[ Aleksandar Marković @ 12.06.2005. 20:56 ] @
Internet Voice tehnologija, poznata i kao "Voice over Internet Protocol (VoIP)", ili, u prevodu, "glas preko Internet protokola", pokazala je u poslednjih godinu dana da bi mogla da postane ozbiljan konkurent konvencionalnoj telefoniji


VoIP tehnologija omogućava obavljanje telefonskih poziva upotrebom tzv. broadbend Internet veze (Internet velike brzine), umesto regularne - analogne - telefonske linije. Neki VoIP servisi omogućavaju pozivanje samo korisnika istih servisa, dok drugi, napredniji, omogućavaju i pozivanje svih lokalnih, međunarodnih ili mobilnih telefonskih brojeva. Isto tako, dok neki servisi rade samo preko računara ili specijalnih VoIP telefona, postoje servisi sa kojima mogu da se koriste i klasični telefoni preko specijalnog adaptera.

Princip rada tehnologije je relativno jednostavan: audio informacija se razbija u IP paketiće i usmerava preko Interneta ili privatne mreže, da bi se na prijemnom kraju ponovo dešifrovala u audio signal. Upotreba je izuzetno jednostavna, naročito ako se koriste usluge kompanije Skype, a pozivi su šifrovani "sa- kraja-na-kraj", kako bi se sačuvala privatnost razgovora.

Neophodno je da korisnik poseduje Internet vezu velike brzine, što se može ostvariti preko kablovskog modema ili brzinskih servisa kao što su DSL i LAN. Korisnik može da priključi na računar jeftini mikrofon (u našim radnjama mogu se naći sasvim zadovoljavajući mikrofoni po ceni od 200 dinara pa naviše) i obične zvučnike ili da upotrebi običan telefon povezan na adapter. U poslednje vreme pojavio se veliki broj novih telefona koji su VoIP tehnologiju učinili zaista praktičnom. Tako se, pored klasičnih modela, već mogu naći i bežični VoIP telefoni. Mi ćemo navesti neke od boljih modela koji se mogu naći ili će se tek pojaviti na inostranom tržištu.


Nimble VR Mobile
Telefon se povezuje na računar pomoću USB kabla. Kvalitet zvuka je veoma dobar i zbog malih dimenzija telefon je naročito pogodan za korisnike koji često putuju. Cena se kreće oko 80 američkih dolara. Više informacija o telefonu može se naći na Internet adresi: www.nimblemicro.com

VTech ip8100
Na VTech ip8100 5.8GHz baznu stanicu može da se priključi najviše četiri VoIP telefona, tako da ih korisnik može rasporediti u više prostorija. Paket sa dva telefona košta 150 dolara, a dodatni telefoni još oko 50 dolara. Važno je napomenuti da se VTech ip8100 koristi samo sa servisima koje nudi kompanija Vonage. Za više informacija posetiti Internet adresu: www.vtech.com

Leadtek BVP8882 Videotelefon
Zaklopivi LCD ekran od 5 inča sa ugrađenom kamerom je veoma praktičan za video konferencije. Preko USB priključka, telefon može da se poveže na bežični adapter i koristi iz celog stana. Uređaj takođe može da snima videopozive ili tekstualne poruke sa tastature. Cena: 600 dolara. Više informacija na Internet adresi: www.leadtek.com

UTStarcom F-1000 Wi-Fi telefon
Gde god da se korisnik nalazi, ukoliko postoje Wi-Fi čvorovi i bežična mreža, UTStarcom F-1000 može da se upotrebi za obavljanje VoIP razgovora. Telefon će se pojaviti u prodaji ovog leta sa servisima kompanije Vonage. Cena još nije objavljena, a vše informacija može se dobiti na www.utstarcom.com

Linksys telefonski adapter PAP2
Ukoliko je neko ljubitelj tradicionalnih telefona, povezivanjem na ovaj adapter može da koristi VoIP usluge. Adapter se povezuje sa broadband ruterom ili modemom i poseduje dva konvencionalna telefonska priključka za povezivanje telefona ili faks mašine. Cena:60 dolara. Više informacija može se dobiti na Internet adresi: www.linksys.com

GE 5.1 BassShaker Headset
Ovo je jedan set sa slušalicama i mikrofonom za više upotreba. Uređaj je, naime, sposoban da isporuči 5,1 kanala zvuka i ima ugrađen "subwoofer". Kad korisnik namerava da obavi poziv, dovoljno je da priključi mikrofon i ukuca broj sa računara. Cena: 80 dolara. Više informacija na: www.jascoproducts.com

Oliver Terzić
[ Aleksandar Marković @ 12.06.2005. 21:06 ] @
Šta je zapravo VoIP?

