[ Shejn @ 08.06.2005. 12:51 ] @
Imam dva pocetnicka pitanja vezana za AutoCAD 2005:
1. kako se podesava razmera, i gde, u kojoj ce se stampati crtez?
2. gde se podesava da mi pri stampanju, crtez posmatra kao crno-beli i da uzima u obzir razlicite debljine linija na crtezu?

Hvala!

[Ovu poruku je menjao cs_coyote dana 22.06.2005. u 09:05 GMT+1]
[ SerZile @ 12.06.2005. 23:54 ] @
Cao,

Iskreno, izbegavao sam da odgovorim na ova pitanja u nadi da ce to uciniti neko drugi, ali... Problem je u tome sto bi iscrpan odgovor bio poduzi. Ipak, da pomognem donekle. Ako stampas iz prostora modela, a to je mesto gde si crtao, zadaj komandu PLOT. Odcekiraj opciju Fit to paper i podesi razmeru. Naravno, moras da odradis i ostala podesavanja. To podrazumeva da izaberes stampac, odredis format papira, u polju What to plot izaberes opciju Window i na crtezu odredis sta zelis da odstampas. Mozda bi bilo najbolje i da cekiras opciju Center the plot. A, da ne zaboravim, podesi i orijentaciju stampe (Portrait/Landscape). Da bi to odradio klikni na strelicu, u donjem desnom uglu okvira za dijalog, da bi ga prosirio. Kada se poveca u desnom donjem uglu izaberi sta ti treba. Ako stampas iz prostora papira (layout) to je vec mnogo duza prica.
Sto se tice boja, u polju Plot style table, izaberi monochrome.ctb. Ako radis ovako, debljine odredi preko slojeva (komanda LAYER).
Nadam se da ce ovo pomoci.

Pozdrav
[ Djomloun @ 13.06.2005. 11:52 ] @
U cemu je razlika izmedju prostora modela i prostora papira (btw sxta owo uopsxte znaci?)?
Jel mozxesx da dasx neki lnk sxta je bitno kod podesxavanja sxtampanja iz layout-a?
Ne radim AC-u, ali posxto vecina sxamparija u gradu ne cita Catia-ine fajlove exportujem u *.dwg pa mi je bitno podesxavanje sxtampe, tnx.
[ SerZile @ 13.06.2005. 23:27 ] @
Cao,

Opet cu biti kratak. Odgovor na tvoje pitanje u knjigama je opisan na pedeset do sto strana, na kursevima se radi minimalno 6 casova, tako da nemoj da mnogo ocekujes od ovoga sto sledi.
- Prostor modela je mesto gde nastaje crtez.
- Prostor papira (nekada Paper space, sada Layout) je mesto na kome se priprema izgled onoga sto ce biti odstampano.
Na osnovu necega sto si nacrtao mozes da kreiras do 255 layouta. Na primer, nacrtao si neki sklop u prostoru modela. Na osnovu tog crteza mozes da napravis layoute za svaku poziciju, podsklop itd. Svaki ce se nalaziti na jednom layoutu.
Layout mozes da zamislis kao neki reklamni pano na koji se lepe plakati. Plakati su razni prikazi onoga sto si radio u prostoru modela. Tu paralela sa panoom prestaje. U celu pricu moram da uvedem jos i pojam Page Setupa. Page Setup je skup podesavanja kojim se definise kako ce da se stampa crtez (tip stampaca, velicina papira i ostalo). Kada definises Page Setup dodeljujes ga zeljenom Layoutu. Zatim postavljas Viewport. Viewport je prikaz objekata iz prostora modela. Njega umeces u odgovarajucoj razmeri.
Sto se tice linkova mozes da pogledas ovo:
www.autocadcentral.com/Tutorials/Lesson%2010/lesson10.htm
Malo je bajato, izgled okvira za dijalog se promenio, ali u sustini to je to.

