[ Boki DX-11 @ 20.07.2005. 22:58 ] @
Pravim kucu u Max-u, pa sam polako stigao do prozora... Napravio sam rupe u zidovima i sad treba uraditi lepe prozore, tj. staklo koje bi, naravno, bilo providno...!

Kako da uradim tako nesto, ali da izgleda sto realisticnije...?!
[ manix @ 21.07.2005. 01:00 ] @
Mislim da bi najrealisticnije bilo da sa neta skines neki tutorial ;o) za staklo
a sto se modelovanja tice to verovatno znas ali takodje postiji i poseban plugin za
gotove prozore i vrata da nemoras da ih pravis!!!
[ Boki DX-11 @ 21.07.2005. 18:50 ] @
Gledao sam neke tutoriale sa net-a ali mi nikako ne uspeva da dodam malo boje na staklo kako bi izgledalo onako malo plavicasto ili zatamljeno... Stalno dobijem staklo koje se providi maksimalno i nista vise!!!

Imate li neki model pa da pogledam kako je mapiran...?!
[ milos_vejin @ 22.07.2005. 10:42 ] @
Problem sa realisticnim staklom je utome sto ako iza njega(prozora)
nema niceg odnosno zidova zavesa... i ako oko kuce nema okline- drveca, neko dobro nebo kao pozadina, nece biti niceg da se providi i niceg da se reflektuje tako da se sa prostim modelom to tesko postize.
Sto detaljnije uradis model i oklinu to ce ti i stakla kao i sve ostalo
izgledati bolje a sam materijal stakla nije nikakva mudrost
Bez obzira koji render koristis (default ili vray...) formula je slicna
malo providnosti malo reflect-a malo refracta boja po zelji, experimentises i dobijes solidan rezultat.

nadam se da sam ti pomogao



[Ovu poruku je menjao milos_vejin dana 22.07.2005. u 11:50 GMT+1]
[ Boki DX-11 @ 22.07.2005. 17:17 ] @
Da, sad shvatam!!!

...Hvala...
[ manix @ 25.07.2005. 11:05 ] @
Takodje mozes odrediti posebnu mapu za refleksiju(reflection) i time izbeci stvaranje gomile detalja koji bi se reflektovali u staklu... Mapa koju si odredio bice reflektovana (potrazi tut za HDRI)... Sto se tice boje stakla promeni mu diffuse color ka plavoj i dobices plavicasto staklo... ;o)
[ Sh@ban @ 28.07.2005. 11:40 ] @
pa imas gotovo staklo..... "Glass" u Brazilu, ili Glass (Phusycs_pen) u Mental Rayu.
[ kovja.nick @ 16.08.2005. 11:41 ] @
Ides na Create/Geometry/Windows - odredis mu dimenzije i postavis u scenu. Ima sve elemente koje prozor treba da ima. Sto se materijala tice: AECtemplates.mat (dolazi sa architectural.materials bibliotekom) ima u sebi Window-Template, multy/sub-object material namenjen iskljucivo ovim predefinisanim prozorima iz MAXa. Radi se o verziji 6. U ranijim mislim da nema nista od ovoga.
[ Jon_Lord @ 07.06.2007. 09:21 ] @
Zelim da napravim spric sa iglom ali ne znam kako da mi spric bude "staklen" tj providan. Mozete li mi nekako objasniti kako da uradim to?
[ Okmijun @ 08.06.2007. 19:42 ] @
to to najvise zavisi od toga sta ti je u spricu
(cisto ili mesano)
[ krsto666 @ 20.07.2007. 17:24 ] @
napravis cilindar odredjenog radijusa i duzine i isti taj kopiras sa manjim dimenzijama da su postavljeni jedan u drugi.upotrijebi Bolean i otkini jedan od drugoga i eto ti stakleni spric sa supljim unutrasnjim dijelom.pa se fiksaj koliko hoces ;))
[ d4rk3lf @ 20.07.2007. 18:49 ] @
Bolje mu je da uzme chamfer cyl i da doda modifikator shell, nego da koristi boolean.
Što se tiče materijala za špric, obzirom da špric ima neku mutnu, prljavu providnost, ja bih recimo stavio sitnu fractal noise mapu u opacity slot, promenio boje iz crnog i belog u sivo i svetlije sivo.
U onom advanced opacity bih pojačao još providnost, a u diffuse mapu bih stavio recimo falloff mapu (svetlija siva na front, tamnija siva na side)
Doduše možda bi bolje bilo da u opacity slotu prvo daš falloff mapu, pa tek onda po jedan noise u svakom od slotova.
Može i malo refleksije, ali jedva vidljive, više da je namirišeš nego da je vidiš
Igraj se, mislim da može fino da se uradi i sa standardnim materijalima.

Tečnost u špricu (bilo da je čista, bilo da je mešana ) bih ja radio kao poseban cilindar unutar šprica sa svojim materijalom.