[ Dragoslav Krunić @ 13.06.2001. 00:04 ] @
Zamolio bih sve na forumu koji koriste Linux ili bilo koji Unix da kazu (ako hoce ) zasto koriste to sto koriste?

Evo ja:

Doqrcila su mi ona padanja wina u fazonu blue screen of death na svakih 10 minuta. Napravim (iz zajebancije) strava sliku u Illustrator-u i taman kad sam krenuo da sacuvam - bum! sjebalo se sve, slika je nepovratna!
Ima jos jedan smesniji (ili tuzniji) slucaj - trebao mi neki text da otkucam u wordu i da bacim na stampac, otvorim word otkucam 1 ( i slovima 'jedno') slovo i...sta mislite? blue screen of death, naravno, zastitni znak win-a.
Ljudi mi kazu da je to zbog napona...Mozd' i jeste...Kod mene je napon cesto doooosta iznad ili ispod 220 V...Al' linux se ne zali...ni jedan pad vec 12 meseci...
Zatim bezbedonosi propusti, ovaj trojanac, onaj virus, ovaj qrac, onaj palac...Nisam vise mogao da se borim sa tim...
U win nisam usao...pa ne pamtim, preko mesec dana mozda...Sad sam nesto sbejao SuSE, a ja kad nesto sjebem ili re-install ili novi distro...
Ujedno bi to bila molba onima koji imaju FreeBSD 4.3 i Slack 7.1 da mi narezu ili pozajme da narezem pa da probam...

Dakle, da zakljucim - Linux sam izabrao zbog stabilnosti i zelje za necim novim...I nisam se pokajao!
A Linux se sve vise priblizava kucnim korisnicima...
Ovo ce ujedno biti i odgovor na pitanje onih koji planiraju prelazak na Linux "Zasto i da li da izaberem Linux?"

Ajde sada ostatak foruma da ispise (ako hoce) sastav na temu "Zasto koristim *nix?"

[Ovu poruku je menjao Ixqq dana 06-13-2001 u 01:25 AM GMT]
[ Vojislav Milunovic @ 13.06.2001. 12:04 ] @
Zato sto mi lici na DOS. Ista velicina slova.
Zanimljiv system za programiranje, ima dosta stvari.
U UNIXu mislim da znam solidno da programiram ali kad otvorim MS VC++ ja jednostavno za svaku funkciju moram da gledam MSDN jel moram da ubacim pravi heder da bi se to kompajliralo dok sa gcc to nemoram.(cygwin ???)

Meni se licno Windows nije nijednom zakucao.Ne racunam ono kad nestane struja.
Stvrano ne znam kako vama ljudima pada windows ali meni stvarno ali stvarno nikad nije pao u toku rada.(mozda zato sto uvek imam kvalitetan hardware)

I tu je uvek ono sto volim da radim,da sam to poceo na Win a ne kojim slucajem na UNIXu sad bi radio na Winu po ceo dan,ali opet GUI mi smeta za oci i dokle to moram da ponavljam pa i zidovi su naucili to.
[ Dragoslav Krunić @ 13.06.2001. 12:22 ] @
Zaboravio sam da pomenem i Perl development.
Pocheo sam i C nesto (C za 21 dan), stigo sam do 10-11 dana pa sam se smorio...Valjda cu naci vremena i strpljenja da nastavim...
[ Ivan Tanasic @ 13.06.2001. 14:04 ] @

/me (shto bi rekli m r v a i MoHicAn) koristi linux (Slackware 7.1) radi edukacije.

Ucim (trenutno ne zbog prijemnog) rad na unix sistemima, programiranje u cpp i perl.


Imam i win makinu koju koristim za surfovanje, icq... zato shto imam i truli win modem (nadam se da cu ovih dana nabaviti hardwerski). Ponekad i za igranje.... shta cete imam i ja dushu

Windows mi netripuje tolko cesto, al je ranije smarao gadno! Sad imam samo probleme tipa izbrishem borland c++ i on mi pre ulaska u win trazi da pritisnem enter....
Cak mi je ranije i izbacivao poruke, nakon shto udjem u windows, o istim greshkama....

[ BORG @ 13.06.2001. 14:05 ] @
Napisao sam jedan text i slucajno ga zatvorio,i sada moram pisati ponovo,ali posto sam pisao jedno 20 minuta sada nemam vise zivaca za ponovo toliko pisati !!

Koristim Debian 2.2 potato linux.
Instaliso sam ga prije jedno 6 mjeseci i od tada mi se nije ni jedanput srusio,niti blokirao.Svi serveri su mi ukljuceni i rade.
Znaci linux koristim zbog stabilnosti,sigurnosti,brzine.
Kao sto znate ima dosta zainteresovani za linux...to mozete vidjeti po broju tema na linux forumu.
Koristim ga takodje zbog interneta,jer kod mene jedno 5 puta bolje radi internet u linuxu nego u winu gdje treba 15 minuta da se konektujem,i kad bi se konektovo u winu ping time mi je tamo u prosjeku 25 secs.,dok u linux to je oko 13.
A win koristim zbog igrica i pravljenja web stranica.
Nekad mi dodje da igram neku igricu,a dok sam u linuxu mogu se pusiti sto cu igrati nesto bolje od tetrisa.
Znate i sami koliko je win bolji za igrice od linuxa,mada nevjerujem da ce i to ostati dugo.
ili kad pravim web stranice,potreban mi je dreamveawer ili paint shop pro,jer bez njih nevjerujem da bi mogao ista napraviti.
Znaci win je samo dobar zbog igrica,muzike,nekih programa
a za linux vec i sami znate,sta se sve moze sa njim i njegove odlike !
[ hostbg @ 13.06.2001. 16:04 ] @
Koristim zato sto bih zeleo da naucim. Verovatno za vecinu vas nemam pojma, ali u skladu sa slobodnim vremenom pokusavam da napredujem i naucim nesto novo. Najvise sto mi se svidelo kod linuxa je to sto na neki nacin coveku otvori oci i pokaze sta sve ustvari postoji i kako neke stvari funkcionisu (koliko pojma nemam), odnosno tera te da se zainteresujes i naucis neke nove stvari. Secam se da sam bio bas par puta onako iznenadjen, u pocetku, posle prelaska sa win-a. Sada sam toliko zavoleo ovo graficko okruzenje da koristim linuks za sve zive glupe stvari. Za moje potrebe jednostavno ne treba mi nista drugo osim linuxa na masini. Nema vise trsanja sistema i radjenja stvari po par puta jer nisam stigao da sejvujem i cini mi se da mi masina u svakom pogledu mnogo bolje radi pod linuxom.
[ Dragoslav Krunić @ 13.06.2001. 17:48 ] @
Pa dobro, edukativne svrhe....to se nadam se podrazumeva, nisam trebao da naglasavam...
[ m r v a @ 13.06.2001. 20:38 ] @
eo i mog razloga:
koristim linuz zato sto mogu i zato sto ocu l;))
ehe, salim se ....
mislim .....zasto da ne.....alternativa ....
btw, imam kod kuce mrezno okruzenje, tako da mi je upotreba unix-a preko potrebna ...
a evo i jos par razloga ...
potrebe hostinga .... isprobavanje cgi skripti -- nisam ovisan o provajderu
potrebe slanja poste - koristis sendmail ...
potrebe primanja poste ... ( jos nije implementirano )

ima jos razloga....ali nijedan mi vise ne pada na pamet .... ;P
[ Illiron @ 13.06.2001. 20:49 ] @
Koristim linux zato sto zelim da nauchim administraciju i programiranje...
A Windows mrzim jer je s*****,a to zato shto se stalno glavi i blokira,iako nemam shta da izgubim od podataka dodje mi da popizdim kad moram da resetujem komp da bi uradio neshto,...
Za sada koristim Mandrake 7.2 zato shto su mi neki ljudi rekli da je stvarno dobar i lak za uchenje a izmedju ostalog podrzava UDMA66...

moderator cenzurisao deo poruke sa pitanjem o linuxu koje odstupa od ove teme :)

[Ovu poruku je menjao Gojko dana 06-13-2001 u 10:50 PM GMT]
[ zgubidan @ 14.06.2001. 10:50 ] @
Dabre :)
Kao sad windows je s***** ....... stalno puca ..... plavi ekran .. itd..... to je vec ofucana prica !!!!!
[ Vojislav Milunovic @ 14.06.2001. 11:42 ] @
mrva fetchmail + popa3d ;o) Salim se za primanje poste se koristi isto sendmail koji isporuci postu u sanduceta usera a pop3 sluzi da se remote pristupi tim sanducicima ;o) prema tome kad nabavis fixni ip problem ces sam da resis ;o)
[ Dragoslav Krunić @ 14.06.2001. 18:10 ] @
Citat:
zgubidan je napisao:
Dabre :)
Kao sad windows je s***** ....... stalno puca ..... plavi ekran .. itd..... to je vec ofucana prica !!!!!


Pa sto, jel to laz? Niiiijeee! Vec gorka istina...
[ ventura @ 14.06.2001. 23:44 ] @
Pa na Linuxu nemas ni Word ni Illustrator.... pa nemozes nikako da radis u njima... a u WIndowsu bar mozes dok ne pukne...

[ Dragoslav Krunić @ 15.06.2001. 00:02 ] @
Pa sta treba da radim, da klikcem na "Save" svakih 30 sec ne bi li moj rad bio sacuvan? Pa toliko jos nisam poludeo. Inace meni oba ne trebaju. Sad se prica opet svodi na to da je svaki OS pogodan za odredjene stvari al' dobro, nemojmo o tome... Cilj mi je da naucim dosta o Linuxu, administraciju, Perl-u, C-u (kad nadjem vremena pa ko covek da citam knjige...), da imam stabilnost, da imam dobru podrsku (zar 10 tona textova na netu nine podrska - ne mora ista da se placa da bi postojala...; uostalom, ima toliko dobrih ljudi koji zele da pomognu),...i necu jos mnogo toga sto sam naravno koriscenjem Linuxa izbegao...


Uostalom, ovde je bilo pitanje "Zasto koristim Linux (Unix)?", tako da nemojmo da skrecemo sa teme, molim vas...
[ MoHicAn @ 15.06.2001. 02:05 ] @
Citat:
ventura je napisao:
Pa na Linuxu nemas ni Word ni Illustrator.... pa nemozes nikako da radis u njima... a u WIndowsu bar mozes dok ne pukne...



O neprosvetljena deco

si cuo ti za staroffice ??????

a sto se tice ilustratora

#wine ilustrator.exe

onako najopustenije !!!!!!!
[ Dragoslav Krunić @ 15.06.2001. 09:28 ] @
Star Office je bas fin paket, onako da kazem - kompletan. Wine nikada nisam koristio (kada mi treba ja skoknem u win) ali mislim da mu traba kilo i po RAM-a (nova jedinica za kolic. memorije). Inace veoma korisna stvarcica za odradjivanje poslova u Linuxu...Kada bude doslo do maturskog ima da ga radim u Linuxu i to na prvoj strani krupnim slovima da istaknem Znaci, sve se moze kad se hoce...

