[ EagleOne @ 09.08.2002. 15:21 ] @
1. Pozdrav i pohvala ekipi foruma i clanovima na kvalitetnim diskusijama.

Pre nekoliko meseci sam se upustio u izradu e-shop site-a sa josh nekoliko ljudi, nazalost i pre pocetka rada usledili su brojni problemi sa robom, a na kraju i "tehnicki problemi" (ortaku koji je trebao da uradi veci deo posla back-end prog. je izgorela kuca i sa njom komp), to je ujedno bio kraj nezazivelog projekta. Sada nameravam da uradim neshto mnogo manje i drugacije sam(manje vishe), u skladu stim imam i nekoliko pitanja.

2. Develop site-a
Posto se nisam do sada ozbiljnije bavio razvojem web aplikacija, uglavnom sam radio design kroz dva site-a, interesuje me koje vestine smatrate neophodnim za razvoj e-commerce shopa ? Da li ste ih razvijali kroz ASP ili PHP ? Posto vladam odredjenim znanjima iz vecine programskih jezika, smatram da mi ne bi bio problem savladavanje nekih od ova dva. Stim sto me interesuje da li ste imali iskustva PHP-om u ovom poslu, jer koristeci ga bih mnogo brze zavrsio stvar (PHPdrug bi se ukljucio u posao)? Da li postoje odredjene aplikacije koje pomazu u izradi ovakvih site-ova (tipa dreamw za http ili cak neki wizard-i) ?

3. Copyright i ...
Da li ste imali problema sa kompanijama cije proizvode prodajete ? Jer nikako ne bi bilo zgodno da vas tuzi npr. "Nike", kako ste resili ovaj problem i da li ga je uopste potrebno resavati ? Kako stoji stvar sa prodajom falsifikovane robe ?
Posto je mnogo povoljnije otvoriti firmu za ovakvo poslovanje u USA nego recimo u Evropi ili Canadi, koje je uslove potrebno ispuniti za tako nesto (drzavljanstvo i sl.) ?

Pozdrav!
EagleOne
[ Miloje Sekulic @ 09.08.2002. 17:00 ] @
Citat:
Posto se nisam do sada ozbiljnije bavio razvojem web aplikacija, uglavnom sam radio design kroz dva site-a, interesuje me koje vestine smatrate neophodnim za razvoj e-commerce shopa ?


To zavisi od toga koji deo posla mislis da radis u razvoju e-commerce shop-a.
Tvoje predjasnje iskustvo govori ti valjda da su osnovne prepreke off a ne on-line.

Ukoliko:
a. imas deo tima koji se bavi nabavkom, distribucijom i sl;
b. razvijas lokaciju za nekoga ko se off line stvarima bavi;
c. prodajes proizvod koji moze da se distribuira putem Interneta (softver).
Ovaj post je potpuno neinteresantan za tebe. Mozda je tako jer vidim da se raspitujes za developerski deo posla.

U celoj toj prici oko e-commerce-a problem se i krije u delu upravljanje&logistika.
Jednostavno imamo bolje programere nego menadzere. Ta kultura se nije razvijala.

Zato razmisli jos jednom pre nego napises i jednu liniju koda imas li obezbedjenog coveka koji ce da nosi robu na postu!
Mnogo je poucnih anegdota o poslovima koji su propali zbog trivijalnih propusta a deo posla koji se ticao web-a je bio besprekorno uradjen.

Ukoliko te se ovaj deo ne tice, recimo da razvijas e-prodavnicu koju ces da nudis okolo, upitaj se zasto bi neko kupio resenje od tebe kad vec ima gotovih a mozda cak i besplatnih za koje treba angazovati nekoga da engine prilagodi potrebama.

Pozdrav Miloje
[ Dragan Varagic @ 09.08.2002. 19:02 ] @
U potpunosti se slazem s Micinim misljenjem. U ovoj drzavi postoji veliki broj ljudi koji svasta znaju da rade, oni koji koji stvarno znaju da programiraju su veoma retki, a i cesto rade za inostrane firme odavde, ili odu u inostranstvo. S druge strane, ovde egzistira ogromna vecina COPY/PASTE programera, kao i poveci broj "strucnaka" koji ulecu u price o kreiranju e-shop-ova, a nisu naucili sta znaci projektovanje baze podataka.

Citat:
EagleOne:
Posto se nisam do sada ozbiljnije bavio razvojem web aplikacija, uglavnom sam radio design kroz dva site-a, interesuje me koje vestine smatrate neophodnim za razvoj e-commerce shopa ?