Definicija ovog uopštenog standarda je prenos glasa korišćenjem Internet protokola, gde se izgovorena reč u slušalicu IP telefona prevodi u TCP/IP paket i šalje Internetom do telefona sagovornika. VoIP promoviše alijansa velikog broja kompanija nazvana VoIP Forum. Manje je poznato da je osnov VoIP-a standard ITU-T H.323, koji pored glasa uključuje i slanje video materijala preko Interneta ili Intraneta. Naravno, to se čini u realnom vremenu, ali je za kvalitet prenosa, uključujući i rad u realnom vremenu, ponajviše zaslužna infrastruktura mreže koja se koristi. Logično, u zatvorenim mrežama kvalitet je najbolji.

Ovaj koncept, dakle, ne podrazumeva samo Internet telefoniju, već se može iskoristiti u mnoge druge svrhe. To potvrđuje i činjenica da je 1996. godine upravo on bio usvojen od strane Internacionalne telekomunikacione unije (ITU) kao standard koji će doneti kompatibilnost u videokonferencijama.

Dušan STOJIČEVIĆ
[ Aleksandar Marković @ 12.06.2005. 21:11 ] @
VoIP Istorijat

Još od ranih početaka razvoja Interneta (osamdesetih godina prošlog veka) uočeno je da korisnici ovaj novi vid umrežavanja računara najviše koriste u svrhe komunikacije. Taj trend se i kasnijom ekspanzijom razvoja interneta održao do današnjih dana. Istraživanja pokazuju, da i danas kao i pre desetak godina preko 90% korisnika interneta koristi u svrhe komunikacije, a preostalih 10% kao pretraživanje (popularno nazvano surfovanje) ili razmenu podaka bilo u lične ili poslovne svrhe. U prvim danima interneta komunikacija se odvijala putem elektronske pošte, a odmah zatim i putem IRC-a (Internet Relay Chat servisa) tj. komunikacije u realnom vremenu putem kucanja poruka koje se razmenjuju sa trenutno aktivnim korisnicima. Početkom devedesetih godina prošlog veka taj vid komunikacije, a najviše zaslugom pojavljivanja naprednih operativnih sistema tipa Windows 95, se preneo i na komunikaciju glasom i slikom (web kamere) putem raznih servisa (najrasprostranjeniji je tada bio Microsoft Netmeeting). No, nedovoljno razvijena infrastruktura, kao i slab protok podataka (mala brzina protoka) su doveli do toga da je ovaj vid komunikacije bio praktično dostupan samo korisnicima u razvijenim zemljama sveta.

1996. godine su mnogi nezavisni proizvođači elektronskih komponenti shvatili da je i postojeći vid brzine protoka podataka dovoljan ukoliko se postigne bolji nivo kompresije zvuka ljudskog glasa. Tako da su se tada mnoge kompanije (Texas Instruments, Cisco, Motorola, Intel i sl.) uključile u razvoj ove tehnologije. Kako se kvalitet transporta ljudskog glasa putem Internet Protokola (Voice Over Internet Protokol ili VoIP) poboljšavao, mnogi provajderi usluga telekomunikacija su brzo shvatili prednost novih tehnologija. Tako da su se već tada telefonski pozivi iz npr. Evrope konvertovali u VoIP i kao internet podatak prenosli do servera koji je najbliži biranoj destinaciji, a tada bi se ponovo konvertovali u telefonski poziv. Na ovaj način vršene su velike uštede u komunikaciji, a to je bio i dodatni podsticaj za razvoj ove tehnologije.

NAPOMENA: Ovu tehnologiju već više godina koriste skoro sve telekomunikacione kompanije na svetu, ali se iz razloga ogromnih zarada ova usluga ne naplaćuje posebno, već se naplaćuje kao „normalan“ telefonski poziv. To za rezultat ima enormno velike uštede na račun neznanja potrošača. Iz svega ovde navedenog je jasno uočljiva želja telekomunikacionih kompanija da što je moguće više prolongiraju svoj zaštićeni status i učine ovu uslugu putem drugih kompanija teškom za implementaciju ili čak da je i zakonski onemoguće.