I jos da dodam...Jednom mi je jedan NT admin rekao nesto u fazonu "ma daaaaa, imas ti office za linux al dok ga nateras da radi ima da se useres, sve je to g****, nije kompletno, neupotrebljivo,..." a ja samo vrim...trebao sam da mu kazem: "Burazeru, u velikoj si zabludi, znas?"...

[Ovu poruku je menjao Ixqq dana 06-15-2001 u 09:34 AM GMT]
[ Gojko Vujovic @ 16.06.2001. 17:51 ] @
Odstupate od teme, molim vas..
[ tuzlaorg @ 17.06.2001. 03:36 ] @
$me koristi Debian 2.2.r2 Potato.
Koristim ga u komercijalne svrhe :)
Linux mi se dopao kada sam vidio RedHat 5.1 sa cool amusements (Djeda Mraz i snjeg) i to je bilo prije 3 do 4 godine.
Jos uvijek koristim windows sto se tice igrica (H-L, Midtown Madness, GTA...:) i sto se tice web stranica
Linux koristim za php,c/c++, pare :) vecinom da naucim nesto da bi od toga mogao ziviti.
$me je definitivno protiv mikrosofta :)) (hipokrata sam ja mali :)
$me-ov firewall/gateway & router fura i krije $me :) od male djece sa ddosom :))

Linux as Best Choice :
- Brzina
- Kontrola
- Mogucnosti
- Moc :)
- B.S. Of Death Free :}
- Anonimnost (a mozda ne... (backdoor free)
- Open Source

$me je od pocetka vrtio RedHat, onda presao na Suse, sa Suseta na Slack, sa Slacka na Storm (debian), sa Storma na Debian (plain). I sada kontam da probam Progeny :) www.progeny.com :)
sweet!
[ tuzlaorg @ 17.06.2001. 03:37 ] @
Ventura brate.
AbiWOrd.

Imas sve sto i na windowsu cak i vise.
Sta nedostaje linuxu su mocni HTML editori (kao dreamwaver) i gotivne igre. Al jeb;;es igre :)
[ random @ 18.06.2001. 12:55 ] @
Evo ja ću, ovako ukratko. Koristim FreeBSD, ali ista priča naravno važi i za Linux. Prvo ću u stvari da kažem šta nisu razlozi: stabilnost i brzina nisu razlozi. Windows NT ima i jedno i drugo. Ko god priča suprotno, ili je licemeran ili neupućen ili ne poznaje sistem dovoljno dobro -- koristio sam NT nekoliko godina, dovoljno da shvatim da su regedit i cmd.exe osnovni administratorski alati :o) u tom sistemu. Ali evo na konkretnim primerima šta NT nema, ili je barem jako teško podesiti na njemu:

1) Primanje i slanje emaila. Evo svakodnevne situacije: uporediću kako ja čitam email pod FreeBSD-om, i kako moj otac to čini pod Windozom 2000. FreeBSD: koristim KMail+sendmail+fetchmail. Čim se user-ppp-om zakačim na internet, sva pošta iz sendmail reda za čekanje, za sve korisnike na sistemu automatski se odašilje. Nakon toga, podiže se fetchmail koji kao demon na svakih 15 minuta dovlači svu poštu, opet za sve korisnike na sistemu sa odgovarajućih POP servera. Kada se ulogujem sistem mi prijavi da imam novu poštu, a u X-u mi mali Korn ili Gnome-mailcheck u uglu ekrana pokazuje koliko poruka me čeka. Kliknem -- startuje se mail klijent. Pročitam poruke, napišem poruke -- bez obzira da li sam online ili ne, kažem send -- istog trenutka su nestale (sendmail ih je primio) i ja više ne moram da razmišljam o njima. Bez obzira da li imaju 2k ili 2MB, iz mog ugla, ja sam sa njima za sekund završio. Sendmail će ih poslati pri prvom sledećem uspostavljanju veze, opet potpuno automatski. Sa druge strane, Win2k primer -- prvo se zakačiš na mrežu, onda ručno podižeš ceo Outlook ili OE, ili koji-već-klijent, onda čekaš da ti stignu poruke, onda ih napišeš, ako si online moraš da držiš OE podignut dok sve poruke ne odu (i nerviraš se kad šalješ nešto veliko preko emaila), a ako si offline, onda je još gore -- moraš da se setiš kad se zakačiš da pošalješ taj mail i da ga primiš. Pritom to pomnoži sa brojem korisnika na mašini -- svaki korisnik mora ručno da prima i šalje svoju poštu. Koliko poena za UNIX a koliko za Windoz u ovoj kategoriji? Ocenite sami...

2) Skripting. Ok, neko će reći -- NT ima skripting, postoji Windows Scripting Host, a tu su i batch procedure. U stvarnom životu: ne znam nijednog NT admina koji koristi WSH, a batch programi su bedni nestruktuirani abortusi u kojima kad hoćeš da napraviš nešto stvarno korisno osećaš se kao da sediš i programiraš na VAX-u u asembleru. Probajte da napravite .bat fajl sa petljom koja nešto broji, pa ćete videti na šta mislim. Koliko ste puta isprogramirali Windows da se u 03:00 zakači na internet, da pritom proveri na koliko se zakačio (npr. sve ispod 28800 je neprihvatljivo, mora se veza prekinuti i ponovo zvati), pošalje, primi email, downloaduje vam 5-6 fajlova, uradi windows update i u 6:00 prekine vezu i isključi računar. Opet kažem -- probajte. Npr. ja sam paralelno sa gorenavedenim dovlačenjem maila namestio da se po uspostavljanju PPP linka proverava CARRIER, i ako je manje od 28800 (a to je najveća brzina modema na serveru na koji se kačim), automatski se prekida veza i šalje ponovo. Ako je 28800, pristupa se slanju i primanju emaila. Automatizacija -- pod UNIXom računar radi, a ja gospodarim... Pod Windowsom se osećam kao da ga ja služim, ponavljajući potpuno iste radnje. Ako nešto stalno radiš na isti način (zakači se na net, ako nije dobra veza, otkači pa ponovo, pošalji, primi email), automatizuj to.

3) Opcion i raznolik, a pritom skalabilan i distribuiran grafički interfejs. Opcion -- što će reći da mogu a i ne moram da ga koristim. Raznolik -- na raspolaganju mi je bar 3 kompletna desktop okruženja, i bar 5 puta toliko dobrih window managera. Skalabilan -- od icewm-a do KDE-a, za mašine od 386-ice do Pentiuma 2 pa nadalje. Distribuiran -- mogu da na svom desktopu paralelno koristim programe koji se izvršavaju na više mašina, što je najnormalnija stvar u Unix svetu...

4) Pravi višekorisnički rad. Na jednoj mašini mogu bukvalno istovremeno da imam nekoliko korisnika. Npr. ako radim nešto u X-u, i pustim sestru za računar, ne moram da se izlogujem, ona će na sledećoj virtuelnoj konzoli da digne još jedan X pod svojim nalogom. Na Celeronu sa 128 MB memorije, podići dva KDE-a nikakav problem nije pod FreeBSD-om... Alternativno, ona može da ode na diskless stanicu (486 sa 16 MB RAM-a) u drugoj sobi, i da se uloguje na glavnu mašinu preko grafičkog intefejsa! To je već potpuno paralelni multiuser. Koliko čujem, tek će Windows XP doneti ovako nešto, što je u Unix svetu već bar 20 godina svakodnevica.

4) Dobra i intuitivna arhitektura sistema. Fajl sistem podržava kreiranje simboličkih i hard linkova. Kopiranje diska na disk se svodi na cp /dev/hda /dev/hdc, za šta bi ti pod Windozom bio potreban neki Norton Ghost ili drugi paket od 50 MB. loopback block device pod linuxom i vnode pod FreeBSD-om -- na Windozu bi ti trebao neki VirtualDrive ili sličan komercijalni program. Sve je fajl -- direktan pristup svim uređajima (diskovima, zvučnoj kartici, tastaturi) preko konzistentnog intefejsa -- fajl deskriptora. Ovo je zgodno ne samo sa programerske već i sa korisničke strane.

5) Velika količina besplatnog softvera u out-of-the box konfiguraciji. Instalirajte bilo koju Linux distribuciju -- dobili ste automatski maltene sav softver koji će vam ikad trebati. Instalirajte Windoz -- dobili ste maltene ništa. Sledi download i instaliranje programa kao što su WinZip/WinRAR, ACDSee, GetRight, Windows Commander, Ghostscript+Ghostview, itd. Većina ovih programa nije besplatna, pa u najgorem slučaju morate da tražite i crackove (ili da ih sami razbijate?). Da ne pominjem da ako, daleko bilo, imate firmu, morate da ih plaćate...

6) Lak upgrade. Ovo važi za FreeBSD, mada i za neke Linux distribucije kao što je Debian... jednom komandom sinhronizujem sav sors sistema. Dve komande i sistem je prekompajliran, tako da mogu uvek da imam sav najnoviji softver. Jednom komandom proveravam da li postoje novije verzije programa koje koristim (
Code:
pkg_version -v | grep -v = | less
), i opet, sa najviše dve komande radim upgrade, potpuno automatski. Nema cimanja po sajtovima, dosadnih instalacija/deinstalacija... Opet automatizacija -- neka računar radi umesto mene.

7) Sistem nikad nije potrebno restartovati. Ovo je sitnica, ali od onih koje život znače... Windows se stalno restartuje, to užasno iritira. Unix se restartuje samo kada se prekompajlira kernel.

8) Pod Unixom sve može da se zbudži. NFS kroz IPSec tunel preko PPP veze uspostavljene preko serijskog kabla između dve mašine? Nema problema. Mašina nema hard disk a ima malo memorije, može li da swapuje preko ehterneta? Nema problema. Hoću na paralelni port da preko releja povežem rešo za kuvanje kafe? Hmm, ne treba baš preterivati... Mada i to može... Dodatni Herkules monitor za praćenje sistemske konzole? Nema problema.

9) I iznad svega, Unix je zabavan.evices
#
# CONFIG_APPLETALK i
[ Illiron @ 19.06.2001. 13:10 ] @
mislim da vishe nishta ne treba reci...
[ tOwk @ 20.06.2001. 07:36 ] @
[...] najveća svrha bavljenja računarima je da oni računaju za nas. Ne treba se baviti računarima radi samih računara već da nam oni olakšaju posao. Zato su i računari dostigli toliku popularnost: brže računaju od ljudi (većine ili svih??). Sistemski/mehanički posao se ostavlja računarima, a čovek se koncentriše na razvoj ideja i razmatranje problema.