Pozdrav
[ kovja.nick @ 20.06.2005. 07:12 ] @
Caos!
Razmera - za početak, uvek, ali uvek, moraš na crtežu imati razmeru 1 unit = 1 cm (1 mm, 1m). Znači nikakvo skaliranje, tj. umanjenje ne dolazi u obzir, jer ćeš posle imati problem sa kotiranjem i svim ostalim!
Primer: recimo da si nacrtao duž od 3m (1cm=1 unit) - znači 300 units.
Želiš razmeru na papiru (odštampano) 1:50 - 300cm u razmeri 1:50 je 6cm.
Znači treba da ostvariš razmeru za štampu
300units = 6cm odnosno 300units = 60mm odnosno 5units = 1mm
To ti je razmera koju upisuješ u Plot dijalog (Ctrl+P) u svakoj verziji CADa.
Na isti način možeš izračunati "plot" veličinu za svaki ne-razmeravajući objekat na crtežu - znači tekstove, kote, okvire i sve ostalo što ne podleže razmeri (okvir je 0.5cm nezavisno od razmere).
AKo sam bio od pomoći, ok, ako nisam, javi pa ćemo iz početka...
[ Djomloun @ 20.06.2005. 09:01 ] @
Citat:
uvek, moraš na crtežu imati razmeru 1 unit = 1 cm

Gde se podesava razmera na crtezu?

Sxto se tice razmere za sxtampanje to je jasno. Posxto se ova razmera ne
odnosi na kotne strelice, brojeve itd...gde da namestim njihovu velicinu
(razmeru)?
Kako da postavim custom velicinu papira za stampanje, npr. treba mi format
A1 prosxireni?
[ kovja.nick @ 20.06.2005. 10:53 ] @
Razmera na crtezu se ne podesava, vec jednostavno, ako imas objekat od 300cm, crtas ga sa 300 units. To ako se radi o nekim gradj. objektima. Ako crtas autoput od 300km, onda ti je 1unit=1km, ako crtas srafove 1unit=1mm - sam odredi, bitno je da je 1:1, da bi neko ko preuzme tvoj crtez znao da se snadje, a i da ne moras da se zajebavas oko kota (tj. da ono sto kotna linija "izmeri" to i upise).
Sto se tice Custom velicine papira za stampanje, to podesavas u Printer Properties -nema veze konkretno sa crtanjem. Kopaj malo po Plotter Configuration Editor / User-defined Paper Sizes and Calibration / Custom paper sizes

Velicinu strelica za kotne linije podesavas u Dimension Style / Symbols and Arrows / Arrow Size - velicine onih predefinisanih blokova za kotne linije se dosta razlikuju, tako da malo probas, par velicina pa nadjes koja ti odgovara za odredjenu razmeru na papiru. Ako imas svoj blok za kotnu strelicu, onda ga odma napravi u razmeri koja ti treba za stampu - onda je arrow size=1. Ajd na posao
[ Djomloun @ 20.06.2005. 19:30 ] @
Malo sam cheprchkao i nasao sam sledece, u command kucasx units i tu se
podesi 1unit=1mm/1cmm/1km... tako da je i to resxeno;>

Interesuje me jedna akrobacija, da li je moguce crtez koji je A3 namestiti u
AC-u tako da ga on podeli i osxtampa na dva A4?
[ SerZile @ 20.06.2005. 22:36 ] @
Cao,

Sto se tice akrobacije koju zelis da izvedes to nije problem. Napravi dva A4 layouta od kojih ce svaki da sadrzi po jednu polovinu onoga sto bi stampao na A3.
Sto se tice podesavanja koje si nasao, to nije ono sto mislis. U AutoCAD-u crtas u AutoCAD jedinicama, koje su bezdimenzione. To podesavanje ima veze sa radom sa blokovima i koristi se prilikom automatskog sklairanja blokova.
Sto se tice podesavanja kota podesi sve parametre kota, u skladu sa standardom koji vazi u firmi u kojoj radis. Dakle, podesi tip i velicinu strelica, stil za tekst, velicinu slova itd. Ako kotiras crteze u prostru modela (sto ti ne savetujem, ali nije pogresno, vecina tako radi) onda razmeru kota podesi na kartici Fit, Dimension Style Managera. Podesavanje je Use overall scale of i to podesavanje utice na sve brojcane parametre stila za kotiranje. Po pravilu u tom polju ces unositi vrednost koja je obrnuto proporcionalna vrednost AutoCAD razmere za stampanje. Dakle da bi uskladio velicinu kota i objekata koje kotiras uvecas ces ih onoliko puta, za koliko puta ces smanjiti sve prilikom stampanja. Na taj nacin kote ce biti onoliko velike koliko si podesio. Vodi racuna da u stilu za tekst koji koristis u stilu za kotiranje vrednost parametra Height bude nula. Dakle, da budem jasniji, kada budes pravio stil za tekst, koji ces koristiti za kotiranje, ostavi mu vrednost parametra za odredjivanje visine na nuli. Ako to ne uradis, onda podesavanje Use overall scale of nece imati uticaj na velicinu kotnih brojeva, i narusices proporcije kota (odnos velicina kotnih zavrsetaka i kotnih brojeva, na primer).

