[ torbica @ 03.08.2002. 06:05 ] @
Danas je hteo da uvede pretplatu pravdajuci se visokim cenama domaceg hostinga (hostovanom u infosky ISP-u) ali... citajte
subota-nedelja, 3-4. avgust 2002

Povodom julske "restrikcije" internet izdanja Danasa
Poruka iz manastira Visoki Decani

Julska "restrikcija" naseg internet izdanja izazvala je pravu buru medju citaocima i u zemlji i u inostranstvu. Vise od 1.000 poruka, sa izlivima solidarnosti, zabrinutosti, blagonaklonosti, ljutnje, pa i besa, stiglo je za samo nedelju dana. Zato smo odlucili da, bar zasad, ukinemo "restrikcije" i odustanemo od pretplate, a da nezajazljive apetite domacih provajdera - nezamislive za nase citaoce u inostranstvu - zadovoljimo na neki drugi nacin.
Anketa - koju smo tom prilikom obavili - pruzila nam je dragocene podatke i predloge za dalje unapredjivanje elektronskog izdanja Danasa. Analizirali smo prvih 500 poruka koje su stigle - koliko smo mogli da utvrdimo - iz vise od 60 zemalja.
U proseku, dnevno citate Danas oko pola sata, a vas 68 cak i duze od sata. Arhivu koristi 282, a ne koristi 115 posetilaca.
Na pitanje - da li biste se pretplatili na internet izdanje Danasa - 122 odgovara potvrdno, a 68 bi se "verovatno" pretplatilo ako je cena odgovarajuca. Gotovo identican broj (192), odgovara odrecno. Najcesci razlozi su sto mnogi Danas kupuju i na kiosku, zatim sto ima drugih internet izdanja jugoslovenskih listova koja su besplatna, ali i stvar navike i principa. Oni koji su spremni na pretplatu, predlozili su da mesecna cena bude 120 dinara za zemlju, odnosno pet evra ili dolara za inostranstvo.
Sta najcesce citate? Sve - odgovorilo je 82, Dijalog (181), Hroniku (162), pa Kulturu (89), Ekonomiju (85), Sport (56), Vikend (54)...
Kada smo celo izdanje vratili, stiglo nam je vise desetina poruka podrske i zahvalnosti. Prva je dosla iz manastira Visoki Decani: "Postovana redakcijo, zelim da vam se iskreno zahvalim na odluci da opet nastavite sa redovnim objavljivanjem punog internet izdanja Danasa. Za nas koji vase novine smatramo jednim od najozbiljnijih dnevnih informativnih medija, a nemamo mogucnosti da redovno dobijamoili kupujemo stampano izdanje na Kosovu i Metohiji, internet izdanje je od velikog znacaja. Zelimo vam uspeh u daljem radu." U potpisu - protosindjel Sava.
R. D.

--------------------------------------------------------------------------------

Neke od karakteristicnih poruka posetilaca naseg internet sajta
Kratki dnevni boravak kod kuce

Treba mi Vasa arhiva za svoj diplomski rad. Da li planirate objavljivanje arhiva na CD-ROM (kao sto su to radile redakcije nedeljnika Vreme i NIN)? Mislim da bi to bio veoma koristan izvor za mnogobrojne univerzitete sirom sveta! Licno ja bih bio spreman da platim 15, mozda i 20 dolara mesecno za puno koriscenje vaseg sajta (znaci ukljucujuci arhive!). Prva kategorija pretplete ne bi trebalo da kosta vise od 5 do 10 dolara, zato sto u protivnom ne biste imali dovoljno pretplatnika.
Nadam se da ce se vasa finansijska situacija brzo poboljsati! Molim Vas da zapocnete svoj servis za pretplatnike sto pre! Stvarno mi nedostaje vas list!
Martin Prochazka, Graz, Austrija

Mislim da Vase opravdanje kao i razlozi za skracivanje internet izdanja ima iskljucivo i jedino za cilj povecanje Vaseg profita kroz mogucnost uvodjenja pretplate i to jos na mesecnom nivou, mislim da ste se malo zaleteli sa time. Visina troskova odrzavanja internet izdanja sigurno ne moze da stoji kao opravdanje ako se za hostovanje prezentacije obima 100 MB placa 0d 1.200 dinara sa porezom.
Dusan Tomanic, Italija

Steta bi bilo da ugasite sajt jer vas citaju nasi gradjani sirom sveta (znam za Kuvajt, Englesku, SAD, Prag).
Vi ste jedina novina (sajt) koji izrazava nacionalne stavove.
Hvala vam, nastavite
Danka Kojadinovic

