[ dzaver @ 02.05.2005. 14:44 ] @


1) Imao sam zamrznut sistem pre 10-tak dana i morao sam resetovati PC nakon cega se sistem nije hteo podici.Odneo sam u radnju (servis )gde sam prethodni dan uzeo memoriju (kojom sam prosirio postojecu ,oni su je ugradili i proverili)gde su mi rekli da je HDD na izdisaju i da je samo pitanje trenutka kada ce skroz stati.I preporucili mi da kupim nov HDD i UPS jer je verovatno zbog toga i postojeci crko.Znaci nema njihove krivice u svemu tome.Obrisali su HDD i formatirali ga a ja sam kuci pokusao da instaliram WIn. sto mi nije poslo za rukom.Kasnije mi je dosao prijatelj koji se neso vise razume od mene.Namestio je PC nakon cega se pokusavao podici sistem ali sa problemima.Te je i on zakljucio da je HDD (i da su ga oni zeznuli kada su ga okretali dok su stavljali mem. module a PC je bio u pogonu(sto je i mene zacudilo da se sme to raditi)) u pitanju odneo ga kuci i Formatirao doneo mi ga i nakon cega sam ja ispravno instalirao Win ali se prilikom podizanja sistema cela radnja jako sporo odigrava uzas barem 3 puta sporije nego pre.Sada prikupkljam lovu za novi HDD ali me strah da ako ga kupim problem sa sporoscu podizanja sistema ostane to jest da nije do HDD-a greska .Ja nisam naso nikakav nacin da to ispitam to jest saznam.?
2) Pitanje je mogu li da zadrzim postojeci HDD pored novog za mp3 i DviX,...a da mi na novom budu OS i ostali programi i bitne stvari?


dzaver

[ pctel @ 02.05.2005. 21:35 ] @
Citat:
dzaver: Te je i on zakljucio da je HDD (i da su ga oni zeznuli kada su ga okretali dok su stavljali mem. module a PC je bio u pogonu

Po servisima se mogu naci razni salabajzeri, ali bas tolikih nema sigurno! Cak i da su tako uradili, tvoj drugar bi to mogao zakluciti jedino ako je sinovac vidovite Zorke, ja bih bas voleo da ga priupitam koji to simptomi jasno i nedvosmisleno ukazuju na to da je hard okretan dok je memorija ubacivana u ukljucen PC, mislim to je vise za ES bisere nego za bilo kakav komentar, tako da ovde prestajem sa komentarisanjem.
Za dijagnozu ispravnosti HDD-a treba da skines program sa site-a proizvodjaca, za Maxtor je to Maxblast, za druge da ne nabrajam, snaci ces se sam. Kad pokrenes program, izaberi opciju za naj detaljniju proveru i posle nekoliko sati ces znati da li je hard za bacanje ili se moze jos upotrebljavati.
[ ranikolahdd @ 02.05.2005. 23:33 ] @
pa ako ne prodje te programe ne znaci da je za bacanje.
[ dzaver @ 02.05.2005. 23:33 ] @
Jedna ispravka ili izvini ako sam bio nejasan.Nije on vracao nego je to zakljucio nakon sto me je detaljnije propitao sta se to desavalo u proteklih
dva dana.Ja sam mu ispricao da sam otisao do njih da kupim jos jedan memorijski modul te da se na licu mesta odmah i ugradi i proveri da li ce sve
radititi kako treba.Da ne ulazim u sve detalje i pojedinusti jedna od stvari je i ta da su PC-ju menjali polozaj vise puta od uspravnog do vodoravnog
a sve to vreme sam im ja nesto kao smetao....E i sada mi je on rekao na na osnovu moje price da je tada ostecen mehanicki deo Harda koji je vrlo osetljiv
Sto se tice programa za proveru hvala ti unapred i da ti jos i ovo napomenem kada se desio taj kurslus ja sam odneo PC kod njih na reklamaciju kao sto i
napisah nisu nikakav slican program tamo koristili za dijagnostiku Harda ili bilo kojeg dela PC-ja.Kao ni moj prijatelj kod mene .
[ pctel @ 03.05.2005. 01:27 ] @
Citat:
dzaver: Jedna ispravka ili izvini ako sam bio nejasan.Nije on vracao nego je to zakljucio nakon sto me je detaljnije propitao sta se to desavalo u proteklih
dva dana.
A, pa to je druga stvar, HDD je osetljiv na pomeranje dok je racunar ukljucen.
[ Instruktor @ 08.05.2005. 14:40 ] @
Covece ali nije bas toliko osetljiv..

