[ Tigerheart @ 02.06.2001. 07:42 ] @
Bogme, iako nisam neki ljubitelj Red Hat-a(vise radim sa SLackom,SuSE-om i Mandrake-om), moram da priznam da me je Red Hat 7.1 lepo iznenadio podrskom za srpski jezik kao i nacinom da to resi .....
Podesavanje nasih slova je veoma lako i bez problema, meniji, prozori, komentari su lepo uradjeni i prevedeni na srpski (mozda ce nekima biti neobicno da vide i koriste Linux Operativni sistem na srpskom zbog toga sto su navikli na engleski ..:) ), jedini mali problem je kao i uvek stampanje pod linux-om tj sa nasim slovima ...... ali nadam se da ce se i to lepo srediti u dogledno vreme ......

Inace RH7.1 (na 2 CD-a) moze se naruciti na lokaciji:
www.pcdesign.co.yu/store/linux_spisak.htm
[ MoHicAn @ 02.06.2001. 12:20 ] @
Cek cek cek
i po tebi oni su napravili distribuciju kako treba po tome sto su ubacili podrsku za srpski jezik !!!!!!!

o boze !!!!!!!!

BTW ako ti volis "otkazi" umesto cansel ili udji umesto enter onda svaka ti cast

ja licno uvek instaliram US 101 tastaturu i englekski jezik ..........

ta prevodjenja su debilizmi i ne znam sto se neko pati sa tim

ako je neko tolki mentol (ecidkuki) da ne nauci engleski onda ni ne treba da upali komp u zivotu !!!!!!!!
[ Vojislav Milunovic @ 02.06.2001. 15:23 ] @
Tako je MoHiCaN !!! ;o)
Jebes ti srpski kad ceo svet koristi engleski
[ fimalbonegaculo @ 02.06.2001. 15:28 ] @
Citat:
MoHicAn je napisao:
ta prevodjenja su debilizmi i ne znam sto se neko pati sa tim

ako je neko tolki mentol (ecidkuki) da ne nauci engleski onda ni ne treba da upali komp u zivotu !!!!!!!!


Nisam veliki strucnjak za Linux, ali ga podrzavam i sam ucim. Ali o prevodjenju: Da li si ikada razmisljao o jezickim pravima i mogucoj sirokoj upotrebi Linux-a? (Pa cak i za Win ovo vazi) Postoje ljudi koje ne interesuje kernel i tcp/ip i tako dalje ... vec ih interesuje da mogu otkucati sebi nesto ili to isto stampati i tako dalje... Shvatas na sta mislim...

Mac je prevodio dio OS jos tamo nekad davno ... Ne znam tacno kada je to pocelo, ali sam prosle godine imao priliku da sjedim za nekim Mac-om iz 80 i neke, koji je kupljen u Hrvatskoj i imao je preveden OS. Ja znam engleski ali mi ne smeta da ponekad manje razmisljam nego sto je potrebno za strani jezik... (100 000 sati ucenja da bi se naucio strani jezik, ali NAUCIO!)

pozdrav, bez ljutnje..
[ MoHicAn @ 03.06.2001. 01:57 ] @
Al ne razmes ti mene decec

evo ja te direktno pitam

tai tvoj korisnik koga ne zanima kernel tcp/ip itd itd
uzme prirucnik da si instalira sa ja znam modem
i tamo kaze ne znam dialing properties
a tebi vamo pise meni za okretanje
i sta ces ti onda ako ne znas engleski !!!!!!

