006. 19:01 ] @
Hvala na odgovorima..
Mislio sam na rastojanje spoja pop nitnama...jer ako ga postavish na odredjeno rastojanje,takav diskontinuitet moze da se ponasha kao kratak spoj,pa da ne utiche na struje uopste(mikrotalasna tehnika),ali vidim da si radio po shemi,pa je ok onda...posto
vidim da taj spoj mnogo ne utiche (u stvari ne znam tachno koliko utiche,ali vidim da se ljudi ne zhale)
P O Z


[Ovu poruku je menjao VMedic dana 08.02.2006. u 20:02 GMT+1]
[ drvac @ 08.02.2006. 23:01 ] @
Zna li neko da li su aluminijumske ploce koje se koriste u grafici mislim za prenos otiska kod ofset masina cist aluminijum ili neka legura posto koga god sam pitao nezna.Uglavnom svi ih zovu alu ploce. Imam dosta tih ploca pa ne znam da li su pogodne za izgradnju antene. Neko kome je grafika struka bi mi mogao pomoci.
Unapred hvala.
[ robyy @ 10.02.2006. 12:43 ] @
Taj lim je aluminium od 0.4mm. I ja sam dobio iz stampe. Napraviosam antenu i radi super. Samo sto pise na antenu Niksicko pivo. Ali nije bitno
[ drvac @ 10.02.2006. 14:55 ] @
quote]robyy: Taj lim je aluminium od 0.4mm. I ja sam dobio iz stampe. Napraviosam antenu i radi super. Samo sto pise na antenu Niksicko pivo. Ali nije bitno[/quote]

Puno hvala na informaciji!
[ miljenko2003 @ 19.03.2006. 14:46 ] @
takodje sam nabavio taj lim i napravio antenu koja radi super ali kada bi je postavio na nosach napolje ona bi vujorila ko zastava i plasila bi komsije sa bukom .
ajd reecimo da stavim 2 sloja tog lima pa ce mozda biti cvrsca ,ali meni treba nesto drugo .
gde da nadjem mesingani seraf . (sipkice sam nasao mesingane )
bg
poz
[ ptomic @ 19.03.2006. 20:19 ] @
Ja imam drugo pitanje za gospodina Dragana.
Da li se moze koristiti lim koji je deblji od 1.5mm, recimo 3-4mm, posto cu verovatno biti u mogucnosti da nabavim tu vrstu AL lima.

Hvala.
[ miljenko2003 @ 20.03.2006. 00:14 ] @
a gde ces ga naci(tako malo parce 60x60).daj reci da uzmem i ja .
ima u jeep komercu koju hoces debljinu ali morash kupiti tablu 2mx1m=2100din .
josh nesto:
pitanje za DCD-a(gdin. dragan)
1) admini mreza bune se kako biquad i cantene unose krsh i lom od signala u mrezu(zagusuju je),da li mozda postoji sansa da to radi i 3D korner .
ja sam "sklepao" 3d korner od lima 0.4,nisam cak ni zanitao onu ivicu nego sam je povezao selotepom .u konektor sam "ubacio" parce bakarne zice 2mm debljine i priblizna duzina kao u proracunu . a drugu elektrodu sam takodje stavio od bakarne zice i povezo nesto bez veze i antena radi ko zmaj .kada se nalazi u zastakljenoj terasi najachi download mi je 400 kb/s na rastojanju od 300 metara od AP-a .
i josh jednom : gde naci mesingane serafe?
[ miljenko2003 @ 20.03.2006. 00:39 ] @
i da li je bitno da budu mesingane cevcice .
jer moze mesingana sipkica .ako ne gde to naci .
mislim radi sa mesingnaom sipkicom ali da li je to to....
[ dcd @ 20.03.2006. 15:07 ] @
Citat:
ptomic: Ja imam drugo pitanje za gospodina Dragana.
Da li se moze koristiti lim koji je deblji od 1.5mm, recimo 3-4mm, posto cu verovatno biti u mogucnosti da nabavim tu vrstu AL lima.

Hvala.


Moze, sve dimenzije ostaju iste.

Citat:
miljenko2003: takodje sam nabavio taj lim i napravio antenu koja radi super ali kada bi je postavio na nosach napolje ona bi vujorila ko zastava i plasila bi komsije sa bukom .
ajd reecimo da stavim 2 sloja tog lima pa ce mozda biti cvrsca ,ali meni treba nesto drugo .
gde da nadjem mesingani seraf . (sipkice sam nasao mesingane )
bg
poz


Ne, dvostruki lim nije preporucljiv. Savi ivice reflektora sirine 5 mm pod pravim uglom i to ce ucvrstiti antenu.

Citat:
miljenko2003: i da li je bitno da budu mesingane cevcice .
jer moze mesingana sipkica .ako ne gde to naci .
mislim radi sa mesingnaom sipkicom ali da li je to to....


Mogu i bakarne i mesingane cevcice ili sipke, svejedno je. Najbolje je koristiiti bakarnu zicu za instalacije bez izolacije koje je debela 3.6mm a moze se naci u radnjama koje prodaju elektroinstalatersku robu.

Citat:
miljenko2003: a gde ces ga naci(tako malo parce 60x60).daj reci da uzmem i ja .
ima u jeep komercu koju hoces debljinu ali morash kupiti tablu 2mx1m=2100din .
josh nesto:
pitanje za DCD-a(gdin. dragan)
1) admini mreza bune se kako biquad i cantene unose krsh i lom od signala u mrezu(zagusuju je),da li mozda postoji sansa da to radi i 3D korner .
ja sam "sklepao" 3d korner od lima 0.4,nisam cak ni zanitao onu ivicu nego sam je povezao selotepom .u konektor sam "ubacio" parce bakarne zice 2mm debljine i priblizna duzina kao u proracunu . a drugu elektrodu sam takodje stavio od bakarne zice i povezo nesto bez veze i antena radi ko zmaj .kada se nalazi u zastakljenoj terasi najachi download mi je 400 kb/s na rastojanju od 300 metara od AP-a .
i josh jednom : gde naci mesingane serafe?


Neke od pomenutih antena su samo slabije usmerene, tj. imaju manju dobit (pojacanje), ali nicim drugim one ne ometaju mreze. Mislim da se prevelika fama dize oko toga. Vrlo malo antena uopste ima potiskivanje sporednih snopova vise od oko 20 dB. Dakle ako je ometajuci signal -60 db sa antenom koja je usmerena u njegovom pravcu onda on moze biti potisnut na -80 db ako antenu okrenemo u nekom drugom pravcu. Jedina srecna okolnost moze biti da nam ometajuci signal padne u "nulu" dijagrama izmedju dva sporedna snopa i da onda bude potisnut jos oko 20 dB max.
3D korner antena spada u antene sa najmanje sporednih snopova sto se i sa dijagrama zracenja moze lepo videti.

Pozdrav Dragan
[ boomer @ 23.03.2006. 03:57 ] @
Dakle dosao sam do nekoliko stamparskih ploca, pa sam krenuo da gledam kako da ih najefikasnije iskoristim za korner antenu. Dimenzije su otprilike 38x51cm, sto je taman nedovoljno, pa sam uzeo u ruke paprir i olovku i krenuo da razmisljam kako da maksimalno iskoristim materijal.
-Odmah mi je bilo jasno da ako isecem kvadrat i iz njega cetvrtinu (slika 1), ostaje prilicno otpada.
-Ako bih rotirao, mogao bih mozda dobijem bolje iskoriscenje (slika 2), medjutim, na 45 stepeni mu pri odnosu strana 2:3 dodje na isto, na 22,5 se iskoristi nesto veca povrsina (recimo max 10% vise)
-Medjutim, ako bih zarubio i preostale dve stranice (slika 3), iskoristio bih bitno vecu povrsinu (slika 4).

Ostaje pitanje, da li ovako napravljena antena (tj reflektor) vredi, odnosno da li je pojacanje vece od onog koje bih dobio da sam sekao lim po slici 1? Po slici 1 stranica kvadrata ispada oko 19 cm, sa rotiranjem oko 20 cm, a po slici 3 oko 28cm ali su svi kvadrati zarubljeni. Kako pretpostavljam da pojacanje moze da bude i losije zbog ovakvakvog zahvata, pitam ima li smisla ovako raditi (ako ima, prilazem uputstvo kako max iskoristiti materijal). Dakle pitanje je: da li je ovako napravljena antena losija od manje pravljene pravilno, po nacrtu?

slika: http://www.press.co.yu/wireless/korner.jpg
[ kobac66 @ 23.03.2006. 06:45 ] @
Citat:
boomer: Dakle dosao sam do nekoliko stamparskih ploca, pa sam krenuo da gledam kako da ih najefikasnije iskoristim za korner antenu. Dimenzije su otprilike 38x51cm, sto je taman nedovoljno, pa sam uzeo u ruke paprir i olovku i krenuo da razmisljam kako da maksimalno iskoristim materijal.


Da ne idem dalje ali ako se ne varam taj lim je izuzetno tanak pa nisam siguran da mozes dobro mehanicki da je napravis i ucvrstis.
[ dcd @ 23.03.2006. 07:24 ] @
Citat:
Dakle pitanje je: da li je ovako napravljena antena losija od manje pravljene pravilno, po nacrtu?


3D korner antena (i skracena i neskracena verzija) ima pojacanje zavisno od duzine stranice kocke od koje je nastala. U objavljenom tekstu postoji i dijagram zavisnosti pojacanja od duzine. Optimana duzina je oko 2.8-3 lambda. Sta ce se desavati ako se oblik reflektora promeni to bi trealo da se analizira tako da unapred nije moguce biti siguran.

Pozdrav Dragan
[ Omnio @ 23.03.2006. 13:05 ] @
Molim vas, neka mi neko kaze gde u Beogradu ima da se kupi aluminjumski lim jer ne mogu nigde da ga nadjem i koji kabl koristiti odn. gde bih njega mogao da kupim. Odgovor moze i na PM.
[ tarla @ 23.03.2006. 19:09 ] @
ja nisam iz Beograda ali zaista ne mogu da vjerujem da neko ko zivi u tolikom gradu nema predstavu gdje bi to mogao da nadje. Ja cu ti malo pomoci. Mislim da sigurno nema u Knez Mihajlovoj ili u TC Milenijum :)

Salu na stranu prijatleju. Uzmi koje hoces oglase i pogledaj gdje ima neka prodavnica gradjevinskog materijala. Garant tu imas lima da kupis. a za kabal ces se lakse snaci. Ima nekoliko ljudi koji se reklamiraju ovde po forumu.
[ ptomic @ 23.03.2006. 21:40 ] @
Pazi nije toliki problem naci, ima da se kupi, ali sta ce mu toliko ??
Evo ja sam nasao 2mx1mx1mm za oko 2.000 dinara u JEEP commercu, preko puta hotela Bristol, ali sta da radim sa 2 kvadratna metra AL lima, kad mi treba jedva 0.5 m2...
[ zveckoo @ 24.03.2006. 00:50 ] @
Tablu se isplati kupiti ako ces prviti vise antena.... ali za jednu je glupo... kad je mozes kupiti gotovu za oko 1500 din.... Pitaj nekog limara za manje parce lima ili kolko bi trazio da ti napravi jednu.
[ Omnio @ 24.03.2006. 10:22 ] @
Hej tarla, bas si ti ljubazan jedan cova. Ja se ubio trazeci po Knezu i nista nisam nasao, bas ti hvala sto si mi otvorio oci.
Prodavnice materijala sam takodje gledao (mozes misliti), i nisam uspeo da nadjem. Jedino gde sam video da ima je taj Jeep komerc ali kao sto drugi ljudi vec rekose pre mene tamo je jako skupo jer ne mogu da uzmem malo parce. Dakle, nisam toliko retardiran vec samo trazim ono sto mi treba, a to sto mi treba za ovu antenu ocito nije lako naci cak ni u "tolikom gradu".
Koji kabl ste vi stavljali na antenu?
[ miljenko2003 @ 24.03.2006. 22:26 ] @
ja sam dobio tablu lima iz stamparije dim.62x74(tako nesto)
lim je tanak stoga nije ga pametno montirati napolje . ima da plasi komsije kad dune vetar.
ali ako imash vishak prozor mozes antenu da stavish sa unutrasnje strane kuce i radice .
ja sam je bukvalno "sklepao".
nisam koristio nitne da bi spojio one 2 stranice nego sam zalepio selotepom .
ovo je bila probna verzija .
rezultati ovakve antene su:ap na 300m u zastakljenoj terasi :download 300kb do 500kb,signal u windowsu excellent,netstumbler -45,soft od kartice kaze da mi je jacina signala 93%.......
ako ti treba jedna tabla lima-0.4mm mogu ti dati .imam viska pa ako hoces ti malo ojacaj stranice nekim plexijem ili slicno.
kabal cfd 200 ,5 metara,kupljen u kanibalu, uradjen sa konektorima +n-kon.=1300din
-------------------------------------------------------
za gospodina DCD-a
nemogu naci nigde mesingani sraf ,da li mogu da montiram onu sipkicu na ovaj nacin sa slike,tj da li ce to uticati na rad antene


[Ovu poruku je menjao miljenko2003 dana 24.03.2006. u 23:30 GMT+1]
[ miljenko2003 @ 24.03.2006. 22:28 ] @
evo je slika:mala greska u textu:dimenzije one sipkice sa 2 srafa je oko 3mm "deblja" od mesingane.


