[ Stator @ 24.08.2005. 11:30 ] @
Dakle izaso je googl-ov IM koji se bazira na jabber-u. Podrzava i komunikaciju glasom. A na njega se mozete vezati i sa ostalim jabber klientima.

kao jabber id ukucate vas gmail acc dakle npr [email protected]
kao server ukucate talk.google.com
uzmete i stavite 5223 kao port
i ukljucite SSL

Umalo da zaboravim Download talk.google.com :)

Da li sa ovim vise jabber prestaje da bude alternativan i postaje mainstream videcemo :))

[Ovu poruku je menjao random dana 24.08.2005. u 13:14 GMT+1]
[ random @ 24.08.2005. 12:23 ] @


Par činjenica:

1) Klijent je trenutno dostupan samo za Windows. Linux i Mac korisnici mogu da se povežu bilo kojim Jabber klijentom.

2) Ne postoji mogućnost slanja offline poruka. Umesto toga, Google Talk vas tera da koristite GMail. Ovo je možda i privremeno, ali na sajtu se nigde ne pominje da li će ovo biti menjano.

3) Google Talk nije povezan sa javnom Jabber mrežom. Sa njihovog sajta se ne može jasno zaključiti da će ovo biti omogućeno u budućnosti (ali ja očekujem i nadam se da hoće). Na sajtu postoji neka priča pod nazivom Service Choice, ali se Jabber mreža za sada nigde eksplicitno ne pominje.

4) Nije lako naterati Google Talk klijent da se zakači na neki drugi server (npr. elitesecurity.org).
[ random @ 24.08.2005. 12:40 ] @
Uputstvo za povezivanje iz Psi-ja:

Jabber ID: [email protected]
Use SSL encryption
Ignore SSL warnings
Allow plaintext login
Server: talk.google.com
Port: 5223

Uputstvo za povezivanje iz Gaima:

http://www.google.com/support/talk/bin/answer.py?answer=24073

[Ovu poruku je menjao random dana 24.08.2005. u 14:09 GMT+1]
[ caboom @ 24.08.2005. 12:57 ] @
ako smo vec kod OS specificnih resenja koja koriste XMPP protokol, rekao bih da je iChat i dalje dosta napredniji...
[ random @ 24.08.2005. 13:17 ] @
Čisto zabave radi, evo poređenja Google-ovog i elitesecurity.org IM servisa:

Lista stvari koje trenutno elitesecurity.org IM može a talk.google.com ne može:

• Povezivanje sa globalnom Jabber IM mrežom
• Ostavljanje offline poruka
• Mogućnost istovremenog razgovora više korisnika (multi-user chat)
• Podrška za avatare
• Podrška za file transfer
• Povezivanje sa MSN IM mrežom
• Povezivanje sa ICQ IM mrežom
• Povezivanje sa AIM IM mrežom
• Povezivanje sa Yahoo! IM mrežom

Stvari koje trenutno može talk.google.com a elitesecurity.org IM ne može:

• Da izdrži DDoS napad
[ Gojko Vujovic @ 24.08.2005. 13:20 ] @
"Ostavljanje offline poruka"

Ovo je... essential.
[ random @ 24.08.2005. 13:33 ] @
Posebno ako čovek hoće tebe da nađe.
[ caboom @ 24.08.2005. 14:01 ] @
i voice conferencing bi bio veoma zgodan...

[Ovu poruku je menjao caboom dana 24.08.2005. u 15:02 GMT+1]
[ Stator @ 24.08.2005. 14:12 ] @
Mene ovaj google talk neodoljivo podseca na SkyPe, jedino sto je to google malo spretnije odradio. E sada kada se na to doda glasina da google razuko opticke kablove uzduz u popreko veoma je velika mogucnost da on ponudi VoIP uslugu zvanja fiksne/mobilne telefonije. E sada da li sa cenom i kvalitetom kompresije glasa/otklanjanja suma uspeti da nadmasi SkyPe? Tako da je izdavanje ovoga klienta samo prvi korak po nekoj mojoj proceni.
[ random @ 24.08.2005. 17:52 ] @
Uputstvo za Exodus:

http://arch.jabber.com/archives/2005/08/000143.html
[ broker @ 24.08.2005. 19:38 ] @
Citat:
random: Lista stvari koje trenutno elitesecurity.org IM može a talk.google.com ne može:


