[ creatinko @ 26.06.2005. 13:23 ] @
Danas sam popunio prijavu za realizaciju Sezampro ADSL paketa (da iskoristim priliku dok je jos uvek setup besplatan)! Ako sve dobro prodje( amislim da hoce), i povezu me na ADSL, zanima me sledece: Posto zivim sa cimerom, i obojica imamo compove, koji je najbolji nacin povezivanja kako bi oba compa cepala preko ADSL-a! Znam da mozemo da nabavimo mrezne kartice, i da se umrezimo, ali mislim da u tom slucaju onaj comp koji je direktno povezan mora biti ukljucen da bi i ovaj drugi imao pristup!
Moze li mi neko reci jos neki nacin za resavanje ovog problema, i da mi malo bolje pojasni, posto mi je umrezavaje slaba tacka! Takodje bih bio zahvalan ako bo mogao da mi navede koliko bi me to sve kostalo!
[ tdjokic @ 26.06.2005. 17:46 ] @
Ima ovde prilicno tema o ADSL, u kojima smo mnogo toga "prezvakali" dok smo ga cekali. Eventualno bi mogao i potraziti, neki provajderi imaju i na svojim sajtovima varijante povezivanja itd. Medjutim, mogu ti i ja nesto reci, ali ne garantujem za tacnost. Postoje eksterni modemi (veorvatno ti modemi sadrze u sebi i ruter funkciju, nazalost ne razumem se toliko) koji imaju 1 Ethernet + 1 USB izlaz, i koliko shvatam, oba izlaza rade nezavisno. Modem ima svoje napajanje, i pretpostavljam da uopste ne zavisi od toga da li je jedan od prikljucenih racunara ugasen / upaljen. Ponovljam - proveri ovo sto sam ti rekao. Mislim da bi i u Sezamu znali da ti to kazu jer je ADSL sad vec prisutan nekoliko meseci, garantovano su se vec sreli sa slucajem kao sto je tvoj. Ima slicnih uredjaj i sa vise Ethernet izlaza, kome to treba. Nekad nekome USB ne odgovara (recimo, korisnici Linuxa) pa moze i bez njega.
[ creatinko @ 28.06.2005. 00:31 ] @
Ja trenutno koristim kablovski net, i prilicno sam zadovoljan kako me je sluzio! Medjutim zbog seljenja iz ovog stana, morao sam da predjem na ADSL! Ono sto si opisao, ima kablovski modem(jedan ethernet, jedan USB) i tako smo i resili problem umrezavanja u bivsem stanu! Medjutim, na sezamovom sajtu pise da uz paket ide iznajmljivanje USB modema, a iznajmljivanje motema sa mislim 4 ethernet izlaza, ali se to valjda nesto dodatno placa! Izgleda da cu morati da pozovem sezam da pitam da li njihovom "USB" modemu pretekako i koji ethernet prikljucak!
[ atena @ 12.07.2005. 09:41 ] @
Treba ti router (to je ono za mrezu u sta utaknes racunare). U stvari, onda imas mrezu nezavisno od interneta, pa ta cela mreza izlazi na internet. Da, trebaju ti naravno i mrezne kartice.

Ja konkretno imam US Robotics SureConnect ADSL Modem & 4-Port Router (u komadu i to je normalno i uobicajeno resenje za tvoj problem, ako si pri parama, stotinak evra). To znaci da mogu da povezem 4 racunara. Treba ti i filter za telefon (par stotina dinara). Postoje i jeftinija resenja - odvojeni modem i router, ali moraces da nadjes nekog strucnog da ti to sve veze.
[ Mister Big Time @ 12.07.2005. 10:34 ] @
router is the only way .... osim ako neces uvek jednu masinu da drzis upaljenu zbog ICS-a...
[ ALIAS011 @ 17.07.2005. 13:00 ] @
da li postoji negde tutorial za podesavanje adsl mreze i vezivanje racunara preko rutera..mrzi me da trazim..hvala
[ Mister Big Time @ 18.07.2005. 00:20 ] @
nema tu neke filozofije, podesis ruter i samo nakcis mrezu na njega... na masinama setujes gateway i to je to.....