[Ovu poruku je menjao miljenko2003 dana 24.03.2006. u 23:32 GMT+1]
[ zveckoo @ 25.03.2006. 01:50 ] @
Ja koristim bakarnu zicu od 3.6 mm. NA nju narezem navoj M3 (metricki 3mm)
I pricvrstim sa 2 matice.

slike su malo mutne:
http://www.stcable.co.yu/%7Eluburic/korner/PC230010.JPG
http://www.stcable.co.yu/%7Eluburic/korner/PC230011.JPG
http://www.stcable.co.yu/%7Eluburic/korner/PC230008.JPG
http://www.stcable.co.yu/%7Eluburic/korner/PC230004.JPG
http://www.stcable.co.yu/%7Eluburic/korner/PC230003.JPG

Lim iz stamparije je stvarno previse tanak i morate ga ojacati sa necim ako hocete da stoji napolju.
Jer video sam antenu napravljenu od tog lima koju je vetar totalno savio i zguzvo.

I za Al lim od 0,5 mm je pozeljno saviti spoljne ivice da bi antena bila sto stabilnija.


[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 25.03.2006. u 03:02 GMT+1]
[ dcd @ 25.03.2006. 14:12 ] @
Citat:
nemogu naci nigde mesingani sraf ,da li mogu da montiram onu sipkicu na ovaj nacin sa slike,tj da li ce to uticati na rad antene


Mnogo bolje je ovo resenje koje koristi zveckoo:

Citat:
Ja koristim bakarnu zicu od 3.6 mm. NA nju narezem navoj M3 (metricki 3mm)
I pricvrstim sa 2 matice.


Zato sto omogucuje bolji spoj i manji otpor pasivnog elelmenta prema masi. Trebalo bi mesto pricvrscenja prelakirati autolakom da bi se sprecila agresivna elektorliticka korozija na Cu-Al spoju!

Pozdrav Dragan
[ kobac66 @ 28.03.2006. 13:14 ] @
Dosao sam do komada aluminijumskog lima pa ko kaze da napravim i ja jedan 3D Korner. :)

Antena ce da bude nesto manja (stranice 33cm) posto je toliko parce ali to nije toliki gubitak koliko sam gledao u Draganovom uputstvu i proracunima za izradu skracene 3dKorner antene ali me zanima nesto drugo.

1. Aluminijumski lim je ofarban pa me zanima moram li da skidam svu farbu sa njega ili je dovoljno samo na mestima kontakta (spojni rub, konektor, pasivni element)? (Mnogo se tesko skida pa ne bih ako ne moram)

2. Moze li se koristiti neki drugi konektor umesto predvidjenog?
Pitam zato sto imam konektora koji su se koristili na starijim radio stanicama (EI, na navoj) pa da iskoristim njih umesto ovih malo poskupih... A i steta da se bace. :)

3. Kako utice starost na koaksijalni kabl? Imam RG213 star 15ak godna pa me zanima moze li se on upotrebiti?

Dosta za sada i pozdrav svima. :)

[ broker @ 28.03.2006. 13:38 ] @
Od farbe zavisi :) Napavi bez skidanja farbe, pa ako ne upali, onda struzi :)
Ako dolazis ovamo, ponesi antenu pa cemo da premerimo sve kako valja.

[ boomer @ 28.03.2006. 14:13 ] @
> 1. Aluminijumski lim je ofarban pa me zanima moram li da skidam svu farbu sa njega ili je dovoljno samo na mestima kontakta (spojni rub, konektor, pasivni

Dovoljno je na mestima kontakta. Ionako je preporuceno zastiti antenu.

> 2. Moze li se koristiti neki drugi konektor umesto predvidjenog?

Ja cesto koristim konektore za kablovsku, one sa buvljaka, 10 din konektor koji ide na kabl, 20 din onaj sto se montira. Video sam i ljud ekoji koriste klasicne antenske konektore! Nisu dobri uvek i u svim kombinacijama, ali su jeftini pa vredi probati prvo sa time. Ovo sto ti imas je sigurno kvalitetnije, ne verujem da ces imati problema.

> 3. Kako utice starost na koaksijalni kabl? Imam RG213 star 15ak godna pa me zanima moze li se on upotrebiti?

Kao i prethodno, probas, ako rezultat nije dobar - zamenis.

Btw, ona moja varijanta sa skracivanjem i ostalih stranica da bise max iskoristio lim pravougaonog oblika za sada u praksi radi dobro na dva mesta, danas mozda napravim jos jednu i onda vise nema lima dok drugar ne nabavi kako je obecao :)
[ duxaric @ 30.03.2006. 06:49 ] @
Jedno možda malo čudno pitanje:
Jel se mora folija dodatno postaviti na antenu ako je već izrađena od aluminija?

Hvala
[ zveckoo @ 30.03.2006. 15:19 ] @
Ne...

ALu folija bi ti jedino trebala kad bi na primer pravio i budzio antenu na primer od kartona pa da ti stoji u sobi na prozoru :)
[ duxaric @ 31.03.2006. 10:09 ] @
Jel se može za one dvije cjevčice postaviti one sa starih antena koje sa strane vire van? Ne znam kako se zovu.
[ tox master @ 31.03.2006. 21:14 ] @
pozdrav

nema razloga da nemozes ako precnik cevcice odgovara precniku zice koja je prikazana na nacrtu za antenu.
e sad jedino ne znam kako ces da zalemis tu cevcicu za konektor posto pretpostavljam da je od aluminijuma.
samo ne razumem zasto ljudi prave probleme oko tih cevcica kad sve lepo pise da moze da se nadje u svakoj prodavnici elektro-materijala ta bakarna zica koja se koristi u elektroinstalacijama.i ja sam hteo da budzim neke cevcice dok lepo nisam otisao u radnju i trazio bakarni provodnik punog preseka 10 "kvadrata" koji je otprilike debljine oko 3.7mm koliko se secam a sa kojim antena radi sasvom normalno.

ps:uzeo sam pola metra,prodavac cak nije hteo ni da naplati! :)

pozdrav
[ drvac @ 21.04.2006. 18:19 ] @
Pre neki dan sam mesinganu sipcicu aktivnog elementa zamenio bakarnom pa me interesuje kakav ce uticaj na signal imati to sto bakar rdja, nakon par dana sam primetio da sipcica postaje tamna.
Pozdrav
[ tox master @ 21.04.2006. 23:40 ] @
pozdrav

mislim da je bakar i bolji od mesinga u svakom slucaju osim u slucaju oksidacije,tu je osetljiv.
pisali su ljudi ovde vec o zastiti bakarnih elemenata.
ja koliko se secam mozes da koristis plastik sprej ili ako ti je to teze nabaviti moze i ona plastika sto se topi sa onim pistoljima sa pijace a jeftina je i ima je svugde.
ja sam na mojoj anteni napravio kombinaciju. :)
podnozje konektora sam zalio sa tim pistoljem a aktivni elemenat sam ...prefarbao najobicnijom sivom bojom u spreju.
i sta da kazem jos ,nisam primetio nikakve lose strane osim sto kad pada kisa i neko vreme posle kise signal mi je slabiji za max 10 % a mislim da nisam bas dobro zastitio konektor pa mozda uspe malo vode da se provuce.a kad se osusi od sunca posle par sati signal se vrati na 96-100% link 95-100.
e sad malo offtopic ,samo da kazem i ja posle mnogih koliko je dobra ova antena.
sve ovo radi super sa 8 metara kabla rg6 sa bnc konektorima na anteni umesto n konektora.
doduse kabl sam dobio od jednog drugara i nije onaj sa pijace (mislim da je proizvodjac "teletronik" a kabl ima duplu foliju unutra).a ap je udaljen 220 metara sa omni antenom za koju imam utisak da me malo "prebacuje" posto sam u prizemnoj kuci.


i jos samo nesto da dodam kad sam vec poceo,to jest da pitam.
u gradu ima nekoliko ap-ova udaljenih od 200m-1300m i uglavnom imam slabe signale od svih osim od ovog najdaljeg (1300m). e sad me interesuje kako njegov signal imam preko 80 % iako je antena okrenuta za oko 90 stepeni udesno od njegovog smera.nisam probao ali kakav bi tek bio signal da okrenem antenu u tom pravcu.da li je ovde slucaj jakog ap-a ili moja antena "hvata" malo siroko???ali ipak 90 stepeni je malo previse zar ne?


pozdrav
[ ststeva @ 27.04.2006. 13:59 ] @
Ovako, nabavio sam aluminijumski lim debljine 0,5 mm ali nema dovoljo da se napravi polovina kocke dimenzija 370mm,

E sad, moze da se izbudzi nesto sa dimenzijom od 290 mm, koliko ce biti pojacanje od prilike, i da li ne smeta sto duzina nije oko 3 talasne duzine.???????


Pozdrav!!!!!

P.S. Zna li neko gdemoze da se kupi N konektor, po mogucstvu u KG, a ako nema onda u BG!!!!!
[ tox master @ 28.04.2006. 23:28 ] @
pojacanje ce sigurno biti manje a koliko manje zna najbolje gdin dobricic ako ne tacno onda bar otprilike bez izvodjenja simulacija.
pokusaj to jedino ako imas bas cistu opticku vidljivost,ako ti je ap blizu i ako koristis malu duzinu kvalitetnog kabla.
ja sam svasta "budzio" ali nisam nikad menjao dimenzije antene pa ne znam koliko se tu gubi.

a za konektore nisam bas upucen posto sam ja koristio bnc konektore a skoro sam slao po drugaru da mi kupi u netiksu a tamo mu rekli da nikad nisu ni imali ( bulkhead) a u katalogu postoji i sifra i cena.

ako hoces do kraja da nabudzis stavi bnc i vidi hoces li ista dobiti.

pozdrav
[ drvac @ 30.04.2006. 16:31 ] @
Evo vec tri dana duva jaka Kosava, meni je 3d kornerka od tankog lima tako da zvrci i tandrce na krovu ko luda, primetio sam da komsije prolazeci pored moje kuce gledaju gore misleci da ce im nesto pasti na glavu he he he a mene bas briga ona sljaka odlicno i po jakom vetru.
[ ststeva @ 09.05.2006. 21:27 ] @
Konacno napravih i ja jednu KORNERKU, signal mi je 60-70% na 1.5 Km! (uz veoma losu izradu)

Nisam probao kako radi, jer nisam znao moju mac adresu koju trebam da kazem provajderu,

zna li neko da mi objasni kako to ide, da ne bi ovde pisali pisite na

[email protected]

Interesuje me i kako da napravim konekciju za wireless(posto sam pocetnik i nemam bas mnogo iskustva sa ovim).


PoZzzz
[ zveckoo @ 09.05.2006. 21:41 ] @
MAC adresa ti pise inace na samoj PCI kartici... pa je mozes i tamo procitati.. ili na kutiji od PCI kartice.

A mozes je saznati tako sto kliknes desnim klikom dole u desnom uglu na wireless konekciju.. koja kod tebe inace neradi... i izaberes Status - Suport - Details i pod Physical Address ti ustvari pise tvoja MAC adresa...

