[ :o) @ 02.06.2005. 10:40 ] @
Ovako, pravim oglasnik, i ubacujem sliku koja je mnoogo veca nego sto meni treba. Pitanje je da li da je smanjim u photoshopu ili slobodno mogu u Corel-u bez da se bojim gubitka kvaliteta, u mom slucaju, jasnoce?
[ boccio @ 02.06.2005. 12:07 ] @
Mozes u Corelu, ali mislim da je to glupo, jer ce bitmapa da ostane iste velicine i bespotrebno ti uveca .cdr fajl...
[ :o) @ 02.06.2005. 12:15 ] @
OK, znam za velicinu fajla, ali ne razumem sledece:
Citat:
boccio: jer ce bitmapa da ostane iste velicine

Da li to znaci da ce se pri stampanju vratiti prvobitna velicina slike (sto meni ne zvuci logicno)?
[ boccio @ 02.06.2005. 12:38 ] @
Ne, naravno da ne. Mozda sam se pogresno izrazio, mislio sam na "velicinu" u Mb...
[ SupaDucta @ 08.06.2005. 18:47 ] @
Da, gubi se kvaliteta jer svi programi u koje si uvukao slike (PageMaker, Quark, Illustrator, InDesign, FreeHand whatever) slike resizeaju aproksimativnim metodama tj. matematickim postotkom. Slike gube ostrinu i detalje pri rasterizaciji na ploce/film.

U sve te programe, za optimalnu kvalitetu, slika treba ulaziti na 100% velicine. Ako bas moras, smanjuj najvise za 10%. Kazem, ako bas moras.

Samo Photoshop (tj. program za obradu fotografija) ih resizea pravilnom pixel-by-pixel interpolacijom tj. vrlo naprednim algoritmima kalkulacije novih vrijednosti.