[ cRASH @ 04.08.2002. 19:55 ] @
Jel zna neko da mi kaze nesto vise o ovom fakultetu u Beogradu ?
Jel ga neko zavrsio, jel ide na nega i kakva su mu iskustva ?


[Ovu poruku je menjao STELLANOVA dana 05.12.2003. u 22:16 GMT]
[ vlada13 @ 25.10.2002. 20:54 ] @
Ne mogu neshto opshirno o ovome, ali moje mishljenje je da bez "uviverzitet u Beogradu" taj faqltet ne vredi nishta. Shto se tiche znanja koje se tamo stekne to je relativan pojam, ali shto se tiche shansi zaposlenja sutra - shanse se VEOMA male. Danas u YU niko (ama bash niko) ne trazi zavrshen taj "faqltet". Ipak je univerzitetski faqltet klasa.
[ storne @ 01.12.2003. 22:17 ] @
Vlado ocigledno nemas pojma....samo ne znam od koga si cuo ta sranja!!!!Uzmi malo citaj po ovom forumu i ividi sta pricaju ljudi za taj fax....prijemni je mnogo lagam....ali to je zbog sto veceg broja ucenika....ali fax kao fax je dobar....a i posao ti oni garantuju!!!Moj bruder je na kompjuterskom inzinjeringu ....i ok je!!!!
[ vlada13 @ 01.12.2003. 22:35 ] @
Daj mi neki link sa oglasima da se traže isključivo menadžeri sa Megatrenda i gde ljudi hvale taj "fakultet". Ma nemoj da se lažemo
[ VRider @ 01.12.2003. 23:37 ] @
Ako imas para (preciznije tvoji roditelji), nisi bog zna kakav ucenik, ne zelis da ostanes sa srednjom skolom (ko jos to zeli), eto faksa za tebe!
Koliko je fax dobar, najbolje mogu da vidim po ljudima koje znam i koji ga zavrsavaju, ili koji imaju nameru da ga upisu.
Fakultet mi garantuje posao? Sta ce sve da izmisle!?
[ Slobodan Miskovic @ 02.12.2003. 02:51 ] @
Fakultet je dobar, samo je problem u ucenicima, vecina onih koji upisu Megatrend idu tamo zato sto misle da ne moraju nista da uce...
Plan i program fakulteta je odobren od strane ministarstva za obrazovanje sto znaci da onaj koji zeli nesto da nauci moze to da ostvari i na Megatrendu.
Nigde, ni u jednom oglasu neces naci tacan naziv fakulteta koji je potreban za taj posao.
[ Zoran Rašković @ 02.12.2003. 18:07 ] @
Citat:
vlada13:
Daj mi neki link sa oglasima da se traže isključivo menadžeri sa Megatrenda i gde ljudi hvale taj "fakultet". Ma nemoj da se lažemo

Tebi nije dobro...


A STELLANOVA je sve lepo rekao.
[ Stefano @ 02.12.2003. 19:33 ] @
Joj sto ja neupisah taj faks vec se maltretiram na Saobracajnom
[ sallle @ 02.12.2003. 23:39 ] @

Megatrend upisuju ljudi zato sto vazi za relativno lak fakultet.
Ako ne bi bio lak, ovi gore navedeni ljudi ga ne bi upisivali.
Uprava Megatrenda je menadzerski nastrojena, gleda da ima sto vise studenata.
Glavni adut Megatrenda je taj sto je lak.
Tezi megatrend => manje studenat=> manji prihodi

Elem da zakljucim, Megatrend je u stvari firma koja je stvorena ne iz nekih kulturno-naucno-edukativnih pobuda, vec jednostavno sa ciljom da se zaradi sto veca kinta, i normalno je da ta cinjenica implicira sve ostalo.(Drzavni fakultetu nisu profitabilna preduzeca, vec sta vise potrosaci).

[ dreamer-type @ 03.12.2003. 09:16 ] @
Megatrend ima slabiji kriterijum od npr. FON-a ali je gradivno neuporedivo bolje, kvalitetnije i zanimljivije od gradiva na FON-u koie odprilike sprema studente za slican poziv.

Sto se tice drzavnih fakulteta, ja licno ne bih mogao da podnesem da treba da sticem uslov za nekoliko kolikvijuma tako sto cu skupljati potpise, zatim polozim sve kolokvijume da bih stekao uslov za pismeni deo ispita koji ce mi ako polozim dati uslov za izlazak na usmeni deo ispita cije je ime nesto tipa "Primena informacionih sistema u oblastima ratarstva i povrtarstva u savremenom ekonomsko politickom sistemu (knjiga iz 1960. godine)". A ako padnem na nekom od kolokvijuma ili na nekom delu ispita, SVE od ponovo. I slusam profesora koji je doktorirao pre tri decenije i svestan je da ga je vreme pregazilo i zbog toga se izivljava na studentima.
[ Slobodan Miskovic @ 03.12.2003. 13:40 ] @
Citat:
Megatrend upisuju ljudi zato sto vazi za relativno lak fakultet.
Ako ne bi bio lak, ovi gore navedeni ljudi ga ne bi upisivali.
Uprava Megatrenda je menadzerski nastrojena, gleda da ima sto vise studenata.
Glavni adut Megatrenda je taj sto je lak.
Tezi megatrend => manje studenat=> manji prihodi

Elem da zakljucim, Megatrend je u stvari firma koja je stvorena ne iz nekih kulturno-naucno-edukativnih pobuda, vec jednostavno sa ciljom da se zaradi sto veca kinta, i normalno je da ta cinjenica implicira sve ostalo.(Drzavni fakultetu nisu profitabilna preduzeca, vec sta vise potrosaci).


Ne znam zbog cega ti upisujes fakultet ali po mom shvatanju fakultet ne moze da bude lak ili tezak. Sledi objasnjenje.
Fakultet treba da se shvati kao priprema za tvoj buduci posao, ako ti mislis da fakultet treba sto lakse da zavrsis (sto manje da ucis) onda neces biti nikakav radnik niti strucnjak u svojoj struci. Kada zavrsis fakultet treba da budes siguran i da poznajes materiju koja obuhvata oblasti tvoje struke da bi samim tim bio i uspesan u njoj.
Megatrend ima dobar nastavni plan i program.
Problem je sto je to privatni fakultet i sto su naravno njegovi osnivaci i vlasnici najvise zainteresovani za zaradu. I da skratim, ako hoces da u necemu budes dobar to iskljucivo zavisi od tebe a ne od fakulteta.
[ Zoran Rašković @ 03.12.2003. 22:28 ] @
Tako je. Ne znam čemu uopšte ta niska podela fakulteta na lake i teške. Fakultet je fakultet, ti sam kreiraš svoj put kroz njega, samo od tebe zavisi da li će ti biti teško ili lako.
[ Ivan Dimkovic @ 04.12.2003. 00:00 ] @
Citat:
STELLANOVA:
Nigde, ni u jednom oglasu neces naci tacan naziv fakulteta koji je potreban za taj posao.


http://www.telekom.yu/SajtTelekoma/Posao/Posao.htm

Citat:

IT inženjer
sa ili bez radnog iskustva
na radno mesto u Beogradu, Bulevar umetnosti 16a VII/1, VSS,
- ETF - smer: računarska tehnika, ili
- FON - smer: informacioni sistemi


Dakle, ne samo da su naveli tacan naziv fakulteta, nego i smer :)

Video sam i neke druge oglase - recimo neki traze i da odsluzis vojsku i sl...

[ Slobodan Miskovic @ 04.12.2003. 00:06 ] @
Naveli su tacan naziv zato sto ne znaju da postoje drugi fakulteti sa slicnim smerovima tj. zato sto su culi samo za navedene... :)

Da li to znaci da ako je neko zavrsio Bocconi u Milanu ne moze da dobije posao samo zato sto firma trazi radnike sa EF???

[ Ivan Dimkovic @ 04.12.2003. 00:23 ] @
Citat:

Da li to znaci da ako je neko zavrsio Bocconi u Milanu ne moze da dobije posao samo zato sto firma trazi radnike sa EF???


Pa probaj da ih nazoves - nemam pojma :)

Obicno se napise "B SC in Electrical Engineering / Computer Science required, MSCEE prefered" i zdravo...
[ Slobodan Miskovic @ 04.12.2003. 00:31 ] @
Ma ove nase firme uglavnom nemaju pojma...cast izuzecima.
Znam da nema mnogo veze sa temom ali samo da docaram obavestenost nasih firmi...

Nedavno sam procitao oglas u jednim dnevnim novinama otprilike sledece sadrzine

Na osnovu zakona o javnim nabavkama....bla bla bla...raspisujemo javno nadmetanje za nabavku racunarske opreme....14 PC konfiguracija Pentijum IV,17 inchni monitor...2 colour stampaca, 4 maticna....

Znaci nigde nije pisalo koliko memorije, koji HD, ploca...nista....bruka jedna....
[ Zoran Rašković @ 04.12.2003. 00:59 ] @

Haha ovo samo ima kod nas i nigde više

Lepo je Ivan rekao, normalno je da se stavi nešto tipa BS Electrical Engineering ili BS Comp Sci ili tome slično...

A ovo što treperi, kao ... gori im pod nogama, hitno je

Ok back to topic...
[ sallle @ 04.12.2003. 01:15 ] @
Citat:
Fakultet treba da se shvati kao priprema za tvoj buduci posao, ako ti mislis da fakultet treba sto lakse da zavrsis (sto manje da ucis) onda neces biti nikakav radnik niti strucnjak u svojoj struci. Kada zavrsis fakultet treba da budes siguran i da poznajes materiju koja obuhvata oblasti tvoje struke da bi samim tim bio i uspesan u njoj.


Hmm. Pokreno si teske teme .
Fakultet jeste priprema za buduci posao. Medjutim kako sad stvari stoje nece tebe na fakultetu nauciti zanat koji ce ti trebati na poslu. Vec ce te nauciti kako da ucis, kako da resavas probleme, gde da kopas za odgovorima i sl.
Danas je nemoguce biti strucnjak u svojoj (fakultetskoj) struci(jer ta struka prakticno vise i ne postoji, vec je koren za neke nove struke). Fakultet treba da ti da bazu, siroku, koja ce ti posle omoguciti da se po potrebi usko specijaliziras.
A ako fakultet tebe uci da resavas neku usku klasu problema, onda to vise nije fakultet vec zanat. Ja sam svestan da posle fakulteta necu nista konkretno znati. Ali sam svestan da cu posle fakulteta biti sposoban da se "plug in-ujem" u odredjenu oblast i da cu imati sve predispozicije da tu budem uspesan.

I u tome je cini mi se (mozda lupam) osnovna razlika izmedju megatrenda i npr ekonomije. Megatrend ti pokaze kako se koristi windows. Ekonomija ti pokaze kako se pravi windows i kako in general f-jonisu operativni sistemi.
[ MoHicAn @ 04.12.2003. 01:59 ] @
Ove rasprave nemaju poentu. Kako moze "TEZINA" da se gleda tako kako vi kazete kad je na fonu ispit iz tri dela i tri razlicite knjige od po 400 str ekvivalent jednom ispitu na megatrendu od 200 str ... glupost

No dobro i ja krenuo da drvim o tome. Prosto jednostavno svako ko oce na falkutet bi trebao da ima malo mozga i da konta sta je uopste fax (glupi papir, !znanje) a takodje i ciji glupi papir vredi necemu. Bas me zanima sta ce ti neko u inostranstvu reci na diplomu megatrenda? Dok su etf fon i tako neki kolko tolko priznati makar za nostrifikaciju. <--- za jeftnijie ulaznice ! znaci ne

Ja uopste ne branim nase bu fakultete cak naprotiv mrzim ih i lepo sam rekao gore cemu sluze, ali mi je jos gnusnije da neko ceni megatrend isto kolko i njih ili cak vise.

Elem srecno vam bilo sa diplomom megatrenda :) kakav god flejm bio posle meni je dusevna hrana to sto ce te jednog dana zapaliti cigaru sa tom diplomom :P

.... salim se nisam tolki psiho :)
[ Slobodan Miskovic @ 04.12.2003. 03:29 ] @
Citat:
Ja uopste ne branim nase bu fakultete cak naprotiv mrzim ih i lepo sam rekao gore cemu sluze, ali mi je jos gnusnije da neko ceni megatrend isto kolko i njih ili cak vise.


Ja nisam ni jednom recju hvalio Megatrend, samo sam rekao da na njemu moze da se nauci nesto, uostalom nemozes porediti knjigu sa Ekonomskog fakulteta i Megatrenda koji je pre svega opredeljen za mendzment.

To sto ti neko nece priznati diplomu nekog fakulteta jeste njegov problem a ja ti tvrdim da ce u skorije vreme biti vise privatnih fakulteta od drzavnih i da ce krez 5-10 godina oni jednostavno biti trazeni.

Nezahvalno je govoriti lose o nekom fakultetu samo zato sto je privatni i zato sto je skup, cak nije ni logicno. Razmisli malo, zasto bi profesor na EF, ETF ili bilo kom drugom drzavnom koji nije primio platu 2-3 meseca i cija je plata osetno manja od profesora koji predaje na privatnom fakultetu predavao bolje (kada ovo kazem mislim na koncentraciju na predavanjima i volju da ista dobro objasni studentima), on moze samo u najboljem slucaju da predaje isto kao i profesor na privatnom falultetu a ako u obzir uzmemo da su uslovi rada i opremljenost privatnih fakulteta na mnogo vecem nivou ne vidim razlog za njihovo blacenje.

