[ imiloje @ 31.08.2002. 15:38 ] @
Podigao sam Corel Linux 1.1 i MySQL 3.23, ali ne mogu da stavim PHP 4.2.2 jer mi (po mom skromnom mišljenju) fali sors za Apache 1.3.x, a pri kompilaciji PHP-a mi se traži putanja do sorsa. Ali verujem da ću to rešiti instaliranjem nekog RedHata ili SUSE-a ili šta-već-budem-našao... to nije problem.

Pitanje je sledeće: razviti softver (klijenta) takođe pod linuxom. Postoji li neki alat za razvoj aplikacija baza podataka pod linuxom, ili sam prinudjen da koristim PHP/Web server.

Inače sam programer u Windowsu, pa sam navikao na razne VB, Access, PowerBuilder alate, a PHP mi se čini malo teži za savladavanje... a ne znam ni kolika mu je "upotrebna vrednost", tj. isplati li se učiti ga za buduća vremena?

Pozdrav, Iga.
[ tOwk @ 01.09.2002. 03:52 ] @
Prvo: pitanje je više za PHP forum, možda i Demoni, a delimično jeste i za ovaj.

Alat za razvoj aplikacija baza podataka pod linuxom — šta god to bilo — sigurno postoji. Problem je samo u tome šta ti podrazumevaš pod tim.

MySQL sadrži ,,interfejse'' za sve popularnije programske jezike: od C-a, preko C++, do pomenutog PHP-a, Python-a, Perl-a i mnogih drugih. Postoje i nešto ,,nestabilniji'' (bar zvanično) interfejsi za JDBC.

MySQL manual prilično dobro dokumentuje one najvažnije (C, možda i C++).

PHP je veoma jednostavan jezik, i lako se uči. Nekako je ,,škrtiji'' od Perl-a, pa ti mogu nedostajati neke naprednije mogućnosti istog (ako si ga koristio), i većinom je inspirisan C-om. Međutim, dosta je lakši od C-a (ne sadrži najmoćnije njegovo oružje, pokazivače :).

,,Upotrebna vrednost'' PHP-a procenjujem da nije prevelika (subjektivan stav, ono malo obrazloženja koja imam daću u nastavku). Naime, PHP je jezik bez ličnosti (pa nema mnogo pravih zaljubljenika u njega), mešavina je raznih jezika, i izgleda kao da je ,,nogama rađen''. Ne sadrži ništa originalno, i ne koristi se u velikim firmama (mada one, opet, često imaju zatvorene proizvode). PHP je koristan trenutno zato što je najčešće dostupan jezik (ili sistem, ili platforma, ili kako već volite da ga zovete) kod raznih pružaoca web hostinga, a zbog njegove jednostavnosti, to je i preporuka da ga naučiš.

Ako bi bio malo precizniji (ne poznajem postupak ,,razvoja aplikacija baza podataka'' u VB-u, Access-u, niti PowerBuilder-u), možda bih mogao više da pomognem.

