[ bobiris @ 08.08.2002. 00:39 ] @
Imam nerešiv problem sa ASP-om, Access bazom podataka i našom ćirilicom!
Naime, sve se "vidi" i sve je u redu dok ne treba da se uradi "online" dodavanje novog zapisa u accessovu bazu. Pošto su zapisi pisani ćirilicom i lepo se vide (ServerHTMLEncode), voleo bih da novi zapis takođe bude u ćirilici. Međutim, kad prebacim tastaturu na ćiriličnu i ukucam tekst novog zapisa, stistem "submit" i sve to bude odrađeno, pogledam, a u accessu se umesto slova ćirilice vide neki čudni znaci. Pokušao sam da opciju ServerHTMLEncode uglavim negde u string koji vrši upis u bazu, ali ne funkcioniše.
Ako neko zna rešenje, molim za pomoć.

P.S. U međuvremenu sam rešio pola problema! Naime, kada postavim charset=utf-8, Access mi prihvati ćiriličnu tastaturu i ćirilica se lepo vidi. Samo, kada je charset postavljen na utf-8, onda se na sajtu ne vidi ćirilica, već samo hijeroglifi. Kada bih znao kako se ovo rešava...???
[ esh @ 11.08.2002. 14:38 ] @
Isti problem sam imao samo sa latinicom.
Napravio sam u bazi tabelu Abeceda sa samo jednim slogom sa nasim slovima "ŠĐČĆŽšđčćž" i kad god je trebalo da se unese neki slog u bazu vrsio sam replace pogresnih nasih slova sa ovima u bazi.
[ zeljo @ 12.08.2002. 11:00 ] @
Zar nemozes da podesis tastaturu na cerilici i da unos bude onako kako zelis !
[ Marko Bijelic @ 12.08.2002. 13:16 ] @
Prvo, izvinjavam se zbog nemogucnosti da ranije reagujem posto sam imao tehnickih problema sa monitorom, tako da sam bio nekoliko dana odsutan sa neta i es-a. Ovako, pokusacu da odgovorim:

Znaci potrebno je koristenje tzv. "Character Sets and Codepages". To otprilike izgleda ovako:

Codepage | Characheter Set | Ime
28592 | iso-8859-2 | Central European (ISO)

to je na primjeru za centralnu evropu. Nazalost ja nisam mogao da pronadjem nista vezano za cirilicu. Sto se tice koristenja CP n Char Seta mozda ih ti vec imas, odnosno ako ne, vidi npr. www.webstandards.org.

Za pocetak potrebno je koristiti svima nama poznate META tagove, primjerice:

Code:
<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html"; charset=Windows - 1252">


Sto se tice ASP koda mozes koristiti sledece:

Code:
Response.CharSet = "Windows-1253" - primjer 


takodje mozes staviti na vrh stranice nesto tipa:
Code:
<% @CODEPAGE = 1256 %>


Sada ce stranica koristiti Arabic set, ili bilo sta drugo samo promjenis code page broj. Takodje tu je i opcija
Code:
Sesion.Codepage = 1256 



Ajde probaj, ako ne ide, pisi... to je ovako ukratko :) u zurbi sam, probaj razne kombinacije, ako ne ide, objasnicu opsirnije.

Pozdrav,
mungos