Citat:
Danas je nemoguce biti strucnjak u svojoj (fakultetskoj) struci(jer ta struka prakticno vise i ne postoji, vec je koren za neke nove struke). Fakultet treba da ti da bazu, siroku, koja ce ti posle omoguciti da se po potrebi usko specijaliziras.
A ako fakultet tebe uci da resavas neku usku klasu problema, onda to vise nije fakultet vec zanat.


Vecina privatnih fakulteta upravo osposobljava svoje studente za odredjenu struku tj. vecina njih je usko specijalizovana. Kao primer ti mogu navesti Fakultet za menadzment malih preduzeca.



Citat:
I u tome je cini mi se (mozda lupam) osnovna razlika izmedju megatrenda i npr ekonomije. Megatrend ti pokaze kako se koristi windows. Ekonomija ti pokaze kako se pravi windows i kako in general f-jonisu operativni sistemi.


Moram da te pitam sta studiras posto se vidi da nemas pojma, Ekonomski fakultet je dobar primer fakulteta sa preopsirnim nastavnim planom i programom, cak je vec nekoliko godina bilo reci o tome (ovo vazi za sve drzavne fakultete).
Sa druge strane privatni fakulteti su obicno preuzeli ili delimicno ili u celini inostrane nastavne planove i programe a i koriste udzbenike profesora koji su uglavnom skolovani u inostranstvu.

Sve ovo sto sam rekao niko ne treba da shvati kao totalno iskljucivanje drzavnih fakulteta iz sistema skolovanja nego samo da ukaze na njegove mane.
[ Gojko Vujovic @ 04.12.2003. 04:36 ] @
Citat:
STELLANOVA:
Ma ove nase firme uglavnom nemaju pojma...cast izuzecima.
Znam da nema mnogo veze sa temom ali samo da docaram obavestenost nasih firmi...

Nedavno sam procitao oglas u jednim dnevnim novinama otprilike sledece sadrzine

Na osnovu zakona o javnim nabavkama....bla bla bla...raspisujemo javno nadmetanje za nabavku racunarske opreme....14 PC konfiguracija Pentijum IV,17 inchni monitor...2 colour stampaca, 4 maticna....

Znaci nigde nije pisalo koliko memorije, koji HD, ploca...nista....bruka jedna....


Za ovo da nemaju pojma, ne prolazi ti baš ta generalizacija. Ima firmi koje vrlo dobro znaju šta i zašto traže. Čak i telekom razumem, samo im završen etf ili taj fon garantuju kvalitetne i odgovorne osobe, možda ne sa pravim znanjem ali i onako bi morali da ih obučavaju, tome i služi pripravnički status.

Ovo za javnu nabavku - naravno da neće sve da objave, to dobiješ kad se prijaviš za tender i platiš koliko već košta tenderska dokumentacija.

Tako da dolazim do zaključka da ništa što si napisao nije tačno.
[ Balša @ 04.12.2003. 05:39 ] @
Problem sa Megatrendom i sličnim privatnim univerzitetima nije u tome što imaju loš nastavni program ili loše kadrove - štaviše, ubeđen sam da je upravo suprotno.

Problem je, naime, u tome što je njima na najdirektniji mogući način (čitaj: finansijski) u interesu da imaju što veću prolaznost na ispitima, pa makar znanje koje student pokaže na ispitu bilo katastrofalno.

Drugim rečima, loši studenti, koji bi zaglavili na državnom univerzitetu, tamo bez problema dobiju diplomu.

Dobri pak studenti završavaju i jedan i drugi univerzitet - privatni čak i lakše zbog rasterećenijeg programa, ali u tom slučaju izlažu se opasnosti da završe sa devalviranom diplomom u rukama, upravo zbog svojih lenjih kolega.
[ dreamer-type @ 04.12.2003. 06:01 ] @
Citat:
MoHicAn:
Kako moze "TEZINA" da se gleda tako kako vi kazete kad je na fonu ispit iz tri dela i tri razlicite knjige od po 400 str ekvivalent jednom ispitu na megatrendu od 200 str ... glupost


uz tih 1200 stana mogu da uvedu i skok u dalj pa da ispit bude jos tezi ali zar nije bitnije koliko je to gradivo bitno za zanimanje kojim ces se baviti kada zavris taj fakulet??

Citat:
MoHicAn:
Prosto jednostavno svako ko oce na falkutet bi trebao da ima malo mozga i da konta sta je uopste fax (glupi papir, !znanje) a takodje i ciji glupi papir vredi necemu.


Posto se ovo odnosi direktno na "bolide" koji upisuju privatne fakultete, a ja sam jedan od takvih, pokusacu da ti objasnim zasto sam upisao Megatrend...
Prvo sam se trudio da sagledam opstu situaciju oko posla posle zavrsenog fakulteta.. Veliki procenat nezaposlenih, a i oni koji rade, koriste maksimum 10% znanja, i to ako uopste nadju posao u struci. Diplomirani ekonomisti koji ne umeju da nadju ili stvore sebi posao? Meni deluje porazavajuce za diplomiranog ekonomistu da ceka na birou ili svercuje robu pored zavrsenog ekonomskog fakulteta...sta su ga naucili tamo ako ne zna da pokrene svoj posao?
Da upisujem takav faktultet u startu nisam hteo jer znam da sam lenj i ne volim da se mucim bez jasnog cilja. Da otvorim prodavnicu hardvera ili da otvorim dve tri trafike po gradu mogu i bez fakulteta...
Jedina alternativa (ako nemas kintu za inostranstvo) je privatni fakultet.
Iskreno, svi privatni fakuleti su mi delovali kao zajebancija a kod megatrenda me je privuklo to sto su povezani sa 10ak univerziteta u inostranstvu i sto skolovanje u svakom trenutku mogu da nastavim negde van...
Sistem gradiva je drugaciji i radi se od opstijeg ka konkretnim znanjima, u zavisnosti od smera...
U svakom slucaju stvari koje se uce su zanimljive (bar meni)... ako nista drugo bar imam volju da ucim to sto ucim i ni u jednom trenutku se nisam nervirao sto moram da bubam raznorazna sranja koja mi nikad nece zatrebati (mozda sociologija, ali ni to nije strasno).
Npr. Knjiga iz marketinga ima 950 strana, bez slika, i tesko da ce na nekom fakultetu da se u jos u provoj godini izuci marketing kao na megatrendu, ustvari tesko da se na bilo kom fakultetu marketingu daje tolika vaznost...
Knjiga Poslovno pravo ima 1100 strana teksta kucanog fontom velicine 9 a i ostale knjige su mnogo vece od tih 200 strana koje spomiljes...
I celokupno gradivo je uradjeno po ugledu na svetske univerzitetske ustanove... skroz savremeno i oslobodjeno raznoraznih gluposti...

Citat:
MoHicAn:
Bas me zanima sta ce ti neko u inostranstvu reci na diplomu megatrenda? Dok su etf fon i tako neki kolko tolko priznati makar za nostrifikaciju. <--- za jeftnijie ulaznice ! znaci ne

Verovatno o megatrendu ne znas apsolutno nista, sem cinjenice da ga mrzis...


Da ne pomisli neko da sam fan megatrenda, gledam na taj fakultet kao nuzno zlo ali ga definitivno vise cenim od drzavnih fakulteta koji spremaju studente za isto zanimanje...
Kvalitet drzavnih fakulteta je jedan od bitnijih razloga za situaciju da vlasnik butika sportske opreme u Srbiji moze da ima vecu zaradu od diplomiranog inzirera masinstva ili diplomiranog ekonomiste...
[ Ivan Dimkovic @ 04.12.2003. 10:48 ] @
Hebote.. ovde mora sve da se zavrsi kao "partizan vs. zvezda"

Obozavam ovo za faxove i pominjanje nalazenja posla preko...

Aman, zaman.. bre u stranim privatnim firmama prvo traze radno iskustvo, malo ko ce da primi gustera sa bilo kog fakulteta - a i ako ga primi, dobice manju platu prvih 6 meseci dok se ne vidi sta zna i kako se snalazi - kad hoces da obavis neki posao, pozoves nekog sa 5-10 godina iskustva u struci, das mu platu koju trazi i imas proizvod na kraju. Sa studentima se eksperimentise samo ili ako imas rast pa mozes da zaposljavas mnogo ljudi, ili si velika/drzavna firma - pa posle te radnike "prikujes" za sebe uslovima ili nekim post-dip stipendijama, ili ti trebaju jeftini programeri/ekonomisti/itd.. za ispomoc, a znas da nekog bez iskustva mozes da platis komotno 10-20% manje. Jbg.. surovo but c'est la vie - zakon ponude und potraznje.

Jednoj manjoj ili srednjoj firmi fakat da si ti zavrsio "Ekonomski Fakultet Univerziteta u Bgd" - ili "Privatni Fakultet Megatrend - Beograd" , a oba imaju pecat fakulteta koje ce pri prevodu sudski tumac pod zakletvom da prvede kao registrovane visoko-skolske oraganizacije u Srbiji, apsolutno isto znace - posto ekonomski ili pravni fakultet Beograd svakako nisu Yale, pa da ovaj kaze "uuuuu bato, ekonomski fakultet Beograd" - mora da imamo novog BillG-a...

Za post-diplomske studije vazno je da fakultet ima sve zakonske norme fakulteta u SCG - a za ostalo, podjednako su tretirani - na kraju krajeva za MBA ce neko svakako prvenstveno da izdvoji kes (mnogo kesa za dobar MBA - a i valjda mu treba neko executive iskustvo pre svega jbmliga) a sekundarno pitanje je iz kakve je YU obrazovne institucije potekao... dzizs.

Citat:

Danas je nemoguce biti strucnjak u svojoj (fakultetskoj) struci(jer ta struka prakticno vise i ne postoji, vec je koren za neke nove struke). Fakultet treba da ti da bazu, siroku, koja ce ti posle omoguciti da se po potrebi usko specijaliziras.
A ako fakultet tebe uci da resavas neku usku klasu problema, onda to vise nije fakultet vec zanat.


Trend "na zapadu" (na koji se sad svi ugledaju) je da se fakulteti sto vise skoncentrisu na pravljenje prilicno strucnog kadra (recimo, computing science je prilicno strucan u odnosu na ono sto se kod nas smatra "smer"), ne zato sto je to bolje (u principu i nije) - vec zato sto je starom metodom jako malo studenata zavrsavalo fakultet, a studiralo ga je brate i po 7-8 godina sto je u sistemu gde jedna godina strucnjaka = 40-100K dolara i te kako znaci.. pardon - kosta . U Nemackoj recimo, posto su faxovi bili dzabe, ljudi su ih studirali i po 10 godina (pogotovu na jugozapadu) jer.. znas zasto? Zato sto su im davali poreske olaksice - a dzabe su... a teski ko kamen (bili nekad) jer su ovi jos konzervativniji od SCG... E ne moze to tako, jbg...

Onaj sto rece da je problem privatnih fakulteta zarada - ako studira ekonomiju kojim slucajem, bolje je da se ispise - naravno da im je cilj zarada, kako direktna - tako i indirektna kroz buduci rast industrije ako skoluju dobar kadar, jer privatni fakultet nije drzvno dobrovoljno drustvo pa da dobija taxpayer money za istrazivanja, opremu, profesorske plate (a profesorksa plata KOSTA, bar u normalnoj zemlji gde je profesor, doktor nauka + post-doc, ugledna i cenjena licnost koja zavredjuje malo vecu platu od TT montera u telefonskoj kompaniji) - dakle, faklultet sebi ujedno mora da obezbedi finansije za dobru istrazivacku i nastavnu opremu i profesorske plate + sve ostalo... na kraju krajeva, tu postoji drzvna regulativa koja propisuje nekakav standardni sistem ocenjivnaja. Sto mrzim tu paradigmu da se naucne ustanove trebaju gaditi $$$... ma bre, ovde saradjujem sa drzavnom istrazivackom usatnovom koja godisnje mlati stotine miliona eura na jednom proizvodu... najbolje je da su trebali da ga stave u public domain.

Moze i "siromasna" osoba da studira privatni fakultet - ako misli da je dobar ili, ne znam, mnogo bolji od ekvivalentnog drzvnog... eto, imas kredit od banke, neki cak daju i stipendije - pa ako "fakultet garantuje posao" hehehe - sta je frka.. kredit posle lako otplatis - jest da, recimo, Megatrend nije CMU, ali i ne kosta $150K ...

Ako je gradivo lako i pustaju "lovatore", pa - znas kako - kada trzisna ekonomija postane glavna, i "veze sa prasici" sporedna stvar - ljudi koji su zavrsili fakultet koji im ne daje znanje ce vrlo brzo dobijati otkaze, pa ce i fakultet doci na los glas... nema tu mnogo filozofije, niti drzava treba tu bog zna sta da odredjuje.