[Ovu poruku je menjao zveckoo dana 09.05.2006. u 22:44 GMT+1]
[ djamsi @ 30.05.2006. 18:38 ] @
Vidim da mnoge od vas imaju 3D Korner antenu, e sad mene zanima mogu li ovu 3D Korner antenu koristiti kod LinkSYS WRT54GL-ov model kao i kod ostalih LinkSYS-ovih modela.
[ broker @ 30.05.2006. 22:20 ] @
A sto ne bi moglo?
[ ka641 @ 04.06.2006. 09:52 ] @
Ljudi, okanite se rdjava posla. Sakupite novac i kupite antenu.
Sa tim pravljenim antenama ce te se uzasno namuciti dok ovo pravilo ne shvatite. Menjao sam sve vrste home-made antena kod nisam kupio grid i zavrsio posao za sva vremena. Sada mogu i Dotu da picim preko neta bez laga.
[ tox master @ 04.06.2006. 10:25 ] @
Citat:
ka641: Ljudi, okanite se rdjava posla. Sakupite novac i kupite antenu.
Sa tim pravljenim antenama ce te se uzasno namuciti dok ovo pravilo ne shvatite. Menjao sam sve vrste home-made antena kod nisam kupio grid i zavrsio posao za sva vremena. Sada mogu i Dotu da picim preko neta bez laga.

ne bih se slozio sa tobom.
ja sam isto napravio 3d antenu kao i mnogo ljudi jos i kao i ostalima radi mi sasvim ok.( i to sa dosta improvizacije)
mozda si ti u pravu da ona mozda nije bolja od original grida (od nasih domacih jeste sigurno) ali koliko para toliko muzike.
a to sto si ti imao lose napravljene antene nije razlog da potcenjujes necija prakticna iskustva a posebno iskustvo i znanje Dragoslava Dobricica koji je ovu antenu prilagodio i ispitao i stoji iza njenih karakteristika ako se napravi kako treba.

verujem da ce se svi koji koriste ovu antenu sloziti samnom.
posto neigram igrice preko neta i slicne stvari ne znam nista o lagu ali mogu reci samo da se kod mene ping krece od 2-6ms prema nekoliko ap-ova od kojih je jedan 1300m daleko (naravno bez izgubljenih paketa).
signal je konstantno 100% a i link takodje.
ne znam sta bih bolje dobio da uzmem antenu od stotinjak eura osim sto bih imao 100 eura manje u dzepu.

pozdrav
[ broker @ 04.06.2006. 12:31 ] @
Ne mozes porediti Grid od 24 dB i 3D Corner od 17 dB na taj nacin. Svakako da ce Grid da se pokaze bolji jer prosto ima mnogo vece pojacanje. Ako bi uporedio recimo 3D Corner od 17 db i Grid od 16 dB, video bi da tu i nema neke veliek razlike, osim sto je grid mnogo skuplji.
[ zveckoo @ 04.06.2006. 13:44 ] @
Stim sto je izgleda hit svima koji prave grid antene u nasoj zemlji da lazu za jacinu tako da grid 16 nema 16dbi .. ili naprimer otvoreni kazu da grid19 ima 17.5 db itd... Ili jos bolji stos je sto kod nas u okolini Subotice ima neko ko stancuje "truba antene" od pocink lima i teatralno lepi na njih natpis 18 db...

Po mom iskustvu ako nemas para za pravi grid 24, jedina pametna opcija je 3D korner, sve ostale grid antane sto prave na nasem trzistu je bespotrebno bacanje para... mislim nije da one nerade... nego su duplo ili troduplo skuplje a dobijas maltene isto pojacanje.
[ boomer @ 04.06.2006. 14:17 ] @
> Stim sto je izgleda hit svima koji prave grid antene u nasoj zemlji da lazu za jacinu tako da grid 16 nema 16dbi .. ili naprimer > Po mom iskustvu ako nemas para za pravi grid 24, jedina pametna opcija je 3D korner, sve ostale grid antane sto prave na

Pitanje za sta i kakva antena ti treba. Jake usmerene antene imaju uzak snop, i najmanje greska u usmeravanju ume da vodi ka potpunom gubitku signala. Zbog toga cesto ume i vetar da pravi probleme i sl. Ovo narocito vazi za jake gridove i dishove, gde su ovi uglovi po nekoliko stepeni levo-desno. Dobra strana ovakvih antena je sto obicno hvataju mnogo manje okolnih smetnji iz drugih pravaca.

Korner je tu praktican sto je pomenuti ugao nekoliko puta veci (tridesetak stepeni po horizontalia i po vertikali), a ipak nije preveliki kao kod biquadova. Zbog toga je praktican za rucni rad, a zgodan je i sto je koncenpcija antene takva da se lako desi da radi cak i uz grublje greske u konstrukciji.

Sad, sto se tice antena za pristupne tacke, tim antenama ne odgovara da zaklapaju mali ugao, pa su to obicno omni ili panel antene, kombinaicja nekoliko panela i sl. Takva anetne treba da omoguci vecem broju korisnika da se povezu sa razlicitih lokacija i ako bi to bio grid 24 recimo, na daljini od 2 km tu bi mogli da se povezu korisnici u pojasu od recimo 150m, a sto se ide blize anteni taj pojas je uži. To je korisno za linkove/bridgeove, ne bas korisno za provajdere, hotspotove i sl.

Poenta je da antenu treba birati prema potrebama, prema datoj i mogucoj situaciji. Nekada ce slabija antena sa sirim uglom pokrivanja raditi mnogo bolje od nekog jakog grida, jer ce signal zaobici prepreku umesto da se ceo razbije o istu. Za vezu od 12+ kilometara sam koristio shabacki grid, i radio je. na 600m je radilo prilicno lose. Napravio sam manji, slabiji grid, i sada radi skoro savrseno. Nije pitanje da li je naka antena dobra ili losa (podrazumeva se da je ispravna, tj. da funkcionise), vec da li je primenjena na pravilan nacin i na dobrom mestu. Ista prica koja vazi i za gomilu drugog hardwarea, alata i sl.
[ sR32 @ 05.07.2006. 22:07 ] @
Napravio sam 3d korner. E sad trebao bi da promjenim polarizaciju, da li to znači da je samo trebam da okrenem za 90 stepeni? Ako se tako mjenja polarizacija moracu da busim nove rupe na anteni za nosač koji je sada pričvršćen sa 8 sarafa. Da li će stare rupe smetati radu antene?
[ tox master @ 05.07.2006. 22:25 ] @
pozdrav

da,da bi promenio polarizaciju na horizontalnu treba da okrenes antenu levo ili desno za 90 stepeni (nisam nikad ovo radio ali mislim da je tako).
a sto se tice rupa,smetace ali to nema sanse da primetis sigurno.
e sad jedino ako nisu neke rupcage,ako su male rupe 2-3 mm onda ce sigurno biti ok posto sam i ja imao viska rupa na mojoj anteni ali nisam primetio nikakvu razliku.
a opste poznato je da ova antena bas ima "zivaca" za svakakvo izivljavanje na njenoj konstrukciji a da pritom radi.
negde ovde sam procitao da je neko sastavljao stranice antene sa selotejpom i da mu je radilo!!!
ako joj to nije smetalo u velikoj meri onda nista nece (a inace ja sam moju vario na spoju).

pozdrav
[ sR32 @ 06.07.2006. 11:22 ] @
Rupe su ja mislim oko 5 mm u precniku. Da li neko ima iskustva oko promjene polarizacije kod ove antene?
[ broker @ 06.07.2006. 12:03 ] @
Ma ostavi srafove na tim rupama i resi problem. Verovatno ni jedno ni drugo nece biti neki veliki minus u radu antene.
[ faraguna @ 06.07.2006. 14:53 ] @
moja je rađena od 1,5 mm debelog inoxa iz tri plohe koje su sve varene po unutrašnjoj strani i mogu vam reći da radi fenomenalno... čak je i konektor onaj s maticom koji 2-3 mm strši a ne onaj s pločicom... antena je uspoređivana sa gridom od 15, vagi od 16 i gridom od 24 dbi (sve hyperlinkove antene) prema grubim usporedbama ima tih deklariranih 18 dBi... rađena je dosta precizno...
[ Mbit @ 10.02.2007. 16:51 ] @
Pošto sam već evo osedeo čekajući da prođe kabl ili adsl, trenutno na dial-up ISDN, nema druge nego da se proba bez žice.
AP je na udaljenosti 1Km do 1.5Km, nisam baš siguran, ali neka to budu okvirne vrednosti udaljenosti dalje nije, da li ima smisla praviti 3D, (inače dotični provajder prodaje kantene u pravom smislu te reči), pročitao sam materijal od autora DCD o osobinama i izradi 3D antene što me je i zainteresovalo.
Citat: (Skracena 3D Korner Reflektor Antena, Dragoslav Dobricic, YU1AW) :
„Kao optimalna dimenzija reflektora usvojena je vrednost od 3 talasne dužine što na 2.4
GHz iznosi 370 mm. Pravilno sagradena antena ima dobit od oko 17.9 dBi, što je
izuzetna vrednost kada se uzme u obzir jednostavnost izrade. Osim toga ova vrednost
predstavlja i prakticni maksimum za ovaj tip antene.“
Kao laik za antene, pretpostavljam da je ova vrednost i više nego dovoljna za uspostavljanje "kvalitetne" (max 256/256) veze na 1-1.5km što se tiče antene.
Da li je tako.
[ tox master @ 10.02.2007. 20:00 ] @
pozdrav

imas dosta tema o 3d korner na forumu pa malo potrazi ali ja nisam primetio da je neko rekao da radi lose...
ja sam pravio dve i rade perfektno.
iz tvoje price pretpostavljam da nema mnogo smetnji u gradu pa ako je tako 3d korner ima da radi ko doksa na toj udaljenosti.
kod mene radi na 1300m sa perfektnim signalom koji ne varira bez obzira na vremenske uslove.
naravno jako bitna stvar je da uzmes dobar kabl i koji nije previse dug da bi signal mogao kvalitetno da se prenese (mada kod mene radi sa rg6u kablom).

zamalo da zaboravim,ja kad sam pravio antenu napravio sam nosac malo drugacije nego sto je prikazano na slici a ustvari sam povecao ugao zracenja antene prema horizontu (ja sam u prizemnoj kuci a ap je na soliteru koji je na oko 200m) i dobio sam prilicno bolji signal nego sa originalnim dimenzijama nosaca.mozda se nisam dobro izrazio ali sustina je da sam antenu malo okrenuo da zraci prema "gore" a ne horizontalno kao sto bi trebalo.

pozdrav
[ broker @ 10.02.2007. 23:04 ] @
Akohoces da pravis antenu i 17 dB ti je dovoljna dobiti 3d korner je dobar izbor. Vec sam imao prilike da vidim nekoliko takvih antna koje su pravili laici (ljudi koji nemaju blage veze o radio talasima i antenama) i svaka je radila vrlo lepo, odnosno imala je karakteristike bas kao sto je Dobricic i naveo.
[ Mbit @ 11.02.2007. 21:04 ] @
tako sam i mislio, nakon što sam pročitao skoro sav materijal sa njegovog sajta, mnoge osnovne stvari o antenama su sada jasnije, inače on je za ovu 3D u naslovu i rekao da je citat:
"Optimizovana, jednostavna i vrlo dobra antena za 13 cm amaterski opseg i Wireless LAN kao idealna antena za klijente"
tako da, sutra idem u nabavku, materijala.

Citat:
zamalo da zaboravim,ja kad sam pravio antenu napravio sam nosac malo drugacije nego sto je prikazano na slici a ustvari sam povecao ugao zracenja antene prema horizontu (ja sam u prizemnoj kuci a ap je na soliteru koji je na oko 200m) i dobio sam prilicno bolji signal nego sa originalnim dimenzijama nosaca.mozda se nisam dobro izrazio ali sustina je da sam antenu malo okrenuo da zraci prema "gore" a ne horizontalno kao sto bi trebalo

naravno ti si je samo usmerio gde treba.
da li je potrebna nekakva izolacija između nosača i tela antene ili se direktno nosač šrafi za telo.
pozdrav.
[ tox master @ 11.02.2007. 21:21 ] @
nikakva izolacija se ne stavlja izmedju nosaca antene i same antene.
ajde pa nam javi kakvi su rezultati kad napravis.
mislim da se neces razocarati!

pozdrav
[ Mbit @ 09.03.2007. 23:34 ] @
dobro, limarski radovi su završeni, napravio sam dve antene, mada je bilo materijala za još jednu (alu lim 1mm).
Sada preostaje da u par narednih dana postavim konektor sa aktivnim i pasivni element, i konstrukciju nosača.
Htedoh pitati (zbog nosača) da li ima razlike u položaju antene u odnosu na polarizaciju frekvencije, vertikalna ili horizontalna, pošto oko mene ima 18 emiterskih tačaka različite polarizacije.
[ ststeva @ 10.03.2007. 02:14 ] @
Kod mene nema veze, postavio sam je normalno.
Hvatam sve signale koji imaju u gradu, i vertikalnu, i horizontalnu polarizaciju.
Dok kad povezem KANTENU moram da okrecem antenu, da bih mogao da se prebacim sa jenog AP-a na drugi, ako oni imaju razlicitu polarizaciju.
Uglavnom trebalo bi da radi, ali probaj ti i da je okrenes, ali prvo probaj normalno...