Korišćenje računara je besmisleno bez programiranja (makar u skript jezicima, pošto se MORA obezbediti automatizacija posla, inače računari gube smisao).

Upravo u tome je velika prednost Unix-a. Neverovatna moć programiranja/automatizovanja svega i svačega iz najjednostavnijih programa. Moćna konzola i IPC su glavni razlozi za moje korišćenje UNIX-a.

Toliko.

[Ovu poruku je menjao random dana 06-24-2001 u 02:47 PM GMT]
[ McKracken @ 21.06.2001. 12:33 ] @
Citat:
tuzlaorg je napisao:

Ventura brate.

AbiWOrd.



Imas sve sto i na windowsu cak i vise.

Sta nedostaje linuxu su mocni HTML editori (kao dreamwaver) i gotivne igre. Al jeb;;es igre



A pa ja necu da se odreknem igara )) Onda pogledas www.lokigames.com i vidis da se gomila COOL igara portuje na linux.

Samo da ih nekako dobavim
[ strba @ 12.06.2002. 03:10 ] @
Heh he

Linux za sada koristim za ucenje i privikavanje ( dolazim iz windows sveta )

Pozdrav

[ strba @ 12.06.2002. 03:53 ] @
Citat:
strba:
Heh he :-)

Linux za sada koristim za ucenje i privikavanje ( dolazim iz windows sveta )

Pozdrav



Flash i photoshop me jos uvek vezuju za windowse
[ Dragi Tata @ 12.06.2002. 05:47 ] @
Citat:
random:



Gde ovo iskopaste iz naftalina?

Najpre, onima koji stalno pominju BSOD (blue screen of death): kladim se da ga nikad niste ni videli u praksi, već ste samo čuli za njega. BSOD ne postoji pod Win95/98/ME, već samo pod NT 4.0 i (ako ima problema sa hardverom ili drajverima) NT 5. Ta pojava postoji i u Unix svetu i zove se "kernel panic". Tačno je da je Win 95/98/ME relativno nestabilan, jer procesi nisu međusobno izolovani u potpunosti, ali ko zna šta radi čak i na tim sistemima ne bi trebalo da ima većih problema; u svakom slučaju, padanja ovih OS-ova nisu BSOD.

Nego, ja ću da malo polemišem sa randomom, koji izgleda jedini zna šta priča.

Citat:
random:
Evo ja ću, ovako ukratko. Koristim FreeBSD, ali ista priča naravno važi i za Linux. Prvo ću u stvari da kažem šta nisu razlozi: stabilnost i brzina nisu razlozi. Windows NT ima i jedno i drugo. Ko god priča suprotno, ili je licemeran ili neupućen ili ne poznaje sistem dovoljno dobro -- koristio sam NT nekoliko godina, dovoljno da shvatim da su regedit i cmd.exe osnovni administratorski alati :o) u tom sistemu.


Mada nisam administrator, dodaću samo da je kod Win2K uvedeno i jedno jako oružje koje se zove Active Directory.

Citat:
random:
1) Primanje i slanje emaila. Evo svakodnevne situacije: uporediću kako ja čitam email pod FreeBSD-om, i kako moj otac to čini pod Windozom 2000. FreeBSD: koristim KMail+sendmail+fetchmail. Čim se user-ppp-om zakačim na internet, sva pošta iz sendmail reda za čekanje, za sve korisnike na sistemu automatski se odašilje. Nakon toga, podiže se fetchmail koji kao demon na svakih 15 minuta dovlači svu poštu, opet za sve korisnike na sistemu sa odgovarajućih POP servera. Kada se ulogujem sistem mi prijavi da imam novu poštu, a u X-u mi mali Korn ili Gnome-mailcheck u uglu ekrana pokazuje koliko poruka me čeka. Kliknem -- startuje se mail klijent. Pročitam poruke, napišem poruke -- bez obzira da li sam online ili ne, kažem send -- istog trenutka su nestale (sendmail ih je primio) i ja više ne moram da razmišljam o njima. Bez obzira da li imaju 2k ili 2MB, iz mog ugla, ja sam sa njima za sekund završio. Sendmail će ih poslati pri prvom sledećem uspostavljanju veze, opet potpuno automatski. Sa druge strane, Win2k primer -- prvo se zakačiš na mrežu, onda ručno podižeš ceo Outlook ili OE, ili koji-već-klijent, onda čekaš da ti stignu poruke, onda ih napišeš, ako si online moraš da držiš OE podignut dok sve poruke ne odu (i nerviraš se kad šalješ nešto veliko preko emaila), a ako si offline, onda je još gore -- moraš da se setiš kad se zakačiš da pošalješ taj mail i da ga primiš. Pritom to pomnoži sa brojem korisnika na mašini -- svaki korisnik mora ručno da prima i šalje svoju poštu. Koliko poena za UNIX a koliko za Windoz u ovoj kategoriji? Ocenite sami...


Ovde nemam ništa da dodam niti da oduzmem.

Citat:
random:
2) Skripting. Ok, neko će reći -- NT ima skripting, postoji Windows Scripting Host, a tu su i batch procedure. U stvarnom životu: ne znam nijednog NT admina koji koristi WSH, a batch programi su bedni nestruktuirani abortusi u kojima kad hoćeš da napraviš nešto stvarno korisno osećaš se kao da sediš i programiraš na VAX-u u asembleru. Probajte da napravite .bat fajl sa petljom koja nešto broji, pa ćete videti na šta mislim. Koliko ste puta isprogramirali Windows da se u 03:00 zakači na internet, da pritom proveri na koliko se zakačio (npr. sve ispod 28800 je neprihvatljivo, mora se veza prekinuti i ponovo zvati), pošalje, primi email, downloaduje vam 5-6 fajlova, uradi windows update i u 6:00 prekine vezu i isključi računar. Opet kažem -- probajte. Npr. ja sam paralelno sa gorenavedenim dovlačenjem maila namestio da se po uspostavljanju PPP linka proverava CARRIER, i ako je manje od 28800 (a to je najveća brzina modema na serveru na koji se kačim), automatski se prekida veza i šalje ponovo. Ako je 28800, pristupa se slanju i primanju emaila. Automatizacija -- pod UNIXom računar radi, a ja gospodarim... Pod Windowsom se osećam kao da ga ja služim, ponavljajući potpuno iste radnje. Ako nešto stalno radiš na isti način (zakači se na net, ako nije dobra veza, otkači pa ponovo, pošalji, primi email), automatizuj to.


E vidiš, ti ne znaš ljude koji koriste WSH, ali ja ih znam i znam da je W2K administraciju itekako moguće automatizovati. Tačno je međutim, da iz nekog razloga, Unix administratori "odmah" uče važnost automatizovanja pomoću skripti, dok NT administratori prvo savladaju vizuelne alate za administraciju, pa tek onda (neki od njih?) savladavaju skriptovanje. Zašto? Pojma nemam - kao što rekoh nisam administrator, ali po svemu što znam nema tehničkih ograničenja za automatizovanje NT administracije.

Citat:
random:
3) Opcion i raznolik, a pritom skalabilan i distribuiran grafički interfejs. Opcion -- što će reći da mogu a i ne moram da ga koristim. Raznolik -- na raspolaganju mi je bar 3 kompletna desktop okruženja, i bar 5 puta toliko dobrih window managera. Skalabilan -- od icewm-a do KDE-a, za mašine od 386-ice do Pentiuma 2 pa nadalje. Distribuiran -- mogu da na svom desktopu paralelno koristim programe koji se izvršavaju na više mašina, što je najnormalnija stvar u Unix svetu...


To što ti smatraš prednošću, ja smatram velikom manom. Treba imati na umu da šarenolika grafička okruženja zbunjuju prosečnog korisnika, i što je sa mog stanovišta još važnije, jako komplikuju razvoj desktop aplikacija, a posebno testiranje na svim tim "šarenim" verzijama. Po mom skromnom mišljenju, Unix zajednica treba da usvoji jedan wm i jedno desktop okruženje i da to odradi kako treba. Primer da to može lepo da se uradi je Mac OS X, koji je vrhunski odrađen desktop OS zasnovan na Unix-u.

Citat:
random:
4) Pravi višekorisnički rad. Na jednoj mašini mogu bukvalno istovremeno da imam nekoliko korisnika. Npr. ako radim nešto u X-u, i pustim sestru za računar, ne moram da se izlogujem, ona će na sledećoj virtuelnoj konzoli da digne još jedan X pod svojim nalogom. Na Celeronu sa 128 MB memorije, podići dva KDE-a nikakav problem nije pod FreeBSD-om... Alternativno, ona može da ode na diskless stanicu (486 sa 16 MB RAM-a) u drugoj sobi, i da se uloguje na glavnu mašinu preko grafičkog intefejsa! To je već potpuno paralelni multiuser. Koliko čujem, tek će Windows XP doneti ovako nešto, što je u Unix svetu već bar 20 godina svakodnevica.


Tu si naravno u pravu i nemam šta da dodam.

Citat:
random:
4) Dobra i intuitivna arhitektura sistema. Fajl sistem podržava kreiranje simboličkih i hard linkova. Kopiranje diska na disk se svodi na cp /dev/hda /dev/hdc, za šta bi ti pod Windozom bio potreban neki Norton Ghost ili drugi paket od 50 MB. loopback block device pod linuxom i vnode pod FreeBSD-om -- na Windozu bi ti trebao neki VirtualDrive ili sličan komercijalni program. Sve je fajl -- direktan pristup svim uređajima (diskovima, zvučnoj kartici, tastaturi) preko konzistentnog intefejsa -- fajl deskriptora. Ovo je zgodno ne samo sa programerske već i sa korisničke strane.


Win2K ima mogućnost stvaranja linkova. A što se tiče Unix filozofije "sve je fajl", i pod NT-om je nešto slično, samo se to ne zove fajl već kernel object.

Citat:
random:
5) Velika količina besplatnog softvera u out-of-the box konfiguraciji. Instalirajte bilo koju Linux distribuciju -- dobili ste automatski maltene sav softver koji će vam ikad trebati. Instalirajte Windoz -- dobili ste maltene ništa. Sledi download i instaliranje programa kao što su WinZip/WinRAR, ACDSee, GetRight, Windows Commander, Ghostscript+Ghostview, itd. Većina ovih programa nije besplatna, pa u najgorem slučaju morate da tražite i crackove (ili da ih sami razbijate?). Da ne pominjem da ako, daleko bilo, imate firmu, morate da ih plaćate...


Kao programer, naravno da više volim varijantu da korisnik plati programe koje koristi. Treba međutim dodati da je većina tog besplatnog softvera koji pominješ dostupna i u Windows varijanti.