Ako mislite da ste toliko dobri da mozete da zaradjujete na internet izdanju izadjite na trziste, samo se nemojte zacuditi ako uskoro shvatite da ste se prevarili. Bilo bi takodje interesantno da objavite kakve vi to imate visoke troskove proizvodnje internet izdanja kada se kompletna priprema i prelom za stampano izdanje izvodi na racunarima. Kakve ugovore sa provajderom imate ako su Vam to visoki troskovi i pored marketinga koji je zastupljen na web stranama?
Dr Vladimir Zivanovic

Evo me cetvrta godina na Novom Zelandu i nijedan dan nisam propustila citanje vaseg lista. Cak ste objavili i moje pismo sa Novog Zelanda. Vas list je i informativan i zabavan i, sto je najvaznije - objektivan. Citam sve, a narocito mogu pohvaliti kolumne, intervjue, vikend dodatak, a Koraksova karikatura je postala ikona. Zasto nas, koji smo tako daleko, ostavljate sa jednim delicem izdanja? Informacije koje dobijamo u ovdasnjim novinama o nasoj zemlji su zanemarljive i samo zahvaljujuci vama nemam utisak da sam na drugom kraju sveta. Jutarnju kafu pijem uz Danas, isto kao sto bih kod kuce cinila. Razumem vase probleme ali u Srbiji ima toliko malo citalaca prikljucenih na internet da sam sigurna da oni ne mogu uticati na vas tiraz. Mi koji zivimo u inostranstvu dozivljavamo komunikaciju sa vama kao kratki dnevni boravak kod kuce. Nemojte nam, molim vas, uskracivati to zadovoljstvo.
Mirjana Sabljak, Wellington, Novi Zeland

Zaista bi bila steta da jedan od nasih najboljih news portala krene s "slabijim intenzitetom". Karakteristike (odlican sadrzaj, dizajn ne bas najbolji - ali moze da prodje, 8. mesto na rang listi najboljih YU sajtova - pogledajte http://www.economy.co.yu/YU_top_100.html, izmedju 150 i 200.000 poseta mesecno) ne daju Vam za shodno da prestanete s radom ili eventualno pocnete da naplacujete pretplatu (sto bi imalo isti efekat - drasticno smanjenje broja poseta sto donosi jos negativnije ekonomske efekte.
Srdjan Jankovic, Web content manager

Narod bi odahnuo da vise ne pisete lazi, neistine, izdajnicke poruke, da branite zapadne bandite i dosmanlije koje su najvece zlo natureno od zapadnih bandita nasem narodu.
Bez Radovana i Slobe nema slobode.
Ranko

Braco Srbi, jos malo i ovo malo cete ukinuti, za vise para obratite se UCK.
Erhan

Sve sto cete postici je da cete imati manje citalaca Danasa te da ce na Vas Web sajt dolaziti simbolican broj ljudi.
Jedan New York Times nije uspeo da naplacuje svoje internet izdanje. Ajde da to radi i vasa konkurencija, ali ako citalac ima besplatne blic.co.yu, glas-javnosti.co.yu, Politika.co.yu, Novosti.coyu itd. da li stvarno ocekujete da ce iole znacajniji broj citalaca platiti da bi pristupao danas.co.yu?
Pavle Pekovc

Steta bi bila da ukinete web izdanje odnosno redukujete ga jer jedino citam taj list i to sve rubrike.
Pozdrav od Sijacic Senada iz Atlante USA

Ja posecujem vecinu vasih rubrika svakodnevno, a upotrebljavam vasu arhivu vrlo cesto. Prosecno provedem oko sat do sat i po na vasem sajtu. Razlog je veoma jednostavan. Ja pisem novosti iz nase zemlje za srpski radio cas u Los Angelesu. Vi ste mi jedan od najdrazih izvora.
Geroge Djordjevic

Veoma mi je zao sto vas sajt nece ostati u ovom izdanju, jer mislim da je nesumnjivo najbolji do svih beogradskih novina (i najvise lici na originalnu novinu, cestitka dizajnerima!!!). Citam vas redovno u inostranstvu (SAD), najvise politicek strane, vase izvestaje sa dogadjaja, ali i ekonomiju i dezurnu. Najmanje citam komentare i misljenja, ma kako oni vama autenticno jedinstveno izgledali. Koraksa obozavam. Redovno prelistam i Nedeljni Danas.
Jasmina Teodosijevic-Rajan