Ovo ti je malo neozbiljno. Pre ce biti da si dao listu servisa koje ES moze, a Google NECE da ponudi.
[ aleksandaraleksandar @ 24.08.2005. 21:12 ] @
Citat:
Stator: Mene ovaj google talk neodoljivo podseca na SkyPe, jedino sto je to google malo spretnije odradio.


malo spretnije? mislis kao i sve pre ovoga.

moje misljenje je da ce teziti spajanju IM's (protokola) kao sto je to pokusao trilian, ili kako vec bese, samo ce naravno google to da odradi spretnije; a ovo sa glasom je samo bila prednost koju je trebalo iskoristiti da se korisnici zadrze na upotrebi google talk-a, dok ne dodje do implementacije (prosirenja) ostalih IM's.

a posle toga sledi browser...
[ random @ 25.08.2005. 02:16 ] @
Predraže, prvo, rekao sam da je čisto zabave radi (što se tiče opaske da je "neozbiljno" -- šta ću, neozbiljan sam, volim da se šalim), drugo, kad sam rekao "Google Talk ne može" nisam mislio "Google nije u stanju da to uradi", već "korisnik koji koristi Google Talk u ovom trenutku ne može".
[ Slobodan Milivojevic @ 25.08.2005. 12:56 ] @
Sta da kazem, jeste on zasnovan na jabberu, skinuo sam ga i probao na win-u, al ipak cu ostati korisnik obicnih jabber servera.

Jedina "prednost" ili "mana" avisi kako se gleda je to sto postoji jedan klijent, i za uvodjenje i masovnu upotrebu novih servisa kao sto je voip, nije potrebno da to podrze skoro svi klijenti...

Drugo, ne vidim, nikakvu prednost google talk-a nad obicnim jabberom.
[ Goran Aničić @ 25.08.2005. 13:53 ] @
Google Talk Review
[ momsab @ 26.08.2005. 10:13 ] @
podešavanja za Mirandu

zar nisu svi jabberi obični? jedino po čemu se možda Google Talk razlikuje od drugih jeste što istovremeno imaš i jabber nalog ako imaš gmail/google


http://www.google.com/talk/otherclients.html

[Ovu poruku je menjao momsab dana 26.08.2005. u 20:21 GMT+1]
[ momsab @ 26.08.2005. 21:25 ] @
Citat:
Stvari koje trenutno može talk.google.com a elitesecurity.org IM ne može:

audio chat 8)

ne videh da to može jabber na ES-u
doduše, audio chat kod GoogleTalk može samo između 2 GoogleTalk klijenta,ako dobro skapirah
[ random @ 27.08.2005. 16:16 ] @
Nije tačno. Uzmi recimo Neos MT ili iChat, poveži se na ES server i imaćeš audio (i video!) chat sa korisnicima koji koriste isti klijent kao i ti.
[ Milos Stojanovic @ 20.10.2005. 22:47 ] @
Da li postoji mogućnost da se nekako komuniciraju Gtalk korisnik i neko ko je na regularnoj Jabber mreži? Kad dodam nekog kome je JID [email protected], dobijam "502 Error", tj. ne može da se poveže na server ili tako nešto. Jel to znači da Gtalk još uvek nije dostupan javnim jabber serverima?
[ biotech @ 20.10.2005. 23:15 ] @
Citat:
random: Nije tačno. Uzmi recimo Neos MT ili iChat, poveži se na ES server i imaćeš audio (i video!) chat sa korisnicima koji koriste isti klijent kao i ti.


dobar ti je ovaj neos :-)
[ Srđan Krstić @ 21.10.2005. 07:13 ] @
@troop
Ne znam da li se nesto promenilo u poslednjih ~2 meseca, znam da tada google talk jos nije bio dostupan drugim jabber serverima (i skoro sam siguran da jos uvek nije). Ono sto mozes da uradis je da se zakacis na google talk sa bilo kojim jabber clientom. A od verzije 2.0.0, gaim ce podrzavati i gtalkov audio chat :) (for that matter, bice i mnogo drugih nestvarno korisnih novina, dakle check out http://gaim.sourceforge.net/ ). P.S. Niko me ne placa da propagiram gaim, cisto ga mnogo volim :)
[ TiXo @ 11.01.2006. 23:36 ] @
Citat:
momsab:
zar nisu svi jabberi obični? jedino po čemu se možda Google Talk razlikuje od drugih jeste što istovremeno imaš i jabber nalog ako imaš gmail/google


http://www.google.com/talk/otherclients.html



postao sam površan, ovo mi je trebalo, a prevideo sam jer nisam ni gledao :-(

jabber je zakon :)
[ random @ 17.01.2006. 20:41 ] @
Nisam stigao da lično proverim informaciju, ali izgleda da je Google Talk upravo otpočeo federaciju sa ostatkom Jabber mreže!