PS:
ako ti je napor da prevodis sa engleskog na srpski dok citas onda stvarno !!!

mislim ne znam
ja ni ne prevodim kad citam jer me to usporava
jednostavno razumem srz recenice tj njeno znacenje na univerzalnom jeziku (um) i tacka .....
[ tuzlaorg @ 03.06.2001. 04:37 ] @
Linux na domacem je s*****!
Vidio sam dosta sranja a debilizam kao sto neko rece nikakav. Naucis engleski ko cjeli svijet i picis ko cojk. A Ne da se patis da prevedes NAS NA NAS. :) Kensel, Udji, Izadji... Fino. Standard. Ko i svaki normalan cojk. A to sto neko ne zna Engleski sto nije bio u 5 razredu kad se poceo uciti to mu ja ne mogu pomoci.
[ NeoX @ 03.06.2001. 08:32 ] @
Pa ako hoce srpski jezik neka uzme KDE 2.1 ili je 2.0 ne znam tacno....
Sve lepo prevedeno na srpski....
[ Tigerheart @ 03.06.2001. 10:06 ] @
Gledajte to ovako ..... dosta starijih generacija nije koristili engleski jezik a oni koji su morali zbog posla na racunaru naucili su da koriste windows tj da naucili neke od komandi ... jos nisu sigurni i zbunjuje ih os zbog toga sto nemogu da ga razumeju (jezicki) ... drugo stvar je licnog izbora koji ces jezik da stavis kod tebe na sistemu, a pohvalno je sto je podrska za nas jezik stavljena u linux tj KDE.
Nama ( sadasnjim generacijama), odgovara da sistem bude na engleskom jer od kada radimo na racunarima os (Linux, FreeBSD, Windows) smo uvek koristili na engleskom ( sem par izuzetaka koji su koristili na nemackom )
Kako moze da se iskoristi ovakva pogodnost linux-a, tj mogucnost koriscenja KDE-a na srpskom ? E u tome je car svega ovog ..... firme u Yugi su uglavnom uzimali piratski softver za svoje masine ...... sa skidanjem sankcija i dolaskom Microsoft-a na nase trziste, mnoge firme ce traziti jeftinije resenje za svoje masine .... u ovom slucaju to bi mogao da bude linux ..... kao prvo jer je bespaltan, kao drugo jer ima podrsku za srpski jezik. i kao trece sistem (os) je na srpskom ......
[ BORG @ 03.06.2001. 11:13 ] @
Mohican je u pravu...meni je licno lakse raditi u linux-u na engleskom jeziku.Dok citam engleski nemoram nista prevoditi...znam odma sta pise,koda srpski sada citam.
To sa srpskim u linux-u je glupo.
Ako neko nezna engleski a oce da se bavi kompjuterima ili bilo cim vezano za njih,odma ga moze otici i prodati na pijacu.Engleski je glavni jezik sto se tice kompjutera.


Pozdrav !
[ uLtracode @ 03.06.2001. 12:56 ] @
Citat:
Tigerheart je napisao:
Gledajte to ovako ..... dosta starijih generacija nije koristili engleski jezik a oni koji su morali zbog posla na racunaru naucili su da koriste windows tj da naucili neke od komandi ... jos nisu sigurni i zbunjuje ih os zbog toga sto nemogu da ga razumeju (jezicki) ... drugo stvar je licnog izbora koji ces jezik da stavis kod tebe na sistemu, a pohvalno je sto je podrska za nas jezik stavljena u linux tj KDE.
Nama ( sadasnjim generacijama), odgovara da sistem bude na engleskom jer od kada radimo na racunarima os (Linux, FreeBSD, Windows) smo uvek koristili na engleskom ( sem par izuzetaka koji su koristili na nemackom :):) )
Kako moze da se iskoristi ovakva pogodnost linux-a, tj mogucnost koriscenja KDE-a na srpskom ? E u tome je car svega ovog ..... firme u Yugi su uglavnom uzimali piratski softver za svoje masine ...... sa skidanjem sankcija i dolaskom Microsoft-a na nase trziste, mnoge firme ce traziti jeftinije resenje za svoje masine .... u ovom slucaju to bi mogao da bude linux ..... kao prvo jer je bespaltan, kao drugo jer ima podrsku za srpski jezik. i kao trece sistem (os) je na srpskom ......