U svakom slučaju,
Toliko za sad.
[ Goran Rakić @ 01.09.2002. 10:56 ] @
temu sam zatvorio na PHP forumu, jer se počelo pričati o Borland-u, Kylix-u... Kao što sam rekao PHP je veoma loše rešenje za klientsku aplikaciju. Uzmi ti lepo C++ i programiraj uz neki crossplatform GUI lib. Ili definiši malo šta hoćeš. Koliko sam razumeo tebi treba našto na linux-u da zameni VB+Access kombinaciju? Pogledaj malo unixODBC, mySQl je veoma dobro resenje, a mozes ga i pokrenuti iz svoje aplikacije.. Pa i access ima svoj Jet Driver.
[ dwarf @ 01.09.2002. 12:02 ] @
PHP jeste lose resenje, osim ako ne pravis Intranet aplikaciju. Posto to ne radis, moj predlog, zbog "cistoce", jeste da sednes za Qt (KDE) i da lepo napises programce. Imas KDevelop kao IDE a Qt je lepo dokumentovan i veoma jasan cak i onima koji nisu puno radili u C++-u (kao ja, recimo).
[ Goran Rakić @ 01.09.2002. 19:55 ] @
meni se vise svidja da sa QT-om rradim u QTDesigner-u isklikces par puta i eto tebi aplikacije... btw pricam o designer-u verzije 3
[ srki @ 02.09.2002. 04:54 ] @
Ali ne mozes da pravis komercijalne programe vec samo GPL osim ako platis troltech-u.
Nego da li wxwindows ima neki rad alat posto je on pod LGPL pa mozes da pravis i komercijalne programe?
[ Dragi Tata @ 02.09.2002. 07:07 ] @
Kao što sam rekao ranije na jednoj sličnoj temi, C++ jeste predivan jezik, ali za tip aplikacija kakvu ti nameravaš da napraviš nije najsrećnije rešenje. Tebi treba nešto kao Kylix da bi odradio tako nešto, osim ako već imaš dosta iskustva sa C++om.
[ Goran Rakić @ 02.09.2002. 12:33 ] @
ide/rad za wxWindows sam i ja trazio, medjutim nema nesto mnogo ima wxStudio koji je stao sa razvojem i ja nisam mogao da nadjem verziju za dl, wxWorkshop je neupotrebljiv, ima jos nekoliko dialog designer-a koji i nisu tako losi, ali opet... mnogo zaostaju za qt designer-om. Inace DevC++ za win podrzava rad sa wxwindow-om, ali osim pomoci prilikom kompajliranja neces nista dobiti...
[ broker @ 02.09.2002. 12:44 ] @
Zar ne bi trebao Kylix (Delphi sa Linux) da bude odgovor na sva pitanja?
Odlicno okruzenje, kvalitetna podrska za baze a i inace sjajan
programerski alat.
[ srki @ 02.09.2002. 14:02 ] @
Slazem se za Kylix.
[ tarantula @ 03.09.2002. 18:47 ] @
auh mnogo se ne slazem sa odgovorima

##################################
Podigao sam Corel Linux 1.1 i MySQL 3.23, ali ne mogu da stavim PHP 4.2.2 jer mi (po mom skromnom mišljenju) fali sors za Apache 1.3.x, a pri kompilaciji PHP-a mi se traži putanja do sorsa. Ali verujem da ću to rešiti instaliranjem nekog RedHata ili SUSE-a ili šta-već-budem-našao... to nije problem.

Pitanje je sledeće: razviti softver (klijenta) takođe pod linuxom. Postoji li neki alat za razvoj aplikacija baza podataka pod linuxom, ili sam prinudjen da koristim PHP/Web server.

Inače sam programer u Windowsu, pa sam navikao na razne VB, Access, PowerBuilder alate, a PHP mi se čini malo teži za savladavanje... a ne znam ni kolika mu je "upotrebna vrednost", tj. isplati li se učiti ga za buduća vremena?

Pozdrav, Iga.
##################################

Za koriscenje php/mysql ti MORAS da imas webserver na kome ce biti php code i na kome ce to da se izvrsava sto napravis. Taj problem neces resiti instaliranjem redhat-a ili suse-a vec ces ga resiti instaliranjem apache-a sa php-om i ujedno u konfiguraciji php-a izaberes opciju za mysql podrsku. Ako ti za ovo treba neko dodatno uputstvo ti javi.

Sto se tice klijenta, ako je to u pitanju web aplikacija onda ti preporucujem PHP ili PERL(CGI). PHP je mnogo laksi da se nauci ako do sad nisi poznavao ove jezike. Ako ti netreba neki VEOMA JAK security onda ti preporucujem PHP i naravno da pratis PHP izdanja jer je moguce da postoje sigurnosni propusit u php-u. Mislim da u php-u imas sve sto ti treba, mada mozes i da objasnis za koju upotrebu ti treba pa mozemo bolje da razmislimo. CGI je dobar ako si dobar programer u perlu. Takodje i tu moras da obratis paznju na mnogo stvari.

Ako ti treba NON-WEB aplikacija, onda mozes mnoge stvari da koristis. Kylix je perfektan ali moras da razbijas paskal i C++(osim ako nisu nabudzili i neke alate koji te poslove sami rade mada neverujem;). Ovi ostali sto su predlozili QTdesigner i slicno... to je sve C++ i moras njega da znas ko zmaj ako ti treba nesto bolje.