Pozdrav

P.S. Ono sto svima savetujem, savetujem i tebi. Mnogo manje ces se muciti ako procitas u nekoj knjizi poglavlje koje se tice stampanja i kotiranja. Ovako ces jos dugo da se saplices i izgubices mnogo vise vremena.
[ Djomloun @ 21.06.2005. 01:19 ] @
Citat:
Sto se tice akrobacije koju zelis da izvedes to nije problem. Napravi dva A4 layouta od kojih ce svaki da sadrzi po jednu polovinu onoga sto bi stampao na A3.

To je ok, i meni je to palo na pamet, ali me interesuje da li moze da se to namesti kao mod, u fazonu sxtampaj crtezx iz delova velicina A4, jer nije problem A3->2A4, ali je cim raditi rucno ako imasx npr A0.

Upravo to je ono sxto mi treba, Fit>Use overall scale of, i tu sam podesio kako si mi objasnio, stavio sam da mi poveca onoliko koliko sam smanjio razmeru, perfect, ali

Citat:
Vodi racuna da u stilu za tekst koji koristis u stilu za kotiranje vrednost parametra Height bude nula


Kada odem u Dimension>Style...>Text>Text height stavim 0, kliknem na ok, nece da mi prihvata vrednost, i ne mogu izaci dok ne stavim vrednost razlicitu od nule;<? kada 2xkliknem na kotni broj i odem na Text (padajuci meni levo) i probam da stavim u polje Text height 0 izbaci mi error kaze "Value must be positive" ne znam gde gresxim?.

Btw ne radim u firmi, studiram masxinstvo. Hvala ti na pomoci (naravno i ostalima :) cim se zavrsxi rok na faxu uzecu neku literaturu. bzzz
[ SerZile @ 21.06.2005. 09:12 ] @
Cao,

Kazes masinac, pa onda mogu da kazem i

Cao kolega,

Sto se tice onoga sto zelis, vezano za stampu, to je moguce, ali nije tako jednostavno. Cisto teoretski, morao bi da napravis makro ili lisp koji bi imao predefinisane oblasti koje ce da upotrebi za stampu. U sustini, nije komplikovano, ali ja za to sada nemam vremena. Srecom, postoji jedno jednostavnije resenje. Autodesk Map 3D vec ima razradjen alat za tu svrhu. Ljudi koji rade planove i karte imaju potrebu za time NON-STOP. Slobodno mozes da instaliras Map, ni malo se ne razlikuje od standardnog AutoCAD-a samo ima dva padajuca menija vise. Dakle, koristis ga kao AutoCAD a kada ti zatreba mozes da koristis tu opciju za stampanje.

Nisi me razumeo za visinu teksta. Na padajucem meniju Format imas opciju Text Style. Kada izaberes tu opciju otvorice se okvir za dijalog Text Style. Kreiraj novi stil za tekst i TU ostavi da visina bude nula. Dakle, kliknes na New, das ime stilu za tekst (recimo Kote), izaberes font (recimo Arial), kliknes na Apply i na kraju na Close. Zatim otvoris Dimension Style Manager i na kartici Text, umesto stila za tekst Standard, izaberes Kote. Na kartici Text, u polju Height, podesi visinu koju zelis, naravno NE nula. Caka je u tome sto stila za kotiranje koristi stila za tekst, da bi prikazao kotne brojeve. Ako bi podesio visinu u stilu za tekst to bi se odrazilo na stil za kotiranje, ali tada podesvanja Use overall scale off ne bi imalo uticaj na velicinu kotnih brojeva, pa bi Use overall scale off menjao velicinu kota, ali ne i kotnih brojeva, pa bi se gubile proporcije.

Pozdrav
[ Djomloun @ 21.06.2005. 23:26 ] @
Ok, potrazicu Autodesk Map 3D, ne bacaju mi se stalno pare na stampanje vecih

formata, mada mislim da je parava stvar kada zavrsxim fax pazariti A3 ili

nesxto vece;> Za sada HP 1010 radi posao.