Ja takodje mislim da je za firme u YU mnogo bolje kad ja sve an srpskom
Jer dosta ljudi ne zna engleski(ili ne zzna "strucne" termine)



Mnogo je bolja rekalam za Linux kad se kaze da je na srpskom nego sto je stabilan

pa setite se MS office 2000 na hrvattskom svi su ga malte ne probali (kod vecine je bial greska trazio je stalno CD pa su digli ruke)



Licno vise volim kad je na engleskom lakse se snalazim
(jeste da ne volim da citam tekstove na engleskom u online izdanju duze se cita i zabole me oci)
[ m r v a @ 03.06.2001. 17:10 ] @
Citat:
Tigerheart je napisao:
E u tome je car svega ovog ..... firme u Yugi su uglavnom uzimali piratski softver za svoje masine ...... sa skidanjem sankcija i dolaskom Microsoft-a na nase trziste, mnoge firme ce traziti jeftinije resenje za svoje masine .... u ovom slucaju to bi mogao da bude linux ..... kao prvo jer je bespaltan, kao drugo jer ima podrsku za srpski jezik. i kao trece sistem (os) je na srpskom ......



Vi yebot' ko da pricate u glas ....el' citate vi postove drugih ...
lepo coek kaze ... razlog zasto bi trebalo prevoditi na srpski ....vi opet glupo, glupo, glupo ....
shic !!

Ok, razumem potrebu za dokazivanjem ( svojevremeno sam je i ja takodje imao ) ....tipa.... sta ce mi ...ja razumem srspki ...
al'
nemo da kocite ...
sad neki lingvista, neam pojma, s'a je ....uze da cita vashe poruke ima da se ubije u pojam .....i da odmah odustane od prevodjenja, jos u fazi ideje ....

dai malo oladite ....

zakljuchak: treba prevoditi Linux, pochevshi od HOW-TO dokumentacije ...
svaka cast ljudima iz yu-kde, pratim njihovu list-u, to je moj utiskak

[ frenne @ 03.06.2001. 18:26 ] @
mrva totalno si upravu ..
ja bi svim lingvistima sa ovog foruma savetovao da prvo nauce engleski ...posto na ovom forumu ima dosta ljudi koji ne znaju kako se pravilno pishe... stoga prvo srpsku gramatiku ... pa tek onda se vi sepurite znanjem iz engleskog

u svakom slucaju prevod LINUX-a, znaci samim tim i dokumentacije je veoma veliki i bitan projekat za jugoslovensku linux scenu,jer mnogo ljudi nema strpljenja da cita englesku dokumentaciju ... u svakom slucaju srpski jezik u linux distribuciji treba da bude opcija ... jer linux i jeste jedna velika opcija ... jel tako?
[ m r v a @ 03.06.2001. 19:06 ] @
Citat:
frenne je napisao:
posto na ovom forumu ima dosta ljudi koji ne znaju kako se pravilno pishe... stoga prvo srpsku gramatiku ...


hehe ti nes'o na moi racun ? :P

salim se naravno,
sto se tice inicijative za prevodjenje ... tu sam stvarno ZA, cak sam i poceo da prevodim jedan Mini-HOWTO za home networking ... ( 50% done )
ali za takvo nesto prosto nemammmmmmm vremena l;(( Sto je najverovatnije slucaj i sa drugim ljudima voljnim za takvo nesto.
Zato je potrebno skupiti ljude , sto vise ljudi, ne mora cak ni da svi budu upuceni u unix terminologiju pa tek onda drobiti ovo-ono.

Zato vrbujte ljude !
L;))
[ MoHicAn @ 04.06.2001. 14:55 ] @
Opet je mene neko pogresno razmeo .......

dokumentacija reba da se prevodi !!!!!!!

ali OS nikako !!!!!!!
[ frenne @ 04.06.2001. 15:26 ] @
keke nije na tvoj.. znaju oni kome je ovo upuceno
stvarno treba nesto organizovati.. gledam samo koliko daleko u svemu tome su otisli BiH i Hr .. stoga treba okupiti ekipu da prevede linux dokumentaciju
mnogo se ljudi osulo na neke drangilije tipa QNX ili BeOS .. oce svi da budu baje?