Citat:
random:
6) Lak upgrade. Ovo važi za FreeBSD, mada i za neke Linux distribucije kao što je Debian... jednom komandom sinhronizujem sav sors sistema. Dve komande i sistem je prekompajliran, tako da mogu uvek da imam sav najnoviji softver. Jednom komandom proveravam da li postoje novije verzije programa koje koristim (
Code:
pkg_version -v | grep -v = | less
), i opet, sa najviše dve komande radim upgrade, potpuno automatski. Nema cimanja po sajtovima, dosadnih instalacija/deinstalacija... Opet automatizacija -- neka računar radi umesto mene.


Priznajem da meni, glupom "sinklerovcu" koji je pod stare dane prešao na "Windoze", teško ide u glavu da prosečan korisnik treba i da zna da postoji nešto kao što je kernel, a nekamoli da ga kompajlira. Za administratore, ne kažem - to je druga priča.

Citat:
random:

7) Sistem nikad nije potrebno restartovati. Ovo je sitnica, ali od onih koje život znače... Windows se stalno restartuje, to užasno iritira. Unix se restartuje samo kada se prekompajlira kernel.


Kako koji Windows. Na poslu ne gasim mašinu sa Win2k mesecima, mada je restartujem kada stigne neki novi "critical security patch" koji treba instalirati.

Citat:
random:
8) Pod Unixom sve može da se zbudži. NFS kroz IPSec tunel preko PPP veze uspostavljene preko serijskog kabla između dve mašine? Nema problema. Mašina nema hard disk a ima malo memorije, može li da swapuje preko ehterneta? Nema problema. Hoću na paralelni port da preko releja povežem rešo za kuvanje kafe? Hmm, ne treba baš preterivati... Mada i to može... Dodatni Herkules monitor za praćenje sistemske konzole? Nema problema.


Hehe, priznajem da nemam pojma da li je i kako to moguće izvesti sa NT-om, ali kao što rekoh, ja se bavim programiranjem a ne administracijom.

Citat:
random:
9) I iznad svega, Unix je zabavan.


Naravno, ali Sinclair ZX Spectrum je ipak još zabavniji... Slackware Linuxom 3.0 (ili 3.5
[ B o j a n @ 12.06.2002. 22:52 ] @
Citat:

Mada nisam administrator, dodaću samo da je kod Win2K uvedeno i jedno jako oružje koje se zove Active Directory.


Dragi Ćale, ukoliko je ovo pisano sa tonom sarkazma, onda nemoj čitati dalje ...

U unix svetu postoji Kerberos(I)V već duži niz godina ... E sad, da li je poenta da se izmišlja topla voda, i sad npr. napisati Active Directory servis, i okolo se hvaliti da je to ,,jako oružje'' ( samo ne znam od čega, ili protiv koga ), i kako to ,,radi'' bog zna kakve super stvari ( koje su i do tad isto mogle da se naprave, sad će neko da kaže pomoću štapa i kanapa ) .... onda stvarnoooo želim sve najbolje ljudima koji se uzdaju u M$ kao jednu zdravu firmu sa zdravim načinom razmišljanja

Inače tvoj odgovor se u većini sastojao od ,,slaganja'' .... tako da ne vidim gde je tu polemika L;)


[Ovu poruku je menjao B o j a n dana 12.06.2002 u 11:03 PM GMT]
[ B o j a n @ 12.06.2002. 23:02 ] @
Citat:

Ta pojava postoji i u Unix svetu i zove se "kernel panic".


Ma daaa L;)
Iskreno nikad nisam video kernel panic na sistemu koji je u -stable
Anomalije se prouzrokuju lošim hardverom, lošom administracijom, itd....

Rekao si da nikad nisi video BSOD, e pa evo prilike:ovde.
Inače imaš čitav sijaset toga ovde.

Osim toga ko je još toliko lud da isporučuje softver, a da ga prethodno ne testira. Samo možda još uvek Microsoft !!!
[ Dragi Tata @ 12.06.2002. 23:15 ] @
Uf, bre! Gde se uvalih u ovu diskusiju!

Nisam ja nigde rekao da je MS "otkrio Ameriku" sa Active Directory-jem, samo sam odgovorio na random-ovu tvrdnju da NT administratori koriste 2 alata: regedit i cmd. Danas koriste i A.D., a ko je to izmislio baš me briga - ja ga i onako ne koristim, niti mi treba.

Uopšte, javio sam se ovde (gde inače ne svraćam) uglavnom da objasnim ljudima koji se hvale kako doživljavaju BSOD svakih 10 minuta pod Win 98 da je BSOD pojava karakteristična za NT kernele. Ja sam dva puta u životu video BSOD: jednom dok sam instalirao NT 4.0 Workstation i drugi put na poslu kada je "riknuo" jedan NT4 Server, a Win98 mi je pucao sto puta od access violation-a i sličnih stvari koje su uglavnom bile posledica grešaka u programima koje sam pravio, ali to nije BSOD.

Jednostavno, kad vidim nekog ko je prvi put instalirao Linux pre dva dana pa na sav glas viče kako je to prava stvar i kako "rulez", za razliku od M$ Winblowza koji mu priredjuje BSOD svaki čas, dobijem želju da ga malo spustim na zemlju. A možda i grešim, ko zna?
[ Dragi Tata @ 12.06.2002. 23:26 ] @
Citat:
B o j a n:
Citat:

Ta pojava postoji i u Unix svetu i zove se "kernel panic".


Ma daaa L;)
Iskreno nikad nisam video kernel panic na sistemu koji je u -stable
Anomalije se prouzrokuju lošim hardverom, lošom administracijom, itd....

Rekao si da nikad nisi video BSOD, e pa evo prilike:ovde.
Inače imaš čitav sijaset toga ovde.

Osim toga ko je još toliko lud da isporučuje softver, a da ga prethodno ne testira. Samo možda još uvek Microsoft !!!


Ma o čemu ti to pričaš? Kao što rekoh video sam BSOD dva puta, ali ne verujem da si ga ti video. I za njega važi isto što i za kernel panic: izazvan je lošim hardverom.
[ ventura @ 12.06.2002. 23:38 ] @
Ja sam par puta video kernel panic...
I to na onom free shell serveru sto sam drzao, uglavnom se to desi kad ima gomila korisnika.. onda vrisne 'kernel panic'... ne secam se tacno ni sta je prethodilo tome ni sta je bilo posle.. samo znam da se do jaja sjebe...

[ MoHicAn @ 13.06.2002. 03:26 ] @
Ja sam video kernel panic samo nekoliko puta pri boot-u rekompailranog kernel-a kad npr lilo-u nije lepo specifirana root particija ili tako nesto.

A BSOD kolko ja znam je izraz BlueScreenOfDeath i vazi i za win9X serial i za NT serial samo sto je u NT-u malo drugaciji ... tj uradjen je ko nt-ov cmd kad se fulscreenuje onako sa fontom i vecom rezolucijom al sveu svemu isti k plava pozadina.

E sad ja sam na win9x vidjao BSOD jedno milion puta
Na toj istoj masini imam i win2k i na njemu sam video BSOD par puta, mnogo redje nego na win98 al opet video sam
+ Na toj istoj masini imam i linux i nijednom nije prso u toku rada, nijedan kernel panic nista!

PS: na sve to
u bivsoj firmi sam imao makinu na kojoj je bio linux slackware i win2000 server.
E sad linux je radio savrseno od kad sam dosao u firmu i instalirao ga do sad, ali sa windowsom sam imao sledecu situaciju. Na primer kad se upali masina posle instalacije ok sve radi savrseno, Resetujem masinu ok radi savrseno, odem kuci i dolazim sutra ujutru na posao palim masinu kad ono BSOD sa porukom "bla bla cannot find ntkrnl" il tako nesto, ja ubacim cd i repair i na to dobijem "cannot find previus instalation". A sve to vreme linux radi savrseno.
PPS: lilo je bio na disketi a u mbr-u je bio upisan windowsov loader tako da nije do toga problem.
PPPS: Sto je jos smesnije na toj masini sam imao i QNX i BeOS i oba su takodje radila savrseno.

I sad ti meni reci ko je tu lud ?

Mozda je ovde bio problem sa hardverom, nesto oko kontrolera, ali Linux QNX i BeOS su prezivljavali to za razliku od windows-a 2000 aka nt 5.
[ MoHicAn @ 13.06.2002. 03:28 ] @
Citat:
ventura:
Ja sam par puta video kernel panic...
I to na onom free shell serveru sto sam drzao, uglavnom se to desi kad ima gomila korisnika.. onda vrisne 'kernel panic'... ne secam se tacno ni sta je prethodilo tome ni sta je bilo posle.. samo znam da se do jaja sjebe...



Najbolje da jeste. Taj shell server necemo komentarisati.

Kao sto je Mardze Simpson jednom lepo rekla "Let us never speak of him again"
[ MoHicAn @ 13.06.2002. 03:32 ] @
PS: Oni BSOD-i za koje je mrva dao adresu su kolko sam ja video delo 9x seriala. Vidjao sam ja po netu i BSOD-e NT-ova po aerodromima i slicno, a i kuci i na poslu naravno

PPS: prepoznatljiva razlika izmedju BSOD-a 9x-a i BSOD-a NT je sto je kod 9x text centriran a kod NT-a pocinje iz levog gornjeg ugla pa dokle stigne, a i to sto se posle 9x-ovog BSOD-a ponekad moze uspostaviti kontrola nad masinom a kod NT BSOD-a je jedini lek reboot.
[ Dragi Tata @ 13.06.2002. 04:28 ] @
Ja samo mogu opet da ponovim: BSOD se dešava isključivo sa NT-om. Kada Win 9x crkne, tačno je, pojavi se neki plavi ekran, ali to nije BSOD. Ako vas baš interesuje, mogu da napišem poduži tekst o tome kako tačno nastaje BSOD i šta to znači, ali za početak pogledajte ovo:

http://wtower.net/public/rant1298.htm
[ dr ZiDoo @ 13.06.2002. 09:31 ] @
Sada da se ugledam na ostatak ljudi pa da ja kažem zašto ja koristim linux:

Koristim Slackware 8.0 samo zbog web programiranja, tj. instaliram lindžu, apache, php mod, perl i mysql... i pičim. Mislim daleko da to nemože windowze al nekako imam osjecaj da ce mi se onaj apache na winu srusiti svake sekunde, a nesto ne vjerujem ni php modu + IIS. Takođe malo se pucam linux administracijom i to je to.........