Zakljucak: zavisi od tvojih potreba i programerskog znanja (PERL,PHP,C++,PASCAL). Ako ce to da bude neka ozbiljan klijent sa vrlo komplikovanim zadacima, onda je lepo da koristis Kylix recimo. Ali ako ti treba nesto malo, lagano da ga sredis za par sati onda ti preporucujem PHP ili PERL. Nemoras da znas one stvari o samom php-u da bi koristio mysql funkcije. Znaci prvo samo naucis sta su promenljive i kako se koriste i odma predjes na mysql funkcije i bice ti jasno veruj mi. Imas PHP manual koji mozes da skines sa www.php.net pa ako se odlucis za ovo zelim ti srecu.

I jedno pitanje koje me kopka od pocetka ;))) :
sta podrazumevas pod klijentom. Neki programcic uz pomoc koga ces da upravljas vec napravljenom bazom u mysql-u ili programcic koji ce da kreira i sredjuje baze u mysql-u ;)))) Moji odgovori su vezani za ovu prvu varijantu sto sam naveo no nisam 100% siguran da si to pitao.

Toliko od mene. Pozdrav.

[ tOwk @ 03.09.2002. 20:01 ] @
tarantula,
Iako ovim ,,ne slaganjem sa odgovorima'' nisam lično pogođen, moram da dam par primedbi.

Prvo, u kojoj to kategoriji PHP ima ,,mnogo jak security''? Uostalom, šta je uopšte to?

Drugo, ,,Perl(CGI)'' kao pojam ne postoji. Postoji ,,CGI'' (,,Common Gateway Interface'') i Perl (prvobitno skraćenica za ,,Practical Extraction and Report Language''). Nikakvu prirodnu vezu između dva ne vidim.

Na osnovu konstatacije da ,,ako ti treba NON-WEB aplikacija mnoge stvari možeš da koristiš'' može se steći utisak da se za ,,WEB aplikaciju'' može koristiti ograničen broj ,,stvari''. Nasuprot tome, potpuno je nebitno da li će aplikacija biti ,,WEB'' ili ,,NON-WEB'', možeš da koristiš šta god želiš.

Još nisam shvatio direktnu vezu ,,Kylix —> Moraš znati perfektno Pascal i C++''. Ne moraš znati nijedan ,,perfektno'', a u svakom slučaju, površno poznavanje jednog će ti omogućiti da ga koristiš. Čak, nije ti potrebno ni toliko, zato što ćeš moći i to da pohvataš ,,u hodu''.

A koliko apsurdnom smatram konstataciju da ,,ako će to da bude neki ozbiljan klijent sa komplikovanim zadacima, onda je lepo da koristiš Kylix'', neću ni da ističem.

A daću i odgovor na tvoje pitanje sa kraja poruke: Klijent je (po definiciji) onaj koji koristi usluge drugoga. Prema tome, svaki odgovor koji važi za ,,prvu vrstu'' klijenta važi i za ,,drugu vrstu'' klijenta (u tvojoj kategorizaciji).

Na kraju molim da se istaknu lična mišljenja od činjenica, ili bar da se mišljenja potkrepe argumentima, kako bismo mogli da, kao obični čitaoci, procenimo vrednost bilo kog iznetog podatka.

,,Izvinjavam se što je moje pismo predugačko, ali nisam imao vremena da ga skratim'' (Blez Paskal)

Toliko
[ imiloje @ 03.09.2002. 21:45 ] @
Citat:
tarantula:

I jedno pitanje koje me kopka od pocetka ;))) :
sta podrazumevas pod klijentom. Neki programcic uz pomoc koga ces da upravljas vec napravljenom bazom u mysql-u ili programcic koji ce da kreira i sredjuje baze u mysql-u ;)))) Moji odgovori su vezani za ovu prvu varijantu sto sam naveo no nisam 100% siguran da si to pitao.



Hvala svima na iscrpnim objasnjenjima, definitivno sam dobio sve odgovore.

Pod klijentom podrazumevam jak softver (knjigovodstveni, magacin, plate, ... bilo koja poslovna aplikacija tipa klasicnog klijent-servera).

Mislim da ce tu ipak Kylix biti resenje, po preporuci mnogih.

Iga