[ Ivan Dimkovic @ 04.12.2003. 10:57 ] @
Citat:

Kvalitet drzavnih fakulteta je jedan od bitnijih razloga za situaciju da vlasnik butika sportske opreme u Srbiji moze da ima vecu zaradu od diplomiranog inzirera masinstva ili diplomiranog ekonomiste...


Mislim da ti je analogija jako losa - vlasnik butika i diplomirani bilo_sta nisu iste kategorije, tj.. babe & zabe - jer vlasnik butika je privatni preduzetnik, a diplomirani inzenjer masinstva je samo profil struke. Fakultet ti svakako nece garantovati da ces imati vise novca od nekoga ko je vlasnik firme i sam kroji svoju sudbinu.

Diplomirani inzenjer moze da otvori svoju "inzInjersku" firmu :-) recimo za projektovanje toplovodnih sistema (lupam, nemam veze sa masinstvom) ili ovaj ekonomista da otvori firmu za ekonomski consulting ako ima vec kefalo, pa ako sve bude islo kako treba - mogu da se satiru od $$ za red velicine vise od nekog tamo sportskog butika.

Na kraju krajeva, ni BillG nema fakultet, pa je ekvivalentan po tome sa gorepomenutim butikmeisterom, pa opet ne verujem da se neko u firmi zali da ima manju platu od njega, a ima Ph.D. + Post Doc + tralal. :)
[ weB_KiLeR @ 04.12.2003. 11:22 ] @
Ljudi vi pojma nemate...
Ovako da ne bude da pricam nesto sto ne znam moj teca je prodekan na ekonomskom pa je radio za te "MINDZAMENT" fakultete i rekao je jednostavno da tu diplomu na zavrsetku mozete da okacite o k****...
Da se ne lazemo i pricamo gluposti to braca Karic Megatrend i ostala sranja su napravljena da bi se uzele pare i to je to.
Inace o kakvom vi poslu pricate, da li ste vi normalni?
Pa gde ste vi videli da neki fakultet obecava posao po zavrsetku?!?!?
Samo jos da vam kazu da po zavrsetku njihovog univerziteta dobijate i kucu, kola, i aranzman za letovanje-zimovanje...
Mislim necu da pricam o tome videcete kad zavrsite to da je to najgora bljuvotina od fakulteta i tu nema mnogo da se kaze.
Zna se koji su fakulteti priznati, evo na primer ETF, taj fakultet je priznat u svetu koliko sam cuo strane firme kupe ove koji imaju dobre ocene na ETF-u...
A tih menadzera ima ko salate mozete lopatama da ih tovarite.
Kakav menadzment kakvi bakraci zanosite se apsurdnim glupostima to je nesto slicno kao oni Zarkovi kursevi sa kojima mozete da radite po svetu i da imate neke plate od 10000 $.
[ Ivan Dimkovic @ 04.12.2003. 11:49 ] @
Citat:

A tih menadzera ima ko salate mozete lopatama da ih tovarite.


Postoje dobri i losi menadzeri, ne verujem da je Ekonomski ili Megatrend predispozicija za dobrog/loseg menadzera - vec samo tvoj rad.

Citat:

Da se ne lazemo i pricamo gluposti to braca Karic Megatrend i ostala sranja su napravljena da bi se uzele pare i to je to.
Inace o kakvom vi poslu pricate, da li ste vi normalni?


Tvoj teca je prodekan na ekonomskom, i smatra da 'su sranja napravljena za uzimanje para' - izvini, decace, znanje kosta i svuda u razvijenom svetu smatra za investiciju - kao i svaka investicija, moze biti dobro ili lose iskoriscena.

Ne branim ja Megatrend, niti mislim da je to dobar fakultet uopste (zapravo, pojma nemam) ali me nervira stav ljudi sa SCG drzavnih fakulteta zaostao iz vremena KPJ kada je skola bila dzabe i kad profesor nije smeo da ima privatni biznis - slusaj, ovde gde ja zivim profesori kao konsultanti u privatnim firmama dobijaju sestocifrene iznose, privatni fakluteti su sasvim normalna stvar, i to nije hebeni greh, vec ljudi naplacuju svoje znanje kako treba i koliko stvarno kosta a ne palamude o tome kako je bilo sta privatno lose.

Ok, Megatrend ima lose profesore, ne daje znanje - pa nista, za 5-6 godina ce svi ekonomisti sa, recimo ekonomskog, da im preotmu poslove jer, kako ti kazes, ovi sa Megatrenda pojma nemaju i mogu da kace diplome o rep i sl.. i onda niko vise nece upisivati Megatrend, jel tako? Sta je tu problem.. prirodna selekcija.

Citat:

Zna se koji su fakulteti priznati, evo na primer ETF, taj fakultet je priznat u svetu koliko sam cuo strane firme kupe ove koji imaju dobre ocene na ETF-u...


Strane firme kupe profil koji im treba, a tu se primenjuje vrlo jasan obrazac - to sto imas :

X = p*predhodno iskustvo + q*zavrsene_skole + m*plata koju hoce + n*preporuke

Ne vidim sto se tu Megatrend ne bi uklopio ako p, m i n zadovoljavaju kriterijum - to sto si zavrsio ETF nista ne znaci (znaci ako si dobar student i imas motivaciju da uspes u zivotu - ali to nije vezano striktno za ETF) - uspeh ne zavisi od drugih vec od tebe, i zato smatram da neko ko studira Megatrend ima iste sanse za uspeh kao i neko sa ekonomskog (ETF valjda nema veze sa menadzmentom, ili sam ja stvarno poludeo) - tj. sve zavisi od njega samog.

Citat:

A tih menadzera ima ko salate mozete lopatama da ih tovarite.


Vidim, da.. ekonomija za 20 godina prosto cveta jer je middle i upper middle menadzerski kadar dobar i odgovarajuce skolovan.

[ Slobodan Miskovic @ 04.12.2003. 14:05 ] @
Citat:
Ovako da ne bude da pricam nesto sto ne znam moj teca je prodekan na ekonomskom pa je radio za te "MINDZAMENT" fakultete i rekao je jednostavno da tu diplomu na zavrsetku mozete da okacite o k****...
Da se ne lazemo i pricamo gluposti to braca Karic Megatrend i ostala sranja su napravljena da bi se uzele pare i to je to.
Inace o kakvom vi poslu pricate, da li ste vi normalni?


Evo ja cu sada da ti kazem da su Univerzitet Braca Karic i Fakultet za Menadzment (Zecevicev) priznati u vecini najpoznatijih i uglednijih fakulteta u evropi. Imam drugaricu koja je sa Zecevicevog faksa dosla u italiju, upoznali smo se ovde u Perugi gde je spremala jezik, polagala je prijemni za jedan od najpoznatijih Fakulteta za ekonomiju Bocconi u Milanu, polozila je prijemni koji je smesan i eto je tamo , sa priznatim svim ispitima. Posle mi je rekla da je Univerzitet Braca Karic u jos boljim odnosima sa tim faksom tj. da se bez problema daju stipendije za nase studente.


Citat:
Pa gde ste vi videli da neki fakultet obecava posao po zavrsetku?!?!?


PRimer je Bk Univerzitet - jednostavno to je jedna korporacija i oni mogu da ti obecaju posao koji ce da bude u okviru njhove korporacije.

Citat:
Zna se koji su fakulteti priznati, evo na primer ETF, taj fakultet je priznat u svetu koliko sam cuo strane firme kupe ove koji imaju dobre ocene na ETF-u...


To jednostavno nije tacno. Ni ETF ni bilo koji drugi dravni fakultet odavde nije u potpunosti priznat u svetu. Dostoji i jednostavan razlog, nasi drzavni fakulteti nemaju uskladjen naastavni plan i program sa Evropskim fakultetima.
Ti sto skulpljaju studente sa dobrim ocenama su retkost a i moras da budes bas bas dobar student da bi nekom upao u oko.

[ Buum @ 04.12.2003. 15:01 ] @
Apsolutno se slažem sa ovim što je Ivan Dimković rekao, samo bih dodao još par stvari.

Poređenje raznorodnih fakulteta (ETF vs Megatrend) je besmisleno. Ako Megatrend treba da se upoređuje sa drugim fakultetima, onda to treba da budu FON, Ekonomski fakultet, BK univerzitet i slični.

Ekonomski fakultet je jedan od najgorih fakulteta na BU - po svim kriterijumuma. Spada u tzv. "stadionske" fakultete. Svake godine prime po 1200 ljudi i, onda, ionako nemotivisani profesori nemaju ni teoretsku šansu da održe koliko toliko kvalitetna predavanja. Nastavni plan i program je vreme odavno pregazilo, a na stranu to što je i preopširan... Učenje iz knjiga pisanih tokom '70-ih godina je više praksa nego retkost. Dakle, jednom rečju - katastrofa! Ah, da! Skoro beše neka afera vezana za kupovinu ispita kad su pohapsili/poizbacivali neke profesore i učenike... Sve ovo znam preko ortaka i ortakinja koji sa manje ili više uspeha studiraju pomenuti faks. Ocena u jednoj rečenici bi glasila - ultra veliko cimanje za prevaziđeno "znanje", lošu praksu i polu-šugavu diplomu.

Stanje na Megatrend fakultetu za poslovne studije znam pošto mi rođeni burazer studira na tom faksu.

Ni na Megatrendu situacija nije idealna, ali je daleko bolja nego na bilo kom državnom fakultetu te vrste!

Tačno je to da se na Megatrend (kao i na BK i ostale privatne faksove) mahom upisuju "mamina" i "tatina" deca jer su uslovi studiranja daleko bolji nego na državnim fakultetima. Jebiga, neće ljudi da se cimaju da dolaze 2h ranije na predavanje da bi zauzeli mesto u amfiteatru... Dakle, ekipa ljudi možda i nije idealna, ali to i nije toliko bitno. Oni će se ionako provući sa nekim bednim prosekom i nastaviti porodični "bizmis", bez potrebe da ikad apliciraju za posao kod nekog drugog poslodavca.

Mnogo su bitniji plan & program i profesori & predavači. O planu i programu najbolje govori to što su postigli deal sa poslovnom školom iz Grenobla - evo nekih informacija sa sajta:

"1. Šta je to Franchised diploma Megatrend/GEM?

Zajednička diploma Megatrend / Fakultet za menadžment iz Grenobla je punovažna diploma Fakulteta za menadžment iz Grenobla koju dobija svaki uspešni polaznik završne godine studija ekonomije i menadžmenta kada je pohađa u Beogradu, na engleskom jeziku, po programu ovog međunarodno priznatog i prestižnog francuskog fakulteta."

Dakle, u Beogradu možeš da odradiš završnu godinu studija i dobiješ stranu, 100%priznatu diplomu. Postoje i razne druge varijante da se sa Megatrenda prebaciš na neki inostrani faks sa kojim imaju uspostavljenu saradnju, ali je to znatno skuplja varijanta.

Dakle, plan i program im je usklađen sa srodnim institucijama u inostranstvu.

Što se tiče predavača i profesora i tu je situacija prilično dobra. Napravljen je takav sistem da je svaki predavač maksimalno motivisan za rad - naravno u pitanju je novac! :)

Evo o čemu se radi - profesori su pored držanja vežbi i predavanja dužni da (skoro) svake godine izdaju novo, prošireno, dopunjeno & ispravljeno izdanje knjige za svoj predmet. Studenti su, naravno, dužni da kupuju te knjige. Na taj način se:
a) obezbeđuje adekvatna literatura za studente
b) profesorima obezbeđuje dodatna zarada (500 studenata na jednoj godini koji slušaju određen predmet X 150 dinara zarade po knjizi). Ako, recimo, profesor predaje 3 predmeta za koje studenti ukupno treba da kupe 5 knjiga, onda bi to bilo 500 X 150 X 5 = 375 000 dinara tj. nešto preko 5500€ godišnje samo za objavljene knjige.

Pored toga, profesori primaju redovne plate od 1000 do 2000€ zavisno od toga koliki broj predavanja održe. Takođe, tu je i 10-ak stranih profesora koji povremeno drže predavanja iz oblasti koja im je specijalnost.

Imajući sve to u vidu, kristalno je jasno zbog čega su i kako profesori motivisani da studentima što bolje objasne materiju i gradivo, a ne da se iživljavaju kao na državnim fakultetima.

Što se tiče studenata, i oni su motivisani da ostvaruju dobre rezultate. Imam za primer rođenog brata koji ima prosek preko 9,5 i oslobođen je plaćanja školarine! Trenutno je aktuelno neko case-study takmičenje iz marketinga u saradnji sa Mark Planom što je dobra prilika da se upoznaju ljudi iz struke i steknu dragoceni kontakti.

Grdno se varaju svi oni koji misle da je studiranje menadžmenta kod nas obično bacanje para. Ortakinja od mog druga je završila Megatrend i uvalila se kao Brand Manager u BAT (British American Tobacco) gde se razvaljuje od love... I to, naravno, nije usamljeni primer.
[ weB_KiLeR @ 04.12.2003. 21:23 ] @
Necu da se svadjam ali oni koji zavrse te fakultete, po zavrsetku ce videti kako ce imati dobar posao itd...
Inace ni jedan ozbiljan fakultet ne moze da nudi posao studentima, to je samo jos jedan marketinski manevar kako bi se privuklo vise ljudi ali ajde vi budite naivni.
[ Ivan Dimkovic @ 04.12.2003. 23:36 ] @

Ma nije u pitanju svadja.. vec razmena misljenja :)

Zbog te megatrendove "garancije" ih ja uopste ne smatram za neki bog-zna-kako dobar fakultet, ali recimo, svakako BK univerzitet moze da garantuje posao ako imas dobar prosek, jer vlasnici BK su vlasnici gomile korporacija po Srbiji. Jeste to bezobrazno ako preferiraju njihove studente, ali c'est la vie - privatne firme pa im se moze.

