[ Bojan Basic @ 05.05.2005. 23:38 ] @
Pitanje je u naslovu, ali evo da pokušam malo da pojasnim. Šta treba staviti na kraju rečenice čiji je prvi deo pitanje a drugi konstatacija, upitnik ili tačku? U obrnutom slučaju (prvo izjava pa pitanje, kao što je i ova rečenica) se stavlja upitnik, kakvo pravilo se primenjuje ovde?
[ Emil Ranc @ 06.05.2005. 00:22 ] @
Cenim da ovo što si napisao ne može biti jedna rečenica. Dakle, pravilno bi bilo:

--- Koji znak se stavlja na kraju ovakve rečenice? Ja mislim da je tačka.

Ili, eventualno, ovo može proći kao upitna rečenica:

--- Koji znak se stavlja na kraju ovakve rečenice, ja mislim da je tačka?

Mada nisam siguran da li je ovaj potonji primer pravilan.

Pozdrav
[ jablan @ 06.05.2005. 08:05 ] @
Ili si možda mislio na rečenice tipa Pitao me je šta mislim o tome, gde se koristi tačka.
[ superbaka @ 06.05.2005. 09:28 ] @
ja mislim da znak pitanja ima prednost, kao npr. deljenje u odnosu na druge matematicke operacije...
[ AlexanderTheGreatest @ 06.05.2005. 11:07 ] @
I ja se slažem da bi trebalo da to staviš u dve rečenice. Ako ga tako staviš onda deluje konfuzno. Korišćenjem kraćih rečenica to se izbegava. Za duge rečenice moraš da budeš dobar stilista da bi ih ukomponovao. Npr. neki veliki pisac (zaboravih koji je, ali valjda je Dostojevski) napisao je rečenicu koja u njegovom romanu iznosi ravno tri stranice, a da se ne primeti nikakav nesklad.
[ custominstall @ 06.05.2005. 15:30 ] @
Nemate vi pojma!
@ B.Basic
Možeš u jednoj rečenici, ali koristi zagradu.

[ Buum @ 07.05.2005. 16:19 ] @
Mislim da je najispravnije:
Citat:
Koji znak se stavlja na kraju ovakve rečenice (ja mislim da je tačka)?
[ AlexanderTheGreatest @ 07.05.2005. 20:08 ] @
Mozda je zagrada najispravnija ali u matematici :-)
Ljudi pogledajte pravopis i nemojte da glupate luposti.
[ pctel @ 07.05.2005. 21:11 ] @
Jos u osnovnoj skoli se uci da recenice mogu biti upitne, uzvicne i izjavne. Ovo sto ti pokusas je da napravis poluupitnu-poluizjavnu recenicu sto ne bi smelo da se radi.
[ custominstall @ 07.05.2005. 22:30 ] @
Pa, sad, neki odmaknu dalje od osnovne škole... : )
@AlexanderTheGreatest
Koji pravopis si čitao? I šta znači najispravnije??
I dalje tvrdim da je ono što sam rekao pravopisno prihvatljivo. Možemo jedino da razgovaramo o stilu (nemoj sad da citiram Crnjanskog :))

[ AlexanderTheGreatest @ 09.05.2005. 14:22 ] @
Nesto ili je ispravno ili neispravno tako da cu pitati svog profesora srpskog jezika (koji je najsavrseniji covek sto se tice srpskog jezika i knjizevnosti (evo vam zagrada)).
Ovo sto sam rekao i dalje zadrzavam. Najbolje je napisati u dve recenice, jer retko se npr. u romanu nailazi na zagrade. Javljam se sa odgovorom uskoro.
[ AlexanderTheGreatest @ 10.05.2005. 18:51 ] @
Odgovor posle konsultacije sa profesorom.

Ako baš sve hoćete da strpate sve u jednu rečenicu onda treba na kraju da stoji znak pitanja. Ali nije ni gramatički, ni pravopisno, ni logički ispravno da se sve to stavi u jednu rečenicu. Jer zašto bi postojala interpunkcija i uopšte pravopis kad bi sve moglo tako da se trpa u jednu rečenicu. Tu postoje dve rečenice UPITNA i POTVRDNA. Na kraju prve stoji znak pitanja a na kraju druge stoji tačka.

Primer: Pokušajte da ovu rečenicu izgovorite naglas, kao da se obraćate nekome. Kako da sve to izgovorite u jednom dahu? Valjda ćete nekoga prvo pitati šta misli, a onda mu reći svoje mišljenje.

Nije uredu da kazete u jednom dahu: Koji znak treba da stoji na kraju ovakve rečenice, ja mislim da je tačka? Dijalog treba ovako da teče:
A: «Koji znak treba da stoji na kraju ovakve rečenice? Ja mislim da je tačka.»
B: «Ja mislim da je...»
[ Bojan Basic @ 10.05.2005. 19:30 ] @
Hvala svima na odgovorima, i ja sam kao najprihvatljivije rešenje smatrao deljenje svega na dve rečenice ali sam ipak pomislio da možda i u ovom slučaju ima neko pravilo. Ono što me je najviše bunilo u celoj konstrukciji je što je, ako se ne varam, isti takav spoj samo sa obrnutim redosledom rečenica savršeno ispravam. Primer:

Ja mislim da na kraju ovakve rečenice treba da stoji tačka, šta vi mislite?
[ superbaka @ 10.05.2005. 21:34 ] @
Citat:
superbaka: ja mislim da znak pitanja ima prednost, kao npr. deljenje u odnosu na druge matematicke operacije...
[ Djomloun @ 10.05.2005. 23:27 ] @
Bojan Basic:
Citat:

Ja mislim da na kraju ovakve rečenice treba da stoji tačka, šta vi mislite?


"Ja" je u ovoj recenici suvisno...zna se da si ti cim mislisx, tj. ispravno je
"Mislim da na kraju........"
[ Safet Beriša @ 11.05.2005. 13:13 ] @
"Ja" se može izostaviti ali ne mora.
[ kolester85 @ 13.11.2015. 10:52 ] @
Podeli u dve rečenice i reši problem :P
[ gilopile @ 13.11.2015. 13:53 ] @
Tema je stara 10 godina, gde je iskopa, covece?

Gde iskopa ovu temu, covece? Stara je 10 godina.



[ kolester85 @ 15.11.2015. 18:25 ] @
Da oživimo prošlost :P