[ aludanyi @ 10.09.2005. 14:27 ] @
Saznao sam, da je pre odlaska u Dubai (za eventualni ostanak tamo / nalaženje posla itd.) potrebno izvršiti overu (atestiranje) dimploma. Koliko sam saznao to se prvo radi u našem Ministarstvu Inostranih Poslova (gde tačno?), pa onda u ambasadi UAE ili ukoliko takva ne postoji u zemlji, u ambasadi Saudijske Arabije.

Molio bih da me neko detaljno uputi šta i kako. Verujem, da ima dosta naših koji rade u Dubai-ju, pa su ovo već prošli. Znači, gde, kako itd.

Unapred hvala na odgovorima.
[ smrda @ 15.09.2005. 11:00 ] @
Ovako, diplomu mozes da overis u ambasadi Saudijske Arabije ali samo ako je u pitanju diploma srednje skole. Bachelor diplome moraju biti overene od strane ambasade UAE (najbliza je Italija ili Austrija, vidi sta ti je blize). Ja mislim da mozes i DHL-om da posaljes ali nisam bas siguran u to.
Postoji i drugi nacin overe a to je da dodjes ovde pa kad nadjes posao (ako vec nisi nasao) da preko Emirates Post-a uradis overu (to je kao postanski servis). Znaci ti njima platis 500 Dhs. (oko 140$) a oni posalju diplomu gde treba na overu.
[ dintel011 @ 15.09.2005. 17:31 ] @
Imas dve varijante:
1. prevedes kod ovlascenog sudskog tumaca
2. odes u sud gde ti udare pecat apostile

Druga varijanta:
1.sudski tumac
2.sud (palata pravde)
3.ministarstvo pravde (Nemanjina ulica)
4.ministarstvo inostranih poslova (Kneza Milosa)
5.ambasada zemlje u koju odlazis (mozda moze bilo koja arapska)

Licni ti ne preporucujem DHL, za pare koje naplacuju su mnogo neozbiljni.
Nisam slao diplomu nego neka dokumenta u Rumuniju, i kostalo me je u oba pravca 100e i dosta zivaca.





[ Indio @ 21.09.2005. 23:18 ] @
De ces bre, mnogo je vruce tamo.
[ rafiki @ 22.09.2005. 10:53 ] @
Citat:
Indio: De ces bre, mnogo je vruce tamo.


Ajd sto je vruce nego je i vlazno...

Leta treba izbegavati, ali je preko zime super
[ anardeV @ 04.06.2006. 08:41 ] @
Diploma se ovjerava u ambasadi drzave iz koje dolazis (Bosna/Srbija/Hrvatska mogu to uraditi i u Emiratima ali bi bilo najbolje da predhodno svoju diplomu prevedes na arapski i ovjeris istu u nekoj od arapskih ambasada u tvojoj zemlji) a nakon toga u Ministry of Foreign Affairs (Dubai)......i sve te to na kraju kosta nekih stotinjak eurica

Bez ovog....nase diplome predstavljaju obican papir





[Ovu poruku je menjao anardeV dana 04.06.2006. u 09:55 GMT+1]
[ aludanyi @ 04.06.2006. 10:19 ] @
Hvala na odgovoru. Medjutim, od nedavno atestiranje ide automatski preko Emirates Post-a, posaljes fotokopiju preko njih i oni provere autenticnost diplome direktno sa ustanovom koja je izdala. Tako da je sada sve mnogo jednostavnije. Inace sam papir me ne zanimao, diploma je svugde samo parce papira, ali ovo atestiranje je potrebno zbog radne dozvole (work permit), firme uglavnom ni ne pitaju za diplomu, sem ako si u nekoj od drzavnih firmi.
[ anardeV @ 05.06.2006. 06:54 ] @
Citat:
aludanyi: Hvala na odgovoru. Medjutim, od nedavno atestiranje ide automatski preko Emirates Post-a, posaljes fotokopiju preko njih i oni provere autenticnost diplome direktno sa ustanovom koja je izdala. Tako da je sada sve mnogo jednostavnije. Inace sam papir me ne zanimao, diploma je svugde samo parce papira, ali ovo atestiranje je potrebno zbog radne dozvole (work permit), firme uglavnom ni ne pitaju za diplomu, sem ako si u nekoj od drzavnih firmi.