Bio sam umoran, prosxla je bila dvojka, pa mi je koncentracija opala, sada je

sve jasno, tnx;> btw mislim da bi mod mogao da okaci temu kao top, ima dosta

dobrih hintova.

Koja si ti godina na MF-u?/smer?/
[ SerZile @ 22.06.2005. 20:23 ] @
Cao,

Dobra ideja za top. Bice jos dosta pitanja i odgovora vezano za stampanje i
razmere.
Sto se tice drugog dela pitanja, zavrsio sam 2000. na odesku za
brodogradnju.

Pozdrav
[ dusko_m @ 28.07.2006. 10:50 ] @
Jedan hint vezano za pitanje stampe iz Catia-e. Malo je zaobilazan put ba crtez i Catia-e (ili ProE ili bilo kog slicnog programa), radi stampe, prebacujes u DWG. Prva stvar, gubis povezanost tvog modela i crteza pripremljenog za stampu. Saki put kada napravis neke izmena moraces da sa DWG-om krenes ispocetka sto ce ti (ako ovo cesto koristis) ubrzo dosaditi. Drugo, logika organizacije Layer-a u Catia ili ProEng se poprilicno razlikuje od one u Acad-u tako da od njih neces imati neke koristi od kad crtez konvertujes u DWG. (sta vise, cini mi se da ProE ceo crtez "trpa" na jedan Layer). Da bi imao adekvatnu kontrolu stampe moraces da rucno kreiras Layer-e i da rasporedis elemente po njima. ovo samo dodatno komlikuje predhodnu pricu izmenama DWG-a kada menjas model. Zato mi se cini da je pravi put resavanja tvog problema da instaliras naki PDF ili PostScript kreator na tvoj kompjuter i da njih koristis za stampu iz Catia-e. Sa dobijenim fajlovima sigurno neces imati nikakvih problema prilikom stampe u bilo kojoj stampariji.
[ ucim_se @ 02.09.2006. 08:33 ] @
da li je moguce u autocadu pustiti vise crteza odjednom da se plota? recimo nacrtao sam 10 crteza u autocadu i sad zelim to da odstampam, ali ne da otvaram svaki crtez posebno nego samo da izaberem plot 1-10 i on sam automatski plota crtez po crtez. sad kad hocu nesto da plotam otvaram crtez po crtez i tako plotam. nije bas zgodno kad imam jako mnogo crteza.
da li ima takva neka opcija u autocadu da se recimo grupno posalje 50 crteza na plotanje i on automatski plota crtez po crtez.
hvala
[ xchillah @ 02.09.2006. 13:55 ] @
Verovatno postoje naprednije tehnike,
ali moje iskustvo je:
•Da bi se crtež plotov'o,mora se prethodno otvoriti.
•Moguće je pustiti više crteža na plotovanje.
(1 crtež>Settings>Plot Preview>Plot (čim ga učita u memoriju(progress bar))>
2 crtež>Settings>Plot Preview>Plot (čim ga učita u memoriju(progress bar))>
3 crtež>Settings>Plot Preview>Plot (čim ga učita u memoriju(progress bar))>
.
.
.)
Tako da,npr. ,dok ti zadaš 30 crteža za plotovanje,on već štampa,npr. , treći.
Onda ga ostaviš da plotuje ostale crteže.