POZ
[ djyova @ 10.03.2007. 04:55 ] @
Posto sam vec postovao u drugoj temi, ajd da ne dupliciram. Evo link.

http://www.elitesecurity.org/t105850-7#1500120

Fenomenalna je, i bas me zanima na kojoj najvecoj daljini je neko uspeo da se nakaci na mrezu sa ovom antenom.
[ Mbit @ 10.03.2007. 08:20 ] @
Citat:
ststeva: Kod mene nema veze, postavio sam je normalno.
Hvatam sve signale koji imaju u gradu, i vertikalnu, i horizontalnu polarizaciju.
Dok kad povezem KANTENU moram da okrecem antenu, da bih mogao da se prebacim sa jenog AP-a na drugi, ako oni imaju razlicitu polarizaciju.
Uglavnom trebalo bi da radi, ali probaj ti i da je okrenes, ali prvo probaj normalno...


POZ

pošto sam iskonstruisao jednostavan nosač tako da ima slobodu kretanja (podešavanja) po vertikali i po horizontali, jer se antena u jednom slučaju fiksira za zid pa je nije moguće "okretati oko šipke", pa bi mi dodatno obrtanje od 90 stepeni malo ali samo malo iskomplikovalo konstrukciju (dodatni element), tvoju informaciju da hvataš kako vertikalnu tako i horizontalnu polarizaciju bez okretanja antene ću primiti zdravo za gotovo i neću menjati ništa. Držim te za napisanu reč.
kada završim postaviću koju sliku, i nacrt tog jednostavnog nosača.
poz.
[ drvac @ 10.03.2007. 11:15 ] @
Pa nije bas da ne morad da rotiras antenu za 90 stepeni. Jeste da hvatas signale obe polarizacije ali ako je okrenuta da hvata vertikalne signale ti signali ce biti jaki dok horizontalni ce biti jako slabi, kad je okrenes za 90 stepeni desava se obrnuto hvatas odlicno horizontalne signale dok jako slabo vertikalne. Moras je okretati ako zelis kvalitetan prijem.
[ Mbit @ 10.03.2007. 11:27 ] @
Citat:

kada stoji kako je projektovana, koju polarizaciju hvata OK horizontalnu ili vertikalnu.
[ drvac @ 10.03.2007. 14:52 ] @
Kad je drzis kako je projektovana to je za vertikalnu polarizaciju.
[ Mbit @ 16.03.2007. 18:18 ] @
hvala, ja to baš na tanane pravim, nego piše tamo debljina žice 4mm, danas sam kupio žicu (kažem trgovcu unutrašnjeg prečnika 4mm) dao mi 4 kvadrata (kući izmerio šublerom r=2mm), pa onda 10 kvadrata (izmerio r=3.5mm) koju ste vi kupili (naziv kabla) a da je r=4mm, da ne kupujem više žicu koja mi ne treba.
poz.
[ pero peric @ 16.03.2007. 20:49 ] @
Citat:
Mbit: hvala, ja to baš na tanane pravim, nego piše tamo debljina žice 4mm, danas sam kupio žicu (kažem trgovcu unutrašnjeg prečnika 4mm) dao mi 4 kvadrata (kući izmerio šublerom r=2mm), pa onda 10 kvadrata (izmerio r=3.5mm) koju ste vi kupili (naziv kabla) a da je r=4mm, da ne kupujem više žicu koja mi ne treba.
poz.


ja sam napravio skraćenu 3d korner antenu i stavio sam žicu cu 4 kvadrata( 4mm2) ne znam koji joj je promjer uglavnom odlično radi.
[ pbenka @ 16.03.2007. 22:45 ] @
Koliko kvadrata, to ti je čista geometrija, ako ti je poluprečnik poprečnog preseka r = 2 mm, onda je površina poprečnog preseka r^2*3.14 što je 12.56 mm^2. E sad ne znam koja je standardna kvadratura najbliža ovoj. Ja sam za moju gradnju koristio mesinganu elektrodu za tvrdo lemljenje prečnika 4 mm.
[ broker @ 17.03.2007. 07:44 ] @
KAd krenes u kupovinu poneses pomicno merilo (subler) ili ako to nemas, moze da posluzi i neki stari polomljeni lenjir, sve dok na njemu imas cela 4 mm da mozes da izmeris. Ako tj e blam da meris u radnji, tu kod kuce na nokrtu oznaci koliko je 4 mm, pa u radnji krisom uporedi. :)
[ Mbit @ 17.03.2007. 12:17 ] @
P=r2*pi pa tako dođemo do rešenja da je to žica od 13kvadrata, pitanje je da li je to standardna žica i ima li je, jer prva sledeća posle 10 što sam ja video je 16 kvadrata.
Ma nije me blam da merim ono što kupujem, ni košulju ne kupujem dok je ne probam, ma najgore je što sam drugi put poneo šubler i opet poverovao trgovcu na reč kaže 100% 4mm, a ono 3.56.
no, hvala na odgovorima, pripremam se polako za sledeće pitanje, žicu ću nekako nabaviti pa makar i na otpadu sirovina sa šublerom u ruci, tamo sam inače kupio i tablu alu lima takođe sa šublerom u ruci, jer na drugim mestima nisam mogao pronaći, 1mm x 1.3m x 2m za 200din za kg. inače za 3D korner je potrebno oko 0.8kg. gustinu aluminijuma 2700kg/m kubnom
zakačiću i koju sličicu sledeći put i napraviti troškovnik.
pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 17.03.2007. u 17:48 GMT+1]
[ djyova @ 18.03.2007. 00:08 ] @
Procitaj sta sam napisao na gornjem linku. Antena je toliko dobra, da imam utisak da bi radila cak i kad bi je nogama pravio. Neznam zasto uopste kupujes zicu. Udjes lepo u elektro radnju, dobar dan - dobar dan, da li imate kabl ciji je bakarni deo bez izolacije 4mm - imamo, koliko vam treba, ma samo jedna zica i to 25cm, koliko kosta - ma 25cm ne kosta nista. Eto. Sto da kupis kad moze za dzabe. Udjes tako u par radnji, pa kuci proveravas koja je najbolja. Aluminijum na stovaristima obicno prodaju na tablu, i to je nekih 2,nesto x 1,nesto metara. Ne isplati se. Najbolje ti je da odes do radionice gde se pravi aluminijumska stolarija, pa da ih pitas da im nije ostalo parce otprilike 80x80cm. Ili ce da ti daju i to za dzabe, ili ces da platis mnogo manje nego da kupujes celu tablu. Pored toga, taj aluminijum je obicno eloksirani, i oforban sa jedne strane (nekad i sa obe). Ne moras da ga zasticujes. Posto je aluminijum mek, ja sam ga sekao SKALPELOM. Kako? Pa lako. Postavis neki duzi lenjir, ili neku ravnu metalnu cevku po linijama, jako pritisnes, i vuces 5-6 puta. Fora je da ga samo zaseces, a onda polako savijas gore-dole dok ne pukne. Da ne bi pukao i skalpel dok seces, izbaci noz iz korica samo malo. Ispadne pravo iseceno kao na masini. Malo oboris ivice turpijom, i to je to. Ma cudo je 3D korner. Ipak procitaj sta sam napisao za nju na onom gornjem linku. Pozdrav.
[ dcd @ 18.03.2007. 07:23 ] @
Citat:
Mbit: P=r2*pi pa tako dođemo do rešenja da je to žica od 13kvadrata, pitanje je da li je to standardna žica i ima li je, jer prva sledeća posle 10 što sam ja video je 16 kvadrata.


Može se bez ikakavih problema i degradacije performansi antene upotrebiti žica prečnika od 3-4.5 mm.

Pozdav Dragan
[ Mbit @ 18.03.2007. 17:23 ] @
hvala i pozdravljam konstruktora.

moj troškovnik priključka na mrežu:
kartica Gigabyte GN-WP01GT 2100din
kabel draka mrc-200 15m 1650din
konektori 400 din
alu lim za 3D antenu debljine 1mm 200din
šarafi, metalne cevi, kalaj, i ostale sitnice oko 400din
negde oko 4750din.
U koštanje nisu uključeni troškovi motornog vozila, telefona i lični rad.

Zašto sam ovo napisao, za one koji ne vole da majstorišu kao što ja volim u slobodno vreme, razlika u ceni samogradnje i principa ključ u ruke je vrlo mala, s tim što kada sami radite svaki delić možete da birate i u principu jeftinije izađe samo za cenu rada montažera, sve to važi samo ako kupujete nove komponente.
U mojoj sredini se ceo paket solidne opreme sa ugradnjom i priključkom može naći za 6000din.
Tako da je samogradnja i ugrađivanje čist hobi, uživanje u tome kako nešto što si napravio svojim trudom radi, a ne ušteda.

Još jedan pozdrav konstruktoru, kojem se i ovom prilikom zahvaljujem na tekstovima koji su objavljeni na sajtu.

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 18.03.2007. u 19:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 19.03.2007. u 13:53 GMT+1]
[ Mbit @ 21.03.2007. 19:27 ] @
Odem u prodavnicu kupim lemilicu i tinol žicu i tu kreću muke.
Pomislim, šta pa "samo" treba zalemiti konektor i bakarnu žicu očas posla, nekom ko to radi svaki dan možda je i lako.
E, pa nije tako, tj. ne da nije lako nego je za mene apsolutno ne izvodljivo, spržio sam izolacije sa 2 N-konektora, nego sam posle 4+2 sata pokušavanja i udisnja isparenja od kalaja pribegao drugom rešenju. Bušilicu u ruke burgiju 1.5mm i buši bakarnu žicu, kada sam fino izbušio žicu 6-8mm, naoštrio sam konektor, u rupu na žici stavio jednu od onih 1000 otpalih kuglica kalaja, zagrejao do topljenja i uključio konektor, ne mrda.
Sastavio i uključio antenu i fercera.
One signale koje je fabrička "pendrek" antena pokazivala 7 dB sa 3D pokazuje 24-25 dB (gigabyte softver) sa 20m mrc 200 kabla koji ću značajno skratiti jer je predviđen za 2 antene, gore sam naveo da oko mene ima 18 predajnih tačaka i sve sam ih sa lakoćom iz ruke našao, čak i najudaljeniju oko 9 km, ali je jačina signala iz ruke max 10dB.

