[ Ivan_K @ 06.07.2005. 11:09 ] @
Postovanje,

Trenutno otvaramo agenciju za internet marketing, tj. promociju poslovnih subjekata. Lokacija je u Hrvatskoj.
Zanima me ako mi mozete dati koji koristan savjet.
O cemu se zapravo radi?
Agencija je zamisljena (po uzoru na nekoliko slicnih) da nudi vlasnicima obrta ili firmi
mogucnost promocije na nasem portalu. Tu bi se se po poslovnim kategorijama mogle postavljati sve korisne informacije (tel, mob, e-mail, adresa, radno vrijeme itd itd). Uz to bi se omogucilo dodavanje svih dodana informacija, opisa posla i sl. Uz fotografije i poziciju na digitalnoj mapi. Mislim da dosta vas ima ideju kako je konstruiran ovoj poslovni projekt.
Prvenstveno me zanimaju savjeti, preporuke i ideje oko promocije, cijena i nacina
poslovanja.
Vjerujem da nisu sva pitanja direktno vezana uz internet, no ukoliko imate iskustva u marketinskom poslu znat cete o cemu se radi.

Promocija?
Razmisljali smo uloziti sredstva u nekoliko medija (radio, lokalne novine). Mislite li da je to isplativo?
Uz to smo mislili u prvom periodu organizirati promotivnu akciju (snizene cijene) koju bi radili promoteri na terenu. Sto znaci da nekih 5-10 ljudi bi izravno stupili u kontakt s vlasnicima obrta i ponudili detalje nase ponude, naravno uz odgovarajuce brosure i primjere kako bi to izgledalo na internet portalu.
Sto mislite o tome?

Cijena?
Primjetio sam nakon detaljnog pretrazivanja na internetu da ovakve i slicne usluge imaju zaista visoku cijenu. I ne samo to, nego vecini cak i dobro ide u tome. Makar su to (vecinom) agencije koje rade bez poslovnog prostora, nemaju ljude koji dolaze na teren, tj. vlasnik obrta je sam duzan dostaviti sve slike i informacije na e-mail. Kod nas postoji poslovnica i zainteresiranima saljemo ljude koji obavljaju fotografiranje i unos podataka u formulare.
Cijene koje sam nasao rangiraju od 1000kn/godisnje (oko 130 eura) do 2500kn/mjesecno (oko 330 eura) (!!!), s time da ove nize godisnje clanarine nude samo text o firmama.

Mi smo planirali totalno drugaciji pristup. Cijena za kompletnu uslugu bi bila 350 kn (oko 45 eura) u trajanju od godinu dana.
Cijene bi digli tek nakon sto se posao duboko uhoda i razvije, s time da nasi klijenti po potpisivanju ugovoru ostaju u istom cijenovnom rangu i u iducim obracunskim periodima.
Zanima me sto mislite o cijenama, treba li ih jos modificirati?

Kad vec pricamo o cijenama, promoterski rad bi se placao 100 kn po sklapanju ugovora s nekim od vlasnika obrta ili firme, mislite da je to malo/puno?


To bi bilo u kratkim crtama, nadam se da mozete malo prokomentirati sve ovo i dodati vase savjete i ideje. Pogotovo ukoliko ste vec imali iskustva u ovom nacinu poslovanja.

Hvala i srdacan Pozdrav.

I.K.



[ Dragan Varagic @ 06.07.2005. 16:59 ] @
Igrom slučaja ( ) radim konsalting za jednu ovdašnju firmu koja ima u svojoj ponudi poslovni adresar, što je u osnovi ono što vi nudite.

Najveći problem se izradom poslovnog adresara je sam sistem prodaje - mislim da i u Hrvatskoj ovaj vid promocije zavisi od broja osoba koje dnevno uđu neku firmu ili prodavnicu i nude neku ponudu za oglašavanje.

Pitanja na koja morate da imate odgovor da bi ste napravili uspešan model poslovnog adresara (vaši i za druge poslovne modele):

- U čemu se vaša ponuda razlikuje od sličnih?
- Kako mislite da organizujete prodaju? - vidim da ste pomenuli zastupnike koji će prodavati promociju na sajtu poslovnog adresara, što je dobro.
- Kako ćete organizovati podatke na sajtu da se lako pronalaze i da su adekvatno prikazani po klijentu?

Promocija:
Mislim da bi bilo dobro da većinu oglašivačkih aktivnosti preusmerite na Internet. Jeftinije je, vaš proizvod je sajt, a treba vam posećenost da bi vaši klijenti imali koristi od toga što vam daju sredstva za promociju.

Cena:
Cenovne strategije prvenstveno zavise od lokalnog tržišta (formiranje konkretne cene), a ako kažete da ste ispitali tržište i videli cene, strategija nižih cena (i jednostavnih cenovnika) je sasvim OK. Naravno, nemojte da vam je to jedina strategija zato što se uvek može pojaviti neko sa nižom cenom.

Postoji još i veoma bitno pitanje kako ćete da se izborite u prodajnoj priči sa Web direktorijumima i adresarima koji ne naplaćuju upis.

Eto, nadam se da sam pomogao, bar malo...




[Ovu poruku je menjao Dragan Varagic dana 06.07.2005. u 17:59 GMT+1]
[ E_busy @ 07.07.2005. 09:10 ] @
Ako mislite raditi nešto u tom stilu (pretpostavljam da na umu imate nešto slično ala croatiabiz.com, wlw.hr etc.) mislim da ćete stvari morati malo drugačije postaviti, odnosno fokusirati se na točno ciljane segmente, ovo što vi iznosite djeluje mi malo preopćenito i nedovoljno strateški razrađeno. Morat ćete malo detaljnije istražiti tržište i razraditi usluge, ponuditi poslovnim subjektima i neke druge stvari osim samog pojavljivanja i promocije putem imenika, croatiabiz npr. ima bazu tendera svih dnevnih novina.
Morat ćete napraviti i kvalitetan marketinški plan cijele priče, dobro razraditi gdje i kako ćete se promovirati, kome i kako ćete nuditi usluge. Ja sam prije nekih 5 godina radio dosta za turizam općenito na tom imeničko-oglasnom principu (hoteli, apartmani, agencije - svi na istom mjestu...), ali sad je pretežni fokus na određenim tipovima turističke ponude i točno definiranom ciljanom gostu.