Možda 2006. stvarno bude godina Jabbera.
[ biotech @ 17.01.2006. 21:10 ] @
uuuu, to bilo super
[ TiXo @ 17.01.2006. 21:52 ] @
Izgleda da jeste, večeras mi GT je overio autorizaciju koju sam tražio za svoj jabber.ru nalog pre nekoliko dana, a sad je povezivanje GT<->ES prošlo trenutno (par sekundi).

Najnormalnije radi i konektovanje sa više klijenata/mašina na 1 nalog, ali je zanimljivo da konekcija sa Google Talk klijentom ima Priority 0, tako da će poruke uvek ići u neki drugi klijent(Google Talk nema opciju podešavanja ovog parametra konekcije), ako pošiljalac ne obrati pažnju...

Update:

http://googleblog.blogspot.com/2006/01/open-federation-for-google-talk.html

[Ovu poruku je menjao TiXo dana 18.01.2006. u 02:06 GMT+1]
[ anon315 @ 25.01.2006. 18:55 ] @
Jel moze nekako da se izmajmunise da ako sam zakacen, na primer sa Psi-jem, na Google Talk, da mi dodje poruka kada mi stigne gmail?

Ovo bi bilo do jaja!
[ aleksandaraleksandar @ 25.01.2006. 23:10 ] @
moze

instaliras ovo http://toolbar.google.com/gmail-helper/index?promo=gdl-en i koristis bilo koji IM program.

i naravno povedes racuna o jeziku.
[ anon315 @ 25.01.2006. 23:29 ] @
aleksandaraleksandar, zasto se javljas kad nisam to pitao? Bolje citaj!

Jel si ti neki novi ovde a?
[ ColdKeyboard @ 25.01.2006. 23:56 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Jel moze nekako da se izmajmunise da ako sam zakacen, na primer sa Psi-jem, na Google Talk, da mi dodje poruka kada mi stigne gmail?

Ovo bi bilo do jaja!


Sumnjam da je to izvodljivo... jedino da editujesh Psi da ti prikazuje
ako ti dodje poruka na gmail naravno pod uslovom da predhodno skontash
preko kojih protokola i kako radi GMail Notifier i implementirash to u
Psi... Bruka posla za tako malu stvarcicu.
[ TiXo @ 03.02.2006. 20:17 ] @
Ni zvanični klijent ne dobija informacije o stanju mailbox-a preko XMPP-a, već "gađa" secure http sa već unetim username/password podacima.

Citat:
The official client connects on port 443. Can I do that with Psi?

Port 443 is reserved for the HTTPS protocol - the secure version of HTTP. The official client maintains a permanent connection on port 5222, just like any other Jabber/XMPP client.

Most likely, the HTTPS connection is used to transfer settings to and from the Google Talk server. Other speculation is that this may be a Google Mail check, as it seemingly occurs at login only.


Citat sa: http://psi-im.org/wiki/Google_Talk_HowTo
[ momsab @ 04.02.2006. 22:35 ] @
Citat:
random: Nisam stigao da lično proverim informaciju, ali izgleda da je Google Talk upravo otpočeo federaciju sa ostatkom Jabber mreže!
http://www.google.com/talk/developer.html#service_2

radi :)
ES<->Gtalk
[ TiXo @ 07.02.2006. 12:00 ] @
Na Gmailu se pojavila opcija čuvanja IM logova, ima li ko pri ruci GTalk, da javi kako ovo radi i funkcioniše (da li se poruke automatski loguju, ili se ručno čuvaju iz klijenta na kraju sesije, ili...)

PS: izgleda da je vreme za jedno GnuPG uputstvo ;)
http://tesla.rcub.bg.ac.yu/~tixo/gpg.JPG





[Ovu poruku je menjao TiXo dana 07.02.2006. u 13:06 GMT+1]
[ Shadowed @ 07.02.2006. 13:06 ] @
[offtopic]
TiXo, koja ti je ono tema za XP?
[/offtopic]

Mislim da nije neophodno koristiti GTalk vec samo gorititi account sa Google-a.
[ random @ 07.02.2006. 15:32 ] @
Da, logovanje je server-side, nezavisno od klijenta. Može se po potrebi uključiti ili isključiti, čak i u sred razgovora (opcija "off the record", ako razgovarate preko Google Talk klijenta).

