[ mucky @ 11.08.2002. 17:23 ] @
Primetio sam da imam bad sectore na hard disku koji je kupljen pre oko 6 meseci. Interesuje me da li pojava bad sectora spada pod garanciju, tj. da li ga mogu vratiti i dobiti novi?
[ JoeKuboj @ 11.08.2002. 17:37 ] @
Pa ako su bad secotri nastali zbog padova napona ili sl., onda neces dobiti novi hdd jer to ne spada pod garanciju [na nekim garancijama pishe da se garancija gubi i usled delovanja Vishe sile...shta god to bilo :))]
procitaj shta ti pise u garanciju pa vidi
[ preki @ 11.08.2002. 17:41 ] @
Pa, trebalo bi. Ja sam bas pitao za ovo, a disk sam uzeo kod dilera /znaci ne u firmi, nego kod njega u stanu/ i rekao mi je da ako se pojave BB, da ce zameniti disk. To inace zavisi od prodavca do prodavca, kao i za bateriju na mobilnom telefonu. Ako nece da zamene, moras biti malo drzak, ne bezobrazan, ali sigurno trazi da ti daju novi disk.
[ Ivan Dimkovic @ 12.08.2002. 10:26 ] @
Moraju da ti zamene disk - ako pokusavaju da ti prodaju pricu o padu napona to nema veze sa mozgom, to se prihvata AKO I SAMO AKO je disk FIZICKI sprzen na nekom delu sa elektronikom, tako da se moza dokazati da je doslo do defekta u naponskoj mrezi.

Sve ostalo je kvar za koji oni dobijaju zamenu od veleprodaje - jedino ti nece zameniti ako su oni to kupili negde na crno, ali u tom slucaju mozes da pretis prijavom pa ce ti sigurno dati novi (i verovatno veci) disk :)
[ mucky @ 12.08.2002. 16:41 ] @
Sada sam zvao dilera i rekao mu u cemu je problem, a on je rekao 'Nema problema, nazovi me oko 17 da sredimo to'. Nadam se samo da nece pokusavati da 'sredi' bad sectore :))
[ Krsta @ 13.08.2002. 01:01 ] @
Sigurno ti je sada kasno, ali ako nisi odneo hard na reklamaciju, ne bi bilo lose da zapises serijski broj harda, da bi znao da ti nije uvalio ponovo tvoj samo oporavljen ili sa prikrivenim bad sektorima.
[ mucky @ 13.08.2002. 11:20 ] @
Nazalost nisam zapisao serijski broj diska, ali opet me interesuje kako on moze 'popraviti' bad sector-e ili sto ti kazes da ih 'prikrije'? Low-level format uvek prikazuje broj bad sector-a koliko ja znam?
[ Krsta @ 13.08.2002. 17:06 ] @
Naprotiv, low level formatom moze hard da se popravi, tj. bad sektori, licno sam sam radio nekoliko puta. Samo je pitanje koliko ce vremena da prodje dok se oni ponovo ne pojave.
[ srki @ 13.08.2002. 18:19 ] @
Citat:
Krsta:
Sigurno ti je sada kasno, ali ako nisi odneo hard na reklamaciju, ne bi bilo lose da zapises serijski broj harda, da bi znao da ti nije uvalio ponovo tvoj samo oporavljen ili sa prikrivenim bad sektorima.


Pa meni su vratili sa istim serijskim brojem ali sam proverio kapacitet i video da nije ni malo smanjen a posle sam saznao da mogu da budu logicki bad sektori. To mi se desilo na Quantum disku koji evo posle toga radi super vec 3 godine. Popravili su sa nekim Quantumovim programom. Inace ako popravi ima pravo da mu da isti hard disk. Ne mora da mu da novi.
[ srki @ 13.08.2002. 18:25 ] @
Citat:
Krsta:
Naprotiv, low level formatom moze hard da se popravi, tj. bad sektori, licno sam sam radio nekoliko puta. Samo je pitanje koliko ce vremena da prodje dok se oni ponovo ne pojave.