I DA VAM KAŽEM SLEDEĆE:

OD KUCANJA PO TERMINALIMA OTVARA MI SE APETITI - što je najvažnijeeeee

[ Jovan Marjanovic @ 13.06.2002. 11:58 ] @
Ako neko tvrdi da je BSOD jedini razlog zasto ne koristi windows, onda verovatno pojma nema o cemu prica. Ja licno ne volim windows. Ne volim politiku microsofta, ne volim kako je sistem organizovan, i ne volim to sto out of the box ne dobijem nista sto mi treba od softvera, za razliku od linuxa gde dobijem sve sto mi treba, plus ako mi jos nesto treba, skine source sa neta i skompajliram. Silom prilika sam radio i na windowsima par godina, i jos uvek koristim windows u firmi da citam postu, ali moram da priznam da jos nijednom nisam video BSOD, osim kada sam potpuno izmaltretirao jednu win2k instalaciju, koja je pukla kada sam instalirao 4 razlicita DVD dekodera (sto je i bilo ocekivano).
Cela ova anti windows, anti whatever diskusija moze da se svede na prepucavanja na temu koja je distribucija bolja, ili koje boje treba da bude kuciste da bi se kernel 2.5.21 iskompajlirao bolje ...
[ B o j a n @ 13.06.2002. 12:10 ] @
Citat:
Dragi Tata:
I za njega važi isto što i za kernel panic: izazvan je lošim hardverom.

Zar ?
Evo ovako, jedan konkretan primer ...
Otvoriti word, prebaciti ga u osrednji prozor, uzeti title bar mišem, i vrteti ga što brže moguće po ekranu, tamo 'amo ... paf! Instant bsod ! L;)
Tested and checked ...

Dragi Ćale, samo da se razumemo, nisam ja nikakav od ,,juče'', i šta više koristim nt5 kod kuće ponekad, skoro podjednako koliko i možda linux, ili *bsd, ali jednostavno ne mogu da tolerišem da mi neko tu sad drobi o tome kako je windows super sistem. Jednostavno krahovi pod windows-om su totalno neobjašnjivi, kao da negde u sebi ima rand_crash(), ili tako nešto ...

A u q... upadosmo opet u os flame L;(

ps: ventura, stvarno MORBIDAN problem L;) Zar ti to odmah nije govorilo da je nešto ,,went wrong'' ? L;)


[ Mihailo @ 13.06.2002. 14:00 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Ja samo mogu opet da ponovim: BSOD se dešava isključivo sa NT-om. Kada Win 9x crkne, tačno je, pojavi se neki plavi ekran, ali to nije BSOD. Ako vas baš interesuje, mogu da napišem poduži tekst o tome kako tačno nastaje BSOD i šta to znači, ali za početak pogledajte ovo:
http://wtower.net/public/rant1298.htm


U pitanju je nesporazum, DT pod BSOD podrazumeva samo NTov, dok narod kod nas zove BSOD i kad je na Win9x VXD greška (koja ne mora da bude fatalna po sistem).
[ MoHicAn @ 13.06.2002. 14:51 ] @
Cekaj sta ocete da mi kazete da su microsoftovi programeri izmislili izraz Blu Screen Of Death ? Sta su oni debili pa su napusavali svoj rad ?

PS: nije samo BSOD problem pod windowsom

Evo konkretan primer
Radi sve ok na win2k-u linuxu i win98 na jednoj masini.
I jednog dana na win2k-u samo odjednom modem pri okretanju prestane da okrece. Ja prekinem konekciju probam opet. Kaze bla bla modem ili port nedostupan svejedno. Odem ja u listu hardware-a kad tamo kao com port 2 ne radi ne zna se zasto. Resetujem ja masinu kad ono radi ... odem na internet sve ok .. diskonektujem se i krenem opet posle par sati da se konektujem opet isto zabode se modem i com port 2 ne radi.
Ja reko mozda mi trso com port na plochi. Odem ja u linux sve radi savrseno. Odem u win98 takodje. Odem sad u win2k uninstaliram com port 2 resetujem masinu i onda krenem da dodam com port kad ono nece da doda com2 nego mi doda com3 i ne moze sam da ga nadje i da detektuje setingse nego sam morao rucno da mu podesavam resurse koji su bili na com2-jci posto nemam 3 com porta i opet isti k nekad oce nekad nece da se poveze a ja ko kreten moram da resetujem masinu po par puta da bi se povezao na net pogotovo kad je bissy na yubc-u uvece.

A i vi ako mislite da se ja foliram kao win sux zbog BSOD-a a nikad nisam video doticni ... onda svaka cast.

A linux koristim zbog automatizacije, STABILNOSTI, brzine pod opterecenjem (mada i win2k lepo radi i kad swapuje dosta), a i ponajvise zato sto moze sve da se zbudzi kako ja zelim od izgleda X-a do toga da sam totalno nezavisan od provajdera osim link-a (svoj dns, smtp, getmail+pop3d)+sto je bojan zbudzio kuci ipv6 i ima ipv6 adresu itd itd.
[ Ivan Tanasic @ 13.06.2002. 15:01 ] @
Kad smo vec kod modema mene izludjuje jedno... ako ne upalim eksterni modem pre podizanja xp xp ga jednostavno nece prepoznati ;)))) i onda mora da se resetuje racunar.. a dok se xp digne.. iha!

Inace.. neko rece da je onaj koji kaze da je linux brzi od windows zestoko lupio... dok se ja ne slazem sa njim... ne moze se porediti moj fbsd + recimo wmaker sa windowsxp, nikako ;))))
[ random @ 13.06.2002. 17:24 ] @
Ajd onda da kažem i ja svoje.

Dragi Tata pod BSOD podrazumeva ekran koji se dobija pri NT-ovom "STOP error"-u (plavi ekran, 80x50 karaktera i karakteristično STOP: i error kod u gornjem levom uglu ekrana). Što mislim da je sasvim OK. One plave ekrane u Windowsu 9x možemo zanemariti -- kad sam pisao onu poruku pre nekog vremena nisam ni imao u vidu drugi Windows do NT-a. Sada to još u većoj meri važi -- za mene je Windows 98 isto toliko mrtav koliko i Windows 3.11.

Citat:
Dragi Tata:
E vidiš, ti ne znaš ljude koji koriste WSH, ali ja ih znam i znam da je W2K administraciju itekako moguće automatizovati. Tačno je međutim, da iz nekog razloga, Unix administratori "odmah" uče važnost automatizovanja pomoću skripti, dok NT administratori prvo savladaju vizuelne alate za administraciju, pa tek onda (neki od njih?) savladavaju skriptovanje. Zašto? Pojma nemam - kao što rekoh nisam administrator, ali po svemu što znam nema tehničkih ograničenja za automatizovanje NT administracije.


To je sasvim tačno, mada je takođe tačno da malo administratora to radi (na MCSE kursu za administraciju čini mi se da se čak uopšte ne obrađuje Windows Scripting). Takođe, evo recimo, meni je pod Unixom sasvim prirodno da za neku radnju koju često obavljam napišem skript, dok mi za Windows nikada to nije palo na pamet. Skripting je na ovoj platformi jednostavno koncepcijski previše odvojen od svakodnevnog rada. Otuda i takav moj odgovor na pitanje "zašto koristim UNIX".

Citat:
Dragi Tata:
Citat:
random:
3) Opcion i raznolik, a pritom skalabilan i distribuiran grafički interfejs...


To što ti smatraš prednošću, ja smatram velikom manom. Treba imati na umu da šarenolika grafička okruženja zbunjuju prosečnog korisnika, i što je sa mog stanovišta još važnije, jako komplikuju razvoj desktop aplikacija, a posebno testiranje na svim tim "šarenim" verzijama. Po mom skromnom mišljenju, Unix zajednica treba da usvoji jedan wm i jedno desktop okruženje i da to odradi kako treba. Primer da to može lepo da se uradi je Mac OS X, koji je vrhunski odrađen desktop OS zasnovan na Unix-u.


Pazi, ne pričamo sad odjednom o "prosečnom" korisniku, već o meni, tebi, ljudima ovde, pošto je tema bila "Zašto koristim UNIX". Dalje, dobro bi bilo da postoji jedno jedinstveno grafičko okruženje, ali kako sada stoje stvari, u suštini imamo dva (možemo zanemariti sitnije WM/DE projekte, jer ne privlače kritičnu masu programera), a to su GNOME i KDE. Mislim da to nije toliko strašno, a i podstiče takmičarski duh. Opet, i ja mislim da bi bilo bolje kad bi se sve te snage udružile na jedinstven desktop. Ali, da se ja pitam, taj desktop bi bio GNOME, dok bi mnogi drugi ovde voleli da to bude KDE, i tako, imamo za sada nerešiv problem.

Citat:
Dragi Tata:
Win2K ima mogućnost stvaranja linkova. A što se tiče Unix filozofije "sve je fajl", i pod NT-om je nešto slično, samo se to ne zove fajl već kernel object.


Da, ali pristup tome (symlinkovi, i uređaji kao objekti) je omogućen sa programerske strane, a ne na zgodan način iz radnog okruženja (shell-a). U tome je bitna razlika, bar po meni.

Citat:
Dragi Tata:
Kao programer, naravno da više volim varijantu da korisnik plati programe koje koristi. Treba međutim dodati da je većina tog besplatnog softvera koji pominješ dostupna i u Windows varijanti.


Svakako, imaš pravo tako da misliš, to je sasvim OK. Ja sam više pristalica ideje da se aplikacije za stranku rade po narudžbini, a objavljuju pod otvorenom licencom. Ne volim koncept shareware/PD softvera (ACDSee, Getright, Winzip...). Pritom se slažem da ekspertske aplikacije treba da se plaćaju.

Što se dostpunosti besplatnog Unix softvera za win32 platformu tiče, ipak nije dostupna većina GUI aplikacija (onih koje nisu rađene uz pomoć nekog cross-platform toolkita), zbog komplikovanog portovanja.

Citat:
Dragi Tata:
Priznajem da meni, glupom "sinklerovcu" koji je pod stare dane prešao na "Windoze", teško ide u glavu da prosečan korisnik treba i da zna da postoji nešto kao što je kernel, a nekamoli da ga kompajlira. Za administratore, ne kažem - to je druga priča.


I opet, ne pričamo o prosečnom korisniku (vidi gore). Kompajliranje kernela pod Unixom je slično isključivanju nekih servisa u NT-u, s tim što je to jedna mana Unixa u odnosu na Windoz -- previše toga je u kernelu.

Citat:

Citat:
random:
7) Sistem nikad nije potrebno restartovati. Ovo je sitnica, ali od onih koje život znače... Windows se stalno restartuje, to užasno iritira. Unix se restartuje samo kada se prekompajlira kernel.


Kako koji Windows. Na poslu ne gasim mašinu sa Win2k mesecima, mada je restartujem kada stigne neki novi "critical security patch" koji treba instalirati.