Znam!! radim u Dubaiu vec dvije godine
I takodje znam da je to sa EM Postom duplo skuplji proces
[ erkan @ 05.06.2006. 10:37 ] @
Pozdrav svima,

@anardeV
posto radis u Dubaiu, mozes li reci kakve su mogucnosti za posao tamo
nekom programeru, inzinjeru i slicno
[ anardeV @ 05.06.2006. 10:51 ] @
Citat:
erkan

@anardeV
posto radis u Dubaiu, mozes li reci kakve su mogucnosti za posao tamo
nekom programeru, inzinjeru i slicno


programeri, inzinjeri i slicno najprije nadju posao
[ erkan @ 05.06.2006. 11:06 ] @
Ohrabrujuce :)

Mislim, znam da je ovo najbanalnije pitanje koje mozes da dobijes i dobijao si ga 'milijardu'
puta dosad vjeorvatno, ali nisam imao prilike da ga postavm ikome dosad;

imas li mozda informaciju kome se obratiti ili neki kvalitetan link, uputa neka ili slicno?
Uostalom, kako si ti dospio tamo (u najbrze rastuci grad na planeti) :)
[ anardeV @ 05.06.2006. 11:22 ] @
@erkan

Ja sam u Dubai dosla na godisnji odmor 2004 i nikad vise nisam otisla odavde
posao sam nasla u roku od mjesec dana

Ok...mogu ti poslati neke korisne adrese i linkove koji ti mogu obezbijediti vise informacija i pomoci u pronalasku posla


BTW....sta si po struci?



All the best

[Ovu poruku je menjao anardeV dana 05.06.2006. u 12:32 GMT+1]
[ anardeV @ 05.06.2006. 11:31 ] @
Citat:
aludanyi: Hvala na odgovoru. Medjutim, od nedavno atestiranje ide automatski preko Emirates Post-a, posaljes fotokopiju preko njih i oni provere autenticnost diplome direktno sa ustanovom koja je izdala. Tako da je sada sve mnogo jednostavnije. Inace sam papir me ne zanimao, diploma je svugde samo parce papira, ali ovo atestiranje je potrebno zbog radne dozvole (work permit), firme uglavnom ni ne pitaju za diplomu, sem ako si u nekoj od drzavnih firmi.





Samo jedna interesantna informacija. Diplomu ti niko NE SMIJE priznati bez provjere koju vrsi Ministry of Foreign Affairs in Dubai......apsolutno nema teorije!

[ erkan @ 05.06.2006. 11:44 ] @
@anardeV
Provjeri PP
[ anardeV @ 05.06.2006. 11:57 ] @
Citat:
erkan: @anardeV
Provjeri PP


Provjereno...provjeri e-mial
[ aludanyi @ 05.06.2006. 11:57 ] @
OK, znam, usput sta ima da mi neko prizna diplomu... to je potrebno samo radi radne dozvole, ono sto ti priznaju ili ne, je zapravo tvoje znaje, a to se brzo pokaze. I ja sam u Dubaiju (zapravo sad nisam jer sam pre par dana dosao kuci ali vracam se za 3 nedelje). Inace ovo pitanje sam postavio ovde u forumu, pre vise od godinu dana... tako da mi sad vise nije aktuelna, medjutim drugima moze posluziti.

Sto se posla tice... pa zavisi kakav posao i za koje pare trazis, entri level poslovi za ne bas najbolju lovu se lako nalaze, bukvalno za par dana, medjutim kako ides vislje, sto si iskusniji i sto su ti zahtevi za platom veci to je teze, jer se u Dubaiju sve zasniva na KOGA ZNAS, umesto na sta znas, pa je potrebno dosta vremena da bi uleteo na neki posao sa dosta para. Inace za neki normalan zivot ti je potrebno oko 5000 AED (oko 1500 USD) tu ulazi auto (bez kola u Dubaiju je nemoguce ziveti), stan itd. Moze i sa manje ali... takve poslove mozes naci bez problema. Bolji poslovi se placaju oko 10000 AED pa navise ali takve za mesec dana mozes naci samo ako si veoma srecan. I imas ove nize placenje poslove (sto uglavnom rade indijci i pakistanci) koji su ispod 3000 AED i sa toliko love mozes da prezivis samo ako delis sobu i ako vozis neki mali krs, u kome ces 100% poginuti ako te u inace neverovatno haoticnom saobracaju pogodi Dodge Durango ili Toyota Land Cruiser i sl. kakve masine vozi pola Dubaija. Sve u svemu Dubai je super mesto u kome danas covek moze veoma uspesno ziveti, ali treba dosta vremena i srece da bi uletelo nesto sto cevek ocekuje. Ja sam zadovoljan i mogu reci da ako je covek istrajan jedino moze ici gore. Ovaj grad je zaista grad mogucnosti. Inace ako kupis 3-4 stana onda zivis od kirije... i tako zive mnogi u Dubaiju, drugar mi upoznao nekog lokalnog koji ima 300 vila, u 2-3 zivi a ostalo je sve izdato... u principu Dubai je grad koji je stvoren da bi se bogatasi jos vise bogatili, dobra strana toga je sto imas i jedan jak srednji sloj, a i siromasni dobiju sansu, narocito kada poredis kako zive u svojoj domovini. Grad je tako i podeljen, ne sa ogradama, vec sa novcanim barijerama, ako odes u Deiru ili Bur Dubai i prosetas (toplo je kao u paklu) ulicama, videces uglavnom indijce i pakistance i sl. I tu je sve dosta jeftino. Ako odes u trzne centre (Mall of the Emirates, Bur Juman, Mercato, Ibn Batutta, Deira City Centre itd...) videces uglavnom srednji sloj, evropljane, amerikance, azijate i lokalne arape, dok indijce tu mozes videti samo kako ribaju pod ili staklo... jer je za njihova primanja sve preskupo (mada je i dalje dosta jeftinije od evrope). I imas visoku klasu, hotele i klubove u koje ni srednji sloj ne ulazi jer ne moze da plati. Sve u svemu grad u kome svi imaju sanse, sto si vislje to ti je bolje, ali u principu niko se ne zali i za razliku od drugih delova sveta svi su srecni, vedri i zadovoljni, nema sivila i nema nesigurne sutrasnjice, svi znaju da ma kako im sad bilo mozda lose, sutra ce im sigurno biti bolje.

