[ turncoat @ 13.07.2002. 11:37 ] @
pomocu komande fdisk /mbr prepisujem mbr sa windows-ovim loaderom na disku sa kog se sistem boot-uje. jel ima nacin da prepisem mbr na drugom (ne boot-abilnom) hard disku na sistemu, tako da mogu da boot-ujem samo drugi hard disk?
[ jc denton @ 13.07.2002. 12:16 ] @
Marko, pogledaj TOP temu 'Multi Boot How To' pre nego opet postavish neko slicno pitanje.

Pozdrav
[ turncoat @ 13.07.2002. 12:37 ] @
> Upozorenje: nemojte da koristite DOS/Windows 9x fdisk

Dobro, osim fdisk-a kojim programom mogu da prepisem mbr na drugom (ne boot-abilnom) hard disku na sistemu, tako da mogu da boot-ujem samo drugi hard disk?
U pitanju je sistem sa dva hard diska. Na jednom je instaliran WinME, a na drugom sam samo prekopirao celu particiju i on nece da se boot-uje. Ako skinem prvi disk, pa boot-ujem sa diskete i uradim fdisk /mbr onda cu moci da boot-ujem drugi disk, ali da li to mogu da uradim nekako jednostavnije (bez skidanja diska i podesavanja bios-a)?

PS. TOP temu sam naravno procitao pre nego sto sam postavio pitanje, ali nije u pitanju multiboot vec najobicnije kopiranje celog harda na drugi.

Marko
[ jc denton @ 13.07.2002. 14:25 ] @
Da bi neka particija bila butabilna, mora da ima flag Active. To sto ti hoces mislim da nije izvodljivo bez nekog boot manager-a.

[ Zeljko Mitrovic @ 14.07.2002. 01:10 ] @
Citat:
turncoat:
> Upozorenje: nemojte da koristite DOS/Windows 9x fdisk

Dobro, osim fdisk-a kojim programom mogu da prepisem mbr na drugom (ne boot-abilnom) hard disku na sistemu, tako da mogu da boot-ujem samo drugi hard disk?
U pitanju je sistem sa dva hard diska. Na jednom je instaliran WinME, a na drugom sam samo prekopirao celu particiju i on nece da se boot-uje. Ako skinem prvi disk, pa boot-ujem sa diskete i uradim fdisk /mbr onda cu moci da boot-ujem drugi disk, ali da li to mogu da uradim nekako jednostavnije (bez skidanja diska i podesavanja bios-a)?

PS. TOP temu sam naravno procitao pre nego sto sam postavio pitanje, ali nije u pitanju multiboot vec najobicnije kopiranje celog harda na drugi.

Marko

Koliko sam shvatio tvoje pitanje, zelis da bootujes drugi hard drive bez nekog boot managera..
Ovako, recimo ako imas linux i cfdisk na njemu, postavi taj drugi hard drive kao bootabilan, a prvi stavi na hidden. Mislim da bi ti ovo resilo problem. Uostalom valjda se to moze napraviti i sa fdiskom ako nisam u krivu. Kada zelis bootati prvi hdd, onda ucini sve to isto, samo u obrnutom smeru..
[ jc denton @ 14.07.2002. 03:49 ] @
A, zar to nije opet koriscenje nekog boot manager-a?
[ turncoat @ 14.07.2002. 11:18 ] @
Joj bre ljudi, meni samo treba da napravim identicnu kopiju hard diska, tako da sa tog novog diska mogu da boot-ujem masinu kada je taj disk JEDINI NA MASINI. Pomocu programa kao sto je ghost ili maxblast mogu da prekopiram sadrzaj particije na drugu, ali novi hard nece biti boot-abilan jer mu nista nije upisano u mbr. Znaci mene ineresuje kako da na tom novom disku upisem (wndows-ov) boot loader. U linux-u mogu lepo da mu kazem na koji hard da snimi loader, a to izgleda u windows-u nije moguce bez nekog posebnog programa. KOG?
[ jc denton @ 14.07.2002. 12:36 ] @
Pa, tako kazi. Onda zakaci samo taj disk, startuj FDISK, napravi primarnu particiju i setuj je da bude ACTIVE. Posle ovoga zakaci i drugi disk i uradi kopiranje particije preko GHOST-a, i to je to.

pozdrav