I pri gomili banalnih stvari kao što je na primer promena imena hosta, instalacija mnogih aplikacija, itd.

Citat:
Citat:
random:
9) I iznad svega, Unix je zabavan.


Naravno, ali Sinclair ZX Spectrum je ipak još zabavniji...


Tu se već ne slažem ;o). Možda zato što sam mlađi.

I još jednom -- govorimo sve vreme o Windowsu NT/2k/XP. Inače, što se tiče nečijih komentara o tome kako se STOP greške na Windowsu javljaju bez nekog vidljivog razloga i naizgled nasumice, moram reći da smatram (a par puta sam u ličnom iskustvu sebi to i dokazao) da je do uzroka STOP greške (ili BSOD-a, kako hoćete) gotovo uvek moguće doći, pažljivom disekcijom problema, čitanjem Microsoft Knowledge Base-a i korišćenjem administratorskih alata za logovanje, inspekciju drajvera i slično. Često je moguće problem i rešiti (uklanjanjem neispravnog drajvera ili hardverske komponente), baš kao i pod UNIX-om, kada vam se desi kernel panic. my ($ldap,$dn,$whatToCreate
[ Dragi Tata @ 13.06.2002. 18:05 ] @
Citat:
B o j a n:
Citat:
Dragi Tata:
I za njega važi isto što i za kernel panic: izazvan je lošim hardverom.

Zar ?
Evo ovako, jedan konkretan primer ...
Otvoriti word, prebaciti ga u osrednji prozor, uzeti title bar mišem, i vrteti ga što brže moguće po ekranu, tamo 'amo ... paf! Instant bsod ! L;)
Tested and checked ...


E, ako ti je bio cilj da me namagarčiš, potpuno si uspeo u tome. Pola sata sam cimao word po ekranu, dok me ruka nije zabolela i naravno ništa se nije desilo.

Citat:
B o j a n:
Dragi Ćale, samo da se razumemo, nisam ja nikakav od ,,juče'', i šta više koristim nt5 kod kuće ponekad, skoro podjednako koliko i možda linux, ili *bsd, ali jednostavno ne mogu da tolerišem da mi neko tu sad drobi o tome kako je windows super sistem. Jednostavno krahovi pod windows-om su totalno neobjašnjivi, kao da negde u sebi ima rand_crash(), ili tako nešto ...



Ne mislim da si "od juče" i rado čitam tvoje post-ove na temu network-a, jer očigledno poznaješ tu temu puno bolje nego ja. Međutim, kao što blue reče, kad neko kaže da mu je muka da koristi Windows (sa NT kernelom) zbog čestih BSOD-ova, mogu da zaključim da ili ima loš hardver ili (diplomatski rečeno) jaaako preteruje. Čak is NT4, BSOD nije tako česta pojava, a sa 2k je jako retka.

I da se razumemo, nije mi cilj ni da promovišem Windows ni da otvaram OS-flame rasprave. Samo da malo spustimo loptu na zemlju i da ne preterujemo sa izjavama "BSOD svakih deset minuta".re primano da kontriraju onome
[ Mihailo @ 13.06.2002. 18:06 ] @
Citat:
Ivan Tanasic:
Kad smo vec kod modema mene izludjuje jedno... ako ne upalim eksterni modem pre podizanja xp xp ga jednostavno nece prepoznati ;)))) i onda mora da se resetuje racunar.. a dok se xp digne.. iha!


To je zato jer XP svaki put kada se podiže iznova inicira plug'n'play uređaje, pa je logično da neće prepoznati uređaj koji nije uključen. S obzirom da XP mora da se resetuje samo kod instalacije patcheva i SPova ovo nije nikakav problem.
Meni se XP podiže malo sporije nego FreeBSD 4.4, mada je to možda i do činjenice da sam početnik što se tiče Unixa.
[ B o j a n @ 13.06.2002. 19:11 ] @
Citat:
Dragi Tata:
E, ako ti je bio cilj da me namagarčiš, potpuno si uspeo u tome. Pola sata sam cimao word po ekranu, dok me ruka nije zabolela i naravno ništa se nije desilo.

Oke L;))))
Zaboravio sam da napomenem da treba biti učitan neki doc. L;)
Malko kompleksniji ako može ( >100KB ).
Interesantno je što se prsavanja dešavaju i kod mene kući ( divlja ), i na fuxu ( brand name mašina ). No nebitno, možda je to samo slučajna anomalija.


Mislim da je svako dao svoju reč. Vreme je da ova tema ide pod led, barem neko vreme L;)
[ jc denton @ 13.06.2002. 23:29 ] @
Citat:
Dragi Tata:
E, ako ti je bio cilj da me namagarčiš, potpuno si uspeo u tome. Pola sata sam cimao word po ekranu, dok me ruka nije zabolela i naravno ništa se nije desilo.


E majstore, zajebashe te mangupi :), ali ne brini nisi jedini.
I mene je primio na foru i ja sam secao Wordaljku i nista se nije desilo.

Jeli Bojane, da ne radimo mozda nesto pogresno, a ? :)

pozdrav
[ Milan Aksic @ 14.06.2002. 00:46 ] @
E BRAVO! Sjebah mis koliko sam brzo 'uznemiravo' jadni caret zakcen za title bar Word-a.

Linux ne moze racunati na neki veci proboj na trzistu bez generalne nemilosrdne standardizacije, pogotovu jer je MS tvrdo resio da uzme veci deo server trzista, sto pokazuje i najvaljivanje za kraj 2002, izlazak novog OS-a Windws .NET. Sto se drugih stvari tice, zasto svi uporedjuju da li Windows moze da uradi nesto sto Linux moze, zasto ne obrnutno? U tom aspektu Linux je odlicno odgovorio na mnoge izazove. Kazem na mnoge jer nije bas u toliko velikoj meri iznad Windowsa, sa druge strane i Windows ima svojih mana ali daleko manje nego sto pricaju oni kojima se BSOD (ne access violation) na svakih 5 min. Nemam namere da ulazim dublje u diskusiju o ovoj temu, jer je vec mnogo puta pricano o ovoj temi, a krajnji zakljucak je uvek isti ili slican, da i jedan i drugi zasigurno imaju svoje mane i prednosti, koje direktno najvise uticu na odabir za rad u specificnoj oblasti. Drugim recima nijedan (win vs linux), trenutno ne odgovara zahtevima neke generalne upotrebe.

Ono sto najvise izaziva rekacije starijih clanova na forumu ovakvim temama, su naravno pristrasni odgovori mladjih clanova. KOji (iako ce sada to mnogi poreci) cast izuzecima, jos uvek svoje idole nalaze u 'evoluiranim' hackerima. Tako da, ako npr. neki stariji clan (kojeg uzgred upravo oni smatraju za pocasnog predavaca na DefCon-u) koji ocigledno mnogo bolje nego oni, zna sta govori, napise nesto nedovoljno jasno u tolikoj meri, da (bez uvrede) klinci mogu slobodno da izvuku potpuno pogresan zakljucak iz kontexta ono sto je hteo da kaze. Ako je napisao '... zapalio sam cigaretu... pogledam u monitor kada ono BSOD', to ce biti vise nego dovoljno da neodgovorni clanovi/klinci koji eto znaju sta rade komande 'ls, cat...' u Linuxu a uz to vide hacker-isanje kao svoju buducnost, da oni (bez imalo udubljivanja u shvatanje samog kotexta i samostalnog razmisljanja) pocnu na sva zvona da zvone kako Windows ne podnosi dim od cigarete, kasnije bi naravno poceli spekulisati i o marakama cigareta koje vise u uticu na pojavljivanje BSOD-a...
Ovo ne bi trebalo da bude smesno, s obzirom na to koliko zaista ima korisnika (pretezno mladjih, cast izuzecima) koji su spremni da potpuno po inerciji bez razmisljanja insistiraju na necemu sto ni sami ne umeju da objasne. Do pre nego sto je Gojko ubacio (kada su inace bila i najzesca pljuvanja windowsa, mnogo puta ali ne uvek i bez pokrica) da se pored poruke koju je post-ovao clan pojavljuje i OS koji koristi, 90% korisnika je intenzivno navodno 'radilo' na Linuxu, 5% radilo po nekada, a ostalih 5% su 'sramno' koristili neku verziju windows-a. Nakon sto je Gojko ubacio da se ispisuje OS, 95% procenta je koristilo neku verziju windows-a (a najvise upravo ozloglaseni Win98) dok je samo 5% koristilo neki *nix-oliki OS. Zasto onda i dalje govoriti o necemu, ako ni sam u to ne veruje.
Jos jednom, nemam nameru da ulazim u diskusiju o tome koji je OS bolji, pogotovu da 'lazno' govorim o tome kako je Windows bolji od Linux-a ili obrnuto, vec samo hteo da jos jednom javno ukazem na ove anomalije tj. (izvinite na izrazu) foliranje na forumu. Naravno jos jednom cast izuzecima koji su svojski doprineli da se nivo kvaliteta rasprava ne es-u znatno podigne.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao passanger dana 15.06.2002 u 02:07 PM GMT]
[ impaque @ 14.06.2002. 03:19 ] @
mene teraju kod kucje da koristim linux, pa ja ovako nocju u 3:06 shmugnem pod windows da napishem neshto na ovom forumu, poshto se u onoj konzoli ne snalazim, a teraju me da koristim neke tekstualne brauzere, neki lynx i links, boga pitaj shta...

bestraga im glava$%#!

ajde de da imamo server ili neshto, nego mi imamo desktop mashinu, pa ipak: gnu pa gnu, opensource pa opensource.. uzhas.
[ t3chX @ 14.06.2002. 13:47 ] @
Ja mislim da je tema isuvise glupo pokrenuta, ovo me podseca na dane kada sam pisao sastave na temu "Zasto volim druga Tita". OK, shvatili smo poentu niko ne voli Windows. Ja ga prvi ne volim, ali nikad ga necu toliko pljuvati znajuci da bez obzira koliko ga ja mrzeo, bicu primoran da ga koristim kad-tad. Prema tome, to je ono sto postujem kod mr. Gates-a, kada uspe da uvali s***** ljudima i da ga oni koriste. Drugo, mislim da platforma za jedan ozbiljan rad nije toliko ni bitna ... meni sve sto treba mogu da imam i u *NIX-u i na Windows-u. Cini mi se da je XP konacno prvi M$ sistem vredan paznje, koristim ga od marta ove godine u koegzistenciji sa jos 5 masina na kojima se vrte Open Source sistemi (dva Slack-a, Net i FreeBSD i jedan RH). Dakle, sva prica o padanju, kocenju i plavim ekranima PRESTAJE (zapamtite) sa XP-om jer to je konacno prvi pravi multi-user robustni sistem koji je izasao iz ljuske DOS-a i Win9x-a. Inace kao IDE koristim MS Visual C++ za win32 app i GNU CC za programiranje u *nix konzoli,
o stvarima poput X GUI-a jos necu da razmisljam a i da hocu nemam vremena, takodje imam PHP 4 + mySQL + Apache i na XP-u i na Slack-u i mogu vam reci da podjednako dobro rade ... Prema tome, ja sam veran paroli - dobro je dok radi.
Uzdravlje ...
[ aster @ 15.06.2002. 08:13 ] @
Ja sam posle mnogih ispada, a najvise sa nekompatibilnoscu hardvera i softvera, odustao od Linuxa. Tako da ne mogu da kazem zasto koristim Linux
[ Gojko Vujovic @ 15.06.2002. 14:08 ] @
Citat:
passanger:
...nekada, a ostalih 5% su 'sramno' koristili neku verziju windows-a. Nakon sto je Gojko ubacio da se ispisuje OS, 95% procenta je koristilo neku verziju windows-a (a najvise upravo ozloglaseni Win98) dok je samo 5% koristilo neki *nix-oliki OS.