Interesantno je da veliki broj osoba generalno poistovecuje pojam e-business i e-commerce, i u svetu i kod nas. EagleOne nemoj pogresno da me shvatis, ali, kao sto je i Mica rekao, pre samog shopa ima mnogo koraka koji bi trebalo da se dese da bi na kraju stvarno zaradjivao online. Isto je i u offline okruzenju. S druge strane postoje i drugi delovi sajta koji sadrzi neki shop, a koji su bitni s aspekta programiranja.

Oduvek sam se cudio resenjima tipa - HTML sajt, a npr. vesti su uradjene u php-u ili asp-u. Po meni jedna od osnovnih prednosti automatizovanog sajta jeste automatizacija unosenja/azuriranja sadrzaja na CELOM sajtu. Kada sam postavljao pitanje zasto tako raditi obicno dobijam dva tipa odgovara:
1. Klijent nema para za vise
2. Sta ce mu to

Postavlja se veoma veliko pitanje naplate veceg broja HTML stranica u odnosu na automatizovano resenje (po mom iskustvu preko 20 HTML stranica), a s druge strane same cene automatizovanog resenja. Za vasu informaciju, veoma kvalitetna resenja kompletno automatizovanog sajta (+ veoma kvalitetan dizajn) s varijantom jednostavnog basketa (narudzbine mailom) nude se i placaju u vecim firmama izmedju 2.000 i 3.000 EUR. Naravno, sve zavisi od zahteva, potrebe, projektnog zadatka...

Da se vratim na konkretnu temu, pored vestina koje Mica spomenuo najbitnije je poznavanje funkcionisanja Interneta i prilagodjenje ovog znanja konkretnim potrebama, u ovom slucaju, prodaje "necega". Ni ovo mi nikada nije bilo jasno - ne mozes prodavati bilo sta, ako hoces da prodajes kvalitetno. Ovo me podseca na varijantu "sada su popularne DVD-teke, hajde i ja jednu da otvorim". Mozda se posreci, ali za bilo koji posao potrebno je znanje posvecenost i sposobnost njegovog organizovanja (najbitnije).

Citat:
Posto je mnogo povoljnije otvoriti firmu za ovakvo poslovanje u USA nego recimo u Evropi ili Canadi, koje je uslove potrebno ispuniti za tako nesto (drzavljanstvo i sl.) ?


Sta je to jedinstveno sto bi ti uradio da bi ljudi bas od tebe kupovali nesto? Ako je toliko bitno prodavati napolju, mozes koristiti neki od servisa koji ti besplatno nude i shop (koji dizajnerski mozes da prilagodis), i proizvode, ti samo treba da to nekako ispromovises svoju prodavnicu, pa da krenes sa zaradom. Pogledaj primere prodavnica na adresi ecommerce.about.com.

Nadam se da se ne ljutis na tonu, ali pre same price o prodaji necega potrebno je mnogo toga odraditi da bi ta prica uopste imala smisla. Koliko imas godina
[ Vukan Karadžić @ 09.08.2002. 20:12 ] @
Zamolio bih gospodina Varagica da navede nase najjace e-shopove ili ljude koji imaju najbolje e-shopove.
Siguran sam da on raspolaze tim podacima.
[ Miloje Sekulic @ 09.08.2002. 20:49 ] @
Na adresi:

http://www.e-trgovina.co.yu/Yu_web/yu_web.htm

Nalazi se prema tvrdnji autora "kompletna lista jugoslovenskih web prodavnica"

Na istoj strani mozete da se prijavite na mejling listu sa obavestenjima o promenama na spisku.

Ukoliko je neki Yu web shop izostavljen mozete ga dodati na adresi:
http://www.e-trgovina.co.yu/Yu_web/addlink.htm