Ono sto je bila moja poenta je da ti sam kvalitet fakulteta nece bas biti neki neka prepreka da uspes cak i ako je fakultet Megatrend - i uopste mi nije jasno kako to neko ETF poredi sa Megatrendom... ili je trenutno u modi da EE inzenjer bude menadzer, a menadzer EE inzenjer, sta li?! EE inzenjer bez dodatnih kurseva i skola moze biti kvalitetan menadzer samo pod odredjenim uslovima i u odredjenim firmama (osim ako nije neki whizkid), recimo kao project/product manager ili neki sales ako je firma neki chipdesign itd.. gde je sales/bizdev prilicno pro-tehnicki orijentisan.

Ne znam ali mi Megatrend deluje ipak nekako kvalitetnije nego ekonomski - iz prostog razloga sto smatram da je kvalitetno studiranje sa 1200 ljudi u generaciji nemoguce - pod #1 za profesore (koji pritom osecam da primaju 20-30K dinara mesecno) a pod #2 za studente, jer je bilo kakav kreativni istrazivacki i praktican rad otezan tom gomilom. I uopste mi nije jasno koji djavo primaju 1200 ljudi u zemlji gde je procenat nezaposlenosti nevidjen. Taj broj bi trebalo smanjiti bar za 2 puta, ako ne i vise, ili otvoriti vise ekonomskih fakulteta.

[ sallle @ 05.12.2003. 03:39 ] @
Citat:
Zajednička diploma Megatrend / Fakultet za menadžment iz Grenobla je punovažna diploma Fakulteta za menadžment iz Grenobla koju dobija svaki uspešni polaznik završne godine studija ekonomije i menadžmenta kada je pohađa u Beogradu, na engleskom jeziku, po programu ovog međunarodno priznatog i prestižnog francuskog fakulteta."



I sta mislis, U Kirgistanu na nekom forumu ide neka spika oko fakulteta. I onda neki Kirgistanac kaze kako njihov fakultet ima zajednicku diplomu sa prestiznim evropskim ekonomskim fakultetom iz Novog Pazara. Wow

Svaka cast Francuzima, al zasto bi neki fakultet iz Grenobla bio bolji od nekog naseg fakulteta ? Zato sto pise na megatrendovoj brosuri, ili zato sto se nalazi geografski zapadnije od nas?

[ Ivan Dimkovic @ 05.12.2003. 08:18 ] @
Citat:

Svaka cast Francuzima, al zasto bi neki fakultet iz Grenobla bio bolji od nekog naseg fakulteta ? Zato sto pise na megatrendovoj brosuri, ili zato sto se nalazi geografski zapadnije od nas?


Moze da bude "bolji" ili bolji, kako ko hoce, ako ima program koji je u skladu sa EU regulativom i preporukama, ako doticna persona koja studira eventualno planira da nastavi skolovanje u EU - (napomena iliti disclaimer, nemam uopste predstavu - niti garantujem, da Megatrend postuje sve te uslove), jer ce drzavnim fakultetima, kao i drzavi uostalom, biti potrebne godine i godine da sve standarde i norme propisane u EU usvoji.

Mada tih biznis fakulteta ima mali milion, o MBA da ne govorimo - dovoljno je otvoriti "The Economist" pa ces, posle oglasa za sefa agencija za razvoj Mozambika/Etiopije ili direktora neke banke, biti zatrpan razno-raznim menadzment skolama, executive MBA, international management, "real executive MBA", "truly international MBA", itd.. itd.. :-)

Jos jedna prednost je manji broj studenata od ekonomskog, jer kao sto rekoh - studiranje sa 1200 ljudi je besmislica.

Citat:

I sta mislis, U Kirgistanu na nekom forumu ide neka spika oko fakulteta. I onda neki Kirgistanac kaze kako njihov fakultet ima zajednicku diplomu sa prestiznim evropskim ekonomskim fakultetom iz Novog Pazara. Wow


Btw, i mnogo podcenjujes neke "stane" - GDP Kirgistana je $2800/Y, a stopa nezaposlenosti 7.2% - dok je GDP Srbije und Crne Gore $2,370, sa stopom nezaposlenosti od 32% ... znam da je nacionalni sport da volimo da koristimo nacije u pezorativu i da je, recimo, predsednik Uzbekistana mozda skuvao nekog politickog protivnika (kako kazu Englezi :-) ali nije to tako daleko od krecane na Fruskoj Gori, a i nije u Evropi - ima cak i slicnosti ... i oni i mi smo markirani kao tranzit za jugozapadno azijsku drozinu na putu za Jevropu :)..
[ Buum @ 05.12.2003. 11:35 ] @
Ma pazi, stvar je u sledećem.

Sa početkom procesa tranzicije u našoj zemlji krenula je i tržišna utakmica u svim oblastima, između ostalog i u visokoškolskom obrazovanju. Istini za volju, mnogi privatni fakulteti za menadžment i ekonomiju o kojima pričamo su postojali i u vreme bivšeg režima, ali su im mogućnosti za razvoj i unapređenje saradnje sa inostranim institucijama bile smanjene, tako da tržišne utakmice praktično nije ni bilo već se sve svodilo na preživljavanje.

Sada su se situacija i okolnosti, naravno, promenile. Vlasnici privatnih fakulteta su se pokazali mnogo agilnijim i preduzimljivijim od nezadovoljne, nemotivisane i neambiciozne birokratije koja vodi državne fakultete. Uspeli su pre svega da unaprede saradnju sa stranim univerzitetima i to kroz mnogobrojne promene i usavršavanja, a ponajviše prilagođavanjem i usklađivanjem plana i programa studija.

Citat:
sallle:

I sta mislis, U Kirgistanu na nekom forumu ide neka spika oko fakulteta. I onda neki Kirgistanac kaze kako njihov fakultet ima zajednicku diplomu sa prestiznim evropskim ekonomskim fakultetom iz Novog Pazara. Wow

Svaka cast Francuzima, al zasto bi neki fakultet iz Grenobla bio bolji od nekog naseg fakulteta ? Zato sto pise na megatrendovoj brosuri, ili zato sto se nalazi geografski zapadnije od nas?




Što se tiče tog potcenjivačkog stava prema fakultetu iz Grenobla i njegovim poređenjem sa novoosnovanim fakultetom u Novom Pazaru, tu je svaki komentar izlišan.

Mislim da je očigledno da si neupućen. Evo nekih dodatnih informacija o ovom fakultetu:

"Koliko je Fakultet za menadžment iz Grenobla priznat i prestižan?

Fakultet za menadžment iz Grenobla je od 1989. godine uvaženi član francuske Konferencije visokih škola (CGE), akreditovane od strane francuskog Ministarstva obrazovanja.

Od 1993. godine, Fakultet za menadžment iz Grenobla je član Evropske asocijacije doktorskih studija menadžmenta i poslovne administracije (EDAMBA);

Godine 2000. Evropska fondacija za razvoj menadžmenta (EFMD) Fakultetu za menadžment iz Grenobla dodeljuje akreditaciju Evropskog sistema unapređenja kvaliteta (EQUIS), čime je Fakultet za menadžment iz Grenobla svrstan među 30 vrhunskih poslovnih fakulteta u Evropi, u rangu Poslovnog fakulteta u Londonu, INSEAD-a, IMD-a...;

Grenoble Ecole de Management je i akreditovani član Međunarodne asocijacije za unapređenje akademskih poslovnih studija (AACSB International);

Među mnogobrojnim francuskim visokim poslovnim školama, Fakultet za menadžment iz Grenobla zauzima visoko treće mesto;

Magistarske studije na Fakultetu za menadžment iz Grenobla svrstale su ovaj fakultet u pregled 100 najboljih visokih poslovnih škola na Svetu uglednog časopisa Business Week;

Grenoble Ecole de Management se nalazi i u registru agencije EduFrance, javne interesne grupe formirane međuministarskim dekretom francuske Vlade, sa ciljem informisanja stranih studenata o kvalitetnim naučno-obrazovnim perspektivama u Francuskoj;

Grenoble Ecole de Management je uključen i u mnoge druge nacionalne, regionalne i međunarodne obrazovne, naučne i profesionalne mreže, asocijacije, programe i inicijative.

Da biste se detaljno informisali o Grenoble Ecole de Management, posetite zvaničnu Internet-prezentaciju ovog uglednog fakulteta."

[ Dragan Varagic @ 05.12.2003. 12:30 ] @
Kao i uvek, na osnovu odgovora i pitanja po temama može se videti koliko ko ima pojma o onome što piše, ili nema pojma. Tako je i u ovoj temi (mislim da je već nešto slično bilo na ovom forumu).

Priča o ovdašnjem privatno/državnom studiranju je ista kao i sve ostale priče sa ovdašnjeg podneblja. Činjenica je, kako je ovde već neko rekao, da će se vrlo brzo videti koliko je koji fakultet dobar ili ne, upravo po broju osoba koje izlaze na određeni način pripremljene za ono što ih čeka posle studiranja.

Koliko znam, u razvijenijim zemljama postoje veoma ozbiljni kriterijumi za evaluaciju edukativnih ustanova, koji se uglavnom zasnivaju na broju uspešnih pojedinaca po ustanovi koju su završili. Da bi neka edukativna ustanova mogla biti evaluirana kako treba, mora da prođe period od bar 10 godina od momenta osnivanja, da bi se završeni studenti zaposlili i počeli da prikazuju svoje rezultate.

Takođe, u pravu su oni koji kažu da je kvalitet ponetog znanja sa fakulteta individualna stvar pojedinca, ali kvalitet edukativne ustanove zavisi od kvaliteta programa i kvaliteta profesora koji sprovode te programe.

Kao i u državnom sektoru, ovde je najveća boljka "količina" kvalitetnog nastavnog kadra. Procena je da po državnim fakultetima broj stvarno kvalitetnih profesora ne prelazi 3 po fakultetu, a kod privatnih, možda je veći za jednog ili dva profesora, u proseku.

Ovo je naročito slučaj sa Management fakultetima, kojih je najviše u privatnom sektoru.

Do sada sam držao gostujuća predavanja na većem broju privatnih i državnih management fakulteta i smerova (nisam držao predavanja na Megatrendu), i ono što mogu reći o studentima jeste da su oni svuda isti: Preko 90% je na fakultetu da bi ga završilo, a ne da bi naučilo nešto. Drugim rečima, bitnije je položiti ispit nego saznati šta je to što taj ispit predstavlja i čemu to služi. Naravno, odgovor studenata je obično - "Da, znate, mi nemamo vremena, ima puno toga da se uči iz različitih predmeta, kolokvijumi, pismeni..."

Što se tiče Megatrenda i predmeta Marketing (dreamer-type), ako je knjiga koja je literatura "Upravljanje marketingom" Filipa Kotlera, svi fakulteti na kojima se koristi ta knjiga za osnove marketinga, imaju dobar program iz ovog predmeta. Inače preporučujem svima koje zanima management da pročitaju ovu knjigu koja predstavlja suštimu kvalitetnog poznavanja osnova management procesa.

Slična situacija važi i za ostale predmete, bez obzira na vrstu fakulteta (za ekonomiju i management, a i šire) - ako vam je data referentna literatura iz oblasti, dobar profesor predstavlja samo dodatnu blagodet, običo sve već imate u literaturi.

Na žalost, upravo literatura i pokazuje s kakvim profesorima imate posla. Razlog za to je što su se u poslednje tri godine stvari u teoriji managementa toliko izmenile, da oni koji konsultuju knjige iz perioda pre 2000. g. već veoma zaostaju sa aktuelnim znanjima/saznanjima.

Moja najjednostavnija preporuka je, ako hoćete nešto i da naučite na fakultetima za management, da pronađete knjigu(e) iz svakog pojedinačnog predmeta na sajtu www.prenhall.com. Možete je kupiti tu, ili preko Amazona, ili naći na neki drugi način, sve jedno, ali to je najjednostavniji način da dođete do referentne literature (ako ne dobijete kvalitetne impute od profesora). Takođe, možete se interesovati o tematici i preko drugih izvora na Internetu.

Npr. Kada sam pripremao predavanja na predmetu PR (program www.icm.ac.uk) na www.esb.edu.yu (po mom mišljenju verovatno najozbiljnije mesto za studiranje management nauka kod nas, naročito MBA), o ovoj oblasti pronašao sam korisne literature na Internetu na preko 2.000 strana.

Znači, ko hoće - može.
[ El Toro Loco @ 05.12.2003. 13:54 ] @
Citat:
sallle:

I u tome je cini mi se (mozda lupam) osnovna razlika izmedju megatrenda i npr ekonomije. Megatrend ti pokaze kako se koristi windows. Ekonomija ti pokaze kako se pravi windows i kako in general f-jonisu operativni sistemi.