Pozdrav
[ anardeV @ 05.06.2006. 12:34 ] @

@aludanyi

A radis u?
[ aludanyi @ 05.06.2006. 16:20 ] @
Za jednu "malu firmicu" u DIC-u (Dubai Internet City).
[ janis @ 06.06.2006. 15:38 ] @

Ako nije problem da li mozes dati jos malo informacija kao na primer:

da li otisao sam ili kod nekog ko je vec u Dubaiju?
koliko vremena ti je trebalo da nadjes posao, i kako si ga nasao?
programerski posao, kakvo je stanje, kolike su plate (naravno okvirno)?

Hvala.

pozdrav j
[ aludanyi @ 06.06.2006. 21:56 ] @
Otisao sam samostalno, mada verovatno je lakse da odes kod nekog. Prvih nedelju dana sam bio u hotelu (jeftinijem sa milion rusa), a posle sam se prebacio u 6 sobnu vilu gde su jos 5-orica stanovali (Al Barsha bogu iza ledja)...
Pa prvu ponudu sam dobio posle 10-ak dana ali sam odbio jer je plata bila svega 6000 AED (nesto preko 1500 USD, sto je inace osrednja plata), nakon toga sam imao jos nekoliko intervjua... i recimo da sam za oko 25 dana imao posao (sto je sreca, normalno racunaj da ti za dobar posao treba bar 50 dana a mozda i celih 90).
Projekt menadzer sam (jeste programerski posao ali vise kao vodja tima i projekta), ali ovo nije bas entri level jer imam 14 godina iskustva od toga poprilicno programerskog a i kao projekt manadzer sam se oprobao u proslosti. Plate su pa... zavisi ali recimo one oko 10000 AED su vec pristojne, a kolika je moja... pa o svojoj plati ne pricam nikome, prema tome nek ostane na toliko da sam zadovoljan i da je veca od pristojne. Na nekim sajtovima mozes naci kako su za neka radna mesta ogromne plate, ali u principu ako si sam bez porodice i bez dece tesko je ici preko 12-15000 AED, a ako si iz USA ili EU sa porodicom i 10-ak godina (senior) iskustva mozes racunati i na preko 20-30K (ali skolovanje dece je ovde dosta skupo, pa sav taj visak zapravo ode na to), mada kazem nemoj se nadati tome.

Sve u svemu potrebno ti je dobar CV i jos bolje preporuke i neki portfolio projekata koje si radio ako imas sta da pokazes imas daleko vece sanse. I normalno nesto vremena da upoznas neke lokalne likove, jer ovde je bitnije koga znas nego sta znas.

Pozdrav
[ janis @ 07.06.2006. 14:23 ] @

Molim te da li jos mozes da nam kazes:
koliko kosta rentiranje stana (pristojnog), koliko mesecno treba izdvajati za hranu, i ako se setis jos nekih stavki. Cisto da bi stekli utisak koliko je potrebno da novca mesecno da covek(porodica) pristojno zive.