Uskoro stiže i Talk klijent integrisan u Gmail interfejs! Izgleda da će Google Talk/Mail za koji dan postati "killer app" za IM.

[Ovu poruku je menjao random dana 07.02.2006. u 16:34 GMT+1]
[ aleksandaraleksandar @ 07.02.2006. 16:20 ] @
da ste videli kada je pre nekih 6 meseci gmail odlucio da me natera da vise ne koristim svoju CHAT labelu. sve je bilo jasno ko dan

naravno kao i svi noviteti ova opcija je ukljucena samo odredjenom broju naloga.
[ Slobodan Miskovic @ 07.02.2006. 19:17 ] @
Proradio je i history. Dobijate ga na mail.
[ aleksandaraleksandar @ 07.02.2006. 22:05 ] @
kome se nije update-ovao gmail nalog, a jeste gtalk, neka u search polju gmail-a ukuca
Code:
label:chat
[ random @ 08.02.2006. 07:13 ] @
E da, treba još primanje offline poruka da srede. Sada ih server prima, ali se pojavljuju u history-ju na gmailu, bez upozorenja korisniku.
[ aleksandaraleksandar @ 10.02.2006. 16:24 ] @
prebacite podesavanja na:
Settings > General > Language: English (US)

http://www.elitesecurity.org/tema/160631-Gmail-update-naloga
[ TiXo @ 10.02.2006. 23:00 ] @
proradio chat iz browsera, i moram priznati da lepo radi...



[Ovu poruku je menjao TiXo dana 11.02.2006. u 00:02 GMT+1]
[ TiXo @ 10.02.2006. 23:08 ] @
Pametno se i ponaša ako ste već ulogovani na GoogleTalk preko "normalnog" klijenta.
Obratite pažnju na prioritet "web" klijenta (24)



[Ovu poruku je menjao TiXo dana 11.02.2006. u 00:09 GMT+1]
[ marvin @ 11.02.2006. 00:02 ] @
> proradio chat iz browsera, i moram priznati da lepo radi...

Hm... Kod mene još nije proradio. Držim na English (US) i imam 'Chats'... Da li idu po nekom redu ili je potrebna vudu magija da svi dobiju to? :) Ili ja ne vidim gde se to aktivira?!
[ TiXo @ 11.02.2006. 00:19 ] @
voodoo, kao i do sad, ne aktiviraju svima u isto vreme, moraćeš malo da pričekaš...
[ Stator @ 15.02.2006. 13:25 ] @
Evo i ja da se javim da je i kod mene ukljuceno, testirao sam ga malo sa drugarom i veoma sam zadovoljan. Treba malo navikavanja oko onoga Pop-out i pop-in. Ne radi iz opere radi samo iz FF za sada (za IE ne znam). Mozete cak i autorizovati jabber kontakte pomocu nejga. Bas mi se svidja :)
[ aleksandaraleksandar @ 15.02.2006. 17:25 ] @
ruznije smajlije nisam video :)
[ TiXo @ 15.02.2006. 18:37 ] @
nemoj tako :) moj omiljeni "smajli" je ispao odlično :)

btw, to je
Code:
:-/
[ Stator @ 16.02.2006. 07:22 ] @
El uspelo nekome da ga natera da proradi iz Opere? (8.51)? Iz FF mi sve do jaja radi iz Opere niht :)
[ Tyler Durden @ 17.11.2006. 12:25 ] @
Ne radi i dalje :(
Stvarno bezveze. Imaš workaround, konkretno za verziju 9.02 možeš da podesiš da se na tom sajtu maskira kao IE ili FF i onda će da radi.

Ja imam malo pitanje za ovaj gtalk preko Psija. Stalno mi kontakt (koji sa mnom priča preko sajta dok je ulogovan, nema klijent) ide iz away u online stanje. Prilično često, možda par puta u minuti što je pomalo iritirajuće.
Jel zna neko možda do čega bi ovo moglo da bude?
[ Tyler Durden @ 22.11.2006. 18:46 ] @
Jel neko nešto radio na serveru jer ovo se više ne javlja...?