[ wid @ 14.08.2002. 11:39 ] @
S' obzirom da sam nov u Linux vodama, interesuju me prednosti i mane GNOME i KDE interfejsa... Za pocetak... Instalirao sam CalderaLite distribuciju na svojoj 486DX4/100MHz, 12Mb RAM, 544Mb HDD, CL 5426/1Mb... slabo, znam, ali kada ne moze bolje... Ako neko moze da pridoda koji savet na temu (ali da nije tipa-->> ako mozes dokupi, blablablablablablablablabla)... Razlike izmedju shell-ova me takodje interesuju... nadam se da nisam nikoga smorio... HVALA unapred
[ Illiron @ 14.08.2002. 15:59 ] @
Hm, pa sa takvom masinom ,ne bi daleko dogurao sa KDE-om i GNOMEtom. Bolje uzmi fluxbox(koji ja koristim iako imam p3 800 256mb rama i GeForce) ili Window Maker. Mnogo ce ti brze raditi ali je mozda mana to sto ako dolazis sa windowsa, bice ti malo teze da se snadjes u pocetku, ali zato kasnije...:-)

adresa:
http://sourceforge.net/projects/fluxbox/
[ Lord Storm @ 14.08.2002. 16:36 ] @
Moci ces da koristis i GNOME i KDE, ali naravno da obezbedis dosta swap-a. GNOME ili KDE je tesko da neko odluci umesto tebe. Kad probas i jedan i drugi i vidis sta oni pruzaju sam ces se odluciti. Recimo da je KDE "nasminkaniji i lepsi", mozes ga koristiti i na srpskom...
Sam si izabrao Caledru, to je tvoj izbor, ali licno mislim da bi tebi bilo lakse da koristis RedHat.
Sto se shell-ova tice imas korn shell, born shell i c shell. Razlike izmedju njih nisu toliko velike. Ja preferiram korn. Vise o shell-ovima mozes saznati ako procitas Unix Unleashed ili Shell Programming.
[ random @ 14.08.2002. 18:39 ] @
Eh, eh, pa ima više nego tri shella. U principu je većina njih zasnovana na sintaksi dva tradicionalno popularna shella

1) Bourne/POSIX shell (tradicionalno /bin/sh) -- ash (minimalistička zamena za Bourne shell), bash (Bourne Again shell, glomazna i žestoko unapređena varijanta Bourne shella), ksh (Korn shell -- Bourne-kompatibilni shell sa ekstenzijama za shell programiranje, prvenstveno dizajniran za skripting), zsh (fantastičan shell donekle nalik Korn shellu, ali sa mnogo većim akcentom na editovanje komandne linije, tj. interaktivni rad).

2) C shell (tradiconalno /bin/csh) -- tcsh (C shell sa modernim poboljšanjima za interaktivni rad kao što su dopunjavanje imena fajlova, history, itd.)

Što se tiče grafičkog okruženja predlažem da isprobaš sve što možeš pa da se sam odlučiš (GNOME, KDE, Afterstep, Windowmaker, fluxbox, fvwm, XFCE, icewm, Enligthenment, da nabrojim samo neke od najpopularnijih okruženja).