[ borisha @ 12.08.2002. 15:53 ] @
koristim suse 8.0 (kernel 2.4.18) i kde 3.0 na pentium II celeron 400 MHz sa 88 MB RAM -memorije, integrisanom SiS grafickom karticom. Izdvojio sam ukupno 32 MB swap prostora pa me zanima da li je potrebno vise od toga? ponekad free komanda prikaze da je i 3/4 swap prostora iskoristeno.
[ random @ 12.08.2002. 18:43 ] @
U principu sve zavisi šta radiš na mašini, ali ja bih recimo u tvom slučaju stavio 128 MB swapa, i to, onako, da se ne preteruje.
[ Dejan Lozanovic @ 12.08.2002. 21:01 ] @
ne znamo koliki ti je hard disk, i koliko ces programa koristiti u isto vreme, ali ako mozes da odvojis da swap + ram >= 512 MB onda bi to stvarno bilo lepo. Opet to dosta zavisi koje programe koristis i koliko u isto vreme. Moje licno misljenje je da sada imas jako malo swapa. I vrlo lako moze da se desi pri ozbiljnijem radu samo da dozivis da se X restartuje sam od sebe, jer nema slobodne memorije.
[ Lord Storm @ 12.08.2002. 22:46 ] @
Minimalno bi trebalo da izdvojis oko 128MB. Ako imas prostora na disku bilo bi dobro da odvojis jos malo za swap.
[ borisha @ 12.08.2002. 23:42 ] @
a
da li se kde 3.0 sporo podize zato sto imam losu integrisanu graficku karticu (sa 8 MB RAM memorije) ili zato sto imam malo RAM-a i swap prostora ili zbog oba razloga?
[ Dejan Lozanovic @ 24.08.2002. 18:07 ] @
Pa zbog graficke kartice se nece sporo podizati, vec jedino moze da se desi( barem sa ja imamo takav slucaj) da sam stavio 32 bitnu paletu boja, a imao sam i740 graficku karticu i tada se na oko videlo seckanje kada pomeras prozore pod X-ima. a mozda je i razlog nedovoljno memorije pa sistem mnogo swapuje. to mozes da proveris koristeci komandu free i/ili top. komandu top bi ti preporucio da pokrenes u terminalu a zatim da se ulogujes pod X-ima i odma da se vratis u terminal i tada ces videti da li je procesora da je slab pa ne moze brzo da podigne ceo sistem ili je u pitanju malo rama pa mnogo swapuje.
[ Goran Rakić @ 24.08.2002. 23:03 ] @
stavi ti tu min 128MB RAMA ako hoces onako lep look&feel KDE3 sa svim onimn efektima.. ili isključi efekte ili predji na icewm+gmc. Za swap pa kao ide RAM*2 mada sada kada ima mašina i po 1GB RAM-a (ja imam 512 i swap sam stavio na 1GB jer mi ne fali prostora iako se ni ram ne popuni nikada). Ako imaš prostora staci 128-256MB