Ako ćemo se igrati upoređivanja kompjuterskom logikom konceptualnu razliku EF/MT vidim ovako:

Na prvoj godini, na EF-u učiš romansiranu biografiju Billa Gates-a, kao i operativne sisteme DOS v.3, 4, 5, 6 i 6.11 (ako se sećam, to je bio poslednji). Takođe, učite i Windows 3.1 i 3.11 ...

E, onda, u drugoj godini dođe profesor Šuvaković (TC) i kaže:
"Sve što ste učili iz političke ekonomije, slobodno zaboravite."
(mrtav sam ozbiljan, iz njegovih sam usta to čuo)

E, tek onda dolazi neka ozbiljnija priča, konkretnije stvari, pa može da se desi da profesor (ili asistent) koji se sprema da ide na neku konferenciju IMF-a ili tako nešto, održi predavanje na tu temu (odjednom skačemo na Longhorn). Ali, uz malo truda i to može da se shvati i prihvati ...

Elem ... sa MTom, ili recimo BK po svoj prilici nećeš biti isto kotiran kao i diplomac EF-a ako konkurišeš na radno mesto u SZS ili recimo Savezu Ekonomista, ili tako nekom, "učenjačkom" (ne treba da zvuči pogrdno, naprotiv!) poslu.

Sa druge strane, sa BK ti zvanično imaš BBA, sa MT imaš BIB skraćenice pored imena, nemaš toliko opširna znanja iz svakoraznih oblasti (od kojih ti masa njih verovatno nikada neće biti potrebna, ali dobro), već naprotiv, imaš uža (da li sam čuo da je neko rekao KONKRETNIJA?) znanja, primenljivija u PRAKSI.

Eto o tome se radi ... zašto su na zapadu odavno razdvojili pojmove ECONOMICS i BUSSINESS? Hm?

E, pa ... EF se bavi ECONOMICS-om, a MT BUSSINESS-om ...
[ Zoran Rašković @ 05.12.2003. 14:41 ] @
Citat:
Necu da se svadjam ali oni koji zavrse te fakultete, po zavrsetku ce videti kako ce imati dobar posao itd...
Inace ni jedan ozbiljan fakultet ne moze da nudi posao studentima, to je samo jos jedan marketinski manevar kako bi se privuklo vise ljudi ali ajde vi budite naivni.


Čoveče, o čemu ti pričaš? Niko ovde nije rekao da će ti Megatrend zagarantovati posao po završetku studija. Te će zavisiti isključivo, tj. najvećim delom od tebe samog.


Ne razumem baš čemu ova rasprava "Ekonomski Fakultet vs. Megatrend"? Svako neka odluči šta je za njega dobro i to je to. Ja lično sam odabrao Megatrend, jer, nije mi do cimanja na Ekonomskom ili nekom državnom fakultetu, gde se profesori bukvalno iživljavaju nad studentima... Predaju jedno isto gradivo 30+ godina, i nemaju šta drugo da rade, već da zahtevaju od svojih studenta da im pokažu znanje koje će biti približno nivou tih istih profesora... Jednostavno, ne gubi mi se vreme na takav način.


Citat:
Što se tiče Megatrenda i predmeta Marketing (dreamer-type), ako je knjiga koja je literatura "Upravljanje marketingom" Filipa Kotlera, svi fakulteti na kojima se koristi ta knjiga za osnove marketinga, imaju dobar program iz ovog predmeta.


Ta knjiga je uzeta kao "source material", jer u ovoj knjizi za marketing od prof. Bebe Rakić, svaka druga reč je "prema Kotleru". Knjiga obiluje sa dosta primera, grafikona i ilustracija.
[ filmil @ 05.12.2003. 14:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
uspes cak i ako je fakultet Megatrend - i uopste mi nije jasno kako to neko ETF poredi sa Megatrendom... ili je trenutno u modi da EE inzenjer bude menadzer, a menadzer EE inzenjer, sta li?! EE inzenjer bez dodatnih kurseva i skola moze biti kvalitetan menadzer samo pod odredjenim uslovima i u odredjenim firmama

... ali menadžer, kvalitetan ili ne, ne može nikako, da postane inženjer.

(izvinjavam se što upadam usred rasprave, al prosto nisam mogao da odolim)
[ Dragan Varagic @ 05.12.2003. 15:22 ] @
Citat:
Judge Dred:
Ta knjiga je uzeta kao "source material", jer u ovoj knjizi za marketing od prof. Bebe Rakić, svaka druga reč je "prema Kotleru". Knjiga obiluje sa dosta primera, grafikona i ilustracija.


To je lepo. Ima još njegovih knjiga, ali je preporučljivo baš to pročitati (ima da se kupi preko www.prometej.co.yu).

Za one koji znaju engleski, evo kompletnog 11. izdanja Marketing Managementa u po poglavljima u ppt-u:
http://www.brescia.edu/academics/syllabus/spring03/mgt403/

:)
[ Stefano @ 05.12.2003. 20:44 ] @
A da li su na megatrendu obavezna predavanja i vezbe odnosno moras li da skupljas potpise za izlazak na ispit ili moze ko hoce da izadje nebitno da li je odslusao predavanja ili ne
[ dreamer-type @ 05.12.2003. 21:24 ] @
Citat:
Stefano:
A da li su na megatrendu obavezna predavanja i vezbe odnosno moras li da skupljas potpise za izlazak na ispit ili moze ko hoce da izadje nebitno da li je odslusao predavanja ili ne


Na prvoj godini (prosle godine) od 9 predmeta, samo je profesorka engleskog trazila da potpise skriptu sa uradjenim vezbanjima koja su se radila na predavanjima... doduse, ne verujem da je nekog vratila sa ispita zbog potpisa...

Ako vec placas skolovanje valjda je normalno da i odslusas to sto si platio...
[ Zoran Rašković @ 05.12.2003. 21:29 ] @
Predavanja i vežbe nisu obavezni. E sad, to je vrlo diskutabilno... Po meni, predavanja bi trebala da budu obavezna, jer te to dodatno stimuliše, znači budeš redovan na predavanjima, u toku si sa gradivom koje se trenutno obrađuje, ne zaostaješ itd...

Potpise uzimaš kad hoćeš, mada ni potpisi nisu obavezni LOL. Ja u indeksu imam svega 1 potpis iz prošle godine hehe.

Postoje kolokvijumi iz određenih predmeta, npr. u prvoj godini... 2 kolokvijuma iz predmeta "Sociologija menadžmenta", i ti kolokvijujumi su u stvari po pola ispita svaki. Ako položiš oba kolokvijuma, položio si ceo ispit, a ako ne, onda izlaziš na usmeni ispit... Međutim ovo sve zavisi od predmeta do predmeta, samo da kažem da kod većine predmeta nema uopšte nikakvih kolokvijuma, već samo usmeni ispit i to je to...

Bukvalno, na ispit možeš izaći ako nisi ni video profesora uopšte, što će reći ako nisi bio na predavanjima hehe. To se naravno ne preporučuje (Disclaimer: Ne snosim nikakvu odgovonost za dalje postupke studenata koji ovo čitaju :D).
[ NikolaVeber @ 06.12.2003. 09:35 ] @
Evo jednog primera iz Nemacke : (nije vezan za raspravu EF vs BK ili MT, ali moze da posluzi) :

sto se drzavnih "visoikh skola" ovde tice, postoje 2 vrste : univerziteti (sa svojim fakultetima) i tzv Fachhoschschule, nesto kao nase vise skole (na engl. university of applied sciences).
Na oba sreces slicne predmete, ali je razlika na kraju studija ogromna.
Prvo, fakulteti traju cini mi se minimum 9 semestara nastave (sa diplomskim), u sta jos mozes dobrovoljno da ugradis semestar prakse i studije u inostranstvu, sto posle podize vrednost studentu.
Dalje govorim na primeru informatike: Sto se tice nastave na univerzitetu, u prve 2 godine sleduje obiman probram iz matematike (malo manje nego na matematickom faxu), informatike i predmeta po izboru (bira se ili dodatna matematike, fizika ili menadzment). Posle 2. godine imas 17 izbornih predmeta od kojih izaberes sta ti odgovara i picis do kraja.
I sto je najzanimljivije : prilikom zaposljavanja ocene igraju manju ulogu od vrste i kvaliteta diplomskog rada i prakse, kao i studija u inostranstvu.

Sto se tice "visih skola", one traju manje (oko 3 godine), imas obavezne semestre prakse (gde budes najcesce potrcko, bez ikakvih poslova gde nesto mozes da naucis - znam par likova sa tih skola), ali nemas toliko siroku osnovu i daleko manje mogucnosti za usko usmeravanje kasnije. Jednostavno te osposobljavaju za operativca u datoj oblasti, bez ikakvih naucno-istrazivackih mogucnosti.

I naravno, da se slozim sa konstatacijom da je najbitnije zalaganje samog studenta. Moze da se dobije posao na konto "dobrog fakulteta", ali jos lakse moze da se izgubi zbog loseg znanja.
[ torbica @ 06.12.2003. 19:20 ] @
Citat:
filmil:
Citat:
Ivan Dimkovic:
uspes cak i ako je fakultet Megatrend - i uopste mi nije jasno kako to neko ETF poredi sa Megatrendom... ili je trenutno u modi da EE inzenjer bude menadzer, a menadzer EE inzenjer, sta li?! EE inzenjer bez dodatnih kurseva i skola moze biti kvalitetan menadzer samo pod odredjenim uslovima i u odredjenim firmama

... ali menadžer, kvalitetan ili ne, ne može nikako, da postane inženjer.

(izvinjavam se što upadam usred rasprave, al prosto nisam mogao da odolim)

zasto mislis?
[ sallle @ 07.12.2003. 02:54 ] @
Verovatno moze da se dokaze na osnovu statistickih pokazatelja (pored ostalih vidova dokazivanja :).
[ sallle @ 07.12.2003. 02:59 ] @
Citat:
El Toro Loco:
E, pa ... EF se bavi ECONOMICS-om, a MT BUSSINESS-om ...


Paz sto sam smislio reklamu za MT.

{ide insert iz nadrealista kad djura kaze "DZasmine, to ti je biiiiznis", i onda neka cica plavusa kaze: "budi u trendu, upisi megatrend"} - ili mozda reverse order...

[ Ivan Dimkovic @ 07.12.2003. 16:02 ] @
Citat:

... ali menadžer, kvalitetan ili ne, ne može nikako, da postane inženjer.

(izvinjavam se što upadam usred rasprave, al prosto nisam mogao da odolim)


Da, ali sa druge (trece) strane, razlika izmedju elektro inzenjera i elektricara je sto ovaj drugi zaista i moze da otkloni elektro problem - a i manje kosta :) I ja se izvinjavam, ali kad smo vec kod esnafskih fora da ubacimo i ovu :)

Btw, ovoga sam se setio jer je na ovogodisnjem IBC-u u Amsterdamu nestalo struje na zajednickom standu gde je bila i moja firma + 4 druge... elem, jedno 15 elektro inzenjera, nekoliko Ph. D. ova... i morali smo 3h da cekamo da dodju monteri da promene neke osigurace :-) Pa je tu i nastao ovaj vic medju nekim.. hm... biz-dev ljudima iz istih firmi :)
[ BAGIRA @ 07.12.2003. 21:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Btw, ovoga sam se setio jer je na ovogodisnjem IBC-u u Amsterdamu nestalo struje na zajednickom standu gde je bila i moja firma + 4 druge... elem, jedno 15 elektro inzenjera, nekoliko Ph. D. ova... i morali smo 3h da cekamo da dodju monteri da promene neke osigurace :-) Pa je tu i nastao ovaj vic medju nekim.. hm... biz-dev ljudima iz istih firmi :)


u redu sto je tamo bilo 15 elektroinzenjera ali cega???

danas se mnogo toga naziva elektroinzenjerom...
Mislim pogledaj samo na ETF (BGD) imas smer za programiranje,i kada ljudi zavrse taj smer dobijaju naziv dipl ing elektrotehnike,
ali oni ne znaju nista o elektroinstalacijama,ne znaju kako radi asinhroni motor,generator,transformator,
ne znaju kako funkcionise trofazni sistem itd..
Mislim ok i ne treba to da znaju,oni znaju softver,programiranje itd...tako da ako su tamo bili elektroinzenjeri softver usmerenja pa makar neki od njih
bili i mr i dr oni nece znati da poprave kvar,promene osigurace itd...
Ali da su tamo bili inzenjeri energetike popravili bi sigurno mada ni to nije njihov posao,na kraju krajeva zato su i izmisljeni KV monteri i majstori..
Pozdrav...



[ Ivan Dimkovic @ 07.12.2003. 23:25 ] @
Hehe - ma u pitanju je bila samo fora - naravno da niko ne ocekuje da neki PhD chip design-a menja osigurac ... jos koliko ljudi u tom Amsterdamu vare, mogao bi neko i da pogine...