ja imam preveden SMB-HowTo , i ceka skoro 5 meseci da ga Acim objavi
[ uLtracode @ 04.06.2001. 15:56 ] @
pazi sad prevodjenje dokumentacije je totalno ok


mada ne vidim razlog zasto ti smeta sto se osulo na druge unixe

QNX je dosta stabiliniji od LINUXa
BSD je bolji serever
beos je pod stecajem firma

ako neka ljudi probaju i ko voli nek izvoli
[ frenne @ 04.06.2001. 20:05 ] @
Citat:
uL7r4C0d3 je napisao:
pazi sad prevodjenje dokumentacije je totalno ok
mada ne vidim razlog zasto ti smeta sto se osulo na druge unixe
QNX je dosta stabiliniji od LINUXa
BSD je bolji serever
beos je pod stecajem firma
ako neka ljudi probaju i ko voli nek izvoli

joooj boze.. vazno je biti glavni baja .. da me svi znaju .. ja sam janko jankovic ispred projekta lokalizacije QNX-a ... to izvire iz tvojih reci

LINUX je ipak ima koliki toliki potencijal da uspe u borbi na trzistu , dok za BSD (na zalost) .qnx i beos niko ziv nije cuo ...
samo "hakeri"(baje) koji ispituju(proucavaju) operativne sisteme ..
manimo se tih prica ... svaka cast momcima BSD-YU .. ali i oni sami su svesni da linux ima veci potencijal ( neopravdano )
stvarno mi je krivo sto ljudi ne mogu da se organizuju ... i da svi budu podjednako vazni na tom *nix projektu ... jer to je dobro za ceo open source u YU


[Ovu poruku je menjao frenne dana 06-04-2001 u 08:10 PM GMT]
[ m r v a @ 04.06.2001. 20:49 ] @
Citat:
uL7r4C0d3 je napisao:
QNX je dosta stabiliniji od LINUXa

ok to je tvoje misljenje ...ne ukazim u to ... i ok je to sto tezis da se QNX dokumentacija prevodi na srpski,
al' dajte da barem jednu stvar isteramo do kraja ....udruzeno

Evo obecavam ti, da cu prvi da ti pomognem oko prevodjenja Qnx textova, ali
ako u SER ima 10 ljudi koji aktivno koriste Qnx, ono ..... super bi bilo.
[ frenne @ 05.06.2001. 13:05 ] @
hmm ... necu da kazem da je QNX sr*nje,ali definitivno nije na nivou LINUX-a.Stoga LINUX predstavlja izuzetnu serversku podlogu, a korektno moze da odradi desktop rad.
Dok QNX nije serverska platforma,graficko okruzenje jeste primamljivo ali josh uvek nema dovoljno aplikacija(ima vishe za linux).Takodje nas zadatak je promovisanje open source-a , a koliko ja znam QNX nije open source
[ Vojislav Milunovic @ 05.06.2001. 13:12 ] @
Citat:
frenne je napisao:
ja imam preveden SMB-HowTo , i ceka skoro 5 meseci da ga Acim objavi


Sto ne posaljes na LUGY ili na linux.org.yu ?
Mislim oni su poceli sa tim prevodjenjem ako se nevaram pa daj njima ;o)
[ uLtracode @ 05.06.2001. 13:43 ] @
frenetic necu da se svadajm sa tobom ali ovo su cinjenice;

*BSD je kao server ne uporedivo bolji od LINUXa (bolje podrske za vise procesora, vise zasticeniji...)

QNX je ako desktop sasvim ok lepa grafika brzo se dize neam sanse da ga blokiras

a sto se tice softwera www.qnxstart.com samo jedan od sajtova kolko ima softwera mozes pogledati a mislim da moze i software za UNIX




e sad LINUX dadodej na red:

Suse,salck,mandrake,rh,rock,storm,kaldera,open,trustix,corel,debian...


imas distribucija kolko oces prvo ni okk toga se u YU ne bi mogli dogovoriti(mada nesto se forsira mandrake ali meni se on ne svidja)



akko bi vec hteli da prevodite dokumentaciju za LINUX onda treba napraviti SRPSKU ditribuciju(jedna da ima X sa srpskim a druga sa engleskim jezikom)
pa bi sve svi okupili oko toga radili...

ne znam to je moj predlog da se napravim jedna distribucija jer bi se tesko dogovrili oko boilo koje druge i za to prevoditi i pisati dokumentaciju
[ random @ 05.06.2001. 13:47 ] @
Citat:
frenne je napisao:
manimo se tih prica ... svaka cast momcima BSD-YU .. ali i oni sami su svesni da linux ima veci potencijal ( neopravdano )


Pazi, moraš biti svestan sledećih stvari, tj. činjenice da *BSD sistemi i Linux nisu baš potpuno babe i žabe.