Zanima me takođe šta dalje, instalirao sam NetStumbler, čitao sam verujte, sve teme u podforumu wireless, ali ne mogu sada da nađem, šta od podataka koje daje taj soft SNR, SNR+, SIGNAL+je relevantno za kvalitet veze.
Treba sastaviti još jednu.

p.s.
ima li neka caka za to lemljenje, iskidalo me, zašto neće, za konektor i hoće da se uhvati, ali za žicu nikako.
pozdrav

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 21.03.2007. u 21:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 21.03.2007. u 22:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 21.03.2007. u 22:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 21.03.2007. u 22:36 GMT+1]
[ tox master @ 21.03.2007. 23:08 ] @
koliko mogu da zakljucim iz tvoje price da nisi do sad radio sa lemilicom?
ako je tako onda nije cudo sto si se napatio!
zalemiti tu zicu na konektor nije bas lako ni onima koji stalno leme.

evo sta bi moglo da bude razlog problema...

moguce da ti je slaba lemilica pa ne moze dovoljno da ugreje tu bakarnu zicu pa zato nece da se hvata kalaj na nju.
(trebala bi lemilica bar 40w)
a isto tako ako ti je vrh lemilice u obliku spica nema sanse da zagrejes zicu dovoljno zbog male povrsine dodira izmedju vrha lemilice i zice koju lemis.najbolje vrh lemilice malo skinuti turpijom (poravnati) da bolje naleze na mesto lemljenja.
ovo je sto mi je prvo palo na pamet a sto ti mozda pravi probleme.

pokusaj sledeci put kad krenes to da lemis prvo zagrejes samu zicu,naneses sloj kalaja na mesto gde treba da nalegne n-konektor a onda isto tako uradis i na konektoru.
kad ima kalaja na obe povrsine koje se leme nesme da bude problema,samo zagrejes spoj i mora da se stopi.
naravno vrh lemilice uvek treba vise drzati na strani gde je zica nego na konektoru da se ne bi istopila izolacija unutar konektora.
nadam se samo da to kad radis da imas neku foru da fiksiras zicu i konektor da nemoras rukama da pridrzavas i lemilicu i to sto lemis.
ja sam prvi put tako radio (mozak) i smorio sam se pravo dok sam to zalemio i to jos na bnc konektor.

eto mislim da bi na ovaj nacin trebalo da ti ide bolje.
glavno je da nanesec kalaj na obe povrsine pre spajanja i to je to.

pozdrav i javi jesi zezno jos koji konektor!

ps:zaboravih da kazem da bez obzira kakva je lemilica ne moze da ugreje zicu (posebno ne tako debelu) u sekundi vec treba grejati i desetak sekundi zavisno od snage lemilice.
ja sam recimo lemio sa lemilicom od 20w i trebalo joj je pola minuta da zagreje zicu dovoljno da se kalaj primi na nju.
a sad mi pade na pamet da ti mozda ta zica za lemljenje nije dobra.
ja sam jednom kupio citav kolut i bacio posto nije bila nizasta ali ako si na kraju uspeo da zalemis onda verovatno valja.
[ Mbit @ 22.03.2007. 07:59 ] @
Hvala @tox master na odgovoru, probaću samo to mogu . Lemilica je pištolj 100W, greje momentalno. Pročitao sam, na forumu, ali kasno, da su najbolje 20-50W, ali šta je tu je.
Pa da nisam nikada lemio .
pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 22.03.2007. u 13:21 GMT+1]
[ broker @ 22.03.2007. 09:51 ] @
Ah, pa 100W hoce da istopi konektor :)
[ Mbit @ 25.03.2007. 00:03 ] @
Citat:
tox master
pozdrav i javi jesi zezno jos koji konektor!

Nisam više ni jedan konektor, ali jesam slomio 3 burgije R=2mm, sa 4 tom sam ih sredio, znači najbolji način (za one koji ne znaju da leme, kupiti više burgija ako ne znaju ni da buše), probušiti žicu, ispuniti je kalajom, e sad teško je tada lemilicom dovesti kalaj u tečno stanje, ali za to služi otvoren plamen plinskog šporeta 15-stak sekundi, i samo klik na konektor, nema više labavo, klimavo, zalemljeno da se ne može pomeriti ni kada bi neka "guska" sletela na "aktivni" element, taj ne bi popustio .

izgleda da sam u vezi lemljenja imao problem sa vrhom lemilice, nešto nije "radio" kako treba, verovatno je previše tup (izleda kao nekakva šnala, za pištolj lemilicu), pa sam ga malo naoštrio samo sa jedne strane i to je dalo mnogo bolje rezultate.
pozdrav.
[ djyova @ 25.03.2007. 03:59 ] @
I ja sam imao slican problem prilikom lemljenja, ali ja nisam koristio konektor, vec sam kabl zalemio direktno na aktivni element. Vec sam opisao sta sam koristio umesto N konektora. Meni je pomoglo to sto sam deo na koji se lemi kabl izgrebao, tako da bude hrapav i da se onda kalaj bolje lepi. Dok je element bio gladak, desavalo mi se da uspem da zalemim kabl, ali da se on odlepi pri najmanjem savijanju. Takodje dosta zavisi koliko ce dobro i brzo da se zalemi i od paste za lemljenje.
[ Horvat I @ 25.03.2007. 09:48 ] @
Ajoj ljudi ne koristite lem pastu za elemente antene!!! Isključivo
kalafonijum! /Prodaje se u farbarama./
Pasta piše da je bezkiselinska ali za godinu dana na mestu aktivnog elementa
čekatće zelena fleka
[ Mbit @ 27.03.2007. 12:18 ] @
Napokon sam završio, još da je popnem na krov, a to baš ne volim.
dve slike, nekog najjednostavnijeg, nosača, koji ima mogućnost podešavanja po horizontali i vertilkali , ono između, nepročišćenom čistom silom.
(Obavezno između dodirnih površina metala staviti nazubljenu ili ti krunastu podlošku).
Tamo gde se vide šarafi tamo su zglobovi, ima ih dva.
pozdrav

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 27.03.2007. u 14:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mbit dana 27.03.2007. u 14:22 GMT+1]
[ Mbit @ 29.03.2007. 14:30 ] @
juče uključena, na približno 2.5km 38dB, -57dBm, šum -98dBm, sa 20m kabla mrc 200.
Priključen net, i sve radi kako treba, za sada, igrom slučaja juče je vetar nenormalno duvao, kiša padala i nije bilo nikakvih promena u radu.
imam pitanje, postavio sam ga i par postova višlje, da li je potrebno da nosač bude izolovan od antene, jer pri podešavanju antene osetio sam da te struje na 2.4GHz ima svuda (bockanje po koži), na nosaču antene, stubu. Da li je to uobičajena pojava?

pozdrav bilo je zanimljivo praviti je, hvala svima na pomoći.


[Ovu poruku je menjao Mbit dana 29.03.2007. u 16:01 GMT+1]
[ tox master @ 29.03.2007. 18:28 ] @
dobro si odradio ovaj nosac samo ja mislim da bi onaj deo cevi sto ide do antene mogao i trebao da bude kraci radi stabilnosti ali je ok i ovako.
a sto se tice izlolovanja nosaca cini mi se da sam bas ja vec pisao da nema potrebe za tim a cisto sumnjam da je to peckanje od wirelessa.
da ti nije mozda tv antena na istoj cevi kao i 3d korner?
kod mene pecka struja na tv anteni (verovatno malo visokog napona dolazi iz tv-a.
a jesi li proverio da li ti je kuciste kompa uzemljeno kako treba (preko suko uticnice)?
a nosac to jest cev gde je antena montirana bi najbolje bilo uzemljiti pravim uzemljenjem a posebno ako je kuca na otvorenijem prostoru mada to u praksi niko ne radi.
proveri ti nesto od ovoga posto cisto sumnjam da covek moze da oseti uticaj zracenja koje emituje wireless kartica koja je jako male snage.

pozdrav
[ drvac @ 29.03.2007. 19:08 ] @
Interesantno i ja sam osetio to peckanje ali direktno na anteni. To se ne oseca prstima nego posto mi antena stoji na tavanskom prozoru pricvrscena sipkama slucajno sam namestajuci nesto dotakao ustima i osetio struju. Ocigledno postoje neke struje.
[ pbenka @ 29.03.2007. 22:13 ] @
Najverovatnije da peckanje dolazi zbog loše uzemljenog PC-a, previše male snage su u pitanju. Onaj zglob za pomeranje po horizontali ti je suvišan, možeš okretati antenu oko cevi, jedino ako ona nije okrugla nego kvadratna, onda treba i taj zglob.
[ Mbit @ 29.03.2007. 22:54 ] @
Citat:
tox master: dobro si odradio ovaj nosac samo ja mislim da bi onaj deo cevi sto ide do antene mogao i trebao da bude kraci radi stabilnosti ali je ok i ovako.
a sto se tice izlolovanja nosaca cini mi se da sam bas ja vec pisao da nema potrebe za tim a cisto sumnjam da je to peckanje od wirelessa.
da ti nije mozda tv antena na istoj cevi kao i 3d korner?
kod mene pecka struja na tv anteni (verovatno malo visokog napona dolazi iz tv-a.
a jesi li proverio da li ti je kuciste kompa uzemljeno kako treba (preko suko uticnice)?
a nosac to jest cev gde je antena montirana bi najbolje bilo uzemljiti pravim uzemljenjem a posebno ako je kuca na otvorenijem prostoru mada to u praksi niko ne radi.
proveri ti nesto od ovoga posto cisto sumnjam da covek moze da oseti uticaj zracenja koje emituje wireless kartica koja je jako male snage.

pozdrav


Pošto je ovih dana duvao jak vetar, primetio sam i ja da obe cevi treba da su dosta kraće ne samo do antene više se klati ona sa šipke, s tim što od kvadratnog profila cevi vezane za šipku treba iseći samo jednu ili ni jednu površinu, takođe zbog stabilnosti, a ne kako sam ja 3 površine isekao (to ću da ispravim), a na profilu vezanom za antenu 2 površine iseći i probušiti identične rupe na preostala dve, tako da se može vrlo brzo promeniti ugao zračenja za 90 stepeni, stim što tako spojene cevi šarafom neće stajati u liniji nego pomerene za širinu cevi, sa spoljne strane, ali to nema nikakve veze.
Staviću i te slike sa dimenzijama, kada uradim, možda nekom zatreba.

Ne znam da li je komp dobro uzemljen, utikač u produžni produžni u šuko utičnicu, kuća je nova i rađena kako treba, tako da u šuko utičnicama ima uzemljenje, možda jedino taj produžni, ili sada pade na pamet pošto imam i satelitski modem u kompu možda on nešto tu radi, ali ne verujem.

A što se tiče struje, antena je sama na nosaču, ima je i to vrlo se lepo oseća na kartici kaže da trenutno isporučuje 89mW, i kada antena nije bila na nosaču kada sam iz ruke gađao, a osećaj je isti kao kada stojite preblizu jeftine microtalasne pećnice u radu, što se ne preporučuje nikako.
pozdrav.


[Ovu poruku je menjao Mbit dana 30.03.2007. u 00:10 GMT+1]
[ FlashMaster @ 31.03.2007. 17:13 ] @
Evo i ja da se prikljucim pohvalama za ovu antenu.
Pratim vec 10-ak dana ovu temu i resih da je napravim i isprobam.Danas je svecano pustena u rad i prezadovoljan sam .
Antenu nisam pravio po originalnim dimenzijama,vec zbog manjka aluminijumskog lima sam je modifikovao.Dimenzije su joj 26x26 i skracena je donja ploca po Draganovoj semi.Umesto cevcica je bakarna zica 4mm a aluminijumski lim je iz nekog starog zamrzivaca debljine 0.5mm.Ovaj lim sam izabrao zbog toga sto je blago naboran i samim time ima vecu reflektujucu povrsinu na manjim dimenzijama.

Imam Planet WL-8314(marvell chip) mreznu kartu , cdf400 kabel duzine oko 8m i udaljen sam do access pointa oko 2km vazdusne linije.Jacina signala je 80% a nemam opticku vidljivost do AP-a,prepreka su dva bora.Pre ove antene imao sam biquad,i dobit je 50% jaci signal.Antena je fantasticna...
[ tox master @ 31.03.2007. 21:14 ] @
pozdrav

bez uvrede ali jos nisam video ruzniju antenu!
ali dobro bitno je da radi!
samo jos da kazem da sam ja prvu antenu pravio od istog ovakvog lima (0.5mm) ali bio je nov i strahovito me nerviralo kako zveci kada duva vetar a jos je bila i ojacana.
posle sam napravio drugu od lima 2mm kojoj je onaj spoj zavaren i moze i uragan da preziv!
a kako mi izgleda na slici onaj nosac antene je skroz tanak i slab pa ne znam kako ce to da se ponasa kada zaduva malo jaci vetar da ne govorimo o oluji.
po meni bi bilo bolje da to malo modifikujes to jest ojacas posto je ova antena extra dobra ali se na vetru ponasa katastrofalno i mora da ima dobar nosac da ne bi zavrsila u tudjem dvoristu kada dune jaci vetar.

eto ja se iskritikova pravo ali da niko pogresno ne shvati,nemam nameru nikog da potcenjujem,samo iznosim licna iskustva u cilju da pomognem drugim ljudima da nesto sto bolje urade.

pozdrav
[ FlashMaster @ 31.03.2007. 22:08 ] @
Da,u pravu si.
Ovo je bila montaza na brzinu.Sledi montiranje nosaca od cevi,koji ce nadam se biti izdrzljiv...
[ psihe_delos @ 02.04.2007. 10:40 ] @
He da ja sam napravio dve sad ce im skoro godinu dana.
I veruj mi ok su samo tih 500-600m će ti biti i plafon i naravno optička vidljivost.
E sad budeš li imao i pticu u Fresnelovoj zoni zaboravi na ovu antenu i njenu usmerenost.