Steta pa nisam hteo da demonstriram moje mogucnosti premoscivanja osiguraca licnom otkinutom iz nekog kabla or so - pa da me pitaju da li sam to naucio u Vijetnamu :)

[ djolent @ 14.07.2004. 04:41 ] @
BK, MEGATREND...pa cemu sluze ovce nego da se sisaju
[ polke @ 14.07.2004. 21:20 ] @
izgleda da ce ovde svaki brucos da posalje reply, cisto da bi opravdao svoj izbor.... Ako hoces privatni, upisi ga, ako hoces drzavni, upisi ga i smaraj se... who cares...
[ night rider @ 05.09.2005. 14:14 ] @
Studiram ekonomiju(smer marketing) dok moj cimer studira megatrend...zapalo mi je za oko o njihovoj cuvenoj "debeloj" knizi "marketing" od ne znam koliko strana...pa bih dodao..da kod njih vazi pravilo.."knjige su za kupovanje...a u najboljem slucaju se uci iz skripte...."
tako da ne mesamo babe i zabe..Pozdrav!
[ Bosi @ 06.09.2005. 13:03 ] @
Kao prvo, na zapadu si po zvanju ono sto cime se bavis, a kod nas si po zvanju ono sto si zavrsio.

Znaci, na zapadu postoji armija inzenjera sa zavrsenim kojekakvim kursevima, ali sa druge strane postoji i gomila svrsenih inzenjera koji se bave nekim levim profesijama (menadzmentom npr.). Ni jedan poslodavac nece primiti inzenjera sa diplomom bez radnog iskustva, tako da ako ne radite u svojoj struci i nemate iskustva - dzabe vam diploma.

Dalje, zeleo bih da napravim poredjenje izmedju profesora i fakulteta na zapadu i kod nas.

Kod nas profesor kad se "docepa" fotelje, taj je ne ispusta dok ne umre. Zato nije ni cudo da se na nekim fakultetima crna zastava vijori gotovo neprekidno (TMF naprimer). Asistenti su obicno isfrustrirani magistri koji ne mogu da napreduju u karijeri upravo zbog toga sto i kada doktoriraju, ne mogu da napreduju, jer profesor neda fotelju. I na kraju sve se to veoma lose odrazava na nase celokupno skolstvo gde imamo prosek studija 7 i vise godina, gde imamo prolaznost po roku 2%. Strasno !!!

Po fakultetima na zapadu, scena je malo drugacija. Kao prvo, VECINA fakulteta JESTE privatna, i studenti su ti koji dolaze i placaju studije ! Ako profesor obori 90% studenata, onda se postavlja pitanje sta to taj isti profesor predaje na casovima ? Dalje, neverovatno kako se prijatno iznenadim kada ovde vidim mlade ljude sa doktoratom (26-7 godina stare) !!! Desava se da i nasi profesori odu u inostranstvo da rade, ali brzo dobiju otkaze, ili se prilagode sistemu gde on MORA da se potrudi oko studenta, jer student je taj koji donosi pare, a i studenti njega takodje OCENJUJU !

Uglavnom, nadam se da ce doci i kod nas vreme kada ce studije biti jedna mala stepenica u zivotu, a ne sustina celog zivota, kao sto to mnogi kod nas predstavljaju.

Ipak na kraju svi radimo za platu, pa kako se ko snadje.


[ aleksandaraleksandar @ 06.09.2005. 14:13 ] @
Citat:
Bosi:  koji se bave nekim levim profesijama (menadzmentom npr.).


tuzno. za nekoga ko sedi u melburnu

Citat:
Ni jedan poslodavac nece primiti inzenjera sa diplomom bez radnog iskustva, tako da ako ne radite u svojoj struci i nemate iskustva - dzabe vam diploma.


pa kako ce da stekne iskustvo? radeci ono sto nije zavrsio?

[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 06.09.2005. u 15:13 GMT+1]
[ ypow @ 20.06.2006. 03:16 ] @
Kako ovih dana stvari stoje sa Državnim vs. privatnim fakultetima, neki programerski/3D smer?

FON, Singidunum i ostali?

Da li zaista na FON-u ima toliko nepotrebnog bubačenja, koje bih za državni fakultet stavio kao - .
I da li se isplati davati godišnje 1k+ eura privatnom faksu u odnosu na znanje koje može da se stekne, jer ipak nisu to male pare.

I koja je uopšte ponuda privatnih faxeva za neki od računarskih smerova i kakvi su uopšte

Ili ako ima neko još neki predlog... samo izvolite!

Samo da napomenem da za priv. ne bih davao godišnje više od oko 1k5 eura, ko npr RAF-3000!

[Ovu poruku je menjao ypow dana 20.06.2006. u 16:27 GMT+1]
[ ypow @ 21.06.2006. 14:10 ] @
Ljudi, jel učite ili vas samo mrzi :)
[ ventura @ 21.06.2006. 15:04 ] @
Da kažem i ja neko svoje mišljenje/iskustvo apropo domaćih fakulteta...

Da li bolji državni ili privatni fakultet?

a) Ako želiš da učiš, onda ti je svejedno, nijedan ni drugi nisu bog zna kako različiti, čak mislim da se na privantim fakultetima stiče za nijansku kvalitetnije obrazovanje.
b) Ako ne želiš da učiš, takođe ti je svejedno, ni na jednom nećeš steći više znanja ako ne želiš da učiš.

Privatni ćeš lakše završiti nego državni, to je činjenica. Ali nećeš bitti ništa pametniji nakon završetka državnog.

U inostranstvu je apsolutno svejedno koji si fakultet završio... Da li je u pitanju ETF ili Viša Elektrotehnička, svejedno je... Te priče da je ETF priznat u svetu, bla bla, ostavite za neke kvazipatriotske diskusije i Dnevnik na RTS-u... Činjenica je da je poslodavcu u USA npr. svejedno da li si ti završio, ETF, Ekonomski, Višu elektrotehničku, višu poslovnu, šumarski fakultet i sl... Eventualno će te pitati koju diplomu imaš (ukoliko nije pročitao u CV-ju) i to je to... Misliš da nekoga zanima koji si fakultet završio, ili još veća glupost koji si smer išao ili koji si prosek imao? Ako nemaš kvalifikacije za taj posao nijedan fakultet ti neće pomoći.

Kod nas je situacija za nijansu drugačija. Postoje državne firme koje pored burazerskih veza, ponekad i zaposle nekoga sa fakultetom.. .Ali sumnjam da je nekome cilj da guli 4-5 pa i više godina stolicu, da bi radio za 250-300 evra, tako to otpisujem odmah...

Neke domaće firme više preferiraju diplomce sa Ekonomskog fakulteta nego sa nekih privatnih... Zašto? Pa zato što je cena kupovine ispita na Ekonomskom za nijansu viša nego na recimo višoj poslovnoj, pa računaju da nema toliko ljudi koji kupuju ispite na Ekonomiji, i nadaju se da je taj kandidat bar nešto pročitao i bar nešto zna...

Kredibilitet naših fakulteta ne postoji... Nula, ništica... SVAKI fakultet je moguće kupiti. U pitanju je samo cena. Koja BTW i nije neka posebna... Razlika je smao da li se ispit plaća 50-200 evra kao na VPŠ ili se plaća 500-700 evra kao na Ekonomiji... Kada se diploma kupuje u dogovoru sa nekim ozbiljnijim u upravi fakulteta, cena je znatno povoljnija, a to sve funkcioniše po principu tako što se student legalno upiše, potpiše gomilu blanko prijava za ispite, a onda ta osoba sređuje sve dalje sa profesorima i taj student se treba pojaviti sa vremena na vreme čisto da mu lupe neki pečat, ili da potpiše još blanko prijava... Summa summarum, cena diplome na Višoj poslovnoj je oko 3 hiljade evra, dok je na ekonomiji oko 5-6 hiljada, i to je sve razlika... Dakle dok se korupcija u potpunosti ne iskoreni, i kad postane nemoguće kupiti i jedan jedini ispit, do tad će napi fakulteti biti sprdačina i nerealno je očekivati da bilo ko te naše fakultete uzme za ozbiljno. Čak i kada se korupcija u potpunosti iskoreni, biće teško osloboditi se loše reputacije od pre.

Poenta svega je u tome da je najbolje u trenutnoj situaciji studirati nešto što će uzeti najmanje snage i energije, a posvetiti se sticanju praktičkih iskustava sa strane, jer to obrazovni sistem ne omogućava, i onda se zaposliti u nekoj firmi i napredovati do željene pozicije i time sticati i neophodno iskustvo u radu. I ne treba zaboraviti da fakultet prilikom zapošljavanja izmeđuostalog služi da bi naprimer u Delti mogli preskočiti posao šalterskog radnika ili kurira, i doći odmah na kancelarijski posao, ali ne znači da možete preskočiti sve i doći odmah na mesto generalnog direktora... To se stiče godinama rada i iskustvom... A to većina studenata i svršenih studenata ne kapira...
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2006. 18:10 ] @
Citat:

Znaci, na zapadu postoji armija inzenjera sa zavrsenim kojekakvim kursevima, ali sa druge strane postoji i gomila svrsenih inzenjera koji se bave nekim levim profesijama (menadzmentom npr.). Ni jedan poslodavac nece primiti inzenjera sa diplomom bez radnog iskustva, tako da ako ne radite u svojoj struci i nemate iskustva - dzabe vam diploma.


Od kad je to menadzment postao leva profesija? ;-)
[ ypow @ 22.06.2006. 12:53 ] @
Citat:
Ako želiš da učiš, onda ti je svejedno, nijedan ni drugi nisu bog zna kako različiti, čak mislim da se na privantim fakultetima stiče za nijansku kvalitetnije obrazovanje.
Poenta svega je u tome da je najbolje u trenutnoj situaciji studirati nešto što će uzeti najmanje snage i energije, a posvetiti se sticanju praktičkih iskustava sa strane, jer to obrazovni sistem ne omogućava, i onda se zaposliti u nekoj firmi i napredovati do željene pozicije i time sticati i neophodno iskustvo u radu. I ne treba zaboraviti da fakultet prilikom zapošljavanja izmeđuostalog služi da bi naprimer u Delti mogli preskočiti posao šalterskog radnika ili kurira, i doći odmah na kancelarijski posao, ali ne znači da možete preskočiti sve i doći odmah na mesto generalnog direktora... To se stiče godinama rada i iskustvom... A to većina studenata i svršenih studenata ne kapira...


Na to sam i mislio, koliko se dobija praktičnog iskustva.

Malo si me iznenadio pričom o kupovanju ispita, al šta sad.

Hvala i poz.
[ Slobodan Miskovic @ 22.06.2006. 13:32 ] @
Ventura, nije kupovina ispita tako jednostavna kao sto si prikazao, onaj ko moze da sredi da kupi ispit ili diplomu ista mu ni ne treba jer moze da sredi i posao bez diplome...
[ ventura @ 22.06.2006. 14:01 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ventura, nije kupovina ispita tako jednostavna kao sto si prikazao, onaj ko moze da sredi da kupi ispit ili diplomu ista mu ni ne treba jer moze da sredi i posao bez diplome...


Ne znam da li si nekad kupovao ispite kod nas, ali ja ti tvrdim da je to veoma lako uraditi. Otiđi na bilo koji fakutet, i raspitaj se kod starijih studenata, ili onih blejača po fakultetu, i doćićeš sigurno do nekoga ko može da ti sredi ispit... Ako se raspitaš na malo ozbiljnijem nivou, dobićeš kontakt i od osobe koja ti može sve završiti... Dakle u pitanju je samo rang cena..

Nisam ja pisao taj post da bi rekao ako neko može da plati ispit taj može i da nađe posao preko veze...

Stavi se u kožu poslodavca. Imaš dva kandidata ispred sebe, jedan je završio Ekonomski fakultet, drugi je završio višu poslovnu. Oba kandidata apliciraju za istu poziciju, i apsolutno su isti u svemu osim u diplomi.

Poslodavac zna da se i Ekonomski i VPŠ mogu kupiti. Daće možda manju prednost kandidatu koji je završio Ekonomiju, jer računa da manje ljudi ekonomiju plaća zato što je 2 ili 3 put askuplje od VPŠ-a, ali poslodavac nikako ne može biti 100% siguran da su i jedan i drugi kandidat završili školu pošteno i svojim radom.

Ali ovo otvara i drugu temu, čak i da je poslodavac 100% siguran da su oba kandidata fer završila škole, opet je u nedoumici jer ni naš Ekonomski fakultet nije bog zna šta, predavački kadar je star, predaju se neke stvari koje se više nigde ne koriste u praksi, ne uče se neke elementarne stvari potrebne u svakodnevnom poslovanju itd itd... Uglavnom Ekonomija izbacuje studente kojima je potrebno doškolovanje da bi radili i na poziciji nekog najobičnijeg knjigovođe...

