[ XAHC @ 31.05.2005. 15:25 ] @
Posto bih trebao nesto da stampam interesuje me koji papir da uzmem.
Radi se o maloj publikaciji A4 uglavnom slike i nesto teksta.
Interesuje me koji je minimum za kolor stampu,kao i koji je kvalitet Sveta kompjutera unutra i naslovna strana,a koji je kvalitet casopis moj mikro i koja je razlika u ceni ta dva papira na do 300 komada.
Koji je papir koji je METRO katalog a koji je Yellow cab,kao sta vi preporucujete.
Da li korica se lakira ili je to neki extra papir,kao i sta je GLOSS.
Hvala unapred, mislim da mnogim pocetnicima moze biti korisno.
[ zevsmms @ 02.06.2005. 07:50 ] @
POSTOJE 3 vrste papira

KUNSTDRUK
OFSSETNA
LVC

OVAJ Prvi cesto zovu masni papir to je onaj na kome je pre izlazio PC press
Drugi je veoma slican standardnom fabrijano za stampac
A treci je kao sto metro ima kataloge ali on se koristi iskljucivo kada su veliki tirazi u pitanju i kada su cetvorobojne masine u pitanju


cene na veleprodaju su

KUNSTDRUKA je 2din/A4 list 170gr
KUNSTDRUKA je 1din/A4 list 90.gr
OFSETNE 0.42din /A4 list


Sve u svemu ako zelis da to bude kvalitetno uzmi kunstdruk 90-100gr za unutra i 170-250 za korice takodje korice treba plastificirati sjajnom plastikom to nesme da kosta vise od 30E n a taj tiraz
[ MileG @ 05.06.2005. 14:01 ] @
Citat:
POSTOJE 3 vrste papira
!?
[ neor @ 15.07.2005. 10:59 ] @
Da ne otvaram novu temu sa slicnim pitanjem pa cu ovde da se nadovezem.

Koji papir preporucujete za knjigu (samo tekst) od preko 500 strana?

Hteo bih da bude sto tanji i laksi kako knjiga ne bi bila previse debela i teska ali da se listovi ipak ne provide i time otezavaju citanje. Naravno vazno je i da cena ne bude prevelika, radije cu se opredeliti za deblju i tezu varijantu nego za znatno skuplju.
[ zevsmms @ 27.07.2005. 19:30 ] @
Knjige se skoro iskljucivo rade na ofsetnoj hartiji koja moze biti razlicite gramature
stim sto ti nepreporucujem da bude tanji od 70g/m2 a ni deblji od 80g/m2

Sobzirom da kjiga ima 500 strana mislim da je to najoptimalnije resenje sem ako nije rec o nekoj ultra eksklizivnoj knjizi sa puno kolornih strana onda tu moze svasta da dodje u obzir np3 80-90g KUNSTDRUK ili eventualno LVC 90g npr


A sto se tice citata!!!

Naravno da nepostoje samo tri vrste hartije ali to je navedeno tako da bi mnogi nasli odgovore na svoja pitanja a da nebi puno smorio objasnjavanjima!