Nadam se, da cete imati na umu da vas tipicni citalac po svom obrazovnom i moralnom profilu ne pripada imucnijim slojevima drustva.
Veselin Kostic

Radite sto hocete ali ja bez vas ne mogu, da platim kazite koliko, ali ostanite na internetu, pa vi ste najbolji, celu Jugu imam na dlanu.
Eciundedi

Kakva ucena.
Ovo nije radjeno ni "... kada je bilo najteze, pod prethodnim rezimom". Mislim da cu promeniti novine, a ovaj link izbrisati iz My Favorites.
Vasilije Nadj, Kanada

Obicne ste jajare ako to uradite. Dalja prica oko toga je zavrsena.
Deki

Zivim u Americi i svaki dan citam vase novine.
Na studijama sam ovde i svaki dolar mi je vazan, bilo bi mi zao ali bih koristio sajt nekih drugih novina.
Vladica Stanisic

Redovno sam citao vase internet izdanje, koje je u tehnickom pogledu bilo najbolje od svih nasih novina. Sada ste me potpuno razocarali, jer bezite iz bitke bez ispaljenog metka. Ako mislite da cete pretplatom nesto resiti, duboko se varate. Ja licno citam sva nasa internet izdanja dnevnih novina i, ako bi svi krenuli vasim putem, morao bih se odreci citanja ili se pretplatiti na sva izdanja posebno, sto je nemoguce.
Goran Djurica, Quebec, Canada

Sticajem okolnosti zivim u zadnja tri meseca u Jugoslaviji, inace u zadnjih nekoliko godina zivim sa porodicom u Melburnu, Australija. Danas citam od njegovog izlazenja i to mi nikada nije predstavljao neki problem, cak ni kad je to bilo u kasne sate i morao sam da ustajem rano, jednostavno nisam mogao da zaspim bez citanja Danasa, pa cak i "brzopotezno" bez iscitavanja, vec zadrzavanje samo na naslovima uz poneku bitniju aktuelnu temu. Sad sam, naravno, u prilici da ga kupim svako jutro na kiosku, ali i pre toga ja ga procitam i na internetu, jer je to vec stvar navike, a iskreno to mi je i lakse i preglednije. Zaista sam sada neprijatno iznenadjen sa redukovanim internet izdanjem Danasa. Dosad sam posecivao apsolutno sve rubrike, takoreci bez izuzetka, mislim da DIJALOG nisam nikada ovlas prelazio.
Dr Mirsad Ljuhar

Najpre da vas pohvalim, internet izdanje Danas je najbolje internet izdanje dnevnih novina kod nas. Lepo je osmisljeno, funkcionalno, izlazi rano izjutra dok jos uvek nema dnevnih novina. Radeci kojekuda po svetu, citao sam ga na najrazlicitijim mestima, notebook i modem su davali konstantnu vezu sa domovinom i dogadjajima kod nas. Kad pobegnem iz gradske dzungle u moje selo u kojem nema kioska sa novinama, ono malo zelje za civilizacijom zadovoljim zavirivanjem na vas sajt.
Zasto necu da se pretplatim na vase novine? Mrzi me. Znam da je to vrlo imbecilan odgovor, ali je vrlo iskren i istinit. I sto je najgore nije samo moj. Pre oko pola godine, radeci u jednoj izraelskoj firmi u Budimpesti, predlagao sam marketingu firme da ponudimo "internet radio" kao pretplatni servis. Racunao sam da ce nase lokalne radio stanice imati interesa, da deo svog programa prenesu na internet trziste i da ga tako prodaju nasima kojekuda po svetu. Imao sam i konkretan zahtev, Radio Amaro iz Sjenice je hteo da emituje pozdrave, zelje i cestitke i slicne sadrzaje gastarbajterima i njihovim porodicama sa Pesterske visoravni, kojekuda po svetu. Marketing koji je, inace, jedan od najzilavijih koji sam ikada video na svetu, i koji pravi pare i kad gubi poslove (ne pitajte kako) nista nije uspeo da uradi.
Vecina nasih u svetu nema internet, ovi ovde nemaju ni telefon, ima problema sa nacinom placanja, i uopste, taj psiholoski faktor "mrzi me", uvek je bio glavna prepreka.
Ukoliko vec niste primetili, neki prostor da se naprave pare postoji tamo gde se sudaraju internet i mobilni telefoni. WAP je tehnologija koja kod nas tek pravi prve korake, u svetu se vec odomacio GPRS, a trenutno u Japanu i Nemackoj pravi hit je "I-mode". Tehnologija je relativno jednostavna, i da se lako implementirati, ali zahteva promenu nacina razmisljanja, novine su novine, a internet biznis je ipak nesto drugo.
Stanko Radicevic