Koliko je školovanje u USA na jednom mnogo višem i praktičnijem nivou, pokazuje i to da sam ja recimo u srednjoj školi imao obavezan predmet Američki Ustav, a izmeđuostalog sam učio i o tome kako se popunjava IRS tax obrazac, kako se osniva dirma, i stekao neka najosnovnija finansijska znanja... A u pitanju je najobičnija srednja škola u vukojebini Missourija... Pitaj nekog našeg srednjoškolca da li zna da ti kaže koja je razlika između AD i DOO, ili nedajbože da li zna šta je uopšte poreska prijava... Na fakulettu u USA je potuno drugačija priča nego ovde kod nas... Student sa većinom profesora ima neki personalni odnos, najmanje što profesor zna je da poznaje sve studente po imenu, ali je najnormalnija stvar da profesori i studenti komuniciraju na svakodnevnoj osnovi... Jer je cilj profesora u USA da studenta nauči nečemu, a ne samo da odradi svoje radno vreme i da ide kući... Izmeđuostalog, to sve utiče na činjenicu da je jedan prosečan student sa nekog najprosečnijeg fakulteta u USA mnogo kvalitetnije obrazovan i mnogo više zna od nekog ko je Ekonomiju završio sa svim desetkama... Ali to je sada druga tema skroz...
[ Black3maj @ 25.09.2006. 22:16 ] @
Evo kako sam ja iz generacije koja je sad upisala fax,a samim tim znam ponesto e ovako drug je otisao na ekonomiju i upisano 1200 ljudi e sad upisano je jos 300 ljudi na daljinu medjutim prosirena je crta do 1900-te osobe e sad neki su odustali
tako da se ne zna kolko je primljeno + oni stranci(da daljici kao ne treba da idu na predavanja al idu).
Iz mog odeljenja je otislo na privatne faxove 5-oro ljudi od nas 31,a svi smo se upisali na faxove................
[ mariobg @ 02.10.2006. 23:43 ] @
Megatrend upisuju retardirane osobe ili imaju predispozicije ili to kasnije definitivno postaju. Bio sam prisiljen da provedem 15 dana sa tom razmazenom decom koja preko noci pozele da idu na mesec.
SKART.
[ Niche @ 16.11.2006. 18:40 ] @
Samo retardirana osoba moze reci za 15.000 ljudi da su retardirani.
[ mariobg @ 17.11.2006. 13:07 ] @
Da se nisi osetio prozvanim? Znas li onu pesmu od bore chorbe " Kako je lepo
biti glup!"
Znam i previse studenata sa megatrenda da bih samo pomislio da sam u zabuni
:)
Znas li koliko gledalaca Srbije gleda Grand shou a koliko kulturno umetnicke
emisije?
Sve je srazmerno kvalitetu :)
Megatrend - samo ime govori - slicnost sa GRAND shouom :)

gubim vreme...
[ Niche @ 17.11.2006. 14:02 ] @
Evo priznajem glup sam covek.


Ti si pametan, ali sta ces nisu se svi rodili takvi, mora neko da bude i ispod proseka, da bi prosek uopste bio prosek.
[ mariobg @ 17.11.2006. 17:51 ] @
Nisi glup nego si isao linijom manjeg otpora. Platis, upises, zavrsis.
Zato i postoje rigorozni prijemni ispiti da bi se ljudi usmerili. Da ne bi
zauzimali mesta i dangubili godinama.
Megatrend moze da bude kvalitetan tek kroz desetak godina. Na pocetku je
svaki dinar potreban a samim tim i svaki student. Vremenom, ustanovu ce biti
sramota da izbaci poluproizvod na trziste sa svojim potpisom, zar ne?
I naravno, da promeni glupavo ime u nesto pristojno.
Za sada je sprdnja.
[ Niche @ 17.11.2006. 18:34 ] @
Za ime se delimicno i slazem sa tobom, ali samo zato sto ljudi u Srbiji nemaju pojma sta su u stvari megatrendovi, uopste generalni pravci kretanja drustva. Ipak je to univerzitet koji je nastao pre 15 godina i ne moze sa da uzme neko ime koje zvuci na odredjenu tradiciju.

Ipak ako vidis da ime ne funkcionise, onda je bolje menjati.
[ mariobg @ 17.11.2006. 22:15 ] @
Sad sam se setio kako se profesor sa novosadske akademije pod gasom letos
sprdao na racun megatrenda kada je vikao megafuckeri :)
Mogli su uvek da se uhvate i za nekog sveca, to uvek pali ;)
Ja sam video dosta ali je tuga kad ne znas za bolje. nemoj da se ljutis. I u
inostranstvu sam naisao na takvu latju na puno mesta!
[ ventura @ 17.11.2006. 22:27 ] @
Ajde da malo pokrenemo temu o ovom veoma interesantnom pitanju... Odnosno zaostavštini iz komunjarskog vremena, da je sve što je državno dobro, a što je privatno loše...

Dakle, po čemu to jedan Ekonomski fakultet prednjači nad jednim Megatrendom, ili Višom poslovnom, ili BK ili šta znam šta još sve ima...

I po čemu se razlikuju recimo privatni fakulteti pa da je recimo BK bolji od Megatrenda recimo...
[ mariobg @ 17.11.2006. 22:45 ] @
Ja vise skole ne bih ni komentarisao ako me razumete...
Pozz
[ Niche @ 18.11.2006. 00:48 ] @
Sta bi tek rekao za privatnu visu skolu?


Salim se, pa dobro razlike izmedju fakulteta postoje, ali ako se malo zagrebe ispod povrsine i ostave po strani price o tezini svog i lakoci tudjeg, onda se vide mnoge slicnosti. Na svim fakultetima postoje laksi i tezi ispiti, ima ispita kod kojih se moze pasti samo sa stolice, ima onih koji su teski. Studenti i na privatnim i na drzavnim fakultetima mnoge, ali mnoge ispite polazu preko puskica ili uz pomoc bubica, ili jos gore menjanjem slike u indeksu.

Pa opet na malu prolaznost recimo na ekonomskom jednostavno utice sujeta i ego nekih profesora koji kao takvi nikad ne bih mogli da predaju na privatnom fakultetu dok ne raskrste sa sobom, a ni na univerzitetima na zapadu. Postoji jedan nas profesor sa BU koji je otisao na zapad da predaje pa je u prvom roku oborio sve studente, njih osam. Odmah sutradan su ga zvali iz uprave univerziteta i pitali ga sta nije u redu, na sta je on odgovorio, pa oni nista ne znaju. I onda se postavilo pitanje zasto oni placaju tog profesora ako on ne moze da nauci niti jednog studenta. To je sve a propo prolaznosti od 4 do 5% na nekim ispitima na Ekonomskom.

Ekonomski fakultet u Beogradu je ipak lider sto se tice obrazovanja ekonomista kod nas, a pre svega jer ima jaku katedru za racunovodstvo i finansije. Srbija je zemlja sa niskim stepenom razvoja i znanje upravljanja timovima, motivacionih teorija ili inovacija nisu puno cenjena ovde. Samo se ceni to ako znas kako sta da proknjizis jer su firme jos uvek na pocetnom nivou organizacije a to znaci visokocentralizovana upravljacka struktura, pogledajte samo Deltu, kao u vojsci.
[ BluesRocker @ 18.11.2006. 16:49 ] @
Citat:
ventura: Ajde da malo pokrenemo temu o ovom veoma interesantnom pitanju... Odnosno zaostavštini iz komunjarskog vremena, da je sve što je državno dobro, a što je privatno loše...

Dakle, po čemu to jedan Ekonomski fakultet prednjači nad jednim Megatrendom, ili Višom poslovnom, ili BK ili šta znam šta još sve ima...

I po čemu se razlikuju recimo privatni fakulteti pa da je recimo BK bolji od Megatrenda recimo...

A zasto ne bi drzava finansirala podjednako i studente privatnih fakulteta pa da vidimo ko ce da opstane? Neka naprave zajednicki prijemni na sajmu i najuspesniji kandidati da mogu da biraju sta ce da upisu a da se finansira iz drzavnog budzeta. Onda bi drzavni i privatni fakulteti bili u ravnopravnom polozaju sto bi proizvelo zdravu konkurenciju koja bi odvojila uspesne od neuspesnih.
[ ypow @ 19.11.2006. 22:59 ] @
Što niko ne spominje singidunum :D

U principu je isto upisao provatni ili državni, na TEBI je da učiš ili ne, samo što ak ne učiš ćeš na državnom da zaglaviš 10god.
[ mariobg @ 04.12.2006. 19:51 ] @
Ko je gledao danas TV Metropolis oko 18:00h, sve mu je jasno! :)))
Javna dodela indexa za pozdiplomske studije na Megatrendu gde je jedan
osvojila i EXTRA NENA, pevaljka :)
Necu vise nista da komentarisem.
A i dala je zanimljiv intervju koji isto necu da komentarisem!
Ma necu ovde vise nista da komentarisem!

Pozdrav svima i puuuuno srece u buducnosti medju laznim diplomama koje su u
expanziji :)
[ Niche @ 04.12.2006. 23:58 ] @
A gde je diplomirala Ekstra Nena?

Ali mozemo da otvorimo temu sta su zavrsili poznati:

Milos Bojanic - Saobracajni fakultet
Milutin Popovic Zahar - magistrirao na Pravnom fakultetu
Snezana Savic - FDU
Neda Ukraden - Filoloski i Pravni fakultet!
Viktorija - Ekonomski
Zoran Dasic (Legende) - Ekonomski





[Ovu poruku je menjao Niche dana 05.12.2006. u 01:28 GMT+1]
[ mariobg @ 05.12.2006. 16:09 ] @
A sto pitas mene... Jesi li se hvalio da vi sa megatrenda najvise koristite
internet, odmah iza FON-a i ETF-a? :)
Ides prvo na tragac google pa u donjem prozoru ispod logoa ukucas extra nena
i on
nadje... Da ti olaksam posao evo ti link:
http://www.extra-nena.com
[ Niche @ 05.12.2006. 21:13 ] @
Nesto ne vidim da pise sta je zavrsila.

Ali nije to ni bitno.

Ovo je slobodna zemlja svako ima sansu da upise fakultet, a za Ekstra Nenu tesko da bi se moglo reci da je pevaljka u pezorativnom smislu.
[ mariobg @ 06.12.2006. 23:29 ] @
Pogledaj u biografiji malo bolje :)
[ _djevojka_ @ 07.12.2006. 03:54 ] @
Kakve veze ima Ekstra Nena sa ovom temom ili sta su zavrsili oni koje nabrajate? Ovi posljednji su zavrsili fakultete prije 10+ godina. Valjda je relevatno sta se desava sada.
[ mariobg @ 07.12.2006. 07:03 ] @
Desava se da ko stigne upisuje pozdiplomske a davali su intervju na tv
metropolis kao da su nesto maznuli na rasprodaji! Ja sam uzeo ovo, ja ono...
Niche se upleo u vrzino kolo i pokusava nekako brojkama i nabrajanjem da
objasni kako ipak sve ide u korak MTD univerziteta :)

Ocigledno je da i mesar moze da upise pozdiplomske recimo iz... Menadzmenta?
Zasto ne bi mogao? Mozda je odlucio da zapne i da, ovaj, magistrira? :)
Pozz
[ Marule @ 07.12.2006. 07:15 ] @
Pa upisi i ti i iskuliraj malo.
Nemoj biti toliko ocajan,preduzmi nesto:)
Zasto samo kukas.......?
[ mariobg @ 07.12.2006. 14:28 ] @
Ti si sigurno sa megatrenda... Kao i Niche...
Da nemaju mozda za astronaute neke pozdiplomske? Uvek sam sanjao o tome...
Pa kad ko stigne, sto ne bi i ja?
[ mariobg @ 10.12.2006. 22:58 ] @
Niche majstore, ponestalo brojki za pravdanje?
Pa nije sve tako crno sto je jedna pevaljka upisala magistraturu na
Megatrendu?
Ko zna dokle ce da dogura!
Mozda je talentovana :)

Kako bi ona to rekla: Tralala i pade s' neba diploma! :))))
[ Niche @ 15.12.2006. 22:09 ] @
Niche is back.:)

Dje s' Mario kuco stara!:)

Evo jos nekih friskih brojki, kolokvijum iz Trzisne ekonomije prva godina:
http://www.megatrend-info.com/forum/index.php?topic=4644.150
A evo i slike:
http://www.megatrend-info.com/...topic=4644.0;attach=7222;image


Evo stvarno ne znam za Ekstra Nenu sta je zavrsila, pise samo muzicka skola Slavenski, mozda mi promice. Ja stvarno ne znam sta ti zena smeta, kao prvo nije pevaljka u smislu Granda, svadbi i slicno.

Sta studenti Megatrenda misle o Grandu:
http://www.megatrend-info.com/forum/index.php?topic=190.0


[ Niche @ 15.12.2006. 22:21 ] @
Sledece godine samo za tebe otvaramo smer Astronautika sa modulom "Photoshop u kosmosu" i obezbedjenom praksom na svemirskoj stanici Mir :), skolarina 25 miliona dolara (20 miliona Rujama za let).
[ mariobg @ 16.12.2006. 05:13 ] @
De si majstore :) Radis neki popis pa te nema? :)
Ove brojke bas nesto i nisam nasao...
Pa sta ce nekome vise od muzicke skole da bi upisao megatrend? Treba svako
da ima sansu, zar ne? Cak i oni bez skole :) Da i oni mogu malo da
magistriraju... Nije pevaljka, nije, nije :) Malo sam stariji i svasta nesto
se secam od pre 15- ak godina :) Ma priznata medjunarodna umetnica :)

Posto vidim da si ti Niche strucnjak za odnose sa javnoscu, sta je uzela da
magistrira? Solo pevanje u kupatilu? Jel ima tako nesto? :))))

Ma sve su nesto fini studenti sa megatrenda a kad dodje vikend igraju po
stolovima na splavovima... A u ponedeljak opet sede na predavanjima i
kolutaju ocima od finoce :)
Jesam li ti rekao da poznajem neke? :)))) Megatrendersice :) Ma fuj
grand shou :)
Pozz
[ Niche @ 16.12.2006. 13:05 ] @
Kako nisi nasao?

