[ Aleksandar Marković @ 25.04.2005. 13:48 ] @
[img][att_url][/img]

Beogradski dnevni list "Politika" od 30. aprila biće kompletno dostupan u elektronskom izdanju na internetu. Rikovodstvo snatra da digitalno izdanje neće uticati na smanjenje tiraža štampanog, budući da je ciljna grupa pre svega dijaspora i da će i prodaja elektronske verzije "ulaziti u tiraž".

Digitalna "Politika" biće dostupna na sajtu "Newsstanda" - www.newsstand.com, posredstvom specijalnog, besplatnog softvera, koji će omogućiti pretplatnicima da od šest sati ujutro po srednjeevropskom vremenu svakodnevno čitaju taj list u pdf formatu.

Marketinški partneri u tom projektu Ministarstvo SCG za inostrane poslove, srpsko Ministarstvo za dijasporu, kao i Privredna komora Srbije i Srpska pravoslavna crkva.

Oni će doprineti informisanju dijaspore o digitalnom izdanju "Politike", a u tu svrhu štampano je tri miliona flajera.

Na Uskrs će biti objavljen trobroj "Politike" u digitalnoj formi, koji će biti besplatan. Nakon toga, biće uvedena pretplata.

Cena dnevnog digitalnog izdanja "Politike" u inostranstvu je 0,8 evra od ponedeljka do subote, dok će nedeljno izdanje, koje sadrži i magazin, koštati 1,2 evra. Mesečna pretplata je 23 evra, tromesečna 69, a polugodišnja 135 evra. Godišnja je 260 evra.

U Srbiji i Crnoj Gori pretplata na elektronsko izdanje "Politike" 50 odsto je niža. Pored aktuelnog izdanja, korisnici će, po posebnoj tarifi, moći da pristupe i arhivi "Politike".

Dnevno izdanje "teško" je 16 megabajta, a moguće je štampati samo naslovnu stranu i čitulje, kao i recepte iz nedeljnog magazina.

Naplata digitalnog izdanja biće obavljana posredstvom "Newsstand" namenskog softvera sa najsavremenijom zaštitom za novčane transakcije u kojima se koriste brojevi platnih kartica.

Američki operater "Newsstand" distribuira izdanja na stotine listova, među kojima su "Njujork tajms", "Mond" i "Velt".
[ Dragan Varagic @ 25.04.2005. 16:07 ] @
Sada ćemo videti kako će ostali mediji reagovati na ovaj događaj. Od broja medija koji pređu na ovakav vid prodaje, zavisiće i broj najposećenijih sajtova kod nas...
[ Shadowed @ 25.04.2005. 16:29 ] @
Naravno da nece ugroziti prodaju papirnog izdanja kad je skuplje od njega (ili slicne cene, mrzi me da trazim cenu papirnog izdanja).
Kod nas je 50% jeftinije. A sta sprecava da neko odavde plati a da neko iz inostranstva cita. Bezveze.
Citat:
Marketinški partneri u tom projektu Ministarstvo SCG za inostrane poslove, srpsko Ministarstvo za dijasporu, kao i Privredna komora Srbije i Srpska pravoslavna crkva.

Zar oni nisu neutralni povodom svega???
16MB? Tu je i neki mp3 unutra?
Citat:
...a moguće je štampati samo naslovnu stranu i čitulje, kao i recepte iz nedeljnog magazina.
Kako da ne :P. Osim toga bas im je izbor: recepti i citulje :D.
[ Goran Aničić @ 25.04.2005. 21:38 ] @
Novosadski Dnevnik je ovu uslugu putem istog provajdera ponudio pre neki mesec ili dva. Sasvim primamljiva i prihvatljiva ponuda za sve zainteresovane u dijaspori.

Treba napomenuti i to da su u isto vreme napravili i restrikciju redovnog online izdanja.
[ Stefano @ 28.04.2005. 14:30 ] @
nije lose da se kompletna izdanja placaju,ali po meni mora ostati bilo kakvo "ogoljeno" izdanje za free.
[ Slobodan Miskovic @ 28.04.2005. 14:41 ] @
Poznajuci nas mentalitet niko onda ne bi ni kupovao komplet izdanja...
[ Bananaman @ 01.05.2005. 03:19 ] @
Casopis Internet ogledalo tu opciju poseduje vec skoro godinu dana, za koje vreme je broj pretplatnika iz inostranstva dosegao cetiri cifre... Servis prodaje PDF verzije casopisa je komercijalne prirode, a pretplata kosta prilicno manje nego na stampano izdanje...
[ Aleksandar Marković @ 01.05.2005. 19:35 ] @
šta dobar PR i marketing urade
[ Bananaman @ 01.05.2005. 23:46 ] @
Cine cuda kada su bazirani na cinjenicama... Sve ostalo je stvar prezentacije (da ne kazem - pakovanja)...
[ axez @ 02.05.2005. 22:31 ] @
Citat:
Bananaman: Casopis Internet ogledalo tu opciju poseduje vec skoro godinu dana, za koje vreme je broj pretplatnika iz inostranstva dosegao cetiri cifre... Servis prodaje PDF verzije casopisa je komercijalne prirode, a pretplata kosta prilicno manje nego na stampano izdanje...



Zanimljivo..mogli bi onda platiti svoje saradnike kojima duguju pare vec godinama.
[ mire @ 03.05.2005. 01:07 ] @
evo i ja da potvrdim

duguju mi negde oko 250-500 eura, vise i ne znam tacno

mislim, kod njih je uvek frka, nema se para i tako ostaje taj dug vec godinama...