[ doodee @ 17.05.2005. 14:48 ] @
Pozdrav,

nov sam na forumu, no pretragom nisam naisao na slican problem pa dozvolite da pitam:

uradio sam upgrade ENSIM sistema i dobio sam mysql na 4.1 verziji te vidio novost sa collate i charsetima, i svi su bili latin1_swedish_ci sto je default, ok, no tu pocinju problemi...

aplikacije koje sam imao, CMS, sada vise ne rade i cine se da ne rade zbog nasih karaktera, naime ...

kad dodavam record u tabelu kroz CMS aplikaciju, ako sadrzi č ili ć, browser mi javlja "You don't have permission to access index.php on this server" sto je glupo jer sam upravo bio na index.php i pokusao napraviti zapis.

Kada to isto uradim bez nasih karaktera, record se normalno doda (bar za sada).

To me je navelo na zakljucak da je problem u charset/collate kombinaciji, i krenuo sam da mijenjam ove stvari, nasao sam cak i neku charset/collate update mysqlupgrade.php skripticu i zadao je da izvrsi promjenu na jednoj bazi, promjena je izvrsena ali i dalje recorde sa naim slovima ne mogu zapisati, a sada i CMS aplikacija koja radi na ovoj bazi pocinje javljati greske (Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource) sto prije nije bio slucaj ...

Mnogo bi cijenio ako bi me mogli uputiti na pravi uzrok mog problema, ukoliko to nije charset/collate ili ako jeste onda kuda da krenem da ga rijesim ...

Pomisljam i na downgrade mysql-a na 3.23.x, ali cini se da bi morao dumpati sve baze kojih nije malo, a greska mi se ne cini toliko strasna da se ne bi mogo naci uzrok i popraviti se ... varam li se?

Ako savjetujete downgrade dobro dosao howto ako znate gdje ima da me uputite ...

Puno hvala!
[ doodee @ 17.05.2005. 16:43 ] @
mala dopuna,

kada preko phpmyadmin-a dodam novi redak mogu dodati isti koji sadrži č,ć, ali preko CMS aplikacije imam problem ... dakle "you dont have permission ...", namece se da je problem u aplikaciji, mada je cudno s obzirom da ista aplikacija, isti record unosi normalno samo bez č, ć ....
[ doodee @ 18.05.2005. 01:00 ] @
i jos jedna dopuna:

downgrade mysql-a sa 4.1 na 4.0, uz mnogo patnji ...

no na zalost, problem je ostao isti, dakle pretpostavljam da nije vezan za collate / charset, ali za sta jeste, ako je prije upgrade-a sve radilo?

dakle, kad pokusam iz aplikacije unijeti (phpbb forum, cms bilo koji), dodati record koji u sebi ima nase karaktere č i ć, dobivam "Forbidden
You don't have permission to access /posting.php on this server.", ovo je iz foruma ...

sada da li je 4.1 nesto promijenio na tablama, pa kad sam vratio na 4.0 sve izgleda fino ali charset je taj koji zadaje problem, ne znam, nadam se da cete mi pomoci ili me bar uputiti kuda da gledam, jer vec lagano ludim ...

hvala mnogo!
[ Zox @ 22.06.2005. 10:21 ] @
I meni, a verovatno i drugima, potencijalno interesantan problem. Ako vidis ovo javi nam da li si i kako resio ovo.