[ svetiduje @ 09.05.2005. 15:51 ] @
Interesira me da li je moguće pod nekim uvjetima ostvariti imploziju atoma na način da elektroni iz orbita pređu u stanje niže energije i pri tome u niže orbite a samim time i bliže jezgri da bi na kraju imali koliziju sa samom jezgrom. Kolika i koja energija je za to potrebna i kolika bi se energija pri tome oslobodila. hvala
[ vindic8or @ 09.05.2005. 18:59 ] @
ti bi da napravis crnu rupu ili sta? :)
[ tomkeus @ 09.05.2005. 19:55 ] @
Neće čovek crnu rupu, hoće neutronsku zvezdu.
[ svetiduje @ 11.05.2005. 20:58 ] @
Ne bi ni crnu rupu niti neutronsku zvijezdu, ne interesira me tolika masa već samo jedan jedini atom sa najjednostavnijoim elektronskom strukturom. Primjera uzmimo vodik ili helij i nihove putanje elektrona (koje su eliptične) pa prilikom prolaska elektrona pokaj jezgre gurnemo ga malo (savladamo odbojne sile) i imamo interakciju jezgre i vlastitog elektrona. Po tom pitanju me interesiraju uložene i dobivene energije.
hvala
[ McKracken @ 11.05.2005. 21:28 ] @
Orbitala ne predstavlja putanju elektrona, vec je to gustina verovatnoce nalazenja elektrona u okolini jezgra.

Tu price oko skretanja nema.

Sa druge strane, ako nabodes elektron u jezgro (male sanse) ne bi dobio nista spektakularno osim u slucaju da pumpas bas jako, jako puno elektrona i to prilicno toplih.

Da nateras jedan elektron da pukne jezgro atoma je vrlo malo verovatno i ne bi imalo nikakav efekat
[ svetiduje @ 11.05.2005. 21:51 ] @
zahvaljujem na stručnom odgovoru
[ Aleksandar Marković @ 11.05.2005. 22:47 ] @
http://www.elitesecurity.org/tema/48916

p.s.
http://www.elitesecurity.org/pretraga
[ Psychotron @ 28.05.2005. 00:19 ] @
Citat:
Orbitala ne predstavlja putanju elektrona, vec je to gustina verovatnoce nalazenja elektrona u okolini jezgra.

Ne, orbitala nije gustina verovatnoce nego putanja duz koje se uspostavlja stojeci talas gustine verovatnoce.
Citat:
Sa druge strane, ako nabodes elektron u jezgro (male sanse) ne bi dobio nista spektakularno osim u slucaju da pumpas bas jako, jako puno elektrona i to prilicno toplih.

Da, razumljivije za laike je napisati topli nego brzi(visokoenergetski).
I mnogo elektrona je potrebno da bi povecali sansu za na primer kreaciju mezona ili neki slican proces .
[ McKracken @ 28.05.2005. 01:46 ] @
Yep :)

U principu, mogli bismo tu definiciju jos produbiti, ali mislim da nema potrebe ;)