Pozdrav Miloje
[ Vukan Karadžić @ 09.08.2002. 21:20 ] @
Hvala na odgovoru.
Znam za ovu listu, ali to nije ono sto sam trazio. Ovde se nalazi gomila "tzv. e-shopova" koji su "tzv" izmedju ostalog i zbog toga sto ne primaju kreditne kartice.
Ja sam pre svega mislio na e-shopove tipa robnakuca.com (jer ne znam za drugi).
Mozda bi trebalo preformulisati moje pitanje: e-shopovi koje vode nasi ljudi, a namenjeni su internacionalnom trzistu (tu je lova, bar po meni, i tu bi trebalo traziti najjace) .
[ EagleOne @ 10.08.2002. 01:25 ] @
Ne znam da li sam ja toliko lose formulisao moja pitanja u pocetku threada, ili je po sredi nesto drugo, ali u vasim postovima ja nisam nasao odgovore koje sam trazio .... Neposredno g. Varagicu, ja sam pitao vrlo konkrektno, a dobio sam neku opstu pricu (zasto ?) ... Uostalom nebitno za dalji tok rasprave, cisto kao prim. aut. kada god postavljam slicna pitnja nailazam na odgovore developera isfrustriranih, kupcima, cenama,neprofesionalizmom, neznanjem itd. (ovo nije upuceno vama) , dakle moj cilj nije da pravim takve site-ove za njihove narucioce (niti nameravam da se bavim dizajnom takvih stvari profesionalano, "strucnjak sam za nesto ozbiljnije), vec me cisto interesuje, par stvari PHP ili ASP, problem copyrighta i tm (misljenje venture bih voleo da cujem).... Sto se tice robe i trgovine, nisam ni planirao da pishem sta i kako (nije ni potrebno), inace sto se tice trade-a nisam newbie, cak sta vishe, ali to i nije prica vezana za ovaj thread. Godine ?, ne znam zasto je to bitno, siguran sam da ste svesni relativnosti te kategorije, mladji od vas jesam (nije valjda da je post bash toliko detinjasto zvucao?).

U svakom slucaju zahvaljujem na odgovorima, Miloju , D.V.-u i Foxu, NHF zbog tona, it's late, i'm too tired...

Pozdrav
[ Marko Bijelic @ 10.08.2002. 08:33 ] @
/ Nisam stigo da procitam sve poruke, nestade me upravo struje , ali pokusacu da odgovorim /

Par cinjenica o tehnickoj strani izrade web shopa:

Izbor rjesenja

1. ASP - Mocan jezik za profesionalno Internet programiranje. Za izradu web shopa predstvalja vrhunski alat, naravno u slucaju da nisi jos jedan od paranoika kojima je MS neprijatelj br.1 koji zagovaraju tezu kako su njihova rjesenja losa i nisigurna.
2. ASP.NET - Sledeci korak naprijed u odnosu na "stari ASP" koji donosi radikalne izmjene.
3. PHP - najmocnije opensource rjesenje.

Naravno postoji par pitanja. Da li ces se odluciti za MS ili opensource. Takodje ne znam da li ti je isplativo sada uciti "stari ASP" kada uveliko postoji ASP.NET koji je dosta drugaciji od "starog". Mada ne znam koliko si spreman da se petljas sa .NETom i koliko vremena planiras da posvetis ucenju i programiranju. Takodje vrlo je nezgodno kao pocetnik da odmah radis stvar koja se zove Web Shop. Kao sto rekoh za "tezinu" jezika, kod nas hara misljenje da su Internet jezici znatno jednostavniji u odnosu na "normalne" programske jezike tipa C/C++, sto je djelomicno i tacno. Npr. po sintaksi je ASP slican Visual Basicu.

PHP ima tezu sintaksu u odnosu na ASP. Takodje je u nekim stvarima bolji + sto je opensource....

Takodje tebi ce za savladavanje jezika biti potrebno oko mjesec-dva (u slucaju kako vec kazes da radim malo jace stvari). Onda racunaj koliko ce ti biti potrebno za izradu takvog softvera, takodje minimum dva mjeseca, odatle slijedi da ces svoj shop moci ugledati online tek za nekih 6 mjeseci. Takodje jednom covjeku je stvarno komplikovano da radi jedan tako veliki projekat, znam probao sam na svojoj kozi. Prije izrade treba se duboko posvetiti raznim pitanjima tipa kome je namjenjen shop, sta cu prodavati, etc. Onda muke sa dizajnom, karticama, etc.

Generatori

Postoje razni softverski alati cija se cijena krece oko $300 pa navise (mada mozes naci probne verzije, pa petljati sa krekovima, etc.) za generisanje web shopa. Njihov princip se zasniva na izradi gomile HTML stranica sa gomilom ruznih slicica, javascripta, jednostavno, prenatrpano, tesko za kontrolu, ne profesionalno i jednostavno ne prakticno.

Iz gomile takvih alata izdvaja se program Code Chare (ja sam koristio v2). Pomocu njega mozes generisati web shop u ASPu za 10 minuta, za koji ti recimo normalnom metodom treba nekih 20 dana. Ali opet tu su gore navedeni problemi i los dizajn. Takodje takav shop je uglavnom u nekoj "osakacenoj" varijanti tako da na njemu treba jos mnogo raditi.

Naravno u Internet programiranje nemozes krenuti bez znanja "cistog" HTML/CSSa. WYSIWYG u ovom slucaju odpada.