Tacno je da mu ne treba pomerati osu tokom rada zbog pojave precesije, koja dovodi do propadanja lagera na osovini, ali da bi do toga doslo, treba biti veoma
uporan..

Nadji na netu neke technical-papers pa ces da vidis.

Nisu krivi serviseri (nadam se), mada znam par shabana koji su u stanju da ti skinu ispravnu memoriju ili hdd i ubace poluispravne.. Ipak, ovo je Srbija..
[ tdjokic @ 08.05.2005. 14:54 ] @
Ja se nesto secam da hdd ne treba pomerati dok radi da glave slucajno ne udare o povrsinu samog diska, a to za lezajeve je malo cudno. Par normalnih okretanja kucista sa hdd-om ne moze da osteti lezajeve toliko da isti crkne zbog toga. U prilog ovoj tvrdnji o glavama ide i cinjenica da se glave automatski parkiraju kad se disk gasi, tako da je normalno prenosenje prilicno sigurno i u toku tog prenosenja lezajevi sigurno pretrpe i vece udarce od onih par prevrtanja kucista. Ja sam nedavno bacio hdd od 4GB jer je poceo da pusta zvuk kao mali cirkular za testerisanje drva a i podatke je poceo da gubi, a nije bio ni prevrtan, ni prenosen, jednostavno se istrosio. Nikakav program mi nije trebao
[ dragancesu @ 09.05.2005. 14:30 ] @
Da ne otvaram novu temu, samo da pitam koji je dobar program za kontrolu diska?

Imam od nedavno problem sa wd400bb diskom, radi ali mnogo puta kad se dize win uleti u skeniranje, na ekranu je samo plavo, bez teksta i to traje 2-3 sata. Dobro, moze da se prekine sa esc. Skinuo sam sa sajta wd neki program za dijagnostiklu i on kaze da je sve u redu. Ali je interesantno da za oznaku diska napise UNKNOWN, sto stvaro nema smisla.

Disk je pre neki dan formatiran ima nesto malo bad sektora, radi ali deluje nestabilno. Kako da ga proverim detaljno? Probao sam hdd regeneartor, kaze da nije nasao problem.



[ veskerbc @ 04.02.2018. 14:45 ] @
Radio mi je hard sve normalno samo je jedan dan se ugasio komp i pri startovanju kad treba da mi digne sistem uopste nece kao trazi trazi al nece uopste udjem u boot i sve stoji normalno ubacim disk za reinstalaciju al ne prepoznaje hard dali je isti crko ili je nesto drugo u pitanju. Kad ubacim drugi hard radi sve normalno a ovaj mi je hard bas potreban posto je od 1 terabajta dali moze popravka tog posto nemogu nikako da ga proverim
[ bojan_bozovic @ 04.02.2018. 14:58 ] @
Disk je za bacanje cim ne prodje SMART test, jer vrednost podataka na njemu daleko prevazilazi cenu od mozda 5000-6000 dinara za novi. Dakle, ako ima bad sektora, odmah backup, pa u djubre. I ne kupujte polovno vec novo.

Cak i ako kompjuter ne koristite za posao, vec zamo za internet, citanje ebookova i pregledanje fotografija i Office dokumenata, ja sam siguran da vam slike koje su na njemu mnogo vise znace od 6000 dinara.