Za mene je fabrika fabrika i HG2424G neprevaziđena antena ( nije reklama i kroz šumu se probija ;-) )
[ broker @ 02.04.2007. 10:56 ] @
Ponovicu nesto sto sam mnogo uta rekao: ne postoji ispravna a losa antena, postoji samo nenamensko koriscenje antena.
Porediti 17dB 3d korner sa 24db Hypergain, je u datom kontekstu besmisleno.
[ psihe_delos @ 02.04.2007. 21:38 ] @
Pa nisam ja poredio antene. Samo sam mislio da se ne vredi zezati oko ručno pravljenih antena. Uštedeo sam 30 eur na anteni ne računajući ruke a izgubio na performansama.

Moj moto je koliko para toliko muzike :-)
[ Mbit @ 03.04.2007. 10:08 ] @
Citat:
psihe_delos: He da ja sam napravio dve sad ce im skoro godinu dana.
I veruj mi ok su samo tih 500-600m će ti biti i plafon i naravno optička vidljivost.
E sad budeš li imao i pticu u Fresnelovoj zoni zaboravi na ovu antenu i njenu usmerenost.

Za mene je fabrika fabrika i HG2424G neprevaziđena antena ( nije reklama i kroz šumu se probija ;-) )


neću da hvalim ni da kudim antenu, ali psihe_delos sada i baš odvalio bez pokrića 500m plafon.
Pre par dana sam izradio dve, i dok sam "testirao" mreže (provajder pusti nalog sa full full ograničeno na 100MB) probao sam 5 provajdera, najudaljeniji je na 7.5KM kroz grad po dijagonali, šumu od 18 AP, i nemam direktnu optičku vidljivost, jer je u mojoj blizini na 300m jedna zgradica 3-4 sprata i zaklanja vidljivost, pa je i uz tu prepreku ostvaren sasvim zadovoljavajući protok, doduše to je jedini provajder drugačije polarizovan, pa su i smetnje manje, signal nije bio idealan, ali je radilo vrlo lepo.

I ovde nije tema za HG2424G, otvori pa napiši iskustva o toj anteni, ako neko ne zna, možda mu dobro dođe.
Gore sam naveo troškovnik u kome se može videti da nije reč o uštedi, nego o PRAVLJENJU antene, koja će zadovoljiti potrebe kućnog korisnika.
[ pbenka @ 03.04.2007. 11:31 ] @
Da nije nikad bilo onih ljudi koji imaju nove ideje i hoće da probaju da naprave nešto novo, verovatno bi još jurili po drveću i jeli banane, a ne bi imali ni točak, ni vatru, ni el. energiju, a bogami ni wireless.

U vezi fabričkih antena: nemam ništa protiv njih, ali i tu ima razlike. Držao sam u ruci neki "fabrički" grid, mislim da ih neko kod nas pravi, i ne bih ga nikad stavljao umesto 3D kornera koji sam sam napravio. Grid je bio fušeraj do bola. Naravno ne može ni svako da napravi sebi antenu, nema alata, ima dve leve ruke ili ne voli to da radi. Takav će pre da kupi i neće gubiti ni vreme ni novac na pravljenje antene. Dragan je ovaj dizajn publikovao za one koji hoće da se oprobaju u pravljenju antene.
[ broker @ 04.04.2007. 09:41 ] @
Pravljena 3D korner ce sasvim lako da parira svakoj fabričkoj anteni od 17 dB a to je nabitnija stavka. Ko želi da pravi antenu, ova konstrukcija mu praktično garantuje uspeh. Da li će da uštedi ili ne, to je više stvar ugla gledanja.
[ gagy03 @ 30.05.2007. 00:12 ] @
Antena radi odlicno,juce sam je montirao,i mogu vam reci da je dala bolje rezultate od grid 19db (bar kod mene),udaljen sam od predajnika oko 2 km a plus nemam opticku vidljivost (prepreke su drveca i zelenilo) jedino sta mi se desilo kad je juce padala kisa je to da je signal opao na oko 5db,ali cim je kisa prosla i prosusilo se,signal se vratio...inace signal pokazuje na gigabajtovoj 108 da je od 14-16db (u sustini radi stabilno i pouzdano)
[ Slobodan Milivojevic @ 30.05.2007. 10:05 ] @
Hm, pa 24dbi grid pacific wireless-a radi definitivno bolje od 3d corner-a, ja koristim ovde u Nisu Grid, ali kuci imam 2 ptp linka sa 3d corner antenama na svim krajevima (znaci 4 antene). Linkovi rade odlicno, realan protok imam oko 2.4MB/s tj 20-ak mbit/s. A razdaljine su oko 1km.

3d corner kad se napravi dobro, moze da se poredi sa bilo kojom yagi antenom istog pojacanja. Jedino sto je mnogo prostije da se napravi
[ xerxes @ 16.10.2007. 19:15 ] @
Zaista je slatka i mala antena u odnosu na ovu grid made by Sabac antenu koja kao ima 24dB. Bilo bi interesantno ne empiriski vec prakticno izmeriti da li zaista ima toliko pojacanje posto je rade nasi,metodama kao i mi ovde na forumu, samogradnje :) Mene je impresioniralo da su antenu recimo napravili od gvozdja i da je teska toliko da mi je par puta malo falilo da spadnem sa terase! :)

Elem, interesuje me da li bi se dobilo nesto spajanjem dve 3D korner antene preko onog splitera koji je takodje prikazan na yu1aw sajtu. Da li bi se moglo ocekivati duplo vece pojacanje signala ako bi se one okrenule ka istom ap-u?

Jos nisam napravio antenu, ali cim je budem napavio i testirao javicu vam rezultate uporedjene sa ovom grid antenom koju trenutno imam. Inace grid antena mi je stigla sa 75 omskim koaksionalnim kablom, naravno, tako prodaje doticna sabacka firma. Koliko sam do sada video, zbog prilagodjenja po snazi sa wi-fi kartama koriste se uglavnom 50 omski kablovi, a zasto je to tako sa domacim antenama nemam ideju (sem mozda naravno cena kabla, 75 omski je duplo jeftiniji od 50 omskog)

Pozdrav

[ Predrag Supurovic @ 16.10.2007. 20:52 ] @
Imas posebnu temu za sabacki grid i izmedju ostalog ja sam tamo osavio rezultate pordjenje sa HyperGain gridom. Zakljucak ukratko glasi - nema razlike.

Sto se tice tog kabla, uz antenu se isporucuje kabal po zahtevu. Ako trazis CFD400, dobices ga. Ja sam recimo samo cuo da ljudi kupuju te gridove sa dugackim jeftinim kablovima od 75 oma. Nisam imao priliku da vidim nijednu takvu, a mnogo sam ih propustio kroz sake.

3D korner radi tacno onako kako pise u projektu, a to je odlicno ako se takva antena koristi namenski, a svakako ne moze biti bolje od sabackog grida od 24dB.
[ xerxes @ 16.10.2007. 22:29 ] @
Pa, ovako, nisam citao pre toga forume da bih znao koji sve kablovi postoje, kolika su prilagodjenja po snazi i tako dalje i tako duze.... Jednostavno sam otisao, kao laik, trazio opremu za kacenje na njihovu mrezu i to najbolje sto imaju, i oni mi donese sve sa tim kablom :))))) Well, verovatno da znaju kao sto i ja sada znam da to nije dobro zbog toga i toga, al eto zajebase me :) Toliko o poslovnosi, nije valjda neznanje u pitanju :)

Interesuje me prvenstveno, da li se dobija nesto u snazi signala ako se povezu dve antene preko splitera i okrenu obe ka istom AP-u?

A drugo, ako se bavis tim stvarima, a rekao bih da se bavis cim ti tako antene prolaze kroz ruke, koliko je teska ta hyper gain grid antena, i od kog je materijala mreza?

Hvala

[ Predrag Supurovic @ 16.10.2007. 22:39 ] @
Ako si trazio opremu za njihovu mrezu oni su verovatno znali sta odgovara i to su ti isporucili. Vrlo verovatno za tvoju poziciju i rastojanej od AP-a, takva antena sasvim korektno radi posao.

Kada povezes dve antene preko splitera mozes dobiti bolji signal, medjutim, to nije bas tako jednostavna prica i treba dosta iskustva da se tako nesto napravi da valja. Jeftinije ti je da stavis jednu antenu vece dobiti.

Ne znam koliko su t4eske antene, nisam ih nikada merio. Nema utisak da je nesto laksa od sabackog grida. Nemoj se opterecivati materijalom, gvozdje je sasvim ok materijal za reflektor na gridu.
[ easyyu @ 16.10.2007. 23:56 ] @
Jednostavno ne mogu da verujem da neki ljudi isporucuju Wireless antene sa 75omskim kablom!
Po meni je to isto kao da Mercedes sad napravi novu seriju automobila u kojima je motor od Fice!
[ xerxes @ 17.10.2007. 08:47 ] @
Hehehehe pa budzenje je uvek popularno kod nasih ljudi, to mu dodje kao kada flojd trazi da mu majstor ugradi djuntu sa sitnim nutom na fitju :) E, tako i gromnet ugradjuje 75omski kabl a verovatno im jos nije palo na pamet da ugrade dvozilni kabl, mozda bi i on fercerao :) Salu na stranu, trenutno jesam na njihovoj mrezi i nije sjajna, nije losa, onako, srednja zalost, ali ko im garantuje da necu zeleti nekad da predjem na drugog provajdera, ciji AP mozda nije tako blizu kao njihov :) (elem do Ap-a sam udaljen hum 800m a signal mi je izmedju -64 i 66 dBm i imam cist pogled na AP sa Sabackim gridom 24dB) Puno je to pretpostavki, a da je budzenje, budzenje je! Zao mi je samo sto se ne postuju standardi i ne postoje sertifikati ni za majstorski ni za konstruktorski deo posla, pa se sve radi odokativno. A majstori koji ugradjuju, priuceni ljudi kojima su prosle hiljade i hiljade antena kroz ruke vode glavnu rec :) Dzaba su inzenjeri ucili tolike skole i napravili tolike standarde kada ovi nasi bez trunke skole znaju bolje od njih, FERCERA! :) (Well, na nasoj mrezi garantujemo, KAD VAM MI NAMESTIMO :))) )

Naravno, uvek stoji, ako ti se ne svidja nemoj uzimati, pa eto meni se ne svidja ali izgleda da sve sto kupujem moram bolje da znam od majstora da me ne bi zajebali jer im je to u krvi :)

Sto se tice povezivanja antena, najjaca antena koju sam ja do sada video je ta 24dB grid antena... Naravno, moguce je da postoje i snaznije antene, kao i pojacavaci signala, ali sve je to papreno skupo, a ovo je sa 3d korner antenama prilicno jednostavno i jeftino resenje... Ako znas kako se povezuju mozda bi mogao da podelis to znanje sa nama. Ah da, sada mozes da budzis koliko hoces, ovo je sada nekomercijalna samogradnja za licnu upotrebu i prosirivanje vidika! :)

Pozdrav

p.s. Naravno da se ne opterecujem materijalima, pre bih to nazvao interesovanjem, zaintrigiranoscu, posto i laiku upadne u oko da su jos pre 20 godina antene radjene od aluminijuma i legura aluminijuma, a danas u 21 veku od gvozdja :)



[ kentaur66 @ 17.10.2007. 09:11 ] @
...splitter za dve antene

http://img132.imageshack.us/img132/3742/2g4spliternxxts2.gif
[ pbenka @ 17.10.2007. 10:00 ] @
Ljudi, nije to tek tako, uzmem spliter, i vežem dve antene pa sam dobio jači signal. Svako je iz fizike u školi učio šta je interferencija talasa. Ako su dva talasa u fazi, oni se sabiraju, ali ako su protivfazi, onda se poništavaju! Dakle pri spajanju antena treba obezbediti da emitovani talasi budu u fazi! Zbog toga je bitan i međusobni položaj antena, dužina kablova od splitera itd. I još nešto, ako spojite dve antene sa pojačanjem x dB, sistem neće imati 2*x dB, nego, teoretski x + 2.5 dB, a praktično uvek manje!
Što se tiče 75 omskog koaksa, moguće ga je koristiti umesto 50 omskog bez ikakvih gubitaka, samo treba znati kako.
[ boomer @ 17.10.2007. 18:06 ] @
Sto se tice Hyper Linka 24 i Shabackog Grida 24, u praksi mogu reci da su slicni po karakteristikama - dimenzije, masa, pojacanje. Hyper Link je od kvalitetnijih materijala i to opravdava cenom. Shabacki je nepostojaniji, farba hoce da pocne da se guli, pa gvozdje onda rdja, ili se desi da se odletuje kraj cevi na kojoj je prijemnik, pa se cela iskrivi, ispadne iz fokusa pa onda ne radi dobro ili nikako, a ako je antene visoko ne primeti se uvek okom da ne stima. Sa obe antene sam na slicnim daljinama dobijao slicne rezultate, uglavnom 5 i 10 km udaljenosti, i neke probe na 25-30 km. Kazem, problem moze biti da antena zakaze, ali na nekim mestima smo cak menjali HG24 sa Shabackim 19, jer udaljenost dozvoljava a obicno kada nesto ne radi pripremimo ceo komplet opreme na zmelji pa zamneimo sve i posle na miru resavami sta nije bilo dobro.