WYSIWYG

Postoje dva kvalitetna alata za izradu na ovakav nacin:

- Macromedia Drumbeat 2000 (ne znam jel ima novija v. a meni se nije bas svidio, ali pogledaj dok je jos dz.
- Macromedia Dreamweaver UltraDev 4/MX (dosta kvalitetno vizuelno rjesenje, recimu pomocu UltraDeva je radjen sajt www.domovina.com)

Neznam sta da ti kazem za kraj. Ako neces da se zadrzavas na Internet programiranju bolje ti je da izaberes neku vizuelnu WYSIWYG varijantu, ili generator tipa Code Chargea. A mozda je najpametnije da dobijes gotov shop za hiljadu-dve EVRA....
[ Dragan Varagic @ 10.08.2002. 11:37 ] @
Citat:
EagleOne:
...u vasim postovima ja nisam nasao odgovore koje sam trazio .... Neposredno g. Varagicu, ja sam pitao vrlo konkrektno, a dobio sam neku opstu pricu (zasto ?) ...


Pitanje me je podsetilo na pricu o kojekakvim varijantama tipova koji nesto "nauce" i odmah krecu da prodaju svoja "resenja". Nedavno sam naleteo na jednu softversku kucu sa dobrim vezama koja je pokusala da proturi "e-biz serversko resenje", a proturila je lazne reference itd.

Sto se tice pitanja o e-shopu, bez obzira sto sam pobornik resenja koja funkcionisu u ovom okruzenju (za sada bez kartica), po mom misljenju jedan od najozbiljnijih poslovnih modela koji se baziraju na prodaji dijaspori jeste sajt Balkanmedia.com. Nedavno sam ponovo pricao s vlasnikom, Pedjom Marjanovicem, i njegov smisao sa posao me je stvarno impresionirao, jer je to jedan od retkim malih privrednika koji razmislja pet godina unapred!!! A da ne spomenem da je covek dosao iz Nemacke i prosirio posao u BG-u. Njegov obrt od prosle godine je veoma impresivan za nase uslove. Za one koji ne znaju to je prva domaca onlie prodavnica, koja postoji od 1995. g.
[ Marko Bijelic @ 10.08.2002. 12:13 ] @
--- malo smo zaobisli temu --- posle tehnickog posta evo malo i iz drugog ugla ---

Cini mi se da ista osoba drzi i www.pretrazivac.com ??? Sjeca li se iko sukoba tog servisa sa Krstaricom u fazonu "komsijske krave" kada je Krstarica registrovala domen www.balkanmediJa.com ?

bTw, da je rijec o odlicnom poslovnom modelu balkan medie svjedoci i to da su se odrzali nekih 7 godina, prosirili biznis te prebrodoli IT recesiju. Jebiga, ja sam '95 im'o devet godina :D bTw, ovaj servis uopste nema nesto revolucionarno. Sistem se zasniva na prodaji "Majke Srbije" gastrabajterima. Znaci Yu filmovi, muzika, pice, hrana, etc. Mada glavna stavka im je ta sto su bili prvi i sto su znali zadrzati svoju prednost. Jedna od stvari zbog koje recimo ja posjecujem balkanmediu su kolumne poznatih licnosti s nase estrade, ja primjerice licno citam Corbu, Neleta i Ramba. U svakom slucaju odlican biznis ! Slicnu stvar je pokrenula i gore navedena www.domovina.com , koja ide i korak dalje ponudama tipa "Posaljite roditelje u banju na lecenje", stvarno impresivno, slicno nesto je radio i bazar.beograd.com , da li taj servis jos postoji.

Citat:
EagleOne::
3. Copyright i ...
Da li ste imali problema sa kompanijama cije proizvode prodajete ? Jer nikako ne bi bilo zgodno da vas tuzi npr. "Nike", kako ste resili ovaj problem i da li ga je uopste potrebno resavati ? Kako stoji stvar sa prodajom falsifikovane robe ?
Posto je mnogo povoljnije otvoriti firmu za ovakvo poslovanje u USA nego recimo u Evropi ili Canadi, koje je uslove potrebno ispuniti za tako nesto (drzavljanstvo i sl.) ?


Po meni, ako je roba legalna i sve po propisu kakve probleme mozes da imas ? Sto se tice otvaranja firme u USA bilo je dosta price o tome na ovom forumu, pogladaj prethodne teme (posebno obrati paznju na Venturine postove - on je expert u vezi toga :) Kao sto Ventura rece, otvoriti LLC moze svako, znaci nije potrebno biti USA drzavljanin, odnosno potrebne su samo pare.