Hvala.

pozdrav j
[ aludanyi @ 07.06.2006. 21:10 ] @
Rentiranje stana je najskuplja stavka, i ako rentiras ceo stan, onda placas za celu godinu (mada uglavnom prihvataju 4 ceka) i u zavisnosti od velicine stana i lokacije kosta od nekih 30000 AED pa do preko 150000 AED godisnje. Znaci ako dolazis sa porodicom, stan je prilican izdatak. Ukoliko si sam ili eventualno u dvoje onda je najbolje naci varijantu sobe u vili, takve sobe su uglavnom sa posebnim kupatilom i ponekad i predsobljem, to se uglavnom placa mesecno i kosta od 2500 pa do 5-6000 AED mesecno u zavisnosti od velicine i lokacije (neki prosek je 3000). Sto se hrane tice pa sve zavisi gde se i kako hranis, recimo da prosecno treba oko 400 AED, ako se ne hranis u trznim centrima, tu ti je jedna klopa od 20 do 40 AED pa racunaj. Izbor je inace ogroman imas Carrefour i Spinney u trznim centrima gde imas ogroman izbor prehrambenih proizvoda, po cenama nizim od evropskih. Neki prosek je sledeci, soba sa kupatilom, auto na kredit, gorivo, hrana i malo zezanja te izadje negde oko 5000-7000 AED. Moze i jeftinije ali i daleko skuplje. Dubai je grad kome je jako lako potrositi pare, jer ima svega a narocito dobrih mesta za zabavu (citaj nocnih klubova). Sve u svemu univerzalan odgovor ne postoji, sve zavisi od stila zivota, od primanja i od toga da li dolazis ovde da ustedis ili da uzivas...
[ vesnasvrca @ 30.06.2006. 02:03 ] @
Dopao mi se tvoj opis zivota tamo.Kako ja ne podnosim zimu,mozda je dobra ideja da se preorjentisem na Bliski istok.Kakva je mogucnost zaposlenja moje struke (u profilu)?Isla bih sama!Ako nije suludo!?Pa i ako jeste! Pozdrav tebi i ostalima!
[ Machiavelli... @ 13.07.2006. 20:31 ] @
Nego nesto ne razumem... Znaci ja mogu da odem tamo turisticki i ostanem? Kako da izvrsim konverziju svog trenutnog statusa - Turista u work permit? A jos jedno pitanje jel imam neke sanse sa diplomom Ekonomskog Fakulteta smer Medjunarodni Menadzment. Imam neko sestomesecno medjunarodno iskustvo USA.
[ anardeV @ 26.07.2006. 05:40 ] @
Citat:
Machiavelli...: A jos jedno pitanje jel imam neke sanse sa diplomom Ekonomskog Fakulteta smer Medjunarodni Menadzment. Imam neko sestomesecno medjunarodno iskustvo USA.


Naravno da imas....svako je ima u koliko se trudi da dobije sansu
[ nobody68133 @ 05.08.2006. 14:57 ] @

Ima li tamo posla za stomatologe i da li postoje drzavne sluzbe?
Ako neko zna za neki link za ovu profesiju bilo bi lepo...
Da li je potreba arapski ili je za pocetak dovoljan i samo engleski ?
[ ivcha1976 @ 06.09.2006. 22:13 ] @
Da li ovo znaci da za stomatologe i lekare iz srbije nema posla u Dubai-u?
[ vorgasoft @ 12.09.2006. 14:59 ] @
Overa se vrsi na bas navedeni nacin od strane dintel011

1.Overena fotokopija diplome + orginal na uvid kod svakog
2.sudski tumac
3.sud (palata pravde), ako nisi iz BG okruzni sud u gradu u kom zivis.
4.ministarstvo pravde (Nemanjina ulica 22-26 tel 0113611359), salter sa leve strane nakon ulaska u Ministarstvo
5.ministarstvo spoljasnjih poslova (Kneza Milosa 24-26 tel 0113616333) kad udjes u cekaonicu okrenes lokal 8407 KAZES STA TI JE RAZLOG POSETE i pomolis se da neko dodje ZNAM IZ LICNOG ISKUSTVA
6. Nakon svih tih overa mozes otici u Egipatsku ambasadu ul. Andre Nikolica 12 tel. 0112650585 za njihovu overu spremis 51$ u dolarima.

TO BI BILO SVE, JEDINO MOZES PROVERITI KOLIKO SE PLACAJU USLUGE U DRUGIM AMBASADAMA ARAPSKOG SVETA, ZA MENE JE TO VEC BILO I SUVISE!

POZDRAV
[ didier_drogba @ 02.06.2015. 15:30 ] @
Pozdrav ljudi,

vratio sam se pre nekoliko dana iz Dubai-a i uspeo sam da nadjem posao. Posto sad krecem u proces pribavljanja dokumenata zanima me da li su predhodni postovi koji su vezani za sertifikaciju diplome i dalje aktuelni, odnosno da li neko iz licnog iskustva zna sadasnju situaciju sa procedurom sertifikacije?

Pozdrav,
D