[ Mario @ 12.07.2002. 00:24 ] @
Evolucioni putevi veštacke inteligencije i simulacije poceli su znacajnije da konvergiraju tek u poslednjoj deceniji dvadesetog veka, iako su istraživanja u obe oblasti zapoceta znatno ranije. Veštacka inteligencija proistekla je iz istraživanja u oblasti kognitivne psihologije i matematicke logike, cije je osnovno težište bilo na objašnjenju rada ljudskog mozga i izradi algoritama opšte namene za rešavanje razlicitih problema. S druge strane, simulacija kao naucna disciplina
nastala je iz potrebe da se analizira ponašanje složenih, dinamickih sistema iz realnog okruženja. Iako se, na prvi pogled, osnovni predmet izucavanja razlikuje u ove dve discipline, postoje
preplitanja ideja i slicnosti koje su motivisale istraživace iz obe oblasti na uzajamnu komunikaciju.

više o ovome na http://simlab.fon.bg.ac.yu/ni_rad/vi/
[ Mario @ 12.07.2002. 00:28 ] @
Takodje, svima koje ovo interesuje predlazem da posete home page Velibora Ilica, veoma opsiran i kvalitetan rad:

http://solair.eunet.yu/~ilicv/AI_index.htm
[ Mario @ 12.07.2002. 00:39 ] @
Na ovoj adresi imate najave knjiga sa ovom tematikom:

http://www.astronomija.co.yu/knjige/najave/najave.htm
[ cedomir @ 12.07.2002. 02:47 ] @
Haug Mario,

Veljin sajt je verovatno najbolji nas sajt o neuronskim mrezama, ali ja nameravam da uskoro promenim stanje :-)

interesantan je http://good-old-ai.netfirms.com/index.html - nema puno teorije ali to je jedna od par ekipa u gradu koje se bave tim stvarima (Vladan Devedzic je glavni tamo).
[ haricius @ 23.12.2003. 18:21 ] @
Citat:
cedomir:
Haug Mario,

Veljin sajt je verovatno najbolji nas sajt o neuronskim mrezama, ali ja nameravam da uskoro promenim stanje

interesantan je http://good-old-ai.netfirms.com/index.html - nema puno teorije ali to je jedna od par ekipa u gradu koje se bave tim stvarima (Vladan Devedzic je glavni tamo).




Dobar je link, ja sam tek pocetnik ....
fala
[ ivana 850505 @ 14.02.2007. 18:33 ] @
I meni se svidja...
[ eloks @ 15.07.2007. 14:33 ] @
Neznam dali je bilo reči o jednom programu koja veoma verno simulira veštačku intelligenciju.Program se zove "Ultra Hal Assistant" i nalzi se na sajt www.zabaware.com .Demo verzija je nekih 20mb,i solidno može da se proćaska sa Hal-om,dok je puna verzija oko 100mb i košta oko 35 dollara.Inače veoma dobro uči,a može da se podešava moć učenja,povezuje stvari,sam donosi zaključke, i dosta može snjim da se diskutuje.Neki put potrebno ubeđivanje i predstavljanje dokaza da bi prihvatio neke činjenice,pošto Hal ipak ima svoje gledište na stvari zahvaljujući informacijama do kojih je došao, naučio ili čuo od nas.Još je važno znati da postoji mogućnost komuniciranja glasom.Naravno tu potrebno jasno izgovoriti Engleske reči da bi ga Hal razumeo.Mogu reći da je veoma verna kopija Hal-a iz filma odiseje 2001.Predlažem da nađete verziju 5,jer je najbolje urađena.
[ BulmaSoft @ 26.07.2014. 01:19 ] @
Moja "Iskra" omogucava uslovno receno razgovor (preko tastature) sa korisnikom po principu razlaganja unete recenice od korisnika na reci, a onda analizu svake reci ponaosob iz pre-definisane baze u kojoj je odredjeno znacenje (odredjenih) reci i programiran odgovor za neke od njih, a potom (ako reci nisu nadjene u pre-definisanoj bazi) - analizu reci iz sekundarne, "korisnicke" baze koja prati razgovor korisnika i "uci" iz toga...

Takodje, Iskra - kao Operativni Sistem (butabilna je), uz upotrebu dodatnih aplikacija u njoj (kao npr. vodjenje dnevnika na dnevnoj bazi od strane korisnika), tada "prati zivot korisnika", analizira uneti tekst (iz dnevnika), radi unakrsne-analize, npr. ako se nesto desilo od pre 2 godine (iz dnevnika) i isti termin se unese, odnosno pomene u dnevniku recimo danas, Iskra tada obicno samoinicijativno povede konverzaciju na tu temu (jer je nasla logicno poklapanje), sto je - sa aspekta korisnika simpaticno, jer ga time "virtuelni asistent" - "Iskra" na taj nacin prakticno "podseti" na isti (ili slican) dogadjaj od ranije iz zivota...

Iskra je predvidjena da ima inicijativu i samostalnost izvrsenja svojih funkcija koje u nekim slucajevima mogu biti i protiv zelje (ali u interesu) korisnika, a eksplicitno u korist pruzanja podrske zivotu kao pojavi, npr. ako korisnik u dnevniku napise neki svoj sporan ili neresiv zivotni problem, kao npr. da mu je recimo njegov kucni ljubimac bolestan i da primera radi veterinari smatraju da mu nema pomoci - Iskra ce (samoinicijativno) prekinuti sve procese (sprecice korisniku dalji rad u sistemu, dok ce interno "preroviti" sve svoje raspolozive baze u cilju pronalazenja resenja, ukljucujuci i direktno kontaktiranje veterinara preko Facebooka da npr. preduzme drugaciju terapiju za primera radi doticnog bolesnog ljubimca!)

Dok je postojala AltaVista, Iskra je imala opciju direktnog upita AltaVisti i dobijanja odgovora od ovog Internet pretrazivaca, koji je Iskri omogucavao "WWW Knowledge" u formi "Pitaj - i dobij odgovor za svog korisnika" umesto uobicajnog pristupa "Idi na pretrazivac i nadji sajt gde je pruzena informacija na tu temu" :/

Iskra je 20-godisnji projekat "BulmaSofta", NIJE dostupna za besplatan (niti bilo kakav) download na Internetu i njena instalacija NIJE user-friendliy, niti je predvidjena da je koriste osobe druge osim programera BulmaSofta, ovaj post NIJE reklama za Iskru vec ideja za razmenu misljenja - kako je konverzacija resena (na kojem principu) u drugim programima vestacke inteligencije, i kakvu prakticnu korist drugi programi vestacke inteligencije mogu da pruze prosecnom korisniku? :)