[ Fortune Teller @ 03.05.2005. 14:10 ] @
Čuo sam par puta priče od raznih ljudi o tome kako je laptop sporiji od svog pandana desktopa.
Ovo naravno ne verujem ,jer niko me ne može ubediti da 5Mhz na laptopu nije isto što i 5Mhz na
desktopu.Da stvar bude gora baš juče čujem da ta razlika u brzini izmedju dve identične konfiguracije (jedna je laptop,druga desktop)
nije zapravo posledica takta ,nego struje napajanja prenosnih računara koja je manja.Pošto sam ostao uskraćen
za objašnjenje,osim na nivou Branka Kockice, a ne mislim da znam sve obraćam se svakome ko zna da mi kaze da li je to tačno i naravno zašto.

P.S.
Još uvek ne verujem da je tačno.
[ hecky @ 03.05.2005. 14:23 ] @
Jedino sto "usporava" notebook racunare u odnosu na desktop jeste brzina hard diska (normalni notebook HDD radi na 4800-5400 rpm, a desktop na 7200rpm) i cinjenica da u notebook-ove, mahom idu osakacene verzije grafickih kartica koje koriste sistemsku (shared) memoriju.

Ove dve "slabosti" klasicne notebook konfiguracije, mada noviji/skuplji notebook-ovi dolaze sa 7200 rpm HDD i full verzijama grafickih kartica, tako da u realnom radu nisu nimalo sporiji od desktop racunara (ali jesu nekoliko puta skuplji od desktop-a istih performansi).
[ Ivan Dimkovic @ 03.05.2005. 14:29 ] @
Da se nadovezem na hecky-ja,

Laptop je optimizovan za drugaciji rezim rada od desktop konfiguracije - dakle, stednja struje (duzina rada) i umereno grejanje su prioritet, dok su ciste performanse prioritet desktop racunara:

- Kod notebooka se obicno koriste sporiji i tisi hard diskovi, koji trose manje struje

- Kod notebooka se obicno koriste procesori i ploce optimizovani za stednju struje, koji smanjuju takt u slucaju slabije zauzetosti resursa, ili ako je baterija u buli...

- Kod notebooka se obicno koriste slabiji graficki cipovi koji trose manje struje, ali zbog toga imaju i manje mogucnosti od desktop sistema
[ IvanR. @ 03.05.2005. 22:40 ] @
Razlika je ipak velika!

Kao sto rece moj imenjak procesori su napravljeni da stede struju,tako da gotovo nikad ne rade u "punom" taktu,vec se takt menja u zavisnosti od opterecenosti laptop-a!

Ipak za brzinu je potreban desktop!!!!!!!!!!!!!
[ Nemanja Dubravac @ 04.05.2005. 12:16 ] @
zavisi od procesora koji se koristi
negde se koriste standardni procesori za desktop kompjutere, pa se ne smanjuje brzina rada (a ni potrosnja)
[ Fortune Teller @ 06.05.2005. 18:35 ] @
Citat:
IvanR.: Razlika je ipak velika!

Kao sto rece moj imenjak procesori su napravljeni da stede struju,tako da gotovo nikad ne rade u "punom" taktu,vec se takt menja u zavisnosti od opterecenosti laptop-a!

Ipak za brzinu je potreban desktop!!!!!!!!!!!!!


O.K. nema smisla da CPU dobija takt od generatora dok je dokon,ali čim nastane potreba za procesuiranjem takt mu se vraća u normalu?Dakle on se usporava samo za to vreme koje je potrebno da se takt opet vrati u normalu?Pa to i nije onda neki veliki delay?
[ Talicni_2005 @ 17.05.2005. 15:39 ] @
Ja mislim da laptop radi brze, imama jedan ocit primjer, imao sam DESKTOP pentium 1 CPU 200MHz, RAM 32 mb i GPU 2 mb graficke [nekada davno :)] i na njemu nisam mogao da pokrecem Divx filmove i vecinu igrica. Prije nekoliko dana sam od buraza dobio laptop poptuno identican mome starom 1, i za divno cudo na njemu imam Win2000 sa SP4 i mogu da gledam DIvx bez ikakvih problema i mogu cak da igram neke igrice koje nisam mogao na svom starom racunaru.
Meni to potpuno govori da je laptop brzi od Desktopa, a i kad uzmes u obzir da je laptop BredName a da se nesi DEsktop recunari sastavljaju pa svakakvim "SUPAMA" onda je to dovoljan pokazatelj. I ovo je moj primer a vidjao sam i drugih situacija.
Jedino sta je istina je to za HDD da se vrti sporije nego na Desktop-u.

P.S. Taj laptop sto imam je Compaq Armada 1500c.