E o ovome je bezbroj puta pričano ali tebi je verovatno promaklo pa si sada našao ponovo da potežeš istu temu. Stvar je objašnjena na sledeći način: od kad je to bitno koji OS ili software neko koristi za pristup ES-u i internetu? Tj, to nije nikakav pokazatelj toga na čemu ta osoba radi neke ozbiljnije stvari. Možda mu je windows udobniji za surf i čitanje mail-a, pa šta, njegov izbor.. što ne znači da 99% ostalih stvari ne radi u drugom os-u, što je često i slučaj.

Zato, neozibljno je lepiti se za tu OS detekciju i na osnovu toga donositi zaključke o "strukturi" ES korisnika.

Što se tiče komentara Dragog Tate, mogu samo da kažem da nije u pravu što se tiče Blue Screen of Death pod windowsima, ja ih doživljavam evo već u skoro svim verzijama, počev od win95, pa win98, pa win2000 (dada, i to često!), a tu je ponekad upao i neki Black Screen of Death.

No da ne nastavljamo os wars dalje, zaustaviću se na ovome.
[ Milan Aksic @ 15.06.2002. 14:43 ] @
Ne, nije mi promaklo i ako se gleda iz tog ugla (ne obracajuci paznju i na celu poruku) onda jeste ruzno kada se ovako izvuce iz kontexta cele poruke, kao sto ti sada upravo uradio. Ali poenta je u necemu potpuno drugom, a to je da mi nije jasno zasto se na kraju ispostavi da oni koji govore svasta o Windowsu, ipak ga koriste? Zar nije malo nelogicno? Ali... nebitno... zaboravite...
Inace, kao sto sam ti vec i rekao savrseno me nije briga ko kakav OS koristi, niti imam namere da bilo koga ubedjujem da koristi drugi OS (misljenja sam, kao sto i pise u toj poruci, da trenutno ne postoji OS za generalnu upotrebu). Ja u toj poruci, nisam hvalio ni Windows ni Linux, samo je smor da se ova tema stalno iznova poteze, cesto puta pretrpavana nekompetentnim odgovorima. Zato i ne udarajte 'odgovori' na ovu moju poruku jer sam zavrsio sa ovom temom.
Ako je opsti utisak da je ta moja poruka preterano uvredljiva izbrisite je slobodno, ja ipak opet ponavljam da nisam pisao u tom kontextu, u kojem je Gojko to shvatio. Ako se neko nasao preterano uvredjen, iskreno se izvinjavam.
[ Dragi Tata @ 15.06.2002. 17:31 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:

Što se tiče komentara Dragog Tate, mogu samo da kažem da nije u pravu što se tiče Blue Screen of Death pod windowsima, ja ih doživljavam evo već u skoro svim verzijama, počev od win95, pa win98, pa win2000 (dada, i to često!), a tu je ponekad upao i neki Black Screen of Death.

No da ne nastavljamo os wars dalje, zaustaviću se na ovome.


Očekujte u dogledno vreme tekst "Blue Screen of Death - Unleashed" na nekom od Windows foruma, jer je malo kome ovde jasno šta taj pojam obuhvata.

I poslednji put, nije mi namera da tvrdim da je Win stabilniji od Unix-a, samo hoću da raščistimo neke pojmove/predrasude.
[ Gojko Vujovic @ 15.06.2002. 18:00 ] @
Možda ne shvatamo sasvim, ali svodi se na isto, a to je da ne može neko da tvrdi kako je windows postao stabilan. :D
[ MoHicAn @ 15.06.2002. 18:14 ] @
E Dragi Tata:
Odgovori mi na pitanje koje sam ti postavio pre jedno 50 poruka.

Dali su microsoftovi programeri izmislili izraz BSOD (BlueScreenOfDeath) posto to to znaci ako nisi znao ili je taj izraz potekao iz naroda.

Ja licno sumnjam da su ovi iz microsofta za neku svinjariju njihovog OS-a nadenuli tako komican izraz.
Ako gresim onda sam ja bio u zabludi o programerima M$-a.
[ Mihailo @ 15.06.2002. 19:15 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Stvar je objašnjena na sledeći način: od kad je to bitno koji OS ili software neko koristi za pristup ES-u i internetu? Tj, to nije nikakav pokazatelj toga na čemu ta osoba radi neke ozbiljnije stvari. Možda mu je windows udobniji za surf i čitanje mail-a, pa šta, njegov izbor.. što ne znači da 99% ostalih stvari ne radi u drugom os-u, što je često i slučaj.


Čini mi se da nije praktično resetovati računar svaki put, samo da bi surfao iz nestabilnog Windowsa, ili se varam? Pritom, sumnjam da bi uopšte korisito Windows kada bi isti padao i jednom nedeljno, kamoli više puta na dan kako neki navode. Kako uopšte surfujete?

Citat:

Što se tiče komentara Dragog Tate, mogu samo da kažem da nije u pravu što se tiče Blue Screen of Death pod windowsima, ja ih doživljavam evo već u skoro svim verzijama, počev od win95, pa win98, pa win2000 (dada, i to često!), a tu je ponekad upao i neki Black Screen of Death.


Tu si u pravu, ali za razliku od 9x, koji je 'sam od sebe' padao, na NT seriji uvek možeš da pronađeš šta je problem i da ga otkloniš. To što se sistem sa jeftinim hardverom ponaša loše, to nije čudo nikakvo. Ja znam da Windows 2000/XP može da se 'lepo naštima' i da radi ok, a ko ne veruje to je njegov problem.

[Ovu poruku je menjao Mihailo dana 15.06.2002 u 07:16 PM GMT]jui sa pripadnicama ljepseg po
[ Dragi Tata @ 15.06.2002. 19:16 ] @
Evo kunem se Bogom, ovo je moj poslednji post u ovoj temi. Izraz Blue Screen of Death (baš ti hvala što si mi objasnio šta znači - bez tebe to nikad ne bih saznao) je nastao tako što su razni zlobnici dodali ono "of Death" na izraz Blue Screen koji se koristi u Microsoft-u da se opiše STOP message koju prijavljuje ISKLJUČIVO NT kernel.

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q129845

Za sve ostale informacije čitajte tekst koji ću (nadam se) uskoro da napišem o tome.
[ Dejan Lozanovic @ 15.06.2002. 22:11 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Evo kunem se Bogom, ovo je moj poslednji post u ovoj temi. Izraz Blue Screen of Death (baš ti hvala što si mi objasnio šta znači - bez tebe to nikad ne bih saznao) je nastao tako što su razni zlobnici dodali ono "of Death" na izraz Blue Screen koji se koristi u Microsoft-u da se opiše STOP message koju prijavljuje ISKLJUČIVO NT kernel.

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q129845

Za sve ostale informacije čitajte tekst koji ću (nadam se) uskoro da napišem o tome.


Ma dragi tata, nemoj da se ljutis na njih sto ne razumeju razliku kada se ceo sitem skuca ili samo neki vxd otegne papak. Ali za unixovce to je jedno te isto pao sistem pa je pao. Dok samo "prefinjeni" windows korisnici koji naucili da zakucavanje sistema moze da se podeli u vise kategorija :)

Elem salu na stranu iriritirajuce je kada ti u pola rada sistem promeni rezoluciju i ispise ti neku levu poruku ma sta ona znacila.

Ja iako se kao nesto satro lozim na programiranje jer to studiram svideo mi se linux ne samo zato stooo mi ga turaju na faxu na sva vrata, nego zato sto se tako elegantno koristi, zato sto neke jako komplikovane stvari se tako elegantno resavaju. Bas zbog toga sto se sve vidi kao fajl i najobicnijem korisniku. Mislim da je glupo da pricam bilo sta i ponovim preko polovinu stvari koje je random rekao. Za programere UNIX je raj, mana je samo sto oni vremenom taj raj nisu priblizili i obicnik korisnicima na malko jednostavniji nivo , tu je sav uspeh M$-a jer igra na vrhunsku debilnost korisnika. Mada nadam se da ce vremenom unix programi, postati jednostavniji(mada vec i sada office paketi su dosta kvalitetni) lepo moze i da se surfuje netom tako da za te neke obicne potrebe regularnoh korisnika linux tu dosta parira Windowsu.

A sa one strane sto bih voleo da se programi placaju, pa sta znam ja pak ne delim bas takvo misljenje, tj delimicno, mislim da bi jako usko specificni programi trebali da se placaju tj oni koji se radi po narudzini, dok mislim da je ona ideologija GPL-a sasvim na svom mestu ja ako nemam stete od toga a sto ti nebi mogao da imas koristi sa time ? to je sva lepota GPL-a a opet sa druge strane ti programi koji su izdati kao open source brze se ispravljaju bagovi na njima. I pre se otkriju i zapuse takve rupe. Dok kod programa zatvorenog koda su te stvari znatno teze resavaju, a ako je neko odlucio da bude hacker i da stvarno obije neki OS on ce to i uraditi, pa makar disasemblovao dll-po dll, ima takvih ludaka po svetu. A evo da navedemo i jedan takav primer, bug sa Plug and pray uredjajima, koji je otkriven tek na win XP a ispostavilo se da su ranjivi bili svi windowsi od win 95 pa do sada, ja verujem da je bilo par likova koji su znali za takve stvari i da su ih zestoko rabili, samo niko nije lud da tako nesto kaze, da moze da hakne preko 70% komjutera na svetu iz sale u dva poteza. E to su one lose stavri kod zatvorenog koda.

