[ Davor Vlajkovic @ 09.09.2005. 15:18 ] @
Na festivalu najpoznatijih marketinških magova iz celog sveta u Beogradu već danima traje rasprava o tome kako svima prodati istu robu, a da pri tome, marketinški poslenici ne upadnu u klasičnu grešku – da kod većine potrošača, kojima je pomalo muka od oglašavanja, ne pređu finu granicu strpljenja. Čuveni Džo Kapa je to ilustrovao na sledeći način: „Mogao bih, pošto sam Italijan, da slušam „Rigoleto” 25 puta nedeljno, ali ne i 50 puta dnevno, a toliko puta sam primoran da gledam neke TV spotove”. Pitanje je, dakle, i mere u oglašavanju.

Svet je pretrpeo psiho-grafičke promene, koje su pogađale i oglašavanje. Naši dedovi su preživeli veliku depresiju, očevi su prošli kroz Drugi svetski rat, mi pamtimo hladni rat i Vijetnam, a naša deca...? Ništa ih ne pogađa i vrlo su cinična. Kako da im klasičnom reklamom zadržimo pažnju – bila je jedna od brojnih opaski u jučerašnjem izlaganju gosta iz Amerike Džoa Kapa „Budućnost oglašavanja”. Prema mišljenju autora istoimene knjige, na tržištu se vodi borba između oglašivača, medija, agencija i potrošača – časopisi više nisu namenjeni svima već se specijalizuju „od mase do klase”, Internet uzima sve više para od oglašavanja, potrošači su različiti po godinama, navikama, svakako obrazovaniji a doseljenici i imigranti donose svoje etničke razlike. Kako svima njima prodati istu robu?

Želeći da ovdašnje marketing poslenike upozori na grešku koja im se može desiti on je kazao da je svima pomalo muka od oglašavanja, da ga ima previše.

– Ja sam poreklom Italijan i volim „Rigoleto”. Mogao bih da ga slušam nekoliko puta nedeljno. A šta se dešava sa TV spotovima? Neki novi vam je interesantan i voleli biste da ga gledate pet puta u toku dana, možda čak 25 puta nedeljno ali, zaboga ne pedeset puta dnevno!

Gzavije Dipre je direktor jedne kancelarije agencije za spoljno oglašavanje ŽSI-Deko u Londonu (centrala firme je u Parizu) i juče je učesnicima skupa „Zlatni petao” govorio o temi „Budućnost oglašavanja na out-door medijima – kako se transformiše najstariji medij na svetu”.

S. B.
[ pyc @ 09.09.2005. 15:44 ] @
Zanimljivo i istinito posmatranje. Sto se mene tice, toliko su dosadne neke reklame za domace (pa i strano) pivo, da su kod mene postigle kontra efekat. Necu da navodim proizvodjace, ali vecina reklama se svodi na perfidno podilazenje prosecno inteligentnom potrosacu.

Steta je samo sto u ovoj zemlji imamo jako slab prosek inteligencije, tako da je isti zapravo dno u internacionalnim razmerama. To je moje skromno misljenje, a obrazlozenje za to vidim u jednoj opstoj dekadenciji nacije poslednjih 15 godina, pa samim tim i dekadenciji IQ koeficijenta. Stavise, nije samo u pitanju IQ, u igri je takodje i kupovina potrosaca uz pomoc srpskog-lokal-patriotizma, sto je u neku ruku jos ogavnije.

...bljak. dosta vise ispiranja mozga, i dosta vise sa srpstvom po reklamama.
[ Dragan Varagic @ 10.09.2005. 09:34 ] @
Bio sam na tom okruglom stolu (tema je bila "Budućnost oglašavanja"). Kapa je u slopu uvodnog predavanja izneo zanimljivije predloge od onoga što je SB pomenula u svom članku, a to je šta će se u suštini desiti da bi se rešili problemi sa diskutabilnim efektima preplavljivanja oglasnim porukama. Celo predavanje je bilo okrenuto u pravcu korporativnih korisnika i velikih oglašivačkih agencija, obzirom da oni kreiraju tržište oglašavanja.

U jednoj rečenici, čovek je izneo poznat stav iz teorije marketinga da je rešenje u optimalnom korišćenju različitih kanala marketinške komunikacije, tj. princip integrisanih marketinških aktivnosti. U SAD je to očigledno, obzirom da u prime time terminima televizija reach iznosi oko 32% populacije (kod nas preko 90%). Znači, nije baš tako jednostavno doći do ciljane populacije :)

Drugi bitan detalj koji se pomenuo jeste preorijentacija advertajzing agencija na kreativnost u pogledu unapređenja prodaje i proširenja tržišta klijenata, a ne akcenat na kreativnim porukama i sl.

Na žalost, oni koji su trebali da slušaju ovo predavanje nisu bili prisutni (vlasnici advertajzing agencija i ostale odgovorne osobe iz agencija). Od 50-tak osoba koje su ostale na predavanju, njih 5-6 je bilo iz agencija.
[ momsab @ 17.09.2005. 14:33 ] @
[offtopic] pyc, šta je to IQ koeficijent? čini mi se da si se skoz-naskroz pogrešno izrazio[/offtopic]

[Ovu poruku je menjao momsab dana 17.09.2005. u 15:45 GMT+1]
[ pyc @ 17.09.2005. 14:58 ] @
U redu, napravio sam pleonazam, ali verujem da je vecina svatila poentu, tako da ja mislim da je tvoja poruka visak i cudo je da je moderator nije obrisao... Mnoge poruke se brisu i za manje stvari ovde koliko vidim... ;)