Falsovana robe ?? Jebiga, sve zavisi od robe. Mislim dje mozes naci recimo falsfikovane najke ? Mada prodaja pica, cigara, i sl. stvari bi isla odlicno.

Citat:
Varagic::
Oduvek sam se cudio resenjima tipa - HTML sajt, a npr. vesti su uradjene u php-u ili asp-u. Po meni jedna od osnovnih prednosti automatizovanog sajta jeste automatizacija unosenja/azuriranja sadrzaja na CELOM sajtu. Kada sam postavljao pitanje zasto tako raditi obicno dobijam dva tipa odgovara:
1. Klijent nema para za vise
2. Sta ce mu to


Nek se samo prodje sto jeftinije... to je glavna misao domacih direktora kada krecu u taj Net biznis, bez veceg ulaganja, bar. 1K Evra pa navise, nema nista od profita putem Interneta, mislim kada ce ljudi svatiti da recimo ako nekom dadnu 300 EUR da im odradi staticki sajt sa informacijama kada je firma nastala, sta radi, ko je i direktor i brojem telefona, umjesto da angazuje profesionalca i za dodatnih 500$ EUR mogu pokrenuti mini biznis putem Neta, gdje se ulozena sredstva vracaju za 2-4 mjeseca.

Citat:

ali za bilo koji posao potrebno je znanje posvecenost i sposobnost njegovog organizovanja (najbitnije).


upravo to ! bez jakog koncepta, odnosno poslovnog modela nema nista, sto je upravo i izavalo krah dotcom kompanija.
[ MaRaToNcI @ 12.08.2002. 00:16 ] @
samo gledam i citam:)
[ EagleOne @ 12.08.2002. 14:58 ] @
Citat:
Mungos:Sjeca li se iko sukoba tog servisa sa Krstaricom u fazonu "komsijske krave" kada je Krstarica registrovala domen www.balkanmediJa.com ?

Bash sada gledam www.lux-ottica.com, i www.luxottica.com, i cene proizvoda ... Ne znam, ovo pre ili kasnije postaje problematicno (npr. otvorite www.microsoftt.com i kupujete u Avganistanu ms proizvode po promotivnoj ceni, a prodajete ih svetu po nizoj nego m$)...
Citat:

Falsovana robe ?? Jebiga, sve zavisi od robe. Mislim dje mozes naci recimo falsfikovane najke ?
Heh, kada bih ti pricao ne bi verovao, pa nabaviti kloniranog Dzordz Bush J. danas nije problem (mada sta ce ti falsh roba:)), siroka je kina .....

Da li je neko imao iskustva sa Microsoft-ovim Commerce Serverom 2000 ? Koliko kvalitetno moze da odgovori na zadate mu zadatke? Potrazicu ga sutra, ako nishta drugo cisto da vidim da li je dorastao velicini hvalospeva koje je MS ispevao u njegovo ime :)...
[ ventura @ 18.08.2002. 00:06 ] @
EagleOne: U tome i jeste cela poenta... Mada ja naocare nabavljam od 3 generalna distributera i 2 sanera... I jos uvek mi manjka robe.. Nemogu da nabavim koliko se proda.

A uz to stigla mi i tuzba iz LuxOttica S.p.a., da smesta ugasim firmu, i pozatvaram sve, i imam rok do 22 Avg, kad ce da pokrenu 'krivicni postupak'.
Tuzba od 10 strana, i na kraju, suma sumarum, sve sto su nasli 'Stavio si Chanelov logo na sajt neovlasceno' ... Predpostavljate kakav ce biti moj odgovor...
[ Steelman @ 01.09.2002. 19:33 ] @
Najgora stvar u danasnjem advokatski orientisanom svetu je to da je i najmanja
sitnica copywrite-ovana. Koliko znam cak i neovlasceno koriscenje logoa Vise, Mastercarda i sl. na eShopu moze da se zavrsi tuzbom. Samo primer kako treba obracati paznju na najmanje sitnice prilikom stvaranja necega sto ce privuci paznju sveta.

Posto sam imao ideju o otvaranju ne bas eRadnje nego vise prodavnice informacija sa samo jednom knjigom (ima ih gomila vec po internetu) moracu
malo vise da razmislim o procesu kupovine. Do sada sam nameravao da koristim servise tipa iBill i CCnow koji su nudili svoje IMA ali i trazili discount od 13%-15% + dodatni troskovi. Sada kad vidim da ima i jeftinijih a ipak dostupnih resenja moracu da razmislim o toj (ipak mnogo komplikovanijoj) varijanti.