Kada je u pitanju 75 ohm kabl, naravno da je gubitak veci, ali uz malo prilagodjenja to moze da radi, i nije uvek bitno da izvuce maksimum signala, lakse je uzeti srednji Shabacki grid sa 15 m kabla i nakaciti ga na TP-Link karticu i ustedeti puno para, a i dalje imati isti pristup internetu, nego kupiti AP od 100-150 eur, Hyper link i CFT 400 kabl. Ima smisla kada je duzina vazna, nije mi zao da dam jos 20 eur za kabl kada sam dao 250 za opremu, jer to su skupo placeni decibeli, necu dozvoliti da na kablu izgubim 2-3 ako ne moram, a na drugu stranu je placeno 50 eur vise za uredaj koji je toliko jaci. Ali, kada su u pitanju krajnji korisnici koji najcesce nece koristiti brzinu vecu od 0,5 ili 1 megabit/s, njima je cena prioritet, i tu se onda bira ono sto radi posao, pa moze i rg58 (narocito ako je nesto krace, 2-3m), a moze i rg6u (antenski za tv). I uz kupovne antene se dobija kojesta, oni tanki kablici i sl, pa to radi. U praksi je funkcionalno, ekonomski je isplativo, cemu dalje polemisati. Sve sto je rucne izrade je budzenje? Ne mislim tako :)
[ xerxes @ 17.10.2007. 19:16 ] @
Znaci i ti si za djuntu sa sitnim nutom? :D
[ Predrag Supurovic @ 17.10.2007. 20:45 ] @
Citat:
easyyu: Jednostavno ne mogu da verujem da neki ljudi isporucuju Wireless antene sa 75omskim kablom!
Po meni je to isto kao da Mercedes sad napravi novu seriju automobila u kojima je motor od Fice!


Ne treba sitnicariti. Ako imas signal -40dBm, potpuno je nebitno da li je kabal 75 ili 50 oma.



Citat:
xerxes: p.s. Naravno da se ne opterecujem materijalima, pre bih to nazvao interesovanjem, zaintrigiranoscu, posto i laiku upadne u oko da su jos pre 20 godina antene radjene od aluminijuma i legura aluminijuma, a danas u 21 veku od gvozdja :)


Zavisi kako koja antena.

Neke antene zaista moraju da budu od bakra ili aluminijuma (recimo 3d korner). To je zato sto kroz reflektor ide znacajna struja radio talasa pa je bitno smanjiti gubitke.

Na gridu, ofset ili paraboli, reflektor je bukvalno povrsina o koju se radio talas odbija, i sve dok odbija radio talase, nebitno je od kog je materijala. Tada je sasvim logicno da se koristi materijal koji je jeftiniji ili laksi za obradu ili oboje. U slucaju navedenih antena, povrsina reflektora je znacajna i upotrebljen materijal bitno utice na cenu.

[ xerxes @ 17.10.2007. 21:29 ] @
Aluminijum je skuplji materijal od gvozdja naravno! Ali, laksi je nekoliko puta, sto je za antene bitno jer sto laksa antena to je onaj mehanizam koji je drzi rastereceniji i antena nece da obori nosinu posle par dana na vetru jer je teska ko crna zemlja. Zatim, ljudi to moraju da montiraju, pa znas i sam koliko je to cudoviste tesko. Plus likovi su stavili obicne matice usmesto leptirki, pa reci ti sad meni ko bi to normalan uradio? Ima da se okozis ukoliko sam nesto radis sa tom antenom. Dalje, aluminijum, ne rdja kao gvozdje. Naravno i preko njega prelazi oksid aluminijuma Al2O3 koliko se secam iz skolice, ali nije ni blizu neotporan kao obicna gvozdjurija, pa prema tome antene koje se sa njim naprave traju bar deset puta duze od ove.



[ easyyu @ 18.10.2007. 00:20 ] @
Ocekujem da se uskoro pocne koristiti obicna bakarna parica (plava bela) i neki ce reci..e pa dobar je signal..meni radi! :)
[ boomer @ 18.10.2007. 08:22 ] @
od bakarne parice uvek mozes da napravis dipol ili bikvad :)

sto se tice materijala, i mene je u pocetku zacudilo - kako sad gvozdje? Kada sam nesto pravim, uvek forsiram da to bude bakar i aluminijum, rekao bih (na malom uzorku: 4-5 antena) da se kada se gvozdje na reflektoru zameni aluminijumom dobije jos malo na signalu, a sta, kako i zasto biraju proizvodjaci, to je vec njihov problem.

Konacno, ako pricamo o budzenju, ajde da ga definisemo: kupis ap, skines antenicu koja je dosla uz isti i stavis kabl, na drugom kraju antena iz prodavnice. Proizvodjac nije ovo predvideo za uredjaj? Budzenje? AP treba da stoji relativno blizu antene, par metara, pa mora biti montiran na tavanu ili napolju. Stavis ga u neku kutiju da ga zastitis od vlage i kojecega. Moze i neka predvidjena bas za ovo, od tridesetak eur. Na uredjaju pise: for indoor use only. Budzenje? Pa onda, tu su i napajanje strujom: 220V na tavanu ili POE, da li je kabl pravljen kuci (tj. budzen od konektora i kabla kupljenih u prodavnici) ili kupljen?

Zamislimo: AP treba da bude napolju - ma ima da bude pun signal/protok koji pise u specifikaciji! Adekvatan uredjaj, predvidjen za spoljnu antenu, kabl i antena, plus nosaci, plus POE. Srecan si ako izadje na 250 eur. A kablove naravno provlaci firma-izvodjac ovlastena za takve radove, montazu antene isto tako. 300 eur ukupno? Ako propustis neki detalj, ipak sve moze da ne radi bas ko na papiru. Sitnica, za kucnu upotrebu. Nemam nista protiv, ko ima para. Ljudi u mojoj okolini mahom nemaju, izbor je izmedju bilo kako i nikako, cena jeste bitan faktor, i to je realnost. Realnost je i da na obostrano zadovoljstvo mogu da im pomognem da bude nekako, a ima nas ovde jos koji tako mislimo.

Mozemo da pricamo i o cisco, motoroli, 3,5 GHz. Neke firme to placaju bez pardona tu nema smisla budziti iako se povremeno javi potreba, ali to je druga prica...
[ dcd @ 18.10.2007. 09:15 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Zavisi kako koja antena.

Neke antene zaista moraju da budu od bakra ili aluminijuma (recimo 3d korner). To je zato sto kroz reflektor ide znacajna struja radio talasa pa je bitno smanjiti gubitke.

Na gridu, ofset ili paraboli, reflektor je bukvalno povrsina o koju se radio talas odbija, i sve dok odbija radio talase, nebitno je od kog je materijala. Tada je sasvim logicno da se koristi materijal koji je jeftiniji ili laksi za obradu ili oboje. U slucaju navedenih antena, povrsina reflektora je znacajna i upotrebljen materijal bitno utice na cenu.


Sve reflektorske antene, dakle grid, parabola, 3Dcorner, bikvad, itd. imaju isti problem sa gubicima. Naime, sva snaga koja se izrači u pravcu reflektora mora od njega da se odbije. Odbije se tako što kroz reflektor teku struje proporcionalne snazi i obrnuto proporcionalne površini reflektora.
Kod velikih površina reflektora struje su male, pa pošto su gubici proporcionalni sa električnim otporom metala i kvadratom struje onda je kod velikih površina reflektora moguće koristiti i lošije provodnike a da gubici ostanu relativno mali.
Upotreba gvoždja kao feromagnetnog materijala (privlači ga magnet) za antene je problematična iz dva razloga.
Prvi je: povećani gubici usled velikog električnog otpora gvoždja i pojave histerezisnih gubitaka.
Drugi je: problerm korozije koja dalje povećava gubitke.
Neferomagnetni materijali: bakar, aluminijum, cink i mesing imaju manji električni otpor, nemaju histerezisne gubitke i neki od njih kao recimo aluminijum, mesing i cink su dosta otporni na koroziju.
Kod grid antena, koje su ustvari rešetkaste parabole, sva struja je koncentrisana u šipkama od kojih je grid napravljen. Šipke imaju relativno malu površinu, tako da su gubici povećani usled povećanih struja. Osim toga, grid antene imaju i odredjeni procenat prozračnosti za elektromagnetni talas tako da i zbog toga imaju odredjene gubitke u odnosu na pune parabole. Ali zato imaju mnogo manji otpor za vetar.

Upotreba gvoždja i drugih feromagnetnih materijala za antene nije preporučljiva!
Medjutim, zbog uštede u ceni izrade i veće zarade, mnogi proizvodjači danas to rade. Zbog toga takve antene imaju veće gubitke i nešto manje pojačanje nego da su napravljene od neferomagnetnih metala i legura.
Profesionalne i kvalitetne antene se ne prave od feromagnetnih metala i legura!

Pozdrav, Dragan
[ boomer @ 19.10.2007. 10:28 ] @
> napravljen. Šipke imaju relativno malu površinu, tako da su gubici povećani usled povećanih struja. Osim toga,
> grid antene imaju i odredjeni procenat prozračnosti za elektromagnetni talas tako da i zbog toga

U ovaj deo za prozracnost nisam bio siguran, sada mi je definitivno jasno zasto ako se umesto zicane mreze, pa jos gvozdene, nadje sitna aluminijumska mrezica (gistine kao sito, recimo), pojacanje bude nesto bolje :) Takodje zahvaljujem na korisnim detaljima
[ xerxes @ 21.10.2007. 20:03 ] @
Pa logaritamska razmera vam se cini izgleda malena. Za svaka nova 3dBm, snaga se penje na duplo vecu vrednost, hej ne 10, 20 30% :) Zna li neko koliko ima antena sabacki grid 24dB zaista dB-a? Jel merio neko? :) Aj' da vidimo dal' je duplo slabija od onoga sto pricaju, ako ima 21dB recimo :)

Inace, da se zna, kod projektovana 3d korner antene se borilo za manje od 1dB da se izvuce, a vi te decibele razbacujete samo tako :)

Pozdrav
[ Duka91 @ 22.10.2007. 11:25 ] @
Imaš temu o šabačkom gridu u podforumu "wireless oprema".
Mada sve zavisi koji kabl se koristi. Sa običnim belim TV kablom ima svaka za otprilike 8db manju snagu.
[ nesho07 @ 04.02.2008. 00:32 ] @
3d corner antena je odlicna,evo posle 2 god upotrebe,da se pridruzim hvali ove antene,rade mi provajderi gotovo svi u okolini,cak i najudaljeniji koji je na 2.5 km od mene,kod devojke smo postavili jednu nedavno,ima opticku vidljivost sa balkona,na ceo grad,i verovali ili ne,sa 3d cornerom se u zagusenom etru,hvata bas svaki provajder (do 2 km) sa solidnim signalom,linkovi rade,ping bez timeout-ova,dok sa sabac gridom 19 db,nije hteo da ni primirise(oprema je ista ostala sto se tice kabela i kartice,tako da greske nije bilo,pretpostavljam da sabacki rasipa previse).Najbolja antena za wifi koja se moze kuci napraviti,definitivno najbolja solucija za ljude koji nemaju dovoljno novca za grid, a treba im jaca antena od biquada,slazem se da je hyperlink grid definitivno "mama antena" ali s obzirom na izradu 3d cornera(pogotovo ako je od alu lima ili slicnog) i lakocu,dobija se precizna antena sa uskim snopom zracenja za veoma malo para,smesno naspram cena kupovnih.Sto se mene tice,posle svog iskustva,nikad ne bi zamenio kucno pravljenu 3d corner sa malim ili srednjim sabac gridom ili nekom varijantom grida iz domace radinosti.Inace antena je radjena od 1 mm alu lima(mislim da tanji ne treba stavljati jer onda previse landara na vetru)ja sam jos i ostavio 5 mm duze stranice i savio nagore ,i bogami dobio je na cvrstini,jedino mi je prvi nosac antene urnisao vetar,ali drugi sam pravio od 3 mm lima,i to da je sirok,to bi svakome preporucio jer je jedina mana ove antene osetljivost na vetar,treba bas dobar drzac za nju.Jos jednom,odlicna antena,svaka preporuka!
[ suske @ 29.08.2008. 11:46 ] @
Svi je hvale pa evo da i ja "ukratko" kazem svoje iskustvo.