Bila bi ogromna steta - i za Danas, i za nas citaoce - ako biste prekinuli sa web-izdanjem Danasa, makar i u dosadasnjem obliku. Jer, internet izdanje Danasa je, uz nesto manjih mana i jedan poveci nedostatak (nekoriscenje yu.fontova), te povremene, ali ipak retke greske, pogotovo na ovim prostorima, bez premca, gotovo savrseno. (Velika mana internet izdanja je i to sto na web stranicama nema priloga.) Jedino mu, ukljuciv i Arhiv, jednostavnoscu pristupa i lakocom "otvaranja", te sadrzajnim i grafickim bogatstvom, bar kad je rec o ovim prostorima, konkurisu (u velikoj meri) splitski dnevnik Slobodna Dalmacija i (priblizno) sarajevski nedeljnik Dani. Svi drugi su po nekoliko kopalja ispod ili su, ovde pre svega mislim na slovenacke, komplikovaniji!
Obavezni ste - i prema sebi, i prema nama citaocima - da nadjete nacin da makar odrzite dosadasnji kvalitet, a - molim - bez prelaska na PDF. Recimo, nalazenjem sponzora, pretplatom... Verujem u vas! Pozurite sa resenjem, nemojte vise da nas "mucite"!
Dragomir Olujic

Pretplata je nepopularna, pazite, dragi Danasovci, sta radite. Daleko bi bila veca steta da vas ne citaju ljudi koji nemaju novaca ili nisu u zemlji.
Miodrag Rackovic, Zagreb

Bice mi zao ako ne budete u stanju da izdajete internet izdanje, feljtoni su vam dobri i u njima sam stvarno uzivao. Dopadao mi se i Dijalog - imali ste fine komentare. Ako ne budete mogli da nastavite, zelim vam sve najbolje u daljem radu, a ja cu morati da trazim nekog drugog. Pozdrav
Sasa Aleksandric, Toronto, Canada

Razlog zbog cega mislim da bi internet izdanje bilo besplatno lezi u tome sto ne vidim "visoke troskove proizvodnje i koriscenja internet izdanja".
Drugi razlog je u tome sto pored Danasa koji smatram za jedan od najobjektivnijih medija, postoji jos bar desetak sajtova koji su potpuno besplatni, od kojih izdvajam B92 (koji je verovatno i najposeceniji).
S postovanjem
Dusan Djurdjevic, University of Edinburgh

Dosad sam samo citala Danas, a od sada necu! Princip je u pitanju! "GREED IS BAD" rece juce Bus mladji...
Maca iz Toronta

Sa razocaranjem sam ustanovila da ste vasu izvrsnu i vrlo preglednu ponudu na internetu ogranicili. Meni, kao uredniku u WDR u Kelnu (West Deutsche Rundfunk-Koln) i ostalim kolegama koji poznaju jezik, vase internet izdanje bilo je od izuzetne koristi - cesto smo vas citirali u emisijama, naravno navodeci izvor, i time sigurno dizali rejting i nivo citanosti medju Jugoslovenima u inostranstvu.
Mislimo da je dostupnost lista pozeljna i ne verujemo da utice mnogo na vasu prodaju, s obzirom na cinjenicu da nije bas visok broj onih koji poseduju kompjuter, bilo u zemlji bilo u inostranstvu. Malo je onih u zemlji (ali i u inostranstvu) koji ce skupo vreme na internetu bas potrositi na citanje dnevnih novina - jeftinije je da ih kupe.
Nada Pester, WDR-Koln

Celokupna moja porodica, supruga i troje dece, redovno prati vas list. Citamo ga od korica do korica (ja), a oni zavisno od interesovanja odredjene rubrike. Puno pozdrava iz Pozege.
Milovan Gavrilovic, dipl. ecc sa porodicom

Jedina ste dnevna novina u Beogradu koja zavredjuje paznju, mada, mozda je to vec vise i stvar navike. Vec tri godine svog rada u inostranstvu se druzimo bar svakog drugog dana i stvarno cenim sve sto ste dosad uradili.
Sasa Damnjanovic

Steta je sto ne mozemo normalno pratiti Danas na internetu. On nam je koristan, narocito dijelovi o stanju u regionu. Ponesto koristimo za informiranje Francuza.
Faik Dizdarevic, Association Sarajevo