Bitna tačka: FreeBSD, OpenBSD i NetBSD mogu direktno da izvršavaju Linux binaries preko Linux ABI layera (RealPlayer, Mathematica, StarOffice, Opera.

80% stvari koje mi radimo utiče na razvoj celokupne opensource zajednice. Primer: da bi FreeBSD dokumentacija u sgml formatu na srpskom jeziku mogla lepo da se kompajlira, ja sam uradio prevod DSSSL stylesheetova za docbook projekat na srpski jezik. Linux Documentation Project takođe koristi DocBook, tako da je ta lokalizacija bila u svačijem interesu.

Linux je samo kernel. KDE nije Linux, KDE jednako dobro radi pod npr. FreeBSD-om (ovo upravo kucam u KDE-u pod FreeBSD-om), pa čak i bolje, što znači da ljudi koji prevode KDE rade podjednako i u korist Linux korisnika i u korist BSD korisnika. GNOME takođe nije inherentno vezan za Linux, jer GNOME radi još pod BSD sistemima, a i postaće default desktop okruženje za Solaris. Za XFree86 isto važi (kad si žedan BIP potraži).

Dakle, ako vam je laički lakše, možete da posmatrate FreeBSD npr. kao malo bolju ditribuciju Linuxa, sa malo boljim kernelom nego što je Linux kernel ;o).

Zaključak: OpenSource je zajednička stvar. Linux je samo kernel. Svaki Linux korisnik može da za dva dana pređe na FreeBSD i da koristi potpuno isti softver (na maternjem jeziku, dakako, ako je softver lokalizovan) i da radi isto kao što je i dotad radio.

Linux ima veliki potencijal samo zahvaljujući softveru koji se vrti na njemu, nikad nije Linux kernel važio za state-of-the-art operativni sistem. Mi smo zadovoljni, jer svaki Linux korisnik više, znači više softvera za Linux, samim tim i više softvera za nas. Sa druge strane, znamo kakav je kvalitet sistema na kojima radimo, i dobijamo sve plodove koje donosi popularnost Linuxa, bez svih loših stvari koje idu uz to (gomila klinaca i wannabe korisnika koji se lože da koriste Linux je samo jedna od njih). Samim tim, ja lično ne bih voleo da BSD sistemi dožive popularnost Linuxa -- jedino što bi time dobili su native binaries komercijalnih programa. Koji nam, ruku na srce, i ne trebaju toliko -- Quake III za Linux radi brže na FreeBSD-u 5.0-CURRENT nego na Linuxu 2.4.x.

Eto, to su moja dva centa za danas...amming in UNIX environment...
[ m r v a @ 05.06.2001. 14:56 ] @
Citat:
uL7r4C0d3 je napisao:
Suse,salck,mandrake,rh,rock,storm,kaldera,open,trustix,corel,debian...


imas distribucija kolko oces prvo ni okk toga se u YU ne bi mogli dogovoriti(mada nesto se forsira mandrake ali meni se on ne svidja)

ja sam mislio na HOWTO dokumentaciju ....i to na prvom mestu !!!
... dakle no man,README ....itd ...
to bi mogli da budu pojedinacni "projekti" ...ili kako vec ....

a HOWTO dokumentacija je u principu ista za sve distro-e, razlike su minimalne ...
[ uLtracode @ 07.06.2001. 16:43 ] @
Open Source neko je gore napomenuo e sad moje stav o tome:

Na primer sad hipoteticki posmatarno win2k je open source sta bi sad meni to vredelo imam par hiljada reda koda
ko da bi ja tu mogao nesto da programiram i dodajem sam (mogao bih ali ne znam) reci frenetic sta je tebi poboljsao open source u linuxu

QNX se prvo placao pa je postao beplatan videcmo možda i on dogura do OSource ali nece biti nikakave prednosti po meni...


znam da ce doci dosta flamea na ovaj moj post o open Sourceu ali to ej moje vidjenje stvari
[ m r v a @ 07.06.2001. 18:25 ] @
Citat:
uL7r4C0d3 je napisao:
Na primer sad hipoteticki posmatarno win2k je open source sta bi sad meni to vredelo imam par hiljada reda koda
ko da bi ja tu mogao nesto da programiram i dodajem sam (mogao bih ali ne znam) reci frenetic sta je tebi poboljsao open source u linuxu


hm .....a sta mislis ......kada rekompajliras kernel iz sorsa ......i kada ga prilagodis npr. za Athlon/Duron procesore.
Koji se brze izvrshava kernel??.....default za i386 ili onaj koji sam napravish prema svojim potrebama ???

Da ne pricham o ostalom software-u ... gde imas potpunu kontrolu sta da ubacis u izvrshni fajl, a shta ne !
[ frenne @ 08.06.2001. 01:07 ] @
Citat:
uL7r4C0d3 je napisao:
Open Source neko je gore napomenuo e sad moje stav o tome:
Na primer sad hipoteticki posmatarno win2k je open source sta bi sad meni to vredelo imam par hiljada reda koda
ko da bi ja tu mogao nesto da programiram i dodajem sam (mogao bih ali ne znam) reci frenetic sta je tebi poboljsao open source u linuxu

hmm... ja stvarno ne kontam zasto ti svaki moj post shvatash licno,ali nema veze.
1.Mrvino tumacenje , tj. optimizacija i sve sto sledi iz toga , zna se da kompajliran source ce uvek biti kvalitetniji i brzi od istog binary-a
2.Ne razumesh open source filozofiju at all,i samim tim je ne dozivljavash kako treba.Pre svega open source je jedna alternativa, to je opciono okruzenje , nemonopolisticko.Stoga to je sloboda i javnost koda.Meni to ne znaci jer me ni ne interesuje uopste,posto ja ionako necu biti IT strucnjak kao ti.
3.Pre svega prevod jedne distribucije,WM-a ili dokumentacije nije za moje potrebe nego za potrebe svih ljudi sa srpskog govornog podrucja.Ja ne prevodim dokumentaciju da bi je ja ponovo citao.
4.Ukoliko nisi znao *nixi su programersko okruzenje.Svi programski jezici su ti na domak ruke i to je ono zbog cega SAM ja koristio linux.
[ uLtracode @ 08.06.2001. 08:28 ] @
ok no frks


hvala na odgovru (ali nisam znao da je tolka prednost open sourcea)
[ dominus @ 13.06.2001. 10:00 ] @
Jao bre frenee ala *****. sve je to tacno kao programersko okruzenje i to ali zar nisi ti da pre neki mesec bezhao od slack-a, bash zbog toga...
[ frenne @ 13.06.2001. 13:30 ] @
hmmm .. ne shvatam poentu tvog posta ...
ako ja nisam radio(odnosno mucio sam se ) u slacku , da li to znaci da RH nije programersko okruzenje.Sigurno je vece programersko okruzenje RH od M$.
[ m r v a @ 13.06.2001. 15:13 ] @
frenne: da ne cistim ICQ history svakih 6 meseci .... sad bi ti izvadio tvoju poruku gde kazes .... " da nema leba od bavljenja racunarima... i da si/ces bataliti "
[ frenne @ 16.06.2001. 20:46 ] @
Citat:
m r v a je napisao:
frenne: da ne cistim ICQ history svakih 6 meseci .... sad bi ti izvadio tvoju poruku gde kazes .... " da nema leba od bavljenja racunarima... i da si/ces bataliti "


pa da .. gde sam ja rekao nesto drugo :)