[ Dragan Varagic @ 01.09.2002. 23:43 ] @
U poslednjih nekoliko godina bio sam u prilici da pratim odnos cena online oglašavanja i efekata koji se postižu na ovim prostorima prodajom (uglavnom) banera. Od početka komercijalne upotrebe Inerneta kod nas, pa sve do današnjih dana, ne postoji pravo tržište oglašavanja, pa su i i cene svakojake. Kreću se od 5 EUR, pa i preko 500 EUR za mesec dana oglašavanja. Nude se baneri preko celog sajta, samo u određenim delovima sajta, nudi se određeni ili neodređeni broj impresija i slično. Uglavnom ne postoje baner servisi na sajtovima koji klijentima daju uvid u efekte oglašavanja, itd.

Ispostavilo se da u posednje vreme, neumitnim opadanjem efekata promocije putem banera, i cene banera trebalo bi da idu "dole", da bi postojala kontinuirana prodaja (kada prodaja oglasnog prostora uopšte i postoji).

Po onome što sam imao prilike da vidim na osnovu praćenja većeg broja sajtova i njihovih efekata jeste da je po mom mišljenju optimalna cena između 50 i 100 EUR za 200 do 300 klikova na baner, pri click through odnosu od 0.1%.

Zanima me šta ostali misle o ovoj temi.
[ Vukan Karadžić @ 02.09.2002. 00:03 ] @
Dobra tema. Slazem se da postoje svakakve cene na nasem "web trzistu", da ima realnih i nerealnih.

"Po onome što sam imao prilike da vidim na osnovu praćenja većeg broja sajtova i njihovih efekata jeste da je po mom mišljenju optimalna cena između 50 i 100 EUR za 200 do 300 klikova na baner, pri click through odnosu od 0.1%."

Zar je bitno za odredjivanje cene to koliko ima klikova na banner.
Zar to nije stvar oglasivaca, i zar ne zavisi od njega (koliko mu je kvalitetan i privlacan banner) ?
Mozda je realnije odredjivati cenu prema broju prikaza.
[ Dragan Varagic @ 02.09.2002. 08:44 ] @
Činjenica je da većina vlasnika sajtova cenu određuje prema broju prikaza. Nisam želeo da opet postavim preveliki tekst, pa sada objašnjavam odakle mi predlog. Po mom mišljenju, predložena cena je takva da odgovara oglašivačima. Njih generalno ne zanimaju prikazi, već efekti.

A što se tiče procenta, to vam je prosek za prosečne banere i prosečno interesovanje korisnika za temu oglašavanja. To je na žalost realnost današnjih efekata promocije. Poenta cele priče je u tome da od oglašivača zavisi da li će prihvatiti ponudu za oglašavanje ili ne.

Predložena cena znači da je za oglašivača prihvatljivo da ga jedan kvalitetan klik košta 10 do 15 dinara. Drugim rečima, pri efektima od 0.1%, 20.000 impresija bi trebalo da ima cenu od 50 EUR, što je većini vlasnika sajtova neprihvatljivo.

Na žalost, još ćemo čekati na ciljano oglašavanje.
[ Miloje Sekulic @ 03.09.2002. 00:32 ] @
Citat:
Činjenica je da većina vlasnika sajtova cenu određuje prema broju prikaza

..sto je sasvim OK u situaciji kad baner sve vise ima funkciju bilborda u realnom svetu.
Pozdrav Miloje
[ dacha @ 03.09.2002. 04:18 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
... pri efektima od 0.1%, 20.000 impresija bi trebalo da ima cenu od 50 EUR, što je većini vlasnika sajtova neprihvatljivo.


Ako sam ja dobro razumeo, pod efektom od 0.1% podrazumeva se 1 klik na 1,000 prikaza? To onda znaci da je za 200 klikova (50 EUR) potrebno 200,000 prikaza!