A jos jedan razlog zasto koristim GNU/Linux je upravo Opensource jer na taj nacin ja mogu da optimizujem svoj sistem 100% prema mom hardveru ne moram da cekam novu verziju windowsa da bi moje cedo od itanijuma, radilo punom snagom. jednostavno prekompajliram kernel i glavne programe i voila sve radi savresno prema mom novom cedu bez napora. I tako svoj hardver iskoristavam do maximuma a ne da bi sve tu super radilo ti kupi josh jaci kompjuter. Jer evo ispada da bi radio normalno tebi treba minimum pentum 2 da bi radio noramlno bez da ti sistem kuca ( jer tada ti treba NT) a da na win 9x/Me seriju zaboravimo. Mada ljudi budimo realni, pogledajmo mi ipak kolike su to brzine procesora kao da smo izgubili merilo. Nekadasnji univerzitetski racunari su bili sporiji nego danasnji desktop kompjuteri s tim da su ti univerzitetski opsluzivali mnogo vise korisnika. Jer samo glupak ne vidi da MS je lepo sklop[io deal sa proizvodzacima hardvera. jer su lepo shvatili da jedni bez drugih ne mogu i da jedino udruzeni mogu da opstanu. i da vecito prave trku tipa novi OS treba novi hardver, pa onda kada ljudi nakupuju brdo novog hardvera ajde da napravimo novi OS koji ce biti josh zahtevniji koji ce se prodavati i tako ajmo da pravimo trku u krug. A i sa druge strane pogledajmo npr prozvodjace igara, svi znamo kada je izasao sony playstation i koje su tada bile konfiguracije PC racunara u opticaju (386,486) a igre su uporedo izdavali i za PC i za playstation i kako da je hardverska zahtevnost iste igre bila veca za PC sa vremenom a ista konverzija igre normalno radila sony-ju ? Pa tu je onaj problem bahatog programiranja. A to se na prvi pogled nevidi dobro kada je u pitanju software zatvorenog koda. Josh pogotovo ako je u monopolskim rukama firme tipa M$. Dok Kod OpenSource-a svaki programer moze lepo da vidi ko je sta kako i koliko bio bahat i u najgorem slucaju pokupi samo neke delove koda a ostali prepravi ili napise iznova ostatak koda i voila dobili smo mnogo bolje resenje.


Eto to bi npr bili kratki razlozi zasto koristim UNIX
[ Goran Rakić @ 15.06.2002. 23:40 ] @
Na Windows2000 jedina dva puta kada sam video BSOD jeste kada sam pokusao da na bagovitu verziju Office-a XP pokusao da instaliram service pack, i drugi put kada mi je elektronika HDD-a otisla u toku rada. Na 98-ici je to bilo vise puta, ali kako tatica reče to nije BSOD već onaj VXD eroor in blablabla, međutim meni je isto... Windows (narošito 2k/XP mada XP ne volim, mnogo guši mašinu) je dosta stabilna platforma... Za neki umereni radi, po neku igru i sl je sasvim OK... VisualStudio je sjajan IDE mada sam ga samo kratko koristio, prvenstveno zbog ne poznavanja tih programskih jezika... ;))

Nego da se vratim temi...

Zašto koristim Linux? Pa prvo su kod mog tate u firmi prešli na Linux kada su vlasnici videli cene MS softvera... OpenOffice 1.0 i RH7.3 rade sasvim lepo...

Onda, pošto ja tamo kao održavam kompove (bitna filozofija je da radi i da su podaci tu, prvenstveno zbog mog znanja) sam i kod kuće prešao na Linux (pre 7 dana) ne bi li nešto naučio i ukapirao, a i radoznalost je tu umešala prste. Sada u Windows ne ulazim, prvenstveno jer mislim da je to jedini način da naučim Linux, a nešto i nemam potrebe. Imam Apache, mySQL, PHP i to je sve što mi treba. Gimp je OK za neke sitne stvari, a grafikom i dizajnom se nikada nisam ni bavio. Oduševio me je wget, i uopšte veza ka net-u. Mozilla je isto fenomenalna. Sada mi ne pada napamet da idem na net iz Win-a. Sada planiram da učeim C++, a tu mislim da je Linux opet bolji...

Drugo šta mi se sviđa jeste što posle dugo godina imam legalnu mašinu. Legalan softver... Jednostavno prvo što uz sam RH dođe sve što će mi ikada zatrebati, drugo što na freshmeat-u i sourceforge-u mogu pronaći sve što mi ikada zatreba i sve je besplatno!

Treće je čisto subjektivni osećaj kontrole. Iako tehnički to još nisam probao, ja sam osećam da imam veću kontrolu nad kompom, jer ako mi se neka komponenta sistema ne svidi, mogu lako da je zamenim... Ne sviđa mi se KDE, ok nema problema, neću više LILO, ok...tu je GRUB, nesviđa mi se bash... opet lako i brzo... I uopšte Linux mi daje osećaj da (ću) znam(znati) šta se dešava sa kompom, a ne pitanje šta mu je sada? Mada možda i grešim...ami postati besplax� ��#(
[ salac @ 18.06.2002. 16:01 ] @
BSOD je standardno vecita tema ne samo ovog nego i svih ostalih foruma koje sam posecivao. Stvarno ne zelim da bilo kome solim pamet, ali vruce popodne me tera da i ja ostavim trag u ovoj diskusiji.

Prvo, da se zagledamo malo u nase kante. 99 posto compova na kojima radimo su manje-vise u rangu industrijskog otpada na zapadu, sve komponente su C i D klase i kupuju se iz vise nego sumnjivih izvora na dalekom istoku. Firmirani kompjuter sa bilo kojim winom je sasvim sasvim stabilan.
Druga stvar je nase balkansko isprobavanje programa. Svako ovde je isprobao na stotine (neki i hiljade) programa, vecina naravno dolazi iz sumnjivih izvora i nesto mi govori da se u svom tom sarenilu provuklo par njih koji su 'teske' bete iako je pirat tvrdio drugacije. Ovo definitivno ne doprinosi stabilnosti.

Medjutim, sa druge strane, i u linuxu smo svi provrtili mnogo nestabilnih programa, patili se sa razlicitim bagovima u kernelu, a opet je malo ko uspeo da obori masinu. Ok, zaglupi se program, padne, ali OS je i dalje tu, solid as a rock.

I na kraju, a trebalo je na pocetku, zasto koristim linux......iako sam bukvalno godinama na legendarnom galebu i afroditi (kasnije tesli) bio u dodiru sa linux/unixom, tek u zadnjih 9 meseci je linux postao no. 1. OS na mom racunaru. Sada u njemu radim apsolutno sve : programiranje (od klasicnog do web prog.), ucim se administriranju, obrada texta, multimedija, net....bas bas sve.
Stvarno je pravo osvezenje white box (ili gray box u najgorem slucaju) pristup linuxa u odnosu na totalno crnilo koje forsira MS. Neko mozda ne zeli da zna sta se tacno desava iza zavese, ali eto ja nisam od tih.

I da rezimiram : niti je win toliko nestabilan, niti je linux totalno operisan od user-friendly pristupa.
[ Jovan Marjanovic @ 19.06.2002. 11:51 ] @
Moj poslednji odgovor na ovu temu. ustvari stara srpska izreka:
U rukama Mandusica Vuka, svaka puska bice ubojita.

pa vi razmislite
[ Janko @ 11.07.2002. 15:06 ] @
bla bla bla bla...
wine je brz kao munja.... hah... probaj nesto da instalirash.....
evo jednog linka (koji se inace pojavio na slashdot.org)
mislim da otprilke stavlja tacku na ovu (neinteresantnu) diskusiju

http://members.optusnet.com.au...ts/articles/switched_back.html

Inace i ja sam (srecni) korisnik *nix-a ... (FreeBSD 4.6)
[ Illiron @ 11.07.2002. 18:02 ] @
Taj cova je idiot, al ajde, jutros mi je bilo smesno kad sam procitao...
[ MoHicAn @ 11.07.2002. 19:25 ] @
Citat:
Janko:
bla bla bla bla...
wine je brz kao munja.... hah... probaj nesto da instalirash.....
evo jednog linka (koji se inace pojavio na slashdot.org)
mislim da otprilke stavlja tacku na ovu (neinteresantnu) diskusiju

http://members.optusnet.com.au...ts/articles/switched_back.html

Inace i ja sam (srecni) korisnik *nix-a ... (FreeBSD 4.6)



Kewl !
Du bist eine meine klaine idol.
Ako nekoga zanima koji os koristis pogledace levo !
Inace ja koristim Santa Cruz Operation unix na digitalovoj masini iz 70 i neke a to sto mi pored tu pise da sam na linux-u to sam ja ubacio ident string u proxy !!!




PS: lik koji je ovo pisao nema blage sa zivotom !
Pod jedan on kaze kako pri koriscenju binarnih modula ako rekompailras kernel doticni moduli nece raditi
ELEM ako je makar jednom rekompalirao kernel video je podrsku da kernel moze da kroisti cije oce module !
To pod jedan pod dva njemu je X nestabilan ??? Ja stvarno ne znam koji on to djubrix ima ali meni se x nijednom nije zabo u zadnjih nekoliko meseci za razliku od windows-a.
PS: meni se na kompu dize chudo servisa (qmail, djbdns, proftpd, apache, courierimapd) + mi se na virtualnom terminalu 7 i 8 dize gdm i ponekag korisitm oba a ne provaljuje se na sistemu uopce ( uglavnom je na jednom gnome a na drugom blackbox) , a nemam neku ultra besnu makinu ... p2 ...

Da ne pominjem sto lik nije umeo cdrecord da namesti !!!




[ Dejan Lozanovic @ 17.07.2002. 22:30 ] @
Citat:
MoHicAn:
Da ne pominjem sto lik nije umeo cdrecord da namesti !!!


Ma pusti vidis da je neka provokacija, provali email adresu na koju mozes da mu pises [email protected], ma mislim klasicna provokacija
[ Illiron @ 03.08.2002. 09:45 ] @
Citat:
MoHicAn:
[
Kewl !
Du bist eine meine klaine idol.
Ako nekoga zanima koji os koristis pogledace levo !
Inace ja koristim Santa Cruz Operation unix na digitalovoj masini iz 70 i neke a to sto mi pored tu pise da sam na linux-u to sam ja ubacio ident string u proxy !!!


Zar to nije xenix?
[ MoHicAn @ 03.08.2002. 17:39 ] @
Nope nije xenix ... xenix je microsoftov proizvod ako se ja dobro secam i zamro je.

A Santa Cruz Operation Unix je popularno nazivan SCO UNIX i danas se vise ne zove tako. Prvo je preimenovan u SCO OpenServer a danas se zove UNIXWARE.

I iza sco-a je uglavnom stajao compaq u zadnje vreme ako se ja dobro secam. Cak na nekim ProLiantima ide preinstalled UNIXWARE mada ne znam zasigurno, ali znam da je u nazad 10~20 god compaq sibao sco.