P.S Po meni je,recimo,praktičnije,crtati što više u jednom fajlu
(npr. ,osnove neke zgrade,preseke,planove oplate...).
Sve se organizuje po layerima,pa je lako zamrznuti trenutno nepotrebne layere.
Takođe,prilikom plotovanja sve imaš u jednom fajlu.
[ ucim_se @ 02.09.2006. 18:05 ] @
hvala na odgovoru. opet mora da se otvara list po list.........OK..
pozdrav
[ sanibo @ 22.09.2006. 09:46 ] @
Da bi plotovao vise crteza odjednom, moraju parametri "Page setup-a" biti unapred podeseni i tako naravno snimljen fajl.Dakle, format papira, razmera, oznacena povrsina stampanja, koji stampac itd...sve kao da ces odmah stampati. Drugo sta ti vredi da pustis 30 crteza, kad memorija stampaca, zavisi koji imas nece moci to da primi...Moja preporuka je da od 3-5 crteza mozes odjednom pustiti a to zavisi od velicine fajla, koliko ti je gust crtez itd...
Pozdrav
[ Goran Mijailovic @ 13.02.2007. 23:16 ] @
Pogledaj prilog mozda bude koristan.
[ hrizantema @ 22.02.2007. 08:09 ] @
Pozdravljam sve i htio bih da uputim jednu molbu(naravno, uz vasu dobru volju)
Ovaj zadnji post je dosao s prikacenim fajlom koji, na neki nacin , vrsi edukaciju iz oblasti autocada...
Posto nas ima mnogo koji bas nismo upuceni u AutoCad , a imamo zelju da ga i naucimo , molio bih ljude s ovog foruma koji imaju ovako uradjena objasnjenja ili koji su voljni da urade poneku lekciju(i to ono najbitnije sto je potrebno da se udje u svijet Autocada) da to i "prilijepe"ovdje na ovom forumu..
Mislim da ce to puno i koristiti i znaciti nama pocetnicima u savladavanju ovog izuzetno korisnog programa...
Mozda nista ni ne bude od ovog mog posta , ali u svakom slucaju , ko ne proba nije ni profitirao...
Pozdrav
[ Filthy McNasty @ 30.04.2007. 19:55 ] @
Ako znas engleski, evo ti uzivaj u sjajnim ineraktivnim AC tutorijalima
http://www.andrew.cmu.edu/cour...68/2DVideosWEB_files/frame.htm
[ Kutuzov @ 16.08.2007. 07:29 ] @
Pa cini mi se da ima interaktivni kurs AutoCAD-a i na srpskom. Gledao sam ga negdje... Da nisu neki Novosadjani to odradjivali?
[ Baninho @ 11.04.2015. 17:58 ] @
Pozdrav, dižem temu iz mrtvih ali počeo sam malo da radim u AutoCad-u i naišao sam na neke probleme i nedoumice. Gledam tutoriale i po njima radim i učim, ali me oko štampe buni. U Modelu crtam tako da nemam nikakvog skaliranja, npr crtao sam objekat dimenzija 20x25cm, ja sam crtao kao 200x250 jer su jedinice bezdimenzione ali kasnije sam dodelio da je 1unit=1mm. Napravio sam i zaglavlje za A4 format ali i pomoćni okvir 210x297mm, kako bih lakše selektovao Window kada budem štampao tako i da mi zaglavlje bude odštampano, međutim nekad se desi da ne odštampa sve kako treba i ne znam u čemu je problem.
Da li je možda bolje, to sam i iz prethodnih postova zaključio, da crtam u Model delu sve u razmeri 1:1, zatim pređem u Layout ,gde mogu da nacrtam zaglavlje i ubacim kote i da odatle štampam i da podesim tamo razmeru tako da stane ceo crtež?
Hvala unapred.
[ darkolemans @ 19.12.2016. 09:05 ] @
Pozz. imam problem, citam pa nikako da resim svoje muke. Ako mozete bio bih Vam zahvalan. Dakle, UNITS mi je podesen na cm, tako sam u modelu i crtao, znaci 1,4m sam crtao kao 140. U layoutu sam odredio papir iso full bleed A4, i nacrtao kvadrat tako da mi je leva stranica odvojena 2cm, a ostale po 0.5cm. Nacrtao i tablicu, to je sve ok. E sad mi nije jasno kako da ubacim viewport sa scale 1:50, znaci treba mi odstampano u toj razmeri ali da mi ostane okvirna tablica. Probam na sve nacine ali neide. Muce me unitsi u scaliranju za stampu. Hvala u svakom slucaju...
[ Desetka @ 30.10.2017. 19:31 ] @
Pozdrav svima, potrebna mi je pomoc vezana za stampanje. Odradim normalno crtez, podesim razmeru i sve bude ok sto se tice dimenzija i razmere, ali mi linije nisu paralelne ivicama papira. Da li neko mozda ima ideju kako to mogu da ispravim? Hvala unapred.
[ tibetanac @ 31.10.2017. 07:46 ] @
Pogledaj mozda ti koristi.

http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-423-3

Pozdrav!
[ PH42-CNC @ 31.10.2017. 08:05 ] @
Pošalji sliku da vidimo kolika je neparalelnost.
Verovatno ti se kosi papir prilikom uvlacenja u proces stampe.
Probaj sa istim parametrima da stampas na drugom stampacu.