Moram malo i da prokomentarisem predlozenu cenu, i temu uopste, sa drugacije pozicije nego sto je Draganova (kao vlasnik malog sajta). Tacno je da bi svima bilo mnogo lakse kada bi postojao neki okvirni cenovnik oglasavanja, i kada bi postojalo neko objektivno merilo (npr. broj impresija ili broj klikova). Potpuno se slazem i da su neki webmasteri (kao ja npr.) spremni da ponude veoma niske cene oglasavanja, i da to moze da smeta svima i da stvara dosta haoticnu situaciju. Sa druge strane, kod nas je toliko malo oglasavaca da mali sajtovi ne mogu da prodaju svoj oglasni prostor cak ni po izuzetno niskim cenama. Mnogo je lazi u vezi sa posecenoscu sajtova, pominju se razne cifre i ni veoma upuceni ne znaju sta je tu istina, a pogotovo oglasavaci. Zbog tog haosa oglasavaci se opredeljuju samo za one najpoznatije sajtove, za koje su culi sa vise strana, a ovi to obilato koriste za nerealno visoke cene (recimo, beograd.com pored informacije o "1.6 million page views" ima cene u hiljadama dolara mesecno - samo baner na naslovnoj strani kosta $1200 mesecno, minimum 3 meseca).

Meni je jasno da sada ne mogu zaraditi pare od oglasnog prostora na svom sajtu, ali zelim da imam domace oglasavace jer to daje neku ozbiljnost sajtu, i daje drugim potencijalnim oglasavacima poruku da je taj sajt verovatno dobar za reklamiranje. To je najveci razlog zbog cega sam spreman i na cene koje mi nece doneti neku znacajnu dobit. Kada se sve ovo bude promenilo, kada bude vise oglasavaca kojima ce biti mnogo jasnija slika naseg web prostora, onda ce vecina webmastera jedva cekati neku standardizaciju u pogledu cena i usluga.

Pozdrav
Dacha
[ broker @ 03.09.2002. 10:20 ] @
Tesko da cene mogu da se standardizuju, mozda pre moze da se odredi neka minimalna cena. Ipak je svaki sajt svet za sebe i na cenu oglasavanja utice mnogo parametara.

Nikad nisam ozbiljno uzimao naplatu po kliku. Reklama je reklama pa i kada je neko vidi usput i ne registruje je svesno. Ona uvek ima neki efekat. Inace je poznato da ljudi vrlo brzo razviju specijalnu sposobnost slepila za banere. Oni su tu, ali ih ne konstatuju. Medjutim ipak i njima baneri prenose nekakvu poruku. I sad, zato sto niko nije kliknuo treba da ispadne da reklama nema efekat?

Banere naplacujem mesecno, relativno jeftino i bez obzira na broj prikaza i klikova. S druge strane, napraio sam takav mehanizam da garantujem da ce svaki baner da se vidi mnogo puta te da ima svoj eekat. Opet, moji klijenti u retkim slucajevima ocekuju direktne rezultate reklamiranja na sajtu, uglavnom im je u njihovom marketinskom nastupu samo bitno da ih ima na sajtu, ponekad se deci da firma koja postavi baneri nema svoj sajt te korisnik i nema link na koji bi kliknuo...

Doduse teba imati u vidu da namena mojih sajtova nije zarada.
[ srlexic @ 03.09.2002. 14:55 ] @
Mislim da dok se kod nas ne razvije pravo trziste online advertisinga (mozda za 3-5 godina, minimum), bice velikog haosa. Danas nijedna firma nije jos spremna da ulozi velika u sredstva u ovaj vid promocije (cast izuzecima) jer nije sigurna kakve ce efekte dobiti.

Drugo, mislim da je resenje ponuditi oglasivacima sto veci broj mogucnosti - znaci, smatram da banner advertising danas nije jedino sredstvo promocije na Internetu kao sto se kod nas misli. Zato sam i na sajtu koji odrzavam ponudio zaista veoma pristupacne mogucnosti oglasavanja.

Sto se tice bannera, mislim da je najvaznija stvar napraviti smislen, uocljiv banner koji ce pasti odmah u oci posetiocu. Poznato je da samo 2% poslova ljudi obavljaju svesno, dok su sve ostalo radnje koje nesvesno cinimo, pa tu spada i "vidjenj" i "pamcenje" bannera