Odavno se spremam da napravim neku antenu pa da probam da se konektujem na neki od AP-ova u okolini.
I tako prije neki dan skinem pdf sa nacrtima za skracenu 3D kornerku pa cu rekoh sebi kad uhvatim malo vremena da je napravim.
Ali kako sam ja po prirodi nestrpljiv odmah se bacim na posao. Kako pri ruci nisam imao bas nikakav lim uhvatim se u dilemu sta sad. Pogledam u radionici a u uglu mi vec neko vrijeme stoji tabla 120cm x 120cm CEM-2 ili CEM-3 nisam siguran. To je inace materijal za pravljenje stampanih ploca i razlikuje se od pertinaksa i vitroplasta ali je isto sa jedne strane presvucen bakrom. Posto je ovaj materijal jako krt sto je inace i bio razlog zasto je stojao u cosku, mora da se reze pilom za razliku od vitroplasta koji moze da se reze limarskim makazama.
Kako god, odrezem ja fino prema datim dimenzijamatri stranice reflektora. Za razliku od alu i bakarnog lima CEM ne moze da se savija pa mora reflektor da se sklopi iz tri dijela. Nije neki problem s obzirom da je bakana folija sa jedne strane pa se dijelovi lako spoje lemljenjem. Tako je i uradjeno. Za aktivni i pasivni element sam iskoristio bakarni provodnik poprecnog presjeka 10 mm2. Precnik mu je cca 3.2 mm. Aktivni element sam sa jedne strane obrusio tako da sam napravio siljak koji sam ugurao u rupu od N konektora i zalemio dok sam na pasivni element sa jedne strane narezao navoj.
Razmjerio i probusio rupe te sam N konektor sa aktivnim elementom na njemu zavrnuo vijcima pa sam onda rub N konektora zalemio za bakarnu foliju reflektora po rubu velike rupe gdje je konektor uguran te sam i vijke takodje zalemio za bakar kako bi sve imalo besprijekoran elektricni kontakt.
Zaboravio sam reci ali valjda se podrazumjva da je bakarna folija okrenuta prema unutrasnjij strani reflektora.
Pasivni element sam pricvrstio sa dvije matice na reflektor te sam dodatno zalemio matice za element i za reflektor.
Nosac sam napravio od vitroplasta takodje lemljenjem elemenata odrezanih limarskim makazama. Znam znam, sad ce neki reci kako je to sve klimavo i nestabilno ali ovo je bio prototip koji je trebao da pokaze i dokaze da li ce to da radi za moj slucaj a moj je slucaj sledeci.
Dva AP-a od dva razlicita provajdera na planinskom vrhu udaljenom cca 7km opticka vidljivost dobra.
Oprema, OvisLink TW2000PCI katrica nakacena na 3D korner pomocu 7m CFD200 kabla. Uh 7 metara, znam znam
"Vidim" oba AP-a ali nemogu uspostaviti PPPoE. Kolega mi provjeri na njihovom AP-u i kaze los ti signal ne stignes do nas kako treba. Ja njihov signal primam uredno. Sta sad? Pa nista, racunar i monitor pod ruku pa na terasu. Kabal sa 7m skratim na 1m i uspijem da se konektujem bez problema. Protok je solidan konekcija ne puca ping prema AP oko 15ms. Nije bas idealno ali ni 7km nije malo. Sinoc sam instalirao XP na neku masinu iz furde pa cu da preko nje sherujem konekciju na dva druga racunara i to je to zasad.

Kad uhvatim malo vremena dacu vise preciznijih informacija vezano za jacinu signala, ping, upload, download kao i poneku fotku.

Zakljucak je da se slazem sa naslovom ove teme i svaka pohvala autoru antene. Antena radi vise nego dobro.

Kako mi jedan prozor gleda bas prema tom planinskom vrhu gdje su AP-ovi ova antena ce jos dugo sa prozora da gleda u tom pravcu jer ce prototip da postane i ostane radna verzija.
Nece biti izlozena vjetru a jedina mana ove moje antene je sto je mehanicki nestabilna.

Jos da kazem da sam N konektor zalio onim vrucim ljepilom (plastikom) te da sam antenu prelakirao plastik sprejom.

Suske.
[ cirkomortale @ 18.03.2010. 00:33 ] @
Ja sam danas kupio konektore N muski N zenski RP-SMA i 2 m kabla sve je kostalo 11e plus josh 3 eura za krimpovanje jer jako malo ljudi u bg ima nastavak na klestima za te konektore pa ovi sto imaju skidaju kozu i misle da su kul. Alumijijum boga poga pitaj kako cu proci. Ima da skinem znak onaj veliki PAZI SKOLA. nema druge. Tak da sve u svemu nije ova antena ni jeftina. Ko voli nek se igra ko ne voli neka kupi grid. Al nema veche srece kad uradish sam pa ti bebica proradi kako treba.


EDIT

nasao sam aluminijum na otpadu, dali su mi to parche za dzaba.malo zguzvano al ce frcerati

[Ovu poruku je menjao cirkomortale dana 19.03.2010. u 17:33 GMT+1]
[ malielektronicar @ 11.02.2014. 19:46 ] @
Da li neko zna neku semu 3d corner antene za 2,4 GHz?
Ako neko zna,neka je postavi.
[ Mile-Lile @ 11.02.2014. 20:00 ] @
http://www.qsl.net/yu1aw/ANT_VHF/shorten3dcra.pdf
na 20-oj strani imaš način izrade...
[ malielektronicar @ 12.02.2014. 11:54 ] @
Hvala!
[ malielektronicar @ 12.02.2014. 12:58 ] @
U kojoj jedinici su napisane mere dužine?
[ gilopile @ 12.02.2014. 13:19 ] @
U mm.
[ malielektronicar @ 12.02.2014. 18:48 ] @
Da li mogu koristiti aluminijumsku foliju umesto komada aluminijuma debljine 0,5 mm do 1,5 mm?

[Ovu poruku je menjao malielektronicar dana 14.02.2014. u 12:27 GMT+1]
[ I AM BORGS @ 12.02.2014. 20:54 ] @
alu folija se može koristiti jedino ako je antena negdje unutri ( pored prozora ) jer će ju vjetar pokidati. ako se antena koristi vani onda treba biti od lima zbog čvrstoče i stabilnosti. preporučam lim 1.5- 2.0 mm i onda je 100% stabilna.
[ gilopile @ 13.02.2014. 00:53 ] @
Savet...
Ako si vec odlucio da je pravis, onda pravi onako kako treba i radice ok. Svaka izmena moze fatalno uticati na kvalitet prijema.
[ pbenka @ 13.02.2014. 10:52 ] @
Alu lim 2.0 mm je previše debelo, teško se savija i nepotrebno je takva debljina. Debljina 1.0 mm je sasvim dovoljno!

Što se tiče folije, ja jedino vidim mogućnost da se nalepi folija na napravljenu antenu od npr. plastike ili kartona. Ali to će na krovu da bude kako treba do prvog vetra ili kiše. Kao što je savetovano, treba antenu napraviti onako kako se radi, i onda nema brige oko rada antene.
[ malielektronicar @ 13.02.2014. 12:28 ] @
Ja mislim da tu antenu stavim u kući negde pored prozora,a nemam toliko debeo lim,ali imam aluminijumske folije.
[ gilopile @ 13.02.2014. 13:13 ] @
E pa onda ok. Mozes i od jaceg kartona da je napravis i lepo presvuces alu folijom....Probaj pa javi kako radi, jer nisam jos imao priliku da vidim kako radi kartonska :D

Ako ti nije na par KM AP koji zelis da uhvatis, pokusaj da sklepas i biquad, moze i dupla. Extra je antena, a nije tesko je izraditi.

Snacices se za toliku kocku bakra ili lima...

http://www.ziva-vatra.com/index.php?aid=16&id=SGFyZHdhcmU%3D
[ I AM BORGS @ 13.02.2014. 20:25 ] @
pišem iz vlastitog iskustva: pravio sam 3 d od 1 mm i nije se pokazala dobra na vjetru ! malo samo je pomoglo kada sam savio rub stranice lima prema VAN 5 mm ! ali nedovoljno . kada piri košava antena od 1 mm jako vibrira iako je držač antene debel 5mm. zato savjetujem 1.5- 2mm . zato moja od 2mm nemrda nikuda ni pri najačem vjetru !!
što se tiče alu folije tu treba biti jako pažljiv i precizan . foliju treba DOBRO izravnati i poljepiti po unutarnjoj strani da nema ni mikronske neravnine jer ju vjetar naglo pokida !!! tu treba obratiti pažnju. alu folija mora imati dobar kontakt sa tjelom N konektora inače neče dobro raditi ili upšte neče raditi , jer kako piše Dobričić - po stranicama teku struje i ako nema dobar kontakt alu folija i N konektor - antena neradi.
[ I AM BORGS @ 13.02.2014. 20:36 ] @
dodao bi još : ako će antena biti unutri pored prozora i neče da da bude na kiši i vjetru onda može i alu folija ali pripazi kako radiš kao što sam napisao u prošlom postu.
[ malielektronicar @ 14.02.2014. 06:37 ] @
Hvala na svim tim iskustvima!
[ malielektronicar @ 15.02.2014. 06:01 ] @
Još jedno pitanje.
Da li se može naapraviti 3d korner antena bez N konektora,kao što može biquad?
[ I AM BORGS @ 15.02.2014. 11:11 ] @
to još nisam probao , ali mislim da može. ne znam kako će raditi i koliko će imati pojačanje ??? trebao bi ostaviti goli srednji ( vruči) vod koaxialnog kabla. na njega bi trebao nalemiti još neku cjevčicu da bude fi 4 mm ,jer je vrući vod manji fi. ima još problema :
1 - kako češ spojiti oklop koaxa sa alu folijom ??? alu folija se kida kao od šale.
2- i moraš paziti da dužina vrućeg voda koaxa bude tačno 93 mm iznad.
3 -kako češ to sve fiksirat da bude čvrsto ???
ako si spretan u samogradnji možda ti i uspije. mislim da treba uložiti malo novaca za N konektor koji rješava sve probleme.
neka ti je sa srećom !!!
[ gilopile @ 15.02.2014. 11:49 ] @
Da, kako kolega iznad rece, jako tesko, jer je sve to od kartona i jako ce biti tesko to fiksirati, a da se ne uvija, tj. bezi iz centra i automatski gubis performanse. Ako ikako mozes, bar je napravi od plastike, pa ces lako posle moci nabuzditi nesto umesto tog konektora. Mozda neki suplji sraf i sl. pa kabel direktno zalemis...
[ mixa95pn @ 12.11.2014. 14:58 ] @
Postovanje,da li je dobar ovakav konektor za ugradnju na 3d Korner.

http://www.proelectronic.rs/SM...RADNI-3307-SMA-3307-10251.htm#
[ I AM BORGS @ 13.11.2014. 11:49 ] @
može da se ugradi , ali ipak stavi N konektor. preporučujem da staviš veću- (širu) pločicu ispod matice za stezanje, da ima što bolji kontakt sa stranicom.
[ pera 2 @ 20.10.2020. 19:59 ] @
Zdravo momci, sta je bolje za aktivni elemenat 3.5mm ili 4.5mm bakarne zice? U prodavnicama elektro opreme ima zica od 4 kvadrata ali ona nije precnika 4mm...
[ tox master @ 20.10.2020. 20:31 ] @
Slobodno stavi tu od 3.5 mm radice to.
To je ako se sjecam dobro zica 10 "kvadrata" , 3.57mm precnika.
[ pera 2 @ 21.10.2020. 14:31 ] @
Ja sam mislio da stavim onu od 4.5mm jer je malo veca povrsina za prijem ali tu su radjeni proracuni sa duzinom, debljinom, rastojanjem itd... pa cu ipak onu od 4.5mm da stavim u busilicu umesto burgije i malo da osmirglam do precnika oko 4mm ...
Pravio sam 3d korner sa aktivnim elementom od 3.5mm jer drugi nisam imao i to radi dosta dobro i danas...
tox master hvala na odgovoru.