Ovo sto nam je uradjeno sa Danasom nije lepo. Kad sam u inostranstvu uvek prvo citam Danas, jer je imao najbolju internet prezentaciju.
Aleksandar Lojpur

Kad sam u YU ne koristim internet za citanje novina. Ako mi budete trazili pretplatu, ja cu citati neke druge novine.
Miranovic Predrag, Department of Physics, Okayama University

Javljam se iz Gaborona-Botswana AFRIKA.
Zelim vam da opstanete jer ste vi oni koje sam citala i dok sam tamo radila i zivela i vec dve godine ovde u Africi; ne znam zasto vasim informacijama verujem bilo gde i na koji nacin da do njih dodjem. Samo da napomenem ranije sam uglavnom citala Politiku, onda Dnevni telegraf, a u poslednjih pet godina Danas.
Mirjana Tomic

Zahvalan sam vam na dosadasnjim izdanjima i cestitam vam na dosadasnjem radu. Nikakve pretplate ne dolaze u obzir i ako to bude nisam vise vas citalac. Napominjem da jedan clan moje porodice kupuje stampano izdanje koje cita u vremenu kad nismo svi kod kuce, a ko je kod kuce cita elektronsko izdanje. Ne zelim da kazem "zbogom" ali kako vi odlucite.
Dr Savic
[ Marko Bijelic @ 03.08.2002. 10:48 ] @
Auuuu Mileeee

[ Dragan Varagic @ 06.08.2002. 20:19 ] @
Osecam se duznim da prokomentarisem ovaj dogadjaj, obzirom da pisem za Danas, bavim se ovom tematikom i pisao sam upravo o placanju za sadrzaje u ovim novinama.

U clanku Placeni i besplatni online sadrzaji od 17. aprila ove godine u dodatku Com Media novina Danas upravo pise o tome kako treba i kako ne treba kreirati servis baziran na online pretplati (subscription based services). Ovo je inace veoma popularan sistem zarade na Internetu u poslednje vreme, iako je oduvek bilo dobro implementirati pretplatu, ali pod uslovom kada je ona kvalitetno koncipirana. U ovom clanku izmedju ostalog spominjem prelaz email vesti B92 na placeni servis i bas bi me zanimalo koji im je conversion rate (odnos konverzije s besplatne na placene korisnike).

I sutra (07.08.) trebalo bi da se u Danasu pojavi clanak na veoma slicnu temu, gde se spominju pozitivni primeri online pretplatnickih servisa.

Na zalost, oni koji su se odlucili za ovaj korak u Danasu nisu izgleda procitali prethodni clanak.
[ bOkIcA @ 06.08.2002. 23:15 ] @

Drago mi je videti da je i g-din Varagic ovde.

Pozdravljam coveka i nadam se da ce uspeti u svom nastojanju menjanja kvaliteta internet poslovanja kao i shvatanja na ovim prostorima, a naravno i na ovom forumu.
[ nexus @ 16.08.2002. 05:26 ] @
mozda ce i da im uspe ako nekad promene ocajni dizajn sajta :))))
a i na sistem pretplate se ne moze preci preko noci poprilicno stvari treba resiti i programerski i organizaciono zato su i odustali.
mislim da ljudi koji se bave internet izdanjem lista nisu sposobni da se bave sa takvim stvarima, a to znam iz proverenih izvora.
ja im licno nikada nebih dao pare za pretplatu za takav sajt kakav je sada
mozda je to smesno ali ljudima je jako bitno kako to sve izgleda, koliko je dobro ogranizovano, pretrazivanje arhive itd itd mislim da im sledi malo veci zaokret u samoj koncepciji internet izdanja

&peace
Nexus /stardiver
[ srlexic @ 21.08.2002. 15:15 ] @
Kao sto sam i njima direktno rekao, uopste se ne slazem s pretplatom Danas-u...

Prvo, mislim da je najveci problem u organizaciji internet izdanja jer bukvalno svaki dan imaju nov sajt (svaki dan posebno izdanje s istim template-om sajta). Ukoliko bi sajt uradili u nekom od dinamickih jezika, kakav problem bi bio..

Drugo, zameniti InfoSky >> Veratom...Za male pare dobijate veliki kvalitet

Trece, kod nas nema jos buducnosti za pretplate za online izdanja - voleo bih da znam koliko pretplatnika imaju www.vesti.de, www.nedeljnitelegraf.co.yu i slicni