[ broker @ 29.06.2005. 13:07 ] @
Imam JabberD instaliran na Slackware Linux-u. Hocu da omogucim da kako otvorim sistemski nalog na racunaru, takav nalog bude dostupan i kao jabber nalog.

Ne zelim opciju da korsinici samo otvaraju naloge na jabberd niti da im rucno otvaram naloge paralelno sa sistemskim (svi ostali servisi na serveru se oslanjaju na sistemske user/password, pa zelim da tako bude i sa Jabberd).

Kopao sam na netu ali nisam nasao na nesto konkretno kao ovo da izvedem.

Ima li mi pomoci?

Pedja
[ anon315 @ 29.06.2005. 13:31 ] @
Pa mozes da editujes useradd skriptu i da dodas ovu funkcionalnost. Na primer da poziva drugu skriptu, pisanu u pythonu recimo, koja pravi novi nalog na jabberd-u. A za to ce ti trebati neki python lib za jabber.
[ random @ 29.06.2005. 20:56 ] @
Vanja, ne radi se to tako. Šta ćeš da radiš kad korisnik promeni lozinku?

Predraže, nisi napisao koji server koristiš. Pretpostaviću da koristiš jabberd2.

Rešenje je da podesiš c2s komponentu da vrši autentifikaciju preko PAM modula, i da ne dozvoljava registraciju naloga. Nakon prve uspešne autentifikacije biće automatski kreiran istoimeni korisnik u jabberd bazi, a shadow će i dalje biti korišćen za autentifikaciju.

U stvari, kad razmislim malo, mislim da Slackware ne podržava PAM (iz razloga što je Pat Volkerding istripovao da mu se PAM ne sviđa). PAM ima ima, između ostalih, i dve prednosti u ovom slučaju: portabilan je (nisi lancem zavezan za Linux) i omogućava ovakve kombinacije, da se bilo koja aplikacija autentifikuje preko centralne baze korisnika. Stoga bi, u slučaju da si u poziciji da biraš OS, možda trebalo da razmisliš o tome.

Uputstvo za jabberd2 imaš ovde: http://www.jabberdoc.org/section04_6

Sa jabberd 1.4.4 je ovo takođe moguće korišćenjem eksterne auth komponente (xdb_auth_cpile ili tako nešto mislim da se zvala, možda čak i ne koristi PAM ali onda naravno mora da bude instalirana kao SUID root executable, šta da ti radim). Za ejabberd nisam siguran da li podržava ovu vrstu autentifikacije.

[Ovu poruku je menjao random dana 29.06.2005. u 22:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao random dana 30.06.2005. u 00:41 GMT+1]
[ broker @ 30.06.2005. 00:54 ] @
Randome, hvala, mislim da ce mi tvoj info biti dovoljan da nadjem resenje.
[ random @ 30.06.2005. 01:31 ] @
Javi šta si uradio.