Polagalo 339 studenata sa prve godine, polozilo 94, od toga ocenu 6 dobilo 56, ocenu 7 - 23, ocenu 8 - 9, ocenu 9 - 5 i 10-tku 1 student. Prolaznost 27,7%, nije polozilo 245 studenata.
Prosecna ocena 5.45, ukupno osvojenih bodova 3713 od 10170.



Sto se tice Ektra Nene, pa morala je da zavrsi neki fakultet da bi upisala master studije, to je sasvim jasno, ona je studirala na Ekonomskom, gde je valjda stigla do apsolventa, dalje ne znam.


Eh, sad Grand Show i slicno, po tebi naravno ispada da studenti drzavnih fakulteta ne slusaju tu muziku. Ja stvarno ne znam sta da ti kazem na ovo. Verovatno je zato Narodno pozoriste puno kad je neka opera na repertoaru, jednostavno mnogo studenata drzavnih fakulteta slusa tu muziku, pa se uvek trazi karta vise.

A o tome koliko ljudi kaze da ne slusa narodnu muziku, a kad se opuste onda sve moze, da ne pricamo.

Ja ne znam sta ti hoces, da sad ja branim svakog od 17.000 studenata Megatrenda, pa ima svakakvih ljudi i medju akademicima, a ne medju studentima.
[ mariobg @ 17.12.2006. 00:26 ] @
A sta su ti studenti prve godine polozili? Neki kolokvijum? Jedan ispit?
Dali uslov? Ma sve ce to deda mraz $ da sredi podhitno do novaka, kakav god
problem bio :) Nema zime :)

Pa sta ce extra neni fax da bi upisala masteraturu na megatrendu? Kako moze
apsolvet da upise magistraturu? Jel se podmece shuska? $$$

Aj raspitaj mi se za sestru od drugarice, zavrsila je tekstilnu skolu, treci
stepen pa bi da upise nekakav menadzment... Mozda i masteraturu kad moze
doticna gospoja?

Nemoj sad da se pravdas... Na zurkama posle dvanae' s furate Acu Pejovica,
magistra megatrenda :)

17000 "studenata" na megatrendu??!!?!!!!! Ljudi, spasavajmo se, napadnuti
smo iz svemira!

Akademac... Saaamo elita :)

www.mastertrend.com
prijave u toku...
[ Niche @ 17.12.2006. 10:16 ] @
Sad preterujes.

Kolokvijum iz Trzisne ekonomije.

Morala je da zavrsi neki fakultet da bi upisala master studije, to je bar jasno.

Sto se tice tvoje sestre, ako je treci stepen ne moze da upise nijedan fakultet, ali je po starom zakonu mogla da upise Visu skolu (bilo koju), pa eventualno posle da nastavi na fakultetu. Mali paradoks, ali sta ces.


O muzickim ukusima ne treba raspravljati. Kakve ti argumente koristis da bio napadao Megatrend. Aco Pejovic, cccc...pa valjda ovi sa drzavnih slusaju Biseru Veletanlic.


A broj studenata stoji, i Megatrend je sada treci ili cetvrti univerzitet u Srbiji po brojnosti studenata.
[ mariobg @ 17.12.2006. 22:54 ] @
Nije moja sestra nego njena drugarica... Opet izvrces moje reci... A sto ne
bi mogla da upise megatrend sa trecim stepenom? Podmazala bi ona, nije
problem... A i promiskuitetna je :) Kazacu joj da te kontaktira na pp pa se
dogovorite.

Kome jos treba neka skola da bi upisao magistraturu na megatrendu, videli
smo pre neki dan na metropolis televiziji :)

Jana bi mogla da bude i doktor nauka na mtd uz pesmu " Trosi me ove noci"
:)))))
I Stoja ima potencijala, moras da priznas... I atribute!

Napadnuti smo iz kosmosa megatrend fazonom :)
Spasavajmo se!
[ Marule @ 18.12.2006. 00:02 ] @
E mario,nemoj da si toliko ocajan,bolje ti je sedni i uzmu knjigu i uci,posto imam osecaj da si
veciti student na nekom fakultetu pa ti sve ostalo bode oci.


Hoces reci da si pametniji od svih pevacica?Pa umesto sto serunjas na ovom forumu,gledaj da budes pametan kao one,
pa iskoristi taj svoj mozak i zaradjuj pare.Od kukanja nema vajde.

Vise je seljaka na drzavnim nego na privatnim fakultetima,uostalom pogledaj koju muziku propagira TV metropolis,televizija Megatrend univerziteta.


Ovo je najbolja izjava,da ljudi sa megatrenda slusaju jedini Aca pejovica i ostale splav pevace,ma daj bre,u kom si ti filmu,pa cela se Srbija lozi na te gluposti,nemas prava da tako kvalifikujes stvari.
[ Niche @ 18.12.2006. 00:16 ] @
Ova rasprava je usla u totalne besmisle.

Raspravljati se o tome kakvu muziku slusaju ljudi sa neko fakulteta. A TV Metropolis je jedna od RETKIH televizija u ovoj zemlji koja nije nikad pustala narodnu muziku.


Steta za drugaricu tvoje sestre sto nije upisala neku visu skolu ako je promiskuitetna, sigurno bi je zavrsila.
[ mariobg @ 18.12.2006. 01:37 ] @
Oces da kazes da Stoja i Aca Pejovic sa Extra Nenom nisu u trendu? Neda
nisu, nego su u Megatrendu!

U vezi sestre od drugarice: Pa mislio sam da se dogovorite oko nacina
placanja... Ti si koliko vidim iz administracije.
Sta ce joj skola bre? Da b upisala na megatrendu?
[ sekulicB @ 22.12.2006. 17:47 ] @
e majke mi ste preterali sa tim vishe! koji vam je? ako imate neki problem reshite ga. shta se prepucavate dzaba? i ti mariobg, prichash bez ikakvih osnovanih argumenata i pljujesh po tom faksu/univerzitetu, Megatrendu, jelte!! ajde ti nama fino savetuj koji bi to fakultet mi trebali upisati! dobro, ja sam upisao, i za tvoju informaciju nisam na tom Megatrendu, ali me chisto zanima koji je to faks ok to tebi, chisto da vidim gde sam u svemu tome!?!
[ mariobg @ 22.12.2006. 21:01 ] @
Pa vidis da ne znas ni sam gde si i sta si...
E upravo takve zelembace ceka ekipa sa Megatrenda da im uvali maglu.
Posto ne znas a lenj si da procitas sve postove, ostaje mi jedino da ti
pozelim srecnu novu godinu!
Zalosna je omladina kojoj sve sazvaces i napises a nju mrzi daprocita vise
od jednog posta. A puni revolta... A kako samo generalizujes!!!!

PS: Pitaj deda mraza za pomoc.
Pozz
[ sekulicB @ 23.12.2006. 09:36 ] @
drug moj prochitao sam sve postove na ovoj temi! i da ti josh jednom rezimiram, video sam samo tvoje zalbe i kukanja i ostaloo.... koliko sam primetio nashlo se par ljudi koji pljuju privatne faksove! takodje, nashlo se ljudi koji su fino i pametno objasnijli neke stvari, tako da je suvishno bilo shta objashnjavati!!

da li si se ikada zapitao zashto ljudi sa drzavnih faksova pljuju ove na privatnim(ujedno i faksove), dok obrnut sluchaj nije zastupljen, ili redje?!

nisam ja pun nikakvog revolta, nemam ja protiv chega da se bunim, samo sam video da ste bukvalno unishtili temu vashim prepucavanjem!!

hvala, sretna i tebi nova!

p.s. znao sam da ded mraz postoji!! yupii!! :-)
[ Gaj @ 20.09.2007. 14:24 ] @
Da li teze uvek znaci i bolje ? Bio sam na drzavnom fakultetu, toliko ih briga za studente da nece ni prijavljivanje ispita da organizuju kao za ljude, vec kao stoka cekamo u redovima da prijavimo ispit. Svedok sam brojnih ponuda da se ispiti poloze za p..e, a da ne pricam o gradivu. Bar 60% ispita ima svoje skripte i skriptice, pa ce da mi neko kaze da se vise uci na drzavnom !? MALO MORGEN ...A tek frustracije "malih bogova" na katedrama, autoriteti kao u komunisticko vreme...Cesto neki zvanicnici sa drzavnih fakulteta pricaju o nekakvim medj saradnjama ,o uspesima, a pojma nemaju kako to izgleda iz ociju prosecnog studenta, koji nema "kucna" poznanstva sa profesorima...Organizacija im je u raskoraku, kao i nasa drzava, izmedju istoka i zapada, a studentima kao da su noge vezane konjima za repove.......Pozdrav svima!
[ zivanovic @ 02.10.2007. 19:40 ] @
Svaku temu na ovom forumu u kojoj se pojavi reč MEGATREND treba prebaciti u forum Zabava.

Kod mene u KG-u su otvorili odeljenje još pre 4-5 godina i svi propali studenti sa ekonomije (koju sam inače završio u roku) su se prebacili tamo. Tamo su naravno i sve sekretarice, oni koji su zavrsili tri godine srednje pa onda upisali prvo neku Višu poslovnu pa se onda prebace na MEGATREND (u istoj su zgradi) i ostala ekipa kojoj se pod stare dane pružila prilika da postanu intelektualci. Ortak im je svojevremeno radio seminarske na osnovu kojeg su dobijali valjda i ocenu. Seminarski je bio tipa kupiš knjigu i prekucaš desetak strana.

Što se tiče državnih fakulteta tu takođe ima puno loših stvari, pre svega mozak većine koji na njima rade a koji je i dalje u 60-tim godinama (čekanje u redovima za sve i svašta po celo jutro, jedan profesor na 700 studenata prve godine, tretiranje studenata kao poslednje klase i to od strane neškolovanih činovnika od 50 i kusur godina i sl.).

Smatram da se bolje znanje stekne na državnim fakultetima gledajući sveukupno nego na privatnim i ja sebe više cenim a čini mi se i drugi zbog toga sto sam završio ekonomski nego neki MENADZMENT iza ćoška.

Za kraj jos da kažem da sam bio smer Menadžment a da to u svakodnevnoj komunikaciji uopšte ne pominjem jer me je sramota zbog degradiranja te reči
[ Stefano @ 12.10.2007. 23:21 ] @
Citat:
Svaku temu na ovom forumu u kojoj se pojavi reč MEGATREND treba prebaciti u forum Zabava.

Ne s**i!
Citat:
Ortak im je svojevremeno radio seminarske na osnovu kojeg su dobijali valjda i ocenu. Seminarski je bio tipa kupiš knjigu i prekucaš desetak strana.

Na Megatrendu seminarski je uglavnom uslov za izlazak na ispit, kakvo crno prekucavanje desetak strana, minimum je obicno 3 literature, cesto i neka strana literatura. Ne banalizuj, nema davanja ocene samo na osnovu seminarskog. On obicno utice sa 20-tak % na konacnu ocenu.
Citat:
Što se tiče državnih fakulteta tu takođe ima puno loših stvari, pre svega mozak većine koji na njima rade a koji je i dalje u 60-tim godinama (čekanje u redovima za sve i svašta po celo jutro, jedan profesor na 700 studenata prve godine, tretiranje studenata kao poslednje klase

Vidis na privatnim toga nema. Svima je mozak u 2007-oj za razliku od vecine mozgova na drzavnim fakultetima tog tipa za koje je idalje samoupravljanje i socijalizam najbolji nacin uredjenja privrede. Nema maltretiranja studenata i slicno kao na drzavnim fakultetima.
Citat:
Smatram da se bolje znanje stekne na državnim fakultetima gledajući sveukupno nego na privatnim i ja sebe više cenim a čini mi se i drugi zbog toga sto sam završio ekonomski nego neki MENADZMENT iza ćoška.

Smatras? Po cemu? Hajde obrazlozi? Ja znam vrlo dobro zbog cega je znanje sa privatnih fakulteta bolje i primenjivije u praksi od nepotrebnog teoretisanja na drzavnom fakultetu.
A to sto ti sebe vise cenis sto si na drzavnoj ekonomiji, bolje da ne komentarisem. A to sta o meni drugi misle, i da li ce da me cene manje zbog toga sto zavrsavam privatan faks- bole me q***.
Taj "menadzment iza coska", konkretno Megatrend ima tradiciju od 1989 godine, a sto se tice priznavanja, upravo su nam bili gosti iz ICE-a http://www.ice.gov.it/ i potpisan je ugovor o saradnji, sto recimo drzavni ekonomski faks moze samo da "sanja".
Citat:
Za kraj jos da kažem da sam bio smer Menadžment a da to u svakodnevnoj komunikaciji uopšte ne pominjem jer me je sramota zbog degradiranja te reči

Samo cu reci-strasno!!!