technosoft
[ Aleksandar Marković @ 24.12.2005. 19:15 ] @
VoIP koristi postojeću internet infrastrukturu. Signal se sa analognog telefona pretvara u digitalni podatak. Kad korisnik pozove inostrani broj, sistem pristupa najbližoj centrali, gde se opet konvertuje u glas i pretvara u lokalni poziv. Služeći se VoIP-om, dakle, korisnici uvek "ostaju" u lokalu.
[ Miss Prissy @ 30.12.2005. 23:41 ] @
Jedan drug, koga poznajem je skoro dobio od Mobtela obavestenje da mu iskljucuju broj i raskidaju ugovor sa njim zbog toga sto je potvrdjeno da su usluge Mobtela koriscene u svrhu VoIP-a sto oni smatraju zloupotrebom njihovih usluga. Pritom, on je dao karticu drugu na koriscenje i tako dospeo u ovaj problem. Jel' se nekome desilo nesto slicno i sta se radi u takvim slucajevima? U tom obavestenju se cak pominje i da ce Mobtel posle razmatranja videti kakve ce pravne poteze da ucini.
[ Aleksandar Marković @ 14.04.2006. 23:02 ] @
http://www.tomsnetworking.com/...11/what_is_voip_faq/index.html
[ lmilko @ 03.03.2007. 11:45 ] @
Jednostavno objasnjenje VoIP-a i Skype programa na
http://www.milkoleporis.com/Sk...P-Voice-Over-Internet-Protocol
[ dusantod @ 21.03.2011. 13:52 ] @
Pozdrav,

Moze li neko kratko objasnjenje vezano za IP telefone i racunarsku mrezu.
Da li je za IP Telefone koji imaju PoE potrebno postavljati switch-eve koji imaju PoE portove ili mogu da se koriste switch-evi bez PoE portova?
Tacnije, ako se postavi centrala u rack orman i sa nje se poveze na switch sa koga se dalje razvodi instalacija na vise kancelarija u kojima se nalaze IP Telefoni koji imaju PoE prikljucak.
Na slici je malo bolje prikazano o cemu je zapravo rec. Ako stavim IPTelefone sa PoE u kancelarijama da li mi u njima trebaju i switch-evi sa PoE portovima i da li mi u rack ormanu treba switch sa PoE portovima ili sve ovo mogu da postignem sa samo jednim switch-em (npr u rack ormanu koji ima PoE portove ili da postavim switch-eve bez PoE-a).

Unapred zahvalan
Dusan Todorovic
[ misk0 @ 26.03.2011. 15:30 ] @
Par puta sam citao i ne kontam bas pitanje.
PoE uredjaji - u tvom slucaju telefoni (ako nemaju svoje lokalno napajanje u vidu strujnog adaptera) moraju biti spojeni na PoE switch da bi funkcionisali. Gdje ce se nalaziti taj switch, nevazno je, bitno je da kabl iz telefona ide u taj switch a ne u neki 'medjuswitch'.
PoE switchevi su znatno skuplji i veci od obicnih bas zbog tog PoE. Prednost je sto smanjuju mrezu kablova i potrebe za uticnicama. Server ne mora biti spojen na takav switch buduci da ima svoje napajanje.
Znaci PoE telefon mora biti spojen na PoE port na switchu direktno.
[ dusantod @ 27.03.2011. 09:23 ] @
Znam da je konfuzno pitanje. Izvinjavam se na tome. Tacnije: da li je moguce da se kabal iz PoE switch-a ponovo spoji na obican switch pa tek onda na PoE telefon ili je potrebno staviti opet PoE switch?

Ali sam vec saznao da je potreban ponovo PoE switch jer obican propusta samo data a ne napajanje.

Pozdrav

Unapred zahvalan
Dusan T
[ misk0 @ 27.03.2011. 11:44 ] @
Ne, ne mozes to uraditi. Jedini nacin je direktno telefon u PoE switch.
[ mulaz @ 27.03.2011. 13:57 ] @
Pogledaj prvo telefon

Neki telefoni imaju PoE port, a imaju mogucnost dodatnog napajanja (adapter), tako da rade i na obicnim portovima na switchu. Druga mogucnost je stavljanje PoE injektora (na kabal) u svaku kancelariju... ali ako ima tih telefona dosta, mozda izadje jeftinije kupiti PoE switch.
[ bikinjac @ 13.08.2011. 21:51 ] @
Da li je zakonom zabranjeno da se koristi kartica iz mobilnog telefona za voip??
[ Ivan Vujisic @ 13.08.2011. 22:02 ] @
Ne znam sta zakon kaze, ali domaci GSM operateri ti u svakom ugovoru zabranjuju spajanje dolaznih medjunarodnih poziva pomocu SIM kartice u njihovu mrezu, a i stavljanje SIM kartice u GSM gateway, cime si potpisivanjem ugovora saglasan i da neces koristiti SIM karticu u GSM gateway-ju za odlazne medjunarodne pozive.
[ bikinjac @ 13.08.2011. 22:25 ] @
Kupovinom pripejd kartice se ne potpisuje nikakav ugovor, a na samoj kartici ne pise nista slicno...
[ Ivan Vujisic @ 13.08.2011. 22:43 ] @
Proveri dvaput na uputstvu koje si dobio uz karticu, za nove Telenor prepaid kartice ovo je 100% tacno.
[ bikinjac @ 13.08.2011. 23:31 ] @
Provericu, hvala u svako slucaju...