Pa u principu vise se ne pojavljuju jer se cela traka koja sadrzi bad sektore izbrise kao da ne postoji. Low-level format u stvari samo promeni parametre hard diska u epromu (gde pocinje koja traka, interleave faktor i slicno). Low-levela se ne treba plasiti jer ako pogresno namestite neke parametre pa disk losije radi ili ne radi uvek mozete ponovo menjati te parametre. Vecina ljudi se plasi da koristi lowlevel format bez ikakvog razloga.
[ Krsta @ 14.08.2002. 02:56 ] @
Srki slazem se sa tobom donekle, samo ja bih licno voleo da ne mora da se Low Level-uje hard, jel kad kupis novo to treba i da dobijes. To najbolje Denton zna on je strucnjak za te stvari.

Imao sam iskustva da takav hard rikne posle tri meseca, a nekad takav radi, kao sto ti kazes i preko tri godine.
[ srki @ 14.08.2002. 11:45 ] @
Ma naravno!!!! Cim ima potrebe za lowlevel formatom to znaci da ima bad sektore i automatski se smanjuje kapacitet diska jer low level format upise da ta traka pocinje u stvari fizicki od sledece trake. Valjda si me shvatio.
Ali ja sam kod sebe pogledao kapacitet i video da nije smanjen i oni uopste nisu koristili low level nego su koristili taj quantumov program koji sam i ja posle koristio zbog drugarovog diska koji nije hteo ni da se formatuje ni da butuje. Bila je neka logicka greska i nesto se izbrisalo u epromu. Znaci nije bio bad sektor.
A ako mu lowlevel formatuju pa tako skinu bad sektor to naravno nije u redu i ne bi smeli to da rade.

Jos nesto u vezi sa lowlevel formatom. Namerno se skine cela traka da glava ne bi prelazila preko tih bad sektora i da ih ne bi sirila dalje. Kapacitet ne mozes da provalis da je smanjen ako ne zapises tacno koliki je jer se smanji za recimo 0.1% ili manje jer hard ima vise od 1000 traka.

[ jc denton @ 14.08.2002. 12:11 ] @
Srki je lepo objasnio problem donekle. Bitno je da se pomene da je nekada nepotrebno izvrsiti low level format na disku. Ko je koristio Ontrack-ov program Disk Manager, zna da postoji i funkcija zero fill, koja u vecini slucajeva 'oporavi' disk. Ne zaboravite na s.m.a.r.t. :)
[ srki @ 14.08.2002. 15:28 ] @
Da, da, da!!!!!
Potpuno sam zaboravio da pomenem s.m.a.r.t. !!!!!!
Svi danasnji diskovi imaju memoriju koja sluzi da smesta podatke sa onih delova hard diska na kojima se pojavio bad sector. Tako da je moguce da disk ima lose sektore i da neko to kao "popravi" i da kada pogledate kapacitet nije smanjen a to je zato sto kada operativni sistem upisuje nesto na te sektore koji su bad hard disk u stvari upisuje u tu memoriju i odatle cita. Naravno ako je broj losih sektora veci nego sto je raspoloziva memorija onda ce neki sektori morati da budu oznaceni kao bad a inace nece. E sada kako videti da li imate lose sektore kod novijih diskova koji imaju tu memoriju. Postoji program koji cita s.m.a.r.t. parametre na kojima pise koliko je preostalo mesta u memoriji za sestanje podataka. Zaboravio sam kako se zove ali ima opis u nekom svetu kompujtera. www.sk.co.yu ako se ne varam.
Nenad je lepo rekao da prvo probate sve drugo pa tek onda lowlevel format ali ako morate lowlevel nemojte ga se plasiti jer ne mozete nista trajno da pokvarite kao sto to neki misle. Uvek je moguce sve vratiti kao pre. Ponekad je moguce cak i bolje da radi ako stavite interleave faktor manji nego fabricki a disk opet lepo radi. Mada obicno su fabricki parametri optimalni. Slobodno eksperimentisite ako vas ne mrzi i imate vremena i iskustva. Low-level treba izbrgavati jer nemaju svi iskustva pa onda misle da je sve u redu a disk moze sporije da radi ili da zeza u nekim situacijama. Naravno tada ga opet low-level formatujete i stavite drugacije parametre.
[ Billy_boy @ 01.05.2004. 21:49 ] @
Malo zakašnjenje, ali me zanima o kojim parametrima pričate. Ja sam na Maxtoru radio low level format s PowerMaxom i nije me tražio nikakve parametre. Ili ih on sam zaključi?